π. Φιλόθεος Γρηγοριάτης

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Φιρφιρίζει ή μου φαίνεται:):):). Πολύ καλός, πολύ καλός!!!!

Νὰ Τὸν δοξολογεῖτε ποὺ ἀπὸ Μ.Δευτέρα (ἀσκητικότατον, ε;) θὰ ἔχω connex στο σπίτι μου. Βασικὰ internet τότε πρωτοβάζω...

Ὀπότε ἐτοιμαστεῖτε...........!!

Ἐρχεται καὶ Φιρφιρῆς μὲ παπα Γαβριὴλ ἀπὸ Πάσχα 1982...............!!
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Νὰ Τὸν δοξολογεῖτε ποὺ ἀπὸ Μ.Δευτέρα (ἀσκητικότατον, ε;) θὰ ἔχω connex στο σπίτι μου. Βασικὰ internet τότε πρωτοβάζω...

Ὀπότε ἐτοιμαστεῖτε...........!!

Ἐρχεται καὶ Φιρφιρῆς μὲ παπα Γαβριὴλ ἀπὸ Πάσχα 1982...............!!

ΥΠΕΡΟΧΑ
Αυτό είναι. Μεγάλη βδομάδα θα περάσουμε τέλεια!!!!!
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Νὰ Τὸν δοξολογεῖτε ποὺ ἀπὸ Μ.Δευτέρα (ἀσκητικότατον, ε;) θὰ ἔχω connex στο σπίτι μου. Βασικὰ internet τότε πρωτοβάζω...

Ὀπότε ἐτοιμαστεῖτε...........!!

Ἐρχεται καὶ Φιρφιρῆς μὲ παπα Γαβριὴλ ἀπὸ Πάσχα 1982...............!!

Χαχαχαχαχα διακο την πάτησες....:D:D:D:D

http://www.psaltologion.com/showthread.php?t=5120
 

xelwnas

Παλαιό Μέλος
Ἐρχεται καὶ Φιρφιρῆς μὲ παπα Γαβριὴλ ἀπὸ Πάσχα 1982...............!!

Υπαρχει περιπτωση να ανεβει? Θα ηταν πραγματικα καλο! Εκτως κ αν εχει ανεβει κ δεν το βρισκω...
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Στον Κατανυκτικό εσπερινο σήμερα ομιλιτής ήταν ο π. Φιλόθεος.
Ψάλλαμε το ''ατενίσαι'' του Ιακώβου εκείνος και του Πέτρου εγώ.
Στην τράπεζα μας έψαλλε και μας μίλησε για την μεθαυριανή εορτή των αγίων Τεσσαράκοντα μαρτύρων.

Το ηχητικό απόσπασμα είναι από την τράπεζα.
http://www.mediafire.com/download.php?omjizun4mlr

Δεν μπορούσα να το ανεβάσω απ ευθείας.
Αν μπορεί κάποιος ας το μετατρεψει σε mp3.
Ευχαριστώ.
Καλή ακρόαση.
 
Last edited:

fchatzig

Μέλος
Χριστος Ανεστη

Θα ανεβασω εδω καποια ενδεικτικα μελη (ολα σχεδον απο τον Φιλανθιδη) που εψαλλε ο π. Φιλοθεος την Μεγαλη Εβδομαδα του 2007 στην Ι. Μ. Γρηγοριου. Επειδη δυστυχως δεν εχω καθολου χρονο και ουτε το απαραιτητο προγραμμα, καποια αρχεια ειναι μεγαλα επειδη ακουγονται και οι υπολοιποι ψαλτες.
 

Attachments

  • 2-ΣΤΙΧΗΡΑ ΑΙΝΩΝ_ΜΕΓΑΛΗ_ΤΡΙΤΗ_ΕΣΠΕΡΑς.mp3
    8.4 MB · Views: 157
  • 3-ΔΟΞΑ Η ΑΜΑΡΤΩΛΟΣ ΕΔΡΑΜΕ.mp3
    2.5 MB · Views: 107
  • 04-ΑΝΤΙΦΩΝΟΝ Α΄-Γ- Μ. ΠΕΜΠΤΗ_ΕΣΠΕΡΑΣ.mp3
    22.1 MB · Views: 149

fchatzig

Μέλος
Συνεχεια
 

Attachments

  • 05-ΣΗΜΕΡΟΝ ΚΡΕΜΑΤΑΙ ΕΠΙ ΞΥΛΟΥ.mp3
    15.6 MB · Views: 162
  • 06-ΣΤΙΧΗΡΑ ΑΙΝΩΝ_Μ.ΠΕΜΠΤΗ_ΕΣΠΕΡΑΣ.mp3
    7 MB · Views: 117
  • 7-ΔΟΞΑ ΕΞΕΔΥΣΑΝ ΜΕ.mp3
    5.7 MB · Views: 128
  • 08-ΕΣΠΕΡΙΑ Μ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ.mp3
    15.9 MB · Views: 128

fchatzig

Μέλος
Και 3 τελευταια
 

Attachments

  • 09-ΔΟΞΑ Ω ΠΩΣ Η ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ.mp3
    6.3 MB · Views: 119
  • 10-ΚΑΙ ΝΥΝ ΣΕ ΤΟΝ ΑΝΑΒΑΛΛΟΜΕΝΟΝ.mp3
    10.7 MB · Views: 172
  • 11-ΔΟΞΑ Μ.ΣΑΒΒΑΤΟΥ.mp3
    5.7 MB · Views: 144

stavroskol

Σταυρος Κολιουσης
Χριστος Ανεστη. Ευχαριστω για τις ηχογραφησεις του πατρος Φιλοθεου. Νομιζω πως παρουσιαζουν ιδιαιτερο ενδιαφερον για πολλους λογους . Το υφος του εν λογω σεβαστου Ιερομαναχου φαινεται να παντρευει στοιχεια απο διαφορες εκφανσεις της μουσικης παραδοσης των Αγιορειτων. Παντως απο ολο τον εκφραστικο του πλουτο πιστευω πως διακρινεται ευκρινεστερα μια ροπη πως στην υφολογικη παραδοση των Καρεων . Ειδικα ο τροπος που εκτελει ποιοτητες οπως αυτη της πεταστης και οι λαρυγγισμοι του νομιζω πως ειναι στοιχεια ειλημμενα απο τη συγκεκριμενη τοπικη παραδοση. Θα ηταν καλο πιστευω για τον ιερψαλτικο κοσμο αν μεσα απο αυτο το μουσικο βημα κοινοποιουνταν και αλλες ηχογραφησεις παραδοσιακων Αγιορειτων ιεροψαλτων οπως ο π Φιλοθεος. Ισως ο κ Συμεωνιδης ο οποιος εχει συμμετασχει σε μεγαλο αριθμο Ιερων Αγρυπνοιων στο Αγιωνυμο Ορος και ο οποιος σε παλιοτερα του μηνυματα ειχε αναφερθει εστω και παρεμπιτοντως στις ιδιαιτερες του σχεσεις με την Μονη της μετανοιας του π Φιλοθεου να μπορουσε να μας καιρασει κατι. Φυσικα το αιτημα τιθεται με την επιφυλαξη οτι δεν προσκρουει σε αντιθετη επιθυμια του Ψαλλοντος που εχει εκφρασθει στον κ Συμεωνιδη η σε οποινδηποτε αλλο. Ευχαριστω
 

fchatzig

Μέλος
Αληθως Ανεστη

Επειδη τυγχανει να εχω πολυ καλες σχεσεις και με την Μονη και με τον π. Φιλοθεο μπορω να σας πω οτι οντως απο πολυ παλια εχει βασισει την τεχνικη με την οποια ψαλλει σε αυτην του Διακο-Φιρφιρη. Σε λιγοτερο βαθμο μοιαζει στην εκτελεση και με τον π. Δανιηλ. Οταν ξαναβρω χρονο θα ανεβασω μια αγρυπνια που πηρα φετος στα χερια μου, του Οσιου Σιμωνος οπου εψαλλε μαζι με αλλους Γρηγοριατες και απεναντι τους Σιμωνοπετριτες.
 

stavroskol

Σταυρος Κολιουσης
Αληθως Ανεστη

Επειδη τυγχανει να εχω πολυ καλες σχεσεις και με την Μονη και με τον π. Φιλοθεο μπορω να σας πω οτι οντως απο πολυ παλια εχει βασισει την τεχνικη με την οποια ψαλλει σε αυτην του Διακο-Φιρφιρη. Σε λιγοτερο βαθμο μοιαζει στην εκτελεση και με τον π. Δανιηλ. Οταν ξαναβρω χρονο θα ανεβασω μια αγρυπνια που πηρα φετος στα χερια μου, του Οσιου Σιμωνος οπου εψαλλε μαζι με αλλους Γρηγοριατες και απεναντι τους Σιμωνοπετριτες.

Πιστευω πως η υφολογικη συγγενεια του π Φιλοθεου με τον μακαριστο π Διονυσιο Φιρφιρη ειναι κατι παραπανω απο εμφανης. Οταν στο προηγουμενο μου μηνυμα εγραφα για παντρεμα στοιχειων απο ολο το φασμα των παραδοσιακων Αγιορειτικων ακουσματων ειχα στο μυαλο μου τους Δανιηλαιους και ειδικα τον π Δανιηλ. Βεβαια ενδιαφερουσα θα ηταν και μια συγκριση με την υφολογικη ιδιοπροσωπια του π Ακακιου ο οποιος ειναι ας μου επιτραπει η εκφραση ο πιο πολυ Καρεωτης απο την εν λογω αδελφοτητα μιας και εμπλουτιζει το υφος της Αγιορειτικης ερημου με στοιχεια της πρωτευουσας. Εχω την αισθηση παντως πως και η ενταση της φωνης του π Φιλοθεου θα πρεπει να ειναι αρκετα ισχυρη. Δεν ειχα την ευλογια να τον ακουσω δια ζωσης αλλα απο την συγκριση με τις φωνες των συμψαλλοντων εξαγω αυτο το συμπερασμα
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Θα ηταν καλο πιστευω για τον ιερψαλτικο κοσμο αν μεσα απο αυτο το μουσικο βημα κοινοποιουνταν και αλλες ηχογραφησεις παραδοσιακων Αγιορειτων ιεροψαλτων οπως ο π Φιλοθεος. Ισως ο κ Συμεωνιδης ο οποιος εχει συμμετασχει σε μεγαλο αριθμο Ιερων Αγρυπνοιων στο Αγιωνυμο Ορος και ο οποιος σε παλιοτερα του μηνυματα ειχε αναφερθει εστω και παρεμπιτοντως στις ιδιαιτερες του σχεσεις με την Μονη της μετανοιας του π Φιλοθεου να μπορουσε να μας καιρασει κατι.

Είχα την τύχη, μέσα στη δεκαετία του 90 να γνωρίσω και να συμψάλω αρκετές φορές με τον πατέρα Φιλόθεο. Τόσο στην Μονή Οσ. Γρηγορίου, την οποία την εποχή εκείνη επισκεπτόμουν συχνά, λόγω του τότε πνευματικού μου γέροντος π. Γεωργίου Καψάνη, όσο και στο μετόχι της Μονής (στη Ν. Ευκαρπία Θεσσαλονίκης), όπου τα έτη 1994-99 υπηρετούσα ως πρωτοψάλτης. Είναι ένας αληθινός αγιορείτης πνευματικός, χαρισματικός και ως ψάλτης και ως ομιλητής, άνθρωπος γεμάτος αγάπη και ζεστασιά που σε κερδίζει αμέσως. Δυστυχώς την εποχή εκείνη δεν ηχογραφούσα συστηματικά και δεν έχω κάτι στα χέρια μου (ή αν έχω είναι θαμμένο σε κάποια κασέτα που δεν μπορώ να βρω εύκολα). Ωστόσο, υπάρχει η δυνατότητα να βρω ηχογραφήσεις του, όταν ξαναπάω, με το καλό, το καλοκαιράκι στο Όρος. Επιφυλάσσομαι λοιπόν!

χς
 
Last edited:

Β.Π

Εὐφραίνου ἐν Κυρίῳ ὁ ἁγιώνυμος Ἄθως.
Ο παπα Φιλόθεος είναι από τους πλέον όπου κατέχουν το ύφος, στην συγκεκριμένη ηχογράφηση ακούμε και τον π Καλλίνικο ο οποίος είναι εξαίρετος γνώστης αλλά δυστυχώς πλέον ψάλλει πολύ σπάνια
2000-2005 η ηχογράφηση
 

Attachments

  • Ο ΕΧΩΝ ΘΡΟΝΟΝ ΟΥΡΑΝΟΝ π. Φιλόθεος Γρηγόριατης.mp3
    2.2 MB · Views: 28
Top