PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψαλτικής Απανθίσματα

Σελίδες : [1] 2

vagelis
07-03-08, 21:40
Στο θεμα αυτο θα ανεβαινου οι εκπομπες Του Σωματιου Ιεροψαλτων Νομου
Ηρακλειου ΑΝΔΡΕΑΣ Ο ΚΡΗΤΗΣ , ''Ψαλτικης Απανθισματα'' .
Επιμελεια - Παρουσιαση : Βαγγελης Λιναρδακης - Μανωλης Σουργιαδακης .

vagelis
07-03-08, 21:53
Εκπομπη με την συνεντευξη του Αρχωντα Δομεστικου της Μ.Ε κ. Στελιου
Φλοικου .
Παλαιωτερες εκπομπες υπαρχουν και στην διευθυνση :
http://music.analogion.net/

vagelis
11-03-08, 12:14
Ανεβαζω την επομπη της 8-3-08 που δεν ακουσθηκε γιατι δεν επαιζε ο σταθμος στο Ιντερνετ . Ειναι αποσπασματα λειτουργιας Κυριακης της Τυρινης ,
που ετελεσθη στις 1-3-1998 στον Ιερο Ναο Αγιου Γεωργιου Διονυσου Αττικης .
Ψαλλει ο Αρχωντας Διδασκαλος Του Αποστολου Δημητριος Νεραντζης .
Εντυπωσεις ;

georgiosben
11-03-08, 17:26
Άψογες εκτελέσεις. Πιστεύω πως είναι απο τους τελευταίους μεγάλους των πρωτοψαλτών. Πολύ καλη ηχογρἀφησει κ.λιναρδάκη σας ευχαριστούμε και ελπιζουμε και σε άλλες τόσο ωραίες εκπομπές σας.

kostaeri
12-03-08, 00:13
ωραίος είναι αλλά λίγο αργός νομίζω. πολύ ωραία φωνή

vagelis
15-03-08, 13:09
27-3-1983 Κυριακη της Ορθοδοξιας . Ιερος Ναος Αγιου Νικολαου Σπλαντζιας
Χανιων . Κατανυκτικος Εσπερινος .
Χοροστατει ο μακαριστος Αρχιεπισκοπος Κρητης κυρος Τιμοθεος .
ΨΑΛΛΟΥΝ :
Δεξια κλιμακιο της χορωδιας του ''Σωματειου Ιεροψαλτων Νομου Ηρακλειου
ΑΝΔΡΕΑΣ Ο ΚΡΗΤΗΣ'' . Χοραρχης : Θεοδωρος Αντωνακακης .
Αριστερα κλιμακιο της χορωδιας του ''Συλλογου Ιεροψαλτων Νομου Χανιων
ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ο ΚΡΗΣ'' . Χοραρχης : Γεωργιος Χ''Θεοδωρου .

vagelis
26-03-08, 12:12
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Νο Β138 της 22-3-08 .
Μερος Αον : Υμνοι Ευαγγελισμου απο τον Αλεκο Βαρδά .
Μερος Βον : Υμνοι προηγιασμενης , κατανυκτικου επερινου και ακαθιστου , απο διαφορους Ψαλτες .
Καλη ακροαση .

vagelis
31-03-08, 18:06
Επισυναπτω εκπομπη με υμνους του Τριωδιου .
Ψαλλουν : Χορωδια Ιεροψαλτων Αργολιδας , Γιωργος Δαρλασης , Κωστας
Γιαννουτσος , Φωτης Θεοδωρακοπουλος , Γρηγορης Νταραβανογλου , Κυριαζης Δασκαλουδης , Αθανασιος Καραμανης .

PanagiotisK
05-04-08, 20:41
Επισυνάπτω την εκπομπή που μεταδόθηκε στις 05/04/2008.
ΣΑΒΒΑΤΟ 5-4-08 : Σπανια Ηχογραφηση : Αποσπασματα Ορθρου & Θειας Λειτουργιας (Ιερος Ναος Αγιου Νικολαου Καισαριανης) Κυριακης Δης των νηστειων (ηχος Πλ.Δος) . Ψαλλει ο αοιδιμος Κων-λιτης Πρωτοψαλτης
Δημητριος Μαγουρης με μαθητες και βοηθους του .
Στο τελος ψαλλουν υμνους του Τριωδιου οι : Μυγδαλιας Χρηστος (Θεσ-νικη) ,
Λαμπροπουλος Γιωργος (Αθηνα) , Βαζας Δημητριος (Αθηνα , Ψαχνα Ευβοιας) .

Ευχαριστούμε κ.Βαγγέλη για την προσφορά αυτής της σπάνιας ηχογράφησης.

Βασίλης Κιαμηλίδης
05-04-08, 21:26
Επισυνάπτω την εκπομπή που μεταδόθηκε στις 05/04/2008.

Ευχαριστούμε κ.Βαγγέλη για την προσφορά αυτής της σπάνιας ηχογράφησης.

Ευάγγελε και Παναγιώτη, σας ευχαριστώ.
Βασίλης Κιαμηλίδης Βέροια

Hristakis
05-04-08, 22:12
Ευχαριστούμε αμφότερους...:)

Λεωνίδας
06-04-08, 20:12
Ορίστε η εκπομπή του κυρίου Λιναρδάκη και των άλλων συνεργατών της σημερινής Κυριακής, 6ης Απριλίου 2008.

Λεωνίδας
17-04-08, 17:15
Αγαπητοί φίλοι, ανεβάζω τις εκπομπές του κ. Λιναρδάκη από το περασμένο Σ/Κ. Η εκπομπή του Σαββάτου είχε διάφορα ψάλματα του Τριωδίου, ενώ της Κυριακής αφιέρωμα στην ακολουθία της "Παννυχίδος".

vagelis
17-04-08, 18:11
Αγαπητοί φίλοι, ανεβάζω τις εκπομπές του κ. Λιναρδάκη από το περασμένο Σ/Κ. Η εκπομπή του Σαββάτου είχε διάφορα ψάλματα του Τριωδίου, ενώ της Κυριακής αφιέρωμα στην ακολουθία της "Παννυχίδος".

Λεωνιδα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την βοηθεια .

Λεωνίδας
19-04-08, 20:57
Παραθέτω την εκπομπή του κυρίου Λιναρδάκη του Σαββάτου 19 Απριλίου 2008.
Στο Α' μέρος ο αείμνηστος Δημήτριος Μαγούρης ψάλλει όρθρο και θεία λειτουργία των Βαΐων. Στο δεύτερο μέρος της εκπομπής διάφορες ηχογραφήσεις μαθημάτων της Μεγάλης Εβδομάδος.

PanagiotisK
17-05-08, 21:43
Επισυνάπτω την εκπομπή που μεταδόθηκε

Σάββατο 17 05 2008

με την ακολουθεία της ''πανυχιδος''.

κ. Βαγγέλη ευχαριστούμε!

PanagiotisK
18-05-08, 21:47
Επισυνάπτω το δεύτερο μέρος

vagelis
18-05-08, 22:22
Επισυνάπτω το δεύτερο μέρος

Παναγιωτη ευχαριστω για τον κοπο .

Λεωνίδας
24-05-08, 20:26
Ανεβάζω την εκπομπή του κ. Βαγγέλη Λιναρδάκη, σήμερα, Σάββατο 24 Μαΐου 2008.
Πριλαμβάνει ηχογράφηση:19-5-1962 Ιερος Ναος Παναγιας Περαν Κωνστ-λης .
Εσπερινος (Σαββατο βραδι) Κυριακης του παραλυτου . Ψαλλουν : Δεξια Χαριλαος Ταλιαδωρος (36 ετων) και αριστερα ο Δημοσθενης
Παϊκοπουλος (περιπου 30 ετων) . Η ηχογραφηση ειναι ΠΡΟΣΦΟΡΑ στην εκπομπη του αγαπητου φιλου κ. Δημητριου Ζαγκανα , τον οποιο θερμα ευχαριστουμε .

dimitris
25-05-08, 12:39
Και οι δύο είναι υπέροχοι.
Ευχαριστούμε

Λεωνίδας
26-05-08, 12:35
Ανεβάζω εκ νέου την εκπομπή του κ. Βαγγέλη Λιναρδάκη, που μεταδόθηκε το Σάββατο 24 Μαΐου 2008. Περιλαμβάνει ηχογράφηση:19-5-1962 Ιερος Ναος Παναγιας Περαν Κωνστ-λης. Εσπερινος (Σαββατο βραδι) Κυριακης του παραλυτου . Ψαλλουν : Δεξια Χαριλαος Ταλιαδωρος (36 ετων) και αριστερα ο Δημοσθενης Παϊκοπουλος (περιπου 30 ετων).
Σε προηγούμενη επισύναψη είχα κατεβάσει την ποιότητα κι έβαλα στο forum ολόκληρη την εκπομπή. Εδώ τώρα, σας την προσφέρω σε tracks, στην αρχική [υψηλή] ποιότητα, ώστε να μην χάνεται η απόδοση των ύμνων. Απλώς, έχω κόψει τα σχόλια του κ. Λιναρδάκη στην αρχή και στο τέλος. Υπάρχουν όμως όλοι οι ύμνοι με την σειρά. ΑΠΟΛΑΥΣΗ!

Λεωνίδας
27-05-08, 17:09
Ανεβάζω σε δύο tracks για μεγαλύτερη ευκολία την εκπομπή του κυρίου Λιναρδάκη της Κυριακής 25ης Μαΐου 2008.
Μεταδόθηκε ο πανηγυρικός εσπερινός της Κυριακής της Σαμαρείτιδος. Ο εσπερινός ετελέσθη στον πανηγυρίζοντα ναό της Αγίας Φωτεινής Νέας Σμυρνής στις 14 Μαΐου 1960. Δεξιά έψαλλε ο αείμνηστος Κωσταντίνος Τασόπουλος, ενώ αριστερά ο Γεώργιος Χειμώνας.

vagelis
08-06-08, 11:37
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω (συμπιεσμενη) την εκπομπη Β32 που αναμεταδοθηκε στις 7-6-08 . Ειχε μεταδοθει
αρχικα στις 11-6-2005 . Περιλαμβανει :
1ον : Πολυχρονισμο Οικουμενικου Πατριαρχου (Χορωδια Σωματειου Ιεροψαλτων Νομου Ηρακλειου ''Ανδρεας Ο Κρητης'' ).
2ον : Υμνοι Πασχα (Σπυριδων Περιστερης) .
3ον : Υμνοι Αναληψεως (Σπυρος Μαϊδανογλου , π. Χρηστος Κυριακοπουλος ,
Μανωλης Χ''Μαρκος) .
4ον : Υμνοι Κυριακης Πατερων (Δημητριος Νεραντζης) .
5ον : Υμνοι Πλ.Βου ηχου (Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος -Παρακαλω προσεξτε
το ψαλλωμενο Χερουβικο) .
Καλη ακροαση .

Λεωνίδας
21-06-08, 21:30
Επισυνάπτω σε δύο tracks [λόγω μεγάλου όγκου] τη σημερινή εκπομπή [Σάββατο 21 Ιουνίου 2008] του κυρίου Ευάγγελου Λιναρδάκη.
Αφιέρωμα στο ''ύφους ΑΝΘΙΜΟΥ Αρχιδιακόνου'' (μερος Αον).
Ομιλεί σχετικά σε ζωντανή σύνδεση ο Μεσολογγίτης Πρωτοψάλτης Μανώλης
Δακαλάκης (ο οποίος προσέφερε ΔΩΡΕΑΝ βιβλία στο τέλος της εκπομπής). Ψάλλονται ύμνοι από παλαιούς τοπικούς (Αιτωλοακαρνάνες)
ιεροψάλτες (σπάνιες ηχογραφήσεις).

Λεωνίδας
29-06-08, 12:09
Ο κ. Βαγγέλης Λιναρδάκης είχε καλεσμένο στην εκπομπή τον πρωτοψάλτη κ. Βασίλειο Νόνη. Συζήτησαν για διάφορα θέματα, ενώ ακούστηκαν και ύμνοι από τον κ. Νόνη.
Υ.Γ. Λόγω προβλημάτων στη σύνδεσή μου, ανεβάω τώρα το πρώτο και τρίτο μέρος της εκπομπής. Το δεύτερο σε λίγες ώρες. Υπομονή!

Λεωνίδας
29-06-08, 14:24
Επισυνάπτω το δεύτερο μέρος της εν λόγω εκπομπής.

Λεωνίδας
29-06-08, 21:42
Ζωντανή ηχογράφηση όρθρου και θείας Λειτουργίας της εορτής των πρωτοκορυφαίων Αποστόλων Πέτρου και Παύλου. Στο δεξί αναλόγιο ψάλλει ο αείμνηστος Άρχων πρωτοψάλτης Θρασύβουλος Στανίτσας, πλαισιωμένος από τους βοηθούς του. Ιερουργεί ο [τότε] μητρπολίτης Πατρών κ. Νικόδημος Βαλληνδράς.

vagelis
30-06-08, 07:29
Ζωντανή ηχογράφηση όρθρου και θείας Λειτουργίας της εορτής των πρωτοκορυφαίων Αποστόλων Πέτρου και Παύλου. Στο δεξί αναλόγιο ψάλλει ο αείμνηστος Άρχων πρωτοψάλτης Θρασύβουλος Στανίτσας, πλαισιωμένος από τους βοηθούς του. Ιερουργεί ο [τότε] μητρπολίτης Πατρών κ. Νικόδημος Βαλληνδράς.

Λεωνιδα ευχαριστω για την βοηθεια .
Ο σεβασμιωτατος κ. Νικοδημος συμετεχει . Καποιος αλλος (δεν ξερω ποιος)
προεξαρχει .

Λεωνίδας
05-07-08, 20:52
Επισυνάπτω σε δύο track's ώστε να μην χάνεται η ποιότητα του ήχου την εκπομπή "Ψαλτικής Απανθίσματα" του Σαββάτου 5 Ιουλίου 2008. Καλεσμένος του κ. Λιναρδάκη ήταν το δραστήριο και εκλεκτό μέρος του παρόντος forum ο Αρχιμ. π. Μάξιμος Ματθαίος. Συνομίλησαν για τον παλαιό σπουδαίο Αθηναίο ιεροψάλτη Παναγιώτη Καμπανίδη.
Συστήνω σε όλα τα μέλη του forum να κετβάσουν την εκπομπή. ΑΞΙΖΕΙ. Και φυσικά να ευχαριστήσουμε θερμώς τους δύο συνομιλήσαντας για την πνευματική πανδαισία. Και εις άλλα!

π. Μάξιμος
05-07-08, 21:23
Επισυνάπτω σε δύο track's ώστε να μην χάνεται η ποιότητα του ήχου την εκπομπή "Ψαλτικής Απανθίσματα" του Σαββάτου 5 Ιουλίου 2008. Καλεσμένος του κ. Λιναρδάκη ήταν το δραστήριο και εκλεκτό μέρος του παρόντος forum ο Αρχιμ. π. Μάξιμος Ματθαίος. Συνομίλησαν για τον παλαιό σπουδαίο Αθηναίο ιεροψάλτη Παναγιώτη Καμπανίδη.
Συστήνω σε όλα τα μέλη του forum να κετβάσουν την εκπομπή. ΑΞΙΖΕΙ. Και φυσικά να ευχαριστήσουμε θερμώς τους δύο συνομιλήσαντας για την πνευματική πανδαισία. Και εις άλλα!
Συγχαρητήρια !!! Εὐχαριστοῦμε πολύ καί τόν ἀγαπητό Λεωνίδα γιά τό ἀνέβασμα !!!
Νά σημειώσω ὅτι στά τροπάρια τῶν Αἴνων τῆς μνήμης τοῦ Ἁγίου Λουκᾶ χρησιμοποιοῦσαν πολύ σωστά τά Ἦχος α΄. Νεφέλην σε φωτός. προσόμοια τοῦ Μηναίου, πού δυστυχῶς τώρα (ἔτσι τό βρῆκα) ἀπό ἄλλη Ἀκολουθία (φυλλάδα) καθώς καί ἀπό τή νέα ἐκδοθεῖσα τό 2005, ψάλλουμε σέ Τῶν ούρανίων ταγμάτων.
Ἔχω γράψει στή νέα ἔκδοση: "Εὐχῆς ἔργον εἶναι, ὅπως τὰ, ἀπὸ πάσης ἀπόψεως ἐξαίρετα, Στιχηρὰ Προσόμοια τῶν Αἴνων τοῦ Μηναίου [κατὰ τὸ ἦχος α΄. Νεφέλην σε φωτός], τῶν ὁποίων ἐνδεχομένως τὸ μουσικὸν μέλος ἔχει λησμονηθεῖ (πρακτικῶς) καὶ διὰ τοῦτο δέν εἶναι ἀρεστὰ (ἆρα ἀπορριπταῖα;), νὰ ἐπανέλθουν εἰς χρῆσιν. Διὰ τοὺς γνώστας τῆς ἐκκλησιαστικῆς μας μουσικῆς εἶναι μία θαυμασία εὐκαιρία νά ἀναδιφήσουν εἰς τὰ βιβλία των καὶ νὰ τὰ ἐπαναφέρουν, πρὸς ἀποκατάστασιν τοῦ ὑμνολογικοῦ μας θησαυροῦ, ἰκανοποίησιν καὶ τέρψιν τῶν φιλακολούθων καὶ μουσικοφίλων."
Ἐπίσης πρόσεξα τήν κροῦσιν τῶν καμπανῶν στό Δοξαστικό. Τότε δέν εἴχαμε τά ἡλεκτρονικά συστήματα, νά πατᾶμε τό κουμπί στήν ἔναρξη τῆς Δοξολογίας. Μέχρι ν᾿ ἀνέβουν οἱ Νεωκόροι καί στά δύο καμπαναριά, δέν μποροῦσαν νά ὑπολογίσουν ἀκριβῶς.
Εἶνα πολύ σημαντική αὐτή ἡ ἐκπομπή, γιά τούς λόγους πού ἀναφέρει ὁ κ. Κατσιφῆς στόν πρόλογο.
Νά εἶστε πάντα ἄξιος κ. Λιναρδάκη καί θερμότατα συγχαρητήρια καί στόν φιλόμουσο Λεωνίδα!!!

Λεωνίδας
08-07-08, 21:40
Παραθέτω σε δύο tracks την εκπομπή του κ. Λιναρδάκη της Κυριακής 6 Ιουλίου 2008. Ήταν αφιερωμένη στο ύφος Ανθίμου [δεύτερο μέρος] και ακούστηκαν παλαιοί ψάλτες της περιοχής Μεσολογγίου.

Παρακαλώ τα μέλη του forum να ηχογραφήσει όποιος μπορέσει τις εκπομπές του προσεχούς Σ/Κ 12-13 Ιουλίου, διότι θα απουσιάζω στο Άγιο Όρος.

Λεωνίδας
19-07-08, 22:23
Καταχωρώ την εκπομπή του κ. Λιναρδάκη και των συνεργατών του στο σταθμό της Αρχιεπισκοπής Κρήτης. Σήμερα, Σάββατο 19.7.2008 η εκπομπή ήταν αφιερωμένη στο λεγόμενο "ύφος ΑΝΘΙΜΟΥ Αρχιδιακονου". Ήταν το τρίτο μέρος του σχετικού αφιερώματος. Έψαλε ο παλαίμαχος Μεσολογγίτης πρωτοψάλτης Ιωάννης Μπερερής.

Υ.Γ. Όσοι φίλοι του "forum" ασχολούνται με θεωρητικά θέμα [κι ευτυχώς είναι πολλοί] θα ήταν καλό, νομίζω, να μας πουν τη γνώμη τους για τους παλιούς ιεροψάλτες που παραθέτει συχνά ο κ. Βαγγέλης στις εκπομπές. Π.χ. ας πούμε, ο Ιωάννης Μπερερής, που ακούσαμε σήμερα. Έλεγε καλά τους ήχους; Πατούσε σωστά τα διαστήματα; Τα ισοκρατήματα ήταν τα προβλεπόμενα; Γενικώς έψαλε παραδοσιακά ή καινοτομούσαν; Πως τον ακούν;

Λεωνίδας
20-07-08, 05:25
Ορίστε, το δεύτερο μέρος της εκπομπής του κ. Βαγγέλη. Το τρίτο μέρος του αφιερώματος στο ύφος Ανθίμου. Ψάλλει ο Ιωάννης Μπερερής.
Η εκπομπή μεταδόθηκε Σάββατο 19 Ιουλίου 2008.

Dimitri
20-07-08, 13:01
Παρακαλώ τα μέλη του forum να ηχογραφήσει όποιος μπορέσει τις εκπομπές του προσεχούς Σ/Κ 12-13 Ιουλίου, διότι θα απουσιάζω στο Άγιο Όρος.

Αυτές τις έγραψε κανείς να τις ανεβάσει και για τους ομογενείς; :rolleyes: Ευχαριστώ.

Λεωνίδας
03-08-08, 11:51
Ανεβάζω την εκπομπή του Σαββάτου 2 Αυγούστου 2008 από τον Ρ/Σ της Αρχιεπισκοπής Κρήτης. Μεταδόθηκαν ψάλματα από τον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι της Κων/λεως στις 6-8-1987 , εορτή της Μεταμορφώσεως Του Σωτήρος.
Ψάλλουν : ο Άρχων Λαμπαδάριος Ιωάννης Χαριατίδης και ο αείμνηστος Ηρακλειώτης πρωτοψάλτης Στέλιος Νανάκης.

Λεωνίδας
03-08-08, 11:56
Ανεβάζω το δεύτερο μέρος της εν λόγω εκπομπής: Πατριαρχικος Ναος Αγιου Γεωργιου (Φαναρι) 6-8-1987 , εορτη Μεταμορφωσεως Του Σωτηρος .
Ψαλλουν : Ο Αρχωντας Λαμπαδαριος Γιαννης Χαριατιδης και ο αειμνηστος Ηρακλειωτης πρωτοψαλτης Στελιος Νανακης .

V_Zacharis
05-08-08, 15:38
ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Υπαρχουν αρκετες ακολουθιες οπου ψαλλουν πρωτοψαλτες δεξια και αριστερα . Πχ. ο εσπερινος της Αγιας Παρασκευης στο χωριο Κόροιβος Ηλειας στις 25-7-1965 , οπου ψαλλουν , δεξια ο Στανιτσας και αριστερα ο αδελφος του Βασιλειος Καλογεροπουλος (πρωτοψαλτης τοτε του Ι.Ν. Αγιας Κυριακης Πυργου Ηλειας) , χωρις να γνωριζουν ακομα οτι ειναι αδελφια . Τον εν λογω εσπερινο μετεδωσα προ ημερων σε εκπομπη μου . Ατυχως δεν την ηχογραφησε για να την ανεβασει καποιος φιλος .

...καλά που ξελασπώνει ο ίδιος ο κυρ-Βαγγέλης αλλιώς δεν θα βλέπαμε εκπομπές...:D:D:D

Την ανέβασα εγώ αφού μου την έστειλε ο ίδιος!

vagelis
05-08-08, 15:41
...καλά που ξελασπώνει ο ίδιος ο κυρ-Βαγγέλης αλλιώς δεν θα βλέπαμε εκπομπές...:D:D:D

Την ανέβασα (http://www.mediafire.com/?0lg6sdmhy4y) εγώ αφού μου την έστειλε ο ίδιος!

Βασιλη δεν παιζεσαι !!! Ποτε προλαβες ; Πολλα ευχαριστω .

vagelis
05-08-08, 17:02

Την ανέβασα (http://www.mediafire.com/?0lg6sdmhy4y) εγώ αφού μου την έστειλε ο ίδιος!

Επισυναπτω τα κομματια του εσπερινου που δεν χωρεσαν στην εκπομπη . Τα ''ειρηνικα'' ειναι αναμεσα στα Ανοιξανταρια και το Μακαριος Ανηρ .
Παρακαλω προσεξτε τον Στανιτσα στο ''Και Νυν'' των αποστιχων (μελος στιχηραρικον , χρονος Θεοτοκιου αποστιχων κλπ) .

Λεωνίδας
05-08-08, 17:16

Αγαπητέ Βασίλη, όντως ανοίγει ο σύνδεσμος που παραθέτεις στο mediafire, αλλά δυστυχώς το αρχείο που κατεβάζει το βλέπει σαν έγγραφο. Κάποιο πρόβλημα υπάρχει. Μπορείς να το κοιτάξεις; Σ' ευχαριστούμε πολύ για τον κόπο.

apostolos
05-08-08, 17:41
Επισυναπτω τα κομματια του εσπερινου που δεν χωρεσαν στην εκπομπη . Τα ''ειρηνικα'' ειναι αναμεσα στα Ανοιξανταρια και το Μακαριος Ανηρ .
Παρακαλω προσεξτε τον Στανιτσα στο ''Και Νυν'' των αποστιχων (μελος στιχηραρικον , χρονος Θεοτοκιου αποστιχων κλπ) .

Άντε, Βαγγέλη, ο Θεός να σε έχει γερός!!! Δεν ξεύρω για τους άλλους, αλλά εγώ, προσωπικά οφείλωμαι πολύ από τις εκπομπές σας. Αυτές τις ηχογραφήσεις που βάζεις (και που ΕΞΗΓΕΙΣ, επίσης.... αυτό είναι και το χρήσιμο!) είναι σπάνιες, ιστορικές, και σίγουρα ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ. Ζούμε σε μια εποχή που ηχητικό υλικό υπάρχει μπόλικο - "μπερεκέτ", θα έλεγα, για να είμαι και στο πνεύμα! - και στο Διαδίκτυο και σε άλλες μορφές (κασσέτες, CD, κτλ.).

Επίσης, ένα μεγάλο ευχαριστώ που κάνεις τον κόπο (όταν δεν σε προλαβαίνουν άλλοι) και μας τις ανεβάζεις τις εκπομπές εδώ. Ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος και πολλάκις ΔΕΝ έχω καιρό να ακούσω την εκπομπή ζωντανά. Αλλά ξεύρω ότι από Δευτέρα/Τρίτι, θα βρώ τις εκπομπές εδώ και θα τις απολαύσω με την ησυχία μου!

Παιδιά, το έργο που κάνει ο Βαγγέλης την θεωρώ ΙΕΡΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ. "Ιερά" διότι έχει να κάνει με την ιερά υμνωδία μας, με την εκκλησιαστική μουσική. "Αποστολή" διότι μεταδίδει και αποστέλνει αυτή την μουσική και αυτά τα ακούσματα (που πολλά απ' αυτά έγιναν πριν ακόμα γεννηθούμε οι πιο πολλοί από εμάς) όχι μόνο σε αυτόν τον κύκλο, αλλά σε όλο τον κόσμο. Όποιος θέλει τις ακούει. Να δώσουμε λοιπόν προσωχή και να υποστηρίξουμε όλοι αυτή την προσπάθεια.

Κε Συντονιστά, θα προτείνω να φτιαχτή μία σελίδα στόν όλον ιστότοπο του analogion.com για αυτές τις εκπομπές του Κου Λιναρδάκη. Νομίζω ότι υπάρχουν κάποιες εκπομπές ανεβασμένες στο "άλλο" το φόρουμ Αναλόγιον, αλλά γιατί όχι και εδώ;

Βοήθειά σου, και ο Θεός να σε ευλογή πάντοτε.

Απόστολος

apostolos
05-08-08, 17:43
Αγαπητέ Βασίλη, όντως ανοίγει ο σύνδεσμος που παραθέτεις στο mediafire, αλλά δυστυχώς το αρχείο που κατεβάζει το βλέπει σαν έγγραφο. Κάποιο πρόβλημα υπάρχει. Μπορείς να το κοιτάξεις; Σ' ευχαριστούμε πολύ για τον κόπο.

Λεωνίδα, άλλαξε το τελικό στο αρχείο αυτό σε .mp3 και θα δουλέψη μια χαρά. Μάλλον ξέχασε ο Βαγγέλης να το βάλη.

Απόστολος

V_Zacharis
05-08-08, 18:00
Το ανέβασα και στο πρώτο μήνυμα εδώ.

georgiosben
05-08-08, 18:06
Θα συμφωνήσω με τον Απόστολο οι εκπομπές του κυρ-Βαγγέλη =καθώς και όλες οι αξιόλογες ηχογραφήσεις που ανεβαίνουν κατα καιρούς στο φορουμ είναι σαν ''μάθημα'', ''σεμινάριο'' όπως θέλετε πέστε το για όλους μας πιστεύω. Ευχαριστούμε πάρα πολύ και σας αλλά και αυτούς που ''τότε'' έκαναν τον κόπο και έτρεχαν με ένα κασσετοφωνάκι να ηχογραφήσουν τους ''μεγάλους'' ή του ''μικρούς''.

vagelis
05-08-08, 18:32

Λεωνιδα
Για δες ξανα τη νεα συνδεσμολογια που εκαμε ο Βασιλης . Παιζει κανονικα .

vagelis
05-08-08, 18:59
Αγαπητοι Αποστολε και Γιωργο Μπενετση
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τα καλα σας λογια .
Εδω να μου επιτραπει να πω καποια πραγματα , απευθυνωμενος σε ΟΛΟΥΣ τους φιλους :
Θεωρω την νεα γενια των ψαλτων πολυ τυχερη , γιατι με το διαδικτυο (και οχι μονο) , εχει ΔΩΡΕΑΝ προσβαση σε ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ ακουσματα (ηχο και εικονα)
παλαιων και συχρονων ψαλτων . Η οφελεια ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ . Εγω οταν αρχισα να μαζευω ψαλτικες ηχογραφησεις , πριν πενηντα τοσα χρονια , ετρεχα
εδω και εκει , εντος και εκτος Κρητης , ΠΑΡΑΚΑΛΩΝΤΑΣ (και ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ
ΠΛΗΡΩΝΩΝΤΑΣ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ) για μια ηχογραφηση , τοτε σε πομπινες (τις εχω ακομα και ειναι αρκετες) και αργοτερα σε κασεττες κλπ .
Αγαπητοι συναδελφοι της νεας γενιας (αλλα και παλαιωτεροι) : ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΘΕΙΤΕ τις τεραστιες δυνατοτητες που παρεχει η συχρονη τεχνολογια και ΑΚΟΥΤΕ ΟΛΟΥΣ τους ψαλτες . Και το ακουσμα του ψαλτη που ψαλλει λαθος οφελει , γιατι ξερετε (μαθαινετε) τι να αποφευγετε . Λοιπον
ΑΚΟΥΤΕ τα παντα και μονοι σας καποια στιγμη θα ξεκαθαρισετε τι ταιρειαζει στον δικο σας λαιμο , ποιο στυλ , ποιο υφος . Μονο μην προσπαθητε να αντιγραφετε καποιο . Να εχετε καποιον (καποιους) σαν προτυπο-πα , αλλα να ψαλλεται με τη δικη σας προσωπικοτητα .

Dimitri
06-08-08, 02:50
Να προσθέσω στα προλεχθέντα (με τα οποία συμφωνώ και επαυξάνω) οτι είναι σημαντικό το παράδειγμα που δίνει ο κ. Βαγγέλης σε άλλους να τον μιμηθούν. Αντί να κρατάει την κληρονομιά αυτή για τον εαυτό του (θα μπορούσε άλλωστε εφόσον κοπίασε προσωπικά και οικονομικά ακόμα) τη διαθέτει αφιλοκερδώς στην ψαλτική κοινότητα. Εύγε κ. Βαγγέλη, εύχομαι το παράδειγμά σου να ακολουθήσουν και άλλοι.

Απόστολε, η ιδέα σου για αρχείο εκπομπών στο Αναλόγιον (analogion.com) είναι πολύ καλή και θέλω πολύ να την κάνω πράξη αλλά δυστυχώς είναι πολλή δουλειά και δεν έχω το χρόνο. Εάν κάποιος Ψαλτολόγιος μπορεί να αναλάβει την κατασκευή της σελίδας και να μου την στείλει ευχαρίστως θα την αναρτήσω (στείλτε μου ΠΜ). Αλλά από μόνος μου θα πάρει πολύ καιρό. Ώς τότε κάποιος μπορεί να ανατρέξει στα ανάλογα θέματα του Ψαλτολογίου και του Αναλόγιον (analogion.net) και να κατεβάσει εκπομπές και τις περιγραφές τους. Επίσης μπορεί να γραφτεί συνδρομητής σε αυτά τα θέματα και να λαμβάνει ειδοποιήσεις με email όταν έχουν νέα μηνύματα.

Λεωνίδας
16-08-08, 20:24
Απόψε, Σάββατο 16 Αυγούστου 2008, στον ραδιοφωνικό σταθμό της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Κρήτης ο αγαπητός Ευάγγελος Λιναρδάκης και οι συνεργάτες του παρουσίσαν μια παλαιά ηχογράφηση όρθρου και Θείας Λειτουργίας της εορτής Κοιμήσεως της Θεοτόκου.
Η εν λόγω ζωντανή ηχογράφηση πραγματοποιήθηκε στον μητροπολιτικό ναό του Αγίου Αχιλλίου Λαρίσης και έψαλλε ο γνωστός πρωτοψάλτης Κυριαζής Δασκαλούδης. Πραγματικά υπέροχο το άκουσμα. Υπάρχουν και τα μέλη του αριστερού χορού εν πολλοίς.

vagelis
17-08-08, 04:43
Απόψε, Σάββατο 16 Αυγούστου 2008, στον ραδιοφωνικό σταθμό της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Κρήτης ο αγαπητός Ευάγγελος Λιναρδάκης και οι συνεργάτες του παρουσίσαν μια παλαιά ηχογράφηση όρθρου και Θείας Λειτουργίας της εορτής Κοιμήσεως της Θεοτόκου.
Η εν λόγω ζωντανή ηχογράφηση πραγματοποιήθηκε στον μητροπολιτικό ναό του Αγίου Αχιλλίου Λαρίσης και έψαλλε ο γνωστός πρωτοψάλτης Κυριαζής Δασκαλούδης. Πραγματικά υπέροχο το άκουσμα. Υπάρχουν και τα μέλη του αριστερού χορού εν πολλοίς.

Λεωνιδα σε ευχαριστω .
Συμπληρωματικα να αναφερω : Χρονολογια 15-8-1987 . Ιερουργει ο τοτε Μητροπολιτης Λαρισσας (μακαριστος πλεον) κυρος Σεραφειμ . Αριστερα ο τοτε Λαμπαδαριος του ναου , Πλιάτσικας ... ; .

Firfiris
17-08-08, 11:20
...Θεωρω την νεα γενια των ψαλτων πολυ τυχερη , γιατι με το διαδικτυο (και οχι μονο) , εχει ΔΩΡΕΑΝ προσβαση σε ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ ακουσματα (ηχο και εικονα)
παλαιων και συχρονων ψαλτων . Η οφελεια ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ . Εγω οταν αρχισα να μαζευω ψαλτικες ηχογραφησεις , πριν πενηντα τοσα χρονια , ετρεχα
εδω και εκει , εντος και εκτος Κρητης , ΠΑΡΑΚΑΛΩΝΤΑΣ (και ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ
ΠΛΗΡΩΝΩΝΤΑΣ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ) για μια ηχογραφηση , τοτε σε πομπινες (τις εχω ακομα και ειναι αρκετες) και αργοτερα σε κασεττες κλπ ...

Έτσι είναι Ευάγγελε. Γι' αυτό (και διέψευσέ με παρακαλώ) οι "παλαιοί" ψάλτες ήταν ψάλτες, επειδή κατέβαλαν κόπο πολύ για να βρουν το ποθούμενο και έτσι τους χαράσονταν ανεξίτηλο. Τώρα... πεσε πίτα να σε φάω!

vagelis
17-08-08, 12:15
Έτσι είναι Ευάγγελε. Γι' αυτό (και διέψευσέ με παρακαλώ) οι "παλαιοί" ψάλτες ήταν ψάλτες, επειδή κατέβαλαν κόπο πολύ για να βρουν το ποθούμενο και έτσι τους χαράσονταν ανεξίτηλο. Τώρα... πεσε πίτα να σε φάω!

Ετσι ειναι αγαπητε Firfiris (ναξερα και το ονομα σου θαταν καλλιτερα) . Συμφωνω . Και βεβαια ΑΚΟΥΓΑΝ - ΑΚΟΥΓΑΝ - ΑΚΟΥΓΑΝ εν αναλογιω . Και ετσι εγιναν οι ''παλαιοι'' ΜΕΓΑΛΟΙ ψαλτες . ΑΚΟΥΓΩΝΤΑΣ .

Αθωνίτης
17-08-08, 13:10
Αριστερα ο τοτε Λαμπαδαριος του ναου , Πλιάτσικας ... ; .

Νικολαος

Λεωνίδας
23-08-08, 20:38
Η αποψινή εκπομπή "Ψαλτικής απανθίσματα" του κ. Βαγγέλη και των συνεργατών του, Σάββατο 23 Αυγούστου 2008, περιελάμβανε το πρώτο μέρος για την ψαλτική παράδοση της νήσου Χίος. Μεταδόθηκαν σπάνιες ηχογραφήσεις παλαιών ψαλτών της Χίου.
Συμμετείχε το εκλεκτό μέλος του φόρουμ κ. Δημήτριος Δημητρακόπουλος,
πρωτοψάλτης του Ιερού Μητροπολιτικού Ναού των Αγίων Βικτώρων Χίου [όπως έχει επικρατήσει στον πολύ κόσμο να λέγεται ο ναός], ο
οποίος προσέφερε τις σχετικές ηχογραφήσεις.

kaelthas
06-09-08, 21:32
ΣΑΒΒΑΤΟ 6-9-08 : Ηχος Γος : (αναμετάδοση παλαιώτερης εκπομπής)
1ον : Αποσπασματα Θειας Λειτουργιας Κυριακης Γου ηχου απο τον Ι.Ν. Αγιου Δημητριου Θεσ-κης . Ψαλλει ο αειμνηστος Αρχωντας Πρ-λτης Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος .
2ον : Δασκαλουδης Κυριαζης : Αινοι Γου ηχου .
3ον : Μουταογλου Αλεξανδρος : ''Εις το μνημα σε επεζητησεν ..'' .

... δυστηχώς η αρχή είναι κομμένη

vagelis
07-09-08, 04:26
ΣΑΒΒΑΤΟ 6-9-08 : Ηχος Γος : (αναμετάδοση παλαιώτερης εκπομπής)
1ον : Αποσπασματα Θειας Λειτουργιας Κυριακης Γου ηχου απο τον Ι.Ν. Αγιου Δημητριου Θεσ-κης . Ψαλλει ο αειμνηστος Αρχωντας Πρ-λτης Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος .
2ον : Δασκαλουδης Κυριαζης : Αινοι Γου ηχου .
3ον : Μουταογλου Αλεξανδρος : ''Εις το μνημα σε επεζητησεν ..'' .
... δυστηχώς η αρχή είναι κομμένη

Αγαπητε Νεκταριε
Ευχαριστω για τον κοπο σου να ανεβασεις την εκπομπη μου . Οντως λειπει η αρχη . Θα φροντισω να ανεβασω το κοματι (Τρισαγιον) που λειπει .
Αν μπορεσεις γραψε σε παρακαλω και την σημερινη , η οποια πιθανως να μεταδοθει αντι της κανονικης ωρας 20.00'' , περιπου στις 21.30'' .
Φιλικα Β.Λ.

vagelis
07-09-08, 10:54
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' της 30-8-08 (Σαββατο) . Ειναι αποσπασματα Ορθρου και Θειας Λειτουργιας , Αποτομης του Προδρομου .Ψαλλει ο Θρασυβουλος Στανιτσας .
Καλη Ακροαση .

vagelis
07-09-08, 11:05
Επισυναπτω την ΠΛΗΡΗ εκπομπη της 6-9-08 (Σαββατο) .
ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ :
1ον : Αγιος Δημητριος Θεσ-κης . Αποσπασματα Θειας Λειτουργιας Κυριακης Γου
ηχου . Ιερουργει ο τοτε Πρωτοσυγκελλος της Ι.Μ. Θεσ-κης , αειμνηστος Αρχ-της Κωνσταντινος Βαμβινης και ο τοτε διακονος του ναου και σημερινος Πρωτοσυγκελλος της Ι.Μ. Γορτυνης και Αρκαδιας (νομος Ηρακλειου) παν-τος Αρχ-της π. Χρυστομος Παπαδακης . Ψαλλει ο αειμνηστος Αρχωντας Πρ-λτης
Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος .
2ον : Κυριαζης Δασκαλουδης - Σωτηριος Αρβανιτης .
3ον : Αλεξανδρος Μουταογλου .
Καλη Ακροαση .

apostolos
11-09-08, 23:19
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' της 30-8-08 (Σαββατο) . Ειναι αποσπασματα Ορθρου και Θειας Λειτουργιας , Αποτομης του Προδρομου .Ψαλλει ο Θρασυβουλος Στανιτσας .
Καλη Ακροαση .

Βαγγέλη,

Πολύ ωραία η εκπομπή! Κλασσικός Στανίτσας. Δεν νομίζω να είναι όμως από Πατριαρχείο (αν και ακούω κάποιες φωνούλες που και που στο βάθος), γιατί βοηθάει τον αριστερό στην Δοξολογία του Βιολάκη εδώ και εκεί. Μήπως γνωρίζετε ημερομηνία/τοποθεσία;

Ευχαριστούμε πάρα πολύ που το μοιράσατε μαζί μας.

Απόστολος

vagelis
12-09-08, 08:14
Βαγγέλη,

Πολύ ωραία η εκπομπή! Κλασσικός Στανίτσας. Δεν νομίζω να είναι όμως από Πατριαρχείο (αν και ακούω κάποιες φωνούλες που και που στο βάθος), γιατί βοηθάει τον αριστερό στην Δοξολογία του Βιολάκη εδώ και εκεί. Μήπως γνωρίζετε ημερομηνία/τοποθεσία;

Ευχαριστούμε πάρα πολύ που το μοιράσατε μαζί μας.

Απόστολος

Αποστολε
Δεν ειπα οτι ειναι στο Πατριαρχειο . Ειπα οτι ειναι Κων-λη . Ετσι τουλαχιστον εγραφε η ηχογραφηση που ειχα , χωρις να αναφερει ακριβη τοποθεσια και ημερομηνια .

Λεωνίδας
15-09-08, 18:44
Ο κ. Λιναρδάκης στην εκπομπή της Κυριακής 14ης Σεπτεμβρίου 2008 μετέδωσε αποσπάσματα από την πανήγυρη του ιερού ναού Αγίας Σοφίας Ταύρου Αθηνών στις 17-9-1961 . Ψάλλει ο Μανώλης Χατζημάρκος .

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ
20-09-08, 22:07
Απο την εκπομπη του Βαγγελη Λιναρδακη "Ψαλτικής Απανθίσματα" και "Ορθόδοξη Εκκλησιαστική Μουσική Παράδοση", Ραδιοφωνικός Σταθμός Ι. Αρχ. Κρήτης

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ
22-09-08, 10:58
Αρχικό μήνυμα απο vagelis Εμφάνιση μηνυμάτων
ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Υπαρχουν αρκετες ακολουθιες οπου ψαλλουν πρωτοψαλτες δεξια και αριστερα . Πχ. ο εσπερινος της Αγιας Παρασκευης στο χωριο Κόροιβος Ηλειας στις 25-7-1965 , οπου ψαλλουν , δεξια ο Στανιτσας και αριστερα ο αδελφος του Βασιλειος Καλογεροπουλος (πρωτοψαλτης τοτε του Ι.Ν. Αγιας Κυριακης Πυργου Ηλειας) , χωρις να γνωριζουν ακομα οτι ειναι αδελφια . Τον εν λογω εσπερινο μετεδωσα προ ημερων σε εκπομπη μου . Ατυχως δεν την ηχογραφησε για να την ανεβασει καποιος φιλος .

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον φίλο και συνάδελφο βαγγελή λιναρδακη για τις εκπομπές που μας προσφέρει απλόχερα
Πολλοί άλλοι Ίσως να μην είχαν ασχοληθεί καθόλου πραγματικά μας προσφέρεις έργο
Συγκίνησες πολύ τον πατερά μου με την σπάνια ηχογράφηση στο ναό της άγιας παρασκευής στο κοροιβο Ηλείας
Διότι όλος ο κοροιβος και οι οικογένεια μας έχουν βοηθήσει για να γίνει αυτός ο ναός
Στην συγκεκριμένη ηχογράφηση πάνω στο αναλόγιο βρισκόταν και ο πατέρας μου φυσικά δεν ακούγετε
Και ο παπάς που λειτουργεί ίσως να είναι ο πάτερ Ανδρέας πρωτοπρεσβύτερος του ιερού ναού αγίου Νικόλαου Γαστούνης ο όποιος είναι κουμπάρος μας και βεβαίως ζει ακόμα των γνώρισα από την φωνή θα το διασταυρώσω
Ευχές από τον πατερά μου για υγεία και πάντα τέτοια τον συγκινήσατε ιδιαιτέρα διότι ο παππούς μου Πάνος η δουλεία που έκανε ήταν μονό ιεροψάλτης και τότε γύριζε όλους τους νομούς και έψελνε και από αυτό τάιζε όλη την οικογένεια 7 στόματα είχε δυστυχώς πέθανε πολύ νέος
Φυσικά εκείνη την εποχή δεν είχε κανένας κασετόφωνο τα πρώτα είχαν έρθει από την Αμερική ίσως με τέτοιο μηχάνημα να έγινε η εγγραφή για αυτό και ο πατέρας μου δεν έχει αρχείο από τον παππού μου
Και πάλι αγαπητέ βαγγελή άξιος

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ
27-09-08, 23:56
Απο την εκπομπη του Βαγγελη Λιναρδακη "Ψαλτικής Απανθίσματα" και "Ορθόδοξη Εκκλησιαστική Μουσική Παράδοση", Ραδιοφωνικός Σταθμός Ι. Αρχ. Κρήτης

Τσακιτζής
29-09-08, 10:17
Ανεβαζω την επομπη της 8-3-08 που δεν ακουσθηκε γιατι δεν επαιζε ο σταθμος στο Ιντερνετ . Ειναι αποσπασματα λειτουργιας Κυριακης της Τυρινης ,
Εντυπωσεις ;

Φίλε Βαγγέλη. Δάσκαλε που δίδασκες και νόμον δεν εκράτεις ! Εφ' όσον είσαι εντεταλμένος να κρατάς την Τάξη στο Ψαλτολόγιο ( ήδη στην μετριότητά μου, παρ' όλο ότι με γνωρίζεις 30 και πλέον χρόνια και ξέρεις ότι αυτό που έχω να πώ, θα το πώ κι ας γκρεμίσει ο κόσμος, έχεις κάνει 2 φορές συστάσεις ), η γνώμη μου είναι, πως θα πρέπει να βαστάς ΟΛΟΥΣ τους τύπους.
Όταν υπερβάλλουμε ή και υποτιμούμε τους τίτλους ή τα αξιώματα της Μητρός Εκκλησίας, αν όχι, το λιγότερο που επιτυγχάνουμε, είναι να ασεβούμε προς τους Θεσμούς Αυτής. Εδώ, αναφέρεις ότι ο Νεραντζής, είναι Άρχων Διδάσκαλος του Αποστόλου και καλά κάνεις, γιατί όντως αυτό είναι το Οφφίκιό του. Στην εκπομπή σου που τον έχεις να ψάλλει στρη Χίο ( Γενέσιον Θεοτόκου ), τον αναφέρεις επανειλημμένα, σαν Άρχοντα Πρωτοψάλτη. Είναι σαν να εκφωνείς τον καντηλανάφτη της Εκκλησίας σου Πανασιολογιώτατο ! Θα μου πείς ότι στην εποχή που ζούμε, είσαι ότι δηλώσεις. Έτσι, βλέπουμε ανθρώπους - Ψάλτες και Συναδέλφους, οι οποίοι αυτοτιτλοφορούνται " ΜΟΥΣΙΚΟΛΟΓΟΙ ". Καλό θα είναι όμως, να μας βάλλουν και μία φωτοτυπία του Πανεπιστημιακού Πτυχίου τους, για να δεχτούν τα ολόθερμα συγχαρητήριά μας. Εάν όμως δεν το κάνουν, δεν νομίζεις ότι επιβάλλεται η περιφρόνησή μας γι' αυτούς τους επιδειξίες ; Όσο για τον Νεραντζή, άσε να το δηλώσει ο ίδιος και μετά βλέπουμε. Μην τον προβιβάζεις όμως εσύ.

Firfiris
29-09-08, 10:53
Φίλε Βαγγέλη. Δάσκαλε που δίδασκες και νόμον δεν εκράτεις ! Εφ' όσον είσαι εντεταλμένος να κρατάς την Τάξη στο Ψαλτολόγιο ( ήδη στην μετριότητά μου, παρ' όλο ότι με γνωρίζεις 30 και πλέον χρόνια και ξέρεις ότι αυτό που έχω να πώ, θα το πώ κι ας γκρεμίσει ο κόσμος, έχεις κάνει 2 φορές συστάσεις ), η γνώμη μου είναι, πως θα πρέπει να βαστάς ΟΛΟΥΣ τους τύπους.
Όταν υπερβάλλουμε ή και υποτιμούμε τους τίτλους ή τα αξιώματα της Μητρός Εκκλησίας, αν όχι, το λιγότερο που επιτυγχάνουμε, είναι να ασεβούμε προς τους Θεσμούς Αυτής. Εδώ, αναφέρεις ότι ο Νεραντζής, είναι Άρχων Διδάσκαλος του Αποστόλου και καλά κάνεις, γιατί όντως αυτό είναι το Οφφίκιό του. Στην εκπομπή σου που τον έχεις να ψάλλει στρη Χίο ( Γενέσιον Θεοτόκου ), τον αναφέρεις επανειλημμένα, σαν Άρχοντα Πρωτοψάλτη. Είναι σαν να εκφωνείς τον καντηλανάφτη της Εκκλησίας σου Πανασιολογιώτατο ! Θα μου πείς ότι στην εποχή που ζούμε, είσαι ότι δηλώσεις. Έτσι, βλέπουμε ανθρώπους - Ψάλτες και Συναδέλφους, οι οποίοι αυτοτιτλοφορούνται " ΜΟΥΣΙΚΟΛΟΓΟΙ ". Καλό θα είναι όμως, να μας βάλλουν και μία φωτοτυπία του Πανεπιστημιακού Πτυχίου τους, για να δεχτούν τα ολόθερμα συγχαρητήριά μας. Εάν όμως δεν το κάνουν, δεν νομίζεις ότι επιβάλλεται η περιφρόνησή μας γι' αυτούς τους επιδειξίες ; Όσο για τον Νεραντζή, άσε να το δηλώσει ο ίδιος και μετά βλέπουμε. Μην τον προβιβάζεις όμως εσύ.

Ο Άγιος Ιωάννης ο Κουκουζέλης έγινε Άγιος ΟΧΙ επειδή ήταν Μαΐστορας ΑΛΛΑ επειδή ήταν ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

ΔΕΝ κολλούσε σε τίτλους και άλλα ΕΠΟΥΣΙΩΔΗ αλλά υμνούσε τον ΘΕΟ και όχι τον ΕΑΥΤΟ του.

Όπως βλέπετε και εγώ τα λέω όλα "κι ας γκρεμίσει ο κόσμος" που λέτε και εσείς.

Αυτά.

vagelis
29-09-08, 10:54

Αρχωντα
(και μιας και οπως λες γνωριζομαστε 30 χρονια θα χρησιμοποιησω ενικο)
1ον : Η εκπομπη που ακουσες ηταν αναμεταδοση (γραφθηκε πριν τρια χρονια περιπου) και ηταν τοτε που ειχε παρει το οφικιο ο κ. Νεραντζης . Τοτε μου ειχαν πει για οφικιο του ''Ἀρχωντα Πρ-λτη'' . Τελος παντων προκειται για λαθος αν θελεις . Δεν νομιζω να θειχθηκαν οι δεκαδες των ''Αρχωντων Πρ-λτων'' που εχουν προκυψει τα τελευται χρονια .
2ον : Η εκφραση ''καντηλαναφτης'' (που βεβαια υπονοει τον κ. Νεραντζη) , ειναι τουλαχιστον ατυχης . Δεν θα το σχολιασω περισσοτερο αν και απο ενα ''Αρχωντα Πρ-λτη'' , θα περιμενα μεγαλοσυνη και πιο κοσμιες εκφρασεις .
3ον : Καλο ειναι και οι ''Αρχωντες'' να ανεβαζουν στο φορουμ ηχητικα (δικα τους ή αλλων) προς κοινον οφελος και μαλιστα οσοι διαθετουν αξιολογο αρχειο οπως εσυ .
Φιλικα , ο απλος ψαλτης (μαλλον ψαλτακος) Β.Λ.

teofilos3
29-09-08, 11:29
Αρχωντα
1ον : Η εκπομπη που ακουσες ηταν αναμεταδοση (γραφθηκε πριν τρια χρονια περιπου) και ηταν τοτε που ειχε παρει το οφικιο ο κ. Νεραντζης . Τοτε μου ειχαν πει για οφικιο του ''Ἀρχωντα Πρ-λτη'' . Τελος παντων προκειται για λαθος αν θελεις . Δεν νομιζω να θειχθηκαν οι δεκαδες των ''Αρχωντων Πρ-λτων'' που εχουν προκυψει τα τελευται χρονια .
2ον : Η εκφραση ''καντηλαναφτης'' (που βεβαια υπονοει τον κ. Νεραντζη) , ειναι τουλαχιστον ατυχης . Δεν θα το σχολιασω περισσοτερο αν και απο ενα ''Αρχωντα Πρ-λτη'' , θα περιμενα μεγαλοσυνη και πιο κοσμιες εκφρασεις .
3ον : Καλο ειναι και οι ''Αρχωντες'' να ανεβαζουν στο φορουμ ηχητικα (δικα τους ή αλλων) προς κοινον οφελος και μαλιστα οσοι διαθετουν αξιολογο αρχειο οπως εσυ .

Βαγγέλη καλημέρα.
Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις,ως έλάχιστος του αναλογίου,πιστεύω δε ότι η "Αρχοντιά" βρίσκεται "αλλού" και περισσότερο μάλλον δεν επιβάλλεται ούτε επιδεικνύεται και ούτε είναι μικρόψυχη, αυτό δε όχι μόνο στην ψαλτική αλλά σε όλα τα πράγματα.Αν είσαι¨" Άρχοντας Π.Μ.Χ.Ε."πέραν των τίτλων που το αποδεικνύουν ,πρέπει να το αποδεικνύεις και με τη λεβεντιά σου και την μεγαλοφροσύνη σου ,την μεγαλοσύνη της ψυχής σου ΄,αφου υποτίθεται ότι σε εγγίζουν περισσότερο τα ψαλλόμενα ως ¨"Άρχοντας πρωτοψάλτης" και ότι αυτά ελήφθησαν φαντάζομαι υπόψιν ,πέραν των γνώσεων ,για να λάβει κάποιος το εν λόγω οφφίκιο.
Τελικά τα οφφίκια και οι όποιοι τίτλοι δεν έχουν και τόσο μεγάλη αξία αν μας λείπουν άλλα.

Βασίλης Κιαμηλίδης
29-09-08, 11:40
''Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλλέτω'', που ισχύει γιά όλους μας και για όλα, και πρέπει να μην ''υπερβάλλουμε''.
Σας παρακαλώ (αν και δεν διαφωνώ με τις απόψεις σας) σεβασθείτε, και μην ''λιθοβολείτε άλλο ηλεκτρονικά '' τον Άρχοντα Πρωτοψάλτη κ. Ιωαννίδη.

vagelis
29-09-08, 12:02
''Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλλέτω'', που ισχύει γιά όλους μας και για όλα, και πρέπει να μην ''υπερβάλλουμε''.
Σας παρακαλώ (αν και δεν διαφωνώ με τις απόψεις σας) σεβασθείτε, και μην ''λιθοβολείτε άλλο ηλεκτρονικά '' τον Άρχοντα Πρωτοψάλτη κ. Ιωαννίδη.

NO COMENT .

Τσακιτζής
29-09-08, 16:05
Αρχωντα

1) Το ότι αναγνωρίζεις ότι υπάρχει λάθος - έστω και στην πληροφόρηση - κατατάσσεται στα θετικά.
2) Η έκφραση " καντηλανάφτης" δεν απευθύνεται στον Νεραντζή, για τον οποίον έχω κατά καιρούς, εκφράσει την θετική μου γνώμη για τον τρόπο που ψάλλει. Μπορεί να μην συμφωνώ με αυτά που γράφει στο βιβλίο του, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Σαν Ψάλτη τον δέχομαι, οπότε να άλλη μία περίπτωση παρερμηνείας των μυνημάτων μου. Πιστεύω ότι θα έχεις ακούσει πολλές φορές διάφορους Παπάδες, οι οποίοι λόγω "ειδικών συνθηκών"
προσαγορεύουν τους Χωρεπισκόπους με την λέξη¨" Σεβασμιώτατε" ή μήπως κάνω λάθος ; Εγώ τουλάχιστον, έχω λογοφέρει 3 φορές γι' αυτό τον λόγο.3) Με γνόμωνα τις συζητήσεις μας, γνωρίζεις ΠΟΛΥ καλά, ότι όταν μου πρότεινες για πρώτη φορά, να βάλω ηχογραφήσεις μου στο Forum, σου έδωσα το πράσινο φώς, να βάλεις ότι έχεις από ' μένα.Ήδη σου έχω ταχυδρομήσει - όπως σου είπα και στο τηλέφωνο προχθές το Σάββατο - 5 - 6 CDs γι' αυτό τον σκοπό, οπότε ΠΑΛΙ είσαι άκυρος.
Τώρα όσον αφορά τους άλλους που μιλούν για Αγιωσύνη και Αρχοντιά, τι να πώ; Κουκιά έφαγαν, κουκιά μαρτυράνε.
Το να κρίνετε κάποιον ΚΥΡΙΟΙ, είναι εύκολο.Ιδίως, όταν δεν γνωρίζετε ΚΑΘΟΛΟΥ το ποιόν του και αναφέρεστε σε ότι κόβει το μυαλό σας. Ο απάναντί σας κρίνεται, τότε μόνον όταν έλθετε στο επίπεδό του, γνωρίσετε επακριβώς ποιός είναι και τι πράττει και εάν το θέλετε, έχετε κι εσείς κάποιο μικρό ποσοστό από το έργο που κουβαλάει στις πλάτες του. Εάν όχι, είναι τουλάχιστον ανοησία να κάνετε κάτι τέτοιο.
Ένα ευχαριστώ, στον κ. Κιαμηλίδη για την άποψή του. Νομίζεις Φίλε μου ότι αξίζει τον κόπο ;

vagelis
29-09-08, 16:36
1) Το ότι αναγνωρίζεις ότι υπάρχει λάθος - έστω και στην πληροφόρηση - κατατάσσεται στα θετικά.
2) Η έκφραση " καντηλανάφτης" δεν απευθύνεται στον Νεραντζή, για τον οποίον έχω κατά καιρούς, εκφράσει την θετική μου γνώμη για τον τρόπο που ψάλλει. Μπορεί να μην συμφωνώ με αυτά που γράφει στο βιβλίο του, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Σαν Ψάλτη τον δέχομαι, οπότε να άλλη μία περίπτωση παρερμηνείας των μυνημάτων μου. Πιστεύω ότι θα έχεις ακούσει πολλές φορές διάφορους Παπάδες, οι οποίοι λόγω "ειδικών συνθηκών"
προσαγορεύουν τους Χωρεπισκόπους με την λέξη¨" Σεβασμιώτατε" ή μήπως κάνω λάθος ; Εγώ τουλάχιστον, έχω λογοφέρει 3 φορές γι' αυτό τον λόγο.3) Με γνόμωνα τις συζητήσεις μας, γνωρίζεις ΠΟΛΥ καλά, ότι όταν μου πρότεινες για πρώτη φορά, να βάλω ηχογραφήσεις μου στο Forum, σου έδωσα το πράσινο φώς, να βάλεις ότι έχεις από ' μένα.Ήδη σου έχω ταχυδρομήσει - όπως σου είπα και στο τηλέφωνο προχθές το Σάββατο - 5 - 6 CDs γι' αυτό τον σκοπό, οπότε ΠΑΛΙ είσαι άκυρος.
Τώρα όσον αφορά τους άλλους που μιλούν για Αγιωσύνη και Αρχοντιά, τι να πώ; Κουκιά έφαγαν, κουκιά μαρτυράνε.
Το να κρίνετε κάποιον ΚΥΡΙΟΙ, είναι εύκολο.Ιδίως, όταν δεν γνωρίζετε ΚΑΘΟΛΟΥ το ποιόν του και αναφέρεστε σε ότι κόβει το μυαλό σας. Ο απάναντί σας κρίνεται, τότε μόνον όταν έλθετε στο επίπεδό του, γνωρίσετε επακριβώς ποιός είναι και τι πράττει και εάν το θέλετε, έχετε κι εσείς κάποιο μικρό ποσοστό από το έργο που κουβαλάει στις πλάτες του. Εάν όχι, είναι τουλάχιστον ανοησία να κάνετε κάτι τέτοιο.
Ένα ευχαριστώ, στον κ. Κιαμηλίδη για την άποψή του. Νομίζεις Φίλε μου ότι αξίζει τον κόπο ;

1ον : Καποιο παλιο τραγουδι λεει :''Λαθη , ολοι κανουμε λαθη .. '' . Ισως ειναι ο μοναδικος κανωνας ανευ εξαιρεσεων .
2ον : Εξηγησεις για ''καντηλαναφτης'' δεκτες . Καλλιτερα ομως τα μηνυματα σου να ειναι πιο σαφη για να μην δημιουργουνται παρερμηνειες και παραξηγησεις .
3ον : Ο φιλος Βασιλης Κιαμηλιδης ειναι μεσα στα 4-5 πιο ευγενικα μελη του φορουμ .
4ον : Γιατι δεν δημοσιευεις στο φορουμ τις οποιες διαφωνιες σου για το βιβλιο
του κ. Νεραντζη . Να μια καλη αιτια συζητησης για του θεωρητικους (και ειστε πολλοι) του φορουμ .
5ον : Περιμενω με χαρα τις ηχογραφησεις σου για τα περαιτερω , αλλα προσπαθησε να τηρεις το ''τα εν οικω μη εν δημο'' .

Ξερω οτι για σενα ισχυει το τραγουδι ''δεν αλλαζω εγω μυαλα , σ'αγαπαω μεν αλλα , ετσι ημουν ετσι ειμαι κι' ετσι θαμαι ..'' (εννοω οτι αυτο που θες να πεις , θα το πεις και ''γαια πυρι μηχθειτω'' . Δικαιωμα και προβλημα σου , απλα να ξερεις οτι υπαρχουν και αλλοι σε αυτο το φορουμ (και πρωτος εγω) του ιδιου φυραματος . Λες , θα σου πουνε .
Τελειωνωντας ΠΟΛΛΕΣ ΕΥΧΕΣ για χρονους ΜΑΚΡΟΥΣ & ΚΑΛΟΥΣ για τον πρωτοτοκο σου Κυριακο , που γιορταζει σημερα .
Ισχυει και για καθε αλλο (αλλη) εορταζωντα απο τα μελη του φορουμ .
Τα υπολοιπα στο ''τελι'' .

Βασίλης Κιαμηλίδης
29-09-08, 18:31
Και από μένα Άρχοντα κ. Ιωαννίδη ΠΟΛΛΕΣ ΕΥΧΕΣ για χρονους ΜΑΚΡΟΥΣ & ΚΑΛΟΥΣ για τον πρωτοτοκο σου Κυριακο , που γιορταζει σημερα .
Ισχυει και για καθε αλλο (αλλη) εορταζωντα απο τα μελη του φορουμ .
Και επειδή θα είσαι απασχολημένος με τα εόρτια, προσφέρω εγώ για λογαριασμό σου Χερουβικό σε Βαρύν ήχο που είναι ο ήχος της ερχόμενης Κυριακής, που ψάλλει φυσικά ο Άρχων.
Όσον αφορά το κείμενο του χερουβικού πιστεύω ότι ο Άρχων θα μας το δωρήσει.
Βασίλης Κιαμηλίδης

vagelis
06-10-08, 08:07
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη Β159 της 4-10-2008 . Αναφερεται στον παλαιμαχο
(83 ετων) ΕΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ συναδελφο πρωτοψαλτη στην Αγιασσο της Λεσβου
κ. Ευστρατιο Βαλεση .
Ευχαριστω τον συναδελφο και μελος του φορουμ κ. Ευστρατιο Κουδουνελλη ,
πρωτοψαλτη του Ιερου Μητροπολιτικου Ναου Αμφισσας , που προσεφερε το υλικο για την εκπομπη αυτη .
Καλη Ακροαση .

koudounellis
06-10-08, 23:44
Ευχαριστώ πολύ κ. Βαγγέλη για το ενδιαφέρον σας για την ψαλτική παράδοση της νήσου Λέσβου και μάλιστα του χωριού μου Αγιάσου Λέσβου.
Είναι αλήθεια ότι στο νησί αλλά και ειδικά στο χωριό μου υπάρχει ψαλτική παράδοση και μάλιστα επηρεασμένη κατά πολύ από το Οικουμενικό Πατριαρχείο καθότι κοσμούσαν το αναλόγιά μας ψάλτες προερχόμενοι από αυτό.
Όπως σε όλα τα μέρη της Ελλάδας μας υπάρχει μεράκι από ανθρώπους γι αυτά που ασχολούνται έτσι και στην Αγιασο με ό,τι έχουν καταπιαστεί οι Αγιασώτες καλλιτέχνες το έχουν αξιοποιήσει ( ξυλογλυπτική, ψαλτική,κεραμικά κ. α.)

Ένας από αυτους είναι και ο ''παλαίμαχος'' όπως περιγράφετε στην εκπομπή σας ο κυρ Στρατής Βάλεσης. 62 συναπτά έτη αφιερωμένα στην εκκλησία ,στο αναλόγιο, στη μελέτη κατα μόνας .
Θυμάμαι τον ευατόν μου παιδί 6 ετών το 1977 να εκλλησιάζομαι στην Παναγία της Αγιάσου . Καθόμουν στη μέση του ναού και παρακολουθούσα τους δύο ιεροψάλτες στρεφόμενος πότε δεξιά και πότε αριστερά να τους ακούω και να τους παρατηρώ στα πάντα. Ο κυρ Στρατής έψαλε αριστερά απέναντι σε ένα δεξιο ψάλτη καλλίφωνο μεν αλλά όχι ισάξιο του στη γνώση και στο χαρακτήρα. Είχε ζητήσει δικαίωση με διαγωνισμό για το δεξί ψαλτήρι . Δικαιώθηκε αλλά ο δεσπότης του είπε να παραμείνει αριστερά γιατί ο δεξιός θα έφευγε. Πικραμένος το δέχτηκε αν και είχε επίσημα διορισμό ως δεξιός. Οστόσο όταν παραιτήθηκε ο δεξιός ψάλτης μετά από40 χρόνια δεν μετακινήθηκε από τη θέση του γιατί περίμενε να τον προτείνουν για το δεξί αναλόγιο , οπερ και έγένετο μετά από 6 μήνες. Το 1996 ανέλαβε και μετά από 10 χρόνια το 2006 τον τίμησε ο Οικουμενικός Πατριάρχης με το οφφίκιο του Αρχοντος Υμνωδού της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας. Ο ίδιος το χάρηκε σαν μικρό παιδί .
Τον θυμάμαι όταν ήμουν σπουδαστης της Ριζαρείου σχολής όταν του έφερνα καμιά φωτοτυπία τη ρουφούσε στην κυριολεξία, ή όταν του πρότεινα μουσικά βιβλία όπως του Χρυσανθου Θεοδοσόπουλου , του Αβραάμ Ευθυμιάδη του Λυκούργου Πετρίδη που είχε εκτελέσεις του Στανίτσα και άλλα να τα αγοράζει για να δει θέσεις αναλύσεις γραμμές.
Το 2000 όταν ήμουν φαντάρος στην έξοδο μου από το στρατό πήγαινα στο σπίτι του και μελετουσαμε διάφορα μαθήματα καθώς και μου έλεγε ιστορίες για ψάλτες και εκκλησιαστικά γεγονότα. Τότε σκέφτηκα να τον βιντεοσκοπήσω με την κάμερα που είχα σε διαφορους ύμνους ήταν τότε περίοδος του Τριωδίου και έτσι τον βιντεοσκόπησα.
Ας είναι καλά ο κύριος Βαγγέλης που με το ενδιαφέρον του για τον κυρ Στρατή 'εγινε αφορμή να παρουσιαστεί από την εκπομπή του και να τον ''ακούσουν'' όσα μελη το επιθυμούν. Η επιμέλεια της εκπομπής εξαιρετική και η προσφώνηση αλλά και ο τρόπος που παρουσιάζει τους ύμνους.
Καλή δύναμη στο έργο σας κ. Βαγγέλη καθώς και στον κ. Μανώλη Σουργιαδάκη .
Ευχαριστώ-στούμε πάρα πολύ για τον κόπο και το χρόνο,που διαθέσατε ακόμα και που ανεβάσατε την εκπομπή στο τόσο αξιόλογο φόρουμ.

Bασίλης
11-10-08, 15:34
Εντυπωσεις ;

Κ. Σουργιαδάκη και κ Λιναρδάκη συγχαρητήρια γιαυτήν την εκπομπή!!!!

Ο Αρχων είναι φανταστικός όχι μόνο ερμηνευτικά αλλά και φωνητικά!!! Είναι εξαιρετικό μάθημα φωνητικής τοποθέτησης!!! Τι πληρότητα φωνής! Δεν χορταίνω να τον ακούω!!!!

Σας ευχαριστώ πολύ!!!

vagelis
12-10-08, 04:49
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη Β160 της 11-10-08 , περι Του Αρχωντος Πρωτοψαλτου Της Αγιωτατης Αρχιεπισκοπης Κωνσταντινουπολεως
κυρ Δημητριου Ιωαννιδη .
Καλη Ακροαση .

Λεωνίδας
12-10-08, 11:44
Αγαπητοι Φιλοι, επισυναπτω την εκπομπη Β160 της 11-10-08 , περι Του Αρχωντος Πρωτοψαλτου Της Αγιωτατης Αρχιεπισκοπης Κωνσταντινουπολεως κυρ Δημητριου Ιωαννιδη.

Ευτυχώς, κυρ-Βαγγέλη, που ανέβασες την εκπομπή. Είχα συννενοηθεί χθες με τον Αλέξιο Νικολιτσόπουλο να ηχογραφήσω εγώ, γιατί αυτός έλειπε απ' το σπίτι του και για περίπου δέκα λεπτά λίγο μετά την έναρξη της εκπομπής νεκρώθηκε ο σταθμός. Μετά συνέχισε κανονικά. Πρέπει να πούμε ευγενικά στους υπεύθυνους κάτι να κάνουν, όπως γράφεις και σ' άλλο μήνυμά σου.

vagelis
12-10-08, 11:56
Ευτυχώς, κυρ-Βαγγέλη, που ανέβασες την εκπομπή. Είχα συννενοηθεί χθες με τον Αλέξιο Νικολιτσόπουλο να ηχογραφήσω εγώ, γιατί αυτός έλειπε απ' το σπίτι του και για περίπου δέκα λεπτά λίγο μετά την έναρξη της εκπομπής νεκρώθηκε ο σταθμός. Μετά συνέχισε κανονικά. Πρέπει να πούμε ευγενικά στους υπεύθυνους κάτι να κάνουν, όπως γράφεις και σ' άλλο μήνυμά σου.

Το ξερω γιαυτο την ανεβασα .
ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ : Δειτε το λινγκ που παραθετω και καμετε κατι .
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=17199&postcount=1

vagelis
12-10-08, 20:06
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω εκπομπη-ηχογραφηση που πραγματοποιηθηκε στον Ιερο Μητροπολιτικο Ναο του Αγιου Μηνα Ηρακλειου Κρητης , τον Οκτωβριο του 1970 , Κυριακη των Αγιων Πατερων και του Πλ.Δου ηχου .
Ιερουργει ο μακαριστος Μητροπολιτης Ρεθυμνης και Αυλοποταμου κυρος ΤΙΤΟΣ (Συλλιγαρδακης) .
Ψαλλει ο τοτε πρωτοψαλτης του ναου Θεοδωρος Βασιλικος . Καπου ακουγεται και ο απο τοτε και ως και σημερα Λαμπαδαριος του ναου , εκλεκτος συναδελφος Γιωργος Παντελακης .
ΕΥΚΑΙΡΕΙΑ να ακουσεται τον Θ. Βασιλικο να ψαλλει πριν 38 χρονια σε ηλικια 31ετων .
Καλη Ακροαση .

Βασίλης Κιαμηλίδης
12-10-08, 21:16
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη Β160 της 11-10-08 , περι Του Αρχωντος Πρωτοψαλτου Της Αγιωτατης Αρχιεπισκοπης Κωνσταντινουπολεως
κυρ Δημητριου Ιωαννιδη .
Καλη Ακροαση .

Ευάγγελε συγχαρητήρια και ευχαριστίες που μας γνώρισες καλύτερα για τον Άρχοντα Πρωτοψάλτη Κυρ. Δημήτριο Ιωαννίδη, τον οποίο γνώρισα τηλεφωνικά στις αρχές του 2007 κατά την παραγγελία του Θεωρητικού του που είναι εξ όσον γνωρίζω το μοναδικό που έχει τόσες ασκήσεις σε mp3, ενώ δίνει και πάρα πολλές πρακτικές οδηγίες για ψάλλειν σε σωστές βάσεις ώστε η φωνή του Ιεροψάλτη να καλλιεργείται να αποφεύγει τις κραυγές και να ψάλλει μελωδικά και κυρίως κατ' έννοιαν.
Για μένα παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον ο τομέας των Δημοτικών μας τραγουδιών, και θα είθελα πληροφορίες για τα σχετικά τραγούδια, και τις προοπτικές έκδοσής σε βιβλίο.
Ευάγγελε να είααι πάντα καλά και να μας προσφέρεις τα δώρα σου, και ο Πανάγαθος Κύριος εύχομαι να σου προσφέρει Αντίδωρα κατά τον πόθον σου.
Βασίλης Κιαμηλίδης

vagelis
21-10-08, 19:16
Επισυναπτω εκπομπη αφιερωμενη στον εκ Κωνσταντινουπολεως Πρωτοψαλτη Γρηγορη Νταραβανογλου .

vagelis
25-10-08, 22:07
Μιας και ο Ρ/Σ της ΙΑΚ δεν επαιζε παλι σημερα στο Ιντερνετ , επισυναπτω την εκπομπη Β163 (25-10-08) . Ειναι αποσπασματα (Εσπερινου , Ορθρου , Θειας Λειτουργιας) απο πανηγυρη του Ιερου Μητροπολιτικου Ναου Αγιου Δημητριου Αγρινιου . Ψαλλει ο αειμνηστος Πρωτοψαλτης Αγρινιου Γερασιμος Πρεβεζιανος
με την χορωδια του . Προσεξτε την πολυ ωραια δοξολογια (καποια σχετικα παρομοια εχω στο λινγκ http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=18135&postcount=1 στο ΖΙΠ ΟΡΘΡΟΣ) και τα πολυ ωραια Λειτουργικα (Σινωπέως) .
ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Το ηχητικο υλικο της εκπομπης , μας παρεχωρηθη απο τον αγαπητο συναδελφο και εκλεκτο μελος του ''Ψαλτολογιον'' Λεωνιδα Γαρουφαλή , του οποιου ο αειμνηστος Πρεβεζιανος ηταν ο πρωτος του δασκαλος στην Β.Μ. . Οι συντελεστες της εκπομπης , θερμα τον ευχαριστουμε .

Λεωνίδας
27-10-08, 13:50
Ειναι αποσπασματα απο πανηγυρη του Ιερου Μητροπολιτικου Ναου Αγιου Δημητριου Αγρινιου . Ψαλλει ο αειμνηστος Πρωτοψαλτης Αγρινιου Γερασιμος Πρεβεζιανος με την χορωδια του . Το ηχητικο υλικο της εκπομπης , μας παρεχωρηθη απο τον αγαπητο συναδελφο και εκλεκτο μελος του ''Ψαλτολογιον'' Λεωνιδα Γαρουφαλή, του οποιου ο αειμνηστος Πρεβεζιανος ηταν ο πρωτος του δασκαλος στην Β.Μ. Οι συντελεστες της εκπομπης , θερμα τον ευχαριστουμε .

Κύριε Βαγγέλη, ευχαριστούμε για τον κόπο που καταβάλλετε. Όντως, ο αείμνηστος Γεράσιμος Πρεβεζιάνος είναι μέγα μουσικο κεφάλαιο για το Αγρίνιο και την Αιτ/νια γενικότερα. Δυστυχώς για μας, έφυγε για τον ουρανό σε ηλικία μόλις 40 ετών, το έτος 1994.
Απλώς να διορθώσω δύο σημεία στο μήνυμά σας. Πρώτον, ο ναός του Αγίου Δημητρίου δεν είναι η Μητρόπολη του Αγρινίου. Και δεύτερον, ο πρώτος δάσκαλός μου ήταν ο κ. Απόστολος Παπαχρήστος. Όμως, μόλις 2,5 χρόνια μαθήτευσα κοντά σ' αυτόν. Τα πολλά και βασικά μουσικά έμαθα κοντά στον αείμνηστο Γεράσιμο επί 6 χρόνια, όπως ενθυμούμαι.

Λεωνίδας
02-11-08, 20:44
Ο κυρ-Βαγγέλης και οι συνεργάτες του χθες, Σάββατο 1.11.2008 αναμετέδωσαν παλαιότερη εκπομπή υπό τον κωδικό Β100 (28-10-06) που περιελάμβανε αποσπάσματα από την πανήγυρη της 26-10-1977 [όρθρος - θεία Λειτουργία] από τον Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου, πολιούχου Θεσσαλονίκης.
Προεξάρχει ο μακαριστός Μητροπολίτης Ρόδου κυρός ΣΠΥΡΙΔΩΝ.
Ψάλλει ο αείμνηστος Άρχων Πρωτοψάλτης Χρύσανθος Θεοδοσόπουλος.

vagelis
02-11-08, 21:04
Λεωνιδα Πολλες Ευχαριστιες .
Τελικα προεξηρχε ο μακαριστος Μητροπολιτης Νεας Ιωνιας κυρος ΤΙΜΟΘΕΟΣ
(κρης την καταγωγη) . Το λαθος ειναι δικο μου στην αναγγελια της εκπομπης .

vagelis
09-11-08, 12:45
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω (συμπιεσμενη) την εκπομπη Β164(8-11-2008) .
ΠΕΡΙΕΧΩΜΕΝΑ :
1ον : Υμνοι Μιχαηλ Αρχαγγελου (Μανωλης Σουργιαδακης-Σπυρος Καμπιτσης) .
2ον : Υμνοι Αγιου Νεκταριου (Σταυρος Πήλιουρας και η χορωδια του) .
3ον : Υμνοι Αγιου Μηνα (Δημητριος Νεραντζης - Ηρακλειωτες Ψαλτες) .
Καλη Ακροαση .

vagelis
10-11-08, 09:46
Αγαπητοι φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη της 9-11-2008 . Ειναι αναμεταδοση παλαιωτερης εκπομπης (Β4) που ειχε μεταδοθει αρχικα στις 3-11-2004 , γιαυτο υπαρχει και ασυμφωνια στο ''πριν τοσα χρονια ..'' .

Παρακαλω να προσεξτε τα ακολουθα :

Στο πρωτο μερος το Δυναμις σε Λεγετο και το Χερουβικο σε Πλ.Αο . Και τα δυο ειναι συνθεσεις του αειμνηστου Αρχωντα Πρωτοψαλτη Ιωαννη Βουτσινα .

Στο δευτερο μερος , την πολυ καλη ερμηνεια του Αρχωντα Διδασκαλου Του Αποστολου Δημητριου Νεραντζη στο Δυναμις του Κρητος και το Χερουβικο του
Πριγγου σε Πλ του Αου .

Οποιος θελει ας σχολιασει σχετικα .

Καλη Ακροαση .

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ
22-11-08, 22:25
Λεωνιδιο Αρκαδιας 20-11-2000 .
Πανηγυρικος Εσπερινος απο τον Ιερο Ναο Εισοδειων της Θεοτοκου .
Ψαλλει ο πρωτοψαλτης Σταυρος Πηλιουρας με την χορωδια του .

vagelis
29-11-08, 18:42
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β166 της 29-11-2008 .
Αναφερεται στο βιβλιο ''ΜΕΛΩΔΗΜΑΤΑ'' που εξεδωσε προσφατα η κ. Αγνη Πρεβεζιανου-Δασκαλακη και που ειναι αφιερωμενο στην μνημη του σηζυγου της , αειμνηστου πρωτοψαλτη Αγρινιου Γερασιμου Πραβεζιανου .
Ακουγωνται διαφοροι υμνοι απο την ''Βυζαντινη Χορωδια Αγρινιου'' (διευθυνει ο Ανδρεας Λαναρας) και απο τον αειμνηστο Γερασιμο Πραβεζιανο .
Καλη Ακροαση .

vagelis
03-12-08, 13:42
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω αποσπασματα πανηγυρικου εσπερινου Αγιας Βαρβαρας της 3-12-1987 .
Ψαλλουν πλαισιουμενοι υπο συναδελφων :
ΔΕΞΙΑ : Βαγγελης Λιναρδακης .
ΑΡΙΣΤΕΡΑ : Στελιος Νανακης (αειμνηστος) .
Η εκπομπη ειναι και ενα ειδος μνημοσυνου στον αξεχαστο συναδελφο Στελιο
Νανακη πρωτοψαλτη Ηρακλειου . Πεθανε περιπου ενα χρονο μετα (+ 18-11-1988) . Αιωνια του η μνημη .
Τον θειο λογο κηρυττει ο χοροστατων , μακαριστος πλεον Αρχιεπισκοπος Κρητης κυρος Τιμοθεος .
Καλη Ακροαση .

Λεωνίδας
07-12-08, 19:25
Η εκπομπή "Ψαλτικης Απανθισματα" χθες, Σάββατο 6 Δελεμβρίου 2008 περιελάμβανε συναυλία της βυζαντινής χορωδίας του Δήμου Ηρακλείου Κρήτης με χοράρχη τον Μανώλη Σουργιαδάκη.
Η εν λόγω εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στις 8.12.2003 στον ιερό ναό Αγίας Βαρβάρας Ηρακλείου Κρήτης. Εψάλησαν ύμνοι της Αγίας Βαρβάρας και των Χριστουγέννων.

vagelis
14-12-08, 12:14
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' της 15-12-2007 (αναμεταδοθη στις 13-12-2008) . Ηχογραφηση απο τον Ι.Ν. Αγιου Δημητριου
Θεσ-κης , Κυριακης των Προπατωρων στις 17-12-1978 . Ψαλλει ο αειμνηστος
Αρχωντας Πρωτοψαλτης Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος .
Παρακαλω προσεξτε το δοξαστικο στην αρχη της εκπομπης . Τα λειτουργικα που ψαλλωνται σε ηχο Πλαγιο του Πρωτου Εναρμονιο , υπαρχουν στο βιβλιο του αειμνηστου Χρυσανθου , ''Θεια Λειτουργια'' και ειναι δικης του συνθεσης .
Την εν λογω εκπομπη ζητησαν πολλοι φιλοι .
Καλη Ακροαση .

Λεωνίδας
21-12-08, 13:00
Επισυνάπτω την χθεσινή εκπομπή ''Ψαλτικής Απανθίσματα'' 20.12.2008:
Ο πρωτοψάλτης Αθανάσιος Παϊβανάς μιλάει ζωντανά στην εκπομπή. Ακούγονται ύμνοι από την χορωδια ''Εργαστηρι Ψαλτικης'', που διευθύνει ο ίδιος. Υπόψιν ότι ο κ. Παϊβανάς είναι μαθητής του Άρχοντος Θρ. Στανίτσα και η χορωδία ψάλλει κατά το πατριαρχικό ύφος, όπως μας το κληροδότησε ο αείμνηστος Άρχων.

vagelis
28-12-08, 12:06
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β11 της 1-1-2005 που αναμεταδοθη χθες 27-12-2008 . Περιεχει αποσπασματα απο τον Εσπερινο της
31-12-1959 και της Θειας Λειτουργιας της 1-1-1960 , στον Πανσεπτο Πατριαρχικο Ναο του Αγιου Γεωργιου στο Φαναρι της Πολης .
Χοροστατει ο Μακαριστος Οικουμενικος Πατριαρχης κυρος Αθηναγωρας .
Διακονοι : Ο τοτε Αρχιδιακονος και μετεπειτα Μητροπολιτης Πριγκηποννησων Αγαπιος (μακαριστος πλεον) και ο τοτε Δευτερευων και σημερινος Μητροπολιτης Περγης Ευαγγελος .
Ψαλλει ο τοτε Αρχωντας Πρωτοψαλτης της Μ.Ε. αειμνηστος Θρασυβουλος Στανιτσας .
Η ηχογραφηση αυτη κυκλοφορει ευρεως εδω και καποιες δεκαετιες . Καποιοι φιλοι ισως να μην την εχουν για αυτο και την ανεβαζω .
Υπαρχει ακομα στο υπ' αρ 2 σιντι του ''Κεντρου Παραδοσιακων Μουσικων Εκδοσεων'' που ιδρυσε και διευθυνει ο συναδελφος κ. Χρηστος Τσιουνης .
Καλη Ακροαση .

vagelis
12-01-09, 13:25
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' (Β166) της 10-1-2009 .
Ψαλλει ο πειραιωτης πρωτοψαλτης Νικος Αμοργιανος .
Καλη Ακροαση .

vagelis
13-01-09, 12:43
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β12 . Περιεχομενα :
1ον : ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ απο ακολουθια Θεοφανειων .
2ον : ΜΑΪΔΑΝΟΓΛΟΥ απο ακολουθια Θεοφανειων .

Καλη Ακροαση .

p.g.
16-01-09, 20:21
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β12 . Περιεχομενα :
1ον : ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ απο ακολουθια Θεοφανειων .
2ον : ΜΑΪΔΑΝΟΓΛΟΥ απο ακολουθια Θεοφανειων .

Καλη Ακροαση .

Συγχαρητηρια κύριε Βαγγέλη για τις εκπομπές σας. Οφελούμαστε πολύ. Ευχαριστούμε που τις ανεβαζετε στο φορουμ.

Λεωνίδας
18-01-09, 15:54
Στην εκπομπή "Ψαλτικής απανθίσματα" του Σαββάτου 17 Ιανουαρίου 2009 ακούστηκαν παλαιές (1970-71) ηχογραφήσεις (αποσπασπάσματα παλαιών λειτουργιών) από τον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Μηνά Ηρακλείου Κρήτης.
Έψαλλαν οι Θεόδωρος Βασιλικός, Στυλιανός Νανάκης, Δημήτριος Μαγούρης.

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ
19-01-09, 01:15
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΥΡΙΕ ΛΙΝΑΡΔΑΚΗ

Λεωνίδας
25-01-09, 12:32
Ο κυρ-Βαγγέλης Λιναρδάκης και οι συνεργάτες του εξ Ηρακλείου Κρήτης ετοιμάζουν και προσφέρουν ωραίες ηχογραφήσεις. Στην χθεσινή τους εκπομπή μετέδωσαν αποσπάσματα όρθρου και Θείας Λειτουργίας βαρέως ήχου από παλαιά ηχογράφηση (αρχές δεκαετίας 1970) στον Άγιο Δημήτριο Αμπελοκήπων.
Πρωτοψάλτης τότε ο αείμνηστος Άρχων της Μ.τ.Χ.Ε. Θρασύβουλος Στανίτσας.

Λεωνίδας
31-01-09, 21:52
Στην προ ολίγου μεταδοθήσα εκπομπή "Ψαλτικής απανθίσματα" ακούστηκαν αποσπάσματα πανηγυρικού εσπερινού της Υπαπαντής το 1974 στο Αίγιο.
Ψάλλουν: Δεξιά ο Άρχων Πρωτοψάλτης της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως κ. Αθανάσιος Καραμάνης και αριστερά ο Άρχων Διδάσκαλος του Αποστόλου κ. Δημήτριος Νεραντζής.

Υπόψιν ότι ορισμένοι ύμνοι (κεκραγάιο, εσπέρια) είχαν ανεβεί από το εξαιρετικό μέλος του "ψαλτολογίου" κ. Αντώνιο Μιχελουδάκη εδώ: http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=25910&postcount=1

Φυσικά, η εκπομπή έχει κάπως πεσμένη ποιότητα, αφού η ηχογράφηση είναι μέσω διαδικτύου. Όμως το προτέρημα είναι ότι ο κυρ-Βαγγέλης μετέδωσε όλο σχεδόν τον εσπερινό: και ανοιξαντάρια, και δοξαστικό και έξι στίχους :) από το "Θεοτόκε Παρθένε..." του Μπερεκέτη.

Αντωνης Μιχελουδακης
31-01-09, 22:17
Στην προ ολίγου μεταδοθήσα εκπομπή "Ψαλτικής απανθίσματα" ακούστηκαν αποσπάσματα πανηγυρικού εσπερινού της Υπαπαντής το 1974 στο Αίγιο.
Ψάλλουν: Δεξιά ο Άρχων Πρωτοψάλτης της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως κ. Αθανάσιος Καραμάνης και αριστερά ο Άρχων Διδάσκαλος του Αποστόλου κ. Δημήτριος Νεραντζής.

Υπόψιν ότι ορισμένοι ύμνοι (κεκραγάιο, εσπέρια) είχαν ανεβεί από το εξαιρετικό μέλος του "ψαλτολογίου" κ. Αντώνιο Μιχελουδάκη εδώ: http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=25910&postcount=1

Φυσικά, η εκπομπή έχει κάπως πεσμένη ποιότητα, αφού η ηχογράφηση είναι μέσω διαδικτύου. Όμως το προτέρημα είναι ότι ο κυρ-Βαγγέλης μετέδωσε όλο σχεδόν τον εσπερινό: και ανοιξαντάρια, και δοξαστικό και έξι στίχους :) από το "Θεοτόκε Παρθένε..." του Μπερεκέτη.

Αγαπητέ φίλε μου Λεωνίδα, καταρχίν ευχαριστώ για το ανέβασμα της εκπομπής και για τον χαρακτηρισμό πρός το προσωπό μου,αλλά δεν τα ανέβασα εγώ στο λινκ που παραπέμπεις αλλά το σίγουρα εξαιρετικό μέλος μας ο κ.Γαλάνης Παναγιώτης.Και πάλι σε ευχαριστώ φίλε μου

vagelis
08-02-09, 11:20
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β170 της 7-2-2009 :
Αρχων Πρωτοψαλτης της Ιερας Μητροπολεως Πειραιως , Αθανασιος Πεττας .

Καλη Ακροαση .

vagelis
15-02-09, 11:05
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β171 της 14-2-2009 . Ειναι αφιερωμενη στον εκλεκτο συναδελφο και καλο φιλο , Αρχωντα Μαϊστωρα Της Αγιας Του Χριστου Μεγαλης Εκκλησιας Γεωργιο Χ''Θεοδωρου .
Τους υμνους ψαλλει ο ιδιος ο Αρχωντας .
Καλη Ακροαση .

vagelis
15-02-09, 13:13
Για οσους φιλους δεν το ξερουν , τους πληροφορω οτι ο Αρχωντας Μαϊστωρ Γιωργος Χ''Θεοδωρου ειναι μελος του φορουμ .

Λεωνίδας
22-02-09, 12:29
Η χθεσινή εκπομπή "Ψαλτικής απανθίσματα" (Σάββατο 21.2.2009) ήταν αφιερωμένη εξ' ολοκλήρου στον Άρχοντα πρωτοψάλτη Δημήτριο Γούναρη.

vagelis
27-02-09, 11:50
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β173 του προσεχους Σαββατου 28-2-2009 .

Μερος Αον : Τριτομος Μουσικη Κυψελη Στεφανου Λαμπαδαριου . Νεα εκδοση της Ιερας Μονης Γρηγοριου του Αγιου Ορους . Ψαλλουν υμνους οι μοναχοι της μονης .

Μερος Βον : Χορωδια Βυζαντινης Μουσικης ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΨΑΛΤΙΚΗΣ (Θανασης Παϊβανας) : Σιντι ''Μυσταγωγων Σου ..'' .

Καλη Ακροαση .

π. Μάξιμος
27-02-09, 12:39
Εὐχαριστοῦμε πολύ κ. Λιναρδάκη γιά τήν κατ᾿ ἐξαίρεσιν ἀνάρτηση προκαταβολικῶς τῆς αὐριανῆς ἐκπομπῆς. Καί καταλαβαίνουμε τόν λόγο, ἐξ αἰτίας τῶν πολλαπλῶν μας ἐνασχολήσεων ἤ καί ἀπουσιῶν μας αὐτές τίς ἡμέρες τοῦ τριημέρου ἀργίας.
Τό συγκινητικό αὐτῆς τῆς ἐκπομῆς εἶναι ἡ συνέντευξη πού πήρατε ἀπό τόν πανοσιολογιώτατο ἅγιο Καθηγούμενο τῆς Ἱερᾶς Μονῆς Γρηγορίου (http://www.athonite.gr/athos/grigoriou.htm) τοῦ Ἁγίου Ὄρους π. Γεώργιον Καψάνη (http://www.phys.uoa.gr/~nektar/orthodoxy/tributes/gewrgios_grhgoriaths/index.htm) μιά σημαντικώτατη πνευματική προσωπικότητα τῆς Ὀρθοδοξίας, ὁ ὁποῖος μάλιστα μέ θερμά λόγια ἀναφέρεται καί σέ σᾶς προσωπικῶς, μιά ἀκόμη καταξίωση τοῦ ἔργου σας ἀπό ἕνα τόσο σημαντικό πρόσωπο.
Γιά τήν χορῳδία τοῦ κ. Παϊβανᾶ τί νά ποῦμε. Μόνον ἀκοῦμε... καί εἰσαγόμεθα μέ τόν καλύτερο τρόπο στήν ἁγία κατανυκτική περίοδο τῆς Ἁγίας καί Μεγάλης Τεσσαρακοστῆς πού εἶναι ἐνώπιον μας. Ἐμεῖς τί ἄλλο. Τά λέτε ἐσεῖς τόσο ὡραῖα καί ἐμπεριστατωμένα γι᾿ αὐτήν τήν χορῳδία καί τόν ἀξιέπαινο χοράρχη.
Σᾶς εὐχαριστοῦμε γιά μιά ἀκόμη φορά γιά τά τόσο ὠφέλιμα καί χρήσιμα πού μᾶς προσφέρετε καί τά συναισθήματα πού μᾶς δημιουργεῖτε.

Καλή Σαρακοστή καί μέ τό καλό νά φτάσουμε στό Πάσχα !!!

vagelis
27-02-09, 13:18
Να συμπληρωσω πως το σιντι ''Μυσταγωγων σου ..'' , διατιθεται στην συμβολικη τιμη των 10 ευρω .
Στην Αθήνα υπάρχει διαθέσιμο σε Αποστολική Διακονία, Στοά βιβλίου στις εκδόσεις Ακριτα, στα χριστιαννικά βιβλιοπωλεία, στου Παναγόπουλου.

Λεωνίδας
08-03-09, 20:39
Η χθεσινή εκπομπή "ψαλτικής απανθίσματα", Σάββατο 7 Μαρτίου 2009, ήταν εξ' ολοκλήρου αφιερωμένη στον πρωτοψάλτη και μελοποιό Αστέριο Δεβρελή. Ακούστηκαν ύμνοι από τον ίδιο.

vagelis
16-03-09, 09:55
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β175 της 14-3-2009 .
Αναφερεται σε συναυλια που εδοθη στο Ηρακλειο της Κρητης στις 21-3-1984
απο την χορωδια του Συνδεσμου Ιεροψαλτων Νομου Χανιων ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ο ΚΡΗΣ
με χοραρχη τον τοτε προεδρο του , Αρχωντα Μαϊστωρα της Μ.Ε. Γεωργιο Χ''Θεοδωρου .
Στο πρωτο μερος ψαλλωνται υμνοι του Τριωδιου . Στο δευτερο μερος ψαλλωνται συνθεσεις του Γεωργιου του Κρητος .
Καλη Ακροαση .

vagelis
16-03-09, 11:08
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β175 της 14-3-2009 .
Αναφερεται σε συναυλια που εδοθη στο Ηρακλειο της Κρητης στις 21-3-1984
απο την χορωδια του Συνδεσμου Ιεροψαλτων Νομου Χανιων ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ο ΚΡΗΣ
με χοραρχη τον τοτε προεδρο του , Αρχωντα Μαϊστωρα της Μ.Ε. Γεωργιο Χ''Θεοδωρου .
Στο πρωτο μερος ψαλλωνται υμνοι του Τριωδιου . Στο δευτερο μερος ψαλλωνται συνθεσεις του Γεωργιου του Κρητος .
Καλη Ακροαση .

Να συμπληρωσω οτι στην αρχη της συναυλιας , απευθυνει συντομο χαιρετισμο
ο τοτε προεδρος του Σωματειου Ιεροψαλτων Νομου Ηρακλειου ΑΝΔΡΕΑΣ Ο ΚΡΗΤΗΣ , αειμνηστος πρωτοψαλτης Ηρακλειου Στελιος Νανακης . Εγω τοτε ,
ημουν αντιπροεδρος .

vagelis
23-03-09, 09:37
Αγαπητοι Φιλοι

Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β177 της 28-3-2009 . Ψαλλει ο Θρασυβουλος Στανιτσας το 1967 στις ΗΠΑ . Συγκεκριμενα :
α) Κυριακη Δη Νηστειων στον Ιερο Ναο Μιχαηλ Αρχαγγελου (Σταμφορντ-Κονεκτικατ) .
β) Προηγιασμενη στον Ιερο Ναο Αγιας Τριαδος Νεας Υορκης .

Η συνεχεια της ηχογραφησης στην εκπομπη της Κυριακης 29-3-09 .

Καλη Ακροαση .

vagelis
23-03-09, 14:04
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω (σωστα αυτη την φορα) την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' της
21-3-09 : Εσπερινος Ευαγγελισμου και Ακαθιστος της 24-3-1972 . Ψαλλει ο Θρασυβουλος Στανιτσας .
Η συνεχεια στην εκπομπη της Κυριακης 22-3-2009 , που ηδη εχει ανεβασει ο αγαπητος Δημητρης Σκρεκας .
Καλη Ακροαση .

vagelis
05-04-09, 10:16
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β178(4-4-09) :
Ιερος Ναος Αγιου Τιτου Ηρακλειου Κρητης :
15-3-2009 Κατανυκτικος εσπερινος Βης Κυριακης των Νηστειων .
Χοροστατει ο Θεοφιλεστατος Επισκοπος Κνωσσου κ. ΕΥΓΕΝΙΟΣ .
Ψαλλει η Βυζαντινη Χορωδια του Δημου Ηρακλειου .
Χοραρχης ο συμπαρουσιαστης της εκπομπης , Μανωλης Σουργιαδακης , πρωτοψαλτης του Ιερου Ναου Μιχαηλ Αρχαγγελου & Ευαγγελισμου Της Θεοτοκου Ηρακλειου , καθηγητης της Β.Μ. .
Καλη Ακροαση .

vagelis
10-04-09, 19:36
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκτακτη εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β179 . Θα μεταδοθει την Μ. Τριτη και ωρα περιπου 12.00' .
Διαφοροι πρωτοψαλτες , ψαλλουν ειρμους και τροπαρια των κανωνων της Μ. Εβδομαδας (Αθανασιος Πεττας , Χαρης Νταραβανογλου , Γρηγορης Νταραβανογλου , Ζαχαριας Κοντοφρυδης , Νικολαος Νικολαου , Ευαγγελος Σφακιανακης) .
Οι υμνοι περιεχωνται σε σιντι (διανεμεται ΔΩΡΕΑΝ) , παραγωγης του Ρ/Σ της Πειραϊκης Εκκλησιας .
Επιμελεια - Οργανωση παραγωγης : Πρωτοψαλτης Βαγγελης Σφακιανακης .
Διευθυνση παραγωγης : Πρωτοπρεσβυτερος π. Γεωργιος Γεωργακοπουλος .

Καλη Ακροαση - Καλη Μεγαλη Εβδομαδα - Καλη Ανασταση .

vagelis
20-04-09, 17:21
Αγαπητοι Φιλοι Χριστος Ανεστη .
Την παρακαλω εκτακτη διωρη εκπομπη-συναυλια ''Ψαλτικης Απανθισματα''
Β180 της 17-4-09 , ηθελα να την ανεβασω κατα την δειαρκεια της Μεγαλης Εβδομαδος . Επειδη εκλεισε το φορουμ δεν προλαβα και την ανεβαζω τωρα (δες τε το και ως Πασχαλιατικο ''δωρακι'') .

Ιερα Μητροπολης Πειραιως και Φαληρου . Ιερος ναος Αγιων Κωνσταντινου & Ελενης . Παρασκευη 10-4-09 , ωρα 19.00'.
''Μεγαλοβδομαδο στο Αναλογιο'' : Συναυλια με υμνους της Μεγαλης Εβδομαδας . Ψαλλουν ιερεις και διαφοροι ψαλτες .
Τους υμνους προλογιζει ο αιδεσιμολογιωτατος Πρωτοπρεσβυτερος π. Ιωαννης Παναγιωτου .
Καλλιτεχνικη επιμελεια : Ευαγγελος Σφακιανακης , πρωτοψαλτης του Ιερου Ναου Υπαπαντης της Μητροπολεως Πειραιως & Φαληρου (στον ιδιο ιερο ναο , ειναι Λαμπαδαριος το εκλεκτο μελος του φορουμ Ευαγγελος Σολδατος , ο οποιος και ψαλλει τους Μακαρισμους απο την ακολουθια των Παθων) .

Καλη Ακροαση .

vagelis
23-04-09, 12:20
Χριστος Ανεστη .
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β143 (26-4-08) . Ειναι αποσπασματα Λειτουργιας της Αναστασεως στον Ιερο Καθεδρικο Ναο Ευαγγελισμου Της Θεοτοκου Αθηνων , πριν πολλα χρονια .
Ιερουργει ο μακαριστος Αρχιεπισκοπος κυρος Σεραφειμ και ψαλλουν οι τοτε ψαλτες του ναου , αοιδιμοι Σπυριδων Περιστερης (Πρωτοψαλτης) και Ευαγγελος Τζελας (Λαμπαδαριος) .

ΠΡΟΣΟΧΗ : Το επισυναπτωμενο στο παρων μηνυμα ηχητικο , δεν παιζει . Παρακαλω δειτε το αντιστοιχο ηχητικο στο αμεσως επομενο μηνυμα .

Καλη Ακροαση .

vagelis
23-04-09, 17:36
Χριστος Ανεστη
Στο αμεσως προηγουμενο μηνυμα , η επισυναψη της εκπομπης Β143 (26-4-08)δεν παιζει (κολαει) . Ανεβαζω ξανα νεα επισυναψη με νεο ηχητικο της ιδιας εκπομπης . Την δοκιμασα και παιζει .
Συγνωμη για την ταλαιπωρια .
Καλη Ακροαση .

vagelis
25-04-09, 09:08
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β181 της 25-4-2009 . Ειναι
αφιερωμενη στον καλο μου φιλο Γιωργο Σπανο , Κυπριο μουσικο και πρωτοψαλτη .
Καλη Ακροαση .

vagelis
25-04-09, 18:00
Η εκπομπη που επιμελειται ο Γιωργος Σπανος στον Ρ/Σ ''Λογος'' της εκκλησιας της Κυπρου λεγεται : ''Ανατολικοι Δρομοι - Υμνοι & Ψαλτοτραγουδα'' .

Λεωνίδας
02-05-09, 20:45
Μέ τήν εὐλογία τοῦ συντονιστοῦ κυρ-Βαγγέλη Λιναρδάκη, ἀνεβάζω τήν ἀποψινή ἐκπομπή "Ψαλτικῆς ἀπανθίσματα", ὅπως ἀκριβῶς μεταδόθηκε ἀπό τόν ραδιοφωνικό σταθμό τῆς Ἱερᾶς Ἀρχιεπισκοπῆς Κρήτης. Ἦταν ἐξ ὁλοκλήρου ἀφιερωμένη στόν κ. Ἰωάννη Παπαδόπουλο, πρωτοψάλτη τοῦ ἱεροῦ ναοῦ Παμμεγίστων Ταξιαρχῶν Κορυδαλλοῦ Ἀττικῆς. Πρώτη φορά τόν ἄκουγα, μοῦ ἔκανε ὅμως πολύ καλή ἐντύπωση τόσο γιά τό ὡραῖο χάρισμα τῆς φωνῆς, ὅσο καί γιά τό ὕφος του.

vagelis
16-05-09, 18:23
Πραθετω λινγκ της εκπομπης ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β183 της 16-5-09 που θα μεταδοθει αποψε σε αλλη ωρα απο την συνηθη των 20.00'.
Περιεχει αποσπασματα Λειτουργειων Κυριακης Της Σαμαρειτιδος . Ψαλλουν κατα σειρα οι πρωτοψαλτες : Δασκαλουδης Κυριαζης , Χ''Μαρκος Μανωλης και Σπυρος Μαϊδανογλου (αειμνηστος) .
Στο τελος της εκπομπης ψαλλωνται διαφορα ''Χριστος Ανεστη'' απο τον Αρχωντα τεως Βο Δομεστικο της Μ.Ε. κυρ Δημοσθενη Παϊκοπουλο και τον αειμνηστο πρωτοπρεσβυτερο π. Παναγιωτη Τσιναρα .
Καλη Ακροαση .

http://www.mediafire.com/download.php?zqecwhzuwhn

vagelis
16-05-09, 18:35
Πραθετω λινγκ της εκπομπης ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β183 της 16-5-09 που θα μεταδοθει αποψε σε αλλη ωρα απο την συνηθη των 20.00'.
Περιεχει αποσπασματα Λειτουργειων Κυριακης Της Σαμαρειτιδος . Ψαλλουν κατα σειρα οι πρωτοψαλτες : Δασκαλουδης Κυριαζης , Χ''Μαρκος Μανωλης και Σπυρος Μαϊδανογλου (αειμνηστος) .
Στο τελος της εκπομπης ψαλλωνται διαφορα ''Χριστος Ανεστη'' απο τον Αρχωντα τεως Βο Δομεστικο της Μ.Ε. κυρ Δημοσθενη Παϊκοπουλο και τον αειμνηστο πρωτοπρεσβυτερο π. Παναγιωτη Τσιναρα .
Καλη Ακροαση .

http://www.mediafire.com/download.php?zqecwhzuwhn

Ανεβαζω την παραπανω εκπομπη πριν μεταδοθει , γιατι θα μεταδοθει σε αγνωστη ωρα .

vagelis
24-05-09, 17:21
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β184 της 23-5-2009 . Ειναι
αφιερωμενη στο πρωτοψαλτη του Ιερου Μητροπολιτικου Ναου Ευαγγελιστριας Σπαρτης , εκλεκτο μελος του ''Ψαλτολογιον'' και αγαπητο φιλο , Τζανακο Παναγιωτη .
Καλη Ακροαση .

vagelis
24-05-09, 19:11
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β184 της 23-5-2009 . Ειναι
αφιερωμενη στο πρωτοψαλτη του Ιερου Μητροπολιτικου Ναου Ευαγγελιστριας Σπαρτης , εκλεκτο μελος του ''Ψαλτολογιον'' και αγαπητο φιλο , Τζανακο Παναγιωτη .
Καλη Ακροαση .

Στον φιλο που με ρωτησε με ΠΜ (και σε οποιον αλλο ενδιαφερεται) .
Ο Τζανακος Παναγιωτης ηταν αυτος που μαζι με το αλλο εκλεκτο μελος του ''Ψαλτογιον'' Νικου Γιαννου , εψαλλαν σε παλαιωτερες εκπομπες του Αρχωντα κ. Λυκουργου Αγγελοπουλου , την στιχολογια των αινων σε ολους τους ηχους .

vagelis
24-05-09, 21:19
Αν καποιος φιλος εχει τις ηχογραφησεις αυτες των στιχολογιων των αινων , τον
παρακαλω ιδιαιτερα να τις ανεβασει . Βασιλη (Ζαχαρη) μηπως τις εχεις ;

vagelis
25-05-09, 09:41

Σπανια ηχογραφηση .

Παραθετω λινγκ της εκπομπης ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β31 της 4-6-2005 η οποια αναμεταδοθηκε στις 24-5-2009 :
19-5-1974 Κυριακη του Τυφλου . Ιερος Ναος Χρυσοσπηλιωτισσας Αθηνων .
Ιερουργει ο μακαριστος Μητροπολιτης Πατρων κυρος Νικοδημος (Βαλληνδρας) .
Ψαλλει ο Αρχωντας Πρωτοψαλτης Χαριλαος Ταλιαδωρος .

Καλη Ακροαση .

ΠΡΟΣΟΧΗ : Το παρατιθεμενο στο παρων μηνυμα λινγκ δεν λειτουργει . Παρακαλω δειτε το λινγκ στο μηνυμα 134 και δειτε και το μηνυμα 135 . Συγνωμη για την ταλαιπωρια .

http://www.mediafire.com/download.php?zgmgldkky4

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
25-05-09, 10:58
Στον φιλο που με ρωτησε με ΠΜ (και σε οποιον αλλο ενδιαφερεται) .
Ο Τζανακος Παναγιωτης ηταν αυτος που μαζι με το αλλο εκλεκτο μελος του ''Ψαλτογιον'' Νικου Γιαννου , εψαλλαν σε παλαιωτερες εκπομπες του κ. Λυκ. Αγγελοπουλου , την στιχολογια των αινων σε ολους τους ηχους .

Τί μου θύμισες τώρα! Αχτύπητο δίδυμο, Τζανάκος και η αφεντιά μου.
Ο κ. Αγγελόπουλος ακούγοντας τις στιχολογίες "Θου Κύριε" μας κάλεσε για τις στιχολογίες των αίνων, και η ΕΡΤ μας ζήτησε ... απόδειξη παροχής υπηρεσιών:D, μάλλον για να ... μη μας πληρώσει:D

dimskrekas
25-05-09, 11:26

Σπανια ηχογραφηση .

Παραθετω λινγκ της εκπομπης ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β31 της 4-6-2005 η οποια αναμεταδοθηκε στις 24-5-2009 :

Καλη Ακροαση .

To λινκ δε λειτουργεί κυρ Βαγγέλη. Κοιτάξτε το και ανεβάστε το πάλι, αν γίνεται.

ευχαριστίες
Δ.

vagelis
25-05-09, 11:45
To λινκ δε λειτουργεί κυρ Βαγγέλη. Κοιτάξτε το και ανεβάστε το πάλι, αν γίνεται.

ευχαριστίες
Δ.

Δημητρη για δες (δεστε) αυτο λειτουργει και ενημερωσε με σε παρακαλω .
http://www.mediafire.com/?zgmgldkky43

dimskrekas
25-05-09, 11:55
Δημητρη για δες (δεστε) αυτο λειτουργει και ενημερωσε με σε παρακαλω .
http://www.mediafire.com/?zgmgldkky43

Τώρα, ναι κατεβαίνει! Θα χρειαστεί να προσθέσω στο τέλος .mp3
κατάληξη.

Ευχαριστώ πολύ!

Δ.

basiliosn
25-05-09, 18:09

Σπανια ηχογραφηση .

Καλη Ακροαση .

ΠΡΟΣΟΧΗ : Το παρατιθεμενο στο παρων μηνυμα λινγκ δεν λειτουργει . Παρακαλω δειτε το λινγκ στο μηνυμα 134 και δειτε και το μηνυμα 135 . Συγνωμη για την ταλαιπωρια .

Στιγμες ΜΕΓΑΛΕΙΟΥ και ΣΥΓΚΙΝΗΣΗΣ !!! Αρχοντα της Κρητης ο ΘΕΟΣ να σε εχει παντα καλα !!!!!!!!

ybulbu
26-05-09, 12:33

Σπανια ηχογραφηση .

Καλη Ακροαση .

Πολύ ωραία ηχογράφηση κ. Βαγγέλη! Ευχαριστούμε θερμά! Έχω κι εγώ μια ηχογράφηση του κυρού Νικοδήμου με τον Ταλιαδώρο, αλλά σε άθλια ποιότητα. Είναι Πανήγυρις Αγ. Φανουρίου, προφανώς όχι της ενορίας μου (Αγ. Φανούριος Θεσσαλονίκης) γιατί διαφέρει η φυλλάδα. Χρονολογία δεν γνωρίζω. Αν ενδιαφέρει, μπορώ να την ανεβάσω.

vagelis
26-05-09, 13:10
Πολύ ωραία ηχογράφηση κ. Βαγγέλη! Ευχαριστούμε θερμά! Έχω κι εγώ μια ηχογράφηση του κυρού Νικοδήμου με τον Ταλιαδώρο, αλλά σε άθλια ποιότητα. Είναι Πανήγυρις Αγ. Φανουρίου, προφανώς όχι της ενορίας μου (Αγ. Φανούριος Θεσσαλονίκης) γιατί διαφέρει η φυλλάδα. Χρονολογία δεν γνωρίζω. Αν ενδιαφέρει, μπορώ να την ανεβάσω.

Ευχαριστω .
Για την ηχογραφηση που εχεις δεν ρωτανε . Ανεβασε την .

vagelis
30-05-09, 09:29
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω (για οποιον ενδιαφερεται) την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β185 , που θα μεταδοθει αποψε απο τον Ρ/Σ της ΙΑΚ .
Ειναι αποσπασμα Ορθρου Κυριακης των Αγιων Πατερων απο τον Ιερο Μητροπολιτικο Ναο του Αγιου Γεωργιου της Ιερας Μητροπολεως Νεαπολεως , Σταυρουπολεως & Αμπελοκηπων .
Ψαλλει ο πρωτοψαλτης του ναου Παναγιωτης Νεοχωριτης με χορο μαθητων του . Δεν ξερω ακριβη ημερομηνια και ποιος ειναι ο αριστερος ψαλτης . Παρακαλω οποιος γνωριζει σχετικα , ας ενημερωσει .
Καλη Ακροαση .

vagelis
31-05-09, 10:34
Επισυναπτω καποια κοματια που ανηκουν στην ηχογραφηση της εκπομπης Β185 με τον Νεοχωριτη Παναγιωτη (Κυριακη Αγιων Πατερων) . Δεν χωρουσαν στον χρονο της εκπομπης και τα επισυναπτω σε αυτο το μηνυμα .

vagelis
04-06-09, 07:59
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β186 της 6-6-09 : Ζωντανη ηχογραφηση Κυριακης Της Πεντηκοστης του 1971 , απο τον Ιερο Ναο Αγιου Δημητριου Αμπελοκηπων Αθηνας . Ψαλλει ο αειμνηστος Αρχωντας Πρωτοψαλτης Της Μ.Ε. Θρασυβουλος Στανιτσας .
Καλη Ακροαση .

vagelis
04-06-09, 11:46
Αν καποιος φιλος μπορει να βρει την ακριβη ημερομηνια της παραπανω ακολουθιας , παρακαλω να μας πληροφορησει . Ευχαριστω .

ybulbu
04-06-09, 15:16
Αν καποιος φιλος μπορει να βρει την ακριβη ημερομηνια της παραπανω ακολουθιας , παρακαλω να μας πληροφορησει . Ευχαριστω .
Αν είναι πράγματι το 1971, τότε είναι 6 Ιουνίου

π. Μάξιμος
04-06-09, 15:45
Αν είναι πράγματι το 1971, τότε είναι 6 Ιουνίου
Ἀκριβῶς. Μία μέρα πρίν ἀπό τήν φετινή Πεντηκοστή (7-6-09), ἀφοῦ τότε τό Πάσχα ἦταν 18 Ἀπριλίου καί τό 2009: 19 Ἀπριλίου.

Κυρ-Βαγγέλη· διορθώσατε: 7-6-09

dimitrios.zaganas
04-06-09, 15:52
Ας γίνει και μια σχετική αναφορά (έστω με σύνδεσμο) στο οικείο θέμα (Ηχογραφήσεις>Πατριαρχικοί>Θρ.Στανίτσας).

Γιώργος Μ.
04-06-09, 15:56
Ας γίνει και μια σχετική αναφορά (έστω με σύνδεσμο) στο οικείο θέμα (Ηχογραφήσεις>Πατριαρχικοί>Θρ.Στανίτσας).

Συμφωνώ απόλυτα, Δημήτρη, και νομίζω ότι θα πρέπει να γίνει για όλες τις εκπομπές του κ. Λιναρδάκη (π.χ. Νερατζής, Νεοχωρίτης, Στανίτσας Χρύσανθος κ.λπ.).
Να σημειώσω επίσης ότι η εν λόγω ηχογράφηση είναι ασυνήθιστα καθαρή, τα κοψίματα του αριστερού πολύ διακριτικά και ο άρχοντας έχει εξαιρετική απόδοση. Ευχαριστούμε πολύ κ. Βαγγέλη.

ybulbu
04-06-09, 16:51
Θα γίνει, οπως και για άλλες ηχογραφήσεις που ανέβηκαν τον τελευταίο μήνα. Περιμένετε, μόνο, ως το βραδάκι για να τα δω με την ησυχία μου.

basiliosn
04-06-09, 16:59
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β186 της 6-7-09 : Ζωντανη ηχογραφηση Κυριακης Της Πεντηκοστης του 1971 , απο τον Ιερο Ναο Αγιου Δημητριου Αμπελοκηπων Αθηνας . Ψαλλει ο αειμνηστος Αρχωντας Πρωτοψαλτης Της Μ.Ε. Θρασυβουλος Στανιτσας .
Καλη Ακροαση .

Κυρ-Βαγγελη 1000 ευχαριστω δεν ειναι σιγουρα ικανος αριθμος για οτι προσφερετε στο Ψαλτολογιον . Στους χαλεπους καιρους που διερχομεθα στους οποιους "ποιμενες" πολλοι διαφθειρουν (με την ανοχη των καθ'υλην αρμοδιων) την Μουσικη μας , δωστε μας Σ Τ Α Ν Ι Τ Σ Α !!! Το εχει αναγκη η ψυχη μας, μα και η ακοη μας ! Να ειστε παντα καλα !

π. Μάξιμος
04-06-09, 17:06
Θα γίνει, οπως και για άλλες ηχογραφήσεις που ανέβηκαν τον τελευταίο μήνα. Περιμένετε, μόνο, ως το βραδάκι για να τα δω με την ησυχία μου.
Ἐγώ ἐπειδή παρατηρῶ καί παρατηρῶ (πάντα μέ ἀγάπη καί ἐνδιαφέρον καί γιά τό Ψαλτολόγιον καί γιά τά νέα παιδιά μέ ζῆλο καί ἔφεση) ἡ ἀλήθεια εἶναι ὅτι ὁ Γιάννης ἔχει κάνει πολύ δουλειά τελευταῖα στήν ἑνότητά του ἀθόρυβα καί χωρίς νά τό βλέπουν ὅλοι.

vagelis
04-06-09, 17:22
Ἐγώ ἐπειδή παρατηρῶ καί παρατηρῶ (πάντα μέ ἀγάπη καί ἐνδιαφέρον καί γιά τό Ψαλτολόγιον καί γιά τά νέα παιδιά μέ ζῆλο καί ἔφεση) ἡ ἀλήθεια εἶναι ὅτι ὁ Γιάννης ἔχει κάνει πολύ δουλειά τελευταῖα στήν ἑνότητά του ἀθόρυβα καί χωρίς νά τό βλέπουν ὅλοι.

Για τον Γιαννη ''εγκρινω και επαυξανω'' . Πολλες-πολλες ευχαριστιες για τα οσα προσφερει .

vagelis
04-06-09, 17:24

Γιαννη ευχαριστιες πολλες . Οσες εκπομπες νομιζεις , βαλε τις (οποτε μπορεις) και στις ηχογραφησεις των διαφορων ιεροψαλτων .

dimitrios.zaganas
05-06-09, 03:40
Προσέξτε στο τέλος του Εσπερινού την υποδειγματική (όσο και άπιαστη..) χρονική αγωγή των Αποστίχων και του Δοξαστικού.
Ενώ θα περίμενε κανείς να έχει καταβληθεί από την κόπωση της μακράς ακολουθίας, ψάλλει σαν ένα απόλυτα "κουρδισμένο" ρολόι !!

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
05-06-09, 07:55
Προσέξτε στο τέλος του Εσπερινού την υποδειγματική (όσο και άπιαστη..) χρονική αγωγή των Αποστίχων και του Δοξαστικού.
Ενώ θα περίμενε κανείς να έχει καταβληθεί από την κόπωση της μακράς ακολουθίας, ψάλλει σαν ένα απόλυτα "κουρδισμένο" ρολόι !!

Το '71 εγώ ήμουν φαντάρος! Αλλά θα πω το εξής χαρακτηριστικό περιστατικό:
Κάθε χρόνο μετά την τετραπλή ακολουθία της Πεντηκοστής, (εσπερινός Σαββάτου-πήγαινε ανελλιπώς- όρθρο, λειτουργία, εσπερινό γονυκλισίας) μετά το καφεδάκι φεύγαμε για Αγρίνιο στην πανήγυρη του Ναού της Αγίας Τριάδος. Ανοιξαντάρια μέχρι και Θεοτόκε Παρθένε, και την Δευτέρα όρθρος λειτουργία του Αγ. Πνεύματος.
Μετά τον εσπερινό του Αγρινίου, έλεγε: "Δεν το ξανακάνω,Δεν το ξανακάνω!"
Αλλά την επομένη χρονιά μου έλεγε, "Νικολάκη θά 'ρθεις στο Αγρίνιο;" :D. Στο τέλος δε του εσπερινού, έλεγε: "Πάει κι αυτό!"
Δάσκαλε, του έλεγα, πώς πάει! Έχουμε την αυριανή ακολουθία!
Και απαντούσε: Νικολάκη, αύριο έχουμε να πούμε απολυτίκια, καθίσματα, αναβαθμούς, κανόνες, οπότε στις Καταβασίες θά 'χω ζεσταθεί! Ενώ ο εσπερινός ξεκινά αμέσως με Ανοιξαντάρια και μπαίνεις απότομα κατ' ευθείαν στο ... ψητό!:D....
Όσο για το ρολόϊ Δημητράκη, ήταν SEICO, είχε ενισχυμένο ελατήριο με αυτόματο κούρντισμα! Δεν είχαν βγει τα QUARTZ!:D:D:D

vagelis
05-06-09, 08:18

......................................
.................................................. ......................................
Όσο για το ρολόϊ Δημητράκη, ήταν SEICO, είχε ενισχυμένο ελατήριο με αυτόματο κούρντισμα! Δεν είχαν βγει τα QUARTZ!:D:D:D

Στην ψαλτικη ΤΕΧΝΗ , χρονος=ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ & ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ=χρονος .

vagelis
13-06-09, 18:09
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β187 που θα μεταδοθει αποψε απο τον Ρ/Σ της Ι.Α.Κ.
Η εκπομπη ειναι αφιερωμενη στον Λαμπαδαριο του Ιερου Ναου Αγιου Θωμα (Γουδι Αθηνων) , εκλεκτο μελος του '' Ψαλτολογιον '' και καλο φιλο Πετρο Πατρα .
Καλη Ακροαση .

vagelis
17-06-09, 12:17
Κυρ-Βαγγελη 1000 ευχαριστω δεν ειναι σιγουρα ικανος αριθμος για οτι προσφερετε στο Ψαλτολογιον . Στους χαλεπους καιρους που διερχομεθα στους οποιους "ποιμενες" πολλοι διαφθειρουν (με την ανοχη των καθ'υλην αρμοδιων) την Μουσικη μας , δωστε μας Σ Τ Α Ν Ι Τ Σ Α !!! Το εχει αναγκη η ψυχη μας, μα και η ακοη μας ! Να ειστε παντα καλα !

Οριστε Στανιτσα
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=39870&postcount=1

vagelis
19-06-09, 08:15
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β188(20-6-09) που θα μεταδοθει απο τον Ρ/Σ της ΙΑΚ αυριο Σαββατο 20-6-09 .
Η εκπομπη ειναι αφιερωμενη στον πρωτοψαλτη και τραγουδιστη δημοτικων και παραδοσιακων τραγουδιων , Ευαγγελο Γκικα .
Καλη Ακροαση .

aposto
19-06-09, 23:01
Ο κ.Γκικας Ευαγγελος ευχαριστει θερμα τον εκλεκτο κ.Λιναρδακη για την τιμη αυτη που του εκανε με να του κανει την συγκεκριμενη εκπομπη προς τιμην του.
Επισης ευχαριστει κ ολα τα μελη του forum.
Αγαπητε κ.Λιναρδακη σας οφειλουμε παρα πολλα γι αυτη την μεγαλη προσπαθεια που κανατε ωστε να αναδειξετε στο ευρυ κοινο κ ειδικα στον κοσμο της Κρητης το εργο του μεγαλου αυτου ερμηνευτη τοσο στην Βυζαντινη Μουσικη οσο κ στο δημοτικο κ παραδοσιακο μας τραγουδι γιατι ειναι ο μοναδικος αυτη την στιγμη που ξερει να τα κανει κ τα 2 τοσο καλα.
Επισυναπτω παντα δικη μου αποψη κ δεν θελω να παρεξηγηθω.
Τον ενημερωσα για ολα αυτα το μεσημερι κ χαρηκε παρα πολυ πραγματικα.
Υπαρχουν κ αλλες ηχογραφησεις ζωντανες τις οποιες εστειλα στον φιλο πια Παναγιωτη Κουβελο ο οποιος θα τις ανεβασει στο μελλον στην συγκεκριμενη σελιδα.
Ευχαριστω πολυ που ανταποκριθηκατε αμεσως.
Καλη ακροαση σε ολους.

Efthymios_Agapitos
28-06-09, 22:55
''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β190 : Συνεχεια της εκπομπης του Σαββατου . Πατριαρχικος Ναος Αγιου Γεωργιου (Φαναρι) : 24-6-1990 Κυριακη Βου ηχου και εορτη Γενεσιου Προδρομου .
Ψαλλουν : Δεξια ο Αρχων Πρωτοψαλτης της ΜΕ Λεωνιδας Αστερης και αριστερα οι αειμνηστοι Αρχωντες Μουσικοδιδασκαλοι , Αβρααμ Ευθυμιαδης & Δημητριος Σουρλαντζης . Μερος Βον .

Σημείωση : Είναι μονοφωνικό προκειμένου να γίνει μικρότερο σε μέγεθος.

vagelis
29-06-09, 07:33

Ευθυμη Ευχαριστω . Αν μπορεις ανεβασε και την πρωτη (Β189) εκπομπη .

Efthymios_Agapitos
29-06-09, 12:55
Μεταφέρθηκε (http://www.analogion.com/forum/showthread.php?p=41120#post41120)

vagelis
29-06-09, 13:15
Είναι στερεοφωνικό αλλά είναι mp3pro VBR.

Ευθυμη Ευχαριστω . Ομως η Α188 ανηκει στην αλλη ενοτητα των εκπομπων μου
''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' . Εκει πρεπει να μπει . Αν γινεται βγαλε τη (διεγραψε την) απο το ''Ψαλτικης Απανθισματα'' και βαλτη στην αλλη ενοτητα .

Efthymios_Agapitos
29-06-09, 13:28
Ευθυμη Ευχαριστω . Ομως η Α188 ανηκει στην αλλη ενοτητα των εκπομπων μου
''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' . Εκει πρεπει να μπει . Αν γινεται βγαλε τη (διεγραψε την) απο το ''Ψαλτικης Απανθισματα'' και βαλτη στην αλλη ενοτητα .

Δεν το γνώριζα. Θα μεταφερθεί πάραυτα

vagelis
29-06-09, 17:23

Ευθυμη (και Δημητρη Σκρεκα ή οποιος αλλος φιλος) :
Κατι βασικο : Το σιντι που εχω γραφει ''πατριαρχικος ναος Αγιου Γεωργιου'' . Μαλλον εχει γεινει λαθος διοτι ως απολυτικιο του ναου , ψαλλεται το του Αγιου Βασιλειου και στο ''εν πρωτοις ..'' μνημονευεται το ονομα ''Παντελεημωνος'' . Επισης τοσοι Θεσσαλονικεις πρωτοψαλτες μαζεμενοι !!! Μηπως ειναι απο Θεσσαλονικη ; Και δεν το πηρα και εγω χαμπαρι εγκαιρως (ειχα ακουσει το σιντι αποσπασματικα και βιαστικα) και μαλλον την πατησα . Αν οντως δεν ειναι Πατριαρχειο , παρακαλω τον Ευθυμη να καμει την σχετικη διορθωση . Ευχαριστω .

Δημητρη (Σκρεκα)
Μιας και δεν παιζεσαι στο ποιος ειναι (ψαλλει) ποιος , καμε τον κοπο και γραψε εκει στην εκπομπη μου (εκπομπες γιατι ειναι δυο) , ποιοι και ποιοι ψαλλουν (πχ στιχοι αντιφωνων ) . Ευχαριστω .

Οταν ανεβει και το πρωτο μερος , θα ανεβασω και κατι ''υπολοιπα'' που μαλλον εψαλλησαν μετα το ''Δι ευχων ..'' .

Efthymios_Agapitos
29-06-09, 22:57
ΣΑΒΒΑΤΟ 27-6-09 : ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β189 : Πατριαρχικος Ναος Αγιου Γεωργιου (Φαναρι) : 24-6-1990 Κυριακη Βου ηχου και εορτη Γενεσιου Προδρομου . Μερος Αον .
Ψαλλουν : Δεξια ο Αρχων Πρωτοψαλτης της ΜΕ Λεωνιδας Αστερης και αριστερα οι αειμνηστοι Αρχωντες Μουσικοδιδασκαλοι , Αβρααμ Ευθυμιαδης & Δημητριος Σουρλαντζης .

Η εγγραφή από το internet έχει κάποια μικρά προβλήματα για τα οποία ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη. Αν στο μέλλον καταφέρω να το βελτιώσω, θα το ανεβάσω ξανά.

π. Μάξιμος
30-06-09, 12:19
Ευθυμη (και Δημητρη Σκρεκα ή οποιος αλλος φιλος) :
Κατι βασικο : Το σιντι που εχω γραφει ''πατριαρχικος ναος Αγιου Γεωργιου'' . Μαλλον εχει γεινει λαθος διοτι ως απολυτικιο του ναου , ψαλλεται το του Αγιου Βασιλειου και στο ''εν πρωτοις ..'' μνημονευεται το ονομα ''Παντελεημωνος'' . Επισης τοσοι Θεσσαλονικεις πρωτοψαλτες μαζεμενοι !!! Μηπως ειναι απο Θεσσαλονικη ; Και δεν το πηρα και εγω χαμπαρι εγκαιρως (ειχα ακουσει το σιντι αποσπασματικα και βιαστικα) και μαλλον την πατησα . Αν οντως δεν ειναι Πατριαρχειο , παρακαλω τον Ευθυμη να καμει την σχετικη διορθωση . Ευχαριστω .

Δημητρη (Σκρεκα)
Μιας και δεν παιζεσαι στο ποιος ειναι (ψαλλει) ποιος , καμε τον κοπο και γραψε εκει στην εκπομπη μου (εκπομπες γιατι ειναι δυο) , ποιοι και ποιοι ψαλλουν (πχ στιχοι αντιφωνων ) . Ευχαριστω .

Οταν ανεβει και το πρωτο μερος , θα ανεβασω και κατι ''υπολοιπα'' που μαλλον εψαλλησαν μετα το ''Δι ευχων ..'' .
Γρῖφος κυρ-Βαγγέλη.
Τήν ἄκουσα ὅλη καί κατ᾿ ἀρχήν σᾶς εὐχαριστοῦμε γιά πολλοστή φορά γιά τά τόσα σπάνια πού προσφέρετε.
Κατ᾿ ἀρχήν ἡ λειτουργία τελεῖται σέ ναό πού ἀνήκει στή δικαιοδοσία τοῦ Οἰκουμενικοῦ Θρόνου, ἀλλά σέ ἐπαρχία (Μητρόπολη) ἄλλου ἀρχιερέως, ἀπ᾿ αὐτήν τοῦ Οἰκουμενικοῦ (Ἀρχ/πή ΚΠόλεως). Τό ὄνομα τοῦ ἀρχιερέως δέν ἀκούγεται καθαρά, οὔτε στά εἰρηνικά, οὔτε στήν μ. εἴσοδο, οὔτε στό Ἐν πρώτοις. Μπορεῖ καί Παντελεήμονος, ἀλλά καί Σπυρίδωνος καί Μελίτωνος καί ἴσως κάτι ἄλλο.
Ὁ ναός ἀνήκει στά καθιδρύματα· «τοῦ ἱεροῦ καθιδρύματος τούτου, τῆς πόλεως ταύτης...» μνημονεύει ὁ ἱερεύς. Φαίνεται ὅτι εἶναι ἐπ᾿ ὀνόματι τοῦ Ἁγίου Βασιλείου. Στήν Θεσσαλονίκη καί γύρω τέτοιος ναός τοῦ Οἰκ. Πατριαρχείου δέν ὑπάρχει. Κάπου στήν Πόλη, στίς γύρω Μητροπόλεις;
Κάποιος ἴσως ξέρει καί καταλάβει.

vagelis
04-07-09, 17:40
Επισυναπτω μικρο υπολοιπο της ηχογραφησης , στο οποιο μιλαει ο λειτουργος ιερεας . Ισως αυτο βοηθησει ως προς το που εγινε η ηχογραφηση αυτη .

Efthymios_Agapitos
04-07-09, 20:27
ΣΠΑΝΙΑ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ

Β86(1-7-06): εκτεταμενα αποσπασματα απο την πανηγυρικη Θεια Λειτουργια που ετελεσθη τον Ιουλιο του 1985 (δεν θυμαμαι ακριβη ημερομηνια και παρακαλουνται οι ειδικοι να μας ενημερωσουν σχετικα) Κυριακη του Πλ.του Αου ηχου , στον Ιερο Μητροπολιτικο Ναο Του Αγιου Μηνα Ηρακλειου Κρητης , κατα την οποιαν Θ.Λ. ετιμηθη η μνημη του προστατου Αγιου του Σωματειου Ιεροψαλτων Νομου Ηρακλειου ΑΝΔΡΕΑ ΤΟΥ ΚΡΗΤΗΣ , του οποιου σωματειου ειχα την τιμη να ειμαι τοτε προεδρος του Δ.Σ.
Ιερουργησε ο μακαριστος πλεον Αρχιεπισκοπος Κρητης κυρος Τιμοθεος.
Εψαλλαν οι επι τουτο προσκληθεντες , δεξια ο ειμνηστος Αρχωντας Πρωτοψαλτης Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος (προεδρος τοτε της ΟΜΣΙΕ) και αριστερα ο Κυριαζης (Λακης) Κυριαζης (αντιπροεδρος τοτε της ΟΜΣΙΕ) εκ των καλλιτερων μαθητων του Αρχωντα Αθανασιου Καραμανη και ανηψιος του .
Καλη Ακροαση .

Ευχαριστούμε κ. Λιναρδάκη!

π. Μάξιμος
04-07-09, 21:37
Επισυναπτω μικρο υπολοιπο της ηχογραφησης , στο οποιο μιλαει ο λειτουργος ιερεας . Ισως αυτο βοηθησει ως προς το που εγινε η ηχογραφηση αυτη .
Κύριε Βαγγέλη,
Ὅπως σᾶς εἶπα καί παρεπιμπτόντως στό τηλέφωνο (γιά ἄλλο θέμα πού μιλάγαμε) οἱ πληροφορίες πού εἶχα ἀπό πρόσωπο πού ἦλθε ἐκ Κωνσταντινουπόλεως καί τό ρώτησα σχετικά, ἀποκλείεται νά εἶναι στήν Κωνσταντινούπολη καί στίς γύρω περιοχές της. Δέν ὑπάρχει Ναός τοῦ Ἁγίου Βασιλείου ἐκεῖ. Ἄλλωστε καί ὅταν ξανά ἄκουσα τήν ἐκπομπή φαίνεται τελικά ὅτι εἶναι ἐκτός Τουρκικοῦ ἐδάφους, ἐπειδή μνημονεύεται «Ὑπέρ τοῦ εὐσεβοῦς ἡμῶν Ἔθνους, πάσης Ἀρχῆς καὶ Ἐξουσίας ἐν αὐτῷ, τοῦ κατὰ ξηρὰν θάλασσαν καὶ ἀέρα φιλοχρίστου ἡμῶν στρατοῦ, τοῦ Κυρίου δεηθῶμεν». Τό πρόσωπο πού ἀνέφερα μοῦ εἶπε ὅτι σίγουρα θά εἶναι στήν Ἑλλάδα (ἐγώ σκέφτηκα καί καλοκαιράκι διακοπές γιά τόν Ἄρχοντα) ἤ ἔστω Ἀμερική, γιατί κι ἐκεῖ εἶχε πάει ὁ Ἄρχοντας. Τότε ἐγώ σκέφτηκα τήν Ἀκαδημία τοῦ Ἁγίου Βασιλείου στή Νέα Ὑόρκη, ἀλλά τότε Ἀρχιεπίσκοπος ἦταν ὁ Ἰάκωβος καί δέν φαίνεται τέτοιο ὄνομα στίς μνημονεύσεις. Σᾶς εἶπα ὅτι δέν γράφω τίποτε, γιατί τό πρόσωπο αὐτό κατά τήν ἐπιστροφή του στήν Πόλη (ἤδη ἐπέστρεψε) καί σέ ἐνδεχόμενη συνάντηση του (πιθανότατη) μέ τόν κ. Ἀστέρη, θά τόν ρώταγε (τοῦ εἶπα τά στοιχεῖα, ἡμερομηνίες κ.λπ.), ὁπότε θά ἔγραφα ἄν μαθαίναμε σίγουρα.
Τώρα ὅμως μ᾿ αὐτό πού ἀνεβάσατε, ἄν καί τόσο κακή ἄρθρωση ἔχει αὐτός ὁ ἱερεύς (ἤ φταίει ἡ ἠχογράφηση), ξεχωρίζω ὅτι σίγουρα εἶναι στήν Θεσσαλονίκη, ὅπου τόν καλοσωρίζει καί τόν εὐχαριστεῖ γιά τήν συμβολή του «στό ἔργο τῆς Βασιλειάδας μας». Αὐτό (http://www.vasiliada.gr/profile.htm) καί αὐτό (http://www.vasiliada.gr/contact.htm) σᾶς λέει κάτι; Καί Μητροπολίτης Λαγκαδᾶ Σπυρίδων, ἤτοι Σπυρίδωνος στή μνημόνευση.
Θά περιμένουμε ὅμως καί τήν ἀπάντηση τοῦ Ἄρχοντος, ἄν τήν λάβουμε.

Γιώργος Μ.
04-07-09, 22:03
Οι ευχαριστίες είναι αυτονόητες, αλλά όχι και περιττές για όλα αυτά τα ωραία, κύριε Βαγγέλη.

Επιτρέψτε μου μόνο μια ερώτηση: μήπως είναι καλύτερο να μη διακόπτεται η ροή του μέλους για να υπενθυμίζεται το ποιος ψάλλει;

π. Μάξιμος
04-07-09, 22:10
Επιτρέψτε μου μόνο μια ερώτηση: μήπως είναι καλύτερο να μη διακόπτεται η ροή του μέλους για να υπενθυμίζεται το ποιος ψάλλει;
Γιῶργο,
Μήν τό λές αὐτό. Ὑπάρχει λόγος. Κι ἐγώ τό ἔγραψα ἐδῶ (http://www.analogion.com/forum/showthread.php?p=13539#post13539) «Ἄν ὅμως ἔχετε καί τήν ὑπόλοιπη λειτουργία (γιατί ἐδῶ εἶναι ἡ μισή) χωρίς τίς φωνητικές παρεμβάσεις σας» καί μοῦ ἐξήγησε τηλεφωνικῶς.
Ἀλλά δυστυχῶς καί κάποιος ἄλλος μέ πολύ ἄσχημο τρόπο τό εἶχε θίξει καί τελικά ἀποσύρθηκε τό θέμα.

Γιώργος Μ.
04-07-09, 23:17
πάτερ, εσείς με ξέρετε, εντελώς καλοπροαίρετα ρωτώ, γιατί τον λόγο δεν τον ξέρω, ούτε μπορώ να φανταστώ ότι είναι κάποιο θέμα κατοχύρωσης.

Και βεβαίως απόλυτα σεβαστή είναι η όποια μέθοδος του παραγωγού της εκπομπής.

vagelis
05-07-09, 09:58
Οι ευχαριστίες είναι αυτονόητες, αλλά όχι και περιττές για όλα αυτά τα ωραία, κύριε Βαγγέλη.

Αγαπητε Γιωργο
Ευχαριστω για τα καλα σου λογια .
Οσο για τις ''υπενθυμησεις'' , αν και εχει απαντηθει στο παρελθον , υπενθυμιζω οτι στις παλαιωτερες εκπομπες , γινοταν οι παρεμβασεις αυτες με εντολη του Δ.Σ. του Σωματειου μας , εν ονοματι του οποιου γινωνται (τυπικα) οι εκπομπες αυτες , για ευνοητους λογους . Τωρα στις νεωτερες εκπομπες οι ''υπενθυμησεις''
εχουν σχεδον μηδενισθει .

Γιώργος Μ.
05-07-09, 10:34
Δε γνώριζα την προϊστορία (κάτι υπενόησε ο π . Μάξιμος για θέμα που αποσύρθηκε), σας ευχαριστώ λοιπόν, κύριε Βαγγέλη, για τη διευκρίνηση.

vagelis
06-07-09, 07:55
Θα βρειτε την συνεχεια της Β86 (Χρυσανθος-Κυριαζης) στο ακολουθο λινγκ :

http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=41702&postcount=114

Efthymios_Agapitos
06-07-09, 18:36
Την Ερχομενη Δευτερα και περιπου στις 12.15' (μεσημερι) , θα μεταδοθει απο τον Ρ/Σ της ΙΑΚ , εκτακτη εκπομπη (Ψαλτικης Απανθισματα Β191) , με αποσπασματα απο την πανηγυρικη Θεια Λειτουργια που ετελεσθη στις 29-6-09 στον Ιερο Ναο του Αγιου Παυλου της οδου Ψαρρων (Αθηνα) .
Ιερουργει ο Μακαριωτατος Αρχιεπισκοπος Αθηνων και πασης Ελλαδος κ. Ιερωνυμος .
Ψαλλουν οι ψαλτες του Ναου , Ευσταθιος Καστελλιωτης (Πρωτοψαλτης) και Νεκταριος Σορωτος (Λαμπαδαριος) .

Είναι mp3PRO. Καλή ακρόαση!

Efthymios_Agapitos
11-07-09, 22:14
Η εκπομπή του προσεχους Σαββάτου 11 : ''Ορθοδοξη
Εκκλησιατικη Μουσικη Παραδοση'' Α189 (Σαββατο), ειναι αφιερωμένη στον Αρχωντα Υμνωδό της ΜΕ κ. Εμμανουήλ Δασκαλάκη (Θεσσαλονίκη) και την χορωδία του ''Άγιος Ιωάννης Ο Κουκουζέλης'' .
Καλή Ακρόαση .

Είναι mp3PRO. Το μόνο που έχω κάνει είναι να την ενισχύσω λίγο γιατί, αν και έχω την ένταση όσο πιο δυνατά γίνεται, η εκπομπή ακούγεται χαμηλά (ευτυχώς όχι πάρα πολύ χαμηλά). Ο κ. Δασκαλάκης είναι εξαιρετικός. Άξιος! Περιμένω με αγωνία και το δεύτερο μέρος.

Μεταφέρθηκε (http://www.analogion.com/forum/showthread.php?p=42234&posted=1#post42234)

Efthymios_Agapitos
13-07-09, 18:40
Αγαπητοι Φιλοι
Την Δευτερα 13-7-2009 και ωρα 12'15'' (μεσημερι-περιπου) , θα μεταδοθει η εκτακτη εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β192 .
Η εκπομπη ειναι αφιερωμενη στον πρωτοψαλτη του Ιερου Καθεδρικου Ναου Της Του Θεου Σοφιας Ξανθης κ. Αριστειδη Δελιανιδη και στον υπ αυτου ιδρυθεντα
''Συλλογο Φιλων Βυζαντινης Μουσικης ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ Ξανθης'' , οπου ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ
ειναι ο αειμνηστος Αρχωντας Πρωτοψαλτης Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος .
Τους υμνους της εκπομπης μου εστειλλε ο αγαπητος εν Ξανθη συναδελφος κ. Γιαννης Ευθυμιου , εκλεκτο μελος του φορουμ , τον οποιο και θερμα ευχαριστω .
Καλη Ακροαση .

Καλή ακρόαση!

Στη βιασύνη μου να ανεβάσω την εκπομπή δεν πρόσεξα ότι δεν ήταν η σωστή αλλά απλώς η επανάληψη της εκπομπής του Σαββάτου. Ευτυχώς μου το επεσήμανε ο κ. Λιναρδάκης. Λυπάμαι ειλικρινά. Η εκπομπή θα ανέβει όταν μεταδοθεί.

π. Μάξιμος
16-07-09, 07:49
''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β189 & Β190: 24-6-1990 Κυριακη Βου ηχου και εορτη Γενεσιου Προδρομου.
Μερος Αον & Μερος Βον.
Ψαλλουν : Δεξια ο Αρχων Πρωτοψαλτης της ΜΕ Λεωνιδας Αστερης και αριστερα οι αειμνηστοι Αρχωντες Μουσικοδιδασκαλοι , Αβρααμ Ευθυμιαδης & Δημητριος Σουρλαντζης .

...σίγουρα εἶναι στήν Θεσσαλονίκη, ὅπου τόν καλοσωρίζει καί τόν εὐχαριστεῖ γιά τήν συμβολή του «στό ἔργο τῆς Βασιλειάδας μας». Αὐτό (http://www.vasiliada.gr/profile.htm) καί αὐτό (http://www.vasiliada.gr/contact.htm) σᾶς λέει κάτι; Καί Μητροπολίτης Λαγκαδᾶ Σπυρίδων, ἤτοι Σπυρίδωνος στή μνημόνευση.
Θά περιμένουμε ὅμως καί τήν ἀπάντηση τοῦ Ἄρχοντος, ἄν τήν λάβουμε.

1) Ὁ Ἄρχοντας ἀπάντησε ἐπί λανθασμένης μεταφορᾶς πληροφοριῶν (μόνον περί τοῦ ἔτους 1990) ὅτι τόν Σεπτέμβριο τοῦ 1990 πῆγε Ἀμερική. Ξαναπαρακάλεσα (σπασμένο τηλέφωνο...) νά ἐρωτηθεῖ ἐπί συγκεκριμένης ἡμερομηνίας. Ὀψόμεθα...
2) Δεῖτε τό μήνυμα (http://www.analogion.com/forum/showthread.php?p=42463#post42463) τοῦ κ. Θεόδωρου Σύρπη, ὅπου ὁ «Βυζαντινός Χορός Ηδύμελον» ἔψαλε στό ἴδιο μέρος (http://www.idimelon.gr/active.aspx?mode=el{282a74a3-9fd3-4329-a25c-ef1b00450653}View) ὅπου εἶχε προσκληθεῖ τότε ὁ Ἄρχων Πρωτοψάλτης τῆς Μ.τ.Χ.Ε. κ. Λεωνίδας Ἀστέρης.

Efthymios_Agapitos
20-07-09, 20:19
ΔΕΥΤΕΡΑ 20-7-2009 και ωρα 12'15'' (μεσημερι-περιπου) , θα μεταδοθει η εκτακτη εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β192 .
Η εκπομπη ειναι αφιερωμενη στον πρωτοψαλτη του Ιερου Καθεδρικου Ναου Της Του Θεου Σοφιας Ξανθης κ. Αριστειδη Δελιανιδη και στον υπ αυτου ιδρυθεντα ''Συλλογο Φιλων Βυζαντινης Μουσικης ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ Ξανθης'' , οπου ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ ειναι ο αειμνηστος Αρχωντας Πρωτοψαλτης Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος .
Τους υμνους της εκπομπης μου εστειλλε ο αγαπητος εν Ξανθη συναδελφος κ. Γιαννης Ευθυμιου , εκλεκτο μελος του φορουμ , τον οποιο και θερμα ευχαριστω .

Ωραία χορωδία. Καλή ακρόαση!

Efthymios_Agapitos
25-07-09, 21:15
ΣΑΒΒΑΤΟ (Αον μερος) 25-7-09 : ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β193 :
Αποσπασματα Εσπερινου , Ορθρου & Θειας Λειτουργιας απο την πανηγυρη της εορτης της Αγιας Παρασκευης στο Βραχατι της Κορινθιας στις 25 & 26-7-1968 .
Ψαλλει ο αειμνηστος Αρχωντας Πρωτοψαλτης της Μ.Ε. Θρασυβουλος Στανιτσας .

Λείπουν κάποια δεπτερόλεπτα στην αρχή της εκπομής. Λυπάμαι. Αν νομίζετε ότι είναι πολύ σοβαρό, να μου πείτε να αποσύρω την ηχογράφηση.

ybulbu
26-07-09, 00:05
Λείπουν κάποια δεπτερόλεπτα στην αρχή της εκπομής. Λυπάμαι. Αν νομίζετε ότι είναι πολύ σοβαρό, να μου πείτε να αποσύρω την ηχογράφηση.
Και τολμάτε να το ανεβάσετε μισο;;; Αίσχος, ντροπή και όνειδος!!!

Εννοείται πως κάνω πλάκα! Μακάρι να μπορούσαμε περισσότερα άτομα να είχαμε το χρόνο και, κυρίως, τη διάθεση να καθόμαστε να γράφουμε τις εκπομπές αυτές! Ευχαριστούμε θερμά! Τώρα, αν κάποιος το ανεβάσει και ολοκληρωμένο, ας υπάρχει διπλό. Δεν χάθηκε κι ο κόσμος!

vagelis
26-07-09, 09:45

Και τολμάτε να το ανεβάσετε μισο;;; Αίσχος, ντροπή και όνειδος!!!

Εννοείται πως κάνω πλάκα! Μακάρι να μπορούσαμε περισσότερα άτομα να είχαμε το χρόνο και, κυρίως, τη διάθεση να καθόμαστε να γράφουμε τις εκπομπές αυτές! Ευχαριστούμε θερμά! Τώρα, αν κάποιος το ανεβάσει και ολοκληρωμένο, ας υπάρχει διπλό. Δεν χάθηκε κι ο κόσμος!

Υπενθυμιζω οτι στην σημερινη εκπομπη θα μεταδοθει το δευτερο μερος . Οσοι πιστοι προσελθετε . Και στην αυριανη (27-7 , περιπου 12.15') Νεραντζης .

Efthymios_Agapitos
26-07-09, 20:56
ΚΥΡΙΑΚΗ (Βον μερος) 26-7-09 : ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β194 :
Αποσπασματα Εσπερινου , Ορθρου & Θειας Λειτουργιας απο την πανηγυρη της εορτης της Αγιας Παρασκευης στο Βραχατι της Κορινθιας στις 25 & 26-7-1968 .

Νομίζω ότι τα σχόλια είναι περιττά.

vagelis
27-07-09, 08:27
Νομίζω ότι τα σχόλια είναι περιττά.

Ευθυμη
Αφου σε ευχαριστησω για μια ακομα φορα για τον κοπο που καταβαλλεις και τον χρονο που διαθετεις για να ανεβαζεις τις εκπομπες μου , να συμφωνησω και εγω μαζι σου οτι ''τα λογια ειναι περιτα'' . Ωστοσο θα περιμενα απο καποιους φιλους , καποια σχολια για τις εν λογω εκπομπες του αειμνηστου Αρχωντα .

Efthymios_Agapitos
27-07-09, 20:41
ΔΕΥΤΕΡΑ : Αναμεταδοση της εκπομπης ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β123 :
Αφιερωμα στον μακαριστο Αρχιεπισκοπο Κρητης κυρο Τιμοθεο . Ψαλλει ο Αρχωντας Διδασκαλος Του Αποστολου Δημητριος Νεραντζης .

Καλή ακρόαση!

Efthymios_Agapitos
08-08-09, 20:59
Αγαπητοι Φιλοι
Οι τεσσερεις προσεχεις εκπομπες ειναι αφιερωμενες στον αειμνηστο Αρχωντα Πρωτοψαλτη Της Μ.Ε. Θρασυβουλο Στανιτσα , εν ειδη μνημοσυνου για τα 22
χρονια απο τον θανατο του (18-8-1987) .

ΣΑΒΒΑΤΟ 8-8-09 : ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β195 =
ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ : Αποσπασματα απο ακολουθια της Μεταμορφωσης Του Σωτηρος του 1973 .

Καλη Ακροαση .

Καλή ακρόαση!

vagelis
16-08-09, 13:00
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη Ψαλτικης Απανθισματα Β196 (Σ 15-8-09) . Ειναι αποσπασματα εσπερινου Κοιμησεως Της Θεοτοκου στις 14-8-1981 απο τον ιερο ναο Κοιμησεως Της Θεοτοκου Βουλας .
Ψαλλουν : Δεξια ο αειμνηστος Αρχωντας Πρωτοψαλτης Της Μ.Ε. Θρασυβουλος Στανιτσας και αριστερα ο πρωτοψαλτης Παναγιωτης Τζανακος .
Την εν λογω ηχογραφηση μου εχει δωσει ο φιλος κ. Τζανακος , ο οποιος εχει ανεβασει την ιδια ηχογραφηση , πληρεστερη και με καλλιτερο ηχο , στα ακολουθα λινγκ :
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=44936&postcount=10
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=44939&postcount=11

Καλη Ακροαση .

Efthymios_Agapitos
23-08-09, 16:03
Αγαπητοι Φιλοι
22-8-2009 :

ΣΑΒΒΑΤΟ 22-8-09 :''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β197 :
Αφιερωμα στην μνημη του αειμνηστου Πρωτοψαλτη Ματθαιου Τσαμκιρανη .
.

Αιωνία του η μνήμη!

vagelis
23-08-09, 18:07
Αιωνία του η μνήμη!

Ευθυμη ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για μια ακομα φορα .

Προς ΟΛΟΥΣ : Παρακαλω καμετε τον κοπο να ακουσετε την παραπανω εκπομπη . Νομιζω οτι αξιζει τον κοπο .

vagelis
23-08-09, 19:59
Μηπως καποιος φιλος γνωριζει ποια ειναι η δοξολογια που ψαλλει στην παραπανω εκπομπη ο αειμνηστος Τσαμκιρανης ;

Efthymios_Agapitos
23-08-09, 20:45
Αγαπητοι Φιλοι
Οι εκπομπες απο 22-8-2009 εως 6-9-2009 ειναι :

[...]

ΚΥΡΙΑΚΗ 23-8-09 : ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β198 :
Αφιερωμα στον Σεβασμιωτατο Αρχιεπισκοπο Κρητης κ. ΕΙΡΗΝΑΙΟ .
Θα μεταδοθει η χειροτονια του εις Μητροπολιτην Κυδωνιας & Αποκορωνου (Χανια) στις 18-2-1975 . Ψαλλει ο Αρχωντας Διδασκαλος Του Αποστολου Δημητριος Νεραντζης .

[...]

Καλη ακρόαση.

dimitrios.zaganas
24-08-09, 12:58
Αιωνία του η μνήμη!

Πολλές ευχαριστίες στον κυρ Βαγγέλη και σε σας για την εκπομπή. Θα σας είμασταν ιδιαιτέρως ευγνώμονες αν μπορούσαν να τεθούν και τα περιεχόμενα εκάστης εκπομπής ώστε (εκ των υστέρων) να μπορεί να γίνει μια αναζήτηση συγκεκριμένων ύμνων. Ευχαριστώ.

PEVGK
29-08-09, 14:09
Κύριε Ευάγγελε μήπως σας είναι εύκολο ν ακούσουμε κάτι απο τον μακαριστό Αρχιεπίσκοπο Κρήτης κυρό Ευγένιο τον Ψαλιδάκη;

π. Μάξιμος
29-08-09, 15:10
Κύριε Ευάγγελε μήπως σας είναι εύκολο ν ακούσουμε κάτι απο τον μακαριστό Αρχιεπίσκοπο Κρήτης κυρό Ευγένιο τον Ψαλιδάκη;
ΕΧΟΥΝ ΑΝΕΒΕΙ ΤΑ ΕΞΗΣ ΣΧΕΤΙΚΑ:

1) 10 & 11-11-1976 ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ-ΝΕΡΑΝΤΖΗΣ
Πανηγυρη Αγιου Μηνα στο Ηρακλειο της Κρητης στον ομωνυμο Ιερο Μητροπολιτικο Ναο στις 10 & 11-11-1976 .
Προεξαρχει ο μακαριστος Αρχιεπισκοπος Κρητης κυρος ΕΥΓΕΝΙΟΣ , συμπαραστατουμενος απο τους αλλους Μητροπολιτες της Εκκλησιας της Κρητης και υπο πλειαδος ιερεων .
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=29483&postcount=26
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=29484&postcount=27

2) Επισυναπτω καποιες ΦΩΤΟ του Στανιτσα .
Οι εν αναλογιω ειναι απο εσπερινο της Μεταμορφωσεως στην Αρτα 5-8-1985 .
Στα δεξια του ο πρωτοψαλτης Παυλος Φορτωμας .
Η φωτο με τους δυο Δεσποταδες (μακαριστοι : Αρχιεπισκοπος Κρητης Ευγενιος και Μητροπολιτης Ρεθυμνης & Αυλοποταμου Τιτος) , ειναι στο Ηρακλειο στις 17-5-1970 Κυριακη Παραλυτου , βραδακι κατα την περιφορα της Καρας του Αγιου Αποστολου Τιτου . Διπλα στον Στανιτσα οι Δημητριος Μαγουρης και Νικος Γιαννου .
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=22796&postcount=15

3) ΣΑΒΒΑΤΟ : 3-5-08 :
Βον : Ιερος Μητροπολιτικος Ναος Αγιου Μηνα Ηρακλειου Κρητης . Κυριακη Πασχα 1958 . Αποσπασμα (Ευαγγελιον) από την ακολουθια του Εσπερινου της Αγαπης . Αρχιεπισκοπος κυρος Ευγενιος , ο αοιδιμος διακονος Τιμοθεος Βασιλακης ( ο και δασκαλος μου στην Εη δημοτικου) , αοιδιμος Αρχων Πρωτοψαλτης Ιωαννης Βουτσινας (στο ομηρικο Ευαγγελιο) .

ΑΥΤΗ Η ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ (ΠΟΥ ΘΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ Ο ΜΑΚΑΡΙΣΤΟΣ) ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΕΙ.

Ὁπωσδήποτε θά ἔχει ἄλλα σχετικά μέ τόν Μακαριστό Ἀρχιεπίσκοπο Κρήτης Εὐγένιο ὁ κ. Λιναρδάκης, πού θά ἔχουν ἐνδιαφέρον καί θά εἶναι συγκινητικά.

vagelis
29-08-09, 15:46

Απηντησε ηδη ο π. Μαξιμος και τον ευχαριστω για την βοηθεια . Ακομα και στην
εκπομπη στο μηνυμα Νο 192 προεξαρχει ο μακαριστος Ευγενιος .

PEVGK
29-08-09, 17:13
Σας ευχαριστώ θερμά!Βλέπετε είναι τα ονόματα μας ίδια και το κοσμικο και το μοναχικό και γι αυτό τρέφω μια ιδιαίτερη αγάπη και σεβασμό προς το πρόσωπο του!Βέβαια συνέβαλε και το βιβλίο του Σεβ.Πέτρας κ.κ.Νεκταρίου που μ έκανε ν αγαπήσω ακόμα περισσότερο το πρόσωπο του μακαριστού και αγωνιστού κυρού Ευγενίου!

π. Μάξιμος
29-08-09, 17:24
Βλέπετε είναι τα ονόματα μας ίδια και το κοσμικο και το μοναχικό
Γιατί δέν μᾶς τά λέτε καί μᾶς νά χαροῦμε· ἰδιαίτερα ὁ κ. Λιναρδάκης;

Efthymios_Agapitos
29-08-09, 21:14
Αγαπητοι Φιλοι
Οι εκπομπες απο 22-8-2009 εως 6-9-2009 ειναι :

[....]
ΣΑΒΒΑΤΟ 29-8-09 : ''Ψαλτικης Απανθιματα'' Β199 : Εσπερινος Αποτομης Της Τιμιας Καρας του Προδρομου και Βαπτιστου Ιωαννου .
Ψαλλει ο πρωτοψαλτης Σταυρος Πηλιουρας και η χορωδια του .

[....]

Καλή ακρόαση!

PEVGK
29-08-09, 22:28
Γιατί δέν μᾶς τά λέτε καί μᾶς νά χαροῦμε· ἰδιαίτερα ὁ κ. Λιναρδάκης;

Αγαπητέ π.Μάξιμε!Κατα κόσμον ονομαζόμουν Ευάγγελος και πρίν απο 6 χρόνια την ημέρα της μοναχικής μου κουράς έλαβα τ όνομα Ευγένιος!

vagelis
30-08-09, 09:29
Καλή ακρόαση!

Ευθυμη Ευχαριστω .

Επ ευκαιρεια παραθετω μηνυμα που μου απεστειλλε με μεηλ ο φιλος πρωτοψαλτης Σταυρος Πηλιουρας :

Κε Λιναρδάκη Χαίρετε

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη μεγάλη τιμή που μου κάνετε να παρουσιάσετε κάποια ακούσματα από την Πανήγυρη του Άη Γιάννη.

Ας με συγχωρήσουν οι ακροατές για τα λάθη και τις αδυναμίες που ακούγονται-είναι ζωντανή ηχογράφηση.

Πληροφοριακά σας γνωρίζω ότι:

Ανοιξαντάρια-Βιβλίο Πετρίδη
Κεκραγάριο-Καραμάνης
Ιδιόμελα-Πετρίδη
Δοξαστικό Εσπερινού-Καραμάνη-Πετρίδη
Κύριε ελέησον Πληρωτικών-Τσατσαρώνη

Και πάλι σας ευχαριστώ

Efthymios_Agapitos
12-09-09, 21:14
Αγαπητοι Φιλοι
Οι προσεχεις εκπομπες , πολυ ενδιαφερουσες κατα την αποψη μου , ειναι :

ΣΑΒΒΑΤΟ 12-9-09 : ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β200 :
1ον : ΤΣΑΜΚΙΡΑΝΗΣ Ματθαιος : Αποσπασματα πανηγυρικης Λειτουργιας της εορτης του Σταυρου (14-9-1976 Ιερος Ναος Εσταυρωμενου Αιγαλεω) .
2ον : ΔΑΣΚΑΛΟΥΔΗΣ Κυριαζης : Αποσπασματα απο Κυριακη Πλ.Βου ηχου (1976
Ιερος Ναος Αγιου Αχιλλειου Λαρισσας)
ΣΗΜ : Οι παραπανω ηχογραφησεις ειναι προσφορα στην εκπομπη του εκλεκτου μελους του Ψαλτολογιον και καλου φιλου Γιωργου Παλιουρα (Λαμια) .

Καλη Ακροαση .

Όσο κι αν ακούσω τον Ματθαίο Τσαμκιράνη δε χορταίνω. Ευχαριστούμε κ. Λιναρδάκη!

vagelis
13-09-09, 10:39

Ευθυμη Ευχαριστω .
Εχεις δικιο για τον αειμνηστο Ματθαιο . Οσο και αν τον ακους δεν τον χορταινεις.

vagelis
13-09-09, 11:50
Να υπενθυμισω οτι η αποψινη εκπομπη ειναι αφιερωμενη στο Αρχωντα τεως Βο
Δομεστικο της ΜΕ , Ανδρεα Πετροχειλο . Οσοι πιστοι ...

Efthymios_Agapitos
13-09-09, 20:38
Αγαπητοι Φιλοι
Οι προσεχεις εκπομπες , πολυ ενδιαφερουσες κατα την αποψη μου , ειναι :

[....]
ΚΥΡΙΑΚΗ 13-9-09 : ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β201 :
ΠΕΤΡΟΧΕΙΛΟΣ Ανδρεας (τεως Αρχων Βος Δομεστικος της ΜΧΕ) : 28-11-1999
Ιερος Ναος Αγιου Δημητριου Νεας Ελβετιας (Αθηνα) : Αποσπασματα Κυριακης Αου ηχου .
ΣΗΜ : Απο τις κασεττες που μου εχει στειλλει το εκλεκτο μελος του Ψαλτολογιον Αθανασιος Μαναρας .

[....]
Καλη Ακροαση .

Άξιος! Καλή ακρόαση!

vagelis
14-09-09, 08:21
Άξιος! Καλή ακρόαση!

Πολλες Ευχαριστιες στον Αθανασιο Μαναρα για το σπανιο και πολυπληθες υλικο που μου εχει στειλλει .

basiliosn
14-09-09, 16:11

Φιλε Ευθυμιε συμφωνω και επαυξανω !!! Εκει μετα το ΤΡΙΑΔΙ ομως , μου δημιουργηθηκε η αμυδρα εντυπωση οτι καποιος "μουσικοτραφης" , μαλλον ειχε αλλη αποψη για τον κυρ-Ματθαιο . Τελικα δεν προκειται για σημεια των (σημερινων) καιρων . Τα σημεια και τα τερατα ειναι διαχρονικα .:mad:

Shota
18-09-09, 18:32
Να υπενθυμισω οτι η αποψινη εκπομπη ειναι αφιερωμενη στο Αρχωντα τεως Βο Δομεστικο της ΜΕ , Ανδρεα Πετροχειλο . Οσοι πιστοι ...

Άξιος! Καλή ακρόαση!

Υπέροχος ο Πετρόχειλος. Ευχαριστώ παρα πολύ.

vagelis
12-10-09, 17:32
Αγαπητοι Φιλοι

Απο την σειρα εκπομπων ''Ψαλτικης Απανθισματα'' , επισυναπτω τις εκπομπες της 10ης & 11ης - 10 - 2009 .
Και στις δυο ψαλλει ο Αρχωντας τεως Βος Δομεστικος της ΜΕ κυρ Δημοσθενης Παϊκοπουλος .

ΣΑΒΒΑΤΟ 10-10-09 : Β202= Απο Κυριακη των Αγιων Πατερων και Πλ.Δου ηχου .

Κυριακη 11-10-09 : Β203 = Απο Κυριακη Αου ηχου .

Οι ηχογραφησεις ειναι απο τις κασετες του αγαπητου Αθανασιου Μαναρα .

Καλη Ακροαση .

vagelis
13-10-09, 20:50
Αγαπητοι Φιλοι

Απο την σειρα εκπομπων ''Ψαλτικης Απανθισματα'' , επισυναπτω τις εκπομπες της 10ης & 11ης - 10 - 2009 .
Και στις δυο ψαλλει ο Αρχωντας τεως Βος Δομεστικος της ΜΕ κυρ Δημοσθενης Παϊκοπουλος .

ΣΑΒΒΑΤΟ 10-10-09 : Β202= Απο Κυριακη των Αγιων Πατερων και Πλ.Δου ηχου .

Κυριακη 11-10-09 : Β203 = Απο Κυριακη Αου ηχου .

Οι ηχογραφησεις ειναι απο τις κασετες του αγαπητου Αθανασιου Μαναρα .

Καλη Ακροαση .

Μηπως γνωριζει καποιος φιλος που και ποτε εγιναν οι ηχογραφησεις αυτες ; Ευχαριστω .

Efthymios_Agapitos
08-11-09, 00:10
Αγαπητοι Φιλοι
Οι εκπομπες του προσεχους Σαββατοκυριακου και απο τον κυκλο ''Ψαλτικης Απανθισματα'' ειναι :

ΣΑΒΒΑΤΟ 7-11-09 : Αναμεταδοση της Β54 :

1ον) Αποσπασματα ακολουθιας εορτης των Ταξιαρχων .
Ψαλλει ο αειμνηστος Αρχωντας Πρωτοψαλτης της ΜΕ Θρασυβουλος Στανιτσας .

2ον) Αποσπασματα πανηγυρεως Αγιου Μηνα (Ηρακλειο 1973) .
Ψαλλει ο αειμνηστος Σπυρος Μαϊδανογλου .

------------------------------------------------------------------
[....]

Καλη Ακροαση .

Καλή ακρόαση!

psaltaki
08-11-09, 23:52
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΥΡΙΕ ΛΙΝΑΡΔΑΚΗ! Ευχαριστούμε παρα πολυ για την μεγάλη, ανεκτίμητη και ανιδιοτελή προσφορά σας μέσω του forum.Ο Θεός να σας έχει πάντα καλα! Αναστάσιος Κίρτσιος.

tum15189
11-11-09, 02:21
Οι εκπομπες του προσεχους Σαββατοκυριακου και απο τον κυκλο ''Ψαλτικης Απανθισματα'' ειναι : ΣΑΒΒΑΤΟ 7-11-09 : Αναμεταδοση της Β54
2ον) Αποσπασματα πανηγυρεως Αγιου Μηνα (Ηρακλειο 1973) .
Ψαλλει ο αειμνηστος Σπυρος Μαϊδανογλου .
κ. Λιναρδάκη, ευχαριστούμε εκ βάθους καρδίας για την συγκεκριμένη ηχογράφηση. Πράγματι ειπώθηκαν ... πανηγυρικώτατα. Ξετρελάθηκα με την αργή δοξολογία του Βυζαντίου. Πολύ μερακλής και ο τότε και έκτοτε Λαμπαδάριος, Γιώργος Παντελάκης.

Θα ήθελα να ακούσω και να μάθω περισσότερα γι' αυτόν.
Υπάρχουν μήπως και άλλα ηχητικά (εκτός από αυτά με το Στανίτσα στις 10-11/11/1976 και με τον Βασιλικό τον Οκτώβρη του 1971);

vagelis
11-11-09, 07:47
κ. Λιναρδάκη, ευχαριστούμε εκ βάθους καρδίας για την συγκεκριμένη ηχογράφηση. Πράγματι ειπώθηκαν ... πανηγυρικώτατα. Ξετρελάθηκα με την αργή δοξολογία του Βυζαντίου. Πολύ μερακλής και ο τότε και έκτοτε Λαμπαδάριος, Γιώργος Παντελάκης.

Θα ήθελα να ακούσω και να μάθω περισσότερα γι' αυτόν.
Υπάρχουν μήπως και άλλα ηχητικά (εκτός από αυτά με το Στανίτσα στις 10-11/11/1976 και με τον Βασιλικό τον Οκτώβρη του 1971);

Αγαπητε Νικο
Δες και το ακολουθο λινγκ :
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=53817&postcount=2

vagelis
23-11-09, 17:18
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω τις εκπομπες απο τον κυκλο ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β204 της 21-11-09 και Β205 της 22-11-09 .
Ειναι εκτεταμενα αποσπασματα ηχογραφηση πανηγυρικης Θειας Λειτουργιας της εορτης των Εισοδειων Της Θεοτοκου απο τον πανηγυριζωντα Ιερο Μητροπολιτικο Ναο Εισοδειων Της Θεοτοκου Χανιων στις αρχες της δεκαετιας του 80 .
Ψαλλει ο Αρχωντας Μαϊστωρας της Αγιας Του Χριστου Μεγαλης Εκκλησιας , αγαπητος φιλος Γιωργος Χ''Θεοδωρου .
Καλη Ακροαση .

vagelis
24-11-09, 13:17
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω τις εκπομπες απο τον κυκλο ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β204 της 21-11-09 και Β205 της 22-11-09 .
Ειναι εκτεταμενα αποσπασματα ηχογραφηση πανηγυρικης Θειας Λειτουργιας της εορτης των Εισοδειων Της Θεοτοκου απο τον πανηγυριζωντα Ιερο Μητροπολιτικο Ναο Εισοδειων Της Θεοτοκου Χανιων στις αρχες της δεκαετιας του 80 .
Ψαλλει ο Αρχωντας Μαϊστωρας της Αγιας Του Χριστου Μεγαλης Εκκλησιας , αγαπητος φιλος Γιωργος Χ''Θεοδωρου .
Καλη Ακροαση .

Αριστερα ψαλλει ο τοτε Λαμπαδαριος του ναου , αειμνηστος Γιαννης Παϊζης .

vagelis
29-11-09, 12:11
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω τις εκπομπες Β206 της 28-11-0 & Β207 της 29-11-09 που ειναι αφιερωμενες στην εορτη της Αγιας Βαρβαρας :

ΣΑΒΒΑΤΟ 28-11-09 : ‘’Ψαλτικης Απανθισματα’’ Β206
Ιερος Ναος Αγιας Βαρβαρας Ηρακλειου Κρητης :

α) 3-12-1980 : Αποσπασματα πανηγυρικου εσπερινου Αγιας Βαρβαρας .
Ψαλλουν πλαισιουμενοι απο συναδελφους , οι Βαγγελης Λιναρδακης (δεξια) και Γιωργος Μπικακης (αριστερα) .
Ψαλλωνται τα ανοιξανταρια του Εμμανουηλ Φαρλεκα σε ηχο Πλ.του Αου .

β) 4-12-2007 : Αποσπασματα πανηγυρικης Θειας Λειτουργιας (λειτουργικα Μιχαηλ Χ''Αθανασιου σε ηχο Πλ. του Αου πενταφωνο) .
Ψαλλουν οι Βαγγελης Λιναρδακης και ο αειμνηστος Λαμπαδαριος του ναου Γιαννης Στρατακης .

ΚΥΡΙΑΚΗ 29-11-09 : ‘’Ψαλτικης Απανθισματα’’ Β207 :
Αποσπασματα πανηγυρικου εσπερινου Αγιας Βαρβαρας .

Καλη Ακροαση .

vagelis
12-12-09, 12:12
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω τις εκπομπες του ΣαββατοΚυριακου . Ελπιζω να σας αρεσουν .

ΣΑΒΒΑΤΟ 12-12-09 : Β208 :
α) Κυριακη Προπατωρων απο ναο της Κωνσταντινουπολης γυρω στα 1960 . Ψαλλει ο πρωτοψαλτης Χρηστος Κρομυδας .
β) Υμνοι Χριστουγεννων με την χορωδια του τεως Αρχωντος Λαμπαδαριου της Μ.Ε. Ελευθεριου Γεωργιαδη .

ΚΥΡΙΑΚΗ 13-12-09 : Β209 :
Κυριακη Προπατωρων & εορτης Αγιου Σπυριδωνος . Ψαλλει ο ειμνηστος Αρχωντας Πρωτοψαλτης της Μ.Ε. Θρασυβουλος Στανιτσας .

Αφιερωνω τις εκπομπες αυτες σε οσα μελη του ''Ψαλτολογιον'' εορταζουν απο 12 ως 18 τρεχωντος , με τις καλλιτερες ευχες μου για χρονια πολλα και καλα.

Καλη Ακροαση .

vagelis
12-12-09, 17:53
Αγαπητοι Φιλοι

α) Κυριακη Προπατωρων απο ναο της Κωνσταντινουπολης γυρω στα 1960 . Ψαλλει ο πρωτοψαλτης Χρηστος Κρομυδας .
β) Υμνοι Χριστουγεννων με την χορωδια του τεως Αρχωντος Λαμπαδαριου της Μ.Ε. Ελευθεριου Γεωργιαδη .

Κυριακη Προπατωρων & εορτης Αγιου Σπυριδωνος . Ψαλλει ο ειμνηστος Αρχωντας Πρωτοψαλτης της Μ.Ε. Θρασυβουλος Στανιτσας .

Αφιερωνω τις εκπομπες αυτες σε οσα μελη του ''Ψαλτολογιον'' εορταζουν απο 12 ως 18 τρεχωντος , με τις καλλιτερες ευχες μου για χρονια πολλα και καλα.

Καλη Ακροαση .

Η ηχογραφηση με τον πρωτοψαλτη Χρηστο Κρομυδα , ειναι απο τις κασετες του αγαπητου Αθανασιου Μαναρα , τον οποιο και ευχαριστω .

ybulbu
13-12-09, 03:08
Ουάου! Με πιάσατε αδιάβαστο! Δεν ήξερα για αυτή την ηχογράφηση του Γεωργιάδη! Ευχαριστώ θερμά!

Γιώργος Μ.
13-12-09, 05:49
Θερμότατες ευχαριστίες κ. Βαγγέλη για αυτήν την εξαίρετη πατριαρχική χορωδία του Ελευθερίου Γεωργιάδη, με τη λιτή και σεμνοπρεπή ερμηνεία.
Για πιο εύκολη πρόσβαση χώρισα το αντίστοιχο τμήμα της εκπομπής σε tracks (τα οποία εν συνόλω απαρτίζουν ένα θαυμάσιο cd) και πρόσθεσα κι ένα λινκ εδώ (http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=57187&postcount=9)για να υπάρχει στους ύμνους Δωδεκαημέρου.

ΥΓ: Πολύ ενδιαφέρον το "θεοπρεπώς δοξολογούσι" στο 12, διαφορετικό από τη συνήθη θριαμβική έξαρση που απαντά σε άλλες συνθέσεις αυτού του ιδιομέλου. Δεν είμαι θιασώτης της "προγραμματικής" αντίληψης της μουσικής σε σχέση με το νόημα, αλλά σκέφτηκα (απλά σκέφτηκα) ότι μια όντως "θεοπρεπής" δοξολογία στην προκειμένη περίπτωση που ο Θεός ετέχθη "λαθών" και εν ταπεινώσει, έτσι εκφράζεται ακόμα καλύτερα.

vagelis
13-12-09, 10:59
Ουάου! Με πιάσατε αδιάβαστο! Δεν ήξερα για αυτή την ηχογράφηση του Γεωργιάδη! Ευχαριστώ θερμά!

Γιαννη μιας και τα χωρισε ο Γιωργος , αν θελεις βαλε τα και σε σχετικο φακελλο . Ευχαριστω .
Το ερχομενο Σαββατο στην εκπομπη τα υπολοιπα .

Θερμότατες ευχαριστίες κ. Βαγγέλη για αυτήν την εξαίρετη πατριαρχική χορωδία του Ελευθερίου Γεωργιάδη, με τη λιτή και σεμνοπρεπή ερμηνεία.
Για πιο εύκολη πρόσβαση χώρισα το αντίστοιχο τμήμα της εκπομπής σε tracks (τα οποία εν συνόλω απαρτίζουν ένα θαυμάσιο cd) και πρόσθεσα κι ένα λινκ εδώ (http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=57187&postcount=9)για να υπάρχει στους ύμνους Δωδεκαημέρου.

ΥΓ: Πολύ ενδιαφέρον το "θεοπρεπώς δοξολογούσι" στο 12, διαφορετικό από τη συνήθη θριαμβική έξαρση που απαντά σε άλλες συνθέσεις αυτού του ιδιομέλου. Δεν είμαι θιασώτης της "προγραμματικής" αντίληψης της μουσικής σε σχέση με το νόημα, αλλά σκέφτηκα (απλά σκέφτηκα) ότι μια όντως "θεοπρεπής" δοξολογία στην προκειμένη περίπτωση που ο Θεός ετέχθη "λαθών" και εν ταπεινώσει, έτσι εκφράζεται ακόμα καλύτερα.

Γιωργο οντως λιτη και θεοπρεπη εκτελεση , πλουσια σε νοηματα κλπ κλπ κλπ!!! Μηπως πρεπει να ψαλλωμαι ετσι , ασχετως σχολων ; Λεω μηπως ;
Ες προσεχες Σαββατο τα υπολοιπα .
Ευχαριστω για τον διαχωρισμο σε τρακ .

Και ενα ''παραπονο'' (οχι προς εσας αλλα προς ολους) : Βλεπω καποια μελη και ανεβαζουν ανελλιπως καποιες αλλες εκπομπες και ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ . Ομως τις δικες μου εκπομπες , τωρα που σταματησε ο Ευθυμης , δεν τις ανεβαζει κανεις ; Μηπως δεν ενδιαφερουν
οποτε να παψω και εγω να τις ανεβαζω ;

tsak77
13-12-09, 11:39
Και ενα ''παραπονο'' (οχι προς εσας αλλα προς ολους) : Βλεπω καποια μελη και ανεβαζουν ανελλιπως καποιες αλλες εκπομπες και ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ . Ομως τις δικες μου εκπομπες , τωρα που σταματησε ο Ευθυμης , δεν τις ανεβαζει κανεις ; Μηπως δεν ενδιαφερουν
Το ενδιαφέρον των μελών για τις εκπομπές, φαίνεται σε πολλά σημεία (ένα εξ αυτών, ότι έχεις τα περισσότερα thanks από όλα τα μέλη της κοινότητας, κάτι όχι τυχαίο :wink:), οπότε το πιθανότερο είναι να μην μπορεί ο καθένας να βρίσκεται τις ώρες αναμετάδοσης στο internet, ή ακόμα κι αν βρίσκεται να μην έχει την απαραίτητη τεχνογνωσία που απαιτείται για την ψηφιοποίησή του ήχου (πρώτος γνωρίζεις, ότι αυτά τα πράγματα μαθαίνονται στην πορεία και όχι χωρίς την βοήθεια κάποιου εμπειρότερου στα θέματα αυτά). Αυτό όμως σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι πρέπει να σταματησουν να ανεβαίνουν. Το forum (σε γενικές γραμμές τουλάχιστον) έχει πλεον την ωριμότητα και αποβάλλει από μόνο του ότι δεν το ενδιαφέρει, κάνοντας την ανάλογη αντικειμενική κριτική (όχι πάντα προς το παρόν, αλλά που θα πάει...). Οι εκπομπές του Σωματείου μας δεν έχουν κατακριθεί αλλά εγκωμιασθεί, όχι επειδή τις παρουσιάζει ο Βαγγέλης Λιναρδάκης και ο Μανόλης Σουργιαδάκης, αλλά διότι αρέσει το περιεχόμενό τους. Και προσωπικά, αλλά και πιστεύω εκφράζοντας την πλειοψηφία της κοινότητας, προτείνω να μην σταματήσει η δημοσίευση των εκπομπών του Σωματείου Ιεροψαλτών Νομού Ηρακλείου "Ανδρέας ο Κρήτης". Αν μη τι άλλο, είναι μία ειλικρινής απόδειξη ότι η μεγαλόνησσος είναι ζωντανή ψαλτικά.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΛΑΜΠΡΟΥ
13-12-09, 12:05

Ασφαλώς όχι!

Λεωνίδας
13-12-09, 13:19

Γειά καί χαρά, Άρχοντα κυρ-Βαγγέλη. Εχθές που είχα βάλει στο πρόγραμμά μου να γράψω την εκπομπή σας, την ανέβασες πριν παίξει. :eek: Οπότε δεν μπήκα στον κόπο.
Να ξέρεις ότι υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον. Φαίνεται και από τα downloads και από τα thanks.
Επίσης, το ότι οι εκπομπές σας του σωματείου ιεροψαλτών Κρήτης παίζουν Σ/Κ δεν βοηθάει και πολύ. Ενώ τις καθημερινές έχουμε λίγο-πολύ σταθερό πρόγραμμα και βολεύει να γράφουμε (όσοι γράφουμε, τέλος πάντων).

Λεωνίδας
14-12-09, 21:26
Ὁ φίλτατος κυρ-Βαγγέλης ἐδῶ (http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=57128&postcount=218) ἀνέβασε τήν ἐκπομπή τοῦ Σαββάτου 12-12-2009, ὅπου στό πρῶτο μέρος μετέδωσε ἠχογράφηση Κυριακῆς Προπατόρων μέ τόν ἀείμνηστο Χρῆστο Κρεμμύδα ἀπό τήν Κωνσταντινούπολη, ἀρχές δεκαετίας του 1960.
Ἐπειδή πολλοί μποροῦν καί βρίσκουν τίς ἡμερομηνίες, μποροῦν νά βοηθήσουν ἐδῶ; Ὁ ἦχος τῆς Κυριακῆς ἦταν τρίτος, συνέπεσε καί τοῦ Ἁγίου Σπυρίδωνος. Ποιά χρονιά ἦταν λοιπόν;

Ἀκόμα, στό ἴδιο μήνυμα ἔχει ἀνεβεῖ καί ἡ ἐκπομπή τῆς Κυριακῆς 13-12-2009, ὅπου ὁ ἀείμνηστος Ἄρχων Θρασύβουλος Στανίτσας ψάλλει Κυριακή δευτέρου ἤχου, Προπατόρων καί Ἁγίου Σπυρίδωνος ἀπό τόν Ἅγιο Δημήτριο Ἀμπελοκήπων. Ἡμερομηνία μποροῦμε νά ἔχουμε;

Εὐχαριστῶ!

ybulbu
14-12-09, 22:35
Στην πρώτη περίπτωση πρέπει να είναι το Πάσχα στις 11 Απριλίου, όμως καμία χρονιά δεν έχει τέτοιο χαρακτηριστικό στα πιθανά χρόνια. Συκγεκριμένα, από το 1941 μέχρι το 2000 μόνο το 1999 είχε Πάσχα στις 11 Απριλίου.

Στη δεύτερη περίπτωση, αυτή του Στανίτσα, το Πάσχα πρέπει να πέφτει στις 18 Απριλίου, κάτι που συμβαίνει το 1971 και το 1982. Πιθανότερο για προφανείς λόγους το 1971.

dimitrios.zaganas
14-12-09, 23:10
...Ἀκόμα, στό ἴδιο μήνυμα ἔχει ἀνεβεῖ καί ἡ ἐκπομπή τῆς Κυριακῆς 13-12-2009, ὅπου ὁ ἀείμνηστος Ἄρχων Θρασύβουλος Στανίτσας ψάλλει Κυριακή δευτέρου ἤχου, Προπατόρων καί Ἁγίου Σπυρίδωνος ἀπό τόν Ἅγιο Δημήτριο Ἀμπελοκήπων. Ἡμερομηνία μποροῦμε νά ἔχουμε;

Στη δεύτερη περίπτωση, αυτή του Στανίτσα, το Πάσχα πρέπει να πέφτει στις 18 Απριλίου, κάτι που συμβαίνει το 1971 και το 1982. Πιθανότερο για προφανείς λόγους το 1971.

Είναι όντως το 1971. Η ηχογράφηση προέρχεται μάλλον από το αρχείο του κ.Γιαννούτα (ηχογράφησε κυρίως κατά τα έτη 1971-72, όχι ανελλιπώς).

π. Μάξιμος
14-12-09, 23:17
Ὁ φίλτατος κυρ-Βαγγέλης ἐδῶ (http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=57128&postcount=218) ἀνέβασε τήν ἐκπομπή τοῦ Σαββάτου 12-12-2009, ὅπου στό πρῶτο μέρος μετέδωσε ἠχογράφηση Κυριακῆς Προπατόρων μέ τόν ἀείμνηστο Χρῆστο Κρεμμύδα ἀπό τήν Κωνσταντινούπολη, ἀρχές δεκαετίας του 1960.
Ἐπειδή πολλοί μποροῦν καί βρίσκουν τίς ἡμερομηνίες, μποροῦν νά βοηθήσουν ἐδῶ; Ὁ ἦχος τῆς Κυριακῆς ἦταν τρίτος, συνέπεσε καί τοῦ Ἁγίου Σπυρίδωνος. Ποιά χρονιά ἦταν λοιπόν;

Ἀκόμα, στό ἴδιο μήνυμα ἔχει ἀνεβεῖ καί ἡ ἐκπομπή τῆς Κυριακῆς 13-12-2009, ὅπου ὁ ἀείμνηστος Ἄρχων Θρασύβουλος Στανίτσας ψάλλει Κυριακή δευτέρου ἤχου, Προπατόρων καί Ἁγίου Σπυρίδωνος ἀπό τόν Ἅγιο Δημήτριο Ἀμπελοκήπων. Ἡμερομηνία μποροῦμε νά ἔχουμε;

Εὐχαριστῶ!Στην πρώτη περίπτωση πρέπει να είναι το Πάσχα στις 11 Απριλίου, όμως καμία χρονιά δεν έχει τέτοιο χαρακτηριστικό στα πιθανά χρόνια. Συκγεκριμένα, από το 1941 μέχρι το 2000 μόνο το 1999 είχε Πάσχα στις 11 Απριλίου.

Ἔχει δίκιο ὁ Γιάννης. Φαίνεται παράξενο γιά τήν περίπτωση τοῦ Κρεμμύδα. Ἡ μόνη ἐξήγηση εἶναι νά τιμήθηκε καί ὁ ἅγιος Σπυρίδων ἐκ κοντινῆς μεταθέσεως· συμβαίνουν αὐτά στό ἐξωτερικό. Ὁπότε θά εἶναι ἤ τό 1961 (Κυριακή 10 Δεκ. Ἦχος γ΄) ἤ τό 1966 (Κυριακή 11 Δεκ. Ἦχος γ΄).

dimskrekas
16-12-09, 19:03
Αγαπητοι Φιλοι

Καλη Ακροαση .

Κυρ Βαγγέλη, σιδερένιος πάντα!! Οι ευχαριστίες όλων είναι πολλές για όλο το υλικό. Μια επισήμανση: Δε μου φαίνεται ότι ψάλλει ο Χρ Κρομμύδας. Ο ψάλτης που ακούγεται μιμείται πολύ τον Α. Πετρόχειλο. Τουλάχιστον ο Κρομμύδας που έχει παρουσιάσει ο ΣΜΚΩΝ (http://www.cmkon.org/ArxPsaltai.htm) δεν έχει σχέση με αυτόν τον ψάλτη που ψάλλει εδώ.

Δ.

vagelis
16-12-09, 19:19
Κυρ Βαγγέλη, σιδερένιος πάντα!! Οι ευχαριστίες όλων είναι πολλές για όλο το υλικό. Μια επισήμανση: Δε μου φαίνεται ότι ψάλλει ο Χρ Κρομμύδας. Ο ψάλτης που ακούγεται μιμείται πολύ τον Α. Πετρόχειλο. Τουλάχιστον ο Κρομμύδας που έχει παρουσιάσει ο ΣΜΚΩΝ (http://www.cmkon.org/ArxPsaltai.htm) δεν έχει σχέση με αυτόν τον ψάλτη που ψάλλει εδώ.

Δ.

Δημητρη
Την ιδια αισθηση εχω και εγω . Το ιδιο συμβαινει και στην εκπομπη του προσεχους Σαββατου 19 τρεχωντος . Ομως σεβασθηκα αυτο που εγραφε η κασετα επανω .

dimitrios.zaganas
17-12-09, 00:18
Δημητρη, την ιδια αισθηση εχω και εγω . Το ιδιο συμβαινει και στην εκπομπη του προσεχους Σαββατου 19 τρεχωντος . Ομως σεβασθηκα αυτο που εγραφε η κασετα επανω .

Μια επισήμανση: Δε μου φαίνεται ότι ψάλλει ο Χρ Κρομμύδας. Ο ψάλτης που ακούγεται μιμείται πολύ τον Α. Πετρόχειλο.

Πρόκειται σίγουρα για τον κυρ Ανδρέα Πετρόχειλο στα τελευταία χρόνια της ιεροψαλτικής του διακονίας. Μάλλον τέλη δεκαετίας 90 (εκφωνεί ο καλλίφωνος π. Ευστάθιος, προϊστάμενος τότε του Ι.Ν. Αγ. Δημητρίου Ν.Ελβετίας). Η ηχογράφηση έγινε από τον Θανάση ο οποίος και τον βοηθά στις καταλήξεις.

ybulbu
17-12-09, 16:02
Πρόκειται σίγουρα για τον κυρ Ανδρέα Πετρόχειλο στα τελευταία χρόνια της ιεροψαλτικής του διακονίας. Μάλλον τέλη δεκαετίας 90 (εκφωνεί ο καλλίφωνος π. Ευστάθιος, προϊστάμενος τότε του Ι.Ν. Αγ. Δημητρίου Ν.Ελβετίας). Η ηχογράφηση έγινε από τον Θανάση ο οποίος και τον βοηθά στις καταλήξεις.
Επομένως ΕΙΝΑΙ το 1999 που εντόπισα παραπάνω!

ybulbu
17-12-09, 16:11
...ή το 2004, αλλά όπως λέει και ο Δημήτρης:
Μάλλον τέλη δεκαετίας 90 (εκφωνεί ο καλλίφωνος π. Ευστάθιος, προϊστάμενος τότε του Ι.Ν. Αγ. Δημητρίου Ν.Ελβετίας).

vagelis
29-12-09, 17:45
Αγαπητοι Φιλοι
Χρονια Πολλα - Καλη Χρονια .

Κατοπιν παρακλησεως καποιων φιλων , εντος και εκτος Ελλαδος , επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β210 (Σ19-12-2009) :
α) ΚΡΟΜΥΔΑΣ Χρηστος (ετσι εγραφε η σχετικη κασετα του αγαπητου Αθανασιου Μαναρα , τον οποιο και θερμα ευχαριστω , αλλα μαλλον ειναι ο Ανδρεας Πετροχειλος) : Κυριακη προ Χριστου γεννα .
β) Χορωδια Ελευθεριου Γεωργιαδη : Υμνοι Χριστουγεννων .

Καλη Ακροαση .

dimitrios.zaganas
29-12-09, 18:09
Αγαπητοι Φιλοι
Χρονια Πολλα - Καλη Χρονια .
Κατοπιν παρακλησεως καποιων φιλων , εντος και εκτος Ελλαδος , επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β210 (Σ19-12-2009) :
α) ΚΡΟΜΥΔΑΣ Χρηστος (ετσι εγραφε η σχετικη κασετα του αγαπητου Αθανασιου Μαναρα , τον οποιο και θερμα ευχαριστω , αλλα μαλλον ειναι ο Ανδρεας Πετροχειλος) : Κυριακη προ Χριστου γεννα .
Καλη Ακροαση .

Χρόνια πολλά με υγεία. Ευχαριστούμε πολύ για την πολύτιμη ανάρτηση. Είναι σίγουρα ο κυρ Ανδρέας Πετρόχειλος (τέλη 90). Συμμετέχει ο Θανάσης στα Ευλογητάρια και στις καταλήξεις.

vagelis
30-12-09, 10:12
Ιερουργουν οι εκ των εφημεριων του ναου , π. Αντωνιος Κασσωτακης και π. Τιτος Ασημινακης (πληρωτικα) .

vagelis
30-12-09, 19:00
Αγαπητοι Φιλοι Χρονια Πολλα .
Αφιερωνω την επισυναπτωμενη εκπομπη στους εορταζωντες την πρωτη του ετους , εκλεκτα μελη του ''Ψαλτολογιον'' , αγαπητους κ.κ. Κιαμηλιδη Βασιλη και Ζαχαρη Βασιλη , καθως και σε οποια αλλα μελη εορταζουν .

Εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β213 (Σ 2-1-10) . Δειαρκεια 66'10'' :
Ιερος Ναος Αγιου Δημητριου Αμπελοκηπων Αθηνας . Λειτουργια της 1-1-1972 .
Ψαλλει ο αειμνηστος Αρχωντας Πρωτοψαλτης Της Μ.Ε. Θρασυβουλος Στανιτσας.

georgiosben
11-01-10, 10:45
Αν έχει κάποιος ηχογραφήσει την Εκπομπή του κ.Βαγγέλη: ΚΥΡΙΑΚΗ 10-1-2010 : Α211 : Στανιτσας Θρασυβουλος : 7-1-1971 Δερβενι Κορινθιας : Ορθρος και Θεια Λειτουργια Συναξις Τιμιου Προδρομου. Θα παρακαλούσα αν μπορεί να την ανεβάσει, γιατι έλειπα απο το σπίτι και δεν την άκουσα. Πρόλαβα λίγιο του Σαββάτου και ήταν πραγαμτικά υπέροχη.
Υ.Γ. Κύριε Βαγγέλη σας ευχαριστούμε και καλή δύναμη.

nektarios2008
11-01-10, 11:33
Εκπομπή 10-1-2010 : Α211 : Στανίτσας Θρασύβουλος : 7-1-1971 Δερβένι Κορινθίας : Όρθρος και Θεία Λειτουργία Σύναξις Τιμίου Προδρόμου

vagelis
11-01-10, 12:40
Εκπομπή 10-1-2010 : Α211 : Στανίτσας Θρασύβουλος : 7-1-1971 Δερβένι Κορινθίας : Όρθρος και Θεία Λειτουργία Σύναξις Τιμίου Προδρόμου

Αφου ευχαριστησω τον αγαπητο nektarios2008 (;) που ανεβασε την εκπομπη μου της 10-1-10 , επισυναπτω και την εκπομπη Α210 του Σαββατου 9-1-2010 οπου ο αειμνηστος Αρχωντας Θρασυβουλος Στανιτσας , ψαλλει τον εσπερινο στο Δερβενι Κορινθιας (6-1-1971) .
Καλη Ακροαση .

dimitris
01-05-10, 22:06
Η σημερινή εκπομπή του κ. Βαγγέλη Λιναρδάκη από τον Ραδιοφωνικό Σταθμό Ι.Α. Κρήτης, παρουσίασε σπανιοτάτη ηχογράφηση του αειμνήστου συναδέλφου Κ. Τασόπουλου με αποσπάσματα εσπερινού και όρθρου της Αγ. Φωτεινής από τον Ιερό Ναό Αγίας Φωτεινής Νέας Σμύρνης.
Η ηχογράφηση έγινε την 14/5/1960
Ευχαριστούμε τον κ. Βαγγέλη και τον συλλέκτη ιατρό κ. Μανώλη Χναράκη που τόσα ακούσματα μας έχουν χαρίσει.

http://psaltiri.org/index.php?option=com_sobi2&sobi2Task=sobi2Details&sobi2Id=1072&Itemid=

vagelis
03-05-10, 16:41
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β218 της 2-5-2010 . Ψαλλει Πασχαλινους υμνους ο εκ Λαρισσης πρωτοψαλτης Νικολαος Μηλιωνης .
Καλη Ακροαση .

vagelis
15-05-10, 10:11
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β219 της 8-5-2010 . Ειναι σπανια ηχογραφηση Κυριακης του Τυφλου 1969 απο τον Ιερο Ναο Αγιας Τριαδος Κεραμεικου (Αθηνα) . Ψαλλει ο αειμνηστος Κωνσταντινοπολιτης Πρωτοψαλτης Γεωργιος Συρκας . Στην επισυναψη ειναι το Αον μερος της ηχογραφησης . Το Βον μερος (εκπομπη Β220 της 9-5-2010) θα το βρειτε στο ακολουθο λινγκ : http://psaltiri.org/index.php?option=com_sobi2&sobi2Task=sobi2Details&sobi2Id=1083&Itemid=

dimitris
16-05-10, 22:19
Η σημερινή εκπομπή ''Ψαλτικης Απανθισματα'' (16/5/2010).
Σπάνια ηχογράφηση.
Κυριακή των Αγίων Πατέρων.
Ψάλλει ο Λυκούργος Πετρίδης στον Ι.Ν. Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Καλαμαριάς.

http://psaltiri.org/index.php?option=com_sobi2&sobi2Task=sobi2Details&sobi2Id=1099&Itemid=

vagelis
17-05-10, 11:30
Η σημερινή εκπομπή ''Ψαλτικης Απανθισματα'' (16/5/2010).
Σπάνια ηχογράφηση.
Κυριακή των Αγίων Πατέρων.
Ψάλλει ο Λυκούργος Πετρίδης στον Ι.Ν. Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Καλαμαριάς.

http://psaltiri.org/index.php?option=com_sobi2&sobi2Task=sobi2Details&sobi2Id=1099&Itemid=

Δημητρη Ευχαριστω .
Θα μου επιτρεψεις μια μικρη διορθωση . Η εκπομπη ειναι η Νο Α217 και απο τον κυκλο ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' .

Και επ ευκαιρεια (προς ολους τους φιλους) οι εκπομπες του προσεχους Σαββατοκυριακου ειναι (ζωντανες ηχογραφησεις) :
ΣΑΒΒΑΤΟ 22-5-2010 : Α218 = Κυριακη Πεντηκοστης με τον αειμνηστο Αρχωντα Πρωτοψαλτη Χρυσανθο Θεοδοσοπουλο .
ΚΥΡΙΑΚΗ 23-5-2010 : Α219 = Κυριακη Πεντηκοστης (6-6-1971) με τον αειμνηστο Αρχωντα Πρωτοψαλτη της Μ.Ε. Θρασυβουλο Στανιτσα .

vagelis
27-05-10, 11:16
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β221 της προσεχους Κυριακης 30-5-2010 . Ειναι αφιερωμενη στον πρωτοψαλτη Γιωργο Φαναρα .

georgiosben
27-05-10, 18:43
Κυρ. Βαγγέλη αν δεν σας κάνει κόπο δεν ανεβάζετε και αυτές; Ευχαριστώ.

georgiosben
27-05-10, 18:46
Και επ ευκαιρεια (προς ολους τους φιλους) οι εκπομπες του προσεχους Σαββατοκυριακου ειναι (ζωντανες ηχογραφησεις) :
ΣΑΒΒΑΤΟ 22-5-2010 : Α218 = Κυριακη Πεντηκοστης με τον αειμνηστο Αρχωντα Πρωτοψαλτη Χρυσανθο Θεοδοσοπουλο .
ΚΥΡΙΑΚΗ 23-5-2010 : Α219 = Κυριακη Πεντηκοστης (6-6-1971) με τον αειμνηστο Αρχωντα Πρωτοψαλτη της Μ.Ε. Θρασυβουλο Στανιτσα .

κυρ. Βαγγέλη αν δεν είναι κόπος δεν ανεβάζετε και αυτές; Ευχαριστώ.

vagelis
27-05-10, 19:25
κυρ. Βαγγέλη αν δεν είναι κόπος δεν ανεβάζετε και αυτές; Ευχαριστώ.

Αγαπητε Γιωργο , γεννηθητω το θελημα σου :
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=75282&postcount=176
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=75286&postcount=177

georgiosben
27-05-10, 19:46
Δεν έχω λόγια... πιο γρήγορος και απο τη ταχύτητα του ήχου :p. Να είστε πάντα καλα να μας χαρίζεται τοσο ωραία ακούσματα.

vagelis
06-06-10, 17:08
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β222 της 5-6-2010 .
Ειναι αφιερωμενη στον πρωτοψαλτη του Ιερου Καθεδρικου Ναου Της Του Θεου Σοφιας Ξανθης , Αριστειδη Δελιανιδη .
Το σχετικο υλικο μου εστειλλε ο εκ Ξανθης αγαπητος συναδελφος και καλος φιλος Γιαννης Ευθυμιου . Θερμα τον ευχαριστω .

vagelis
17-06-10, 10:40
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β224 που μετεδοθηκε την Κυριακη 13-6-2010 . Ειναι αφιερωμενη στον Λαρισαιο Πρωτοψαλτη ΝΙΚΟΛΑΟ ΜΗΛΙΩΝΗ .