«Και νυν» αίνων Αγ. Γεωργίου (όταν πέφτει Παρασκευή των Μυροφόρων)

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Για σήμερα το Μηναίο στο «Και νύν» των αίνων είχε «Αναστάσεως ημέρα» (π.χ. εδώ, προφανώς η περίπτωση όταν πέφτει τη Διακαινήσιμο), τα Δίπτυχα το των αίνων της ημέρας «Μυροφόροι γυναίκες», το ΗΟΠ «Τό ὁμόηχον Ἰδιόμελον τῶν Μυροφόρων· «Σέ τόν ἀναβαλόμενον...», ζήτει τοῦτο, τῇ Τετάρτῃ πρωΐ, εἰς τό, Δόξα, Καί νῦν, τῶν Ἀποστίχων.». Άλλα δεν κοίταξα.

Εκ των υστέρων είδα σχετική συζήτηση στο θέμα
Eσπερινὀς & όρθρος 23 Απριλίου 2010.
 
Last edited:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Για σήμερα το Μηναίο στο «Και νύν» των αίνων είχε «Αναστάσεως ημέρα»
ίσως λόγω της φαιδρότητος της εορτής του Αγίου Γεωργίου...
Εμείς αν και πανηγυρίζαμε ψάλλαμε το "Μυροφόροι γυναίκες" ήχος α΄

τα Δίπτυχα το των αίνων της ημέρας «Μυροφόροι γυναίκες»,
Ορθότερο μάλλον και πρακτικότερο.

το ΗΟΠ «Τό ὁμόηχον Ἰδιόμελον τῶν Μυροφόρων· «Σέ τόν ἀναβαλόμενον...», ζήτει τοῦτο, τῇ Τετάρτῃ πρωΐ, εἰς τό, Δόξα, Καί νῦν, τῶν Ἀποστίχων.». Άλλα δεν κοίταξα.
Εντυπωσιακό αλλά δε νομίζω ότι είναι απαραίτητο να ψάλλουμε ή να ψάχνουμε ομόηχο.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
ίσως λόγω της φαιδρότητος της εορτής του Αγίου Γεωργίου...
Ὄχι Δημήτρη. Ὁ Δημήτρης δέν ἔχει δεῖ ἤ δέν πρόσεξε (δέν ξέρω ποιά ἔκδοση ἔβλεπε) ὅτι δίπλα γράφει: ἤ τῆς ἑορτῆς.


 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Ὄχι Δημήτρη. Ὁ Δημήτρης δέν ἔχει δεῖ ἤ δέν πρόσεξε (δέν ξέρω ποιά ἔκδοση ἔβλεπε) ὅτι δίπλα γράφει: ἤ τῆς ἑορτῆς.


στην δική μας πάντως δεν γράφει... έχω δεί όμως άλλες που το γράφουν.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
στην δική μας πάντως δεν γράφει... έχω δεί όμως άλλες που το γράφουν.
Πάντως αὐτό δέν ἔχει υἱοθετηθεῖ ἀπό τό ΤΜΕ. Δέν εἶδα ἄλλα τυπικά, ἀλλά ἀποκλείεται.

ΥΓ. Συγγνώμη καί ἀπό τόν Δημήτρη Κουμπαρούλη, πού τώρα πρόσεξα ὅτι παραπέμπει στά λειτουργικά κείμενα τοῦ π. Leo (Μηναῖο ΦΩΤΟΣ;). Ἀπό αὐτό ἐνδεχομένως ἀκοῦμε καί σέ πολλές πανηγύρεις μέσα στό Πεντηκοστάριο «Καὶ νῦν... Ἀναστάσεως ἡμέρα...», πού ἔχουμε κατακρίνει ὡς παράτυπο, σαφῶς διευκρινισμένο ἀπό τό ΤΜΕ.

 
Last edited:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Ὄχι Δημήτρη. Ὁ Δημήτρης δέν ἔχει δεῖ ἤ δέν πρόσεξε (δέν ξέρω ποιά ἔκδοση ἔβλεπε) ὅτι δίπλα γράφει: ἤ τῆς ἑορτῆς.

Δεν επικροτώ την διάταξη απλά την αναφέρω. Δείτε και το ΤΡ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Δεν επικροτώ την διάταξη απλά την αναφέρω. Δείτε και το ΤΡ.

Ὄντως αὐτό τό ἤ τῆς ἑορτῆς, δέν ὑπάρχει στό Μηναῖο τοῦ 1818, οὔτε σ᾿ ἕνα παμπάλαιο Ἀνθολόγιον πού ἔχω. Προσετέθη σέ νεώτερες ἐκδόσεις.
Φαίνεται ὅτι ἡ προφανής σύνδεση τοῦ μάρτυρος μέ τήν Ἀνάσταση, ὅπως βλέπουμε καί στή λοιπή ὑμνογραφία, ἔθεσε σταθερό τό Ἀναστάσεως ἡμέρα γι᾿ αὐτή τήν ἡμέρα στήν ἀκολουθία, ὡς ὁμοηχοῦν μάλιστα μέ τό δοξαστικόν (πρβλ. ὑποσημ. 22 τοῦ ΚΒ΄ κεφ. τοῦ ΤΑΣ 2010, σ. 265). Τοῦτο ὅμως εὐοδοῦται μόνον διά τήν διακαινήσιμον ἑβδομάδα.

 
Last edited:
Top