«Άξιόν εστιν»

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής

Attachments

  • ΑΞΙΟΝ_ΕΣΤΙ ΨΑΛΛΕΙ Ο ΠΕΤΡΟΣ ΜΑΝΕΑΣ.mp3
    477.4 KB · Views: 521
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Φαίνεται να είναι 100%. Πολύτιμο ηχητικό, Νεοκλή, ευχαριστούμε πολύ..
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Βρήκα και το παρακάτω, επ' ονόματι του Π. Μανέα. Δεν ξέρω αν είναι όντως.
Μάλλον πρόκειται για την τελευταία από αυτές τις ηχογραφήσεις, από τις οποίες δεν είχαμε καμία! Ευχαριστούμε θερμά! Αν το έχετε και ανεπεξέργαστο, θα σας ήμουν ευγνώμων αν το ανεβάζατε! Δεν πειράζει η φασαρία, αρκεί να μη σβήνει ή παραμορφώνεται η χροιά της φωνής του.
 

Nikolaos Giannoukakis

Παλαιό Μέλος
Όλες οι παλαιές ηχογραφήσεις, εφ όσον έρχονται στο φώς, διασαφηνίζουν πολλά περι ύφους, εκτέλεσης και ερμηνείας, και είναι χρησιμότατες για τους μελέτητές και για όσους ενδιαφέρονται για την παράδοση της ψαλτικής.

Οποσδήποτε πρέπει να παρουσιαστούν και άλλα απο τους ψάλτες της εκείνης εποχής εφ όσον υπάρχουν.

Επι τη ευκαιρία, μαθητής του Μανέα ήταν και ο Κώστας Λαγούρος. Θα τον ρωτήσω εαν πρόκειται για τον ίδιο τον Πέτρο, ή τον γιό του τον Φίλιππα....

ΝΓ
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Αν το έχετε και ανεπεξέργαστο, θα σας ήμουν ευγνώμων αν το ανεβάζατε! Δεν πειράζει η φασαρία, αρκεί να μη σβήνει ή παραμορφώνεται η χροιά της φωνής του.
Το κατέβασα από εδώ. Παρ' όλο το ψάξιμο, δεν βρήκα να υπάρχει κάπου αλλού, εκτός από αναδημοσιεύσεις του αρχικού. Δεν έχω ιδέα από που προέρχεται.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μάλλον πρόκειται για την τελευταία από αυτές τις ηχογραφήσεις, από τις οποίες δεν είχαμε καμία! ...

Με λίγο ψάξιμο, βρήκα ότι ο δίσκος αυτός πουλήθηκε στο ebay στις 16-6-2010 για $ 53.00. Τον πούλησε κάποιος από την Λάρισα και τον αγόρασε κάποιος από την Ιαπωνία!!!
Τα περιεχόμενά του :

RARE ORIGINAL 10" (78 RPM)
YEAR OF RECORDING about 1910
by
Monsieur PETROS
on the Concert Record "GRAMOPHONE" label
Two classic CHURCH songs

SIDE 1 :
AXION ESTIN
CATALOG Nr GO 14-12033
Recorded in Smyrne

SIDE 2 :
CHRISTOS ANESTI - ANGELOS EVOA
CATALOG Nr GC 14863

Recorded in Smyrne

Αν θέλει κάποιος να ακολουθήσει τα ίχνη του ....
 

Attachments

  • 160443312577.jpg
    160443312577.jpg
    20 KB · Views: 42
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μουσικό κείμενο υπάρχει άραγε για το Άξιον Εστί?
Υπάρχει! Στον Μουσικό θησαυρό της Λειτουργίας, στη σελίδα 452. Πρόκειται για σύνθεση του Νεκταρίου Μοναχού (Βλάχου). Θα το βρείτε κι εδώ, όπου το ανέβασα για ευκολότερη πρόσβαση.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Υπάρχει! Στον Μουσικό θησαυρό της Λειτουργίας, στη σελίδα 452. Πρόκειται για σύνθεση του Νεκταρίου Μοναχού (Βλάχου). Θα το βρείτε κι εδώ, όπου το ανέβασα για ευκολότερη πρόσβαση.

Σωστός Γιάννη, του Βλάχου είναι!
Ο Μανέας έχει ένα ύφος από Σμύρνη μεριά και νησιά που ακούγοντας τον θυμάμαι κάποιους ψάλτες και παπάδες που έχω ακούσει στα νησιά αλλά και στην Αθήνα παλαιότερα κυρίως τώρα δυστυχώς χάνονται αυτές οι ιδιαιτερότητες
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Το συγκεκριμένο Άξιον Εστί αν και από τα γνωστά και χιλιοειπωμένα έκατσα τώρα μόλις και ασχολήθηκα γοητευμένος από αυτήν την όμορφη ερμηνεία. Αυτό είναι ψαλτική, να κάνεις αυτόν μου σε ακούει να θέλει να μιμηθεί.
Μεγάλο κεφάλαιο η ερμηνεία! η έκφραση της πίστης μας με την φωνή μας. Συγκρίνω με τωρινά ακούσματα και βλέπω πόσο πίσω είμαστε! Η ισορροπία που είχαν οι παλαιοί μεταξύ ηγεμονικότητας και ταπείνωσης είναι σχολείο.
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Υπάρχει! Στον Μουσικό θησαυρό της Λειτουργίας, στη σελίδα 452. Πρόκειται για σύνθεση του Νεκταρίου Μοναχού (Βλάχου). Θα το βρείτε κι εδώ, όπου το ανέβασα για ευκολότερη πρόσβαση.
Ωραίο αλλά υπερβολικά διασκευασμένο νομίζω.
Μιλάω πάντα σε σχέση με το κείμενο που ανέβασε o κ.Μπουλμπουτζής
 
Last edited by a moderator:

greek487

Tasos N.
Ωραίο αλλά υπερβολικά διασκευασμένο νομίζω.
Μιλάω πάντα σε σχέση με το κλασσικό κείμενο.

Για να καταλάβω καλύτερα, τι είναι υπερβολικά διασκευασμένο? Το μουσικό κείμενο από το κλασσικό ή η ερμηνεία του κ. Μανέα απ το παραπάνω κείμενο? Ρωτάω επειδή βλέπω μερικές μικρές διάφορες στην ερμηνεία του κ. Μανέα.

Οπότε, έχετε το κλασσικό κείμενο?

Ή θα μπορούσε κανένας συνάδελφος να καταγράψει την ερμηνεία του κ. Μανέα στην ακρίβεια του? Ευχαριστώ!


. . .
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Για να καταλάβω καλύτερα, τι είναι υπερβολικά διασκευασμένο? Το μουσικό κείμενο από το κλασσικό ή η ερμηνεία του κ. Μανέα απ το παραπάνω κείμενο? Ρωτάω επειδή βλέπω μερικές μικρές διάφορες στην ερμηνεία του κ. Μανέα.

Οπότε, έχετε το κλασσικό κείμενο?

Ή θα μπορούσε κανένας συνάδελφος να καταγράψει την ερμηνεία του κ. Μανέα στην ακρίβεια του? Ευχαριστώ!


. . .

Χαίρε! Εννοούσα η εκτέλεση του κ.Μανέα σε σχέση με το κείμενο που έχει ανεβάσει το εκλεκτό μέλος του forum κ. Ιωάννης Μπουλμπουτζής
Έχει προσθέσει το Σμυρνιώτικο αλατοπίπερο!
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ωραίο αλλά υπερβολικά διασκευασμένο νομίζω.
Μιλάω πάντα σε σχέση με το κείμενο που ανέβασε o κ.Μπουλμπουτζής
Πράγματι! Δεν πιστεύω πως είχε το κείμενο μπροστά του όταν το έψαλλε για το δίσκο διότι ξεφεύγει σε αρκετά σημεία. Μάλλον εκ στήθους το έψαλλε. Βέβαια, οι διαφορετικές γραμμές στο τέλος της εκτέλεσης πρέπει να αποτελούν αυτοσχέδια συντόμευση, αφού τελείωνε η πλάκα που έγραφε κι έπρεπε να χωρέσει όλο το «Άξιον εστίν». Γι' αυτό άλλωστε και επιταχύνει και τον χρόνο.
 
Last edited by a moderator:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Με λίγο ψάξιμο, βρήκα ότι ο δίσκος αυτός πουλήθηκε στο ebay στις 16-6-2010 για $ 53.00. Τον πούλησε κάποιος από την Λάρισα και τον αγόρασε κάποιος από την Ιαπωνία!!!...

Επικοινώνησα μέσω ebay με τον εν λόγω αγοραστή, ο οποίος έχει, απ' ότι φαίνεται, κατάστημα πώλησης και διανομής μουσικής απ' όλο τον κόσμο, και φάνηκε πρόθυμος να μου στείλει τα περιεχόμενα του δίσκου σε mp3, εφόσον τον βρει. Εν αναμονή της απάντησης λοιπόν.
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Επικοινώνησα μέσω ebay με τον εν λόγω αγοραστή, ο οποίος έχει, απ' ότι φαίνεται, κατάστημα πώλησης και διανομής μουσικής απ' όλο τον κόσμο, και φάνηκε πρόθυμος να μου στείλει τα περιεχόμενα του δίσκου σε mp3, εφόσον τον βρει. Εν αναμονή της απάντησης λοιπόν.

Επικοινώνησα και πάλι χθες με τον κ. Katsunori Tanaka, ο οποίος μου είπε ότι τα έχει ήδη στείλει, αλλ' απ' ότι φαίνεται δεν έφτασαν ποτέ. Θα τα ξαναστείλει, οπότε θα τα περιμένω.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Παρέλαβα σήμερα το μεσημέρι το «Άξιον εστί», που αποτελεί την πρώτη πλευρά του δίσκου του Πέτρου Μανέα που προαναφέρθηκε. Πολύ καλύτερη ποιότητα από την αρχική ανάρτηση. Ακούγονται πολύ περισσότερα. Κάποιος κτύπος που κρατά το ρυθμό και μια παιδική φωνή που συνοδεύει. Πρόκειται για ψηφιοποίηση από τον δίσκο των 78 στροφών, του ίδιου του ιδιοκτήτη. Ευελπιστώ ότι εν καιρώ θα μου στείλει και την δεύτερη πλευρά.
 

Attachments

  • «Άξιον εστίν», Νεκταρίου (ήχος α΄) υπό Πέτρου Μανέα.mp3
    2 MB · Views: 248

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ἀγαπητέ κ. Νεοκλῆ εὐχαριστοῦμε γιά τόν κόπο πού κάνατε γιά νά μᾶς προσφέρετε αὐτό τό ὑπέροχο ἄκουσμα.
Ἄν καί δέν εἶμαι εἰδικός , ἔχω νά παρατηρήσω ὅτι τό ψάλσιμό του ξεφεύγει ἀπό τά «ὀπερατόρια» πού ἔχουμε συνηθίσει τούς τελευταίους καιρούς καί φέρνει ἀρκετά πρός τό ψάλσιμο ἔστω μέ χρωματισμούς σμηρναίικου λαριγγισμοῦ.
Τεχνικά, ὁ ἦχος εἶναι λίγο ἀσθενής καί πολλά «γρέζια» πού πιστεύω ὅτι μποροῦν νά καθαριστοῦν.
Ποῦ σαι βρέ Χάρη;
Φοβερός ψάλτης!
Τό μεγάλο ἀναδύεται ἀπ τό ταπεινό.
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Επικοινώνησα και πάλι χθες με τον κ. Katsunori Tanaka, ο οποίος μου είπε ότι τα έχει ήδη στείλει, αλλ' απ' ότι φαίνεται δεν έφτασαν ποτέ. Θα τα ξαναστείλει, οπότε θα τα περιμένω.

Απίστευτη ανακάλυψη. Θερμά συγχαρητήρια για την όλη σου προσπάθεια. Τι να πω... Άντε με το καλό να βρούμε και όλες τις υπόλοιπες σμυρναίικες εγγραφές του Μανέα. Είναι απλά ανεπανάληπτος. Και μετά λέμε κι εμείς πως είμαστε ψάλτες, δηλαδή...
 
Last edited:
Top