Απολυτίκιον Αγίας Αικατερίνης (25 Νοεμβρίου)

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Αγαπητοί φίλοι,

επισυνάπτω το απολυτίκιον της Αγίας Αικατερίνας σε γραφή Πέτρου Λαμπαδάριου από το δοξαστάριον του (εκδ.Βασ. Ρηγόπουλου).

Έχω βάλει και διαστολές σε ορισμένα σημεία για να είναι πιο ευχερής η ανάγνωση. Στα υπόλοιπα σημεία όπου δεν έχει είναι δίσημος ρυθμός.



Ἀπολυτίκιον Ἦχος πλ. α’. Τὸν συνάναρχον Λόγον
Τὴν πανεύφημον νύμφην Χριστοῦ ὑμνήσωμεν, Αἰκατερίναν τὴν θείαν καὶ πολιοῦχον Σινᾶ, τὴν βοήθειαν ἡμῶν καὶ ἀντίληψιν· ὅτι ἐφίμωσε λαμπρῶς, τοὺς κομψοὺς
τῶν ἀσεβῶν, τοῦ Πνεύματος τῇ δυνάμει, καὶ νῦν ὡς Μάρτυς στεφθεῖσα, αἰτεῖται πᾶσι τὸ μέγα ἔλεος.

Ελεύθερη μετάφραση: Την νύφη του Χριστού, αυτήν την οποία φημίζεται παντού, την Αικατερίνα, αυτήν την οποία ανήκει στον Θεό και είναι πολιούχος στο Σινά, την βοήθεια μας, οτι εφίμωσε ολοφάνερα, τους ασεβείς, με την δύναμη του Αγίου Πνεύματος, και τώρα έχει στεφθεί ως Μάρτυς, παρακαλείται από τους πάντες να τους παράσχει την μεγάλη ευσπλαχνία.

Κατά την έρευνα μου για το απολυτίκον της Αγίας Αικατερίνης είδα ό,τι υπάρχει και έτερον απολυτίκιον, ιδιόμελον σε ήχο δ', όπως φαίνεται παρακάτω.

Ἕτερον Ἀπολυτίκιον Ἦχος δ'
Ἡ ἀμνάς σου Ἰησοῦ, κράζει μεγάλη τῇ φωνῇ. Σὲ Νυμφίε μου ποθῶ, καὶ σὲ ζητοῦσα ἀθλῶ, καὶ συσταυροῦμαι καὶ συνθάπτομαι τῷ βαπτισμῷ σου· καὶ πάσχω διὰ σέ, ὡς
βασιλεύσω σὺν σοί, καὶ θνήσκω ὑπὲρ σοῦ, ἵνα καὶ ζήσω ἐν σοί· ἀλλ᾽ ὡς θυσίαν ἄμωμον προσδέχου τὴν μετὰ πόθου τυθεῖσάν σοι. Αὐτῆς πρεσβείαις, ὡς ἐλεήμων,
σῶσον τὰς ψυχὰς ἡμῶν.
 

Attachments

  • Απολυτίκιον Αγ.Αικατερίνας.pdf
    195.2 KB · Views: 272
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
- Το «η αμνάς σου Ιησού» είναι στα γενικά Απολυτίκια, δεν είναι μόνο της Αγίας Αικατερίνης.

- Υπάρχει μια διαδεδομένη διαφοροποίηση στο κείμενο που λέει «του Πνεύματος τη μαχαίρα». Δεν ξέρω ποια εκδοχή είναι επικρατέστερη στη χειρόγραφη παράδοση, πάντως εμείς «τη δυνάμει» ψάλλουμε στο ναό μας.

- Λέγοντας πως το Απολυτίκιον είναι σε σύνθεση του Πέτρου Πελοποννησίου, φαντάζομαι ότι θα είναι προσαρμογή του κειμένου στο «τον συνάναρχον λόγον» του Πέτρου, έτσι; Ρωτώ χωρίς να το ελέγξω, απλά δε θυμάμαι να έχει γράψει ο Πέτρος Απολυτίκια Αγίων.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
- Το «η αμνάς σου Ιησού» είναι στα γενικά Απολυτίκια, δεν είναι μόνο της Αγίας Αικατερίνης.

- Υπάρχει μια διαδεδομένη διαφοροποίηση στο κείμενο που λέει «του Πνεύματος τη μαχαίρα». Δεν ξέρω ποια εκδοχή είναι επικρατέστερη στη χειρόγραφη παράδοση, πάντως εμείς «τη δυνάμει» ψάλλουμε στο ναό μας.

- Λέγοντας πως το Απολυτίκιον είναι σε σύνθεση του Πέτρου Πελοποννησίου, φαντάζομαι ότι θα είναι προσαρμογή του κειμένου στο «τον συνάναρχον λόγον» του Πέτρου, έτσι; Ρωτώ χωρίς να το ελέγξω, απλά δε θυμάμαι να έχει γράψει ο Πέτρος Απολυτίκια Αγίων.

- Για το <<η αμνάς σου Ιησού>> ομολογώ δεν το γνώριζα.

- Όντως ο Πέτρος έχει γράψει και απολυτίκια και μάλιστα (σχεδόν;) για όλους τους αγίους (θα το ελέγξω αύριο για ποιους Αγίους ίσως δεν υπάρχουν απολυτίκια), τα οποία περιέχονται στο δοξαστάριο του.
 
Last edited:

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί φίλοι,

επισυνάπτω το απολυτίκιον της Αγίας Αικατερίνας σε γραφή Πέτρου Λαμπαδάριου από το δοξαστάριον του (εκδ.Κηλτζανίδη).

Έχω βάλει και διαστολές σε ορισμένα σημεία για να είναι πιο ευχερής η ανάγνωση. Στα υπόλοιπα σημεία όπου δεν έχει είναι δίσημος ρυθμός.



Ἀπολυτίκιον Ἦχος πλ. α’. Τὸν συνάναρχον Λόγον
Τὴν πανεύφημον νύμφην Χριστοῦ ὑμνήσωμεν, Αἰκατερίναν τὴν θείαν καὶ πολιοῦχον Σινᾶ, τὴν βοήθειαν ἡμῶν καὶ ἀντίληψιν· ὅτι ἐφίμωσε λαμπρῶς, τοὺς κομψοὺς
τῶν ἀσεβῶν, τοῦ Πνεύματος τῇ δυνάμει, καὶ νῦν ὡς Μάρτυς στεφθεῖσα, αἰτεῖται πᾶσι τὸ μέγα ἔλεος.

Ελεύθερη μετάφραση: Την νύφη του Χριστού, αυτήν την οποία φημίζεται παντού, την Αικατερίνα, αυτήν την οποία ανήκει στον Θεό και είναι πολιούχος στο Σινά, την βοήθεια μας, οτι εφίμωσε ολοφάνερα, τους ασεβείς, με την δύναμη του Αγίου Πνεύματος, και τώρα έχει στεφθεί ως Μάρτυς, παρακαλείται από τους πάντες να τους παράσχει την μεγάλη ευσπλαχνία.

Κατά την έρευνα μου για το απολυτίκον της Αγίας Αικατερίνης είδα ό,τι υπάρχει και έτερον απολυτίκιον, ιδιόμελον σε ήχο δ', όπως φαίνεται παρακάτω.

Ἕτερον Ἀπολυτίκιον Ἦχος δ'
Ἡ ἀμνάς σου Ἰησοῦ, κράζει μεγάλη τῇ φωνῇ. Σὲ Νυμφίε μου ποθῶ, καὶ σὲ ζητοῦσα ἀθλῶ, καὶ συσταυροῦμαι καὶ συνθάπτομαι τῷ βαπτισμῷ σου· καὶ πάσχω διὰ σέ, ὡς
βασιλεύσω σὺν σοί, καὶ θνήσκω ὑπὲρ σοῦ, ἵνα καὶ ζήσω ἐν σοί· ἀλλ᾽ ὡς θυσίαν ἄμωμον προσδέχου τὴν μετὰ πόθου τυθεῖσάν σοι. Αὐτῆς πρεσβείαις, ὡς ἐλεήμων,
σῶσον τὰς ψυχὰς ἡμῶν.

Απο τον ναο αγιας Αικατερινης Πετραλωνων ηχητικο και κειμενο απο τον Στρατο Παπαιωαννου
 

Attachments

  • Σελίδες από ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ stratpap.jpg
    202.4 KB · Views: 106
  • την πανευφημον νυμφην.mp3
    951.1 KB · Views: 39

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Για το η αμνάς σου Ιησού ομολογώ δεν το γνώριζα. Όντως ο Πέτρος έχει γράψει και απολυτίκια και μάλιστα (σχεδόν;) για όλους τους αγίους (θα το ελέγξω αύριο για ποιους Αγίους ίσως δεν υπάρχουν απολυτίκια), τα οποία περιέχονται στο δοξαστάριο του.
Έψαξα στις εκδόσεις των Δοξασταρίων του Πέτρου του περασμένου αιώνος. Μόνο ο Κηλτζανίδης παραθέτει Απολυτίκια. Δεν είδα, όμως, να αναφέρει κάτι σχετικό στον πρόλογό του. Και σε χειρόγραφους κώδικες με μεταγραφές του Δοξασταρίου αυτού που κοίταξα δεν υπάρχουν. Μάλλον ο Κηλτζανίδης θα έκανε το θαύμα του...
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Έψαξα στις εκδόσεις των Δοξασταρίων του Πέτρου του περασμένου αιώνος. Μόνο ο Κηλτζανίδης παραθέτει Απολυτίκια. Δεν είδα, όμως, να αναφέρει κάτι σχετικό στον πρόλογό του. Και σε χειρόγραφους κώδικες με μεταγραφές του Δοξασταρίου αυτού που κοίταξα δεν υπάρχουν. Μάλλον ο Κηλτζανίδης θα έκανε το θαύμα του...

Λες να είναι του Κηλτζανίδη; Πολύ πιθανό ακούγεται μετά απ' αυτά που αναφέρεις..
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Μόλις κοίταξα το δοξαστάριο.

Στον Πρόλογο λέει..
  • προτραπείς υπό πολλών της Μουσικής θιασωτών να μετατυπώσω το ΔΟΞΑΣΤΑΡΙΟΝ Πέτρου του Πελοποννησίου
  • Το ΔΟΞΑΣΤΑΡΙΟΝ Πέτρου του Πελοποννησίου αποδίδεται σήμερον γνήσιον και απαράλλακτον
και τέλος
  • Το ούτω μετατυπωθησόμενον πόνημα θα περιλαμβάνει...τα Απολυτίκια.

Μετά απ'αυτά τα σημεία του Προλόγου τα απολυτίκια νομίζω ό,τι αποδίδονται όλα στον Πέτρο τον Πελοποννήσιο και δεν μπορεί ν' αμφισβητηθεί η γνησιότητα τους.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Δεν ξεκαθαρίζει, όμως, αν τα Απολυτίκια είναι του Πέτρου. Ας μας πουν οι ερευνητές του forum αν τα έχουν ξανασυναντήσει σε χειρόγραφα.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
- Για το <<η αμνάς σου Ιησού>> ομολογώ δεν το γνώριζα.

- Όντως ο Πέτρος έχει γράψει και απολυτίκια και μάλιστα (σχεδόν;) για όλους τους αγίους (θα το ελέγξω αύριο για ποιους Αγίους ίσως δεν υπάρχουν απολυτίκια), τα οποία περιέχονται στο δοξαστάριο του.

Στο δοξαστάριο του Πέτρου Πελοποννησίου, στην έκδοση του Π. Κηλτζανίδου, τα απολυτίκια (αλλά και πολλά άλλα τροπάρια), είναι προσθήκες του εκδότου (βλ. εισαγωγή).
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
-
- Υπάρχει μια διαδεδομένη διαφοροποίηση στο κείμενο που λέει «του Πνεύματος τη μαχαίρα». Δεν ξέρω ποια εκδοχή είναι επικρατέστερη στη χειρόγραφη παράδοση, πάντως εμείς «τη δυνάμει» ψάλλουμε στο ναό μας.


http://analogion.com/forum/showthread.php?t=25004

 
Last edited by a moderator:
Top