Χρονια Πολλα

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επ'ευκαιρεια της μεθαυριανης εορτης της Κοιμησεως Της Θεοτοκου , ευχομαι σε ΟΛΑ τα μελη του φορουμ ΚΑΛΗ ΠΑΝΑΓΙΑ .
Ιδιαιτερες ευχες σε οσα μελη εορταζουν (δεν τους αναφερω γιατι ειναι πολλοι και θα ξεχασω και καποιους) .
Απο μια σπανια ηχογραφηση (κασετες Αθανασιου Μαναρα) στις 3-11-1963 στον Ιερο Ναο Αγιου Κωνσταντινου Κωνσταντινουπολεως , επισυναπτω το Τρισαγιον και το Δυναμις σε ηχο Αο του Γιαννη Παλασση .
Απο πληροφοριες ψαλλει ο Γιωργος Μαυρακης . Αν μπορει καποιος ας το επιβεβαιωση .
 

Attachments

  • 10=6'04''=Τρισαγιον-Δυναμις(Παλαση)Αος.mp3
    3.5 MB · Views: 78

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ας γεμισουμε λοιπόν τις επόμενες σελίδες με αναμνήσεις απο την γιορτή Της.Αρχίζω λοιπόν ενθυμούμενος τα πανηγύρια που έψαλλα αριστερός(16,17 χρονων και φοιτητής)στο μοναστήρι της Κυρίας των αγγέλων στο κολυμβάρι Χανίων, κοντά στην ορθόδοξη ακαδημία.Θυμάμαι την ομορφιά της χάρης της αποτυπωμένη στα πρόσωπα των προσκυνητών και την ευλάβεια τους προς το προσωπό Της.Εμπειρίες αξέχαστες διανθισμένες για μένα, με την προσπάθεια να ψάλλω όσο γίνεται καλύτερα τα τροπαριά της και κυρίως το οκτάηχο δοξαστικό το οποίο ο πρωτοψάλτης εκεί ο κ. Πιακής(νυν πρωτοψάλτης μητροπολιτικού ναού Χανίων)το έψαλλε απο τον δασκαλό του τον Σύρκα ,μάλλον τον γιό του παλιού Σύρκα.Ωραίες αναμνήσεις....
 
Last edited:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Αγαπητοί,

1) Μη έχοντας τον χρόνο να κάνω "ξεκαθάρισμα" των εκτός θέματος μηνυμάτων τα διέγραψα συλλήβδην.

2) Παρακαλώ στο παρόν θέμα μόνο ευχές!

3) Ο κ. Μιχαλάκης απεκλείσθη του φόρουμ για λόγους που δεν είναι του παρόντος να αναλύσουμε. Σεβόμαστε την προσφορά του στην ψαλτική, για την οποία είναι άξιος πολλών επαίνων, ωστόσο το φόρουμ έχει κανόνες. Παρακαλώ να μην αναπαράγετε όσα γράφει εκτός φόρουμ. Δικαίωμά του να εκφράζεται όπως πιστεύει-εκτός του φόρουμ όμως.

4) Συνιστώ ψυχραιμία, μελέτη των ψαλτέων της εορτής και τήρηση των κανόνων του φόρουμ.

Ευχαριστώ και καλό δεκαπενταύγουστο!

ΥΓ Αν και το "Καλή Παναγιά" έχει γίνει της μόδας, εγώ ως στεριανός και δη Βλάχος επιμένω σε όσα ήδη γνωρίζω! :)
 

ixadin

Ηχάδιν
καλό δεκαπενταύγουστο!

ΥΓ Αν και το "Καλή Παναγιά" έχει γίνει της μόδας, εγώ ως στεριανός και δη Βλάχος επιμένω σε όσα ήδη γνωρίζω! :)

Επιτέλους:mad:

+10
 

christos_v

Παλαιό Μέλος
Η υπεραγία Θεοτόκος να σκέπει, να φρουρεί και να φυλλάτει τα βήματα όλων μας.

Η κοίμησή Της, να είναι πρότυπο για την δική μας κοίμηση και μετάσταση, στον Κύριο και αρχηγό της ζωής.

Με εκτίμηση.
http://www.youtube.com/watch?v=u3CHr0boWP8&feature=related
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Για τα σημερινά ονομαστήρια όλων των μελών του φόρουμ,
και ιδιαιτέρως στους κ.κ.
Παναγιώτη Σόμαλη,
Παναγιώτη Τζανάκο,
Παναγιώτη Κουβελο,
Παναγιώτη Μανιάτη
Παναγιώτη Παρασκευόπουλο,
Παναγιώτη Σαπουντζή
PanayiotisP
Μαρία PSY

τις καλύτερες ευχές μου για Υγεία και κάθε Ευλογία της Παντάνασσας.
Ως κέρασμα επισυνάπτω ένα πάρα πολύ έντεχνο μελωδικό δημοτικό τραγούδι με τον τίτλο ''Κυρά μου Πορταίτισσα ..." με ρεφραίν ''Παναγιά μου Παναγιά μου, παρηγόρα την καρδιά μου...''.
Βασίλης Κιαμηλϊδης
 

Attachments

  • Παναγιά μου Παναγιά μου, παρηγόρα την καρδιά μου .mp3
    3.8 MB · Views: 23
Last edited:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Χρόνια πολλά και ευλογημένα σε όλους, και ιδίως στους (συν)εορτάζοντες και (συν)εορτάζουσες!

Η Παναγία να είναι σκέπη και βοήθεια όλων μας!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Χρόνια πολλά και ευλογημένα σε όλους, και ιδίως στους (συν)εορτάζοντες και (συν)εορτάζουσες!

Η Παναγία να είναι σκέπη και βοήθεια όλων μας!
Μᾶς τό φέρνεις πλαγίως; Δεύτερη γιορτή;
Νά ζήσεις! Πολύχρονος! Ὅ,τι ἐπιθυμεῖς!
Ἡ Παναγία βοήθειά σου!


 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Μᾶς τό φέρνεις πλαγίως; Δεύτερη γιορτή;
Νά ζήσεις! Πολύχρονος! Ὅ,τι ἐπιθυμεῖς!
Ἡ Παναγία βοήθειά σου!



Πιο πλάγια δεν γίνεται ( του στυλ "είμαι κι εγώ εδώ" :D ...)

Ευχαριστώ πολύ, να είστε καλά! Αντεύχομαι με αγάπη!
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Αν και όπως θυμούνται παλαιά μέλη του φόρουμ εορτάζω 21/11, ευχαριστώ όλους όσους μου ευχήθηκαν και αντεύχομαι την χαρά του Κυρίου και την ευλογία της Θεοτόκου.
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΟΡΤΑΖΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΕΟΡΤΑΖΟΥΣΕΣ!

(Άντε, ιδίως και οι ΣΥΝεορτάζοντες... Σταύρε;;;)

Η Παναγία βοήθεια όλων μας. Καλό υπόλειπο καλοκαίρι σε όλους!

Απόστολος
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Χρόνια πολλά σε όλους και όλες που εορτάζουν την εορτή! Η Παναγία βοήθειά σας και σε μας και σε όλους. Ευχαριστούμε για τα κεράσματα.
 
Επ'ευκαιρεια της μεθαυριανης εορτης της Κοιμησεως Της Θεοτοκου , ευχομαι σε ΟΛΑ τα μελη του φορουμ ΚΑΛΗ ΠΑΝΑΓΙΑ .
Ιδιαιτερες ευχες σε οσα μελη εορταζουν (δεν τους αναφερω γιατι ειναι πολλοι και θα ξεχασω και καποιους) .
Απο μια σπανια ηχογραφηση (κασετες Αθανασιου Μαναρα) στις 3-11-1963 στον Ιερο Ναο Αγιου Κωνσταντινου Κωνσταντινουπολεως , επισυναπτω το Τρισαγιον και το Δυναμις σε ηχο Αο του Γιαννη Παλασση .
Απο πληροφοριες ψαλλει ο Γιωργος Μαυρακης . Αν μπορει καποιος ας το επιβεβαιωση .

οντως ψαλλει ο Μαυρακης ο επονομαζομενος και " τζωρτζης". ηταν ενας απο τους πλεον κλασσικους πολιτες ψαλυες,και πολυ καλοσ ανθρωπος.συνηθιζε να ψαλλει λιτα,μα αυστηρη τηρηση του χρονου και του ρυθμου.εαν δεν εχω λαθοσ,διαδεχθηκε τον μεγαλο Γιαγκο Βασειλιαδη,εναν απο τους σημαντικοτερους ψαλτες της πολης
 
Top