Αγιορείτικο Ύφος

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Η σύγκριση ξεκίνησε πιο πριν.που αναφέρθηκε πιο πανω οτι πατέρες στο όρος είπαν για τον φιρφιρη που κοιμήθηκε οτι ηταν ο τελευταίος μεγάλος ψάλτης και ανέφερα μετά οτι πατέρες του όρους λέγανε για τον φιρφιρη την δεκατια το 70με 80 οτι νιαουρίζει σαν γάτα. Σημειώνω και την άλλη πλευρά του όρους

Τέτοιες αναφορές δεν ωφελούν κανένα. Πολλώ δε μάλλον περί ενός κεκοιμημένου. Άλλο μέγεθος ο διακο-Διονύσης, άλλο ο γερο-Δανιήλ, άλλο ο π. Ακάκιος, άλλο ο παπα-Στέφανος, άλλο ο παπα-Γρηγόρης, άλλο ο παπα-Θωμάς, άλλο ο μακαριστός γέρων Κυπριανός, άλλο ο π. Φίλιππος, άλλο ο π. Παντελεήμων Κάρτσωνας, άλλο ο γέρων Δαμασκηνός, άλλο ο π. Θεοδόσιος, άλλο οι Γερασιμαίοι-για να μείνουμε κυρίως στους της ερήμου. Καθένας έχει τη μυρωδιά του, μοναδική κ ανεπανάληπτη, όπως τόσο ωραία γράφει στο μότο του ο φίλτατος Ν. Γιάννου, εδώ στο φόρουμ..''Όλα τα λουλούδια έχουν τη μυρωδιά τους...''


Δ.
 
Last edited:

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Μπράβο Δημήτρη...επιτέλους βλέπουμε και τέτοια μηνύματα από σένα...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μπράβο Δημήτρη...επιτέλους βλέπουμε και τέτοια μηνύματα από σένα...


Ναι, αλλά το θέμα προέκυψε να είναι άλλο... Μάλλον δε συμμετείχαν Καρεώτες στην ηχογράφηση της ακολουθίας του Οσίου Σίμωνος... Συμμετείχε μήπως ο διακο-Διονύσης; Γιατί αν όντως συμμετείχε ούτε αναγράφεται, ούτε ακούγεται;

Δ.
 
Last edited:

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ναι, αλλά το θέμα προέκυψε να είναι άλλο... Μάλλον δε συμμετείχαν Καρεώτες στην ηχογράφηση της ακολουθίας του Οσίου Σίμωνος... Συμμετείχε μήπως ο διακο-Διονύσης; Γιατί αν όντως συμμετείχε ούτε αναγράφεται, ούτε ακούγεται;

Δ.
Λέτε να συμμετείχε ???:confused::confused::confused:
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Για διάβασε τα προηγηθέντα από το 129 μήνυμα κεξ...και θα καταλάβεις ότι δε λέω εγώ κάτι τέτοιο...:wink:

δ
Μα δεν εννοώ εσένα Δημήτρη...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αντιγράφω κι εγώ από τα περιεχόμενα της ηχογράφησης:

«Τον Χορό των Αγιορειτών Ιεροψαλτών, που ψάλλει την Ακολουθία αυτή, αποτελούν οι Πατέρες: Δανιηλαίοι: Γρηγόριος ιερομόναχος, Δανιήλ μοναχός, Ακάκιος μοναχός, Στέφανος μοναχός. - Θωμάδες: Θωμάς ιερομόναχος, Κυπριανός ιερομόναχος, Φίλιππος μοναχός. - Καρτσωναίοι: Παντελεήμων ιερομόναχος, Χρυσόστομος ιεροδιάκονος. - Μικραγιαννανίτης: Σπυρίδων μοναχός. - Σιμωνοπετρίτες: - Γρηγόριος ιερομόναχος, Κορνήλιος μοναχός. - Γρηγοριάτης: Υπάτιος μοναχός.»

Έστω ότι έψαλλε και ο διακο-Διονύσιος Φιρφιρής. Δεν θα ξεχώριζαν οι λαρυγγισμοί του; Υπάρχει ηχογράφηση που να μην ξεχωρίζει πως συμψάλλει;

(Περεμπιπτώντως, άθλιος ο ήχος στο CD! Είναι παραμορφωμένος, μάλλον από τη μήτρα του, που φαίνεται πως ήταν δίσκος βινυλίου και όχι η πρωτότυπη ταινία. Δε θα φιλοτιμηθούν να βγάλουν σε αξιοπρεπή μορφή τη θρυλική αυτή ηχογράφηση;)
 
Last edited:

dimitrios_32

Δημήτριος Αναστασιάδης
Θα συμφωνήσω με τον αγαπητό αδερφό Βασίλη και περιμένω να απαντήσει ο Χρήστος από ποιούς αγιορείτες άκουσε να αμφισβητούν τους Βατοπαιδινούς και να τους χαρακτηρίζουν Αγγελοπουλικούς.Θα μου πείτε,εδώ στο 1ο ψαλτικό συνέδριο στην αίθουσα τελετών του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών κάποιο παιδαρέλι από την Θεσσαλονίκη ρώτησε τον π.Δανιήλ αν έμαθε τις έλξεις από τον Αγγελόπουλο και τον Καρά,δεν θα ακούσουμε τέτοιες μπούρδες;Σαν απάντηση σε όλους αυτούς,έχω να πω την προτροπή του γερο-Δανιήλ προς εμένα κ τα υπόλοιπα μέλη του Βυζαντινού Χορού "Τρόπος": "Δημητράκη μου,μην αφήσετε ποτέ τον Κώστα (σ.σ. :Αγγελίδη)!Eίναι γνήσιος εκφραστής του αγιορείτικου ύφους!" Και για ψάξτε μια συνέντευξη του Καραμάνη το 2002,όπου λέει χαρακτηριστικά: "Eγώ τους τα λέω εκεί στην Αθήνα,αλλά δε με ακούνε.Αφήστε ρε τον Λυκούργο να κάνει τη δουλειά του και μην του βάζετε εμπόδια!" Αυτά τα ολίγα για αρχή.Ας μάθουμε να μιλάμε με συγκεκριμένα επιχειρήματα,όχι με αερολογίες!

Δημήτριος Αναστασιάδης
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Θα συμφωνήσω με τον αγαπητό αδερφό Βασίλη και περιμένω να απαντήσει ο Χρήστος από ποιούς αγιορείτες άκουσε να αμφισβητούν τους Βατοπαιδινούς και να τους χαρακτηρίζουν Αγγελοπουλικούς.Θα μου πείτε,εδώ στο 1ο ψαλτικό συνέδριο στην αίθουσα τελετών του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών κάποιο παιδαρέλι από την Θεσσαλονίκη ρώτησε τον π.Δανιήλ αν έμαθε τις έλξεις από τον Αγγελόπουλο και τον Καρά,δεν θα ακούσουμε τέτοιες μπούρδες;Σαν απάντηση σε όλους αυτούς,έχω να πω την προτροπή του γερο-Δανιήλ προς εμένα κ τα υπόλοιπα μέλη του Βυζαντινού Χορού "Τρόπος": "Δημητράκη μου,μην αφήσετε ποτέ τον Κώστα (σ.σ. :Αγγελίδη)!Eίναι γνήσιος εκφραστής του αγιορείτικου ύφους!" Και για ψάξτε μια συνέντευξη του Καραμάνη το 2002,όπου λέει χαρακτηριστικά: "Eγώ τους τα λέω εκεί στην Αθήνα,αλλά δε με ακούνε.Αφήστε ρε τον Λυκούργο να κάνει τη δουλειά του και μην του βάζετε εμπόδια!" Αυτά τα ολίγα για αρχή.Ας μάθουμε να μιλάμε με συγκεκριμένα επιχειρήματα,όχι με αερολογίες!

Δημήτριος Αναστασιάδης

Τελικά ποιοί είναι οι γνήσιοι εκφραστές του αγιορείτικου ύφους: οι Βατοπεδινοί, οι Αγγελοπουλικοί, ο Βυζ. Χορός "Τρόπος" ή όλοι μαζί κι ο καθένας χωριστά;:confused:

Υγ. Ηχογρ. έχουμε με την προτροπή του γερο-Δανιήλ και τη συνέντευξη του Καραμάνη ή...αερολογούμε;
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
...ψάξτε μια συνέντευξη του Καραμάνη το 2002,όπου λέει χαρακτηριστικά: "Eγώ τους τα λέω εκεί στην Αθήνα,αλλά δε με ακούνε.Αφήστε ρε τον Λυκούργο να κάνει τη δουλειά του και μην του βάζετε εμπόδια!" ...

Κι ο Εμμανουηλίδης λέει καλά λόγια για τον Λυκούργο και την χορωδία αλλά όταν τον ρώτησα "δηλαδή είναι σύμφωνος με την παράδοση;" μου απάντησε "όχι, τα λένε διαφορετικά από όπως τα λέμε εμείς"

ΥΓ Άσε τα περί "κουνημένης φωτογραφίας" που κάποιο πουλάκι μου έχει πει ότι έτσι χαρακτήριζε ο Καράς τον Λυκούργο σαν συνεχιστή του
 
Last edited:

dimitris

Παλαιό Μέλος
Τελικά ποιοί είναι οι γνήσιοι εκφραστές του αγιορείτικου ύφους: οι Βατοπεδινοί, οι Αγγελοπουλικοί, ο Βυζ. Χορός "Τρόπος" ή όλοι μαζί κι ο καθένας χωριστά;:confused:
Η Σίμωνος (όχι Καρά) Πέτρα.
Έχει βγάλει και σουξέ σε τρίσημο (ή "κουτσό" καθ ημάς) που γίνεται χαμός στο youtube.
Δείτε πόσοι το έχουν κατεβάσει.
Αν έχεις πίστη χορεύεται και χωρίς ντάμα.
:eek:
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
...Έχει βγάλει και σουξέ σε τρίσημο (ή "κουτσό" καθ ημάς)...
:eek:

Άλλο τρίσημος κι άλλο τριαδικός μην τα βάζουμε όλα σε ένα τσουβάλι
Άλλο ισόχρονος τρίσημος wals κι άλλο διπλός χρόνος χορισμένος σε τρία ανισόχρονα μέρη όπερ εστί τριαδικός ή κατά τους αρχαίους άλογος χρόνος.
 
Αδερφοί μου το Αγιορείτηκο ήφος να ξέρετε ότι είναι τόσο ωραίο και κατανυκτικό όσο τίποτα άλλο λόγο του πνευματικού ήθους των πατέρων Αν κάποιος θέλει πάντως να πάρει μια γεύση και στον κόσμο σας ενημερώνω ότι στις 29 προς 30 Ιουνίου θα τελεστεί Αγρυπνία στους Αγίους Αποστόλους Αρτας με Αγιορείτες μοναχούς.
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Αδερφοί μου το Αγιορείτηκο ήφος να ξέρετε ότι είναι τόσο ωραίο και κατανυκτικό όσο τίποτα άλλο λόγο του πνευματικού ήθους των πατέρων Αν κάποιος θέλει πάντως να πάρει μια γεύση και στον κόσμο σας ενημερώνω ότι στις 29 προς 30 Ιουνίου θα τελεστεί Αγρυπνία στους Αγίους Αποστόλους Αρτας με Αγιορείτες μοναχούς.

Χαίρε Ηλία. Έμαθα για την αγρυπνία. Συγχαρητήρια για την ιδέα και την οργάνωση.

Να περιμένουμε κανένα ηχητικό;
 
Top