Αγίου Γεωργίου του Τροπαιοφόρου (ευχές)

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Κι αυτό το δοξαστικό των Αίνων του "Ἁνέτειλε το έαρ, δεύτε ευωχηθώμεν...",

Πάντως, ακόμη κι ο Πέτρος που συνήθως είναι συγκρατημένος ως μελοποιός, στο δοξαστικό του Αγίου Γεωργίου, πραγματικά πανηγυρίζει, όπως φαίνεται παρακάτω.
 

Attachments

  • Δοξαστικό Αίνων Αγίου Γεωργίου.pdf
    721.6 KB · Views: 28

haris1963

παλαιότατο μέλος
Mήπως μπορεί κάποιος να το ανεβάσει;

Σε κείμενο, υπάρχει ήδη μέσα στην Αθωνιάδα που ανέβηκε εδώ

Σε μουσικό, το έχω από 2 αγρυπνίες που έγιναν (πάνε τουλάχιστον 20 χρόνια) στην Ι.Μ. Αγίου Παύλου. Υπομονή μέχρι το απόγευμα, οπότε θα τα ψηφιοποιήσω και θα τα ανεβάσω, είναι υπέροχα!

ΧΣ
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ευχαριστώ πολύ Χάρη. (Αλήθεια, έχεις υπόψη σου ότι μια αγρυπνία=50 λειτουργίες;:))

Αισθάνομαι την ανάγκη να προσθέσω ένα όνομα που νομίζω ότι έλειπε από τους καταλόγους των εορταζομενων, προφανώς από κεκτημένη ταχύτητα. Είναι ο Γιώργος Παλιούρας (theofilos), από τα πιο σοβαρά και αξιόλογα μέλη του φόρουμ. Χρόνια σας πολλά!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Αισθάνομαι την ανάγκη να προσθέσω ένα όνομα που νομίζω ότι έλειπε από τους καταλόγους των εορταζομενων, προφανώς από κεκτημένη ταχύτητα. Είναι ο Γιώργος Παλιούρας (theofilos), από τα πιο σοβαρά και αξιόλογα μέλη του φόρουμ. Χρόνια σας πολλά!
Γιῶργο, εὐχαριστοῦμε πολύ!
Ἐγώ πού μόλις προχθές τόσες φορές τόν ἀνέφερα, πῶς μοῦ διέφυγε; Αὐτό τό theofilos;...

Ἀγαπητέ Γιῶργο Παλιούρα,
Ἔχεις τίς πιό θερμές καί ἐγκάρδιες εὐχές μας γιά τήν ὀνομαστική σου ἐορτή. Ὁ Θεός, διά πρεσβειῶν τοῦ Μεγαλομάρτυρος καί Τροπαιοφόρου, νά σοῦ χαρίζη κάθε καλό καί ὠφέλιμο γιά τήν πρόοδό σου καί τή σωτηρία σου.

Σ᾿ εὐχαριστῶ γιά ὅλα.


 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Στις ευχές που απέστειλαν Φίλοι - συνάδελφοι προς Φίλους - συναδέλφους, εορτάζοντες και εορτάζουσες, να προσθέσει και η εμή ελαχιστότης τα ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
(Αλήθεια, έχεις υπόψη σου ότι μια αγρυπνία=50 λειτουργίες;:))

Μου θύμησες το του Γέροντος Παϊσίου:

Ένας καλός λογισμός ισοδυναμεί με μια πολύωρη αγρυπνία...

Αυτό το έχεις υπόψιν; :)
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Μου θύμησες το του Γέροντος Παϊσίου:

Ένας καλός λογισμός ισοδυναμεί με μια πολύωρη αγρυπνία...

Αυτό το έχεις υπόψιν; :)

και δεν το λεγες τόσα χρόνια και τρέχουμε στις αγρυπνίες???
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
όχι μόνο αυτό, και στις λειτουργίες:
Γιώργος Μ.;34725 said:
Αλήθεια, έχεις υπόψη σου ότι μια αγρυπνία=50 λειτουργίες;:))
Την ευχή του να' χουμε!
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Αγαπητοί φίλοι εύχομαι σε ΟΛΟΥΣ ο Άγιος και καλός Θεός ,δια πρεσβειών του Αγίου Μεγαλομάρτυρος Γεωργίου του τροπαιοφόρου του οποίου και εγώ το όνομα φέρω ,να χαρίζει σε σας και τις οικογένειές σας και όλους τους δικούς σας,υγεία ατομική -οικογενειακή και ότι καλό.
Ιδιαίτερα ευχαριστώ το αγαπητό συνονόματό μου Γιώργο Μ., του οποίου δεν διέλαθα την προσοχή αφού με θυμήθηκε,καθώς και τον πατέρα Μάξιμο ,που αναγνωρίζοντας ότι με ξέχασε,μου έστειλε τις εγκάρδιες και πατρικές ευχές του.
Εύχομαι και του χρόνου να είμαστε καλά ΟΛΟΙ και ενωμένοι και αγαπημένοι να προσφέρουμε ο καθένας,είτε απο το περίσευμά του είτε απο το υστέρημά του,πάντα με καλή διάθεση και χωρίς ιδιοτέλεια και εγωισμούς,στο κοινό καλό που είναι η πληρέστερη ενημέρωσή μας σε θέματα ψαλτικής τέχνης και όχι μόνο.Έχουμε πολλούς που έχουν πλούτο γνώσεων και υλικού(ηχητικού και γραπτού)ας τους αγκαλιάσουμε για να έχουν τη διάθεση να προσφέρουν.Οι κόντρες και οι διαμάχες ας κρατηθούν σε ένα επίπεδο ανώτερο.Είναι λογικό να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις και γούστα,αλλά με καλή διάθεση ΟΛΑ ξεπερνιούνται ότι δεν μας αρέσει ας το προσπερνάμε για να μη δημιουργούμε προβλήματα.
Σας ευχαριστώ ΟΛΟΥΣ για ότι μου έχετε μέχρι σήμερα προσφέρει.
Γιώργος Παλιούρας
 

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΒΑΘΟΥΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΤΟΥΣ ΕΠΙ ΤΗ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΜΑΣ ΕΟΡΤΗ. ΕΠΙΣΗΣ ΑΝΤΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΗΤΟΥΣ (ΕΟΡΤΑΖΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΕΟΡΤΑΖΟΝΤΕΣ).
Χριστός Ανέστη ! - Χρόνια πολλά - με υγεία και κάθε προκοπή.
Γιώργος Δαρλάσης
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Χρόνια πολλά κ. Πρόεδρε!!!
Εἶστε τόσοι πολλοί...
Κάποτε ὑπῆρχαν καί κάποιοι εἰδικοί στή σύνταξη καταλόγων ὀνομάτων ἑορταζόντων, ὅπως ὁ Δημήτρης Παπαγιαννούλης...
Ἔπεσε καί ἡ γιορτή σας πάνω σέ συγχύσεις καί ἐντάσεις...

Αὐτό θά πεῖ Τροπαιοφόρος...​
ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΣ ΠΟΛΛΑ !!!​


 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Σε μουσικό, το έχω από 2 αγρυπνίες που έγιναν (πάνε τουλάχιστον 20 χρόνια) στην Ι.Μ. Αγίου Παύλου.

Καθυστέρησα λίγο, γιατί η ψηφιοποίηση από την (πολύ παλιά) κασέτα, χρειαζόταν ειδικές ρυθμίσεις για να ολοκληρωθεί. Ωστόσο, έχω εδώ από την πρώτη από τις δύο αυτές Αγρυπνίες (1989, Σάββατο Διακαινισίμου) το Δοξαστικό των Αίνων του Αγίου Γεωργίου, σύνθεση του Πέτρου Γ. Φιλανθίδου. Δεν άντεξα στον πειρασμό και ανεβάζω και το εξαίρετο Και Νυν "Αναστάσεως ημέρα..." που ακολουθεί.

Δεξιά, τη χρονιά εκείνη, έψαλλαν οι Δανιηλαίοι, μαζί με κάποιους από τους Θωμάδες (αν θυμάμαι καλά, ένας ήταν ο π. Φίλιππος), αλλά και άλλοι πολύ σπουδαίοι ψάλτες του Αγ. Όρους, τους οποίους τότε δεν γνώριζα ονομαστικά. Αριστερά, σε πλήρη συστράτευση και με εντυπωσιακό όγκο παρουσίας, οι Σιμωνοπετρίτες, στα καλύτερά τους.

Απολαύστε!

Δοξαστικό Αίνων Αγίου Γεωργίου

Και Νυν "Αναστάσεως ημέρα"

ΥΓ. Έρχεται και το επόμενο από 1992, με παπα-Συμεών και παπα-Άνθιμο Αγιοπαυλίτες.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Χάρη συγχαρητήρια καί σ᾿ εὐχαριστοῦμε.

Μιά καί εἶσαι «καλό παιδί» αὐτά δέν πρέπει νά χαθοῦν ἐδῶ στίς Εὐχές. Νά τά ἀνεβάσεις (ἀφοῦ πρόκειται περί διαφόρων ἑρμηνευτῶν) στό Ηχογραφήσεις > Μέλη > Εορτές .

Ἄς κρίνουν καί κανονίσουν καί οἱ συντονιστές.


 

haris1963

παλαιότατο μέλος

Χάρη συγχαρητήρια καί σ᾿ εὐχαριστοῦμε.

Μιά καί εἶσαι «καλό παιδί» αὐτά δέν πρέπει νά χαθοῦν ἐδῶ στίς Εὐχές. Νά τά ἀνεβάσεις (ἀφοῦ πρόκειται περί διαφόρων ἑρμηνευτῶν) στό Ηχογραφήσεις > Μέλη > Εορτές .

Ἄς κρίνουν καί κανονίσουν καί οἱ συντονιστές.


Κανονίστηκε! :)

Μια και θα ανεβάσω προσεχώς όλη την Αγρυπνία, τα έβαλα στο Ηχογραφήσεις > Αγιορείτες > Πανηγύρεις και Ακολουθίες

Εδώ έμειναν τα links.

ΧΣ
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Χρόνια πολλά και Υπερευλογημένα σε όλα τα εορτάζοντα μέλη, και σε όλους τους δικούς τους, και ιδιαιτέρως στην κ. Γεωργία - Αίνος & ύμνος καθώς και στους:
Γεώργιο Παλιούρα,
Γεώργιο Σιαπερόπουλο,
Γεώργιο Δαρλάση,
Γεώργιο Μ.
Γεώργιο Μπενέτση,
Γεώργιο Κωνσταντίνου
Γεώργιο Μιχαλάκη
Γεώργιο Φρέσσα
Γεώργιο Σέπκα,
Γεώργιο Καμαριάρη,
Γεώργιο Λαμπρόπουλο,
Γεώργιο Ξανθά.
καθώς και στον Γεώργιο, τον εγγονό του κ. Βαγγέλη Λιναρδάκη.


Γεώργιο
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Και απο μενα Χρονια ΠΟΛΛΑ και ΚΑΛΑ στα εορταζωντα μελη του ''Ψαλτολογιον'' και τους αφιερωνω τις επισυναπτωμενες ηχογραφησεις , οπου ψαλλωνται διαφορα απο διαφορους (κατ' αλφαβητικη σειρα) πρωτοψαλτες .
 

Attachments

  • 01=5'10''=Γεωργιαδης Ελ+χορος=Δυναμις Αβαγιανου Βος.mp3
    3 MB · Views: 10
  • 02=4'55''=Δασκαλακης Εμμ+χορος=Αον Εωθινο Δοξαστικο Αος.mp3
    2.8 MB · Views: 5
  • 03=3'42''=Κατσιφης Βασ=Πασα πνοη και προσομοια (2) ΘΩΜΑ Αος.mp3
    2.1 MB · Views: 7
  • 04=5'19''=Μηλιωνης Νικολαος=Βασιλευ ουρανιε Πλ.Βος.mp3
    3 MB · Views: 7
  • 05=5'25''=Σουσουνης Παναγιωτης=Τις λαλησει .. Πλ.Δος.mp3
    3.1 MB · Views: 9
  • 06=4'06''=Συρκας Γεωργιος και χορος=Ο Αγγελος εβοα .. Αος.mp3
    2.3 MB · Views: 10
  • 07=4'07''=Τασοπουλος Κωστας=Επι Σοι χαιρει Πλ.Αος.mp3
    2.4 MB · Views: 8

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Κύριε Βασίλη σας ευχαριστώ για τις ευχές σας. Ο άγιος Γεώργιος να είναι σε όλους μας βοηθός και προστάτης.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Χρόνια πολλά σε όλους και όλες που εορτάζουν σήμερα, ονομαστικά, οι ενορίες τους, τα χωριά τους, το πατριαρχείο... υπάρχει άραγε μέρος του κόσμου που να μην έχει κάτι σχετικό με τον τροπαιοφόρο; Χριστός Ανέστη!

Άρτι αφιχθείς από πανήγυρη Αγ. Γεωργίου του Βουνού (στα Blue Mountains μία ώρα έξω από το Sydney). Βοήθεια σε όλους.
 

dimiandr

Aνδρινοπουλου Δημητρα
Χρόνια πολλάκαι ευλογημενα για όσους γιορτάζουν!:wink:
 
Top