Αναστάσεως ημέρα- Ζάρκος Γρηγόρης- Αγία Τριάδα Πειραιώς

Status
Not open for further replies.

extra

Παλαιό Μέλος
Υπεροχος ο νεοτοποθετηθης πρωτοψαλτης

Δυστυχώς υπάρχει πλήρης παρακμή στον ψαλτικό κόσμο πιά !!!τα κριτήρια είναι διαστρεβλωμένα και αλλοτριωμένα στον υπέρτατο βαθμό!!!o tempores o mores!!
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Δυστυχώς υπάρχει πλήρης παρακμή στον ψαλτικό κόσμο πιά !!!τα κριτήρια είναι διαστρεβλωμένα και αλλοτριωμένα στον υπέρτατο βαθμό!!!o tempores o mores!!
Για σιγά ρε παιδιά, για σιγά... Αν ο ψάλτης σολάρει, λέτε ότι κάνει αμανάδες (και όχι άδικα, συμφωνώ). Αν όμως ψάλει με χρόνο, όπως εδώ, πάλι στο παράπονο είσαστε...

Θα πρέπει λοιπόν να μας διευκρινίσεις πού έγκειται η "παρακμή". Αν εννοείς στο απαράδεκτο και φάλτσο μηχάνημα-ισοκράτη, θα συμφωνήσω. Αν εννοείς στο επίσης απαράδεκτο στυλ άτακτων φωνών, που επικρατεί πολλάκις στον Πειραιά και ενισχύεται πρωτίστως από τους ιερείς (!), και πάλι θα συμφωνήσω. Εδώ όμως δεν μιλάμε γι' αυτά, αλλά για το Γρηγόρη Ζάρκο. Αν δεν ενθουσιάστηκες πάντως από τη φωνητική ποιότητα, αν και δεν το περιμένεις, θα συμφωνήσω και πάλι! Γιατί αυτός που άκουσες ΔΕΝ είναι ο πραγματικός Γρηγόρης Ζάρκος. Έχουμε ψάλει μαζί δεκάδες φορές και είμαι σίγουρος ότι κάτι είχε φωνητικά. Περίμενε λοιπόν να τον ακούσεις στις καλές του και μην κρίνεις από αυτή την ηχογράφηση, που δεν είναι καθόλου αντιπροσωπευτική, παρά μόνο ως προς τον αυστηρό χρόνο, που πάντα τηρεί ο Γρηγόρης.

Όμως, δυστυχώς, ακόμα και αν ψάλει καλά, με τις άτακτες και τεράστιας έντασης φωνές των ιερέων και με το απαράδεκτο μηχάνημα-ισοκράτη (που είναι ούτως ή άλλως απαράδεκτο και σφόδρα αντιαισθητικό εντός ναού, αλλά το συγκεκριμένο ακόμα περισσότερο...), καλό αποτέλεσμα δεν θα ακουστεί ποτέ, η αλήθεια να λέγεται.
 

Dimittrios

Παλαιό Μέλος
Εισαστε αδικοι, κυριοι, στη συγκεκριμενη ηχογραφηση δεν υπαρχει ιχνος κοπωσης φωνητ.χορδων, οπως αφήνετε να εννοηθεί, οσον αφορα δε τον Ισοκρατη, ολοι θα θελαμε έναν καλο μπασο διπλα μας, η εναν ανθρωπο για Ισοκρατη.. Οκ αλλα δεν ειναι εφικτο...Οσο για τις μεταβολες μοριων (φαλτσος ισοκρατης κλπ) ακομα και στο Στανιτσα (αν βαλετε Ισοκρατη στις ερμηνειες του) γίνονται αντιληπτες.

Τωρα για το κομματι των ιερέων: Τι εχετε να πειτε, κυριοι, για τους Καλλιφωνοτους, διπλωματουχους Βυζ.Μουσικης, αρτι καταρτισμενους και για χρόνια μελη της Χορωδίας του κ Πέττα ? Που ειδατε τις άτακτες φωνές? Η μηπως ακουτε καποιους καλύτερους σε αλλους ραδιοφωνικους σταθμους?

Οποιος κρινει, ας παρουσιασει κατι καλύτερο και οχι μόνο λ ό γ ι α

Χριστος Ανέστη
 
Last edited:

extra

Παλαιό Μέλος
Για σιγά ρε παιδιά, για σιγά... Αν ο ψάλτης σολάρει, λέτε ότι κάνει αμανάδες (και όχι άδικα, συμφωνώ). Αν όμως ψάλει με χρόνο, όπως εδώ, πάλι στο παράπονο είσαστε...

Θα πρέπει λοιπόν να μας διευκρινίσεις πού έγκειται η "παρακμή". Αν εννοείς στο απαράδεκτο και φάλτσο μηχάνημα-ισοκράτη, θα συμφωνήσω. Αν εννοείς στο επίσης απαράδεκτο στυλ άτακτων φωνών, που επικρατεί πολλάκις στον Πειραιά και ενισχύεται πρωτίστως από τους ιερείς (!), και πάλι θα συμφωνήσω. Εδώ όμως δεν μιλάμε γι' αυτά, αλλά για το Γρηγόρη Ζάρκο. Αν δεν ενθουσιάστηκες πάντως από τη φωνητική ποιότητα, αν και δεν το περιμένεις, θα συμφωνήσω και πάλι! Γιατί αυτός που άκουσες ΔΕΝ είναι ο πραγματικός Γρηγόρης Ζάρκος. Έχουμε ψάλει μαζί δεκάδες φορές και είμαι σίγουρος ότι κάτι είχε φωνητικά. Περίμενε λοιπόν να τον ακούσεις στις καλές του και μην κρίνεις από αυτή την ηχογράφηση, που δεν είναι καθόλου αντιπροσωπευτική, παρά μόνο ως προς τον αυστηρό χρόνο, που πάντα τηρεί ο Γρηγόρης.

Όμως, δυστυχώς, ακόμα και αν ψάλει καλά, με τις άτακτες και τεράστιας έντασης φωνές των ιερέων και με το απαράδεκτο μηχάνημα-ισοκράτη (που είναι ούτως ή άλλως απαράδεκτο και σφόδρα αντιαισθητικό εντός ναού, αλλά το συγκεκριμένο ακόμα περισσότερο...), καλό αποτέλεσμα δεν θα ακουστεί ποτέ, η αλήθεια να λέγεται.
Ειχα την δυσάρεστη εμπειρία να συμψαλλω μαζί του στην αγ,Τριάδα Ηρακλείου ,δεν έχω κάτι με τον νεαρό συνάδελφο αλλά η κρίση μου είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΜΕ ΜΟΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΡΘΟΦΩΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ σαν παλαιός ψάλτης ,χοράρχης και καθηγητής της μονωδίας και η τοποθέτηση του <<φυτευτή>>στην Αγ.Τριάδα του Πειραιώς χωρίς να προκηρυχθεί η θέση όπως ορίζει ο νόμος είναι παραβίαση κάθε έννοιας νομικής και ψαλτικής δεοντολογίας ,αλλά δυστυχώς αυτός είναι ο κανόνας ο κάθε μητροπολίτης να είναι δικτατορίσκος στην μητρόπολή του !!΄Τώρα εάν αρέσει σε εσάς ο συγκεκριμένος ψάλτης είναι θέμα υποκειμενικό και δεν υπεισέρχομαι ,ο καθένας κρατά την γνώμη του και το γούστο του!!ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!!
Βασίλειος Γεωργούδης
 

extra

Παλαιό Μέλος
[......................

Οι τελίτσες που πανε;έχω άδικο όσον αφορά την τοποθετησή του τελείως παράτυπα στον μητροπολιτικό ναό του Πειραιώς;αφήστε την προσωπική μου κριτική ...δυστυχώς εφ όσον δεν υπάρχει αλληλεγγύη μεταξύ των ψαλτών (και κατ ουσίαν δεν υφίσταται και σύλλογος) οι διάφοροι <<σταρς>>θα έχουν το πάνω χέρι με τα διάφορα <<κονέ>>και οι υπόλοιποι θα τρώμε τον..καπνό!!ας το σκεφτούμε όλοι αυτό και να μην βάζουμε μόνο ..τελίτσες!!
 

Dimittrios

Παλαιό Μέλος
Εμενα παντως αποτελεί τιμη μου που συνέψαλα με τον κ Ζαρκο στο βιντεο που ακροαστήκατε, κύριε Γεωργούδη...( οι τελίτσες ηταν διορθωτικες σε κειμενο μου, λογω απειρίας)
 

extra

Παλαιό Μέλος
Εμενα παντως αποτελεί τιμη μου που συνέψαλα με τον κ Ζαρκο στο βιντεο που ακροαστήκατε, κύριε Γεωργούδη...( οι τελίτσες ηταν διορθωτικες σε κειμενο μου, λογω απειρίας)
Και καλά κάνετε !!εντάξει ,απλά εγώ έγραψα κάποιες σκέψεις μου για όλους!!
 

Π.Κατσουλιέρης

Παλαιό Μέλος
Για σιγά ρε παιδιά, για σιγά... Αν ο ψάλτης σολάρει, λέτε ότι κάνει αμανάδες (και όχι άδικα, συμφωνώ). Αν όμως ψάλει με χρόνο, όπως εδώ, πάλι στο παράπονο είσαστε...

Θα πρέπει λοιπόν να μας διευκρινίσεις πού έγκειται η "παρακμή". Αν εννοείς στο απαράδεκτο και φάλτσο μηχάνημα-ισοκράτη, θα συμφωνήσω. Αν εννοείς στο επίσης απαράδεκτο στυλ άτακτων φωνών, που επικρατεί πολλάκις στον Πειραιά και ενισχύεται πρωτίστως από τους ιερείς (!), και πάλι θα συμφωνήσω. Εδώ όμως δεν μιλάμε γι' αυτά, αλλά για το Γρηγόρη Ζάρκο. Αν δεν ενθουσιάστηκες πάντως από τη φωνητική ποιότητα, αν και δεν το περιμένεις, θα συμφωνήσω και πάλι! Γιατί αυτός που άκουσες ΔΕΝ είναι ο πραγματικός Γρηγόρης Ζάρκος. Έχουμε ψάλει μαζί δεκάδες φορές και είμαι σίγουρος ότι κάτι είχε φωνητικά. Περίμενε λοιπόν να τον ακούσεις στις καλές του και μην κρίνεις από αυτή την ηχογράφηση, που δεν είναι καθόλου αντιπροσωπευτική, παρά μόνο ως προς τον αυστηρό χρόνο, που πάντα τηρεί ο Γρηγόρης.

Όμως, δυστυχώς, ακόμα και αν ψάλει καλά, με τις άτακτες και τεράστιας έντασης φωνές των ιερέων και με το απαράδεκτο μηχάνημα-ισοκράτη (που είναι ούτως ή άλλως απαράδεκτο και σφόδρα αντιαισθητικό εντός ναού, αλλά το συγκεκριμένο ακόμα περισσότερο...), καλό αποτέλεσμα δεν θα ακουστεί ποτέ, η αλήθεια να λέγεται.
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα. Ο Γρηγόρης είναι μια από τις καλύτερες φωνές στην ορθοδοξία, ένας σοβαρός άνθρωπος, οικογενειάρχης, πελοποννήσιος (χαχα) και κατά τη γνώμη μου δεν υπήρχε καλύτερη επιλογή για τη Μητρόπολη Πειραιώς! Τώρα θα τύχει και κάποιες φορές που θα είναι κουρασμένος ή η ηχογράφηση δε θα είναι καλή! Αυτό δε μειώνει τον ψάλτη. Κοιτάμε το σύνολο. Είναι νέος και σίγουρα θα μεστώσει και θα γίνει ακόμα καλύτερος!!! Μπορεί να μην είναι ο Ναυπλιώτης μουσικά αλλά από τους περισσότερους που ψάλλουν σήμερα είναι καλύτερος και πολλά υποσχόμενος! Και μπράβο στο Μητροπολίτη Σεραφείμ που δεν ακολούθησε τους περισσότερους και δεν έβαλε στο Μητροπ. Ναό πνευματικά τέκνα σχολών αλλά έναν ταλαντούχο άνθρωπο,. σοβαρό, καλό χριστιανό και εξαιρετικό ψάλτη που θα γίνει ακόμα καλύτερος.
 
Last edited:

extra

Παλαιό Μέλος
Επιτέλους, μίλησε κι ένας λ ο γ ι κ ός.... /

Δηλαδή αγαπητέ όποιος έχει διαφορετική γνώμη από εσάς είναι παράλογος;Αν θεωρείτε ότι ο κ.Ζάρκος ήταν η καλύτερη επιλογή του <<αγίου>>Πειραιώς παραβιάζοντας τον νόμο χωρίς δηλαδή να προκηρυχθεί η θέσις (θέμα που κανένας σας παραδόξως δεν λαμβάνει θέση) είναι απόλυτο δικαίωμά σας και να τον θεωρείτε εφάμιλλο του Πέττα .του Στανίτσα του Περιστέρη κ.α.αλλά δεν έχετε το δικαίωμα να γίνεστε προσβλητικός ,ο καθένας και κρίνει και κρίνεται και μάλιστα πρωτοψάλτες και καθηγητές όπως εγώ που διακονούν το ιερό αναλόγιο επί 35 συναπτά έτη.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δηλαδή αγαπητέ όποιος έχει διαφορετική γνώμη από εσάς είναι παράλογος;Αν θεωρείτε ότι ο κ.Ζάρκος ήταν η καλύτερη επιλογή του <<αγίου>>Πειραιώς παραβιάζοντας τον νόμο χωρίς δηλαδή να προκηρυχθεί η θέσις (θέμα που κανένας σας παραδόξως δεν λαμβάνει θέση) είναι απόλυτο δικαίωμά σας και να τον θεωρείτε εφάμιλλο του Πέττα .του Στανίτσα του Περιστέρη κ.α.αλλά δεν έχετε το δικαίωμα να γίνεστε προσβλητικός ,ο καθένας και κρίνει και κρίνεται και μάλιστα πρωτοψάλτες και καθηγητές όπως εγώ που διακονούν το ιερό αναλόγιο επί 35 συναπτά έτη.

Χριστός ανέστη!

Πάντως αν επιμένετε να μην μπορείτε να καταλάβετε ότι όσοι διαγωνισμοί και αν προκηρύσσονταν, ΔΕΝ θα σας προσλάμβαναν ειδικά στην Αγ. Τριάδα, μάλλον εσείς δεν (θέλετε να) είστε λογικός...
 

extra

Παλαιό Μέλος
Χριστός ανέστη!

Πάντως αν επιμένετε να μην μπορείτε να καταλάβετε ότι όσοι διαγωνισμοί και αν προκηρύσσονταν, ΔΕΝ θα σας προσλάμβαναν ειδικά στην Αγ. Τριάδα, μάλλον εσείς δεν (θέλετε να) είστε λογικός...

Δυστυχώς εσείς δεν θέλετε να καταλάβετε ότι όσο ενδιαφέρεται κανείς μόνο για τον εαυτό του και όχι και για τον συνάδελφο και την κανονική διαδικασία που κατά τον νόμο (φεκ2008)πρέπει να τηρηθεί είστε μακρυά νυκτωμένος και προσωποποιήτε το θέμα ,και το ότι δεν θα προσλάμβαναν εμένα στην Αγ,Τριάδα έχετε απόλυτο δίκιο διότι κατά κανόνα προτιμούνται οι έχοντες τα <<κονέ>>και τις υπόγειες διαδρομές και τα ανεξόφλητα <<γραμμάτια>> και βεβαίως οι έχοντες τα λιγώτερα προσόντα και τις λιγώτερες μουσικές σπουδές!!Ερρωσε!!
 

extra

Παλαιό Μέλος
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα. Ο Γρηγόρης είναι μια από τις καλύτερες φωνές στην ορθοδοξία, ένας σοβαρός άνθρωπος, οικογενειάρχης, πελοποννήσιος (χαχα) και κατά τη γνώμη μου δεν υπήρχε καλύτερη επιλογή για τη Μητρόπολη Πειραιώς! Τώρα θα τύχει και κάποιες φορές που θα είναι κουρασμένος ή η ηχογράφηση δε θα είναι καλή! Αυτό δε μειώνει τον ψάλτη. Κοιτάμε το σύνολο. Είναι νέος και σίγουρα θα μεστώσει και θα γίνει ακόμα καλύτερος!!! Μπορεί να μην είναι ο Ναυπλιώτης μουσικά αλλά από τους περισσότερους που ψάλλουν σήμερα είναι καλύτερος και πολλά υποσχόμενος! Και μπράβο στο Μητροπολίτη Σεραφείμ που δεν ακολούθησε τους περισσότερους και δεν έβαλε στο Μητροπ. Ναό πνευματικά τέκνα σχολών αλλά έναν ταλαντούχο άνθρωπο,. σοβαρό, καλό χριστιανό και εξαιρετικό ψάλτη που θα γίνει ακόμα καλύτερος.
Κόψτε κάτι αγαπητέ πατέρα !!Δεν μπορεί ένας μητροπολίτης να καταλιμπάνει τον νόμο που επιτάσσει την προκήρυξη της θέσεως ,να κάνει κανονική ακρόαση και αν η επιτροπή θεωρουσε τον κ.Ζάρκο άξιο και διαδόχο του κ.Πέττα ,Στανίτσα,Περιστέρη κα μεγάλων ψαλτών μεγεια και χαρά του ,αλλά η εκκλησία να παραβιάζει τον νόμο ;εσείς σαν κληρικός συμφωνείτε;
 

Π.Κατσουλιέρης

Παλαιό Μέλος
Δηλαδή αγαπητέ όποιος έχει διαφορετική γνώμη από εσάς είναι παράλογος;Αν θεωρείτε ότι ο κ.Ζάρκος ήταν η καλύτερη επιλογή του <<αγίου>>Πειραιώς παραβιάζοντας τον νόμο χωρίς δηλαδή να προκηρυχθεί η θέσις (θέμα που κανένας σας παραδόξως δεν λαμβάνει θέση) είναι απόλυτο δικαίωμά σας και να τον θεωρείτε εφάμιλλο του Πέττα .του Στανίτσα του Περιστέρη κ.α.αλλά δεν έχετε το δικαίωμα να γίνεστε προσβλητικός ,ο καθένας και κρίνει και κρίνεται και μάλιστα πρωτοψάλτες και καθηγητές όπως εγώ που διακονούν το ιερό αναλόγιο επί 35 συναπτά έτη.
Δε σας ξέρω για να έχω άποψη, τουλάχιστο όταν σχολιάζετε να υπογράφετε με το όνομά σας! Είναι πιο λεβέντικο! Όσον αφορά το Γρηγόρη είναι αντάξιος φωνητικά τουλάχιστον ενός Περιστέρη, ενός Πέττα και ενός Στανίτσα, ίσως όχι ενός Ταλιαδώρου (γιατί κατ' εμέ είχε και έχει το καλύτερο μέταλλο). Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί δε μπορείτε να δεχθείτε ότι το μέλλον μπορεί να είναι ισάξιο από το παρελθόν. Φωνητικά πάντως αυτή τη στιγμή είναι σίγουρο ότι είναι η καλύτερη επιλογή! Όπως επίσης είναι σίγουρο ότι ο Γρηγόρης θα βελτιωθεί σε όλους τους τομείς (όχι βέβαια ότι δεν είναι ήδη καλός- απλώς μπορεί να γίνει καλύτερος). Και πάλι μπράβο στον Πειραιώς που δεν προκήρυξε απλώς μια θέση για να πάρει τον απόφοιτο μιας σχολής αλλά πήρε τον καλύτερο!!! Όσο για τους διπλωματούχους καθηγητές ας ψάλουν σε μικρότερες ενορίες- έχουμε γεμίσει από τέτοιους! Ας ακούσουμε και ένα καθαρό ταλέντο που να μας συγκινεί. Άλλωστε και ο Πρίγγος έλεγε τρία πράγματα χρειάζεται κάποιος για να γίνει ψάλτης: φωνή, φωνή, φωνή....Κάντε λοιπόν κριτική στα μουσικά αν είστε καθηγητής αλλά στο θέμα φωνής έχετε παντελώς άδικο.....Η εκκλησία τέλος δεν είναι δημοκρατικός θεσμός!! Μας αρέσει ή όχι πάντως δεν είναι!!
 

extra

Παλαιό Μέλος
Δε σας ξέρω για να έχω άποψη, τουλάχιστο όταν σχολιάζετε να υπογράφετε με το όνομά σας! Είναι πιο λεβέντικο! Όσον αφορά το Γρηγόρη είναι αντάξιος φωνητικά τουλάχιστον ενός Περιστέρη, ενός Πέττα και ενός Στανίτσα, ίσως όχι ενός Ταλιαδώρου (γιατί κατ' εμέ είχε και έχει το καλύτερο μέταλλο). Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί δε μπορείτε να δεχθείτε ότι το μέλλον μπορεί να είναι ισάξιο από το παρελθόν. Φωνητικά πάντως αυτή τη στιγμή είναι σίγουρο ότι είναι η καλύτερη επιλογή! Όπως επίσης είναι σίγουρο ότι ο Γρηγόρης θα βελτιωθεί σε όλους τους τομείς (όχι βέβαια ότι δεν είναι ήδη καλός- απλώς μπορεί να γίνει καλύτερος). Και πάλι μπράβο στον Πειραιώς που δεν προκήρυξε απλώς μια θέση για να πάρει τον απόφοιτο μιας σχολής αλλά πήρε τον καλύτερο!!! Όσο για τους διπλωματούχους καθηγητές ας ψάλουν σε μικρότερες ενορίες- έχουμε γεμίσει από τέτοιους! Ας ακούσουμε και ένα καθαρό ταλέντο που να μας συγκινεί. Άλλωστε και ο Πρίγγος έλεγε τρία πράγματα χρειάζεται κάποιος για να γίνει ψάλτης: φωνή, φωνή, φωνή....Κάντε λοιπόν κριτική στα μουσικά αν είστε καθηγητής αλλά στο θέμα φωνής έχετε παντελώς άδικο.....Η εκκλησία τέλος δεν είναι δημοκρατικός θεσμός!! Μας αρέσει ή όχι πάντως δεν είναι!!
Λοιπόν ονομάζομαι Βασίλειος Γεωργούδης πρωτοψάλτης και χοράρχης ,σολίστ βαρύτονος της ερτ και μουσουργος ,35 έτη ψάλτης μαθητής του Θ,Χατζηθεοδώρου του Ε.Τζελά και του Δ.Μαυραγάνη στην Β.Μ. έχω διατελε΄σει πρωτοψάλτης και χοράρχης σε πολλούς ναούς των Αθηνών πχ στν καθεδρικό ναό του Μοσχάτου ....νομίζω φθάνουν αυτά για να με θεωρήσετε <λεβέντη>>πάτερ!!!βεβαίως το να θεωρείτε κάποιον ψάλτη την κορυφή των κορυφών είναι δικαιωμά σας ,αλλά από ότι καταλαβαίνω γνώσεις ορθοφωνίας δεν έχετε και από αυτό η κρίσις σας είναι τελείως υποκειμενική για να μου λέτε εμένα ως διδάσκοντα το κλασσικό τραγούδι ότι έχω άδικο ,παρακαλώ περιορισθήτε στα ποιμαντικά και λειτουργικά σας καθήκοντα και αφήστε τα μουσικά στους επιστημονας μουσικούς ...η εκκλησία αγαπητέ πατέρα και δή η ορθόδοξος είναι η κατ΄εξοχήν δημοκρατική εκκλησία με το συνοδικό της σύστημα και κυρίως δεν παραβιάζει τους νόμους του κράτους,τι αντίληψη είναι αυτή που έχετε και είσθε και νέος κληρικός να επικροτείτετην παρατυπία για να μην πώ την παρανομία του σεβασμιωτάτου Πειραιώς;πραγματικά λυπάμαι πολύ!!
 
Status
Not open for further replies.
Top