Κυριάκος Δ. Ιωαννίδης

roubi

Νέο μέλος
καλησπερα μουσικοφιλοι.θα ήθελα να μάθω πληροφοριες σχετικα με ενα ψάλτη. κυριάκος Δ.ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ.
 
καλησπερα μουσικοφιλοι.θα ήθελα να μάθω πληροφοριες σχετικα με ενα ψάλτη. κυριάκος Δ.ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ.

Μήπως εννοείς Κυριακός Ιωάννου ο Καλόγηρος; Δες Βουδούρη "Μουσικοκριτικά" (Μουσικολογικά Β΄) σελ.386 παράγραφος 87
 

ΜΙΧΑΗΛ Σ Δ

Νέο μέλος
καλησπερα μουσικοφιλοι.θα ήθελα να μάθω πληροφοριες σχετικα με ενα ψάλτη. κυριάκος Δ.ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ.

Ὁ Κυριάκος Δ. Ἰωαννίδης, ὁ πατέρας τοῦ ἄρχοντος κ. Δημητρίου Ἰωαννίδη, ἦταν ψάλτης γιὰ πολλά χρόνια στὴν Νίκαια.
Τὸν ἐγνώρισα ψάλτη στὸν Ι.Ν.Ἁγ.Ἰωάννου Χρυσοστόμου, στὴ Νίκαια.
Ἀπὸ συζητήσεις μαζί του ἔμαθα ὅτι εἶχε μιὰ σημαντικὴ βιβλιοθήκη, μὲ μουσικὰ βιβλία, παλαίτυπα, ἀπ' ὅσο θυμᾶμαι.
Γιὰ περισσότερα θὰ πρέπει νὰ περιμένουμε ἀπὸ τὸν κ. Δημήτριο Ἰωαννίδη
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Κυριάκος ή Κυριακός;
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
καλησπερα μουσικοφιλοι.θα ήθελα να μάθω πληροφοριες σχετικα με ενα ψάλτη. κυριάκος Δ.ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ.

Κυριάκος ή Κυριακός;

Αν ο αγαπητος roubi ρωτα για Κυριάκο (και οχι Κυριακό) Δ. Ιωαννιδη , ειναι (ηταν) οντως ο πατερας του Αρχωντα κυρ Δημητριου Ιωαννιδη , εξ ου και ο πρωτοτοκος (εχει δυο γιους τον Κυριακο και τον Διονυση) γιος του ονομαζεται Κυριάκος .
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Ο.Κ. καμία αντίρρησις, απλά ο Άγιος είναι Κυριακός ο αναχωρητής (π.χ. Κυριακός Φιλοξένης), άσχετο εάν εμείς λέμε Κυριάκος. Εκτός εάν το όνομα συνδέεται με την Αγία Κυριακή, αλλά και πάλι... Τέλος πάντων.
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Ο.Κ. καμία αντίρρησις, απλά ο Άγιος είναι Κυριακός ο αναχωρητής (π.χ. Κυριακός Φιλοξένης), άσχετο εάν εμείς λέμε Κυριάκος.

Παρατονισμός; :D

Τώρα λίγο σοβαρά, κάτι σχετικό λέει ο Καβάφης εδώ: Aνέκαθεν η ελληνική γλώσσα συνηθίζει να παράγη κύρια ονόματα εξ επιθέτων οξυτόνων παραβιάζουσα αυτά· οίον Ξάνθος εκ του ξανθός, Γράνικος εκ του γρανικός, Kυριάκος εκ του Kυριακός ―το τελευταίον τούτο οι διδάσκαλοί μας καθαρευολογούντες και της γλωσσικής άγνοιαν οφλισκάνοντες, αναγκάζουσι τους φέροντας αυτό μαθητάς των να το γράφωσι Kυριακός. ―Eις δε το χωρίον Xαράκι της Kυζίκου ήκουσα και το όνομα Λύγηρος, εκ του λυγηρός εξάπαντος.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Πολύ ενδιαφέρουσα παραπομπή, Shota, ευχαριστούμε. Παραθέτω και νεότερα παραδείγματα από το Λεξικό της Νέας Ελληνικής Γλώσσας, Γ. Μπαμπινιώτη (Β΄ έκδοση, 2002), λ. Χριστός:

[...]Το Χρίστος παράγεται από το Χριστός (< χριστός «κεχρισμένος, ο φέρων το χρίσμα» < χρίω) με αναβιβασμό τού τόνου (πβ. σταυρός > Σταύρος, λαμπρός > Λάμπρος, γλαυκός > Γλαύκος, φαιδρά > Φαίδρα κ.ά.)[...]

ΥΓ Παρακαλείται ο κ. Τσακίρογλου να διαβάσει το σχόλιο του Καβάφη:wink:
 
Last edited:

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
ΜΙΧΑΗΛ Σ Δ;49896 said:
Ὁ Κυριάκος Δ. Ἰωαννίδης, ὁ πατέρας τοῦ ἄρχοντος κ. Δημητρίου Ἰωαννίδη, ἦταν ψάλτης γιὰ πολλά χρόνια στὴν Νίκαια.
Τὸν ἐγνώρισα ψάλτη στὸν Ι.Ν.Ἁγ.Ἰωάννου Χρυσοστόμου, στὴ Νίκαια.
Ἀπὸ συζητήσεις μαζί του ἔμαθα ὅτι εἶχε μιὰ σημαντικὴ βιβλιοθήκη, μὲ μουσικὰ βιβλία, παλαίτυπα, ἀπ' ὅσο θυμᾶμαι.
Γιὰ περισσότερα θὰ πρέπει νὰ περιμένουμε ἀπὸ τὸν κ. Δημήτριο Ἰωαννίδη

Πράγματι είναι ο Πατέρας μου και το όνομά του ήταν Κυριάκος, άσχετα εάν εόρταζε στις 29 Σεπτεμβρίου ( του Αγίου Κυριακού του Αναχωρητού ).
Γεννήθηκε στο Κοντοσκάλι της Πόλης το 1917 και ήταν το 4ο παιδί του Δημήτρη Ιωαννίδη ( γνωστού σαν Τάκη στους τότε Ιεροψαλτικούς κύκλους ).
Τα πρώτα του βήματα πάνω στις Κλίμακες της Βυζαντινής Μουσικής, τα έκανε με εντολή του Πατρός του, μαζί με τον μεγάλο του Αδελφό Ιωάννη, ο οποίος είναι και ο ουσιαστικός Δάσκαλός του. Ο Ιωάννης ( αυστηρός γύρω από την Τάξη και την Πατριαρχική Παράδοση, την οποία παρακολουθούσε ανελλιπώς, σαν ακροατής του Ιακώβου Ναυπλιώτη, τον οποίον άκουγε κάθε Κυριακή Χειμώνα - Καλοκαίρι, διανύοντας απόσταση 2.30 ωρών ποδαρόδρομο, πάνω στους κακοτράχαλους τότε δρόμους της Πόλης, προκειμένου να βρίσκεται πίσω από το Πρωτοψαλτικό Αναλόγιο, πρίν από τον Εξάψαλμο ) πότισε τον μικρό Κυριάκο με φανατισμό, γύρω απ' αυτά. Αργότερα ( σε ηλικία 8 - 9 ετών ) έγινε Πρωτοκανονάρχος και ταυτόχρονα Μαθητής του Θεοδόση Γεωργιάδη. Αργότερα στη Χώρα μας, συνέχισε πάλι στον Γεωργιάδη Μαθήματα και διέπρεψε σαν Πρωτοψάλτης. Διέθετε μεγάλη υψηφωνία και είχε σαν δόγμα, το " Ψάλλαττε από Διφθέρας " σε τέτοιο σημείο, που και ένα απλό " Αμήν " με δύο Ίσα, και αυτό το έλεγε από Χειρόγραφο ( υπάρχει και σχετικό επεισόδιο γι' αυτό το θέμα, αλλά δεν είναι της παρούσης).
Ήταν πολυγραφότατος και υπάρχουν πάμπολλοι Συνάφελφοι, οι οποίοι διαθέτουν Παρτιτούρες με διάφορες Ακολουθίες Αγίων ( Κυρίως Πανηγύρεων ), που έχουν στην κατοχή τους ενθύμια από την δουλειά του.
Έψαλλε σε πολλούς Ναούς του Λεκανοπεδίου με κυριότερο τον Άγιο Ιωάννη τον Χρυσόστομο στην Νίκαια, όπου υπηρέτησε επί 37 χρόνια.
Έψαλλε πάντα περιστοιχιζόμενος από Μαθητάς μικρούς και μεγάλους σε ηλικία.
Ανεβάζω ηχητικά δικά του.
 

Attachments

  • Τον νυμφώνα σου βλέπω - Ιωαννίδης Κυριάκος.mp3
    3.6 MB · Views: 151
  • Η αμαρτωλός - Ιωαννίδης Κυριάκος.mp3
    7 MB · Views: 183
  • Σήμερον ο Χριστός - Ιωαννίδης Κυριάκος.mp3
    3.1 MB · Views: 131
Last edited:
Πράγματι είναι ο Πατέρας μου και το όνομά του ήταν Κυριάκος, άσχετα εάν εόρταζε στις 29 Σεπτεμβρίου ( του Αγίου Κυριακού του Αναχωρητού ).
Γεννήθηκε στο Κοντοσκάλι της Πόλης το 1917 και ήταν το 4ο παιδί του Δημήτρη Ιωαννίδη ( γνωστού σαν Τάκη στους τότε Ιεροψαλτικούς κύκλους ).
Τα πρώτα του βήματα πάνω στις Κλίμακες της Βυζαντινής Μουσικής, τα έκανε με εντολή του Πατρός του, μαζί με τον μεγάλο του Αδελφό Ιωάννη, ο οποίος είναι και ο ουσιαστικός Δάσκαλός του. Ο Ιωάννης ( αυστηρός γύρω από την Τάξη και την Πατριαρχική Παράδοση, την οποία παρακολουθούσε ανελλιπώς, σαν ακροατής του Ιακώβου Ναυπλιώτη, τον οποίον άκουγε κάθε Κυριακή Χειμώνα - Καλοκαίρι, διανύοντας απόσταση 2.30 ωρών ποδαρόδρομο, πάνω στους κακοτράχαλους τότε δρόμους της Πόλης, προκειμένου να βρίσκεται πίσω από το Πρωτοψαλτικό Αναλόγιο, πρίν από τον Εξάψαλμο ) πότισε τον μικρό Κυριάκο με φανατισμό, γύρω απ' αυτά. Αργότερα ( σε ηλικία 8 - 9 ετών ) έγινε Πρωτοκανονάρχος και ταυτόχρονα Μαθητής του Θεοδόση Γεωργιάδη. Αργότερα στη Χώρα μας, συνέχισε πάλι στον Γεωργιάδη Μαθήματα και διέπρεψε σαν Πρωτοψάλτης. Διέθετε μεγάλη υψηφωνία και είχε σαν δόγμα, το " Ψάλλαττε από Διφθέρας " σε τέτοιο σημείο, που και ένα απλό " Αμήν " με δύο Ίσα, και αυτό το έλεγε από Χειρόγραφο ( υπάρχει και σχετικό επεισόδιο γι' αυτό το θέμα, αλλά δεν είναι της παρούσης).
Ήταν πολυγραφότατος και υπάρχουν πάμπολλοι Συνάφελφοι, οι οποίοι διαθέτουν Παρτιτούρες με διάφορες Ακολουθίες Αγίων ( Κυρίως Πανηγύρεων ), που έχουν στην κατοχή τους ενθύμια από την δουλειά του.
Έψαλλε σε πολλούς Ναούς του Λεκανοπεδίου με κυριότερο τον Άγιο Ιωάννη τον Χρυσόστομο στην Νίκαια, όπου υπηρέτησε επί 37 χρόνια.
Έψαλλε πάντα περιστοιχιζόμενος από Μαθητάς μικρούς και μεγάλους σε ηλικία.
Ανεβάζω ηχητικά δικά του.

"Μυρίζει " Ναυπλιώτης . Υπέροχο άκουσμα , φοβερό άκουσμα , εκπληκτική φωνή
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Κάποτε, ευρισκόμενος κοντά του λόγω "αναδουλειάς" μου, ψάλλαμε όλοι μαζί κάποιο Δοξαστικό. Σε μιά στιγμή καθώς πήγα να γυρίσω τη σελίδα στα χειρόγραφα, τράβηξα επίτηδες το χαρτί, με αποτέλεσμα, να πέσει η Πάρτα στο πάτωμα. Ο Πατέρας μου, σταμάτησε αμέσως. Εγώ συνέχισα ψάλλοντας απ' έξω το Δοξαστικό, ενώ ταυτόχρονα έσκυψα και μάζεψα την Πάρτα, την άνοιξα βάζοντάς την πάνω στο Αναλόγιο και συνεχίσαμε πάλι όλοι μαζί. Όταν τελείωσε το Μάθημα, γύρισε αγριεμένος και μου είπε : Δεν μπορείς να είσαι πιό προσεκτικός ; Είδες τι έκανες ;
Εγώ ατάραχος και έχοντας και την συμπαράσταση όλων των άλλων Μαθητών και Φίλων που ευρίσκονταν εκεί, του είπα : Είσαι 500 χρόνια Ψάλτης. Εάν δεν μπορείς να ψάλλεις ένα Δοξαστικό απ' έξω, τότε τι κάνεις ; Κατέβα και φύγε. Με αγριοκύτταξε, αλλά εγώ συνέχισα " ακάθεκτος " : Εάν κάποιο βράδυ της Μεγάλης Εβδομάδας γίνει διακοπή ρεύματος, τι θα κάνεις ; Θα στείλεις τον Νεωκόρο με ένα κουβά στη ΔΕΗ για να σου φέρει ρεύμα , προκειμένου να συνεχίσεις ; Σκέψου το λιγάκι. Την Πάρτα την έχουμε στο Αναλόγιο, για την περίπτωση που ίσως ξεχάσουμε κάτι. Τα υπόλοιπα, δεν χρειάζονται Πάρτες.
Δεν μίλησε, αλλά από τότε με πρόσεχε.
Συνεχίζω με ακούσματα :
 

Attachments

  • Κασσιανή (σύντομη) - Ιωαννίδης Κυριάκος.mp3
    5.6 MB · Views: 133
  • Ότε η αμαρτωλός - Ιωαννίδης Κυριάκος.mp3
    6.9 MB · Views: 133
  • Πασαπνοάριον Α΄. Ήχου - Ιωαννίδης Κυριάκος.mp3
    3.7 MB · Views: 128
  • Πόρνη προσήλθε σοι - Ιωαννίδης Κυριάκος.mp3
    5 MB · Views: 120
  • Σε τον της Παρθένου Υιόν - Ιωαννίδης Κυριάκος.mp3
    5 MB · Views: 132
Last edited:

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Μύρισε εκκλησία! τι ωραίους ψάλτες είχε από τότε η Κοκκινιά. Κυρ Δημήτρη να σαι καλά να τον θυμάσαι
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πράγματι, λαρύγγι από τα λίγα! Πότε χρονολογείται η ηχογράφηση αυτή; Οι γνωστοί λόγοι αρχειοθέτησης του αρχείου μου...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἀπὸ ποιὸ βιβλίο ἔψαλλε τὴν Μεγ. Ἑβδομάδα;

Εὐχαριστῶ.
 

ΜΙΧΑΗΛ Σ Δ

Νέο μέλος
Τσακιτζής;64391 said:
Κάποτε, ευρισκόμενος κοντά του λόγω "αναδουλειάς" μου, ψάλλαμε όλοι μαζί κάποιο Δοξαστικό. Σε μιά στιγμή καθώς πήγα να γυρίσω τη σελίδα στα χειρόγραφα, τράβηξα επίτηδες το χαρτί, με αποτέλεσμα, να πέσει η Πάρτα στο πάτωμα. Ο Πατέρας μου, σταμάτησε αμέσως. Εγώ συνέχισα ψάλλοντας απ' έξω το Δοξαστικό, ενώ ταυτόχρονα έσκυψα και μάζεψα την Πάρτα, την άνοιξα βάζοντάς την πάνω στο Αναλόγιο και συνεχίσαμε πάλι όλοι μαζί. Όταν τελείωσε το Μάθημα, γύρισε αγριεμένος και μου είπε : Δεν μπορείς να είσαι πιό προσεκτικός ; Είδες τι έκανες ;
Εγώ ατάραχος και έχοντας και την συμπαράσταση όλων των άλλων Μαθητών και Φίλων που ευρίσκονταν εκεί, του είπα : Είσαι 500 χρόνια Ψάλτης. Εάν δεν μπορείς να ψάλλεις ένα Δοξαστικό απ' έξω, τότε τι κάνεις ; Κατέβα και φύγε. Με αγριοκύτταξε, αλλά εγώ συνέχισα " ακάθεκτος " : Εάν κάποιο βράδυ της Μεγάλης Εβδομάδας γίνει διακοπή ρεύματος, τι θα κάνεις ; Θα στείλεις τον Νεωκόρο με ένα κουβά στη ΔΕΗ για να σου φέρει ρεύμα , προκειμένου να συνεχίσεις ; Σκέψου το λιγάκι. Την Πάρτα την έχουμε στο Αναλόγιο, για την περίπτωση που ίσως ξεχάσουμε κάτι. Τα υπόλοιπα, δεν χρειάζονται Πάρτες.
Δεν μίλησε, αλλά από τότε με πρόσεχε.

Ὑπάρχει καὶ περιστατικό μὲ ἱπτάμενο βιβλίο στὸ ἀναλόγιο .......... ;
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Πολύ ωραίος. Ευχαριστούμε.

Ο Φίλιππος Οικονόμου στο βιβλίο του με τα βιογραφικά ψαλτών (τόμος Β, σελ. 153) αναφέρει τόπο γέννησης της Καισάρεια Καππαδοκίας αλλά ίσως είχε παλαιότερα στοιχεία.

Ασχολήθηκε (από το ίδιο βιβλίο) επί 50-ετία με την ψαλτική και συνέγραψε έργο που περιλαμβάνει όλες τις ακολουθίες των αγίων, του Τριωδίου, της Μ. Εβδομάδος, Όρθρου, Εσπερινού, Θ. Λειτουργίας κ.α.

Πέθανε στις 25 Οκτωβρίου 1987. Αιωνία του η μνήμη.
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Πράγματι, λαρύγγι από τα λίγα! Πότε χρονολογείται η ηχογράφηση αυτή; Οι γνωστοί λόγοι αρχειοθέτησης του αρχείου μου...

Οι ηχογραφήσεις, έγιναν γύρω στο 1975 - 76. Δυστυχώς δεν μπορώ να πώ με μεγαλύτερη ακρίβεια. Όσο για το βιβλίο που έψαλλε, ήταν κυρίως η Μεγάλη Εβδομάδα του Ραιδεστηνού, με κάποιες προσωπικές θέσεις.
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Ο κ. Ιωαννίδης μήπως θα μπορούσε να μας ενημερώσει ΓΙΑΤΙ ΟΝΟΜΑΣΤΗΚΕ "ΚΑΛΟΓΗΡΟΣ";;;

Γιατί απ' ότι κατάλαβα, το γνωστό Τρισάγιον μετά της εξόχου Δυνάμεώς του εγράφη από τον πατέρα του, άρα μάλλον καλόγηρος δεν ήταν...!

Ευχαριστούμε και ελπίζουμε στην απάντηση...
 
Top