Ένσημα Ι.Κ.Α.

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ιωάννης Μαλάμης;75989 said:
Συνήθως πληρώνουν 8 ένσημα , άλλοτε 16 και σε εξαιρετικές περιπτώσεις 25(πολύ σπάνιο).

Κανονικότατα 25 ένσημα. Υπάρχει ειδική κατηγορία στο Ι.Κ.Α. για τους ιεροψάλτες και βάζουν σαφώς 25 ένσημα κατά μήνα. Το ποσό της εισφοράς είναι αντίστοιχο του μισθού. Μάλιστα υπάρχει διαφορετική ποσόστωση αν υπάρχει επίσημο διοριστήριο από τον επίσκοπο. Τα είχα ψάξει αυτά παλαιότερα στο Αγρίνιο που είχα κι εγώ ένσημα Ι.Κ.Α. Τα γνωρίζω κι από άλλες περιπτώσεις φίλων. Πρέπει να του βάζουν 25 κάθε μήνα. Εκτός αν κάνει απεργία. :D

Δεν ισχύει δηλαδή ότι ο ψάλτης απασχολείται λίγες μέρες-ώρες, άρα θα πάρει λιγότερα ένσημα. Όχι. Είναι τερτίπια αυτά.
 
Last edited:

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Συμφωνώ και επαυξάνω. Γνωρίζω για ψάλτη που έπαιρνε 300 ευρώ, η Εκκλησία πλήρωνε άλλα 100 και έπαιρνε 25 ένσημα. Τώρα αναλογικά με το μισθό είναι...δε ξέρω αλλά αφού το λες Λεωνίδα...
 

DiamantopoylosT

Παλαιό Μέλος
Μερικά στοιχεία σχετικά με το θέμα των ενσήμων που είπε ένας γνωστός μου από το Αγρίνιο (μου έδωσε και κάποια χειρόγραφα του Θ. Μαϊκαντή). Η πραγματικότητα λοιπόν είναι πως λιγότεροι από τους μισούς ναούς έχουν τους ψάλτες τους ασφαλισμένους αν και έχει γνωστοποιηθεί στους ναούς πως πρέπει να ασφαλίζουν τους ψάλτες τους ( με έξοδα του κάθε ναού όμως).
Σε ευρώ τώρα το κόστος των ενσημων για ένα μισθός ιεροψάλτη που είναι 500 ευρώ, η ασφάλεια το μήνα είναι 150 ευρώ, έτσι καθαρά παίρνει 350 ευρώ. Ελάχιστα χρήματα για μηνιαίο εισόδημα και πιθανό αυτή είναι και η αιτία που δεν παίρνουν ένσημα οι περισσότεροι ψάλτες, αρκετοί εκ των οποίων δεν έχουν κάποια κανονική εργασία και είναι ή θα γίνουν σύντομα άνεργοι.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Συμφωνώ και επαυξάνω. Γνωρίζω για ψάλτη που έπαιρνε 300 ευρώ, η Εκκλησία πλήρωνε άλλα 100 και έπαιρνε 25 ένσημα. Τώρα αναλογικά με το μισθό είναι...δε ξέρω αλλά αφού το λες Λεωνίδα...

Εγώ, Μιχάλη, έπαιρνα 200 ευρώ μισθό τότε και είχα 25 ένσημα. Η εισφορά ήταν γύρω στα 65 ευρώ, αν θυμάμαι καλά. Τα πλήρωνε όλα ο ναός. Έτσι γίνεται συνήθως.
 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΣΑ ΕΝΣΗΜΑ ΠΕΡΝΕΙ ΕΝΑΣ ΨΑΛΤΗΣ ΜΕ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ.

Να συνδράμω με όσα γνωρίζω.
25 ημερομίσθια το μήνα. Οι εισφορές υπολογίζονται επί των πραγματικων αποδοχών, που όμως δεν μπορεί να είναι κατώτερες από το 25πλάσιο του 1/2 ημερομισθίου αν. εργάτη (σε περίπτωση μειωμένης απασχόλησης).
Ποσοστά:
1)Κωδικός ειδικότητας ΙΚΑ 278050, Πακέτο κάλυψης 101 -ΜΙΚΤΑ ΙΚΑ ΤΕΑΜ- (για ιεροψάλτες μη διορισμένους από την Ι. Μητρόπολη), Ασφ. 16,00%, Εργ. 28,06%, Σύνολο 44,06%.
2)Κωδικός ειδικότητας ΙΚΑ 278030, Πακέτο κάλυψης 531 -Σύνταξη, Ασθ.σε είδος+χρήμα, ΤΕΑΜ,ΟΕΚ- (για ιεροψάλτες διορισμένους από την Ι.Μητρόπολη), Ασφ. 13,22%, Εργ. 22,18%, Σύνολο 35,40%.
(Υπάρχουν εισφορές-κρατήσεις και για άλλα ταμεία του δημοσίου).

Οι μετά το 1993 πρωτοασφαλιζόμενοι, ασφαλίζονται υποχρεωτικά μόνο σε ένα φορέα κύριας ασφάλισης και σε ένα επικουρικής.
 
P

PANROUST

Guest
Θέλω να σας πληροφορησω ότι ο κ.Γιάννης Μαλάμης είναι ο ταμίας του Πανελληνίου Συλλόγου Ιεροψαλτών «Ρωμανός ο Μελωδός και Ιωάννης ο Δαμασκηνός» για όσους δεν το γνωρίζουν.
 

DiamantopoylosT

Παλαιό Μέλος
Ανεβασε τα, μην τα κρυβεις!

Αυτή ήταν η πρόθεσή μου να τα ανεβάσω εδώ γι' αυτό το ανέφερα. ΌΜως επειδή δε ξέρω πρόσωπα και καταστάσεις ανεβάζω μόνο μια σελίδα σαν δείγμα. Νομίζω πως έχει εκδώσει και βιβλία ο κ. Μαϊκαντής
 

Attachments

  • IMG0487.jpg
    103 KB · Views: 115

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Αυτή ήταν η πρόθεσή μου να τα ανεβάσω εδώ γι' αυτό το ανέφερα. ΌΜως επειδή δε ξέρω πρόσωπα και καταστάσεις ανεβάζω μόνο μια σελίδα σαν δείγμα.

Ευχαριστιες για το ντοκουμεντο.

Ελπιζω ο Λεωνιδας ή ο Χριστος που ειναι και προεδρος να ξερουν περισσοτερα για το τι υπαρχει. Θυμαμαι οτι ειχα δει καπου Λειτουργια του Μαικαντη, αλλα ομως χειρογραφη. Θα ηταν ευχης εργο να ανεβαινε κατι τετοιο και εδω, οχι μονο λογω σπανιοτητας, αλλα και διαφορετικοτητας.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ελπιζω ο Λεωνιδας ή ο Χριστος που ειναι και προεδρος να ξερουν περισσοτερα για το τι υπαρχει. Θυμαμαι οτι ειχα δει καπου Λειτουργια του Μαϊκαντη, αλλα ομως χειρογραφη. Θα ηταν ευχης εργο να ανεβαινε κατι τετοιο και εδω, οχι μονο λογω σπανιοτητας, αλλα και διαφορετικοτητας.

Μεγάλος δάσκαλος ο μπαρμπα-Θόδωρος Μαϊκαντής. Είχε χάρισμα συγγραφής. Έχω την χειρόγραφη Θεία Λειτουργία του. Ίσως προσπαθήσω να ανεβάσω κάτι.
Επίσης, ακολουθία Ακαθίστου ύμνου και Τριώδιο εξέδωσε η συνοδεία του π. Βενεδίκτου στη Νέα Σκήτη [όπου εγκαταβιεί και ο υιός του π. Σπυρίδων]. Αξιόλογα πονήματα!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Υπεύθυνα γνωρίζει κανείς να μας ενημερώσει; Είναι στη δικαιοδοσία του Ναού να επιλέξει το πόσα ένσημα ή είναι κάπου κατοχυρωμένο; Μιλώ για την περίπτωση με επίσημο διοριστήριο από τον επίσκοπο. Ήθελα υπεύθυνη απάντηση, με συγκεκριμένα στοιχεία.
 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Υπεύθυνα γνωρίζει κανείς να μας ενημερώσει; Είναι στη δικαιοδοσία του Ναού να επιλέξει το πόσα ένσημα ή είναι κάπου κατοχυρωμένο; Μιλώ για την περίπτωση με επίσημο διοριστήριο από τον επίσκοπο. Ήθελα υπεύθυνη απάντηση, με συγκεκριμένα στοιχεία.

Τι εννοείτε "επίσημο διοριστήριο από τον επίσκοπο";

Σε προηγούμενο μήνυμα μου στο θέμα αυτό (αρ.8), αναφέρθηκα σε περιπτώσεις μερικης-μειωμένης απασχόλησης, όπως καταγράφονται στους κωδικούς του ΙΚΑ.http://http://hellastax.com/osykdetails.asp?Kdescr=&History=-17&KId=9120&KCode=&Page1=&page=1

(Ας μην αναφερθούμε στο τι γίνεται ή μάλλον στο τι δεν γίνεται).:confused:

Η μειωμένη απασχόληση προϋποθέτει έγγραφη ατομική σύμβαση που θα περιλαμβάνει τουλάχιστον τους ακόλουθους όρους. α) τα στοιχεία ταυτότητας εργοδότη και εργαζομένου β) τον τόπο παροχής της εργασίας, την έδρα της επιχείρησης ή την διεύθυνση του εργοδότη. γ) το χρόνο απασχόλησης, τον τρόπο κατανομής και τις περιόδους εργασίας. δ) τον τρόπο αμοιβής. ε) τους τυχόν όρους τροποποίησης της σύμβασης
Οι συμβάσεις μερικής απασχόλησης κατατίθενται στην Επιθεώρηση Εργασίας μέσα σε 15 ημέρες από την υπογραφή τους, σε διαφορετική περίπτωση η σύμβαση θεωρείται ότι καλύπτει σχέση πλήρους απασχόλησης. (αρ.2 ν.2639/98).
 

Iannakis Iannis

Νέο μέλος
Τι εννοείται "επίσημο διοριστήριο από τον επίσκοπο";

Δε γνωριζω τι γινεται με την Αθηνα σε θεματα διωρισμου ομως εδω στη Θεσσαλονικη, θα ηθελα να ρωτισω τους Επισκοπους και τους 3(Καλαμαριας,Θεσσαλονικης,Νεαπολεως). Βρε παλικαρια γιατι δε το κλεινουμε το μαγαζι-αναλογιο-ψαλτηρι να τελειωνει η ιστορια. Να μεινουνε 7-8 Ναοι μεγαλοι-παλαιοι με ψαλτες και στα υπολοιπα να παιζει δισκος απο πικαπ. Ετσι η καθε Μητροπολη θα αυξηση τα εσοδα της, μιας και πληρωνει τους ψαλτες με τεραστια ποσα μηνιαιως (200-400Ευρω).<--Ξεφτιλα. Με αυτο τον τροπο θα αυξηση τα εσοδα της η καθε Μητροπολη και θα μπορεσει να σηκωσει και αλλους Ναους απο μπετο με προοπτικη αποπερατωσης μετα απο 50 χρονια. Αλλωστε η δικαιολογια μετα την Οικ. Κριση ειναι "εχει πολλα εξοδα η Μητροπολη-Ναοι"!!!.Αρα απο ποιους θα κοψουμε??? Απο ψαλτες κτλ. Τωρα φυσικα τα δωρακια σε Ευρω ή σε ειδος των Προϊσταμενων σε Πανυγηρια, αυτα δεν ειναι απο τη τσεπη των Προϊσταμενων. Ειναι απο τους δισκους και το παγκαρι!!! Αλλα οταν δινει ενας Προϊσταμενος Ευρω ή ειδος σαν δωρο σε καποιον αλλο κληρικο ειναι ευλογια, οταν δινει Ευρω στους ψαλτες για τις υπηρεσιες τους ειναι πληρωμη. Κυριοι συναδελφοι βιωνουμε την παρακμη σε ολο της το μεγαλειο!!!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Προσυπογράφω αυτά που λέτε. Πάντως, στη Θεσσαλονίκη, παρόλη την κατάσταση που περιγράψατε, υπάρχει διοριστήριο από τον επίσκοπο. Τουλάχιστον εγώ, που τα πρώτα μου ένσημα είναι από την ψαλτική, αυτό το διοριστήριο έδειξα στο ΙΚΑ για να αποκτήσω αριθμό μητρώου. Το κακό είναι πως ελάχιστοι Ναοί είναι τυπικοί στις υποχρεώσεις τους. Στην Αγ. Θεοδώρα για παράδειγμα, που έψαλλα παλιότερα, μοναστήρι όπου υπάγονται και οι ιερομόναχοι της μητροπόλεως Θεσσαλονίκης και βρίσκεται στο κεντρικότερο σημείο της πόλης (πλ. Αριστοτέλους), ούτε διοριστήριο είχα, ούτε έπαιρνα ένσημα. Μόνο μια απόδειξη υπέγραφα. Στο δε χωριό που έψαλλα όταν ξεκίνησα να ψάλλω με ευθύνη, πληρωνόμουν τελείως μαύρα... Πλέον ξέρω και αν πρόκειται να αλλάξω ενορία θα τα διεκδικήσω εξ' αρχής.
 

Iannakis Iannis

Νέο μέλος
Προσυπογράφω αυτά που λέτε. Πάντως, στη Θεσσαλονίκη, παρόλη την κατάσταση που περιγράψατε, υπάρχει διοριστήριο από τον επίσκοπο. Τουλάχιστον εγώ, που τα πρώτα μου ένσημα είναι από την ψαλτική, αυτό το διοριστήριο έδειξα στο ΙΚΑ για να αποκτήσω αριθμό μητρώου. Το κακό είναι πως ελάχιστοι Ναοί είναι τυπικοί στις υποχρεώσεις τους. Στην Αγ. Θεοδώρα για παράδειγμα, που έψαλλα παλιότερα, μοναστήρι όπου υπάγονται και οι ιερομόναχοι της μητροπόλεως Θεσσαλονίκης και βρίσκεται στο κεντρικότερο σημείο της πόλης (πλ. Αριστοτέλους), ούτε διοριστήριο είχα, ούτε έπαιρνα ένσημα. Μόνο μια απόδειξη υπέγραφα. Στο δε χωριό που έψαλλα όταν ξεκίνησα να ψάλλω με ευθύνη, πληρωνόμουν τελείως μαύρα... Πλέον ξέρω και αν πρόκειται να αλλάξω ενορία θα τα διεκδικήσω εξ' αρχής.

Πολυ ωραια ολα αυτα περι "διεκδικήσω εξ' αρχής". Συμφωνο απολυτα με τα παραπανω γραφομενα σου, ομως για να διεκδικησεις πρεπει να ισχυουν 2 βασικοι αγραφοι Νομοι!!! α. Ο Ναος που θα πας να ξερεις απο πριν τα εξοδα του-εσοδα του οποτε και διεκδικεις. και β. ο Προισταμενος να θελει να συνεργαστει με τους Ιεροψαλτες στον οικονομικο τομεα( αφου δεν εχει μεινει και κανενας αλλος τομεας συνεργασιας!!)
Προς Προισταμενους--> Ψιτ, εσεις με τα φτωχικα Βελγικα Μαροκεν εχει για ολους η κατασαρολα...μονο μη μαλωνετε!!!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Κοιτάξτε, πληρωνόμουν 250€ σε χωριό όπου εκκλησιάζονταν 25-30 άτομα. Βέβαια ήμουν μόνος στο ψαλτήρι. Δεν πιστεύω ότι οποιοσδήποτε ναός της Θεσσαλονίκης δεν μπορεί να καλύψει ένα μέτριο ψαλτικό μισθό με ένσημα. Έπειτα οι συμβιβασμοί δίνουν τόπο στη συνεχή διεύρυνση του φαινομένου και κάνει κακό γενικά στον κλάδο μας. Δεν είναι τίποτα να διεκδικούμε τα δικαιώματά μας, ούτε είναι υπερβολικά αυξημένα τα απαιτούμενα έξοδα.
 
Top