Απολυτίκια Λειτουργίας

psl

μέλος
Να με συμπαθατε που θα επιμεινω λιγακι σ' αυτην την ιδεα για "ομιλο προβληματισμου" περι του τυπικου στα αναλογια, αλλα δεν ελεγαν και οι αρχαιοι προγονοι μας "η ισχυς εν τη ενωσει"; Θα καθομαστε και θα λεμε: δυστυχως σαν ψαλτες θελουμε να τηρησουμε το σωστο τυπικο, ξερουμε οτι δεν πρεπει να λεμε 100 απολυτικια στην λειτουργια, εχουμε δικιο, αλλα τι να κανουμε, ή θα φευγουμε απο τις μεγαλες ενοριες ή θα κανουμε υπακοη σε ανθρωπους (ιερεις, νεωκορους, επιτροπους, γυναικες του εκκλησιασματος, νεους στην ηλικια ψαλτες που ακομα "δεν βγηκαν απο το αυγο" κλπ. κλπ.) που θελουν να ακουν τραγουδακια ("ενας ειν' ο Κυριος", "Αγνη παρθενε δεσποινα"), ας κατσουμε λοιπον να κλαιμε τη μοιρα μας και την καταντια της παλαι ποτε κραταιας ορθοδοξου λειοτργικης παραδοσεως;
Ειμαι αθεραπευτα ιδεολογος, ε; και σιγουρα ειμαι εκτος τοπου και χρονου. απο ποιον πλανητη αραγε να ηρθα;
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Μα ομάδα προβληματισμού είμαστε κι εδώ. Απλά δεν περιμένω κοινή στάση και αντίληψη από όλους μας. Δεν είναι απλά δυνατόν...

Και λέω ότι ατομικά πρώτα πρέπει να νοιαστούμε και έπειτα συλλογικά (τι συλλογικά δηλαδή; οι σύλλογοι ιεροψαλτών άλλα κοιτάνε...). Εγώ ακόμα το ατομικά πολεμάω.

Υ.Γ
Αν θες μας λες και το όνομά σου.
 
Top