Πανηγυρικός Εσπερινός ''Αγίας Αικατερίνας'' Ιερά Μονή Σινά

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Απο τον εσπερινό της αγίας Αικατερίνης σήμερα το απόγευμα στο Σινά λίγα κομμάτια για ευλογία. Έψαλαν οι Θωμάδες.
 

Attachments

  • Προσόμοιο-Δοξαστικό Εσπερινού (Ιακώβου Ηχος Β).mp3
    28.5 MB · Views: 370
  • KAI NYN Aποστίχων Πετρου Φιλανθιδου (Εισοδείων).mp3
    7.5 MB · Views: 268
  • ΘΕΟΤΟΚΕ ΠΑΡΘΕΝΕ - Θεοδοσίου Γεωργιάδου.mp3
    13.3 MB · Views: 314
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω απο την σημερινη λειτουργια στην Ιερα Μονη Σινα επι τη εορτη της Αγιας Αικατερινης (με το παλαιο ημερολογιο) , αποσπασματα απο την Θεια Λειτουργια .
Αν εχει καποιος ηχογραφησει τον ορθρο και την αρχη της λειτουργιας , αν μπορει παρακαλω να τα ανεβασει . Το ιδιο και για τον υπολοιπο εσπερινο .
 

Attachments

  • 01=30'32''=Απο Απολυτικια ως Φημες.mp3
    8.7 MB · Views: 201
  • 02=17'23''=Δοξα σοι-Αιτησεις-Χερουβικον Αος.mp3
    5 MB · Views: 185
  • 03=37'00''=Απο Λειτουργικα εως Κοινωνικον.mp3
    21.2 MB · Views: 203

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Επισυναπτω απο την σημερινη λειτουργια στην Ιερα Μονη Σινα επι τη εορτη της Αγιας Αικατερινης (με το παλαιο ημερολογιο) , αποσπασματα απο την Θεια Λειτουργια .
Αν εχει καποιος ηχογραφησει τον ορθρο και την αρχη της λειτουργιας , αν μπορει παρακαλω να τα ανεβασει . Το ιδιο και για τον υπολοιπο εσπερινο .

Κυρ Βαγγέλη, ευχαριστούμε πολύ. Ηχογράφησα από το τέλος του Και νυν της περισσής του πολυελέου και εξής (νομίζω ήταν το Παντάνασσα πανύμνητε). Είχε ξεκινήσει πριν τις 6.00 -ώρα Ελλάδας. Επειδή αυτή τη στιγμή είμαι εκτός σπιτιού θα το ανεβάσω μόλις επιστρέψω-αργά το βράδυ.

Δημήτρης
 

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Ανεβάζω μαθήματα Όρθρου και Θείας Λειτουργίας απο την Ιερά Μονή Σινά σήμερα το πρωί. Βάζω μέχρι τους μακαρισμούς καθώς τα υπόλοιπα τα έχει ανεβάσει ο κ. Βαγγέλης. Δεν έβαλα τον κανόνα καθώς δεν έψαλε ο παπα-Θωμάς και δεν έχω τους Αίνους όποιος τους έχει γράψει ας τους ανεβάσει.
Υ.Γ. Το Δοξαστικό των Αίνων δεν είναι αυτό που υπάρχει στα μουσικά βιβλία.
 

Attachments

  • Ιδιόμελο Ν΄Ψαλμού Ηχος Β.mp3
    4.7 MB · Views: 212
  • ''Πάσα πνοή'' Ιακώβου Ηχος Α .mp3
    5.7 MB · Views: 244
  • Δοξαστικό Αίνων Ηχος Β.mp3
    10.6 MB · Views: 226
  • Δοξολογία Γ Βιολάκη Ηχος πλ α .mp3
    12.6 MB · Views: 240
  • ''Τον Δεσπότην και Αρχιερέα'' Ηχος Βαρύς.mp3
    7.5 MB · Views: 183
  • Τυπικά Στάση Α΄.mp3
    9.1 MB · Views: 205
  • Τυπικά Στάση Β'.mp3
    7 MB · Views: 208
  • Μακαρισμοί.mp3
    9.7 MB · Views: 194
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ανεβάζω μαθήματα Όρθρου και Θείας Λειτουργίας απο την Ιερά Μονή Σινά σήμερα το πρωί. Βάζω μέχρι τους μακαρισμούς καθώς τα υπόλοιπα τα έχει ανεβάσει ο κ. Βαγγέλης.

Ενδιαφέρον δεν είναι το ότι ο γερο-Θωμάς που θεωρείται από τους κορυφαίους θεωρητικούς του Αγ. Όρους (και όχι άδικα), ψάλλει το Κε στο "Τον Δεσπότην..." (κι αυτός) χαμηλό;
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
ετυχε

Και τις δύο φορές; από τον γερο-Θωμά; Ωραίο χιούμορ έχετε! :cool:

Παρεμπιπτόντως, δεν χρειάζονται απάντηση όσα γράφονται, αφήστε και μια επισήμανση αναπάντητη.
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Πρόβλήμα στη σύνδεση στο σπίτι μου με εμποδίζει να ''ανεβάσω'' το ελλίπον τμήμα του Όρθρου. Ευλεπιστώ να το πράξω μόλις αποκατασταθεί η σύνδεση.

Δ.
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Ενδιαφέρον δεν είναι το ότι ο γερο-Θωμάς που θεωρείται από τους κορυφαίους θεωρητικούς του Αγ. Όρους (και όχι άδικα), ψάλλει το Κε στο "Τον Δεσπότην..." (κι αυτός) χαμηλό;

Πες τα Χρυσόστομε....Χαράλαμπε
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ιδού το α΄μέρος του Όρθρου από το Και νυν του Πολυελέου μέχρι και το συναξάριο.

Δημήτρης
 

Attachments

  • 001 - 8 Dec 08 - 03.38AM-09.02AM 1.mp3
    29.3 MB · Views: 137

haris1963

παλαιότατο μέλος
κ Χαρη πλακα εκανα.

Ενδιαφέρον δεν είναι, που έρχονται Χριστούγεννα και έχασα ακόμα και εγώ το χιούμορ μου (και με όλη αυτή την ένταση που βιώνουμε από την επικαιρότητα); Το κακό, επίσης, με τα φόρουμ είναι το οτι δεν βλέπεις τον άλλο στο πρόσωπο και σε κάποια θέματα, που παλιότερα έχουν τσιτώσει πολύ, ...την πατάς και κάνεις ακριβώς αυτά που (τάχαμου!) συμβουλεύεις άλλους να αποφεύγουν.
Φίλε Κώστα, συγχώρεσέ με σε παρακαλώ, τώρα που το ξανακοιτάω όντως χιούμορ μου μοιάζει!
Ευχαριστώ
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ιδού και το β΄μέρος του Όρθρου από τις Καταβασίες και μέχρι το δοξαστικό των Αίνων.

Θεός σ'χωρές που λέει κι ο παπα-Θωμάς...

Δ.
 

Attachments

  • 001 - 8 Dec 08 - 03.38AM-09.02AM 2.mp3
    28.6 MB · Views: 146

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Ενδιαφέρον δεν είναι, που έρχονται Χριστούγεννα και έχασα ακόμα και εγώ το χιούμορ μου (και με όλη αυτή την ένταση που βιώνουμε από την επικαιρότητα); Το κακό, επίσης, με τα φόρουμ είναι το οτι δεν βλέπεις τον άλλο στο πρόσωπο και σε κάποια θέματα, που παλιότερα έχουν τσιτώσει πολύ, ...την πατάς και κάνεις ακριβώς αυτά που (τάχαμου!) συμβουλεύεις άλλους να αποφεύγουν.
Φίλε Κώστα, συγχώρεσέ με σε παρακαλώ, τώρα που το ξανακοιτάω όντως χιούμορ μου μοιάζει!
Ευχαριστώ

ok...
και π Θωμάς και π Δανιήλ και και και........
 
Top