Άλλο ψάλσιμο άλλο τραγούδι

Συγνώμη δεν ξέρω που να γράψω το ερώτημά μου ,θα ήθελα να πω το εξής άκουγα ηχογραφήσεις απο διάφορα τραγούδια που ( τραγουδούν ) κάποιοι ψαλτάδες . Αυτό που θέλω να πώ είναι το εξής άλλο ψάλσιμο και άλλο τραγούδι είναι απαράδεκτο ενώ είμαστε μύστες της μουσικής και και και ... και να βεβηλώνουμε το άλλο είδος μουσικής που είναι το τραγούδι [Σημείωμα συντονιστή: έκφραση αποσύρθηκε].
 
Last edited by a moderator:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Είναι αλήθεια, ότι πρέπει να είμαστε δίκαιοι. Όπως έχουμε κατά καιρούς καυτηριάσει τις εκτελέσεις των εκκλησιαστικών ασμάτων από τραγουδιστές, οι οποίοι είναι εκτός του κλίματος και προβαίνουν σε ακρότητες πολλές φορές, το ίδιο συμβαίνει (και πρέπει να το παραδεχτούμε) και από ψάλτες. Όταν μία φωνή είναι βαμμένη με το εκκλησιαστικό ψαλτικό ύφος, δεν έχει την ελαφρότητα που απαιτείται σε πολλά τραγούδια, με αποτέλεσμα την ψαλμώδηση των τραγουδιών. Δεν θα έλεγα ότι πρέπει να συγκρίνουμε την ιερότητα από την οποία πρέπει να απορρέει ο σεβασμός των δύο μουσικών κόσμων, αλλά σίγουρα, ο καθένας θα πρέπει να κοιτάει τη δουλειά του και εάν επιθυμεί να κάνει τις οποίες υπερβάσεις, να τις κάνει πάνω στο αντικείμενό του, όπου υπάρχει και η ασφάλεια της εμπειρίας. Τα υπόλοιπα είναι όπως λένε και στα αρχαιά ελληνικά long shots :D.
 

jimis

Παλαιό Μέλος
Συγνώμη δεν ξέρω που να γράψω το ερώτημά μου ,θα ήθελα να πω το εξής άκουγα ηχογραφήσεις απο διάφορα τραγούδια που ( τραγουδούν ) κάποιοι ψαλτάδες . Αυτό που θέλω να πώ είναι το εξής άλλο ψάλσιμο και άλλο τραγούδι είναι απαράδεκτο ενώ είμαστε μύστες της μουσικής και και και ... και να βεβηλώνουμε το άλλο είδος μουσικής που είναι το τραγούδι [Σημείωμα συντονιστή: έκφραση αποσύρθηκε].

Επιτρέψετέ μου να διάφωνησω.:eek:Αναφέρω παραδείγματα.Παναγιωτίδης,Στάικος, Χατζηχρόνογλου, Νταραβάνογλου, Μειντανάς, Κυριαζής κ.α μα κι εδώ στο φόρουμ όσοι τραγουδούν δεν νομίζω ότι ψάλλουν το τραγούδι.Είναι πιστευω θέμα τεχνικό και κατασκευή φωνής μα και ύφους. Αλλοι μπορούν κι άλλοι όχι:(.Ο Ταλιαδώρος η ο Καραμάνης ας πούμε δεν νομίζω πως μπορούν να πουν ένα τραγούδι χωρίς να το ψάλλουν.:wink:Και στο κάτω κάτω οι παραπάνω δεν βεβηλώνουν το κοσμικόν άσμα ψαλτοτράγουδα και δημοτικά λένε δεν τραγουδάνε :cool: Χατζηγιάννη και Χέντριξ!!!
 
Top