Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και ενδιαφέρομαι να μάθω βυζαντινή μουσική

Νίκος Ππ

Νέο μέλος
[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Μετακίνηση μηνύματος από εδώ.

Γεια σας. Είμαι νέο μέλος στο φορυμ και ενδιαφέρομαι να μάθω βυζαντινή μουσική. Παλαιότερα είχα κάνει 1 χρόνο αλλά από εκεί και πέρα μόνο όσα άκουγα. Με την σειρά μου σας ευχαριστώ για την ψηφιακή μορφή του Αναστασιματαρίου. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε κάποιο λινκ με το βιβλίο Βυζαντινή Μουσική (αυτό είχα κάνει τον πρώτο χρόνο αν θυμάμαι καλά) ή αν ξέρετε κάποιο άλλο βιβλίο που θα με βοηθήσει να μάθω βυζαντινή από το μηδέν. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και με συγχωρείται που έγραψα μέσα σε αυτό το θέμα αλλά δεν ήξερα πως να δημιουργήσω δικό μου ΄ποστ΄ :) . Καληνύχτα σας.
 
Last edited by a moderator:

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Γεια σας. Είμαι νέο μέλος στο φορυμ και ενδιαφέρομαι να μάθω βυζαντινή μουσική. Παλαιότερα είχα κάνει 1 χρόνο αλλά από εκεί και πέρα μόνο όσα άκουγα. Με την σειρά μου σας ευχαριστώ για την ψηφιακή μορφή του Αναστασιματαρίου. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε κάποιο λινκ με το βιβλίο Βυζαντινή Μουσική (αυτό είχα κάνει τον πρώτο χρόνο αν θυμάμαι καλά) ή αν ξέρετε κάποιο άλλο βιβλίο που θα με βοηθήσει να μάθω βυζαντινή από το μηδέν. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και με συγχωρείται που έγραψα μέσα σε αυτό το θέμα αλλά δεν ήξερα πως να δημιουργήσω δικό μου ΄ποστ΄ :) . Καληνύχτα σας.

H Βυζαντινή Μουσική όπως όλες οι τέχνες χρειάζεται ένα δάσκαλο για να μυήσει τον μαθητή σ'αυτήν την τέχνη. Δικιά μου συμβουλή βρείτε έναν καλό δάσκαλο ο οποίος με την δικιά σας προσπάθεια και το ταλέντο που ίσως σας έχει δώσει ο Θεός θα αποφέρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα! Στην αρχή χρειάζεται πολύ υπομονή αλλά όταν θα αρχίσεις να ψάλεις και μέλος τότε θα αρχίσεις να απολαμβάνεις τους καρπούς των προσπαθειών σου.

Το να δημιουργήσεις ένα καινούριο θέμα είναι εύκολο, πρέπει να μπείς στην κατάλληλη ενότητα και να πατήσεις στο κουμπί (όπως βλέπεις την οθόνη του η/υ άνω αριστερά) που λέει στα αγγλικά New Thread, και ύστερα γράφεις το μήνυμα σου στο κατάλληλο πλαίσιο. Μπορείς να μορφοποιήσεις το κείμενο σου όπως περίπου το κάνεις και στον κειμενογράφο (word). Ελπίζω να σε βοήθησα.

Για αρχή θα σου δώσει ο δάσκαλος σου μια σειρά από ασκήσεις για να μάθεις τα σημαδόφωνα, και επιπρόσθετα τα διαστήματα στην διατονική κλίμακα. Μαζί μ'ενα καλό και απλό Θεωρητικό είναι τα μόνα βοηθήματα που χρειάζεσαι τουλάχιστον για τον πρώτο χρόνο.
 
Last edited:
Γεια σας. Είμαι νέο μέλος στο φορυμ και ενδιαφέρομαι να μάθω βυζαντινή μουσική. Παλαιότερα είχα κάνει 1 χρόνο αλλά από εκεί και πέρα μόνο όσα άκουγα. Με την σειρά μου σας ευχαριστώ για την ψηφιακή μορφή του Αναστασιματαρίου. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε κάποιο λινκ με το βιβλίο Βυζαντινή Μουσική (αυτό είχα κάνει τον πρώτο χρόνο αν θυμάμαι καλά) ή αν ξέρετε κάποιο άλλο βιβλίο που θα με βοηθήσει να μάθω βυζαντινή από το μηδέν. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και με συγχωρείται που έγραψα μέσα σε αυτό το θέμα αλλά δεν ήξερα πως να δημιουργήσω δικό μου ΄ποστ΄ :) . Καληνύχτα σας.

Νίκο καλώς ήλθες στο σάϊτ. (Αν και ποστάρουμε σε λάθος θέμα - πλην του ευχαριστηρίου για το Αναστασιματάριο )
Θεωρητικά υπάρχουν πολλά και καλά , αλλά κανένα άνευ διδασκάλου.
Άρα από το μηδέν όπως γράφεις , πρώτα βρες δάσκαλο και αυτός θα σου συστήσει και θεωρητικό .(που τον βολεύει και ακολουθεί το πρόγραμμα )
Υ.Γ. Δες το θεωρητικό του κ. Ιωαννίδη Δημ. (Μέλος του φόρουμ )
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Νίκο καλώς ήλθες στο σάϊτ. (Αν και ποστάρουμε σε λάθος θέμα - πλην του ευχαριστηρίου για το Αναστασιματάριο )
Θεωρητικά υπάρχουν πολλά και καλά , αλλά κανένα άνευ διδασκάλου.
Άρα από το μηδέν όπως γράφεις , πρώτα βρες δάσκαλο και αυτός θα σου συστήσει και θεωρητικό .(που τον βολεύει και ακολουθεί το πρόγραμμα )
Υ.Γ. Δες το θεωρητικό του κ. Ιωαννίδη Δημ. (Μέλος του φόρουμ )

Αυτό θα πρότεινα και γω!
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
εκτός τις θεωρίας
θα ήταν και ποιο σωστό να βρείτε ένα αναλόγιο εκεί που είναι κοντά το σπίτι σας για να πηγαίνετε δίπλα και να βλέπετε τι γίνετε αλλά να έχετε και ακούσματα φροντίστε να βρείτε ένα αναλόγιο όπου ο πρωτοψάλτης να είναι καλλίφωνος και να έχει μουσικές γνώσεις
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Μετακίνηση μηνύματος από εδώ.

Γεια σας. Είμαι νέο μέλος στο φορυμ και ενδιαφέρομαι να μάθω βυζαντινή μουσική. Παλαιότερα είχα κάνει 1 χρόνο αλλά από εκεί και πέρα μόνο όσα άκουγα. Με την σειρά μου σας ευχαριστώ για την ψηφιακή μορφή του Αναστασιματαρίου. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε κάποιο λινκ με το βιβλίο Βυζαντινή Μουσική (αυτό είχα κάνει τον πρώτο χρόνο αν θυμάμαι καλά) ή αν ξέρετε κάποιο άλλο βιβλίο που θα με βοηθήσει να μάθω βυζαντινή από το μηδέν. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και με συγχωρείται που έγραψα μέσα σε αυτό το θέμα αλλά δεν ήξερα πως να δημιουργήσω δικό μου ΄ποστ΄ :) . Καληνύχτα σας.

Ελα βρε να σε μαθω...να μου αναβεις και κανενα κερακι οταν θα φυγω.
 

Νίκος Ππ

Νέο μέλος
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια, τις συμβουλές και τις προτάσεις. Θα δω τις επιλογές μου και θα αποφασίσω για το πως θα αρχίσω :)
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια, τις συμβουλές και τις προτάσεις. Θα δω τις επιλογές μου και θα αποφασίσω για το πως θα αρχίσω :)


Αγαπητέ φίλε , τόσο καιρό μετά απο τις γνώμες που πήρατε θέλετε να μας πείτε
σε τι στάδιο βρίσκεσθε
 

Νίκος Ππ

Νέο μέλος
πω πω... πέρασαν 6 ολόκληρα χρόνια από τη στιγμή που έκανα την ερώτηση... σε σημείο να μην θυμάμαι ότι την έκανα εγω... Κ. Θεόδωρε Αιτωλέ με συγχωρείτε για την καθυστέρηση... θα σας απαντήσω αμέσως... τελικά μάζεψα αρκετό ηλεκτρονικό-ψηφιακό υλικό (βιβλία, μαθήματα , mp3 αρχεία). Βέβαια κατάλαβα την αναγκαιότητα του δασκάλου... Πήγα έναν χρονο (2015-2016) στη Σχολή Βυζαντινής Μουσικής της Ιεράς Μητροπόλεως Χαλκίδος. Στη συνέχεια μετακινήθηκα λόγω της δουλειάς μου. Εδώ πέρα το 2017 ήρθε ένας συνάδελφος, φίλος πια, που είχε και πτυχίο και δίπλωμα στη Βυζαντινή Μουσική. Κάναμε κάποια μαθήματα στο Αναστασιματάριον. Βέβαια ξανά μετακινούμαι... Ελπίζω να συνεχίσω στο νέο μέρος γιατί όσο περνάν τα χρόνια αυξάνονται οι υποχρεώσεις και μειώνονται οι δυνάμεις.... γίνεται και πιο δύσκολη η ενασχόληση με κάτι που θέλει συστηματικό διάβασμα και "κυνήγι". Πάντως η ιστοσελίδα με βοήθησε αρκετά... Καμιά φορά αν υπήρχε ανάγκη στην εκκλησία πήγαινα στο αναλόγιο... Και χρησιμοποίησα αρκετά πράγματα από εδώ... Και ναι χωρίς δάσκαλο όπως είπε και ο πρώτος κύριος που απάντησε στην ερώτησή μου είναι λίγο δύσκολα... Όποτε συνεχίσω θα το κάνω αφού βρω έναν δάσκαλο...(και ανάλογα πως θα εξελιχθούν τα πράγματα όσον αφορά εργασία ελεύθερο χρόνο και κουράγια :) ) Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και το ενδιαφέρον σας! Να είστε πάντα καλά!
 
Top