Βελτίωση ηχογράφησης κλειστού χώρου στο Audacity

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Μήπως γνωρίζει κανείς πώς μπορεί να βελτιωθεί στο Audacity (ή αλλού) ο ήχος μιας πρόχειρης ηχογράφησης σε μικρό δωμάτιο ώστε να αποκτήσει λίγο βάθος;
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Μήπως γνωρίζει κανείς πώς μπορεί να βελτιωθεί στο Audacity (ή αλλού) ο ήχος μιας πρόχειρης ηχογράφησης σε μικρό δωμάτιο ώστε να αποκτήσει λίγο βάθος;

Στο adobe audition εγώ κάνω κλικ στα εφφε, επιλέγω full reverb και από τη λίστα διαλέγω το church
άκου ένα πρόχειρο απολυτίκιο που έβαλα βάθος μετά την πρώτη φράση...:D για να ιδείς τη διαφορά.
Έχει και άλλες δυνατότητες το πρόγραμμα αυτό και εδώ τις περιγράφει αναλυτικά ο κ. EIRYK, αλλά εγώ είμαι ... ανεπίδεκτος λεπτομερειακών μαθήσεων...:D
 

Attachments

  • Untitled 1.mp3
    1.2 MB · Views: 63
Μήπως γνωρίζει κανείς πώς μπορεί να βελτιωθεί στο Audacity (ή αλλού) ο ήχος μιας πρόχειρης ηχογράφησης σε μικρό δωμάτιο ώστε να αποκτήσει λίγο βάθος;
κατέβασε δωρεαν το goldwave και κάνε ....παπάδες:)

http://www.goldwave.com/

http://www.youtube.com/watch?v=qYf6FaklzGs

πανεύκολο και αξιόπιστο
 

gpsevdos

Παλαιό Μέλος
στο audacity μπορεις να χρησιμοποιησεις το bass boost ( εκει που λεει effect)
εγω διαλεγω Frequency (Hz): 200, Boost (db):12
καλο ειναι να κανεις επισης amplify το προγραμμα θα σου προτεινει τι αλλαγη να κανεις,

ελπιζω τα παραπανω να σε βοηθησουν
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Καλησπέρα φίλοι μου!

Εύχομαι σε όλους καλή και ευλογημένη χρονιά με υγεία και κάθε καλό!!

Εδώ και δυο χρόνια περίπου,για την επεξεργασία των ηχογραφήσεων μου χρησιμοποιώ το πρόγραμμα adobe Audition ( παλαιότερα την έκδοση 2.0 & τώρα το 3.0.
Το Αudacity έχει κάποια εφέ τα οποία είναι λίγο ποιο ευκολόχρηστα και κάποια ενδεχομένως να μην υπάρχουν στο adobe Audition,τουλάχιστον στις προαναφερόμενες εκδόσεις.
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω στο Audacity είναι ότι δεν μου αποθηκεύει το επεξεργασμένο αρχείο. Δηλαδή δεν μου δίνει την δυνατότητα να επιλέξω ο ίδιος τη μορφή που θέλω να αποθηκέυσω το επεξεργασμένο αρχείο όπως. ( π.χ mp3 , wav κ.τ.λ ) αλλά σε μια μορφή αρχείου με τίτλο (Aup):( το οποίο μόλις πάω να το ανοίξω να παίξει, ανοίγει σε κωδικοποιημένη μορφή και φυσικά δεν παίζει:(
Γιατί συμβαίνει? Το Audasity θέλει υπόστήριξη κάποιο άλλο πρόγραμμα? Αν ναι..,ποιο είναι αυτό? To κατεβάζουμε δωρεάν?

Σας ευχαριστώ πολύ!:)
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω στο Audacity είναι ότι δεν μου αποθηκεύει το επεξεργασμένο αρχείο. Δηλαδή δεν μου δίνει την δυνατότητα να επιλέξω ο ίδιος τη μορφή που θέλω να αποθηκέυσω το επεξεργασμένο αρχείο όπως. ( π.χ mp3 , wav κ.τ.λ ) αλλά σε μια μορφή αρχείου με τίτλο (Aup):( το οποίο μόλις πάω να το ανοίξω να παίξει, ανοίγει σε κωδικοποιημένη μορφή και φυσικά δεν παίζει:(

Ανδρέα, στο Audacity πηγαίνεις στο Export... για να εξάγεις το αρχείο ήχου σε διάφορες μορφές μετά την όποια επεξεργασία έχεις κάνει. Τα αρχεία .aup είναι audacity projects, δηλαδή αποθηκεύει το περιβάλλον επεξεργασίας, ώστε να μπορείς να τα ξανανοίξεις στο Audacity και να συνεχίσεις από εκεί που σταμάτησες. Δηλαδή, εκτός από τα εισηγμένα (imported) αρχεία ήχου, περιέχει και άλλες κωδικοποιημένες πληροφορίες, γι' αυτό και τα .aup δεν "παίζουν" ως ηχητικά. Για το καθαρό αρχείο ήχου πηγαίνεις στο Export... Καλή Χρονιά!
 

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα φίλοι μου!

Εύχομαι σε όλους καλή και ευλογημένη χρονιά με υγεία και κάθε καλό!!

Εδώ και δυο χρόνια περίπου,για την επεξεργασία των ηχογραφήσεων μου χρησιμοποιώ το πρόγραμμα adobe Audition ( παλαιότερα την έκδοση 2.0 & τώρα το 3.0.
Το Αudacity έχει κάποια εφέ τα οποία είναι λίγο ποιο ευκολόχρηστα και κάποια ενδεχομένως να μην υπάρχουν στο adobe Audition,τουλάχιστον στις προαναφερόμενες εκδόσεις.
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω στο Audacity είναι ότι δεν μου αποθηκεύει το επεξεργασμένο αρχείο. Δηλαδή δεν μου δίνει την δυνατότητα να επιλέξω ο ίδιος τη μορφή που θέλω να αποθηκέυσω το επεξεργασμένο αρχείο όπως. ( π.χ mp3 , wav κ.τ.λ ) αλλά σε μια μορφή αρχείου με τίτλο (Aup):( το οποίο μόλις πάω να το ανοίξω να παίξει, ανοίγει σε κωδικοποιημένη μορφή και φυσικά δεν παίζει:(
Γιατί συμβαίνει? Το Audasity θέλει υπόστήριξη κάποιο άλλο πρόγραμμα? Αν ναι..,ποιο είναι αυτό? To κατεβάζουμε δωρεάν?

Σας ευχαριστώ πολύ!:)

Πολύ παράξενο γιατί αυτές οι επιλογές υπάρχουν στο πρόγραμμα (και για mp3 και wav )
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω στο Audacity είναι ότι δεν μου αποθηκεύει το επεξεργασμένο αρχείο. Δηλαδή δεν μου δίνει την δυνατότητα να επιλέξω ο ίδιος τη μορφή που θέλω να αποθηκέυσω το επεξεργασμένο αρχείο όπως. ( π.χ mp3 , wav κ.τ.λ ) αλλά σε μια μορφή αρχείου με τίτλο (Aup):( το οποίο μόλις πάω να το ανοίξω να παίξει, ανοίγει σε κωδικοποιημένη μορφή και φυσικά δεν παίζει:(
Γιατί συμβαίνει? Το Audasity θέλει υπόστήριξη κάποιο άλλο πρόγραμμα? Αν ναι..,ποιο είναι αυτό? To κατεβάζουμε δωρεάν?

Σας ευχαριστώ πολύ!:)
Άλλο η αποθήκευση του project, ώστε να μπορείς μετά να το επεξεργαστείς, και άλλο η εξαγωγή του σε κάποια μορφή αρχείου. Το .aup κάνει το πρώτο. Τα wav, mp3 κλπ. κάνουν το δεύτερο. Για να εξάγεις σε wav ή mp3 αυτό που έχεις επεξεργαστεί στο audacity πατάς όχι Αρχείο=> Αποθήκευση (αυτό αφορά αποθήκευση του project για μεταγενέστερη επεξεργασία) αλλά Αρχείο => Εξαγωγή. Εκεί μπορείς να επιλέξεις σε ποια μορφή θέλεις να εξάγεις το αρχείο. Εάν δεν είναι διαθέσιμη η μορφή mp3, θα πρέπει απλώς να εγκαταστήσεις την αντίστοιχη "βιβλιοθήκη" (library) mp3 ήχου. Δες εδώ πώς.
 
Top