«Μουσικά Κείμενα» Δωρεάν Πρόγραμμα Συγγραφής Βυζαντινής Μουσικής

haris1963

παλαιότατο μέλος
Άλλαξα την έκδοση του προηγούμενου μηνύματος με την 2.2 που διορθώνει την στοίχιση του ποιητικού κειμένου σε μουσικούς χαρακτήρες μικρού πλάτους όταν έχει από κάτω ποιητικό κείμενο αρκετά μεγάλο. Στην έκδοση 2.1 στην περίπτωση αυτή, ο πρώτος χαρακτήρας του ποιητικού κειμένου είναι αρκετά μακριά από τους υπόλοιπους.

Θέλοντας να συνεισφέρω στην (κατά το δυνατόν) τελειοποίηση του λίαν εύχρηστου και φιλικού αυτού προγράμματος (το οποίο είναι και δωρεάν βεβαίως βεβαίως :wink:), δακτυλογράφησα (τμήμα από) το «Άξιον εστί» σε Γ' ήχο που μας ανέβασε προσφάτως ο φίλτατος Λαοσυνάκτης (με τον οποίο χαθήκαμε μάλιστα τελευταίως...:wink:). Έβαλα στην ίδια σελίδα και το αντίστοιχο τμήμα από το πρωτότυπο χειρόγραφο.

Παρατηρήσεις:
-η ταχύτητα συγγραφής ήταν πάρα πολύ καλή
-με την τελευταία έκδοση (που θέλει επανεγκατάσταση των γραμματοσειρών για να τρέξει σωστά), έχουν λυθεί όλα τα προβλήματα που είχα στην προηγούμενη χρήση του προγράμματος.
-γενικά η αίσθηση που αποκομίζεις φανερώνει σταθερότητα, παραμετρικότητα και μεγάλες δυνατότητες επεξεργασίας.

Προβλήματα που είχα στο συγκεκριμένο κείμενο:
- Στη 2η γραμμή του κειμένου (στο ρι ι του ποιητικού κειμένου), διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα καταγραφής του «κεκλιμένου ψηφιστού» που τοποθετείται κάτω και δεξιά από τον σύνδεσμο (που χρησιμοποιεί συχνά κι ο Χουρμούζιος στα χειρόγραφά του). Ίσως με δεξί κλικ στην 4η σειρά της βασικής παλέτας του προγράμματος (που είναι η μόνη που δεν έχει επιπλέον χαρακτήρες στο δεξί κλικ) θα μπορούσαν να προστεθεί σειρά χαρακτήρων, μεταξύ των οποίων ο συγκεκριμένος, επιλογή για ψηλότερη θέση ψηφιστού, αλλά και άλλες επιλογής θέσης χαρακτήρων που περιγράφω παρακάτω.
-αμέσως μετά στο κείμενο (στο ζει ειν), βρήκα δυσκολία στο να βάλω δίεση στη 2η απόστροφο στο σύμπλεγμα δύο αποστρόφων. Πολύ περισσότερο στην 4η σειρά (στο και), όπου στο ίδιο σύμπλεγμα υπάρχει εκτός από δίεση, γοργόν και απλή.

Αυτά όλα, θα μπορούσαν να διορθωθούν με την τακτοποίηση χαρακτήρων, αλλά αυτή είναι γενικά δύσχρηστη, καθώς δεν ξεκαθαρίζεται αμέσως σε ποιο χαρακτήρα αναφέρεται η εκάστοτε τακτοποίηση και πρέπει να παιδεύεσαι με το ποντίκι για να βρεις το σωστό. Χώρια που κάποιες φορές, ενώ μετακινείς ένα χαρακτήρα (π.χ. το γοργόν), όταν αλλάζεις την κατεύθυνση μετακίνησης επηρεάζονται κι άλλοι χαρακτήρες (π.χ. η απλή). Στο δεξί κλικ της 4ης σειράς εργαλείων, θα μπορούσαν να προστεθούν, εναλλακτικές θέσεις (σε ύψος) για γοργά και απλές ή να βελτιωθεί η ευκολία και οι δυνατότητες της τακτοποίησης χαρακτήρων.

Ζητώ συγγνώμη για τη μακρηγορία κι ευχαριστώ για μια ακόμη φορά το δημιουργό του προγράμματος, για την πολλή και καλή δουλειά που μοιράστηκε μαζί μας.
 

Attachments

  • Axion_esti_IArv.pdf
    342.8 KB · Views: 163

papline

Παλαιό Μέλος
Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις!
Προβλήματα που είχα στο συγκεκριμένο κείμενο:
- Στη 2η γραμμή του κειμένου (στο ρι ι του ποιητικού κειμένου), διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα καταγραφής του «κεκλιμένου ψηφιστού» που τοποθετείται κάτω και δεξιά από τον σύνδεσμο (που χρησιμοποιεί συχνά κι ο Χουρμούζιος στα χειρόγραφά του). Ίσως με δεξί κλικ στην 4η σειρά της βασικής παλέτας του προγράμματος (που είναι η μόνη που δεν έχει επιπλέον χαρακτήρες στο δεξί κλικ) θα μπορούσαν να προστεθεί σειρά χαρακτήρων, μεταξύ των οποίων ο συγκεκριμένος, επιλογή για ψηλότερη θέση ψηφιστού, αλλά και άλλες επιλογής θέσης χαρακτήρων που περιγράφω παρακάτω.

Η δυνατότητα αυτή υπάρχει αλλά δεν έγινε πρόβλεψη από μέρους μου για την σειρά με την οποία πληκτρολογούνται το "ψηφιστό" και ο "σύνδεσμος". Δηλαδή αν βάλετε πρώτα το "ψηφιστό" και μετά τον "σύνδεσμο" τότε θα αντικατασταθεί αυτόματα το "ψηφιστό" με το «κεκλιμένο ψηφιστό». Στην επόμενη έκδοση θα διορθωθεί και αυτό το πρόβλημα και δεν θα παίζει ρόλο η σειρά με την οποία τοποθετούμε τους χαρακτήρες "ψηφιστό" και "σύνδεσμος"

-αμέσως μετά στο κείμενο (στο ζει ειν), βρήκα δυσκολία στο να βάλω δίεση στη 2η απόστροφο στο σύμπλεγμα δύο αποστρόφων. Πολύ περισσότερο στην 4η σειρά (στο και), όπου στο ίδιο σύμπλεγμα υπάρχει εκτός από δίεση, γοργόν και απλή.

Έχετε απόλυτο δίκιο και θα φροντίσω να διορθωθεί κι αυτό και να τοποθετούνται σωστά το γοργό, η απλή και η δίεση.

Αυτά όλα, θα μπορούσαν να διορθωθούν με την τακτοποίηση χαρακτήρων, αλλά αυτή είναι γενικά δύσχρηστη, καθώς δεν ξεκαθαρίζεται αμέσως σε ποιο χαρακτήρα αναφέρεται η εκάστοτε τακτοποίηση και πρέπει να παιδεύεσαι με το ποντίκι για να βρεις το σωστό. Χώρια που κάποιες φορές, ενώ μετακινείς ένα χαρακτήρα (π.χ. το γοργόν), όταν αλλάζεις την κατεύθυνση μετακίνησης επηρεάζονται κι άλλοι χαρακτήρες (π.χ. η απλή). Στο δεξί κλικ της 4ης σειράς εργαλείων, θα μπορούσαν να προστεθούν, εναλλακτικές θέσεις (σε ύψος) για γοργά και απλές ή να βελτιωθεί η ευκολία και οι δυνατότητες της τακτοποίησης χαρακτήρων.

Οι εναλλακτικές θέσεις (σε ύψος) δεν μπορούν να προβλεφθούν επειδή είναι πάρα πολλές, έτσι είναι προτιμότερο να βελτιωθεί η τακτοποίηση. Για το θέμα της τακτοποίησης κάτι έχω σκεφτεί και θα προσπαθήσω να το υλοποιήσω.

Και πάλι σας ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας και παρακαλώ όποιον αντιμετωπίζει παρ' όμοια προβλήματα να τα αναφέρει για να διορθωθούν.
 

papline

Παλαιό Μέλος
Νέα έκδοση 2.3 στην οποία έχουν γίνει οι εξής αλλαγές:

Διορθώθηκε η θέση τοποθέτησης για τη "δίεση", "γοργό", "απλή" και "διπλή" στην "διπλή απόστροφο".

Διορθώθηκε το πρόβλημα που αναφέρεται παραπάνω για το "κεκλιμένο ψηφιστό". Εδώ πρέπει να τονίσω ότι δεν προστέθηκε κουμπί με το "κεκλιμένο ψηφιστό" αλλά τοποθετείται αυτόματα όταν χρειάζεται όπως συμβαίνει και σε άλλες περιπτώσεις πχ με το ισοκράτημα που σπάνια χρειάζεται να επιλέξουμε τη δεξιά θέση (με δεξί κλικ).

Προστέθηκε η επιλογή για αλλαγή γραμματοσειράς του Ποιητικού κειμένου στην αλλαγή μεγέθους σε ένα ήδη γραμμένο κείμενο.
Προσοχή!!!
Για να λειτουργήσει και να μην αντιμετωπίσετε πρόβλημα πρέπει στις ρυθμίσεις του προγράμματος να έχετε επιλεγμένη τη γραμματοσειρά με την οποία είναι γραμμένο το κείμενο. Μετά την αλλαγή της γραμματοσειράς του ποιητικού κειμένου σε ένα ήδη υπάρχον κείμενο αλλάζει αυτόματα και η γραμματοσειρά στις Ρυθμίσεις που σημαίνει ότι θα πληκτρολογείτε από εκεί και πέρα με τη νέα γραμματοσειρά.
Γενικά θα πρέπει να προσέξετε ότι για να λειτουργεί σωστά το πρόγραμμα πρέπει οπωσδήποτε στις Ρυθμίσεις να έχετε επιλεγμένη τη γραμματοσειρά με την οποία είναι γραμμένο το ποιητικό κείμενο.

Βελτιώθηκε η τακτοποίηση στην οποία δίνεται η δυνατότητα να επιλέγουμε τον χαρακτήρα που θέλουμε να τακτοποιήσουμε μέσα από το πρόγραμμα με τα "μπλε βελάκια" επειδή κάποιοι χαρακτήρες έχουν σχεδόν μηδενικό πλάτος και είναι δύσκολο να τους επιλέξουμε με το ποντίκι. Για να είναι άμεση η επιλογή και τακτοποίηση ενός χαρακτήρα αμέσως μετά την πληκτρολόγηση προστέθηκε και το κουμπί της τακτοποίησης στο κάτω μέρος του προγράμματος.

Βελτιώθηκαν οι επιλογές χρωμάτων στις ρυθμίσεις και προστέθηκε επιλογή χρώματος για γοργό-δίγοργο-τρίγοργο κτλ

Δίνεται πλέον η δυνατότητα να μεταφερθούν τα χρώματα από τους "Αυτοματισμούς-Αλλαγή Χρωμάτων" στις "Ρυθμίσεις" για να συνεχίσουμε να πληκτρολογούμε με τα χρώματα που έχουμε επιλέξει στους αυτοματισμούς.

Αφαιρέθηκε ο χρωματισμός του "συνδέσμου" από την αλλαγή χρώματος "γοργού-δίγοργου κτλ" των αυτοματισμών αφού δεν ανήκει σ' αυτήν την κατηγορία χαρακτήρων.
Τέλος πιθανόν να έχουν γίνει και κάποιες μικρο-βελτιώσεις τις οποίες δεν θυμάμαι.


Παρ' όλο που βλέπω "από τον αριθμό των εμφανίσεων" στις τελευταίες εκδόσεις του προγράμματος, ότι το ενδιαφέρον της κοινότητας έχει μειωθεί παρακαλώ όσους το χρησιμοποιούν να συνεχίσουν να κάνουν προτάσεις-παρατηρήσεις για την βελτίωση του
Σας ευχαριστώ.

Κιλκίς Παπαδόπουλος Δημήτρης
 

Attachments

  • MK2_3.zip
    953.3 KB · Views: 105
Κύριε Παπαδόπουλε, η εργασία σας είναι πολύτιμη για εμάς για δύο λόγους:

- είναι ένα ακριβό εργαλείο, το οποίο μας το δίνετε ΔΩΡΕΑΝ.
- έχετε μεγάλο ενδιαφέρον για τις γνώμες μας, ώστε να το αναβαθμίζετε συνεχώς με βάση τις ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ προτιμήσεις.

Τέτοια έργα να ξέρετε δεν είναι απαξ χρήσιμα για τα υπάρχοντα μέλη, αλλά εργαλεία μόνιμα τα οποία θα "κατεβάζουν" και θα χρησιμοποιούν και μελλοντικά μέλη.

Σας ευχαριστούμε πολύ εκ νέου.
Μην σταματήσετε να διαδίδετε την αγαπημένη σας Β.Μ. σε όλο τον κόσμο μέσω του προγράμματός σας.
 

Attachments

  • δείγμα.docx
    36.4 KB · Views: 64

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Συγχαρητήρια για το δημιούργημά σας. Θα το χρησιμοποιήσω. Δηλώνω οπαδός του πληκτρολογίου, και θα ήθελα να υπήρχε αυτή η επιλογή (όπως στο πρόγραμμα ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ των π. Εφραίμ - Σουλδάτου), καθώς έτσι γράφεις (μόλις το μάθεις) πολύ γρήγορα.

Αλλά δε πειράζει. Και μόνο με το mouse κάτι γίνεται.

Επίσης, θεωρούσα μειωνέκτημα ένα πρόγραμμα συγγραφής ΒΜ να "πατάει" πάνω στο Word αλλά τώρα αναγνωρίζω ότι κάτι τέτοιο έχει αναμφισβήτητα τα πλεονεκτήματά του έναντι ενός "stand alone" προγράμματος.
 

papline

Παλαιό Μέλος
Συγχαρητήρια για το δημιούργημά σας. Θα το χρησιμοποιήσω. Δηλώνω οπαδός του πληκτρολογίου, και θα ήθελα να υπήρχε αυτή η επιλογή (όπως στο πρόγραμμα ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ των π. Εφραίμ - Σουλδάτου), καθώς έτσι γράφεις (μόλις το μάθεις) πολύ γρήγορα.

Αλλά δε πειράζει. Και μόνο με το mouse κάτι γίνεται.

Αν υπάρχει ενδιαφέρον μπορεί να δοθεί η δυνατότητα για την χρήση του πληκτρολογίου όταν γράφουμε το μουσικό κείμενο.
Για να μην κάνω του κεφαλιού μου θα ήθελα τις προτάσεις σας για την αντιστοίχηση των πλήκτρων - μουσικών χαρακτήρων.
Εδώ υπάρχουν δύο επιλογές: κρατάμε τις αντιστοιχίσεις του προγράμματος ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ (των π. Εφραίμ - Σουλδάτου) ή κάνουμε νέες αντιστοιχίσεις που ίσως βολεύουν περισσότερο στην εκμάθηση τους πχ. i - Ίσον, o-Ολίγον, a-Απόστροφος κτλ.

Επίσης, θεωρούσα μειωνέκτημα ένα πρόγραμμα συγγραφής ΒΜ να "πατάει" πάνω στο Word αλλά τώρα αναγνωρίζω ότι κάτι τέτοιο έχει αναμφισβήτητα τα πλεονεκτήματά του έναντι ενός "stand alone" προγράμματος.
Η αρχική σκέψη μου ήταν το πρόγραμμα να μην "πατάει" πάνω στο Word. Για μένα θα ήταν πολύ πιο εύκολο να το υλοποιήσω αφού αναγκάστηκα να μπω σε "χωράφια" που δε γνώριζα. Αλλά τότε χάνονταν τα πολλά πλεονεκτήματα που παρέχονται από έναν επεξεργαστή κειμένου κι έτσι προτίμησα τον δύσκολο για μένα δρόμο.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
EZ-psaltika χρησιμοποιῶ.
Ἀπλά τό ἀναφέρω, σημασία ἔχει τί πληκρολόγιο ἔχουν μάθει οἱ περισσότεροι.
Εὐχαριστῶ γιά τό ΥΠΕΡΟΧΟ δῶρο σας.
 

Anastasio

Μέλος
Πως μπορώ να βάλω σκιά στις μαρτυρίες και στο ισοκράτημα, στην καινούρια έκδοση του προγράμματος?
Ευχαριστώ!
 

papline

Παλαιό Μέλος
Πως μπορώ να βάλω σκιά στις μαρτυρίες και στο ισοκράτημα, στην καινούρια έκδοση του προγράμματος?
Ευχαριστώ!

Σκιά μπορείς να βάλεις από τους Αυτοματισμούς-Αλλαγή χρωμάτων. Δεν μπορείς να βάλεις τη στιγμή που γράφεις το μουσικό κείμενο αλλά στο τέλος όταν τελειώσεις με το μουσικό κείμενο.
 

DimitrisF

~ ~ ~ + ~ ~ ~
κ. Παπαδόπουλε, θερμά συγχαρητήρια για το πρόγραμμά σας. Το βρίσκω πάρα πολύ καλό. Πιστεύω και εγώ ότι η προσθήκη δυνατότητας χρήσης του πληκτρολογίου θα είναι σημαντική αναβάθμιση.
Αυτό που με κάνει να χαίρομαι ιδιαίτερα είναι η προοπτική του μοιράσματος αρχείων μεταξύ των χρηστών του προγράμματός σας, με δυνατότητα αισθητικών αλλαγών ή και μουσικών (αν και το τελευταίο δεν γνωρίζω αν ενέχει κάποιους κινδύνους)

Αυτή είναι η δική μου προσπάθεια γραφής. Για τα αρχιγράμματα εγκατέστησα την γραμματοσειρά ΜgKonstantinos της εταιρείας Μagenta από αυτόν τον σύνδεσμο που βρήκα στο Ψ.
http://www.telebit.gr/dnlds/bfonts.htm Η γραμματοσειρά ποιητικού κειμένου είναι η GFS Porson από τον ίδιο σύνδεσμο κάτω από την κατηγορία "ΠΟΛΥΤΟΝΙΚΕΣ".

 

Attachments

  • Ευλογητάρια.docx
    43.5 KB · Views: 70
Last edited:

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
κ. Παπαδόπουλε, θερμά συγχαρητήρια για το πρόγραμμά σας. Το βρίσκω πάρα πολύ καλό. Πιστεύω και εγώ ότι η προσθήκη δυνατότητας χρήσης του πληκτρολογίου θα είναι σημαντική αναβάθμιση.
Αυτό που με κάνει να χαίρομαι ιδιαίτερα είναι η προοπτική του μοιράσματος αρχείων μεταξύ των χρηστών του προγράμματός σας, με δυνατότητα αισθητικών αλλαγών ή και μουσικών (αν και το τελευταίο δεν γνωρίζω αν ενέχει κάποιους κινδύνους)

Αυτή είναι η δική μου προσπάθεια γραφής. Για τα αρχιγράμματα εγκατέστησα την γραμματοσειρά ΜgKonstantinos της εταιρείας Μagenta από αυτόν τον σύνδεσμο που βρήκα στο Ψ.
http://www.telebit.gr/dnlds/bfonts.htm Η γραμματοσειρά ποιητικού κειμένου είναι η GFS Porson από τον ίδιο σύνδεσμο κάτω από την κατηγορία "ΠΟΛΥΤΟΝΙΚΕΣ".


Το μονο προβλημα που εχει το προγραμμα με αυτην την γραματοσειρα - επειδη την εχω δοκιμασει και εγω - ειναι οτι τρωει πανω και κατω λιγακι το αρχιγραμμα!!! Αν μπορουσε να γινει κατι γι' αυτο ...
 

papline

Παλαιό Μέλος
Το μονο προβλημα που εχει το προγραμμα με αυτην την γραματοσειρα - επειδη την εχω δοκιμασει και εγω - ειναι οτι τρωει πανω και κατω λιγακι το αρχιγραμμα!!! Αν μπορουσε να γινει κατι γι' αυτο ...

Από τις Ρυθμίσεις μπορείς να επιλέξεις μικρότερο μέγεθος γραμματοσειράς στο Αρχίγραμμα. Ή μπορείς να μεγαλώσεις το διάστιχο από την διαμόρφωση παραγράφου του Word.
 
Last edited:

papline

Παλαιό Μέλος
EZ-psaltika χρησιμοποιῶ.
Ἀπλά τό ἀναφέρω, σημασία ἔχει τί πληκρολόγιο ἔχουν μάθει οἱ περισσότεροι.
Εὐχαριστῶ γιά τό ΥΠΕΡΟΧΟ δῶρο σας.

Στην 3η έκδοση του προγράμματος η οποία πιστεύω θα ολοκληρωθεί περίπου σ' ένα μήνα θα υπάρχει η δυνατότητα χρήσης του πληκτρολογίου.
Επειδή πολύ σωστά ανέφερες, σημασία έχει τι πληκτρολόγιο έχουν μάθει οι περισσότεροι, το πληκτρολόγιο θα μπορεί να παραμετροποιηθεί δηλαδή ο κάθε χρήστης του προγράμματος θα μπορεί να κάνει τις δικές του αντιστοιχήσεις χαρακτήρων-πλήκτρων.
 

papline

Παλαιό Μέλος
κ. Παπαδόπουλε, θερμά συγχαρητήρια για το πρόγραμμά σας. Το βρίσκω πάρα πολύ καλό. Πιστεύω και εγώ ότι η προσθήκη δυνατότητας χρήσης του πληκτρολογίου θα είναι σημαντική αναβάθμιση.
Αυτό που με κάνει να χαίρομαι ιδιαίτερα είναι η προοπτική του μοιράσματος αρχείων μεταξύ των χρηστών του προγράμματός σας, με δυνατότητα αισθητικών αλλαγών ή και μουσικών (αν και το τελευταίο δεν γνωρίζω αν ενέχει κάποιους κινδύνους)

Αυτή είναι η δική μου προσπάθεια γραφής. Για τα αρχιγράμματα εγκατέστησα την γραμματοσειρά ΜgKonstantinos της εταιρείας Μagenta από αυτόν τον σύνδεσμο που βρήκα στο Ψ.
http://www.telebit.gr/dnlds/bfonts.htm Η γραμματοσειρά ποιητικού κειμένου είναι η GFS Porson από τον ίδιο σύνδεσμο κάτω από την κατηγορία "ΠΟΛΥΤΟΝΙΚΕΣ".


Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, πιο πολύ όμως σας ευχαριστώ για το συνημμένο αρχείο. Με βγάλατε από τον κόπο να το γράψω. Να είστε καλά!
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Το μονο προβλημα που εχει το προγραμμα με αυτην την γραματοσειρα - επειδη την εχω δοκιμασει και εγω - ειναι οτι τρωει πανω και κατω λιγακι το αρχιγραμμα!!! Αν μπορουσε να γινει κατι γι' αυτο ...

Στη διαμόρφωση παραγράφου του Word, με επιλεγμένο το αρχίγραμμα, επίλεξε μονό διάστιχο (από 58 στιγμές ακριβώς, που είναι) και δώσε του ότι μέγεθος θέλεις.

Η δική μου προτίμηση, εφόσον κάνετε από την αρχή αντιστοίχηση πληκτρολογίου, είναι να γίνει με τη λογική ι=ίσον, ο=ολίγον, π=πεταστή κλπ.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
κ. Για τα αρχιγράμματα εγκατέστησα την γραμματοσειρά ΜgKonstantinos της εταιρείας Μagenta από αυτόν τον σύνδεσμο που βρήκα στο Ψ.

Κι εγώ την MgKonstantinos χρησιμοποιούσα για αρχιγράμματα, αλλά στη μετατροπή σε pdf, μου το έκανε κινέζικα... Φυσικά πρόκειται για ασυμβατότητα της γραμματοσειράς σε σχέση με το Word 2010 που χρησιμοποιώ, σε 64άμπιτα Windows 8. Έτσι ξαναγύρισα στη γραμματοσειρά που προτείνει το πρόγραμμα του κ. Παπαδόπουλου, που είναι μεν πολύ απλούστερη, δουλεύει όμως σωστά στη μετατροπή. Ας δοκιμάσει και κάποιος άλλος, να μου πει αν έχει το ίδιο πρόβλημα σε άλλη έκδοση word ή windows.
Γιατί βέβαια, είναι πολύ καλό που μπορούν να ανεβαίνουν εδώ στο Ψ, μαθήματα και σε word για δυνατότητα μοιράσματος δουλειάς και επεξεργασίας, αλλά στο διαδίκτυο χρειάζονται και το pdf και τα αρχεία σε εικόνες.
 

papline

Παλαιό Μέλος
Στην νέα έκδοση έχει γίνει μια σημαντική προσθήκη, προστέθηκε μια νέα γραμμή στα «Χρονικά Σημεία» στην οποία γίνεται αυτόματη τακτοποίηση δηλαδή δε χρειάζεται να σκεφτούμε αν θα βάλουμε γοργό «κανονικό» ή γοργό που η θέση του είναι δεξιότερα. Το ίδιο ισχύει για όλους τους χαρακτήρες αυτής της σειράς εκτός από τους τρεις τελευταίους (αργό-ημιολιο-δίαργο). Υπενθυμίζω ότι αυτό ισχύει και για τη γραμμή «Ισοκράτημα» από προηγούμενη έκδοση. Βέβαια πίσω από αυτήν συνεχίζουν να υπάρχουν όλες οι άλλες γραμμές κουμπιών που προϋπήρχαν. Σε δοκιμή που έγινε «έτυχε» σε κείμενο δύο σελίδων να μη χρειαστεί να εμφανίσω κάποια από τις κρυμμένες γραμμές πλήκτρων στα "Χρονικά Σημεία" με αποτέλεσμα να αυξηθεί λίγο η ταχύτητα γραφής. Επειδή δεν είναι δυνατόν να προβλεφθούν όλες οι περιπτώσεις, αν το αποτέλεσμα σε κάποια περίπτωση δεν είναι το σωστό θα χρειαστεί με δεξί κλικ να εμφανίσετε τις κρυμμένες γραμμές κουμπιών και να επιλέξετε μόνοι σας το σωστό χαρακτήρα.
Άλλες βελτιώσεις που έχουν γίνει είναι:
Προστέθηκε επιλογή για χρωματισμό του συνδέσμου.
Προστέθηκε η δυνατότητα επιλογής για να γράφουμε με σκιά κάποια ομάδα χαρακτήρων πχ. Μαρτυρίες.
Προστέθηκε επιλογή για την απόσταση μεταξύ των γραμμών (διάστιχο παραγράφου).
Τα παραπάνω θα τα βρείτε στις Ρυθμίσεις του προγράμματος.
Και τέλος βελτιώθηκε η θέση (γοργού, απλής, κτλ) στο σύμπλεγμα «Ίσον – απόστροφος»
Εδώ πρέπει να τονίσω ότι σε κάποιες περιπτώσεις παίζει σημαντικό ρόλο η σειρά με την οποία τοποθετούμε τους χαρακτήρες. Για παράδειγμα αν στο παραπάνω σύμπλεγμα θέλουμε να βάλουμε γοργό απλή και δίεση τότε το αποτέλεσμα είναι καλύτερο αν η δίεση μπει στο τέλος μετά το γοργό και την απλή.
 

Attachments

  • MK2_4.zip
    961.6 KB · Views: 96

DimitrisF

~ ~ ~ + ~ ~ ~
Το μονο προβλημα που εχει το προγραμμα με αυτην την γραματοσειρα - επειδη την εχω δοκιμασει και εγω - ειναι οτι τρωει πανω και κατω λιγακι το αρχιγραμμα!!! Αν μπορουσε να γινει κατι γι' αυτο ...

Παρόλο που φαίνεται κομμένο το αρχίγραμμα, εάν το εκτυπώσεις ή το μετατρέψεις σε pdf - χωρίς καμμιά αλλαγή σε διάστιχα κ.λ.π. - φαίνεται κανονικά! Οπότε κανένα πρόβλημα.:)
Δοκιμάστε το!
 

DimitrisF

~ ~ ~ + ~ ~ ~
Κι εγώ την MgKonstantinos χρησιμοποιούσα για αρχιγράμματα, αλλά στη μετατροπή σε pdf, μου το έκανε κινέζικα... Φυσικά πρόκειται για ασυμβατότητα της γραμματοσειράς σε σχέση με το Word 2010 που χρησιμοποιώ, σε 64άμπιτα Windows 8. Έτσι ξαναγύρισα στη γραμματοσειρά που προτείνει το πρόγραμμα του κ. Παπαδόπουλου, που είναι μεν πολύ απλούστερη, δουλεύει όμως σωστά στη μετατροπή. Ας δοκιμάσει και κάποιος άλλος, να μου πει αν έχει το ίδιο πρόβλημα σε άλλη έκδοση word ή windows.
Γιατί βέβαια, είναι πολύ καλό που μπορούν να ανεβαίνουν εδώ στο Ψ, μαθήματα και σε word για δυνατότητα μοιράσματος δουλειάς και επεξεργασίας, αλλά στο διαδίκτυο χρειάζονται και το pdf και τα αρχεία σε εικόνες.

Σε windows 7 χρησιμοποίησα το πρόγραμμα μαζί με Word 2007. Η μετατροπή σε pdf είναι μια χαρά. Επίσης τα αρχεία που δημιουργεί το πρόγραμμα ανοίγουν μια χαρά σε υπολογιστή Mac με το Word 2011 Mac, εφόσον εγκαταστήσουμε τις γραμματοσειρές του πακέτου. Επίσης από το Word 2011 Mac γίνεται εξαγωγή σε pdf κανονικά.

Ίσως στο μακρινο.... μέλλον να μπορούσε να γίνει και μια έκδοση που να δουλεύει σε Υπολογιστή Mac και Word Mac;; :wink:
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Σε windows 7 χρησιμοποίησα το πρόγραμμα μαζί με Word 2007. Η μετατροπή σε pdf είναι μια χαρά.

Κι εμένα στον άλλο υπολογιστή μου, με 9άρι Adobe Acrobat pro και word 2007 και windows 7, η μετατροπή έγινε κανονικά.
Το πιο «κουφό» όμως είναι, πως και αυτός ο υπολογιστής, με word 2010, acrobat x pro και windows 8, από σήμερα αποφάσισε να μετατρέπει κανονικά το αρχίγραμμα. Επισυνάπτω, το αρχείο word όπου δακτυλογράφησα αυτό το κείμενο. Όλα καλά!
Στην επόμενη έκδοση, θα ήθελα, αν είναι δυνατόν, να περιληφθεί η δυνατότητα της δεξιάς στοίχισης της μαρτυρίας (όπως π.χ. στο αναστασιματάριο στο τέλος στίχων ίδιας ενότητας), καθώς και ο μεγαλύτερος σύνδεσμος (για καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα σε μεγαλύτερα συμπλέγματα χαρακτήρων που συνδέονται με σύνδεσμο).
Κατά τ' άλλα το πρόγραμμα δουλεύει ρολόι, είναι πλέον σχεδόν επαγγελματικό θα μπορούσα να πω. Ευχαριστούμε!
 

Attachments

  • 2o_StixiroLitis_ApotomisProdromou_PalaiouStixirariou_MPT709.docx
    25.5 KB · Views: 55
Last edited:
Top