[Ανακοίνωση] Δωρεάν βυζαντινός ισοκράτης

Status
Not open for further replies.

vfilip

Μέλος
Επειδή πολλοί συνάδελφοι μου θέτουν το ερώτημα, αν ο ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ ΨΗΦΙΑΚΟΣ ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ της ιστοσελίδας: www.isokratis.com, είναι ίδιος με τον ψηφιακό βυζαντινό ισοκράτη που βρίσκεται εδώ, διευκρινίζω τα εξής:
Καμία σχέση δεν έχει ο ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ ΨΗΦΙΑΚΟΣ ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ της ιστοσελίδας: www.isokratis.com, με τον ψηφιακό βυζαντινό ισοκράτη που βρίσκεται εδώ. Έστειλα 3 φορές προσωπικό μήνυμα στον κ. vfilip ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιεί τον τίτλο αυτόν που έδωσε στην εφαρμογή του, γιατί πολύ απλά με αυτόν τον τρόπο υποκλέπτει τον τίτλο του δικού μου ισοκράτη, που εξάλλου έχει κατοχυρωμένα πνευματικά δικαιώματα και πατέντα. Δημιουργεί με αυτόν τον τρόπο, έναν αποπροσανατολισμό και μια ακαταστασία στην πληροφόρηση. Θέλω να πιστεύω όχι εσκεμμένα. Επίσης η κοινή λογική και η στοιχειώδης αξιοπρέπεια υπαγορεύουν, πως δεν είναι σωστό να καπηλευόμαστε πράγματα που δεν μας ανήκουν. Ειδικά αυτό ισχύει για πνευματικούς ανθρώπους, υποτίθεται της Εκκλησίας. Γι΄ αυτό λοιπόν αναγκάζομαι δημόσια αυτή τη φορά, να ζητήσω από τον κ. vfilip, να αποσύρει τον τίτλο που έδωσε στην εφαρμογή του, τίτλος που δεν του ανήκει και που σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να τον χρησιμοποιεί.
Μετά τιμής
Ιωάννης Μπακόπουλος.

Κατοχύρωση ονόματος προίόντος με 3 κοινότυπες λέξεις της καθομιλουμένης νομίζω ότι δεν υφίσταται ούτε νομικά ούτε και λογικά . Παρόλα αυτά εγώ αφαίρεσα το ψηφιακός καλή προθέσει από το Paterikoslogos.com όπου έκανα την πρώτη δημοσίευση για να μη δημιουργείται η σύγχυση που επικαλείστε .Εδώ δεν με αφήνει το σύστημα να το διορθώσω .Ειδοποιήσεις από εσάς και εμαιλ ουδέποτε έλαβα . Προφανώς θα σας ενόχλησε η 3η έκδοση η οποία είναι και δωρεάν αλλά έχει και πραγματικές ανδρικές φωνές και την θεωρείται άμεσα ανταγωνιστική του δικού σας προιόντος .Θα σας πρότεινα να κάνεται πιο ανταγωνιστικό το δικό σας . Π.χ να ανεβοκατεβαίνει κατά 2 ηχομόρια και όχι ανά 6 . Αυτή θα ήταν πολύ σημαντική βελτίωση . Οσο αναφορά το Δωρεάν να σας πώ ότι οι πιό βαρείς και ακριβές εφαρμογές για android στο android market τιμούνται στα 10-15 ευρώ με το google να τους παίρνει 30% προμήθεια.
Τα συμπεράσματα δικά σας .
 

vfilip

Μέλος
Θέλω να σας ρωτήσω το εξής εάν γνωρίζετε το πρόγραμμα Ισοκράτης η (πρώτη έκδοση με -2) μου παίζει καλά η δεύτερη (νέος Ισοκράτης με -6) δεν μπορεί να ανοίξει τα αρχεία
Τι δεν κάνω καλά
πρέπει να φτιάξεις ένα φάκελλο /isokratis στην κάρτα του κινητού σου και εκεί να ανtιγράψεις όλα τα mp3
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
πρέπει να φτιάξεις ένα φάκελλο /isokratis στην κάρτα του κινητού σου και εκεί να ανtιγράψεις όλα τα mp3

Σε ευχαριστώ πολύ δουλεύει μια χαρά πολύ καλή εφαρμογή και μάλιστα τα mp3 αρχεία επειδή είναι σύντομα εάν τα ρίξεις στο πρόγραμμα qbase μπορείς να τα μακρύνεις και να έχεις πλήρες ισοκρατημα για όλο το μέλος που μπορεί να χρειαστείς
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Θὰ πρότεινα νὰ ἀνεβάσεις θέμα καὶ στὸ ἀγγλόφωνο τμήμα τοῦ forum ὅπου θὰ παραπέμπεις καὶ σὲ ἀγγλικὸ κείμενο στὸ site ποὺ ἀναφέρεις.

Μὲ τὸ κατάλληλο tagging θὰ χτυπᾶ καλὰ στο google.

Ἀξίζει τὸν κόπο. Ὁ κόσμος ἐκτιμᾶ τὸ freeware, μὴ μασᾶς.
Ὅποιος θέλει ἀγοράζει καὶ κάτι ἄλλο.

Πάντως πρέπει νὰ ἀφήσεις κάποιον χαρακτηρισμὸ ποὺ νὰ φανερώνει τὸν ψηφιακὸ χαρακτήρα τοῦ πράγματος. Επίσης νομίζω πὼς ὑπάρχει τρόπος νὰ κατοχυρώσεις τὸ freeware.

Π.χ. http://www.gnu.org/licenses/gpl.html

Ψάξε το λίγο, ἀξίζει τὸν κόπο.
Νά 'σαι καλα.
 
Κατοχύρωση ονόματος προίόντος με 3 κοινότυπες λέξεις της καθομιλουμένης νομίζω ότι δεν υφίσταται ούτε νομικά ούτε και λογικά . Παρόλα αυτά εγώ αφαίρεσα το ψηφιακός καλή προθέσει από το Paterikoslogos.com όπου έκανα την πρώτη δημοσίευση για να μη δημιουργείται η σύγχυση που επικαλείστε .Εδώ δεν με αφήνει το σύστημα να το διορθώσω .Ειδοποιήσεις από εσάς και εμαιλ ουδέποτε έλαβα . Προφανώς θα σας ενόχλησε η 3η έκδοση η οποία είναι και δωρεάν αλλά έχει και πραγματικές ανδρικές φωνές και την θεωρείται άμεσα ανταγωνιστική του δικού σας προιόντος .Θα σας πρότεινα να κάνεται πιο ανταγωνιστικό το δικό σας . Π.χ να ανεβοκατεβαίνει κατά 2 ηχομόρια και όχι ανά 6 . Αυτή θα ήταν πολύ σημαντική βελτίωση . Οσο αναφορά το Δωρεάν να σας πώ ότι οι πιό βαρείς και ακριβές εφαρμογές για android στο android market τιμούνται στα 10-15 ευρώ με το google να τους παίρνει 30% προμήθεια.
Τα συμπεράσματα δικά σας .

Χαίρομαι που κατανοήσατε κ. v.filip, ότι είναι αθέμιτο και αντικανονικό να χρησιμοποιείται τον τίτλο του δικού μου ισοκράτη και μάλιστα αυτούσιο και με τις 3 λέξεις που τον περιγράφουν, έστω βάζοντας μπροστά τη λέξη Δωρεάν.
Εσείς βέβαια το κάνατε αυτό με το σκεπτικό ότι, κοιτάξτε συνάδελφοι εδώ. Ο ίδιος ισοκράτης είναι και μάλιστα Δωρεάν. Το γεγονός παρακάτω ότι δεν λάβατε καμία ειδοποίηση, ας το αφήσουμε καλύτερα, γιατί δεν σας έστειλα 1, 2, αλλά 3 ειδοποιήσεις και στα προσωπικά σας μηνύματα και στο e-mail σας. Πουθενά δεν λάβατε τίποτα; Ούτε στα προσωπικά μηνύματα, ούτε στο e-mail; Αυτό ειλικρινά δεν μπορώ να το ξέρω. Μπορεί να είναι και έτσι. Αυτό που διαπιστώνω πάντως, είναι ότι βαδίζετε - στο συγκεκριμένο θέμα τουλάχιστον - δια της πλαγίας οδού.
Τώρα το ότι θιχτήκατε με τα όσα σας έγραψα, είναι λογικό, το κατανοώ. Δεν τίθεται θέμα ότι δεν είμαστε άνθρωποι της εκκλησίας κατά κάποιο τρόπο.
Παρακάτω μου αναφέρετε ότι με πείραξε η 3 έκδοση της εφαρμογής σας και ότι για να γίνει και ο δικός μου ισοκράτης ανταγωνιστικός σαν τον δικό σας, με συμβουλεύετε πως πρέπει να προχωρήσω σε διάφορες σημαντικές βελτιώσεις. Σας λέω ειλικρινά ότι δεν με πείραξε καθόλου αυτό. Όπως επίσης δεν με ενόχλησε καθόλου, αλλά αντιθέτως με εξέπληξε ευχάριστα, η μελετημένη και καταπληκτική εφαρμογή του Παναγιώτη …. με τίτλο: «Πιάνο Ψαλτικό». Επίσης πολύ πριν εσείς ανεβάσετε την 3 έκδοση, σας είχα στείλει μηνύματα πως πρέπει να αποσύρετε τον επίμαχο τίτλο.
Τώρα, για το αν ο δικός σας ισοκράτης είναι τόσο ανταγωνιστικός όπως πιστεύετε, σας ενημερώνω ότι ισοκράτη σαν τον δικό σας, με την ίδια δομή λειτουργίας και τις ίδιες περιορισμένες δυνατότητες και αυτοματισμούς, είχα κατασκευάσει πριν 2.5 χρόνια. Ο οποίος δεν μου στοίχισε τίποτα ούτε σε κόπο, ούτε σε χρόνο, ούτε σε χρήμα. Και για αυτό τον είχα διαθέσει και εγώ δωρεάν σε πολλούς αγαπητούς συναδέλφους της ευρύτερης περιοχής μου και ακολούθως χέρι με χέρι, τον προμηθεύτηκαν πολλοί περισσότεροι.
Στην συνέχεια υποστηρίζετε ότι οι πιο ακριβές εφαρμογές κοστίζουν 10 - 15 ευρώ. Μιλάτε σοβαρά; Μιλάμε εδώ για εφαρμογές παιχνίδια; Ή για εφαρμογές που επειδή αναφέρονται σε ένα τεράστιο αγοραστικό κοινό παγκοσμίως, έχουν ως εκ τούτου χαμηλή κοστολόγηση; Έχετε δει τι τιμές έχουν κάποιες επαγγελματικές εφαρμογές; Ότι ξεπερνούν ακόμα και τα 400-500 ευρώ; Λέγοντας στο τέλος «Τα συμπεράσματα δικά σας» κάνετε υπαινιγμό ότι υπάρχει και θέμα αισχροκέρδειας από μέρους μου; Μπράβο σας.
Σχετικά με αυτό θα ήθελα να ενημερώσω τους συναδέλφους ιεροψάλτες ότι ο ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ ΨΗΦΙΑΚΟΣ ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ είναι αποτέλεσμα μεγάλης προσπάθειας και κόπου από μέρους μου. Εκτός του ότι δαπάνησα ένα πολύ μεγάλο ποσό, σε STUDIO για ηχογραφήσεις, πληρωμές ισοκρατών και διάφορα άλλα πολλά έξοδα, εργάστηκα και ο ίδιος εντατικά πάνω στον υπολογιστή για να τα καταφέρω. Όταν ξεκίνησα τις ηχογραφήσεις θεώρησα ότι σε δύο εβδομάδες, το πολύ ένα μήνα, θα έχω τελειώσει. Όμως χρειάστηκα 3 μήνες για ηχογραφήσεις σε διάφορα STUDIO, και 9 μήνες προσωπικής εργασίας στον υπολογιστή, με 5 – 6 - 7 ώρες κάθε μέρα.
Η προσπάθειά μου βέβαια, δεν σταματάει εδώ. Συνεχίζεται εντατικά και συν Θεώ θα έχουμε για την συνέχεια πολύ σπουδαίες εξελίξεις.
Μετά τιμής
Ιωάννης Μπακόπουλος.
 
Last edited:
P

PANROUST

Guest
Εγώ θέλω να πω,ότι δεν θα μείνω αν έκλεψε η όχι τον τίτλο ο κύριος Ανώνυμος του κυρίου Επώνυμου αλλά καλό είναι ο κ.Ανώνυμος αν δεν έχει φανερώσει το όνομά του να το φανερώσει,δηλαδή να βάλει την υπογραφή του στο δημιούργημά του όπου προτείνει.Καλό είναι!Θα του δώσουμε και συγχαρητήρια επώνυμα προφορικός και γραφτός όπως δώσαμε και στον κ.Μπακόπουλο.
Και κάτι άλλο όπου μου ξίνισε πάρα πολύ είναι ότι,ο κ.Ανώνυμος κατηγόρησε τον κ.Επώνυμο δημόσια ότι το δικό μου είναι καλύτερο και ότι το δικό μου είναι τσάμπα και το δικό σου με λεφτά και είσαι κλέφτης γιατί δεν σου στοίχισε κ.τ.λ..
Δεν το κατάλαβα αυτό.Ήταν υποχρεωμένος ο κ.Επώνυμος να το δώσει τσάμπα το έργο του στο κοινό;Και τίποτα να μην του στοίχισε και μόνο τις ώρες όπου έκατσε να το φτιάξει φτάνει.Αλλά και πάλι και ώρες να μην του πήρε και πάλι δεν ήταν υποχρεωμένος να το δώσει τσάμπα.Δουλεία του είναι να προσφέρει τις υπηρεσίες του και να πληρώνετε.Και δεν είναι υποχρεωμένος κανείς μας να αγοράσει τον ψηφιακό ισοκράτη ούτε και τον δωρεάν ψηφιακό ισοκράτη για να τα χρησιμοποιήσουμε στις εκκλησίες μας όπου δεν είναι και υποχρεωτικό.Αν ο κύριος Ανώνυμος και κάθε σαν τον ανώνυμο επιμένει ότι το καλύτερο και σωστότερο υποχρεωτικά είναι το δωρεάν,προτείνω πρώτον ο κ.Ανώνυμος να πιάσει τους κ.κ.αδελφούς Ναούμ για να τους πει ότι να το πουλάτε τσάμπα τον ισοκράτη σας και δεύτερον την δουλεία όπου κάνει για να ζήσει ο κ.Ανώνυμος,να την κάνει τσάμπα ανεξάρτητα αν του κοστίζει σε ώρες ,σε κούραση,σε προσπάθειες,σε κότσος...για να έρθω και εγώ να του πω:

Να 'στε πάντα καλά!!!!!! Και όταν κάποιος κοπιάζει και προσφέρει τις υπηρεσίες του (παρουσιάζει ένα τόσο εκπληκτικό προϊόν), ενώ τις(το) διαθέτει μάλιστα δωρεάν, σημαίνει ότι το κάνει (δημιούργησε) μόνο και μόνο για την ωφέλεια/βοήθεια των άλλων και αυτόν τον καθιστά ακόμα περισσότερο αξιέπαινο!!!
Αντιγραφεί από προηγούμενο μνμ με τις αλλαγές μου

Δεν με νοιάζει ποιος είναι εδώ ο επώνυμος και ποιος ο ανώνυμος,αλλά η στάση του κυρίου Ανώνυμου χωρίς όνομα προς στον κύριο Επώνυμο με όνομα δημόσια,για μένα ήταν απαράδεχτη και παιδική.
Να με συγχωρέσετε για την ενόχληση!
 
Last edited:

spilios plotas

SPILIOS PATRA
Στο κινητό μου που είναι sony ericcson J 20i. Γνωρίζει κάποιος βρε παιδιά αν μπορώ να κατεβάσω την εφαρμογή για τον δωρεάν ισοκράτη? Αν ναι ας μου πει..Περιμένω απάντηση
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Εγώ θέλω να πω,ότι δεν θα μείνω αν έκλεψε η όχι τον τίτλο ο κύριος Ανώνυμος του κυρίου Επώνυμου αλλά καλό είναι ο κ.Ανώνυμος αν δεν έχει φανερώσει το όνομά του να το φανερώσει,δηλαδή να βάλει την υπογραφή του στο δημιούργημά του όπου προτείνει.Καλό είναι!Θα του δώσουμε και συγχαρητήρια επώνυμα προφορικός και γραφτός όπως δώσαμε και στον κ.Μπακόπουλο.
Και κάτι άλλο όπου μου ξίνισε πάρα πολύ είναι ότι,ο κ.Ανώνυμος κατηγόρησε τον κ.Επώνυμο δημόσια ότι το δικό μου είναι καλύτερο και ότι το δικό μου είναι τσάμπα και το δικό σου με λεφτά και είσαι κλέφτης γιατί δεν σου στοίχισε κ.τ.λ..
Δεν το κατάλαβα αυτό.Ήταν υποχρεωμένος ο κ.Επώνυμος να το δώσει τσάμπα το έργο του στο κοινό;Και τίποτα να μην του στοίχισε και μόνο τις ώρες όπου έκατσε να το φτιάξει φτάνει.Αλλά και πάλι και ώρες να μην του πήρε και πάλι δεν ήταν υποχρεωμένος να το δώσει τσάμπα.Δουλεία του είναι να προσφέρει τις υπηρεσίες του και να πληρώνετε.Και δεν είναι υποχρεωμένος κανείς μας να αγοράσει τον ψηφιακό ισοκράτη ούτε και τον δωρεάν ψηφιακό ισοκράτη για να τα χρησιμοποιήσουμε στις εκκλησίες μας όπου δεν είναι και υποχρεωτικό.Αν ο κύριος Ανώνυμος και κάθε σαν τον ανώνυμο επιμένει ότι το καλύτερο και σωστότερο υποχρεωτικά είναι το δωρεάν,προτείνω πρώτον ο κ.Ανώνυμος να πιάσει τους κ.κ.αδελφούς Ναούμ για να τους πει ότι να το πουλάτε τσάμπα τον ισοκράτη σας και δεύτερον την δουλεία όπου κάνει για να ζήσει ο κ.Ανώνυμος,να την κάνει τσάμπα ανεξάρτητα αν του κοστίζει σε ώρες ,σε κούραση,σε προσπάθειες,σε κότσος...για να έρθω και εγώ να του πω:



Δεν με νοιάζει ποιος είναι εδώ ο επώνυμος και ποιος ο ανώνυμος,αλλά η στάση του κυρίου Ανώνυμου χωρίς όνομα προς στον κύριο Επώνυμο με όνομα δημόσια,για μένα ήταν απαράδεχτη και παιδική.
Να με συγχωρέσετε για την ενόχληση!

Τὰ περὶ ἐπωνυμίας καὶ ἀνωνυμίας ἔχουν λυθεῖ στὸ forum ἐδῶ καὶ καιρό.

Κλέφτη τὸν ἄνθρωπο δὲν τὸν ἀποκάλεσε, αὐτὸ εἶναι σίγουρο. Ἄν ὑπαινίχθηκε πὼς πουλάει ἀκριβὰ, αὐτὸ εἶναι δικαίωμα τοῦ καθενός καὶ καθόλου μεμπτό. Ὁ καθένας κοστολογεῖ τὴ δουλειά του κι ὁ καθένας κρίνει τὴν κοστολόγηση ελεύθερα.

Πέραν τῶν παραπάνω. ἡ διαφορὰ τοῦ Δωρεὰν μὲ τὸ κοστολογημένο προϊόν εἶναι μεγάλη.

Τὸ κοστολογημένο πωλεῖται, τὸ δωρεὰν χαρίζεται ἁπλά. Καθόλου συχνὸ φαινόμενο γενικὰ τὸ δεύτερο.

Τὸ κοστολογημένο δημιουργεῖται μὲ στόχο τὸ κέρδος καὶ καλὰ κὰι πολὺ σωστὰ κάνει. Τὸ δωρεάν χαρίζεται ἀπὸ τὴν καλὴ πρόθεση τοῦ δημιουργοῦ του χωρὶς ἀπαιτήσεις ἤ ἀντάλλαγμα. Τὸ πρῶτο εἶναι ὁ κανόνας τὸ δεύτερο ἡ φωτεινὴ ἐξαίρεση.

Τέλος ο vfilip δὲν εἶπε τίποτε γιὰ ὑποχρέωση, ὅποιος θέλει κάνει ὅ,τι θέλει. Ἀλλὰ ποτὲ δὲ θὰ χαρακτηρίσω ἀπαράδεκτη τὴν διάθεση κάποιου νὰ διαθέτει ἀφιλοκερδῶς κάποιο πόνημά του.

Ξεκαθαρίζω ὅτι τὶς περισσότερες φορὲς τὸ ἐπαγγελματικὸ προϊὸν εἶναι καλύτερο τοῦ freeware γιὰ τοὺς λόγους ποὺ ἐξέθεσε ὁ κ. Μπακόπουλος. Ὅμως στὸ freeware ἐκτιμᾶται ἰδιαίτερα τὸ ἠθικὸ μέρος τῆς αφιλοκερδοῦς προσφορᾶς ἀκόμη κι ἄν ὑπάρχουν ἐλλείψεις.

Ὁ καθένας ζυγίζει τὶς δυνατότητές του καὶ ἀγοράζει ἤ ἁπλὰ κατεβάζει ...
 
P

PANROUST

Guest
domesticus

Τὰ περὶ ἐπωνυμίας καὶ ἀνωνυμίας ἔχουν λυθεῖ στὸ forum ἐδῶ καὶ καιρό.
Ευχαριστώ δεν το ήξερα..

Κλέφτη τὸν ἄνθρωπο δὲν τὸν ἀποκάλεσε, αὐτὸ εἶναι σίγουρο. Ἄν ὑπαινίχθηκε πὼς πουλάει ἀκριβὰ, αὐτὸ εἶναι δικαίωμα τοῦ καθενός καὶ καθόλου μεμπτό. Ὁ καθένας κοστολογεῖ τὴ δουλειά του κι ὁ καθένας κρίνει τὴν κοστολόγηση ελεύθερα.

Όταν σε κατηγορεί κάποιος ότι αυτό που πουλάς δεν σου κόστισε η σου κόστισε λίγο και το πουλάς ακριβά η ότι πρέπει να το δώσεις τσάμπα, δεν σε αποκαλεί έτσι κλέφτη;
Ο καθένας κοστολογεί την δουλειά του και όχι την δουλειά του άλλου χωρίς να γνωρίζει καταστάσεις και να τον κατηγορεί.

Τέλος ο vfilip δὲν εἶπε τίποτε γιὰ ὑποχρέωση, ὅποιος θέλει κάνει ὅ,τι θέλει. Ἀλλὰ ποτὲ δὲ θὰ χαρακτηρίσω ἀπαράδεκτη τὴν διάθεση κάποιου νὰ διαθέτει ἀφιλοκερδῶς κάποιο πόνημά του.
Μα δεν είπα ότι,είπε ο vfilip για κάποια υποχρέωση.Όποιος θέλει διαλέγει και παίρνει και τίποτα παραπάνω.Ναι...όταν ο κ.vfilip κοστολογεί το έργο και υπονοεί ότι δεν κόστιζε τίποτα,άρα πρέπει να το πουλάς τσάμπα η με χαμηλότερη τιμή,εγώ κατάλαβα ότι,λέει είσαι υποχρεωμένος να το κάνεις κ.Μπακόπουλε.
Δεν είπα κάτι τέτοιο για απαράδεχτη την διάθεση κάποιου να διαθέτει αφιλοκερδώς το πόνημα του.Έλεος...:cool: Απαράδεχτη ήταν η στάση του κ. vfilip απέναντι στον κ. Μπακόπουλο ως τους επαινιχμούς.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ευχαριστώ δεν το ήξερα..



Όταν σε κατηγορεί κάποιος ότι αυτό που πουλάς δεν σου κόστισε η σου κόστισε λίγο και το πουλάς ακριβά η ότι πρέπει να το δώσεις τσάμπα, δεν σε αποκαλεί έτσι κλέφτη;
Ο καθένας κοστολογεί την δουλειά του και όχι την δουλειά του άλλου χωρίς να γνωρίζει καταστάσεις και να τον κατηγορεί.


Μα δεν είπα ότι,είπε ο vfilip για κάποια υποχρέωση.Όποιος θέλει διαλέγει και παίρνει και τίποτα παραπάνω.Ναι...όταν ο κ.vfilip κοστολογεί το έργο και υπονοεί ότι δεν κόστιζε τίποτα,άρα πρέπει να το πουλάς τσάμπα η με χαμηλότερη τιμή,εγώ κατάλαβα ότι,λέει είσαι υποχρεωμένος να το κάνεις κ.Μπακόπουλε.
Δεν είπα κάτι τέτοιο για απαράδεχτη την διάθεση κάποιου να διαθέτει αφιλοκερδώς το πόνημα του.Έλεος...:cool: Απαράδεχτη ήταν η στάση του κ. vfilip απέναντι στον κ. Μπακόπουλο ως τους επαινιχμούς.

Καὶ φυσικὰ πρέπει νὰ συζητεῖται τὸ θέμα τοῦ κόστους γιὰ νὰ ξέρουμε τί μᾶς γίνεται ἐμεῖς οἱ καταναλωτές. Τὸ πόσο κοστολογεῖ ὁ καθένας τὴ δουλειά του ἄλλωστε εἶναι ὑποκειμενικό θέμα (σχέση δαπάνης -κέρδους)

Πέραν αὐτοῦ, ὁ ἀνταγωνισμὸς εἶναι καλὸ πράγμα, ρίχνει τὶς τιμές ... Τὸ freeware αὐτὸ ἀκριβῶς τὸ στοιχεῖο προσφέρει στὴν ψηφιακὴ ἐποχή μας (βλ. Linux, OpenOffice κλπ).

Κακὸ πράγμα εἶναι τὸ ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ ἀλλὰ καὶ ἡ ΜΟΝΟΠΩΛΙΑΚΗ διάθεση μέσω copyright κλπ. Αὐτὴ κρατᾶ ψηλὰ τὶς τιμές ...
 
αν καποιος δε θελει να εγγραφει στο συγκεκριμενο site (δε θελει να δωσει τα προσωπικα δεδομενα που του ζητουνται, υποχρεωτικα μαλιστα) πως αλλιως μπορει να τον αποκτησει? παντου ζητουν προσωπικα δεδομενα, τι χρειαζονται για τον ισοκρατη...αν μπορειτε δωστε τον ελευθερα τελειως. ευχαριστω
 
Last edited:
Διατίθεται ἐντελῶς ΔΩΡΕΑΝ βυζαντινός ψηφιακός ἰσοκράτης ὡς ἐφαρμογή πού τρέχει σέ κινητά Android.Κατεβάστε τον από http://paterikoslogos.com/viewtopic.php?f=12&t=1359&p=4947
Περιμένω παρατηρήσεις σας και σχόλια σας έτσι ώστε να τον βελτιώσω αν γίνεται .

Δεν θα επανερχόμουν με τίποτα στο θέμα της καθαρής υποκλοπής του τίτλου του Βυζαντινού Ψηφιακού Ισοκράτη μου, από τον κ. vfilip (κ. άγνωστο και κ. ανώνυμο). Αλλά κάποιος φίλος και συνάδελφος από Αθήνα, μου έστειλε πριν λίγη ώρα το λογισμικό του ψευδο – ισοκράτη του κ. vfilip, τονίζοντάς μου ότι κάποιοι από τους ήχους που ακούγονται σε αυτόν (παραμορφωμένοι) μοιάζουν με ορισμένους από τους ήχους του δικού μου ισοκράτη της Α΄ έκδοσης.

Όντως. Όταν τους άκουσα διαπίστωσα καθαρά και ο ίδιος, ότι πράγματι κάποιοι ήχοι τουλάχιστον, έστω φοβερά αλλοιωμένοι και στραπατσαρισμένοι, είναι ήχοι της Α΄ έκδοσης του δικού μου αυθεντικού Βυζαντινού Ψηφιακού Ισοκράτη. Ήχοι που ο κ. vfilip τους ονομάζει με καμάρι: «καθαρά ανδρικές φωνές».

Τι να πω λοιπόν. Φαίνεται πως ο κ. vfilip (κύριος;), δεν καπηλεύεται μονάχα ξένους τίτλους, αλλά και ξένους ήχους. Ήχους τους οποίους εγώ για να τους ηχογραφήσω παιδεύτηκα και ξοδεύτηκα τρομερά, τρέχοντας επί μήνες σε διάφορα studio. Τόσα απλά, φυσικά και άνετα ο κ. vfilip παίρνει αυτούς τους ήχους και τους χρησιμοποιεί όπως του αρέσει και όπως του ταιριάζει.

Αυτός βέβαια δηλώνει πως: «οι ήχοι αυτοί δημιουργήθηκαν με την συνδρομή κάποιου μέλους του ψαλτολογίου, ο οποίος είναι άριστος γνώστης του θέματος και ο οποίος θέλει να παραμείνει ανώνυμος και τον οποίο ευχαριστώ πάρα πολύ». (κάποιου μέλους; ο οποίος; του οποίου; και τον οποίο; - σαν παραμύθι ακούγεται).

Πείτε και σε μας κ. vfilip, ποιος είναι αυτός ο «κάποιος» και ο «οποίος», να τον «ευχαριστήσουμε» και εμείς καταλλήλως. Ή μήπως δεν υπάρχει κανένας «οποίος» και κάνατε εσείς ο ίδιος την «δουλειά». Μόνος σας; Το θέμα φτάνει σε όρια γελοιότητας.

Η αλήθεια είναι πως σκέφτηκα να αφήσω το θέμα έτσι, μιας και με αυτόν τον ψευδο - ισοκράτη (κακέκτυπο) που φτιάξατε, περισσότερο καλό μου κάνετε, παρά κακό. Και επιμένατε κιόλας, ότι ο δικός σας ψευδο - ισοκράτης είναι πλέον και εκτός συναγωνισμού. Που να ξέρω εγώ, ότι εκτός από τον τίτλο του ισοκράτη μου (αυτούσιο και με τις τρεις λέξεις που τον περιγράφουν), έχετε υποκλέψει και τους ήχους του. Έτσι γίνονται οι σωστές δουλειές; Με ολίγη υποκλοπή, ολίγη απάτη και πολλή προχειρότητα;

Για να τελειώνουμε. Υπάρχουν δύο επιλογές για εσάς κ. vfilip.
Ή να αποσύρετε πάραυτα αυτό που «φτιάξατε», ή να αναγκαστώ να κινηθώ διαφορετικά με σκοπό να προασπίσω τα δίκαιά μου. Διαλέξτε.

Σας είχα αναφέρει με ευγένεια, σε προσωπικά μηνύματα που σας είχα στείλει κατ΄ επανάληψη και πριν σας γράψω δημόσια, ότι ο Βυζαντινός Ψηφιακός Ισοκράτης έχει απολύτως κατοχυρωμένα πνευματικά δικαιώματα και πατέντα και ότι δεν μπορείτε να τα παραβιάζετε τόσα απλά. Αλλά εσείς φαίνεται, είχατε άλλα στο νου σας.

Ιωάννης Μπακόπουλος.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Δεν θα επανερχόμουν με τίποτα στο θέμα της καθαρής υποκλοπής του τίτλου του Βυζαντινού Ψηφιακού Ισοκράτη μου, από τον κ. vfilip (κ. άγνωστο και κ. ανώνυμο). Αλλά κάποιος φίλος και συνάδελφος από Αθήνα, μου έστειλε πριν λίγη ώρα το λογισμικό του ψευδο – ισοκράτη του κ. vfilip, τονίζοντάς μου ότι κάποιοι από τους ήχους που ακούγονται σε αυτόν (παραμορφωμένοι) μοιάζουν με ορισμένους από τους ήχους του δικού μου ισοκράτη της Α΄ έκδοσης.

Όντως. Όταν τους άκουσα διαπίστωσα καθαρά και ο ίδιος, ότι πράγματι κάποιοι ήχοι τουλάχιστον, έστω φοβερά αλλοιωμένοι και στραπατσαρισμένοι, είναι ήχοι της Α΄ έκδοσης του δικού μου αυθεντικού Βυζαντινού Ψηφιακού Ισοκράτη. Ήχοι που ο κ. vfilip τους ονομάζει με καμάρι: «καθαρά ανδρικές φωνές».

Τι να πω λοιπόν. Φαίνεται πως ο κ. vfilip (κύριος;), δεν καπηλεύεται μονάχα ξένους τίτλους, αλλά και ξένους ήχους. Ήχους τους οποίους εγώ για να τους ηχογραφήσω παιδεύτηκα και ξοδεύτηκα τρομερά, τρέχοντας επί μήνες σε διάφορα studio. Τόσα απλά, φυσικά και άνετα ο κ. vfilip παίρνει αυτούς τους ήχους και τους χρησιμοποιεί όπως του αρέσει και όπως του ταιριάζει.

Αυτός βέβαια δηλώνει πως: «οι ήχοι αυτοί δημιουργήθηκαν με την συνδρομή κάποιου μέλους του ψαλτολογίου, ο οποίος είναι άριστος γνώστης του θέματος και ο οποίος θέλει να παραμείνει ανώνυμος και τον οποίο ευχαριστώ πάρα πολύ». (κάποιου μέλους; ο οποίος; του οποίου; και τον οποίο; - σαν παραμύθι ακούγεται).

Πείτε και σε μας κ. vfilip, ποιος είναι αυτός ο «κάποιος» και ο «οποίος», να τον «ευχαριστήσουμε» και εμείς καταλλήλως. Ή μήπως δεν υπάρχει κανένας «οποίος» και κάνατε εσείς ο ίδιος την «δουλειά». Μόνος σας; Το θέμα φτάνει σε όρια γελοιότητας.

Η αλήθεια είναι πως σκέφτηκα να αφήσω το θέμα έτσι, μιας και με αυτόν τον ψευδο - ισοκράτη (κακέκτυπο) που φτιάξατε, περισσότερο καλό μου κάνετε, παρά κακό. Και επιμένατε κιόλας, ότι ο δικός σας ψευδο - ισοκράτης είναι πλέον και εκτός συναγωνισμού. Που να ξέρω εγώ, ότι εκτός από τον τίτλο του ισοκράτη μου (αυτούσιο και με τις τρεις λέξεις που τον περιγράφουν), έχετε υποκλέψει και τους ήχους του. Έτσι γίνονται οι σωστές δουλειές; Με ολίγη υποκλοπή, ολίγη απάτη και πολλή προχειρότητα;

Για να τελειώνουμε. Υπάρχουν δύο επιλογές για εσάς κ. vfilip.
Ή να αποσύρετε πάραυτα αυτό που «φτιάξατε», ή να αναγκαστώ να κινηθώ διαφορετικά με σκοπό να προασπίσω τα δίκαιά μου. Διαλέξτε.

Σας είχα αναφέρει με ευγένεια, σε προσωπικά μηνύματα που σας είχα στείλει κατ΄ επανάληψη και πριν σας γράψω δημόσια, ότι ο Βυζαντινός Ψηφιακός Ισοκράτης έχει απολύτως κατοχυρωμένα πνευματικά δικαιώματα και πατέντα και ότι δεν μπορείτε να τα παραβιάζετε τόσα απλά. Αλλά εσείς φαίνεται, είχατε άλλα στο νου σας.

Ιωάννης Μπακόπουλος.
Λοιπον,μιας και γνωρίζω από εμπόριο:
Κε Γιαννη,νομίζω οτι εχετε διαλέξει ασχημο τροπο,προκειμενου να δια- φημίσετε το προ'ι'ον σας
Αυτή η τοσο μεγάλη επιμονή σας,για να προωθήσετε το προίόν σας,με κάνει να πιστεύω 2 πράγματα.
"Η οτι,δεν πουλάτε και στέλνετε παντού διαφημηστικά μην. μπας και ''τσιμπησετε'' κανέναν πελάτη, ή προσπαθείτε με τρόπους συκοφαντικους,να αναδείξετε το δικό σας προ'ι'ον,ο οποίος ειναι και ο χειρότερος,αφου εμένα προσωπικά με έχει κουράσει.

ΥΓ. Συγγνωμη για την παρέμβαση,αλλά ο πρωτος διδάξας,περι μηχανικού-ύστερα ψηφιακού ισοκράτη,-δικαιώματα,κατοχήρωση πατέντας,κλπ-είναι ο κος Ναούμ,είτε σας αρέσει,είτε οχι.:wink:

Φιλικά
 
Λοιπον,μιας και γνωρίζω από εμπόριο:
Κε Γιαννη,νομίζω οτι εχετε διαλέξει ασχημο τροπο,προκειμενου να δια- φημίσετε το προ'ι'ον σας
Αυτή η τοσο μεγάλη επιμονή σας,για να προωθήσετε το προίόν σας,με κάνει να πιστεύω 2 πράγματα.
"Η οτι,δεν πουλάτε και στέλνετε παντού διαφημηστικά μην. μπας και ''τσιμπησετε'' κανέναν πελάτη, ή προσπαθείτε με τρόπους συκοφαντικους,να αναδείξετε το δικό σας προ'ι'ον,ο οποίος ειναι και ο χειρότερος,αφου εμένα προσωπικά με έχει κουράσει.

ΥΓ. Συγγνωμη για την παρέμβαση,αλλά ο πρωτος διδάξας,περι μηχανικού-ύστερα ψηφιακού ισοκράτη,-δικαιώματα,κατοχήρωση πατέντας,κλπ-είναι ο κος Ναούμ,είτε σας αρέσει,είτε οχι.:wink:

Φιλικά

να ξέρετε, πως ότι έγραψα δεν το έγραψα για σας. αφήστε να απαντήσει αυτός που πρέπει να απαντήσει. εσείς μην ενοχλήστε.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Γιάννη (και όλοι), το θέμα καταντά πλέον προσωπικό και παρακαλώ να μην συνεχιστεί στο δημόσιο φόρουμ. Εάν αποδειχθεί οτι υπάρχει νομικό ή άλλο ζήτημα (εκτός του φόρουμ και πάλι παρακαλώ), είμαι στη διάθεσή σας να βοηθήσω όπως μπορώ. Με υποθέσεις και δημόσιες επιθέσεις και υπαινιγμούς δεν θα ωφεληθεί κανείς.
 

vfilip

Μέλος
σέβομαι την απόφαση του διαχειριστή το θέμα να μην συνεχιστεί άλλο εδώ.
Απλά να ανακοινώσω ότι σύντομα θα διαθέσω νέα version του ισοκράτη ο οποίος θα αυξομειώνεται με βήματα του ενός ηχομορίου από την βάση !!!!!
Και αυτό θα είναι δωρεάν :) όπως πάντα.
 
Πρώτα απ' όλα τα συγχαρητήρια μου στον δημιουργό!!!! :)
Κατά δεύτερον μήπως μπορεί κάποιο μέλος που έχει στην κατοχή του το apk να μου το στείλει μέσω email γιατί αντιμετωπίζω προβλήματα με την εγγραφή μου :)confused:) στο paterikoslogos.com; Θα του ήμουν ευγνώμων!!
ΥΓ όποιος θέλει και μπορεί να με ενημερώσει με PM να του δώσω το email μου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

ΓεωΣαβ

Μέλος
σέβομαι την απόφαση του διαχειριστή το θέμα να μην συνεχιστεί άλλο εδώ.
Απλά να ανακοινώσω ότι σύντομα θα διαθέσω νέα version του ισοκράτη ο οποίος θα αυξομειώνεται με βήματα του ενός ηχομορίου από την βάση !!!!!
Και αυτό θα είναι δωρεάν :) όπως πάντα.
vfilip
Νέα έκδοση; Την περιμένουμε με οποιοδήποτε όνομα!!
 
Status
Not open for further replies.
Top