«Ὅτε καιρός τῆς ἐπὶ γῆς παρουσίας σου» (Δοξαστικό αίνων Χριστουγέννων)

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
http://www.youtube.com/watch?v=xuKsB_j8wnk&feature=related

Νομίζω ψάλλει ο κ. Παππάς. Τα σχόλια δικά σας.

Όντως είναι ο Άρχοντας Μιλτιάδης, και εφ' όσον γράφει 2008 ο τίτλος, σίγουρα από τον Ι.Ν. της Αγ. Αικατερίνης στην Θεσσαλονίκη εγράφτηκε.

Η εκτέλεση είναι πολύ σωστή, παραδοσιακή, και με τις σωστές έλξεις και τα σωστά πατήματα της κλίμακος. Και τα παιδάκια που ακούγονται θυμίζουν Πατριαρχείο.

Εάν κάποιος μπορεί να το μετατρέψει σε MP3 θα ήτο ευχής έργον.

Απόστολος
 

Nikos

Member
Ορίστε σε mp3. Όντως η ηχογράφηση είναι πολύ ωράια.
 

Attachments

  • OTE KAIROS 2008 THESSALONIKI.mp3
    2.3 MB · Views: 186

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Αὐτός εἶναι ὁ Ναός πού ψάλλει ὁ Ἄρχων καί εἶναι λαμπαδάριος ὁ Γιάννης Μπουλμπουτζῆς;

Ἐπίσης στήν ἱστοσελίδα τοῦ Ἄρχοντος, πῶς γίνεται ἄν θέλεις νά ἀκούσεις τά ἠχητικά ἤ ἕνα βίντεο πού ἔχει ἀπό τόν Πατριαρχικό Ναό, νά σταματάει ἡ μουσική τῆς ἱστοσελίδος;


 

Nikos

Member
Για να σταματήσει η μουσική απλά πατάμε το τετραγωνάκι (stop) στο πάνω αριστερό μέρος της σελίδας.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης

Αὐτός εἶναι ὁ Ναός πού ψάλλει ὁ Ἄρχων καί εἶναι λαμπαδάριος ὁ Γιάννης Μπουλμπουτζῆς;
Αυτός είναι! Από τις αγαπημένες μου εκκλησίες της Θεσσαλονίκης, όχι επειδή ψάλλω εκεί, αλλά επειδή είναι πανέμορφη και γλυκύτατη. Μπορεί να είναι μικρή, είναι όμως πολύ κατανυκτική και έχει και τέλεια ακουστική.

Στην ηχογράφηση ο Άρχων έψαλλε, όπως πάντα, εκ στήθους το Δοξαστικό.

Επειδή πρόκειται για δική μου ηχογράφηση, την ανεβάζω σε καλύτερη ποιότητα. Η εγγραφή έγινε με I-River (το οποίο, όπως λέω κι εδώ, το χαίρεται πλέον άλλος) και εξωτερικό μικρόφωνο SONY στημμένο στο θρόνο, απόσταση 2-3 μέτρα από το αναλόγιο.

View attachment Ote Kairos 2008.mp3
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Ορίστε σε mp3. Όντως η ηχογράφηση είναι πολύ ωράια.

Χα, χα, χα! :D:D:D
Με το συμπάθειο, αν ήταν μαθητής του Καρρά ή του Αγγελόπουλου θα λέγατε πόσο έντονα κάνει την οξεία και το τρόμικο. Και τα κάνει πολύ πιο έντονα... :wink::wink::D
 

Nikos

Member
Χα, χα, χα! :D:D:D
Με το συμπάθειο, αν ήταν μαθητής του :eek:Καρρά ή του Αγγελόπουλου:eek: θα λέγατε πόσο έντονα κάνει την οξεία και το τρόμικο. Και τα κάνει πολύ πιο έντονα... :wink::wink::D

Συγνώμη τι ενοητε;; Θα μπορούσατε σας παρακαλώ να το εξηγήσετε;;
Μηπώς μπερδέψατε τα θέματα αυτή είναι μια ηχογράφηση το Άρχοντα Α΄Δομέστικου της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας. Και νομίζω οτι μπορώ να εκφράζω ελεύθερα την αποψή μου, δεν με αφορά αν δεν σας αρέσει. Είσης θα μπορουσατε σας παρακαλώ να είστε ποιο ευγενικος οταν σχολιάζετε τα λεγόμενα ενος άγνωστου ανθρώπος σε εσας.
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Νίκο, μην παρεξηγείσαι! Και μένα μου αρέσει η ηχογράφηση και σε ευχαριστώ που την ανέβασες.

Απλά θέλησα να "πειράξω" φιλικά τους "Αντικαρραικούς" φίλους μου που συνεχώς κόπτονται ότι οι μαθητές του Καρρά κάνουν υπερβολικά τις αναλύσεις. Στη συγκεκριμένη ηχογράφηση, ο άρχοντας κάνει ακριβώς τις ίδιες αναλύσεις που θα έκανε και ένας μαθητής του Καρρά και τις κάνει και πολύ έντονα! Περίεργο που δεν είδα κανέναν να παραπονιέται για τις αναλύσεις! Αν ήταν μαθητής της σχολής, θα είχαν πέσει όλοι πάνω του! Ε, να μην τους πειράξω τότε και εγώ που είμαι πειραχτήρι; :D:D:D
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Νίκο, μην παρεξηγείσαι! Και μένα μου αρέσει η ηχογράφηση και σε ευχαριστώ που την ανέβασες.
Στέφανε, κι ἐγώ ἤθελα πρίν νά ἀπαντήσω στήν μᾶλλον δίκαιη παρεξήγηση τοῦ Ν. Ἀμανατίδη. Δέν τήν ἀνέβασε ἐκεῖνος, ἀλλά ὁ Shota, ὁ ὁποῖος ζητάει καί σχόλια.
Ὁπότε τοῦ Shota τό μήνυμα ἔπρεπε νά βάλεις σέ παράθεση.
http://www.youtube.com/watch?v=xuKsB_j8wnk&feature=related

Νομίζω ψάλλει ο κ. Παππάς. Τα σχόλια δικά σας.
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Νίκο, μην παρεξηγείσαι! Και μένα μου αρέσει η ηχογράφηση και σε ευχαριστώ που την ανέβασες.

Απλά θέλησα να "πειράξω" φιλικά τους "Αντικαρραικούς" φίλους μου που συνεχώς κόπτονται ότι οι μαθητές του Καρρά κάνουν υπερβολικά τις αναλύσεις. Στη συγκεκριμένη ηχογράφηση, ο άρχοντας κάνει ακριβώς τις ίδιες αναλύσεις που θα έκανε και ένας μαθητής του Καρρά και τις κάνει και πολύ έντονα! Περίεργο που δεν είδα κανέναν να παραπονιέται για τις αναλύσεις! Αν ήταν μαθητής της σχολής, θα είχαν πέσει όλοι πάνω του! Ε, να μην τους πειράξω τότε και εγώ που είμαι πειραχτήρι; :D:D:D

Ναι Στέφανε, αλλά τουλάχιστον ο Άρχον Μιλτιάδης ψαίλνει στην σωστή την κλίμακα. Εάν ήταν, όπως λές, μαθητής του Καρρά ή του Αγγελοπούλου, οι κλίμακες του θα ήταν μπασταρδεμένες και θα είχε ΑΛΛΟ άκουσμα το κέιμενο. Γενικά όμως, το ψάλσιμό του, το ύφος του, και η όλη εκτέλεσή του δεν έχει καμία σχέση με τους προαναφερθέν.

Απόστολος
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
ο Άρχον Μιλτιάδης ψαίλνει στην σωστή την κλίμακα

Άντε, να πω και ένα ευτράπελο: Πέρσι στο πανηγύρι μου είχε έρθει το πρωί ένας ηλικιωμένος ψάλτης τον οποίο δε γνώριζα, αλλά όπως κάνω πάντα τον καλημέρησα και τον άφησα να ψάλλει μαζί μας. Είπαμε το δοξαστικό των Αίνων σε 2ο και αυτός μας συνεχάρη πόσο ωραία το είπαμε. Αφού τελειώσε η λειτουργία με ρώτησε που έχω μάθει μουσική και του είπα στον Αγγελόπουλο. Τότε, πρασίνισε-κοκκίνισε-κιτρίνισε και άρχισε τις κατηγορίες. Ανάμεσα στα πολλά είπε και το εξής: "Και τι διαστήματα είναι αυτά που κάνετε στο 2ο;". Οπότε και εγώ του θυμίζω ότι το δοξαστικό ήταν σε 2ο και ότι "νόμιζα" ότι του άρεσε. Εκεί άρχισε να μου λέει διάφορα γελοία του στυλ "Είσαι δάκτυλος των Εβραίων" κλπ. (με τέτοια φαντασία θα μπορούσε να γράψει και βιβλίο). Θεωρώντας ότι πρόκειται είτε για σχιζοφρενή είτε για εκ γενετής φανατισμένο, του είπα "Καλή σας μέρα" και απομακρύνθηκα.

Τον λυπήθηκα όμως πως την πάτησε ο κακομοίρης. Αν τουλάχιστον με είχε ρωτήσει από την αρχή που έχω μάθει μουσική, δε θα έπεφτε στο "θανάσιμο ατόπημα" να μου πει ότι είπαμε ωραία το δοξαστικό του 2ου ήχου :D:D:D
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Χα, χα, χα! :D:D:D
Με το συμπάθειο, αν ήταν μαθητής του Καρρά ή του Αγγελόπουλου θα λέγατε πόσο έντονα κάνει την οξεία και το τρόμικο. Και τα κάνει πολύ πιο έντονα... :wink::wink::D

Καρρά -> Καρά. Τα υπόλοιπα δεν σχολιάζω.
 

DiamantopoylosT

Παλαιό Μέλος
Ἕνας ἀπό τούς ψάλτες πού ἀγνοοῦσα προφανῶς νά εἶναι χαμηλῶν τόνων. Μόλις τόν ἄκουσα κόλλησα. Ἀσύγκριτος, ἀπαραλλήλιστος μέ παραδοσιακό κατανυκτικό καί ἐξαιρετικά στρωτό ψάλσιμο. Αὐτή τή στιγμή πρέπει νά εἶναι ὁ καλύτερος ἐκτελεστῆς της ψαλτικῆς ἀπό ὅσους ἔχω ἀκούσει. Δέ βρῆκα δυστυχῶς κάποιο CD του. Ἔχει κυκλοφορήσει κάτι; Μόνο αὐτούς τούς συνδέσμους βρῆκα πού ἔχετε γράψει ἐδῶ.
 
Last edited by a moderator:

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Όντως, κ. Διαμαντόπουλε, ο Άρχον Μιλτιάδης είναι ένας εξαιρετικός άνθρωπος που ψαίλνει και διδάσκει με την καρδιά του. Ξεύρω ότι την θητεία του στα Πατριαρχικά αναλόγια την έκανε με όλη του την ψυχή, και έζησε, έμαθε, έψαξε, ερεύνησε και εκτέλεσε (και εξακολουθεί να εκτελή) την Πατριαρχική παράδοση, που την κρατάει κι' αυτός στους όμους του. Ένα πράγμα θα σας πω: ό,τι του ζητήσετε (και πράγματι, εάν του το ζητήσετε για να μάθετε και όχι να τον βάλετε σε τέστ), θα γίνη ο άνθρωπος θυσία για να σας δώση την απάντηση που ζητάτε.

Απόστολος
 
Top