«Μουσικά Κείμενα» Δωρεάν Πρόγραμμα Συγγραφής Βυζαντινής Μουσικής

papline

Παλαιό Μέλος
Στην σελίδα του προγράμματος έχουν ανέβει οι νέες εκδόσεις ΜΚ 5.1+ και MKclient 2.0 (για Android)

Στις εκδόσεις ΜΚ 5.1+ και ΜΚclient 2.0 βελτιώθηκε ο τρόπος επικοινωνίας των δύο προγραμμάτων.
Άλλαξε η διάταξη των κουμπιών στο ΜΚclient και γίνεται καλύτερη διαχείριση του χώρου της οθόνης της ταμπλέτας.
Το ΜΚclient μπορεί πλέον να τρέξει σε ταμπλέτες με χαμηλή ανάλυση οθόνης αφού το ΜΚclient προσαρμόζεται αυτόματα σε όλα τα μεγέθη οθόνης.
 

papline

Παλαιό Μέλος
Επειδή βλέπω ότι υπάρχουν αρκετά downloads στο MKclient 2.0 δίχως να υπάρχουν τα αντίστοιχα στο MK 5.1+ θέλω να ενημερώσω ότι το MKclient 2.0 λειτουργεί και με το ΜΚ 5.0+ αλλά συνεργάζεται καλύτερα με την τελευταία έκδοση του ΜΚ.
 

papline

Παλαιό Μέλος
Στην σελίδα του προγράμματος έχει ανέβει η νέα έκδοση 5.2+

Στην έκδοση 5.2+ διορθώθηκε ένα πρόβλημα που παρουσιάστηκε στις νεότερες εκδόσεις από την 4.13 και μετά, στην εξαγωγή αρχείου ΜΚ3 για την σύνδεση του με το BQZ (πρόγραμμα που παίζει παραλλαγή το μουσικό κείμενο με ανθρώπινη φωνή).
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Στην σελίδα του προγράμματος έχει ανέβει η νέα έκδοση 5.2+

Στην έκδοση 5.2+ διορθώθηκε ένα πρόβλημα που παρουσιάστηκε στις νεότερες εκδόσεις από την 4.13 και μετά, στην εξαγωγή αρχείου ΜΚ3 για την σύνδεση του με το BQZ (πρόγραμμα που παίζει παραλλαγή το μουσικό κείμενο με ανθρώπινη φωνή).


Κατ΄ἀρχήν εὐχαριστίαι πρός τόν κύριον Παπαδόπουλον.

Ἐπίσης ἀνηρτήθη εἰς τόν κατωτέρω σύνδεσμον καί ἡ νέα ἔκδοσις
τοῦ βοηθητικοῦ προγράμματος BZQfromMK3.exe ἡ ὁποία περιέχει
τάς βελτιώσεις τοῦ ΜΚ, ὥστε νά γίνεται ἡ σωστή εἰσαγωγή ἀρχείων .mk3
διά νά ἀκούεται ἡ παραλλαγή.
Ἀποσυμπιέσατε καί ἀντικαταστήσατε εἰς τόν φάκελλον SUPPORT.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Κατ΄ἀρχήν εὐχαριστίαι πρός τόν κύριον Παπαδόπουλον.

Ἐπίσης ἀνηρτήθη εἰς τόν κατωτέρω σύνδεσμον καί ἡ νέα ἔκδοσις
τοῦ βοηθητικοῦ προγράμματος BZQfromMK3.exe ἡ ὁποία περιέχει
τάς βελτιώσεις τοῦ ΜΚ, ὥστε νά γίνεται ἡ σωστή εἰσαγωγή ἀρχείων .mk3
διά νά ἀκούεται ἡ παραλλαγή.
Ἀποσυμπιέσατε καί ἀντικαταστήσατε εἰς τόν φάκελλον SUPPORT.[/size][/font]

http://bzquality.wordpress.com/ και http://papline.gr/
Ό ένας συμπληρώνει τον άλλο. Τέλειος συνδυασμός με δύο πολύ καλές εφαρμογές. Σας ευχαριστούμε.

Σημ: Όποιοι δυσκολεύτηκαν όπως εγώ να εγκαταστήσουν την εφαρμογή μουσικά κείμενα, θα σας πως τι έκανα γιατί ίσως να βοηθήσει. Κατεβάζουμε το exe αρχείο και όχι το msi. Τοποθετούμε σε disabled κατάσταση το antivirus και το firewall και τρέχουμε το .exe ως administrator. Αν την πρώτη φορά δεν γίνει αυτό, μετά όσο και να προσπαθούμε δε γίνεται η εγκατάσταση, παρά μόνο εάν γίνει κάποιο τυπικό καθάρισμα στη registry που κάνουν τόσα προγράμματα, μετά τον καθαρισμό του μητρώου κάνουμε επανεκκίνηση του υπολογιστή και τέλος ακολουθούμε τα πρώτα βήματα όπως γράφτηκαν παραπάνω και η εγκατάσταση πλέον γίνεται κανονικά.
 

papline

Παλαιό Μέλος
Τοίνυ τρόπο μπορῶ νά τό δοκιμάσω;

Μπορείτε να κατεβάσετε το πρόγραμμα από την σελίδα papline.gr. Αν γνωρίζετε πως να εγκαταστήσετε τις γραμματοσειρές του προγράμματος κατεβάστε την portable έκδοση διαφορετικά την εγκαταστάσιμη(msi) έκδοση.
 

papline

Παλαιό Μέλος
Χρόνια πολλά!!! Ευτυχισμένο και δημιουργικό το νέο έτος!!!

Στην σελίδα του προγράμματος έχει ανέβει η νέα έκδοση 5.2.1+

Στην έκδοση 5.2.1+ διορθώθηκε ένα μικρό πρόβλημα που υπήρχε στην εξαγωγή αρχείου ΜΚ3 για την σύνδεση του με το BZQ (πρόγραμμα που παίζει παραλλαγή το μουσικό κείμενο με ανθρώπινη φωνή)
 

ixadin

Ηχάδιν
Ένα μικρό tweak: Οι ρυθμίσεις για τις γραμματοσειρές όπως επίσης και για τα προγραμματιζόμενα πλήκτρα χάνονται σε περίπτωση αναβάθμισης.

Οι ρυθμίσεις αυτές γράφονται στο files>macro.ini & MK.ini
 

papline

Παλαιό Μέλος
Στην σελίδα του προγράμματος έχει ανέβει η νέα έκδοση 5.3+

Στην έκδοση 5.3+ έγιναν οι εξής προσθήκες - βελτιώσεις:
Δημιουργήθηκε μια νέα-τροποποιημένη γραμματοσειρά της MKIson, η MKIson2 στην οποία έχουν αφαιρεθεί τα βέλη από τα ισοκρατήματα για τον κάτω Δι, τον κάτω Κε και τον άνω Ζω και έχει αλλάξει ο τρόπος απεικόνισης τους.
Προστέθηκε η δυνατότητα πλάγιας γραφής (Italic) του ποιητικού κειμένου.
Προστέθηκε δυνατότητα να γίνεται από τον χρήστη υποχρεωτική αλλαγή γραμμής (όχι παραγράφου) σε κάποιο σημείο του μουσικού κειμένου προκειμένου αυτό να είναι πιο ευκολοδιάβαστο (όπως γίνεται με το shift+enter σε ένα συνηθισμένο έγγραφο του Word).
Αυξήθηκε το όριο των 10 χαρακτήρων στα προγραμματιζόμενα κουμπιά σε 30.
Διορθώθηκε ένα μικρό πρόβλημα που υπήρχε κατά την γραφή πολυτονικού κειμένου. Πλέον όταν είναι ανοιχτή η καρτέλα της πολυτονικής γραφής μπορούμε να γράφουμε από το πληκτρολόγιο τα σύμφωνα χωρίς πρόβλημα.
Έχουν γίνει και κάποιες άλλες μικρές διορθώσεις τις οποίες δεν θυμάμαι.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Προσπαθώ να γράψω κάποιο κείμενο με windows 10 και ms office 2013 αλλά όταν πάω να προσθέσω το ποιητικό κείμενο δε στοιχίζεται καθόλου κάτω από το μουσικό χαρακτήρα αλλά μετά από αυτόν. Φαίνεται και στη συνημμένη εικόνα. Στην αρχή έγραψα δύο αα και το ένα πήγε πριν το άλλο μετά από το φθόγγο όπως βλέπουμε και τα υπόλοιπα είναι μόνο ένα άλφα το οποίο εμφανίζεται μετά τον χαρακτήρα.
Έχω γράψει στο παρελθόν πάρα πολλά κείμενα με το υπέροχο αυτό πρόγραμμα, ωστόσο λόγοι υγείας με ανάγκασαν να αφήσω για μεγάλο διάστημα όχι μόνο γραφή μουσικών κειμένων αλλά και τη δραστηριότητά μου εδώ στο ψαλτολόγιον και γενικότερα όπως είναι φανερό άλλωστε. Τώρα μετά από καιρό προσπάθησα ξανά να χρησιμοποιήσω αυτό το πρόγραμμα και όσες φορές κι αν προσπάθησα αντιμετώπισα αυτό το πρόβλημα. Δε ξέρω μήπως είναι κάτι που έχει αναφερθεί στο παρελθόν και μου διαφεύγει.
Σας ευχαριστώ.
 

Attachments

  • Untitled-1.jpg
    Untitled-1.jpg
    107.1 KB · Views: 49

Γεώργιος Μ.

Πολλάκις την υμνωδίαν εκτελών...
Προσπαθώ να γράψω κάποιο κείμενο με windows 10 και ms office 2013 αλλά όταν πάω να προσθέσω το ποιητικό κείμενο δε στοιχίζεται καθόλου κάτω από το μουσικό χαρακτήρα αλλά μετά από αυτόν. Φαίνεται και στη συνημμένη εικόνα. Στην αρχή έγραψα δύο αα και το ένα πήγε πριν το άλλο μετά από το φθόγγο όπως βλέπουμε και τα υπόλοιπα είναι μόνο ένα άλφα το οποίο εμφανίζεται μετά τον χαρακτήρα.
Έχω γράψει στο παρελθόν πάρα πολλά κείμενα με το υπέροχο αυτό πρόγραμμα, ωστόσο λόγοι υγείας με ανάγκασαν να αφήσω για μεγάλο διάστημα όχι μόνο γραφή μουσικών κειμένων αλλά και τη δραστηριότητά μου εδώ στο ψαλτολόγιον και γενικότερα όπως είναι φανερό άλλωστε. Τώρα μετά από καιρό προσπάθησα ξανά να χρησιμοποιήσω αυτό το πρόγραμμα και όσες φορές κι αν προσπάθησα αντιμετώπισα αυτό το πρόβλημα. Δε ξέρω μήπως είναι κάτι που έχει αναφερθεί στο παρελθόν και μου διαφεύγει.
Σας ευχαριστώ.

Μου έτυχε και εμένα το ίδιο πρόβλημμα. Άλλαξα πολλές φορές τις ρυθμίσεις αλλά επέμενε. Οπότε απεγκατέστησα το πρόγραμμα, το επανεγκατέστησα και το πρόβλημμα λύθηκε.

Ίσως δουλέψει και σε σας.

Υ.Γ. Εύχομαι ταχεία αννάρωση.
 
Last edited:

papline

Παλαιό Μέλος
Από απροσεξία μου δημιουργήθηκε σοβαρή δυσλειτουργία στη βιβλιοθήκη του ΜΚ.

Για λίγες μέρες ο δικτυακός τόπος του ΜΚ θα είναι εκτός λειτουργίας.

Ελπίζω να καταφέρω να τον επαναφέρω στην πρότερη κατάσταση.
 

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
Από απροσεξία μου δημιουργήθηκε σοβαρή δυσλειτουργία στη βιβλιοθήκη του ΜΚ.

Για λίγες μέρες ο δικτυακός τόπος του ΜΚ θα είναι εκτός λειτουργίας.

Ελπίζω να καταφέρω να τον επαναφέρω στην πρότερη κατάσταση.

Μήπως συν τοις άλλοις θα σας ήταν εύκολο να προσθέσετε ως επιλογή και τον συνδυασμό της αποστρόφου και υπορροής ως ενιαίου χαρακτήρα (που να παίρνει από κάτω στο κείμενο μια συλλαβή για πρακτικούς - αισθητικούς λόγους) στο πινακάκι των χαρακτήρων;
 

YANNIS

Μέλος
Μήπως συν τοις άλλοις θα σας ήταν εύκολο να προσθέσετε ως επιλογή και τον συνδυασμό της αποστρόφου και υπορροής ως ενιαίου χαρακτήρα (που να παίρνει από κάτω στο κείμενο μια συλλαβή για πρακτικούς - αισθητικούς λόγους) στο πινακάκι των χαρακτήρων;

Πολύ ωραία ιδέα! Το έχω δει στη Μουσική Κυψέλη της μονής Γρηγορίου και μου άρεσε.
 

Attachments

  • 1.png
    1.png
    8.8 KB · Views: 11

papline

Παλαιό Μέλος
Μήπως συν τοις άλλοις θα σας ήταν εύκολο να προσθέσετε ως επιλογή και τον συνδυασμό της αποστρόφου και υπορροής ως ενιαίου χαρακτήρα (που να παίρνει από κάτω στο κείμενο μια συλλαβή για πρακτικούς - αισθητικούς λόγους) στο πινακάκι των χαρακτήρων;

Σας ευχαριστώ για την παρατήρηση.
Θα προσπαθήσω σε επόμενη έκδοση να συμπεριλάβω αυτή την δυνατότητα αν και υπάρχει πρόβλημα χώρου στους πίνακες των χαρακτήρων κατάβασης.
 

papline

Παλαιό Μέλος
Στην σελίδα του προγράμματος έχει ανέβει η νέα έκδοση 5.4+

Στην έκδοση 5.4+ έγιναν οι εξής προσθήκες - βελτιώσεις:

Προστέθηκε η δυνατότητα επιλογής της γραμματοσειράς για τους μονούς χαρακτήρες "ου", "στ", γορθμικόν και πελαστικόν.

Δημιουργήθηκε μια νέα γραμματοσειρά, η «ΜΚ2015» για τους μονούς χαρακτήρες "ου", "στ", γορθμικόν και πελαστικόν.

Προστέθηκε η δυνατότητα αντικατάστασης του συνδυασμού χαρακτήρων «αποστρόφου - υπορροής» ως ενιαίου χαρακτήρα για να μπαίνει στο συνδυασμό αυτό μια συλλαβή ποιητικού κειμένου και όχι δύο για αισθητικούς λόγους. Εξ’ ορισμού η δυνατότητα αυτή είναι απενεργοποιημένη και ενεργοποιείται από τις ρυθμίσεις.

Προστέθηκε ο χαρακτήρας της υψηλής «μόνος του» για την περίπτωση που κάποιος γράφει σημειώσεις Θεωρίας.

Έχουν γίνει και κάποιες άλλες μικρές διορθώσεις.
 

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
Πέραν από το ευχαριστούμε που είναι λίγο κατ' εμέ, να προτείνω κάτι?
Σε πολλά μουσικά κείμενα μέσα υπάρχουν όμοιες μουσικές φράσεις μέλη όπως λ.χ. καταλήξεις ήχων, ενδιάμεσες μουσικές φράσεις κλπ, αποτελούμενες κάθε φορά από τους ίδιους φθόγγους...
Μήπως αυτές θα ήταν εύκολο να συγκεντρωθούν και μετά με ένα κουμπί να βγαίνει pop up ή πχ λίστα που θα μπορείς να επιλέγεις ολόκληρη τη μουσική φράση αντί να πληκτρολογείς 4-5 ή παραπάνω χαρακτήρες?
(ρουφιάνα τεμπελιά, γεννάς ιδέες!!! :D:D:D:p:p)
 
Top