Άξιον εστίν πλ. δ΄ Γεωργίου Βόλτου

Καλημέρα σε όλους. Είμαι νέο μέλος και είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum. Θα μπώ κατευθείαν στο θέμα....
Ψάχνω την παρτιτούρα ενός Άξιον Εστίν του Κων/νου Πρίγγου σε ήχο πλ Δ΄ το οποίο ψαλλει στην πρωσωπική του σελίδα o Κύριος Χατζηχρόνογλου Γεώργιος (μεγάλη φωνή...) στη διέυθυνση Ieropsaltis.com. Στα περισσότερα βιβλία λειτουργίας που υπάρχουν αναφέρονται 2 Άξιον Εστίν του Πρίγγου, όχι όμως αυτό που ψάχνω. Δεν ξέρω αν πρόκειται για αυτοσχεδιασμό ή αν πρόκειται για σύνθεση άλλου...Τα λειτουργικά που ακούγονται στο εν λόγω site είναι τα κλασσικά του Πρίγγου, αλλά το Άξιον Εστίν΄....:mad:
Θερμα συγχαρητήρια σε όλους του δημιουργούς τους συντονιστές και συμμετέχοντες στο Forum...
 
Last edited by a moderator:

spyridon

Ἀρχιμ. Σπυρίδων Σκορδίλης
Τα "Ἅξιον ἐστίν" που ψάλλει ο Άρχων κ. Χατζηχρόνογλου δεν εἶναι του Πρίγγου. Προφανώς πρόκειται περί λάθους. Εἶναι του Γεωργίου Βόλτου και θα το βρείτε στο "Μουσικό Θησαυρό της Λειτουργίας τοῦ Νεκταρίου Μοναχοῦ" τόμο Α΄σελ.510-512.
Πρόκειται για πολύ ωραία σύνθεση και καταπληκτική έρμηνεία! Ἀς εἶναι πάντα καλά ο Ἅρχων Ὑμνωδός κ. Χατζηχρόνογλου.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Τα "Ἅξιον ἐστίν" που ψάλλει ο Άρχων κ. Χατζηχρόνογλου δεν εἶναι του Πρίγγου. Προφανώς πρόκειται περί λάθους. Εἶναι του Γεωργίου Βόλτου και θα το βρείτε στο "Μουσικό Θησαυρό της Λειτουργίας τοῦ Νεκταρίου Μοναχοῦ" τόμο Α΄σελ.510-512.
Πρόκειται για πολύ ωραία σύνθεση και καταπληκτική έρμηνεία! Ἀς εἶναι πάντα καλά ο Ἅρχων Ὑμνωδός κ. Χατζηχρόνογλου.
Πάντως μοιάζει το ένα (Βόλτου) σαν μια πιο αναλυμένη μορφή του άλλου (Πρίγγου).
 
Last edited:

spyridon

Ἀρχιμ. Σπυρίδων Σκορδίλης
Πάντως μοιάζει το ένα σαν μια πιο αναλυμένη μορφή του άλλου.

Δεν είναι διαφορετικό το κείμενο. Ἀπλά είναι αναλυτική η εκτέλεση. Επικοινώνησα με τον κ Χατζηχρόνογλου και μου επιβεβαίωσε ὀτι είναι το συγκεκριμένο από το "Μουσικό θησαυρό".
 

spyridon

Ἀρχιμ. Σπυρίδων Σκορδίλης
Σύνηθες τό φαινόμενο. Ἰδιαίτερα ἀπό τά μέσα τοῦ 19ου αἰ. καὶ μετά ὅπου παρατηρείται πληθώρα μουσικῶν έκδόσεων.
 
Το εν λόγω Άξιον Εστί (του Γεωργίου Βόλτου) το έψαλα χθες. Πιστεύω ότι με τα λειτουργικά του Πρίγγου ταιριάζει πολύ. Κατά την ταπεινή μου γνώμη (ζητώ και τη δική σας :D) θα πρέπει να λέγεται μία φώνη κάτω της φυσικής κλίμακας, τουλάχιστον εγώ έτσι το είπα:( .
Παρατηρείστε ότι η απίστευτα ευέλικτη φωνή του Άρχοντος Υμνωδού Κυρίου Χατζηχρόνογλου, δεν μένει απλά στα 2γοργα και στα 3γοργα αλλά εξιψώνει το μάθημα... Ας είναι πάντα καλά ο άνθρωπος (συμφωνώ...:D)...και εμείς:D για να τον ακούμε και να μαθαίνουμε όσο μπορούμε από την τέχνη και το ύφος του.
Θερμές ευαχαριστίες στους άμεσα ανταποκριθέντες...
 

spyridon

Ἀρχιμ. Σπυρίδων Σκορδίλης
Και για να συνεχίσω τη σκέψη σου Λαμπαδάριε, η εκτελέσεις αυτού του είδους μας διδάσκουν ότι, όταν ψάλλουμε δεν πρέπει να εκτελούμε νότες, αλλά μουσικές φόρμες, γραμμές ολοκληρωμένες. Μόνο έτσι αποδίδονται σωστά τα μέλη.
 
Top