«Σχολείον Ψαλτικής»

sholeionpsaltikis

Παλαιό Μέλος
http://www.sholeionpsaltikis.gr/ind...d=60:ekdiloseis-sholeion-psaltikis&Itemid=102

Να ευχαριστήσουμε και από εδώ όσους μας τίμησαν με την παρουσία τους, και ειδικότερα τα μέλη του φόρουμ Νίκο Θεοτοκάτο, Παναγιώτη Κούβελο, Παναγιώτη Ρουστέμη, Νίκο Μπούρη και Στέφανο Σουλδάτο.

Καλό καλοκαίρι σε όλους!
 
Last edited:

Μακεδόνας

π. Νικόλαος
Συγχαρητήρια: Πολύ καλή προσπάθεια...και με αποτελέσματα. Μακάρι να σας μιμηθούμε όλοι μας.!Ο Θεός να ευλογεί...
 

sholeionpsaltikis

Παλαιό Μέλος
Η χορωδία που θα ακούσετε να ψάλλει το ΙΑ' Εωθινό σε μέλος Θρασυβούλου Στανίτσα αποτελείται αποκλειστικά από μαθητές μας 1ου έως και 6ου έτους. Πρόκειται λοιπόν για τη χορωδία των μαθητών του Σχολείου Ψαλτικής και όχι για τον επίσημο χορό της Σχολής μας "εν ψαλτηρίω".
http://www.youtube.com/watch?v=jKoq0_0L-dY&list=UUZOrwxadIiHkkwKIVMSUe-Q&index=3
 

χριστοφόρος4

Παλαιό Μέλος
Παλι σαν μαθητης του Σχολειου Ψαλτικης οφειλω να πω τη γνωμη μου ....
Η ηχογραφηση ηταν εξαιρετικη ...
Σαν να ακουγα μεγαλους σε ηλικια και ψαλτικη πειρα ιεροψαλτες ...
Τα σεβη μου στον Χοραρχη ....
Φιλικα
Χριστοφόρος
 

sholeionpsaltikis

Παλαιό Μέλος
Mε αφορμή την έναρξη του Τριωδίου, ξεκινάμε την ανάρτηση των δοξαστικών των εσπερίων και των αίνων όλων των Κυριακών του Τριωδίου, σε μέλος Πέτρου Λαμπαδαρίου (+1778). Τα δύο πρώτα δοξαστικά, ψάλλονται από τους απόφοιτους της Σχολής μας, κκ. Ζαννή Κοντονάσιο (πτυχιούχο) και Δημήτρη Μπριασούλη (διπλωματούχο).
http://www.sholeionpsaltikis.gr/ind...afiseis-sholeion-psaltikis&Itemid=105&lang=el
 

χριστοφόρος4

Παλαιό Μέλος
Πολυ καλες ηχογραφησεις ... σωστα μαθηματα ....

Τα ευσημα στους διδασκαλους μου , ολους ανεξαιρετως ....

Αντε να μαθαινουμε και εμεις οι νεωτεροι ...

φιλικα

χκ

:)

Υ.Γ. Τα δοξαστικα , τα οποια ψαλλουν οι διδασκαλοι κκ.Κων/νος Μπουσδεκης και Ιωαννης Τραιφορος , λεγονται απο τον εναν και ισοκρατουνται απο τον αλλο αντιστοιχα ??
 
Last edited:

sholeionpsaltikis

Παλαιό Μέλος
Αγαπητά μέλη του Ψαλτολογίου, το διδακτικό προσωπικό, οι μαθητές και οι συνεργάτες του Σχολείου Ψαλτικής σας εύχονται καλή Σαρακοστή!
Σας υπενθυμίζουμε ότι στο σάητ μας συνεχίζεται η ανάρτηση των δοξαστικών των Κυριακών του Τριωδίου σε μέλος Πέτρου Λαμπαδαρίου και σε εκτέλεση δασκάλων και μαθητών του Σχολείου Ψαλτικής.
http://www.sholeionpsaltikis.gr/ind...afiseis-sholeion-psaltikis&Itemid=105&lang=el
 

χριστοφόρος4

Παλαιό Μέλος
Έχω προλάβει και έχω ακούσει τα τελευταία δοξαστικά που αναρτήθηκαν στο site του Σχολείου Ψαλτικής και , κατά τη γνώμη μου , χρήζει να κάνω κάποια θετικά σχόλια :

1. Ο δάσκαλος μου Κων/νος Φωτόπουλος κεντάει πάλι , αφού πετυχαίνει πολύ καλά τους χρόνους και το ρυθμό του κομματιού που ψάλλει ...

2. Αλλά και ο κ. Ατσαλάκης ψάλλει το κομμάτι του ευάκουστα , παρόλο που δεν τον ( = τον κ . Ατσαλάκη ) γνωρίζω ...

Συγχαρητήρια για την εξαίσια δουλειά που κάνουν όλοι ( μαθητές , δάσκαλοι και απόφοιτοι ) της Σχολής ...

Και ο Θεός να βοηθήσει και μας τους νεώτερους στη διδαχή της Ψαλτικής Τέχνης ....

Φιλικά

χκ


:)
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Παλι σαν μαθητης του Σχολειου Ψαλτικης οφειλω να πω τη γνωμη μου ....
Η ηχογραφηση ηταν εξαιρετικη ...
Σαν να ακουγα μεγαλους σε ηλικια και ψαλτικη πειρα ιεροψαλτες ...
Τα σεβη μου στον Χοραρχη ....
Φιλικα
Χριστοφόρος
Πράγματι πολύ συγχρονισμένο και όμορφο αποτέλεσμα και πολύ ωραία εκτέλεση για νεανική χορωδία! Δεν ξέρω σε πόσες σχολές στην Ελλάδα οι μαθητές είναι σε θέση να παρουσιάσουν τέτοιο αποτέλεσμα. Απλά σε κάθε είδους αξιέπαινη προσπάθεια δεν χρειάζεται να λέγονται οι υπερβολές που υπογράμμισα, αφού εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να συγκριθεί το χρώμα μιας νεανικής χορωδίας με τις ώριμες φωνές μιας χορωδίας πεπειραμένων συναδέλφων ψαλτών ή αγιορειτών πατέρων.
 

χριστοφόρος4

Παλαιό Μέλος
Πράγματι πολύ συγχρονισμένο και όμορφο αποτέλεσμα και πολύ ωραία εκτέλεση για νεανική χορωδία! Δεν ξέρω σε πόσες σχολές στην Ελλάδα οι μαθητές είναι σε θέση να παρουσιάσουν τέτοιο αποτέλεσμα. Απλά σε κάθε είδους αξιέπαινη προσπάθεια δεν χρειάζεται να λέγονται οι υπερβολές που υπογράμμισα, αφού εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να συγκριθεί το χρώμα μιας νεανικής χορωδίας με τις ώριμες φωνές μιας χορωδίας πεπειραμένων συναδέλφων ψαλτών ή αγιορειτών πατέρων.

Και εγώ φίλε δεν ήθελα να υπερβάλλω ... Απλώς μου έκανε εντύπωση η ερμηνεία τους και ήθελα να την διατυπώσω ...


Είναι δύσκολο , πάντως κατά τη γνώμη μου , να μάθεις σε μια νεανική χορωδία να ψάλλει τόσο καλά ένα οποιοδήποτε τροπάριο ...
 
Ό,τι και να πει κανείς για το "Σχολείον Ψαλτικής" και τη δουλειά που γίνεται εκεί σε μικρούς και μεγάλους δεν εμπίπτει στην έννοια της υπερβολής. Το "Σχολείον Ψαλτικής" διασώζει την τιμή και την υπόληψη της ωδειακής μάθησης, θα έλεγα ότι είναι από τα ελάχιστα Ωδεία που μπορεί να μάθει κανείς ψαλτική.
 
Top