[Ερώτηση] Βιβλία Ενιαυτού

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.
Καλησπερα,

Θα ηθελα να αποκτησω μια πληρη σειρα βιβλιων των ακολουθιων (Παρακλητικη, Τριωδιο, Μ.Εβδομαδα, Πεντηκοσταριο, και οτι αλλο προτεινετε, αν μου διαφευγει κατι-ενταξει Μηναια δεν θα παρω, ας μην υπερβαλλουμε :D ), και εχω μερικες ερωτησεις:
Ποια θεωρειτε τα πληρεστερα βιβλια; Ακουω κατα καιρους οτι σε διαφορες εκδοσεις λειπουν διαφορα κομματια, και, μιας που απο τυπικο εχω μαυρα μεσανυχτα, δεν θελω να τα μαθω στραβα, να εκτεθω κτλ κτλ :)

Τι διαφορες βρισκουμε αναμεσα στο Τριωδιο και την Μ.Τεσσαρακοστη; [με κινδυνο να φανω αστειος για τις αποριες μου :) ]

Ποιες ειναι οι διαφορες-περαν του κοστους-αναμεσα στα τεραστια εκεινα βιβλια που υπαρχουν πανω στο αναλογιο με τα μικροτερα που υπαρχουν στις βιβλιοθηκες μας; [πχ μια τεραστια με μια μικροτερη Παρακλητικη]

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Υγ. Το Εγκολπιο της Μ. Εβδομαδας που ανεβασε το μελος κ. 'Γιώργος Μ' στο topic http://analogion.com/forum/showthread.php?t=9480 μας καλυπτει;;
 
Last edited:

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.
Ζημια μου κανατε, εν μεσω εξεταστικης αρχισα να ανακατευω τα διαφορα Πεντηκοσταρια :D
Το ερωτημα που εθεσα σε αρκετα ατομα, αλλα ακομα δεν πηρα μια αρκετα ακριβη απαντηση ειναι: Ποια, κατα την γνωμη σας, ειναι η πληρεστερη και ΟΡΘΟΤΕΡΗ εκδοση; Ποια χρησιμοποιουμε σημερα και ποια θα ΕΠΡΕΠΕ να χρησιμοποιουμε; Ποια σεβεται το τυπικο στον μεγαλυτερο βαθμο, χωρις αυθαιρεσιες και ελλειψεις;

Υγ. Το ιδιο ερωτημα εχω για καθε ενα απ τα υπολοιπα βιβλια [μηναια, τριωδιο, ευχολογιο κτλ κτλ] :)
 

βιλόπαιδο

Βιλόπαιδο
Ζημια μου κανατε, εν μεσω εξεταστικης αρχισα να ανακατευω τα διαφορα Πεντηκοσταρια :D
Το ερωτημα που εθεσα σε αρκετα ατομα, αλλα ακομα δεν πηρα μια αρκετα ακριβη απαντηση ειναι: Ποια, κατα την γνωμη σας, ειναι η πληρεστερη και ΟΡΘΟΤΕΡΗ εκδοση; Ποια χρησιμοποιουμε σημερα και ποια θα ΕΠΡΕΠΕ να χρησιμοποιουμε; Ποια σεβεται το τυπικο στον μεγαλυτερο βαθμο, χωρις αυθαιρεσιες και ελλειψεις;

Υγ. Το ιδιο ερωτημα εχω για καθε ενα απ τα υπολοιπα βιβλια [μηναια, τριωδιο, ευχολογιο κτλ κτλ] :)

Αγαπητέ φίλε και λοιποί καλημέρα!
Χρόνια πολλά γιά την ημέρα!
Στην ερώτηση που πολύ σωστά θέτεις δεν ξέρω αν υπάρχει σαφής απάντηση.
Όλοι βρεθήκαμε πολλές φορές σε αμηχανία και προβληματιστήκαμε είτε με αντιφατικές κατά τα φαινόμενα διατάξεις είτε με διαφορές που παρατηρήσαμε στις διάφορες εκδόσεις.
Το θέμα είναι ότι, τουλάχιστον απ΄ ότι γνωρίζω, μετά τον Βαρθολομαίο ως επιμελητή των εκδόσεων, δεν ανελήφθη επίσημη εκκλησιαστική πρωτοβουλία ώστε και να αποκατασταθούν τυχόν λάθη και ελείψεις και να υπάρχει ένα κείμενο κοινό για όλους.
Π.χ:Γιατί η Αποστολική Διακονία εισάγει στις τελευταίες εκδόσεις απολυτίκια αγίων του μακαριστού Γερασίμου Μικραγιαννανίτου; Σαφώς μακαρίζουμε τη μνήμη και τιμούμε το μέγεθος του εκ Θεού χαρίσματός του. Όμως ο γέροντας δεν τα έγραψε πιστεύω για να εισαχθούν έτσι στη λατρευτική ζωή παρά μόνο όπου τιμώνται ιδιαιτέρως οι Άγιοι. Αυτό από μόνο του προκαλεί μια διατάραξη της τάξης την οποία εγώ δεν την καταλαβαίνω και δεν μπορώ να την ερμηνεύσω όταν πάω στο Μ. Ωρολόγιο και δω τα καθ΄ημέραν απολυτίκια. Και φυσικά δε θα δώσω σημασία με την ίδια λογική και στο αν ο κανόνας του αγίου ψάλλετα εις δ΄ ή εις στ΄ . Νομίζω λοιπόν ότι το ένα φέρνει τ΄άλλο.
Αυτά λοιπόν δε μπορεί να μη ληφθούν υπόψη σε μιά σοβαρή εκδοτική προσπάθεια. Από ανθρώπους όμως, έτσι νομίζω τουλάχιστον, μυημένους στην τάξη όχι διά γραμμάτων, αλλά με την καθημερινή επαφή τους μέσα στη λατρεία, λαμβάνοντας υπόψιν παλαιές τάξεις και καταλήγοντας κάπου ως εμπειρία. Δύσκολη υπόθεση. Όχι όμως ακατόρθωτη αρκεί εμείς οι νεώτεροι να μαθητεύσουμε κοντά σε τέτοιους ανθρώπους πού πιστεύω ότι υπάρχουν.
 

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.
Καλησπερα! Επαναφερω την ερωτηση υπο μια αλλη μορφη, διοτι φευγω φανταρος και πρεπει να εξοπλιστω καταλληλως.
Βρηκα διαφορες χρονολογιες κτλ στο φορουμ στα εξης βιβλια:
Ωρολογιο
Ψαλτηριον
Τριωδιο
Αγια και Μεγαλη Εβδομας
Πεντηκοσταριο
Αποστολος

Απο αυτα λοιπον που ειναι ηδη αναρτημενα στο φορουμ, ποια να κατεβασω να παρω μαζι μου;

Ευχαριστω!
 
Top