«Τον ευλογούντα και αγιάζοντα ημάς»

Σ᾿ εὐχαριστῶ πάρα πολύ!!!
Ὅσο γιά τήν εὐχή, δείχνει τήν καλή σου τήν καρδιά. Ἀλλά δέν πρόκειται νά γίνει ποτέ αὐτό. Ἄλλωστε ὑφίσταται μιά προϋπόθεση γι᾿ αὐτό, ἡ ὁποία διευρύνθηκε ὡς δυνατότητα ἀπό τό τουρκικό κράτος, καί μαθαίνω ὅτι πολλοί σπεύδουν νά τήν ἐκπληρώσουν, κάτι πού δέν θά ἔκανα. Ἀλλά ἄς μήν ξεφεύγω ἐγώ...

Καί πάλι σ᾿ εὐχαριστῶ καί ἤθελα νά σοῦ πῶ, ὅτι παρά τό ὅτι μᾶς «ἀργιεύεις» ἐδῶ, καί παρά τό ὅτι σέ ἔχω ἀκούσει ὁμιλοῦντα, ἐξ αἰτίας ὅμως τῶν «ἀγριεμάτων», ἐξεπλάγην θετικότατα μέ τήν γλυκύτητα καί ἠρεμία τῆς φωνῆς σου στήν ἠχογράφηση πού ἀνέβασες τελευταῖα.

Νά εἶσαι καλά!
Καί καλή «λευτεριά» στή γυναῖκα σου!!!



"'Οπου γαρ βούλεται Θεός νικάται φύσεως τάξις".:wink:
Όσο για τα αγριέματα πάτερ μην ανησυχείτε, χρειάζονται κι αυτά, αρκεί να μην αφήνουμε μέσα στην καρδιά μας εμπάθεια για κανέναν.
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, η φωνή μου σίγουρα θέλει δουλειά ακόμη (μην ξεχνάμε η ακμή της είναι γύρω στα 50).
Γεννάμε 20 Γενάρη...Να μας έχεις στην προσευχή σου.
 

ΠΜΧ

...
Να επαναφέρω ένα παλιό θέμα...

Η φράση αυτή λέγεται σε κάθε ακολουθία που τελεί ιερεύς;
Πχ, σε βάφτιση που έψαλα πρόσφατα, μου ζήτησε ο προϊστάμενος να το ψάλλω στην απόλυση. Ωστόσο, δεν το έχω ξανασυναντήσει.

Γενικά, τί γίνεται;
 

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
Καλός ο τύπος, πιο καλή η ουσία νομίζω....
Το "Τον ευλογούντα..." είναι ευχή. Εμείς το λέμε μετά το "Ιωακείμ και Άννης". Πιο σωστό θεωρώ μετά το "Δι' ευχών" που προηγείται η ευχή του ιερέως και βεβαίως θέλω να ακούσω και το "Η Αγία Τριάς..."
Σε αυτή τη θέση δεν βρίσκω κώλυμα να το πω και στο δρόμο αν συναντήσω ιερέα!!
Δηλαδή στη Θ.Λ. μπορώ να το πω και στον εσπερινό δεν του εύχομαι;;!! (αν και προσωπικά δεν το λέω γτ έτσι παρέλαβα, αλλά δεν θα είχα και πρόβλημα).
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Πρόκειται -μάλλον...- περί μίμησις του αρχιερατικού πολυχρονισμού;

Νομίζω πως πρόκειται περί άσχημη μίμηση του «Ὁ εὐλογῶν τοὺς εὐλογοῦντάς σε, Κύριε καὶ ἁγιάζων τοὺς ἐπὶ σοὶ πεποιθότας» (οπισθάμβωνος ευχή).
 

Diogenes

Νέο μέλος
Είναι αξιοσημείωτο ότι αρκετόν χρόνο μετά την απόλυση ο λαός έλεγε το «Το ευλογούντα». Δηλ. μετά την απόλυση της θ. λειτουργίας γινόταν η κατάλυση-συστολή των Αγίων και η «έκδυση» των ιερών αμφίων. Αυτό διαρκούσε -όπως και σήμερα- αρκετόν χρόνον. Και μετά ακολουθούσε αυτό που γράφει παρακάτω: «Ὁ δὲ λαὸς κλίνοντες τὰς κεφαλὰς πάντες, λέγουσι. Τὸν εὐλογοῦντα, καὶ ἁγιάζοντα ἡμᾶς κύριε φύλαττε εἰς ἔτη πολλά. Καὶ ἀπέρχονται ἐν εἰρήνη σὺν θεῷ ἁγίῳ».

Άρα ο λαός περίμενε αρκετό μεγάλο χρονικό διάστημα μέχρι να τελειώσει ο ιερέας όλα μέσα στο Ιερό. Ίσως έφευγε ο λαός μαζί με τον ιερέα από την εκκλησία.
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Νομίζω πως πρόκειται περί άσχημη μίμηση του «Ὁ εὐλογῶν τοὺς εὐλογοῦντάς σε, Κύριε καὶ ἁγιάζων τοὺς ἐπὶ σοὶ πεποιθότας» (οπισθάμβωνος ευχή).

Πρβλ. «Ότι συ ει ο ευλογών και αγιάζων τα σύμπατα, Χριστέ ο Θεός ημών» (ευχή αρτοκλασίας, ευχή των κολλύβων).
 

p.theofanis2013

πατήρ Θεοφάνης

Μόνο που το forum λέει: Το φόρουμ ΔΙΑΛΟΓΟΙ «ΣΥΜΒΟΛΗΣ» είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι αργότερα. — The forum is temporarily down for technical reasons. Please try again later.
(Το λινκ: http://www.symbole.gr/forum/index.php?sid=52177780e06d903eb5110d9822ed69c6 )
 

ARGITAN

Παλαιό Μέλος
Αυτή η ερώτηση ήταν βούτυρο στο ψωμί του 'ρχοντα Τυπικάριου.... Σας ευχαριστούμε πολύ!!!!
Μπορεί αν το θεωρήσουμε από στενή άποψη,παράτυπο,ομως δεν παύει να αποτελεί δείγμα ευπρέπειας σε πρόσωπο που εν πάση περιπτώσει ευχεται εκείνη τη στιγμή υπέρ του ποιμνίου του υπέρ και όχι μόνο....Σε τελικές γραμμές δεν έιναι απαραίτητα δείγμα δουλοπρέπειας και δεν πρέπει να εκλαμβάνεται έτσι,αφού άλλωστε δεν θίγει πουθενά και τίποτα. Λϊγη ευγένεια στη σημερινή πραγματικότητα δεν βλάπτει.
 
Top