Αιωνία η μνήμη

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
4 τον αριθμό. Δυστυχώς, η φουρνιά που παρέλαβα εγώ είχε ένα μικρό σφύριγμα που με ξενέρωσε τελείως και ψάχνω να τα βρω και από αλλού.

Αν επισκεφθείτε το στούντιο, μην κάνετε το λάθος να πάρετε τις μεταφορές σε CD, ακόμη κι αν είναι απευθείας από τα καρούλια. Ο ήχος παραείναι παραμορφωμένος λόγω έντασης ώστε να μην ακούγεται καθόλου άνετα. Τα επέστρεψα να τα αλλάξω με τις κασέτες. Φυσικά και παραπονέθηκα στον κ. Καραμπίνα, αλλά με αμφισβήτησε λέγοντας πως έφαγε πάρα πολλές ώρες να βρίσκει ακριβώς το κομμάτι και να το ξαναγράφει, οπότε μην ελπίζετε σε καμία επαναψηφιοποίηση, εκτός κι αν μετά από 3 χρόνια αναθεώρησε τη γνώμη του...

Σαν 5η κασέτα πήρα από τον ίδιο μία χωρίς εξώφυλλο 90άρα, όπου ψάλλει συν τοις άλλοις Τυπικά, Δύναμις του Κορώνη και πολλά άλλα μέλη εκτός εκκλησίας. Επίσης, περιέχει και τμήμα Θ. Λειτουργίας διαφορετικής από τις 2 γνωστές (Βαρθολομιό και Πεντηκοστή). Πρώτα ο Θεός, θα την επεξεργαστώ σε κάποιο διάλειμμα από το διάβασμά μου και θα την ανεβάσω στη μεταμεσονύκτια ζώνη.

Γιατί δεν προτείνετε στον κ.Αλυγιζάκη (ο οποίος διαθέτει και πολύτιμα καρούλια Παναγιωτίδη με φωνή σαν αηδόνι, όπως πιστοποιεί ο ίδιος ο καθηγητής) μια έκδοση Παναγιωτίδη, χωρίς την επιστημονική λεπτολογία=βραδύτητα της έκδοσης Ναυπλιώτη, αλλά με αξιοπρεπή ήχο;
 
ίσως να μην καταλάβατε ακριβώς τι εννοώ , ή ακόμα μπορεί εγώ να μη το διατύπωσα σωστά .
και μένα μ αρέσει ( υπερβολικά ) Παναγιωτίδης ( και ο Καζαντζίδης μια που το αναφέρατε- είμαι και πόντιος συν τοις άλλοις )
απλά για μένα ( προσωπική μου γνώμη είναι - δεν είναι ανάγκη να συμφωνούμε ) δεν αποτελούν οι εν λόγω ηχογραφήσεις " διαφήμηση " για τον μακαρίτη αλλά
αν είδατε το συνδέω και με άλλη ενότητα - θεωρώ ότι πρέπει να " ανεβαίνει " ( όχι μόνο από Παναγιωτίδη αλλα και από άλλους μεγάλους ερμηνευτές ) ότι πιο εκλεκτό
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Αγαπητέ μου κ. Καλπακίδη σας το λεω με όλη μου την καρδιά σαν να ήσασταν αδελφός μου και προς όσους μου κάνουν την τιμή να διαβάζουν τις σκόρπιες σκέψεις μου: Αν εμβαθύνετε στα ακούσματα Παναγιωτίδη (και πάρετε κι ένα μολυβάκι να αρχίσετε να καταγράφετε κάποια και να συμψάλλετε έπειτα) θα με νοιώσετε! Και θα πείτε όχι μόνον "στην αναβροχιά καλό και το χαλάζι!" αλλά θα θεωρήσετε - όπως κι όσα σώζονται από το μέγα Πρίγγο - όσα μέλη σώζονται από τον Αθανάσιο Παναγιωτίδη ευλογία.
 
Διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως κ.συνάδελφε!
Όποιος γνωρίζει τι εστι Παναγιωτίδης και το ύφος του και η έξοδος της φωνής του και η κυριαρχία πάνω στην έκφραση του μέλους θα τον άκουγε έστω και άφωνο!
Είναι σαν το Στέλιο Καζαντζίδη που κάποιοι (μεταξύ ων λέγεται και ο μεγάλος Sinatra) άκουγαν μέχρι τέλους όχι μόνον τραγούδια αλλά και συνομιλίες του, ώστε να τοποθετήσουν σωστά τη φωνή τους. Και... όποιοι άκουσαν τον Παναγιωτίδη να ομιλεί με καταλαβαίνουν...Το ψάλσιμό του είναι φάρμακο και"στίλβωτρον" για όλους μας, ακόμη και τους πλέον καλλιφώνους. Για τους λοιπούς (στους οποίους ΔΕΝ θέλω να σας συγκαταλέξω αγαπητέ) απαντώ με μια φράση του Παναγιωτίδη για τον Ιάκωβο, όταν σε εκείνες τις ηχογραφικές συνάξεις του έβαζαν να ακούει μέλη του:"Εμείς τα καταλαβαίνουμε τα μέλη του Ιακώβου και το μεγαλείο του. (ΣΗμ. Είχε πάνω στα μεράκια εξηγήσει κάποια στιγμή και την πλοκή κάπιων μελών από Ιάκωβο επιφυλάσσομαι όμως...). Ο πολύς κόσμος όμως αν ακούσει τη φωνή του (ενν. που δεν είναι γυαλιστερή) θα πεί: Τι' ναι αυτά τώρα; Βάλτε καλύτερα Βασιλικό!" (Το παραθέτω χωρίς τάση προσβολής προς τον Πρωτοψάλτη της Αθήνας).
αυτές οι ιστορίες :) που κινούνται στα όρια πραγματικότητας και .. μύθου ( τις κάνω γούστο και εγώ ):)
.... ο Σινάτρα άκουγε Καζαντζίδη και ο Χέντριξ τον Χιώτη ...
και ο Πετρολούκας έλεγε σε μια εκπομπή ότι κατά κάποιον μυστήριο τρόπο ήταν ο συνθέτης του that s the way... ( έπεξε μια ηπειρώτικη πεντατονική σε έναν μαύρο πιανίστα όταν είχε πάει στο New York και η συνέχεια γνωστή
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
αυτές οι ιστορίες :) που κινούνται στα όρια πραγματικότητας και .. μύθου ( τις κάνω γούστο και εγώ ):)
.... ο Σινάτρα άκουγε Καζαντζίδη και ο Χέντριξ τον Χιώτη ...
και ο Πετρολούκας έλεγε σε μια εκπομπή ότι κατά κάποιον μυστήριο τρόπο ήταν ο συνθέτης του that s the way... ( έπεξε μια ηπειρώτικη πεντατονική σε έναν μαύρο πιανίστα όταν είχε πάει στο New York και η συνέχεια γνωστή

Στους Χιώτη-Λίντα πήγαινε να διασκεδάσει και η Μαρία Κάλας (εδώ υπάρχουν φωτογραφίες και μαρτυρίες) και ο Καζαντζίδης λένε ότι πήγε εκκλησία να ακούσει Φωτόπουλο (εδώ δεν υπάρχουν φωτογραφίες...) o Πετρολούκας... εχμ...κατετρόπωσε τους Benny Goodman και Σια (όχι CIA!) όσο για τον Frankie who knows? Κανονικά Διονυσίου θα έπρεπε να ακούει γιατί του άρεσαν τα γκαγκστερικά (μυθιστορήματα)! Μου αρέσει το ύφος γραφής σας. Όσο για το ψαλτικό δεν το γνωρίζω. Να ακούτε όμως τους μεγάλους έστω και κουρασμένους, θα το πάτε πιο πέρα. Με όλο το θάρρος.
 
πάλι με παρεξηγήσατε τα γραφόμενα μου , αν και συμφωνούμε επί της ουσίας , για αυτό σταματώ εδώ .
όσο για τις ιστορίες , όντως υπάρχουν ,δεν είναι δικά μου ευφυολογήματα.
αυτά και Καληνύχτα ( έχω βάρδια ... μπειμπι σίτιγκ )
 
Συμφωνώ απόλυτα με τις απόψεις σας κύριε Στεφούλη. Αυτές οι ερμηνευτικές προσεγγίσεις μέσα σε χωνιά(Ιάκωβος) ή με τα μηχανάκια να περνούν μέσα στην εγγραφή (Παναγιωτίδης) δεν μπορούν να συγκριθούν με τις σημερινές ψεύτικες στουντιακές φωνές.
Πάντως για όσους λένε ότι διαθέτουν παλιό και αηδόνι Παναγιωτίδη, δε νομίζω ότι ισχύει, γιατί αν είχαν θα τα είχαν βγάλει. Εύχομαι να με βγάλουν ψεύτη!
Επισυνάπτω μία σπάνια ηχογράφηση του αείμνηστου του 1955 την οποία προλογίζει ο ίδιος(με αφιέρωση) είκοσι χρόνια μετά περίπου...
Μέσα στις μέρες πρέπει να κάνουμε ένα κρασομνημόσυνο για τον αείμνηστο σε καμιά ταβέρνα...
 

Attachments

  • Panagiotidis1955.mp3
    1.9 MB · Views: 319

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
πάλι με παρεξηγήσατε τα γραφόμενα μου , αν και συμφωνούμε επί της ουσίας , για αυτό σταματώ εδώ .
όσο για τις ιστορίες , όντως υπάρχουν ,δεν είναι δικά μου ευφυολογήματα.
αυτά και Καληνύχτα ( έχω βάρδια ... μπειμπι σίτιγκ )

Συγγνώμη αν παρεξηγώ και καλή δύναμη και αντοχή στο μπέιμπι-σιτιγκ.
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Πάντως για όσους λένε ότι διαθέτουν παλιό και αηδόνι Παναγιωτίδη, δε νομίζω ότι ισχύει, γιατί αν είχαν θα τα είχαν βγάλει. Εύχομαι να με βγάλουν ψεύτη!

Αυτή είναι όντως η μια εκδοχή, ήτοι της ευσεβούς φαντασίας ή ο "πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται". Η άλλη είναι "έχω αλλά δε δίνω..." ή "έχω και θα εκδώσω..." Τώρα όσο για τα δικαιώματα εκδόσεων άλλων τεθνηκότων μεγάλων ψαλτών στην πιάτσα ισχύει το "'αρπαξε να φας...", το "όποιος προλάβει" και το "ο Θεός βοηθεί όσους βοηθούν τον εαυτό τους...!"(Λουί ντε Φυνές από ταινία)
 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Επισυνάπτω μία σπάνια ηχογράφηση του αείμνηστου του 1955 την οποία προλογίζει ο ίδιος(με αφιέρωση) είκοσι χρόνια μετά περίπου...

Αν και μάλλον δεν σου αρέσουν τα ρετουσαρίσματα, "περιποιήθηκα" λίγο την ηχογράφηση. Μόνο θόρυβο έβγαλα και νομίζω δεν έχει αλλοιωθεί καθόλου. :)

Χάρης
 

Attachments

  • Panagiotidis1955_new.mp3
    3.8 MB · Views: 211
P

ptz

Guest
-Και για να κλείσει η βραδιά το εν θέματι δύναμις από κασσέτα που σήμερα μου έδοσε φίλος-μαζί μέ άλλους σε άλλα που θα δείτε αλλού-σε αρκετά ικανοποιητικό ήχο που καθάρισα και λίγο.Με χρόνο που ''σκοτώνει'' και Β ήχο που ''ανασταίνει''.....Π.ΤΖ
 

Attachments

  • 02.ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ-Τρισάγιο-δυν.Ξ.ΚΟΡΩΝΗ.mp3
    5.7 MB · Views: 306
Αν και μάλλον δεν σου αρέσουν τα ρετουσαρίσματα, "περιποιήθηκα" λίγο την ηχογράφηση. Μόνο θόρυβο έβγαλα και νομίζω δεν έχει αλλοιωθεί καθόλου. :)

Χάρης

Το ρετουσάρισμα δεν μου αρέσει όταν γίνεται από άσχετους(όπως εγώ!).:wink:
Έχω και άλλες "κακές" ηχογραφήσεις, ότι διορθώνεται πείραζέ το!
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Αν και όταν ευρεθεί το αρχείο Τσαχαλίνα, θα απαλλαγούμε και από τον κόπο απομαγνητοφώνησης των μελών. Ο μακαρίτης ο Αντώνης, αν δε λαθεύω, αρκετά μέλη τα είχε απομαγνητοφωνήσει σε αρκετά καλή γραφή για χρήση στο αναλόγιο και υπό την επίβλεψη του Δασκάλου. Ακόμη καλύτερες απομαγνητοφωνήσεις Παναγιωτίδη έχει κάνει ο εξαιρετικός Θρασύβουλος Παπανικολάου (Μπούρδας) μα δεν ξέρω πόσες.
 
Last edited:

Μιχάλης 7

Παλαιό Μέλος
ΕΝΤΟΝΗ η συγκίνηση μου για όλα όσα αναφἐρονται εδώ για τον ΜΕΓΑΛΟ ΔΑΣΚΑΛΟ, που μόλις τώρα τα είδα! Η απώλεια της φωνής του ήταν ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΣΑΝΟ που τον ταλαιπωρούσε ψυχολογικά πάντοτε.
Δυστυχώς για μένα "αι του βίου μέριμναι" (γάμος, παιδιά, δύσκολο επάγγελμα κλπ. κλπ) με είχαν αποκόψει και δεν είχα την επαφή όπως θάπρεπε και δεν γνωρίζω πολλά για τα χρόνια της ζωής του μετά το 76 που διορίστηκα στον Έβρο.
Θυμάμαι όμως που έμενε σε διαμέρισμα παλιάς πολυκατοικίας επί της Εγνατίας, στον...6 όροφο, χωρίς ανσανσερ! .Ομως όταν τον πρωτοσυνάντησα και εκεί όπου έκανα και τα μαθήματα, ήταν σε άλλη κατοικία, στην Αντιγονιδών (πολύ κοντά στην πολυκατοικία της Εγνατίας). Έμενε σε ισόγειο, στο πίσω μέρος της πολυκατοικίας (που έβέπε σ'αυτό που λέμε "πρασιά"που είχε μια ιδαιτερότητα. Ανέβαινες πρώτα μερικά σκαλιά και μετά κατέβαινες πάλι, για να βγεις στπ πίσω μέρος και να μπορέσεις να έχεις πρόσβαση στη κατοικία που έμενε! Ἐδώ έκανα τα μαθήματα, σε μια μικρή κατοικία, όπου έμενε με τη κα Νίνα, τον γιό (που δυστυχώς έχασε αργότερα) και τη κόρη του.
 
Last edited:

Μιχάλης 7

Παλαιό Μέλος
Οσοι ΕΚΤΙΜΟΥΝ, ΘΑΥΜΑΖΟΥΝ, ΑΓΑΠΟΥΝ τον ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΤΩΝ ΥΜΝΩΝ, ευχαριστιούνται να τον ακούν ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΟΧΙ ΚΑΛΟ ΗΧΟ! Εννοείται πως ΟΣΟ ΚΑΘΑΡΩΤΕΡΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!

-Και για να κλείσει η βραδιά το εν θέματι δύναμις από κασσέτα που σήμερα μου έδοσε φίλος-μαζί μέ άλλους σε άλλα που θα δείτε αλλού-σε αρκετά ικανοποιητικό ήχο που καθάρισα και λίγο.Με χρόνο που ''σκοτώνει'' και Β ήχο που ''ανασταίνει''.....Π.ΤΖ
 

Μιχάλης 7

Παλαιό Μέλος
Κάτι άλλο που θυμήθηκα από τον Δάσκαλο, όχι σημαντικό ( το αναφέρω για τους ... πιστούς θαυμαστές του, που ίσως όλα για τον ΜΟΝΑΔΙΚΟ να τους ενδιαφέρουν). Ακούγοντας με την ώρα του μαθήματος να προσπαθώ να καθαρίσω το λαιμό μου (κάνοντας ... κουχ... κουχ, όπως κάνουν όσοι πάσχουν από χρόνια φαρυγγίτιδα - δηλαδή όλοι οι ψάλτες), μου συνέστησε να πάρω ένα αποχρεπτικό από κάποιο φαρμακείο! Δεν μπορούσε να φανταστεί πως στην ηλικία των 20... θα μπορούσα να πάσχω από χρόνια φαρυγγίτιδα, (μάλλον πρόκειται για λαρυγγοφαρυγγίτιδα), κουσούρι που μάλλον μου είχε αφήσει η χειρουργική επέμβαση για αμυγδαλές στα ... 5 μου χρόνια! Νόμιζε πως είχα πρόβλημα φλεγμάτων. Έτσι, όπως όλοι οι Έλληνες, που κάνουμε τους γιατρούς για τους άλλους, ο Δάσκαλος μου βρήκε τη θεραπεία. Πλην όμως, η χρόνια φαρυγγίτιδα, δεν θεραπεύεται!
 
Top