Από την Κυριακή των Αγ Πάντων

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Αν δεν έχετε τί να κάνετε, πώς να περάσετε την ώρα σας, κάνετε ακρόαση!
Λουλούδια δεκτά! Ζαρζαβατικά όχι!:D:D:D
Το χερουβικό σε άλλο μήνυμα όπως το έλαβα από τον φίλο κ. Παναγιώτη Τζανάκο, γιατί εν τω μεταξύ στο δικό μου στασίδι, ήρθαν τρεις μαμάδες με ισάριθμα μωράκια που μου κρατούσαν ... ισοκράτημα :D:D:D. Το διαπιστώνετε στα λειτουργικά, που επισυνάπτω και το κείμενο.
 

Attachments

  • Αίνοι ήχος πλ.του δ'.mp3
    3.1 MB · Views: 89
  • Εωθινόν Α'.mp3
    4.9 MB · Views: 105
  • Αποστολικόν ανάγνωσμα Αγ Πάντων.mp3
    5.6 MB · Views: 98
  • Λειτουργικά 3σημος Ι. Παλάση.mp3
    3.8 MB · Views: 111
  • Λειτουργικά Ι. Παλλάση.pdf
    104.5 KB · Views: 185

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ευχαριστούμε πολύ! Από το μουσικό κείμενο νομίζω το πιο ωραίο ήταν το Άξιον εστί.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Γιώργο, τα συγκεκριμένα λειτουργικά δεν έχουν «Άξιόν εστιν». Αυτό που ακούγεται είναι μια προσπάθεια μελοποίησης δική μου για τον μακαρίτη τον πατέρα μου, που δεν είχε ψηλές νότες.... όπως άκουσες δεν ανεβαίνει πάνω από τον Πα', οπότε δεν προβληματίζει ακόμη κι αν η βάση είναι Re! Θα το σκανάρω από το χειρόγραφό μου και θα το βάλω στο ... ασανσέρ :D για πάρτη σου!

Υ.Γ. Ο Θρ. Στανίτσας όταν έλεγε αυτά τα Λειτουργικά, Άξιόν εστιν έλεγε ένα σε λέγετο, που, όπως γράφει στο χειρόγραφό του, είναι σύνθεση Παλάση - Στανίτσα.
 
Last edited:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Κύριε Γιάννου,

Καλημέρα και ευχαριστούμε για τα πολλά και ωραία!!!

Περί ζαρζαβατικών και λουλουδιών, μια απορία: Τα κολοκυθολούλουδα πού ανήκουν; :D (πλακίτσα...) :wink:

Και πάλι σας ευχαριστούμε για όλα τα ωραία που μας προσφέρετε! Συγχαρητήρια!
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Κύριε Γιάννου,
Καλημέρα και ευχαριστούμε για τα πολλά και ωραία!!!
Περί ζαρζαβατικών και λουλουδιών, μια απορία: Τα κολοκυθολούλουδα πού ανήκουν; :D (πλακίτσα...) :wink:
Συγχαρητήρια!

Τα ζαρζαβατικά τρώγωνται... / Τα κολοκυθολούλουδα τρώγονται (γεμιστά)!
Άρα τα κολοκυθολούλουδα είναι ... ζαρζαβατικά...:D:D:D
Και μια και μ' αρέσουν, πετάξτε μου και ζαρζαβατικά, (αλλά φρεσκοκομμένα):D
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Θα το σκανάρω από το χειρόγραφό μου και θα το βάλω στο ... ασανσέρ :D για πάρτη σου!

Ιδού σοι το «Άξιόν εστιν»! Και φυσικά όχι μόνο για σένα....
 

Attachments

  • Άξιόν εστιν πλ. δ' 1.jpg
    301.9 KB · Views: 70
  • Άξιόν εστιν πλ. δ' 2.jpg
    221.5 KB · Views: 41

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Και σε PDF για μεγαλύτερη άνεση, ασφάλεια και σιγουριά :D
 

Attachments

  • ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ, ΗΧΟΣ ΠΛ. Δ΄, ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΓΙΑΝΝΟΥ.pdf
    533.7 KB · Views: 82

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ευχαριστ(ω)ούμε θερμότατα κ. Γιάννου. Μουσικά πολύ ενδιαφέρον κομμάτι. Μια λέξη συγκεφαλαιώνει κατ' εμέ τον τρόπο γραφής σας: διαύγεια.
Η δε ερμηνεία...μυρίζει Πατριαρχείο.
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστ(ω)ούμε θερμότατα κ. Γιάννου. Μουσικά πολύ ενδιαφέρον κομμάτι. Μια λέξη συγκεφαλαιώνει κατ' εμέ τον τρόπο γραφής σας: διαύγεια.
Η δε ερμηνεία...μυρίζει Πατριαρχείο.

Ψιλομπάχαλο με το Άξιόν εστιν.
Συμφορουμίστες φίλοι, δείτε τί έγινε, και ψιλοχαμογελάστε :wink:. Τα Λειτουργικά του Παλάση που είχα μαζί μου είχαν τυπωθεί χωρίς το Άξιόν εστιν. Και πήρα το χειρόγραφο απ' όπου το έψαλα!
Στην επισύναψη του κειμένου περιέχεται αυτό που ... δεν είπα ! Βλέποντας τα σχόλια του φίλου Γ.Μ. νόμισα ότι αφορούν αυτό που δεν ακούγεται αφού δεν το επισύναψα γιατί ... ισοκρατούν τα ... μωρά! Και νομίζοντας ότι το pdf δεν είχε Άξιόν εστιν, έστειλα και το χειρόγραφο!
Οπότε, όποιο θέλετε διαλέγετε και παίρνετε! Απ' όλα έχει ο πάγκος!
Μπιρ'κέτ' ! Π' λένι κι στ' Σάμου!
 
Top