Μισαήλ Μισαηλίδου - Νέον Θεωρητικόν, Αθήνα 1902

haris1963

παλαιότατο μέλος
Όπως υποσχέθηκα στο φίλο Νίκο Θεοτοκάτο, ανεβάζω εις κοινήν ωφέλειαν το "ΝΕΟΝ ΘΕΩΡΗΤΙΚΟΝ ΣΥΝΤΟΜΩΤΑΤΟΝ ήτοι Περί της καθ΄ημάς Εκκλησιαστικής και Αρχαίας Ελληνικής Μουσικής" του Μισαήλ Μισαηλίδου (πρωτοψάλτου Σμύρνης), εκδοθέντος εν Αθήναις εν έτει 1902.

Αποτελείται από δύο Θεωρητικά μέρη, ήτοι:

1. Μέρος Πρώτον: "Περί της καθ' ημάς Εκκλησιαστικής μουσικής", 123 σελ.

2. Μέρος Δεύτερον: "Περί της Αρχαίας Ελληνικής μουσικής", 80 σελ.

και ένα

3. Πρακτικό μέρος (με εκκλησιαστικά κυρίως μέλη προς διδασκαλίαν) 184 σελ. μαζί με τα περιεχόμενα.

Ξεκινώ με το ανέβασμα του Α' μερους και τις προσεχείς μέρες θα ανεβάσω και τα επόμενα.

Σημείωση: Το βιβλίο το έχω σε δεμένες φωτοτυπίες και το προμηθεύτηκα μαζί με πάμπολλα άλλα από τον αείμνηστο Άρχοντα Δάσκαλο Δημήτρη Σουρλαντζή.

Χαραλάμπης
 

Attachments

  • 1902_Misailidis_ThewritikonA.pdf
    6.1 MB · Views: 1,225

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Σημείωση: Το βιβλίο το έχω σε δεμένες φωτοτυπίες και το προμηθεύτηκα μαζί με πάμπολλα άλλα από τον αείμνηστο Άρχοντα Δάσκαλο Δημήτρη Σουρλαντζή.

Χαραλάμπης

Χαρη ευχαριστουμε για ολα τα ωραια που ανεβαζεις, και μιας και ειναι μαζι με παμπολλα αλλα, ανεβαζε αβερτα :D:D:D
 
Υποσημείωση σελ.46 :wink:

+10

Γράφει λοιπόν ο σοφός Μισαήλ:

"Το σημείον τούτο (γοργόν) ονομάζεται γοργόν, όπερ φθέγγεται εις την άρσιν του χρόνου".

Εσείς απ' αυτό τί καταλαβαίνεται; Μετράει ο Μισαήλ με συνεπτυγμένο; Μήπως με δίσημο ή τρίσημο ή τετράσημο;

Με Απλό Χρόνο μετράει, με Απλό Χρόνο που μνημόνευε ο Άρχοντας Θράσος, αλλά και τόσοι άλλοι κρατούντες την Παράδοση.

Υ.Γ. Το ίδιο έβλεπα κι εγώ στο σημείο αυτό Δημήτριε, μα με πρόλαβες.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Γράφει λοιπόν ο σοφός Μισαήλ:
Το πόσο σοφός ήταν δεν το γνωρίζουμε.
Είχα ακούσει από παλαιούς ότι ήταν μέγας θεωρητικός.
Σε μερικά σημεία όμως χωράνε αμφιβολίες.
Παρουσίασε δικές του κλίμακες και ιδέες (βρε ποιον μου θυμίζει; :rolleyes:)
Με τον δε Κηλτζανίδη είχαν κατασκοτωθεί και όχι σε τόσο ήπιο κλίμα όπως εδώ.
 
...
Παρουσίασε δικές του κλίμακες και ιδέες (βρε ποιον μου θυμίζει; :rolleyes:)

Μήπως κι αυτός να δανείστηκε κλίμακες και ιδέες από εδώ;
Δεν μπορεί, όλο και κάτι θα πήρε κι απ' τον Μισαήλ, αφού μάλιστα μνημονεύεται απ' τους θιασώτες του ρητού:

Πολύπλοκη γραφή, ρομποτική εκτέλεση!

Ό,τι κι αν δανείστηκε ο αείμνηστος απ' τον εδώ αείμνηστο, το παράλλαξε τελείως και κατά τη δική του αυτοδίδακτη κρίση.

Μιμούμενοι τις μέλισσες, αφού ευχαριστήσουμε τον Χαραλάμπη για την προσφορά του, ας κρατήσουμε απ' το θεωρητικό του Μισαήλ, κάθε θετικό στοιχείο που προάγει την απλότητα της μουσικής ημών, κάνοντάς την προσευχή στον Κύριο, διότι μόνο προσευχή μπορεί να είναι και τίποτε άλλο.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Αγαπητοί φίλοι, πρέπει να ομολογήσω, πως εξεπλάγην θετικά από την μεγάλη αποδοχή που είχε το ανέβασμα του Α΄μέρους του Νέου Θεωρητικού του Μισαήλ Μισαηλίδη.

Ανεβάζω, λοιπόν, και το Β' μέρος, αυτό δηλαδή που αναφέρεται στην Αρχαία Ελληνική Μουσική. Κατ' εμέ είναι πάρα πολύ σημαντικό και με πληροφορίες που δεν μπορείς εύκολα να βρεις, γύρω από την μουσική των αρχαίων και τη σχέση της με τη σημερινή!

Πάντως για τις "αμφιλεγόμενες" θεωρητικές θέσεις του Μισαηλίδη, όπως παρουσιάζονται στο Α' μέρος του Θεωρητικού του, πιστεύω πως πρέπει να γίνει μια νηφάλια και τεκμηριωμένη συζήτηση. Το μόνο σίγουρο είναι πως ο άνθρωπος ήταν πολύ διαβασμένος και δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί αβασάνιστα. Γράφει πολλά πολύ σωστά πράγματα και άλλα, στα οποία, αν μη τι άλλο, πρέπει να βρούμε τι ήταν αυτό που τον οδήγησε στα (ας πουμε "διαφορετικά") συμπεράσματά του.

Σημείωση: Κάποιες "στραβές" σελίδες και κάποιες "μαυρίλες" είναι από τις φωτοτυπίες που σκάναρα. Πάντως, από όσο είδα δεν έχει "κοπεί" τίποτα.

Ιδού λοιπόν:
 

Attachments

  • 1902_Misailidis_ThewritikonB.pdf
    3.7 MB · Views: 542

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Πάλι έγραψες Χάρη! Είμαι, βλέπω, ο πρώτος που το κατέβασα. Συμμερίζομαι κι εγώ την άποψή σου για το Μισαηλίδη. Έχουν μείνει στην ιστορία οι διαφωνίες του με τον Κηλτζανίδη σχετικά με την κλίμακα! Ανυπομονώ να πέσω με τα μούτρα στη μελέτη για την αρχαία ελληνική μουσική! Κάνει μπαμ πάντως ότι ψηφίζει Αριστόξενο και όχι Πυθαγόρα, οπότε ο φίλος μας ο priggos μάλλον θα στραβομουτσουνιάσει...
 

NKontis

Παλαιό Μέλος
Σημείωση: Κάποιες "στραβές" σελίδες και κάποιες "μαυρίλες" είναι από τις φωτοτυπίες που σκάναρα. Πάντως, από όσο είδα δεν έχει "κοπεί" τίποτα.

Αφού ευχαριστήσουμε τον κοπιάσαντα και διαθέσαντα τα κείμενα haris1963 να τα ξαναανεβάσω εδώ για όποιον θέλει αυτές τις «στραβές» σελίδες πιό ίσες. Όσον αφορά τις μαυρίλες φαίνεται ότι όλοι έχουμε τις ίδιες φωτοτυπίες γιατί και το δικό μου αντίγραφο είχε στα ίδια σημεία αυτές τις μουτζούρες.

Είναι και τα δύο βιβλία σε ένα αρχείο.

Ευχαριστούμε και πάλι
Νεκτάριος Κόντης
 

Attachments

  • Θεωρητικόν Μισαηλίδη Α΄-Β΄.pdf
    8 MB · Views: 523

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
...
και ένα

3. Πρακτικό μέρος (με εκκλησιαστικά κυρίως μέλη προς διδασκαλίαν) 184 σελ. μαζί με τα περιεχόμενα.

Ξεκινώ με το ανέβασμα του Α' μερους και τις προσεχείς μέρες θα ανεβάσω και τα επόμενα....

Χάρη, τόφαγε η μαύρη τρύπα του ...οσονούπω;:D:D
 
S

Sotres

Guest
Στο τρίτο μέρος του Θεωρητικού το οποίο τιτλοφορείται: Διάφοροι εκκλησιαστικοί ύμνοι και σχολικά άσματα (...) μελοποιηθέντα υπό Μ. Μισαηλίδου υπάρχουν σημαντικές πληροφορίες για το ισοκράτημα, το οποίο σημειώνεται με ένα κεφαλαίο Ι. Συγκεκριμένα από τη σελίδα 63 όπου υπάρχει μία σειρά Χερουβικών κατ΄ ήχον. (Βλ. και σχετική μελέτη Σωτήριος Δεσπότης Η ισοκρατηματική πρακτική......2007, υπάρχει στο ψαλτολόγιο). Δεν έχω τρόπο να ανεβάσω το τρίτο μέρος. (Βλέπε και σελ. 79 για Βαρύ και Γα με δίεση καθώς και άλλες σημαντικές θεωρητικές πληροφορίες που προκύπτουν...δεν έχω χρόνο και γράφω περιληπτικά:D)
Καλό καλοκαίρι σε όλους και σε όλες...
 
S

Sotres

Guest
Ναι μεν, απλά από ό,τι έχω καταλάβει δεν ήταν και ο πλέον αξιόπιστος...

Πάντα σε αξιολόγηση με άλλες πηγές της περιόδου, λίγο πριν (Λέσβιος 1847) και Στυλιανός Ελευθεριάδης λίγο μετά (1922). Αξιόπιστος ή μη ως προς τι; πιο συγκεκριμένα;
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Για το γα δίεση στον βαρύ και για κάτι κουδουνάκια που λέει ότι μπορούν να χτυπάνε μέσα στο ιερό ως συνοδεία των ψαλτών (!) και κάτι παρόμοια που αμυδρώς θυμάμαι.
 
Last edited:
S

Sotres

Guest
Για το γα δίεση στον βαρύ και για κάτι κουδουνάκια που λέει ότι μπορούν να χτυπάνε μέσα στο ιερό ως συνοδεία των ψαλτών (!) και κάτι τέτοια.

Kαι εμένα με παραξένεψαν οι σκέψεις αυτές. Αλλά δεν παύει να είναι μία πληροφορία, όσον αφορά τον Βαρύ, που θέλει ψάξιμο και μάλιστα μπόλικο. Σαν θεωρητικό πάντως είναι πολύ ενδιαφέρον και θα έλεγα ότι καταγράφει άρωμα Σμύρνης...(τα κουδουνάκια τώρα παίζει να έχουν και κόπτικές καταβολές:D, χιούμορ κάνω..)
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Με μια πρόχειρη έρευνα εδώ κααι στην Ανέμη, διαπίστωσα πως δεν έχει ανεβεί ακόμη το γ' μέρς του θεωρητικού, αυτό με τις μελοποιήσεις του Μισαηλίδου. Έχει αναρτηθεί αλλού; Αν όχι, θα κάνει κάποιος την αγάπη να το αναρτήσει εις κοινόν όφελος;
 
Last edited:

Diogenes

Νέο μέλος
υπενθυμίζω (χωρίς ελπίδα) το θέμα.

Αξιότιμε κε. Σάββα,
ο επισκέπτης «Sotres» είναι ο γνωστός Σωτήρης Δεσπότης. Έψαξα στο Google και στο Ψαλτολόγιό μας και βρίκα αυτήν την ανάρτησή του:
...
Euxaristo
Sotiris Despotis

Στην υπ' αριθμό 12 ανάρτησή του είχε γράψει
... Δεν έχω τρόπο να ανεβάσω το τρίτο μέρος. ...
Άρα έχει τον τρίτο τόμο/μέρος!
Αν γνωρίζετε τον κ. Δεσπότη προσωπικά μπορείτε ίσως να τον ρωτήσετε αν μπορεί να μάς ανεβάσει εδώ στο Ψαλτολόγιό μας τον ελλείποντα τρίτο τόμο ή τουλάχιστον να σάς τον στείλει;;

Αλλά και οποιοδήποτε μέλος του Ψαλτολογίου που τον γνωρίζει προσωπικά μπορεί να τον ρωτήσει.

Να είστε καλά!
 
Last edited:
Top