PDA

Επιστροφή στο Forum : Ορθόδοξη Εκκλησιαστική Μουσική Παράδοση

vagelis
06-01-08, 12:14
Εκπομπη του Σωματειου Ιεροψαλτων Ηρακλειου ''Ανδρεας Ο Κρητης'' .
Νο Α74 της 26-2-2006 , αφιερωμενη στον αειμνηστο Αρχωντα Πρωτοψαλτη
Της Αγιωτατης Αρχιεπισκοπης Κων-λεως ΧΡΥΣΑΝΘΟ Θεοδοσοπουλο .
Επιμελεια - Παρουσιαση : Βαγγελης Λιναρδακης - Μανωλης Σουργιαδακης .
Η εκπομπη μεταδιδεται απο τον Ρ/Σ της Ι.Α.Κ. (Ιερα Αρχιεπισκοπη Κρητης )
www.iak.gr , αθε Κυριακη βραδι , ωρα Ελλαδος περιπου 20.00'' .

Σημειωση : Αν δεν ανοιγει , αποθηκευστε την και ανοιχτε την με winamp .

V_Zacharis
06-01-08, 19:21
Πολύ καλές ηχογραφήσεις...
Ευχαριστούμε.

nikosthe
12-01-08, 18:21
Πολύ καλή εκπομπή! Ειδικά στην αρχή τα "Οίμοι μέλαινα" και "Προκαθάρωμεν εαυτούς" τσακίζουν κόκκαλα...

vagelis
12-01-08, 18:56
Πολύ καλή εκπομπή! Ειδικά στην αρχή τα "Οίμοι μέλαινα" και "Προκαθάρωμεν εαυτούς" τσακίζουν κόκκαλα...

Να ακουσεις και την αυριανη Κυριακη 13-1-08 . Αποδοση Θεοφανειων και
Κυριακη Πλ.Αου (1979) . Ψαλλει τα λειτουργικα σε σπαθιον . Αν τα ακουσεις ,
εντυπωσεις .

vagelis
07-03-08, 21:24
Ανεβαζω την εκπομπη με την συνεντευξη του τεως Αρχοντα Λαμπαδαριου της
Μ.Ε. Βασιλειου Εμμανουηλιδη .
Αγαπητοι φιλοι
Αρκετοι απο εσας μου ζητουν καθε εβδομαδα , ειτε μεσω του φορουμ ειτε με
προσωπικα μηνυματα να ανεβαζω διαφορες εκπομπες . Δεν ειναι ευκολο να
ικανοποιησω ολα τα αιτηματα λογω ελλειψεως χρονου και ζηταω γι'αυτο την
κατανοηση σας . Θα προτεινα το εξης . Απ'οτι ξερω ειναι αρκετοι που ακουνε
τις εκπομπες την ωρα που μεταδιδονται . Ισως καποιοι απο αυτους να τις
ηχογραφουν . Αν ναι , θα παρακαλουσα να τις ανεβαζουν αυτοι για μενα ,
αναφερωντας τι ειναι . Βεβαια να γινεται σχετικη συνενοηση (ισως με τον κ.
Κουμπαρουλη) , ποιος θα ανεβασει ποια για να αποφευχθουν
''διπλοανεβασματα'' . Κατι τετοιο (καποιοι να μπορουν να ανεβαζουν εκπομπες)θα ηταν καλο για ολους μας . Ευχαριστω .

Βασίλης Κιαμηλίδης
10-03-08, 18:40
Ευάγγελε Χαίρε!!! Και καλήν Σαρακοστή.
Ευχαριστούμε εσένα και τους συνεργάτες σου, καθώς και τον Μακαριώτατον Αρχιεπίσκοπόν σας και όλο το επιτελείο του για την μετάδοση των ραδιοφωνικών σας εκπομπών μέσω του Ιντερνέτ.
Όμως δυστυχώς, αρκετές φορές, παρόλο που περιμένουμε, διαπιστώνουμε ότι δεν μπορούμε να συνδεθούμε.
Ξέρεις αυτή η ασυνέπεια μας στενοχωράει, διότι διαθέτουμε τον πολύτιμο χρόνο για να ακούσουμε λόγια και ύμνους από τους επαΐοντες, και στο τέλος δεν ακούμε τίποτε.
Επειδή πιστεύω ότι ο χρόνος είναι η ζωή μας, και αν σπαταλάμε τον χρόνο μας σπαταλάμε και τη ζωή μας, θα σε παρακαλούσα να διαβιβάσεις στον Αρχιεπίσκοπον σας και στους αρμοδίους για την μέσω Ιντερνετ μετάδοση του σταθμού, εκτός από τας ευχαριστηρίους και συγχαρητηρίους ευχάς, και την θερμή παράκληση για την συνέπεια της μετάδοσης και από το Ιντερνετ.
Χαιρετώ, Βασίλης Κιαμηλίδης, Βέροια

vagelis
10-03-08, 19:20
Ευάγγελε Χαίρε!!! Και καλήν Σαρακοστή.
Ευχαριστούμε εσένα και τους συνεργάτες σου, καθώς και τον Μακαριώτατον Αρχιεπίσκοπόν σας και όλο το επιτελείο του για την μετάδοση των ραδιοφωνικών σας εκπομπών μέσω του Ιντερνέτ.
Όμως δυστυχώς, αρκετές φορές, παρόλο που περιμένουμε, διαπιστώνουμε ότι δεν μπορούμε να συνδεθούμε.
Ξέρεις αυτή η ασυνέπεια μας στενοχωράει, διότι διαθέτουμε τον πολύτιμο χρόνο για να ακούσουμε λόγια και ύμνους από τους επαΐοντες, και στο τέλος δεν ακούμε τίποτε.
Επειδή πιστεύω ότι ο χρόνος είναι η ζωή μας, και αν σπαταλάμε τον χρόνο μας σπαταλάμε και τη ζωή μας, θα σε παρακαλούσα να διαβιβάσεις στον Αρχιεπίσκοπον σας και στους αρμοδίους για την μέσω Ιντερνετ μετάδοση του σταθμού, εκτός από τας ευχαριστηρίους και συγχαρητηρίους ευχάς, και την θερμή παράκληση για την συνέπεια της μετάδοσης και από το Ιντερνετ.
Χαιρετώ, Βασίλης Κιαμηλίδης, Βέροια

Αγαπητε Βασιλη (και ΟΛΟΙ οι φιλοι-μελη του φορουμ)
Αντευχομαι για καλη σαρακοστη και απαντω στο μηνυμα σου με τα παρακατω:

Αγαπητοι Φιλοι
Σχετικα με τις μεταδοσεις των εκπομπων του ‘’Σωματειου Ιεροψαλτων Νομου Ηρακλειου ‘’ΑΝΔΡΕΑΣ Ο ΚΡΗΤΗΣ’’ , ‘’Ψαλτικης Απανθισματα’’ και ‘’Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση’’ , που μεταδιδονται από τον Ρ/Σ της ΙΑΚ κάθε Σαββατο & Κυριακη περιπου στις 20.00’ (ωρα Ελλαδος) και που μεσω του Ιντερνετ ακουγονται παγκοσμιως και που επιμελουμεθα εγω και ο συναδελφος Μανωλης Σουργιαδακης , σας ενημερωνω τα εξης :
Ο σταθμος λειτουργει στηριζομενος στην εθελοντικη προσφορα .
Εχει περιορισμενες οικονομικες δυνατοτητες και ως εκ τουτου δεν μπορει να εχει οργανωμενο τεχνικο τμημα . Αποτελεσμα πολλες φορες να μην ακουγεται στο Ιντερνετ ο σταθμος . Πολλοι
φιλοι μου παραπανιουνται σχετικα αλλα δεν μπορω να καμω τιποτα .
Θα προτεινα και θα παρακαλουσα το εξης : Οσοι φιλοι επιθυμουν
ας στειλλουν σχετικα μεηλ στο Σεβασμιωτατο Αρχιεπισκοπο Κρητης κ. ΕΙΡΗΝΑΙΟ και λοιπους αρμοδιους , αναφερωντας το προβλημα και παρακαλωντας για την οριστικη λυση του . Να αναφερουν ποιοι είναι , τι είναι (ψαλτες κλπ) και που μενουν . Ιδιαιτερα θα παρακαλεσω να στειλλουν μεηλ τους φιλους του εξωτερικου και να αναφερουν μεταξυ των αλλων ότι λογω της διαφορας της ωρας , τροποποιουν το προγραμμα τους για να ακουσουν τις εκομπες και τελικα δεν τις ακουνε .
Σας παραθετω τις σχετικες διευθυνσεις των μεηλ που θα απευθυνθητε . Στειλτε το μεηλ ΠΡΟΣ τον Αρχιεπισκοπο με κοινοποιηση στις υπολοιπες τρεις διευθυνσεις .
===============================================
Αρχιεπισκοπος Κρητης
arxiepkritis@iak.gr
Πρωτοσυγκελλος ΙΑΚ
Π. ΜΕΘΟΔΙΟΣ ΒΕΡΝΙΔΑΚΗΣ protosigelos@iak.gr
Συμβουλιο σταθμου radio@iak.gr
=============================================
Διευθυντης σταθμου π. ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΓΡΙΝΙΕΖΑΚΗΣ FrMakarios@gmail.com

Θα παρακαλεσω οσους φιλους στειλλον μεηλ , να με ενημερωσουν (ποτε το εστειλλαν και τι εγραψαν) με προσωπικο μηνυμα στο ‘’ψαλτολογιον’’ ή με μεηλ στο προσωπικο μου μεηλ
που είναι : tonvag69@gmail.com . EΥΧΑΡΙΣΤΩ .
ΚΑΛΗ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ σες σας και στις οικογενειες σας .

vagelis
15-03-08, 16:30
Εκπομπη Α142 της 16-3-2008 περι ''Κοινωνικων''(μερος Αον) .
Κειμενα και υμνοι . Ψαλλουν το κοινωνικον ΑΙΝΕΙΤΕ των Κυριακων οι κατωθι :
Ναυπλιωτης(Αος) , Νεραντζης(Βος) , Σπυριδοπουλος(Γος) , Χρυσανθος και
Σπυριδοπουλος(Αγια) , Στανιτσας(Πλ.Αος & Πλ.Βος) , Παϊκοπουλος(Βαρυς) .

dimskrekas
18-03-08, 02:04
ευχαριστίες θερμότατες κυρ-Βαγγέλη! Να σας έχει ο Θεός καλά!

Δημήτρης

PanagiotisK
25-03-08, 00:45
Ανεβάζω την εκπομπή "Ορθόδοξη Εκκλησιαστική Μουσική Παράδοση" που μεταδόθηκε στις 23/3/2008. Παρουσιάζεται μια σπάνια ηχογράφηση του Μανώλη Χατζημάρκου στον Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου Κουρτλούς στα Τατάυλα της Κων/πολης. κ. Βαγγέλη, έχετε τις εγκάρδιες ευχαριστίες μας για την παρουσίαση μιας τέτοιας ηχογραφήσεως.

vagelis
25-03-08, 05:51
Ανεβάζω την εκπομπή "Ορθόδοξη Εκκλησιαστική Μουσική Παράδοση" που μεταδόθηκε στις 23/3/2008. Παρουσιάζεται μια σπάνια ηχογράφηση του Μανώλη Χατζημάρκου στον Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου Κουρτλούς στα Τατάυλα της Κων/πολης. κ. Βαγγέλη, έχετε τις εγκάρδιες ευχαριστίες μας για την παρουσίαση μιας τέτοιας ηχογραφήσεως.

Παναγιωτη σε ευχαριστω που παρακολουθεις τις εκπομπες και μαλιστα τις ηχογραφεις . Καλα εκανες και την ανεβασες γιατι δεν προλαβαινω . Πασα
βοηθεια δεκτη . Πολλα ευχαριστω .

vagelis
31-03-08, 18:24
Επισυναπτω την εκπομπη Α143 (30-3-08) περι Κοινωνικων (μερος Βον) .
Ψαλλουν : Δημοσθενης Παϊκοπουλος , Αθανασιος Παναγιωτιδης , Μανωλης'
Χ''Μαρκος , Ηρακλειωτες ψαλτες , Θρασυβουλος Στανιτσας , Χρυσανθος
Θεοδοσοπουλος , Βυαντινη Χορωδια Δημου Ηρακλειου .

PanagiotisK
01-04-08, 15:35
κ. Βαγγέλη ευχαριστούμε θερμά για την παραχώρηση αυτών των ηχογραφήσεων και το ανέβασμα των εκπομπών.

vagelis
31-05-08, 21:33
Ευχομενος Καλο Ιουνιο (απο αυριο)
Επισυναπτω την εκπομπη Α37 που μετεδοθη στις 6-5-2005 και αναμεταδοθηκε
σημερα 31-5-2008 . Γινεται λογος για τον Γεωργιο Λέσβιο και το συστημα του
και ακουγονται υμνοι της Κυριακης του Τυφλου και του Πλ.Αου ηχου . Καποιες των ηχογραφησεων θεωρουνται σπανιες . Προσεξτε το ''στυλ'' του Αντωνη
Τσαχαλινα και την ομοιοτητα του με τον Μανωλη Χ''Μαρκο .
Για οσους φιλους ''παραπονεθουν'' για τις παρεμβασεις που γινονται στους
διαφορους υμνους , υπενθυμιζω (το ειχα γραψει και παλαιωτερα) οτι εκεινη την εποχη εγινοντο κατοπιν αποφασεως του Διοικητικου Συμβουλιου του
Σωματειου μας και για λογους που δεν ειναι του παρωντος . Ευχαριστω για την κατανοηση .
ΚΑΛΗ ΑΚΡΟΑΣΗ .

chanendes
31-05-08, 22:35
Ευχομενος Καλο Ιουνιο (απο αυριο)
[...]Προσεξτε το ''στυλ'' του Αντωνη
Τσαχαλινα και την ομοιοτητα του με τον Μανωλη Χ''Μαρκο ...
ΚΑΛΗ ΑΚΡΟΑΣΗ .

Καλό μήνα κ. Βαγγέλη
Χαίρομαι πολύ γι' αυτή την αναφορά σας στο μακαριστό Αντώνη Τσαχαλίνα....
όντως, ο μακαριστός ήταν μια πολύ ξεχωριστή και προικισμένη περίπτωση Ιεροψάλτη...Φωνή απ' τις λίγες!
Είχα την τύχη από μικρό παιδί να τον ακούσω αρκετές φορές ζωντανά, αφού ήταν στενός φίλος του πατέρα μου....
Κι επειδή ο μακαριστός κατένυσε πολλές ψυχές με την ψαλμωδία του, ίσως γι' αυτό ο Κύριός μας του έκανε την τιμή να "φύγει" για τον Ουρανό απ' το ψαλτήρι, Κυριακή των Βαϊων το βράδυ, την ώρα που έψαλλε: "αλλά αναβαίνω προς τον Πατέρα μου...."
Ας είναι αιωνία η μνήμη του....

vagelis
06-06-08, 11:39
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη Α147 της 1-6-2008 . Ειναι η πρωτη εκπομπη περι
''κρατηματων'' . Θα ακολουθησουν και αλλες . Καλη ακροαση .

Υπενθυμιζω οτι την Κυριακη 8-6-08 , θα μεταδοθει η δευτερη εκπομπη περι
''κρατηματων'' . Θα μεταδοθει ΟΛΟΚΛΗΡΟ το οκταηχο ''Θεοτοκε Παρθενε'' του
Πετρου Μπερεκετη . Ψαλλουν διαφοροι πρωτοψαλτες . Ακομα θα μεταδοθουν
κρατηματα με τον Χαριλαο Ταλιαδωρο και με την Βυζαντινη Χορωδια του Δημου Ηρακλειου .

vagelis
09-06-08, 07:18
Επισυναπτω την εκπομπη Α148 της 8-6-08 περι Κρατηματων Βον . Περιεχει :
1ον : Το ΟΚΤΑΗΧΟ Θεοτοκε Παρθενε του Πετρου Μπερεκετη (Χ''Μαρκος , Πριγγος , Νεραντζης , Στανιτσας , Κωνσταντινοπολιτες , Μοναχοι , Παϊκοπουλος) .
2ον : Κρατημα σε Πλ.Αο με τον Χαριλαο Ταλιαδωρο .
3ον : Κρατημα του Παναγιωτη Χαλατζογλου (Πλ.Αος πενταφωνος) με την
Βυζαντινη Χορωδια του Δημου Ηρακλειου .
Καλη Ακροαση .

vagelis
17-06-08, 17:19
Επισυναπτω την εκπομπη Α149 της 15-6-2008 , περι ΚΡΑΤΗΜΑΤΩΝ (μερος Γον) . Περιεχει σχετικα κειμενα και σχετικους υμνους .
ΥΜΝΟΙ :
1ον : Μαθημα πολυελεου ''Δουλοι Κυριον'' σε Πλ.Αο του Πετρου Λαμπαδαριου .
Ψαλλει χορος ψαλτων που διηυθυνε και εδιδαξε ο Θρ. Στανιτσας .
2ον : ''Το ομμα της καρδιας μου'' σε Πλ.Βο του Νικολαου Γεωργιου Πρωτοψαλτου Σμυρνης . Ψαλλει σε μια ανεπαναληπτη εκτελεση ο Θρ. Στανιτσας .
3ον : Κρατημα σε ηχο Αο του Πετρου Λαμπαδαριου . Ψαλλει η χορωδια του
''Συλλογου Μουσικοφιλων Κων-λεως'' υπο την διευθυνση του Γεωργιου Τσαουση .
Καλη Ακροαση .

Λεωνίδας
23-06-08, 18:07
Ανεβάζω στην ιστοσελίδα μας την χθεσινή εκπομπή [Κυριακή 22 Ιουνίου 2008] του κ. Βαγγέλη και των συνεργατών του. Μεταδόθηκαν αποσπάσματα από την Κυριακή των Αγίων Πάντων (18-6-2006). Ιερός Ναός Αγίου Αρτεμίου Ελασσώνος . Πανηγυρική Θεία Λειτουργία επί τη ελεύσει λειψάνων του Αγίου από την Ρωσσία . Ιερουργεί ο μακαριστός Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος μουσικολογιώτατος κυρός Χριστόδουλος και ο Ρώσσος Μητροπολίτης Ευλόγιος. Το αναλόγιο κοσμεί ο Άρχων Πρωτοψάλτης της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κων/λεως Χαρίλαος Ταλιαδώρος.

Λεωνίδας
23-06-08, 19:16
Επισυνάπτω το δεύτερο μέρος της εκπομπής Κυριακής 22 Ιουνίου 2008.
Κυριακή των Αγίων Πάντων (18-6-2006) στον Ιερό Ναό Αγίου Αρτεμίου Ελασσώνος. Λειτουργός ο μακαριστός Αρχιεπίσκοπος κυρός Χριστόδουλος και ο Ρώσσος Μητροπολίτης Ευλόγιος. Ψάλλει ο Άρχων Πρωτοψάλτης Χαρίλαος Ταλιαδώρος.

Λεωνίδας
21-07-08, 20:12
Στην εκπομπή της Κυριακής 20ης Ιουλίου 2008 από το σταθμό της Αρχιεπισκοπής Κρήτης μεταδόθηκαν αποσπάσματα όρθρου και θείας Λειτουργίας του τετάρτου ήχου από ηχογράφηση στον Ι.Ν. Χρυσοσπηλιωτίσσης Αθηνών στις 6 Απριλίου 1958, ημέρα Κυριακή. Έψαλλε ο αείμηνηστος Άρχων πρωτοψάλτης ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΡΙΓΓΟΣ.

Αλήθεια, λέει καλά τον άγια στο χερουβικό ή μήπως χρειαζόταν πιο πολλές έλξεις; Τι έχουν να μας πουν οι επαΐοντες μουσικολόγοι του "forum"; Αναμένω τοποθετήσεις.

Χρῆστος Πανάγου
22-07-08, 20:08
----------------------------------

Χρῆστος Πανάγου
23-07-08, 16:00
-----------------

georgiosben
27-07-08, 22:54
Μήπως κάποιος έγραψε τήν Εκπομπή του Σαββάτου; Ευχαριστώ

V_Zacharis
02-08-08, 10:30
Στην εκπομπή της Κυριακής 20ης Ιουλίου 2008 από το σταθμό της Αρχιεπισκοπής Κρήτης μεταδόθηκαν αποσπάσματα όρθρου και θείας Λειτουργίας του τετάρτου ήχου από ηχογράφηση στον Ι.Ν. Χρυσοσπηλιωτίσσης Αθηνών στις 6 Απριλίου 1958, ημέρα Κυριακή. Έψαλλε ο αείμηνηστος Άρχων πρωτοψάλτης ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΡΙΓΓΟΣ.
κ.Βαγγέλη υπέροχη ακολουθία(χτες το βράδυ την άκουσα-ξέρετε πως...) αυτή με τον Πρίγγο!!! Ποιος ψάλλει αριστερά του (και ποιος είχε την πρόνοια να μην τον "κόψει");

Υπάρχει ολόκληρη η ακολουθία; Θα μπορούσατε άραγε να την ανεβάζατε (αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα) σε καλή ποιότητα; Από τις λίγες φορές που ακούω τον Πρίγγο τόσο καλά φωνητικά!

vagelis
02-08-08, 11:25
κ.Βαγγέλη υπέροχη ακολουθία(χτες το βράδυ την άκουσα-ξέρετε πως...) αυτή με τον Πρίγγο!!! Ποιος ψάλλει αριστερά του (και ποιος είχε την πρόνοια να μην τον "κόψει");

Υπάρχει ολόκληρη η ακολουθία; Θα μπορούσατε άραγε να την ανεβάζατε (αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα) σε καλή ποιότητα; Από τις λίγες φορές που ακούω τον Πρίγγο τόσο καλά φωνητικά!

Βασιλη (πως παει το ''τζοκινγκ'' ;)
Δεν εχω αλλα κομματια απο την ηχογραφηση αυτη (εκοψα μονο το πολυχρονιον των βασιλεων , που το ψαλλει ο Πριγγος σε Πλ.Αο) . Αριστερα δεν ξερω ποιος ψαλλει . Υποθετω ο Βιγγακης που νομιζω οτι ηταν τοτε πρωτοψαλτης στην Χρυσοσπηλιωτισσα .
Ηχητικη επεξεργασια δεν ξερω να κανω . Ισως καποιος φιλος μπορεσει να την ''καθαρισει'' και να την προσφερει σε καλλιτερη ποιοτητα ηχου .
Χαιρομαι που σου αρεσε .

V_Zacharis
02-08-08, 11:29
Βασιλη (πως παει το ''τζοκινγκ'' ;)
Τώρα με τις παρακλήσεις, κόψαμε το μπάσκετ και πάω για βραδινό τρεξιματάκι στο στάδιο (έχει προβολείς) και ταυτόχρονα ακούω και τις εκπομπές.

Δεν εχω αλλα κομματια απο την ηχογραφηση αυτη (εκοψα μονο το πολυχρονιον των βασιλεων , που το ψαλλει ο Πριγγος σε Πλ.Αο) . Αριστερα δεν ξερω ποιος ψαλλει . Υποθετω ο Βιγγακης που νομιζω οτι ηταν τοτε πρωτοψαλτης στην Χρυσοσπηλιωτισσα .
Ηχητικη επεξεργασια δεν ξερω να κανω . Ισως καποιος φιλος μπορεσει να την ''καθαρισει'' και να την προσφερει σε καλλιτερη ποιοτητα ηχου .
Χαιρομαι που σου αρεσε .Αν θέλετε μπορώ να το κάνω εγώ αυτό.
Θα σας στείλω προσωπικό μήνυμα.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΛΑΜΠΡΟΥ
02-08-08, 12:05
Κ. Λιναρδάκη, αντιλαμβάνομαι ότι κόψατε το πολυχρόνιον διότι ευρίσκεσθε στην Κρήτη, απ΄ όπου και εκπέμπετε... Εγώ όμως θα σας ήμουν ευγνώμων εάν το ανεβάζατε. Σίγουρα πρόκειται περί ενός πολύ σπανίου μέλους.

Λεωνίδας
02-08-08, 12:06
Βασίλη, αν μπορείς να επεξεργαστείς ηχητικά τέτοια κειμήλια και να μας τα ξανα-παραδώσεις βελτιωμένα, θα σου είμαστε όλοι ευγνώμονες. Δυστυχώς, ούτε εγώ επεξεργάζομαι όσα βάζω στο "ψαλτολόγιο". Απλώς, τα περνάω από κασσέτες στον Η/Υ και κόβω τα επιμέρους κομμάτια.

Dimitri
02-08-08, 12:11
Επ'αυτού κάνω δημόσια παράκληση σε όλους να αναλάβουν κάποιοι να ανεβάζουν όλες τις εκπομπές του κ. Βαγγέλη και των συνεργατών του συστηματικά. Στείλτε μου ΠΜ εάν προτίθεστε να συμμετάσχετε σε αυτή την προσφορά πρός τους υπόλοιπους ψάλτες που για διαφόρους λόγους δεν προλαβαίνουν να ακούν τις εκπομπές στην ώρα τους. Ευχαριστώ εκ μέρους όλων όσους ώς τώρα περιστασιακά ανέβασαν εκπομπές.

vagelis
02-08-08, 17:14
Κ. Λιναρδάκη, αντιλαμβάνομαι ότι κόψατε το πολυχρόνιον διότι ευρίσκεσθε στην Κρήτη, απ΄ όπου και εκπέμπετε... Εγώ όμως θα σας ήμουν ευγνώμων εάν το ανεβάζατε. Σίγουρα πρόκειται περί ενός πολύ σπανίου μέλους.

Αγαπητε Κωστα αν και δεν καταλαβαινω τι θελεις να πεις με το : ''αντιλαμβάνομαι ότι κόψατε το πολυχρόνιον διότι ευρίσκεσθε στην Κρήτη, απ΄ όπου και εκπέμπετε... '' (αληθεια τι εννοεις ;) , επισυναπτω τον εν λογω πολυχρονισμο .

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΛΑΜΠΡΟΥ
02-08-08, 19:13
Αγαπητέ κ. Λιναρδάκη. Κατ' αρχάς να σας ευχαριστήσω. Όσον αφορά στο τι τη σημαίνει η επίμαχη φράση μου, εννοώ ότι στην ιδιαιτέρα πατρίδα του μεγάλου Ελευθερίου Βενιζέλου το πολυχρόνιον του Βασιλέως ίσως ξενίζει αρκετούς, γι΄ αυτό το κόψατε. Μπορεί και να έχω άδικο. Αυτά, χωρίς και να χαλάμε τις φιλίες μας και την εκτίμηση που σας έχω.

Dimitri
03-08-08, 11:01
Επ'αυτού κάνω δημόσια παράκληση σε όλους να αναλάβουν κάποιοι να ανεβάζουν όλες τις εκπομπές του κ. Βαγγέλη και των συνεργατών του συστηματικά.

Ενημερώνω οτι ο αγαπητός Λεωνίδας Γαρουφαλής ανέλαβε εθελοντικά τη συστηματική προσφορά των εκπομπών του κ. Βαγγέλη. Τον ευχαριστώ εκ μέρους όλων. Θα ήθελα όμως και ένα δύο άτομα σε αναμονή που να τους ενοχλούμε όταν ο Λεωνίδας απουσιάζει. Στείλτε μου ΠΜ εάν μπορείτε να αναλάβετε αυτή τη συμπληρωματική εργασία. Ευχαριστώ.

vagelis
03-08-08, 20:40
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη (Α44) της 31-7-2005 , οπως τουτη αναμεταδοθη σημερα 3-8-2008 . Ειναι η ακολουθια της μεγαλης παρακλησεως , οπως τουτη
εψαλλει απο την Βυζαντινη Χορωδια Του Δημου Ηρακλειου (χοραρχης ο αειμνηστος ιδρυτης και διευθυντης της , μουσικολογος και καθηγητης του πανεπιστημιου Αθηνων , Γιωργος Αμαργιαννακης) στις 6-8-1991 στον Ιερο Ναο
Της Μεγαλης Παναγιας Νεαπολεως Λασηθιου (εδρα της μητροπολεως Πετρας και Χερονησσου) . Χοροστατει ο σεβασμιωτατος Μητροπολιτης Πετρας και Χερονησσου κ. Νεκταριος (πρωην πρωτοσυγκελλος της Ι.Α.Κ.) , ο οποιος και απευθυνει στο τελος συντομο χαιρετισμο . Ιερουργει ο μουσικολογιωτατος πρωτοπρεσβυτερος π. Ευαγγελος Παχυγιαννακης .
Καλη Ακροαση .

vagelis
04-08-08, 10:37
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη Α153 της 27-7-2008 : Τελεση δευτερης Θειας Λειτουργιας (Ιωαννου του Χρυσοστομου) οπως τουτη ετελεσθη στις 13-9-1998
(Κυριακη Πλ.Αου) στον Ιερο Ναο Του Αγιου Τιτου Ηρακλειου . Επισυναπτω και τα μερη που δεν ακουγωνται στην εκπομπη λογω περιορισμενου χρονου . Δηστυχως απο το χερουβικο λειπει το μεσαιο τμημα του .
Ιερουργει (μετα διακονου) ο μουσικολογιωτατος (αριστος γνωστης της Β.Μ. , μαθητης των Νεραντζη και Ταλιαδωρου) τοτε Πρωτοσυγκελλος της ΙΑΚ και σημερινος Σεβασμιωτατος Μητροπολιτης Γορτυνης και Αρκαδιας (νομος Ηρακλειου) κ. ΜΑΚΑΡΙΟΣ (Δουλουφακης) .
Ψαλλει η Βυζαντινη Χορωδια Του Δημου Ηρακλειου , υπο την διευθυνση του αειμνηστου ιδρυτη και διευθυντου της , μουσικολογου καθηγητη του πανεπιστημιου Αθηνων , Γιωργου Αμαργιαννακη (λεει τον Αποστολο) .
Καλη Ακροαση .

PanagiotisK
09-08-08, 21:41
Μεταδοση σε δυο μερη (Σαββατο= Αον Μερος) αποσπασματων ακολουθιας Ορθρου και Θειας Λειτουργιας της εορτης της Κοιμησεως Της Θεοτοκου που ετελεσθη στον Πανσεπτο Πατριαρχικο Ναο Του Αγιου Γεωργιου στο Φαναρι της Κων-λης .
Χοροστατει ο μακαριστος Οικουμενικος Πατριαρχης κυρος Δημητριος και ιερουργει ο μακαριστος πρωτοπρεσβυτερος π. Παναγιωτης Τσιναρας .
Ψαλλουν : Λεωνιδας Αστερης - Γιαννης Χαριατιδης.

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΜΑΥΡΑΓΚΑΝΟΣ
10-08-08, 20:13
κ. Βαγγέλη συγχαρητήρια! Η σημερινή εκπομπή, όπως και η χθεσινή, ήταν οι καλύτερες. Αγαπητοί φίλοι μια παράκληση! Μπορεί ν ανεβάσει κάποιος (που έγραψε) τη σημερινή εκπομπή; Αύριο φεύγω φαντάρος και θέλω να την πάρω μαζί μου.
Σας ευχαριστώ!

vagelis
10-08-08, 20:32
κ. Βαγγέλη συγχαρητήρια! Η σημερινή εκπομπή, όπως και η χθεσινή, ήταν οι καλύτερες. Αγαπητοί φίλοι μια παράκληση! Μπορεί ν ανεβάσει κάποιος (που έγραψε) τη σημερινή εκπομπή; Αύριο φεύγω φαντάρος και θέλω να την πάρω μαζί μου.
Σας ευχαριστώ!

Βασιλη τι εγινε ; Πας να υπηρετησεις ; ΚΑΛΗ ΘΗΤΕΙΑ και να μην σε χασουμαι .

PanagiotisK
10-08-08, 20:52
Μεταδοση σε δυο μερη (Κυριακη= Βον Μερος) αποσπασματων ακολουθιας Ορθρου και Θειας Λειτουργιας της εορτης της Κοιμησεως Της Θεοτοκου που ετελεσθη στον Πανσεπτο Πατριαρχικο Ναο Του Αγιου Γεωργιου στο Φαναρι της Κων-λης .
Χοροστατει ο μακαριστος Οικουμενικος Πατριαρχης κυρος Δημητριος και ιερουργει ο μακαριστος πρωτοπρεσβυτερος π. Παναγιωτης Τσιναρας .
Ψαλλουν : Λεωνιδας Αστερης - Γιαννης Χαριατιδης.

Σε κάποια σημεία λόγω αδυναμίας της σύνδεσής μου χάθηκαν περίπου 30 δευτερ.

Όποιος την έχει πλήρη, παρακαλούμε να την ανεβάσει.

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΜΑΥΡΑΓΚΑΝΟΣ
10-08-08, 21:15
Βασιλη τι εγινε ; Πας να υπηρετησεις ; ΚΑΛΗ ΘΗΤΕΙΑ και να μην σε χασουμαι .

Ναι! Εδώ δίπλα μας παρουσιάζομαι. Μαυροδένδρι Κοζάνης. Πεζικό. Ευχαριστώ!
κ. Βαγγέλη αν έχετε καλωσύνη εσείς κάποια στιγμή ανεβάστε την εκπομπή αυτή, να την έχω και ολοκληρωμένη.

V_Zacharis
11-08-08, 15:18
κ. Βαγγέλη αν έχετε καλωσύνη εσείς κάποια στιγμή ανεβάστε την εκπομπή αυτή, να την έχω και ολοκληρωμένη.
Ας βοηθήσω λιγάκι κι εγώ...(στο ανέβασμα δηλαδή)
Οι εκπομπές 9 και 10 Αυγούστου ολόκληρες.

Λεωνίδας
17-08-08, 20:54
Στην αποψινή εκπομπή της Κυριακής 17 Αυγούστου 2008, απο τον σταθμό της ιεράς αρχιεπισκοπής Κρήτης μεταδοθηκαν ύμνοι της Παναγίας από διάφορες χορωδίες. Η εκπομπή είχε ξανα-μεταδοθεί στο παρελθόν.

Θερμές ευχαριστίες στους κοπιάζοντες [κ. Βαγγέλη και συνεργάτες] για την επιμέλεια και παρουσίαση τέτοιων ωραίων εκπομπών.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΛΑΜΠΡΟΥ
19-08-08, 19:31
Κ. Λιναρδάκη, κατάφερα να ακούσω την εκπομπή με τον Πρίγγο που ψάλλει στην Χρυσοσπηλιώτισσα. Θα σας ήταν εύκολο να παραθέσετε το "Σε υμνούμεν", το οποίο κόβεται και το μέρος του "Άξιόν εστιν", το οποίο δεν παρατίθεται; Όπως και να 'χει, πάντως, σας ευχαριστώ θερμώς για το περιεχόμενο της εκπομπής και για τους κόπους σας.

vagelis
19-08-08, 19:54
Κ. Λιναρδάκη, κατάφερα να ακούσω την εκπομπή με τον Πρίγγο που ψάλλει στην Χρυσοσπηλιώτισσα. Θα σας ήταν εύκολο να παραθέσετε το "Σε υμνούμεν", το οποίο κόβεται και το μέρος του "Άξιόν εστιν", το οποίο δεν παρατίθεται; Όπως και να 'χει, πάντως, σας ευχαριστώ θερμώς για το περιεχόμενο της εκπομπής και για τους κόπους σας.

Δηστυχως ετσι ειναι η ηχογραφηση που εχω . Λυπαμαι .

Λεωνίδας
25-08-08, 16:57
Στην επισύναψη θα βρείτε την εκπομπή της Κυριακής 24 Αυγούστου 2008. Υμνοι του Αγιου Αποστολου ΤΙΤΟΥ (πρωτου επισκοπου Κρητης) .
α) Υμνοι απο τους Νικολαο Φιναλη (πρωην πρ-λτη του Ι.Ν. του Αγιου Τιτου Ηρακλειου) και τον Ανδρεα Γιακουμακη (πρωην Λαμπαδαριο και σημερινο πρ-λτη του ναου) .
β) Παρακληση του αγιου . Ψαλλει ο Δομεστικος της Μ.Ε κ. Στελιος Φλοικος .

vagelis
07-09-08, 11:13
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' της 31-8-08 . Εινα αφιερωμενη στον Αρχωντα Μουσικοδιδασκαλο αειμνηστο Δημητριο Σουρλαντζη .
Καλη Ακροαση .

vagelis
07-09-08, 11:19
Επισυναπτω την εκπομπη της 7-9-08 με αποσπασματα πανηγυρεως του Γεννεσιου Της Θεοτοκου στα Καμπιά της Χιου . Ψαλλει ο Αρχωντας Διδασκαλος
Του Αποστολου Δημητριος Νεραντζης .
Καλη Ακροαση .

Λεωνίδας
12-09-08, 22:18
Επισυναπτω την εκπομπη της 7-9-08 με αποσπασματα πανηγυρεως του Γεννεσιου Της Θεοτοκου στα Καμπιά της Χιου . Ψαλλει ο Αρχωντας Διδασκαλος
Του Αποστολου Δημητριος Νεραντζης .

Αγαπητοί φίλοι, θέλω να κάνω μερικές επισημάνσεις για την εν λόγω ηχογράφηση του κορυφαίου πρωτοψάλτη και θεωρητικού της μουσικής κ. Δημητρίου Νεραντζή. Νομίζω ότι πρέπει να διδασκόμαστε όλοι μας.

1. Στον πλάγιο του δευτέρου ήχου, όταν θέλει να κατεβεί στοπν Πα, κάνει μια ανάλυση Δι-Κε-Ζω με δίγοργο και μετά ακολουθεί πτωτική πορεία. Αναφέρομαι στις τελικές καταλήξεις του "Κύριε εκέκραξα...", ιδιομέλων εσπερινού, δοξαστικού κ.λ.π.

2. Στις αργές καταβασίες χρησιμοποιεί απλό ρυθμό. Ακούγεται μάλιστα το μέτρημα.

3. Στην ενάτη ωδή της εορτής του Γεννεσίου ψάλλονται δύο κανόνες: σε δεύτερο επείσακτο ήχο και πλάγιο του τετάρτου. Χρησιμοποιεί την ίδια βάση ο κ. Νεραντζής. Γενικά, έχω ακούσει ότι έτσι έκαναν οι παλαιοί ψάλτες, δεν άλλαζαν εύκολα τις βάσεις, προτιμούσαν να "ζοριστούν" λίγο.

4. Στο στίχο του προσομοίου των αίνων, ήχος πρώτος "Των ουρανίων ταγμάτων..." παρατηρείστε ότι κάνει πάντα ένα γρήγορο πέρασμα από το Γα, ανεβαίνοντας στο Δι. Όχι όμως με έλξη, όπως εκτελούν ορισμένοι και νομίζεις ότι είναι πλάγιος β΄, αλλά φυσικός ο Γα. Έτσι φαίνεται πεντακάθαρα ο πρώτος ήχος.

vagelis
22-09-08, 08:01
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Νο156
περι Παυλου Φορτωμα .
Καλη Ακροαση .

stapaman
22-09-08, 14:20
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Νο156
περι Παυλου Φορτωμα .
Καλη Ακροαση .

Αγαπητέ κ. Λιναρδάκη,

Εκ μέρους του κ. Φορτωμά σας ευχαριστώ πολύ για την παραπάνω εκπομπή, η οποία παρά τα όποια προβλήματα με τον ήχο στην τηλ. επικοινωνία ήταν ενδιαφέρουσα και πολύ φιλόξενη όπως πάντα συμβαίνει στις εκπομπές σας και τις συχνότητες του Ρ/Σ της Ι.Α.Κ. Να είστε καλά!

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ
29-09-08, 15:57
ΚΥΡΙΑΚΗ 28-9-08 : Πρι του Γερασιμου Πρεβεζιανου (Αγρινιο) .

master_yianni
01-10-08, 05:04
Τον Μακη τον Πρεβεζιανο (που ηταν επισης μαθητης του Ταλιαδωρου και του Χατζημαρκου) τον θυμαμαι σαν ενα καλο δασκαλο. Παλεψε για την σχολη, η οποια για μεγαλο διαστημα και για πολλα χρονια ειχε τεραστια προβληματα οργανωσης. Εν τελει καταφερε να την οργανωσει σωστα και να την βαλει σε σειρα, αλλα ο Θεος, ο οποιος μας βλεπει ολους, δεν τον αξιωσε να δωσει πτυχεια, παρα μονο σε ελαχιστους μαθητες (εγω μετανιωσα που τοτε δεν πηρα πτυχειο απο την σχολη, ενω μπορουσα).
Θυμαμαι τα μαθηματα στον Αγ.Νικολαο κατω απο τον Καθεδρικο Ναο της Παναγιας Αγρινιου, τις προβες της χορωδιας στην αιθουσα της Αγ. Τριαδας, και το κερασμα που εκανε στους μαθητες του στον Αγ.Δημητριο, μετα το τελος της Λειτουργιας, στου "Γαιτανη" οπου ολοι μας τρωγαμε "μπωλ" (ενα ειδος παστας, αλλα σε μπωλ).
Τις φωτοτυπιες με ολα τα νεα τραγουδια και κειμενα που ειχε και μας εφερνε στην ταξη, και πολλα αλλα...

Ο Γερασιμος δεν ειχε παιδια, ομως ειχε ολους εμας που τον αγαπησαμε σαν πατερα και δασκαλο.
Δεν θα πω παραπανω, αλλα τον ευχαριστω για το μερακι και την αρρωστια της Μουσικης που μου μεταλαμπαδευσε, και που με βοηθησε σε πολλες καλες και ασχημες στιγμες της ζωης μου.
Ο Θεος να τον συγχωρει και να τον αναπαυει.

vagelis
06-10-08, 08:24
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη Α158 της 5-10-08 .Ειναι η πρωτη (μερος Αον) απο σειρα εκπομπων , σχετικα με το υπομνημα ''περι ελληνικης εκκλησιαστικης μουσικης'' του καθηγητου Αγγελου Βουδουρη . Το υπομνημα αυτο υπεβληθη
υπο του Αγ. Βουδουρη προς την Α.Θ.Π. τον Οικουμενικο Πατριαρχη ΦΩΤΙΟ τον Βο , ''επι τη πρωτη επετηριδι της αναρρησεως αυτου εις τον οικουμενικον της Κωνσταντινουπολεως θρονον'' .
Υμνους ψαλλουν οι αειμνηστοι Αρχωντες Πρωτοψαλτες της Μ.Ε. , Κων-νος Πριγγος και Θρασυβουλος Στανιτσας .
Καλη Ακροαση .

Dimitri
06-10-08, 09:18
Ευχαριστούμε κ. Βαγγέλη. Προσθέτω οτι το υπόμνημα του Βουδούρη είχα ανεβάσει παλαιότερα εδώ (http://www.analogion.com/Angelos_Boudouris_Ypomnema.pdf) σε μορφή pdf.

vagelis
15-10-08, 16:59
Αγαπητοι Φιλοι
Ως γνωστον το ετος 2008 αφιερωθηκε απο το Οικουμενικο Πατριαρχειο στον Αποστολο Παυλο . Στα πλαισια των σχετικων εκδηλωσεων , ο Παναγιωτατος Οικουμενικος Πατριαρχης κ.Βαρθολομαιος , επισκεπτεται αυριο Πεμτη 16-10-2008 το Ηρακλειο και τον νομο Ηρακλειου , μαζι με πολλους αλλους προκαθημενους ορθοδοξων εκκλησιων (Πατριαρχες , Αρχιεπισκοπους κλπ) . Μεταξυ των αλλων θα επισκεφθουν και τους Καλους Λιμενες (Λιβυκο πελεγος)
οπου ειχε αποβιβασθει ο Αποστολος Παυλος σε ενα απο τα ταξιδια του .
Με τον συναδελφο κ. Μανωλη Σουργιαδακη , επιμεληθηκαμε την εκτακτη σχετικη ραδιοφωνικη εκπομπη Α159 (16-10-08) , που θα μεταδοθει αυριο Πεμτη 28-10-08 και ωρα περιπου 15.00'.
Επισυναπτω την εκτακτη αυτη εκπομπη με σχετικα κειμενα και υμνους .
Τους υμνους ψαλλουν : π. Χρηστος Κυριακοπουλος , Κ. Πριγγος , Θρ. Στανιτσας , Δημοτικη Χορωδια Ηρακλειου , Αντωνιος Αλυγιζακης , Ανδρεας Γιακουμακης , Χορωδια Ηρακλειωτων Ψαλτων .
Καλη Ακροαση .

vagelis
21-10-08, 19:30
Επισυναπτω την εκπομπη Α160(19-10-2008) περι του υπομνηματος του Αγγελου Βουδουρη για την ''Ελληνικη Εκκλησιαστικη Μουσικη'' . Μερος Βον .
Ψαλλουν οι αειμνηστοι Αρχωντες Πρωτοψαλτες της ΜΕ , Ιακωβος Ναυπλιωτης , Κωνσταντινος Πριγγος , Θρασυβουλος Στανιτσας .

vagelis
27-10-08, 10:23
Επισυναπτω την εκπομπη Α161(26-10-2008) περι του υπομνηματος του Αγγελου Βουδουρη για την ''Ελληνικη Εκκλησιαστικη Μουσικη'' . Μερος Γον .
Ψαλλουν οι αειμνηστοι Αρχωντες Πρωτοψαλτες της ΜΕ , Ιακωβος Ναυπλιωτης , Κωνσταντινος Πριγγος , Θρασυβουλος Στανιτσας (στον Ν' ψαλμο
αριστερα ο τοτε Αρχων Λαμπαδαριος Νικολαος Δανιηλιδης) .

Προσεξτε την ανεπαναληπτη ερμηνεια του Θρ. Στανιτσα , στο αποσπασμα Λειτουργιας Κυριακης Γου ηχου (Θεσσαλονικη) , αν και κανει ενα μικρο ''κοκορακι'' στο Τριαδι .

Καλη Ακροαση .

Λεωνίδας
03-11-08, 17:47
Επισυνάπτω την εκπομπή της Κυριακής 2ας Νοεμβρίου 2008. Ο Μανώλης Σουργιαδάκης συζητά με τον πρωτοψάλτη του Ιερού Ναού Αγίου Γεωργίου Καλλιθέας Ρεθύμνου κ. Αντώνη Μιχελουδάκη για την σχέση της έντεχνης μουσικής παράδοσης με την εκκλησιαστική μουσική παράδοση και σχετικές αλληλεπιδράσεις. Ακούγωνται έντεχνα παραδοσιακά τραγούδια.

tsak77
05-11-08, 11:44
Επισυνάπτω την εκπομπή της Κυριακής 2ας Νοεμβρίου 2008. Ο Μανώλης Σουργιαδάκης συζητά με τον πρωτοψάλτη του Ιερού Ναού Αγίου Γεωργίου Καλλιθέας Ρεθύμνου κ. Αντώνη Μιχελουδάκη για την σχέση της έντεχνης μουσικής παράδοσης με την εκκλησιαστική μουσική παράδοση και σχετικές αλληλεπιδράσεις. Ακούγωνται έντεχνα παραδοσιακά τραγούδια.
Συγχαρητήρια θερμά στους συντελεστές της εκπομπής. Είχα πολύ καιρό ν'ακούσω κρητική μουσική (έστω και γεύσεις απ'αυτή) διότι η "σκυλοπαράδοση" έχει εξαπλωθεί δυστυχώς σε όλες τις περιοχές της Ελλάδας :(.

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ
16-11-08, 14:54
ΣΑΒΒΑΤΟ 15-11-2008 :
Αποσπασματα Ορθρου και Θειας Λειτουργιας της 14-11-1975 , Κυριακη Πλ του Αου ηχου και εορτη του Αγιου Φιλιππου , απο τον Ιερο Μητροπολιτικο Ναο Του
Αγιου Μηνα Ηρακλειου Κρητης . Ψαλλει π αειμνηστος Αρχωντας Πρωτοψαλτης
της ΜΕ Θρασυβουλος Στανιτσας .

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ
16-11-08, 21:21
ΚΥΡΙΑΚΗ 16-11-2008 :
Ιουλιος 1985 . Ιδιωτικη Ηχογραφηση στο γραφειο του Βαγγελη Λιναρδακη στο Ηρακλειο της Κρητης . Ψαλλει διαφορους υμνους ο αειμνηστος Αρχωντας Πρωτοψαλτης της Αγιωτατης Αρχιεπισκοπης Κωνσταντινουπολεως Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος .

vagelis
24-11-08, 10:00
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω σε ΖΙΠ την εκπομπη Α165 της Κυριακης 23-11-2008 , που αναφερεται στον πρωτοψαλτη του Ιερου Ναου Αγιου Γεωργιου Ρεθυμνης , καλο φιλο και μελος του ''Ψαλτολογιον'' Αντωνη Μιχελουδακη . Η εκπομπη περιεχει εκκλησιαστικους υμνους και ψαλτοτραγουδα καθως και τον υμνο τον αφιερωμενο στους πεσωντας κατα την μαχη του Αρκαδιου (8-11-1866) .
Συνιστω να ακουσεται την επισυναπτομενη εκπομπη .
Καλη Ακροαση .

Λεωνίδας
08-12-08, 18:57
ΚΥΡΙΑΚΗ 7-12-08: Ορθόδοξη Εκκλησιαστική Μουσική Παράδοση Νο 166: Περί του υπομνήματος του Αγγέλου Βουδούρη ''περί ελληνικής εκκλησιαστικής μουσικής''. Μερος τέταρτο (τελευταίο).
Ακούστηκαν διάφοροι ύμνοι από τους πατριαρχικούς ψάλτες Βασίλειο Νικολαΐδη, Βασίλειο Εμμανουηλίδη , π. Παναγιώτη Τσινάρα και Λεωνίδα Αστέρη.

vagelis
15-12-08, 21:09
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη "Ορθοδοξη Εκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' της
12-12-2004 (αναμεταδοθη στις 14-12-2008) .
Γινεται λογος για την μελοποιηση και τους μελοποιους στην εκλησιαστικη μας μουσικη .
Ψαλλωνται υμνοι της Κυριακης των ΠΡΟΠΑΤΩΡΩΝ απο τους : Δημητριο Νεραντζη , Λυκουργο Αγγελοπουλο , Γεωργιο Συρκα , Στελιο Νανακη & Δημητρη Γιακουμακη , Λεωνιδα Σφηκα .
Επισης ο Θρασυβουλος Στανιτσας ψαλλει Χερουβικο του Γου ηχου .
Καλη Ακροαση .

Λεωνίδας
22-12-08, 21:55
Στην επισύναψη θα βρείτε την εκπομπή "Ορθόδοξη Εκκλησιαστική Μουσική Παράδοση'' που μεταδόθηκε την Κυριακή 21.12.2008 από τον ραδιοφωνικό σταθμό της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Κρήτης. Πρόκειται για παλαιά ηχογράφηση Κυριακής προ Χριστουγέννων από τον ιερό μητροπολιτικό ναό Αγίου Γρηγορίου Παλαμά Θεσσαλονίκης.
Ψάλλουν οι τότε ψάλτες του ναού, Άρχων Πρωτοψάλτης Αθανάσιος Καραμάνης και ο τότε Λαμπαδάριος Μιλτιάδης Κατρανιάς.

vagelis
23-12-08, 09:03
Στην επισύναψη θα βρείτε την εκπομπή "Ορθόδοξη Εκκλησιαστική Μουσική Παράδοση'' που μεταδόθηκε την Κυριακή 21.12.2008 από τον ραδιοφωνικό σταθμό της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Κρήτης. Πρόκειται για παλαιά ηχογράφηση Κυριακής προ Χριστουγέννων από τον ιερό μητροπολιτικό ναό Αγίου Γρηγορίου Παλαμά Θεσσαλονίκης.
Ψάλλουν οι τότε ψάλτες του ναού, Άρχων Πρωτοψάλτης Αθανάσιος Καραμάνης και ο τότε Λαμπαδάριος Μιλτιάδης Κατρανιάς.

Λεωνιδα
Ευχαριστω για το ανεβασμα . Μονο που εκαμαν λαθος στον σταθμο , και μετεδωσαν αλλη εκπομπη , με αποσπασματα απο Κυριακη Γου ηχου .

vagelis
28-12-08, 12:29
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α66
της 1-1-2006 που θα αναμεταδοθει σημερα 28-12-2008 :
Ιερος Ναος Αγιου Δημητριου Θεσσαλονικης . Πρωτοχρονιατικη Λειτουργια της
1-1-1979 .
Ιερουργει ο αιδεσιμολογιωτατος πρωτοπρεσβυτερος π. Δημητριος Βακάρος .
Ψάλλουν , ο τοτε πρωτοψαλτης του ναου αειμνηστος Αρχωντας Πρωτοψαλτης Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος και ο τοτε Λαμπαδαριος και σημερινος Πρωτοψαλτης του ναου , εκλεκτος συναδελφος Βασιλειος Σπυριδοπουλος .
Καλη Ακροαση .

vagelis
13-01-09, 13:00
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α167
της 11-1-2009 .
Περιεχει διαλεξη του Αρχωντα Πρωτοψαλτη Αθανασιου Καραμανη που εδοθη στις 11-12-2001 στον Πυργο Ηλειας .

Καλη Ακροαση .

vagelis
25-01-09, 11:50
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' της
18-1-2009 . Ειναι ζωντανη ηχογραφηση (προσφορα στην εκπομπη του αγαπητου συναδελφου και εκλεκτου μελος του ΦΟΡΟΥΜ Λεωνιδα Γαρουφαλλη
τον οποιο και θερμα ευχαριστω) απο τον Ιερο Ναο Αγιου Αχιλειου Λαρισσας ,
στις 17-1-1982) . Ψαλλει ο πρωτοψαλτης του ναου Δασκαλουδης Κυριαζης .

Καλη Ακροαση .

Λεωνίδας
27-01-09, 21:10
ΚΥΡΙΑΚΗ 25-1-2009 : Απο την εφημεριδα ''Εκκλησιαστικη Αληθεια'' της Κωνσταντινουπολης , τευχος ΚΑ της 15-3-1886 , αρθρο με τιτλο : ''Σκεψεις περι της εκκλησιαστικης ημων μουσικης'' . Μερος Αον .

Ακουγωνται υμνοι :
1ον : Αγιου Γρηγοριου (χορωδια Γεωργιου Συρκα και χορωδια ΑΓΙΟΠΟΛΙΤΗΣ του Γιαννη Αρβανιτη) .
2ον : Ιωαννου Χρυσοστομου (Χορωδια ΑΓΙΟΠΟΛΙΤΗΣ-Γιαννης Αρβανιτης) .
3ον : Υμνοι βαρεως ηχου (Θωμαδες , Δοσιθεος Κατουνακιωτης , Λυκουργος
Αγγελοπουλος , Χορος Θεσσαλονικεων-Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος) .

Λεωνίδας
02-02-09, 21:18
Ο Ρ/Σ της Αρχιεπισκοπής Κρήτης μετέδωσε σήμερα Δευτέρα 2.2.2009 (αντί για Κυριακή) την εκπομπή ''Ορθόδοξη Εκκλησιαστική Μουσική Παράδοση''. Το θέμα ήταν
συνεχεια στις ''Σκέψεις περί της εκκλησιαστικής ημών μουσικής'', δηλαδή το δεύτερο μέρος.
Ακούστηκαν ύμνοι :
α) Υπαπαντής του Κυρίου (χορωδία Θ. Βασιλικού, χορωδία Κ. Κατσούλη, Κωνσταντίνος Μαφίδης, ανώνυμη μοναχή).
β) Τρισάγιον & Δύναμις σε πλάγιο του τετάρτου από το δραστήριο μέλος του "ψαλτολογίου" Άρχοντα Πρωτοψάλτη κ. Δημ. Ιωαννίδη.

vagelis
09-02-09, 11:42
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη Α171 ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση''
της 8-2-2009 : Περι της εκκλησιαστικης ημων μουσικης (Μερος Γον) .

Ακουγωνται υμνοι της Κυριακης του Τελωνου και του Φαρισαιου απο τους :
Δημητριο Μαγουρη , Γεωργιο Συρκα και τη χορωδια του , Σπυρο Μαϊδανογλου .
Ακομα ο πρωτοψαλτης Αθανασιος Βουγιουκλης , ψαλλει το Τρισαγιο και Δυναμις σε ηχο Αο και σε συνθεση Θεοδοσιου Γεωργιαδη .

Καλη Ακροαση .

vagelis
15-02-09, 20:29
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη Α172(Κυριακη 15-2-2009) ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' : Περι της εκκλησιατικης ημων μουσικης ,
Μερος Δον (τελευταιο) .
Ο Θρασυβουλος Στανιτσας ψαλλει τον ορθρο της Κυριακης του Ασωτου (Θεος
Κυριος εως Δοξολογια) .
Καλη Ακροαση .

ψαλμός 50ός
15-02-09, 22:26
Κύριε Λιναρδάκη
Να είστε καλά!!!
ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ!!!!!

p.g.
19-02-09, 01:39
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη Α172(Κυριακη 15-2-2009) ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' : Περι της εκκλησιατικης ημων μουσικης ,
Μερος Δον (τελευταιο) .
Ο Θρασυβουλος Στανιτσας ψαλλει τον ορθρο της Κυριακης του Ασωτου (Θεος
Κυριος εως Δοξολογια) .
Καλη Ακροαση .

Πολύ ωραία εκπομπή κ. Λιναρδάκη. Ευχαριστούμε για μια ακομα φορά για τις ωραίες σας εκπομπές.

Αντωνης Μιχελουδακης
19-02-09, 09:28
Καλά δεν παλεύεσαι.Για να δούμε τι άλλα θα μας προσφέρεις.Ευχαριστούμε για μια ακόμα φορά με τα ακούσματα του άρχοντα ειδικά σε αυτό το διάστημα, που τα ανεβάσματα γιγάντων της ψαλτικής είχαν περιοριστεί.

vagelis
23-02-09, 10:24
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση Α173 της 22-2-2009 . Ειναι αποσπασματα εσπερινου και ορθρου Κυριακης της ΑΠΟΚΡΕΩ , απο ηχογραφηση που εγινε πριν πολλα χρονια στον Πανσεπτο Πατριαρχικο Ναο Του Αγιου Γεωργιου στο Φαναρι της Κωνσταντινουπολης .
Ψαλλουν : Ο Αρχων Πρωτοψαλτης της ΜΕ Λεωνιδας Αστερης και ο τοτε Αρχων Λαμπαδαριος της ΜΕ Βασιλειος Εμμανουηλιδης . Στο ορθρο ακουγεται και ο τοτε Αρχων Δομεστικος και σημερινος Αρχων Λαμπαδαριος της ΜΕ Γιαννης Χαριατιδης .
Καλη Ακροαση .

vagelis
27-02-09, 12:02
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' της
προσεχους Κυριακης 1-3-2009 : Κυριακη ΤΥΡΙΝΗΣ & Δου ηχου . Ψαλλει ο αειμνηστος Αρχωντας Πρωτοψαλτης Της Μ.Ε. Θρασυβουλος Στανιτσας .

Στο τελος ο αειμνηστος μουσικολογιωτατος πρωτοπρεσβυτερος π. Παναγιωτης Τσιναρας ψαλλει το ιδιομελον του κατανυκτικου εσπερινου της Τυρινης ''Ελαμψεν η χαρις ..'' (Δος) .
Ακομα ο Θρ. Στανιτσας ψαλλει το δοξαστικο του εσπερινου της Τυρινης ''Εκαθισεν Αδαμ ..'' (Πλ.Βος) , οπως το εψαλλε στην συναυλια για το Ιωβηλαιο του Κ.Πριγγου (1962 Κωνσταντινουπολη) .

Καλη Ακροαση .

Λεωνίδας
11-03-09, 22:14
Στην επισύναψη η εκπομπή ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α175 (Κυριακή 8-3-09) : Αρθρο του καθηγητη μουσικολογιας του Πανεπιστημιου Μακεδονιας κ. ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΑΛΥΓΙΖΑΚΗ , Αρχωντος Υμνωδου της Μ.Ε. : ''Ο χαρακτηρας της ορθοδοξου ψαλτικης'' (μερος Αον) .

Ψαλλουν οι : Θρ. Στανιτσας (αποσπασμα ορθρου Κυριακης της Ορθοδοξιας του 1968 και το αργον ''Την ωραιωτητα ..'') , Γεωργιος Συρκας (προσομοια εσπερινου Ορθοδοξιας) , Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος (ιδιομελον κατανυκτικου Κυριακης Ορθοδοξιας) .

Λεωνίδας
16-03-09, 20:06
Στην εκπομπή της ΚΥΡΙΑΚΗΣ 15-3-2009 ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α176 ο παρουσιαστής κ. Μανώλης Σουργιδάκης διάβασε το δεύτερο μέρος άρθρου του Αντωνίου Αλυγιζάκη με θέμα ''Ο χαρακτήρας της ορθοδόξου ψαλτικής''.
Ο έτερος παρουσιαστής κυρ-Βαγγέλης (συντονιστής του "ψαλτολογίου") επιμελήθηκε το ψαλτικό μέρος, το οποίο περιελάμβανε ύμνους της Β΄ Κυριακής των νηστειών και του κατανυκτικού εσπερινού από τους:
1. Γεώργιο Σύρκα, 2. Παναγιώτη Κυρίτση, 3. χορωδία Θεοδώρου Βασιλείου, 4. χορωδία Κων/νου Κατσούλη, 5. Ματθαίο Τσαμκιράνη, 6. Μανώλη Χατζημάρκο, 7. χορωδία Θεσσαλονικέων υπό τον Αθανάσιο Καραμάνη και 7. Χάρη Νταραβάνογλου.

vagelis
16-03-09, 21:41
Θεωρω υποχρεωση μου , να ευχαριστησω απο τη θεση αυτη , τον ακαματο ''εργατη'' του ''Ψαλτολογιον'' αγαπητο συναδελφο Λεωνιδα Γαρουφαλλή , για οσα μας εχει προσφερει (ανεβασματα διαφορων εκπομπων
και διαφορων πολυ αξιολογων ηχογραφησεων κλπ κλπ) , χωρις να φειδεται κοπου και χρονου .
Λεωνιδα σε ευχαριστουμε και σε ευγνωμονουμε για οσα μας εχεις προσφερει .
Μην σταματας την προσπαθεια . Να εισαι παντα καλα . Σε χρειαζωμαστε .

dimskrekas
22-03-09, 22:02
Η αποψινή εκπομπή των κ. Λιναρδάκη και Σουργιαδάκη

ΚΥΡΙΑΚΗ 22-3-2009 : ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α177 :
Συνεχεια του αρθρου του Αντωνιου Αλυγιζακη ''Ο χαραχτηρας της ορθοδοξου ψαλτικης'' .
Υμνολογικο μερος :
1ον : Συνεχεια του εσπερινου του Ευαγγελισμου και Ακαθιστου Υμνου της 24-3-1972 με τον Θρασυβουλο Στανιτσα .
2ον : Υμνοι της Κυριακης της Σταυροπροσκυνησεως , Γης των νηστειων .
Ψαλλουν : Δημητριος Γαλανης , Χαριλαος Ταλιαδωρος , Θωμαδες , Ανωνυμη
Μοναχη , Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος .

Υγ Προηγείται ο αειθαλής Άρχοντας σε τμήμα του αργού Τη υπερμάχω.

Δ.

vagelis
23-03-09, 09:42

Συνεχεια του αρθρου του Αντωνιου Αλυγιζακη ''Ο χαραχτηρας της ορθοδοξου ψαλτικης'' .
Υμνολογικο μερος :
1ον : Συνεχεια του εσπερινου του Ευαγγελισμου και Ακαθιστου Υμνου της 24-3-1972 με τον Θρασυβουλο Στανιτσα .

Δ.

Δημητρη
Ευχαριστω για την εξυπηρετηση .
Η αρχη του εσπερινου του Ευαγγελισμου και Ακαθιστου στο ακολουθο λινγκ :
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=31496&postcount=116

vagelis
28-03-09, 12:25
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α178 :
1ον : Αρθρο του κ. Αντωνιου Αλυγιζακη : Ο χαρακτηρας της ορθοδοξου ψαλτικης (μερος Δον) . (Η συνεχεια του αρθρου στις μετα το Πασχα εκπομπες) .
2ον : ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ (ΗΠΑ 1967) : Συνεχεια (απο την εκπομπη Β177 της 28-3-2009) της Προηγιασμενης Θειας Λειτουργιας .
3ον : ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ : Ιδιομελο κατανυκτικου εσπερινου της Δης Κυριακης των νηστειων : ''Ο τον αμπελωνα ..'' (βαρυς) .
Καλη Ακροαση .

vagelis
28-03-09, 12:53
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α178 :
1ον : Αρθρο του κ. Αντωνιου Αλυγιζακη : Ο χαρακτηρας της ορθοδοξου ψαλτικης (μερος Δον) . (Η συνεχεια του αρθρου στις μετα το Πασχα εκπομπες) .
2ον : ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ (ΗΠΑ 1967) : Συνεχεια (απο την εκπομπη Β177 της 28-3-2009) της Προηγιασμενης Θειας Λειτουργιας .
3ον : ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ : Ιδιομελο κατανυκτικου εσπερινου της Δης Κυριακης των νηστειων : ''Ο τον αμπελωνα ..'' (βαρυς) .
Καλη Ακροαση .

Η εκπομπη Β177 υπαρχει εδω :
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=31496&postcount=116

π. Μάξιμος
28-03-09, 13:10
Κύριε Λιναρδάκη,
Ὅπως εἶχε γράψει ὁ ἀγαπητός Ἀπόστολος ἐδῶ (http://www.analogion.com/forum/showthread.php?p=31374#post31374), «Μετά από το "Κατευθυνθήτω" στο Βαρύ του Στανίτσα, μερακλώθηκε ο Ιάκωβος και έπιασε τις εκφωνήσεις στον ίδιο τον ήχο. Και ο Στανίτσας να ακούγετε πεντακάθαρος».
Καταλαβαίνω ὅτι ἐπρόκειτο γιά θέμα χώρου τῆς ἐκπομπῆς καί κόπηκαν αὐτές οἱ ἐκφωνήσεις. Ἄν τίς ἔχετε καί τίς ἀνεβάσετε κάπου ἀλλοῦ, θά ἦταν εὐχῆς ἔργον.
Ἐπίσης θά ἤθελα νά σχολιάσω, ὅτι τό «Τοῦ Δείπνου σου τοῦ μυστικοῦ...» δέν ἔχει καμμία δουλειά στήν Προηγιασμένη. Τό «Γεύσασθε καὶ ἴδετε, ὅτι χρηστὸς ὁ Κύριος, Ἀλληλούϊα» ἀρκεῖ καί μάλιστα κατακλείεται τό Κοινωνικόν μέ τήν περισσή αὐτοῦ τοῦ ψαλμοῦ «Εὐλογήσω τὸν Κύριον ἐν παντὶ καιρῷ διὰ παντὸς ἡ αἴνεσις αὐτοῦ ἐν τῷ στόματί μου. Ἄρτον οὐράνιον, καὶ ποτήριον ζωῆς γεύσασθε καὶ ἴδετε ὅτι χρηστὸς ὁ Κύριος. Ἀλληλούϊα, Ἀλληλούϊα, Ἀλληλούϊα».
Αὐτό, βέβαια, δέν ἀφορᾷ σέ σᾶς· ἁπλῶς τό σχολίασα ἀπό πλευρᾶς λειτουργικῆς εὐταξίας.

vagelis
28-03-09, 13:49
Κύριε Λιναρδάκη,
Ὅπως εἶχε γράψει ὁ ἀγαπητός Ἀπόστολος ἐδῶ (http://www.analogion.com/forum/showthread.php?p=31374#post31374), «Μετά από το "Κατευθυνθήτω" στο Βαρύ του Στανίτσα, μερακλώθηκε ο Ιάκωβος και έπιασε τις εκφωνήσεις στον ίδιο τον ήχο. Και ο Στανίτσας να ακούγετε πεντακάθαρος».
Καταλαβαίνω ὅτι ἐπρόκειτο γιά θέμα χώρου τῆς ἐκπομπῆς καί κόπηκαν αὐτές οἱ ἐκφωνήσεις. Ἄν τίς ἔχετε καί τίς ἀνεβάσετε κάπου ἀλλοῦ, θά ἦταν εὐχῆς ἔργον.
Ἐπίσης θά ἤθελα νά σχολιάσω, ὅτι τό «Τοῦ Δείπνου σου τοῦ μυστικοῦ...» δέν ἔχει καμμία δουλειά στήν Προηγιασμένη. Τό «Γεύσασθε καὶ ἴδετε, ὅτι χρηστὸς ὁ Κύριος, Ἀλληλούϊα» ἀρκεῖ καί μάλιστα κατακλείεται τό Κοινωνικόν μέ τήν περισσή αὐτοῦ τοῦ ψαλμοῦ «Εὐλογήσω τὸν Κύριον ἐν παντὶ καιρῷ διὰ παντὸς ἡ αἴνεσις αὐτοῦ ἐν τῷ στόματί μου. Ἄρτον οὐράνιον, καὶ ποτήριον ζωῆς γεύσασθε καὶ ἴδετε ὅτι χρηστὸς ὁ Κύριος. Ἀλληλούϊα, Ἀλληλούϊα, Ἀλληλούϊα».
Αὐτό, βέβαια, δέν ἀφορᾷ σέ σᾶς· ἁπλῶς τό σχολίασα ἀπό πλευρᾶς λειτουργικῆς εὐταξίας .

Πατερ Ευλογειται
Ανεβασα οτι ειχα απο την Προηγιασμενη (γιαυτο χρησιμοποιησα δυο εκπομπες , για να μην κοψω τιποτα απο οτι ειχα) . Δεν εχω τις εκφωνησεις ουτε τιποτε αλλο (αναγνωσματα κλπ) . Απευθυνθητε στο Αποστολο , μηπως προσφερει και αυτος κατι . Για το ''Του δειπνου σου ..'' δεν σχολιασα τιποτα , προτιμωντας απλα να παραθεσω το ηχητικο που ειχα .
Και δυο λογια για τον μακαριστο Ιακωβο . Ηταν φοβερος λειτουργος . Ειχα την τυχη να τον απολαυσω μια φορα που λειτουργησε στον Αγιο Μηνα (δεν
θυμαμαι ημερομηνια , ισως γυρω στο 1970) . Ειχα φυγει πιο μπροστα απο την δικη μου εκκλησια και πηγα στον Αγιο Μηνα (μεσα στο ιερο) . Εφθασα στο Χερουβικο . Φοβερο τελετουργικο (Χαλκιτης ων) , φοβερες εκφωνησεις (ο ηχος ηταν πρωτος και εκφωνουσε στο Δι και το επανω Πα') , πολυ ωραιο κηρυγμα κλπ . Μας ειχε εντυπωσιασει και καθηλωσει ΟΛΟΥΣ , συνιερουργουντες και εκκλησιαζωμενους . Θυμαμαι τον τοτε Αρχιεπισκοπο
Κρητης μακαριστο ΕΥΓΕΝΙΟ (Ψαλλιδακη , επισης Χαλκιτη , ηρωα της Γερμανικης κατοχης) , ανδρα υψους δυο περιπου μετρων (λιγο κοντυτερος του μακαριστου Οικουμενικου Πατριαρχου Αθηναγωρα) , οστις δεν ειχε λαβει μερος στην Λειτουργια , να ισταται καθ' ολη την δειαρκεια της ακολουθιας , μπροστα στο (δεξιο τω εισερχωμενω στο ιερο) μερος του συνθρονου , ακινητος , ευθυτενης , στηριζωμενος και με τα δυο χερια στην επισκοπικη ραβδο , παρακολουθωντας τον Ιακωβο , φανερα εντυπωσιασμενος .
Δηστυχως δεν υπαρχει σχετικη ηχογραφηση ή τουλαχιστον εγω δεν την εχω .
Συγχωρεστε με , παρασυρθηκα και ειπα ή μαλλον εγραψα πολλα .
Την Ευχη Σας .

vagelis
05-04-09, 10:31
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α179(ειναι να μεταδοθει αποψε περιπου στις 20'00'' , αλλα λογω εκτακτης επικαιρωτητας , ισως μεταδοθει αλλη ωρα , πιο αργα) .

15-3-2008 Πνευματικο Κεντρο Ιερου Καθεδρικου Ναου Αγιας Τριαδος Πειραιως .
Εκδηλωση για το ΑΓΙΟ ΜΥΡΟ :
Ομιλει ο Αρχων Μυρεψος της Μ.Ε. Ιωσηφ Κωνσταντινιδης (φαρμακοποιος) .
Ψαλλει επικαιρους υμνους , η ''Βυζαντινη Χορωδια της Πειραϊκης Εκκλησιας'' υπο την διευθυνση του πρωτοψαλτου Βαγγελη Σφακιανακη .

Καλη Ακροαση .

master_yianni
06-04-09, 04:18
Εκδηλωση για το ΑΓΙΟ ΜΥΡΟ :
Ομιλει ο Αρχων Μυρεψος της Μ.Ε. Ιωσηφ Κωνσταντινιδης (φαρμακοποιος) .

Να υπενθυμισω αυτο το αρθρο, το οποιο αναφερει λιγο απο την τυπικη διαταξη της παρασκευης του Αγιου Μυρου.

http://archive.enet.gr/online/online_print?id=72036836

tsak77
06-04-09, 07:15
Υπάρχει και αυτό (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%86%CE%B3%CE%B9%CE%BF_%CE%9C%CF%8D%CF%81%CE%BF) από την online εγκυκλοπαίδεια.

vagelis
27-04-09, 10:48
Αγαπητοι Φιλοι Χριστος Ανεστη .
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ορδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Β180 της 26-4-2009 .
Ειναι αποσπασματα ορθρου και θειας λειτουργιας απο τον πανηγυριζωντα Ιερο Ναο του Αγιου Αποστολου Θωμα Αθηνων (Γουδι) .
Ιερουργει ο μακαριστος Αρχιεπισκοπος Χριστοδουλος και ψαλλουν οι ψαλτες του ναου , Θεοδωρος Βασιλικος (Πρωτοψαλτης) και Πετρος Πατρας (Λαμπαδαριος) . Να υπενθυμισω οτι ο κ. Πατρας ειναι μελος του φορουμ .

ΥΓ : Επειδη καποιοι φιλοι με ρωτουν ποιος ειναι ο υμνος που ακουγεται σαν σημα στην αρχη και στο τελος της εκπομπης , υπενθυμιζω (το ειχα γραψει και παλαιωτερα) οτι ειναι ο υμνος (μερος) του Σωματειου Ιεροψαλτων Νομου Ηρακλειου ΑΝΔΡΕΑΣ Ο ΚΡΗΤΗΣ . Ειναι ποιηση και μελοποιηση σε ηχο Γο , του
μακαριστου Μητροπολιτου Πατρων κυρου Νικοδημου (Βαλληνδρα) .

Καλη Ακροαση .

vagelis
04-05-09, 08:03
Χριστος Ανεστη .
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α181 της 3-5-2009 .
Αναφερεται σε δυο εργα του Αρχωντα Πρωτοψαλτη της Ιερας Μητροπολεως Πειραιως και Φαληρου , κ. Αθανασιου Πεττα .
1ον : Βιβλιο ''Αναστασιμα Μελωδηματα Ορθρου'' .
2ον : Σιντι ''Κρατηματα'' .
Καλη Ακροαση .

vagelis
10-05-09, 17:15
Χαρας Ευαγγελια της Αναστασεως του Ψαλτολογιον .

Επισυναπτω την εκπομπη Ορδοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση Α182 (Σ9-5-09) . Ειναι Κυριακη του Παραλυτου και ψαλλει ο πρωτοψαλτης , μελοποιος
και μουσικοδισκαλος κυρ Αστεριος Δεβρελης .

Επισης παραθετω τα λινγκς για δυο ηχογραφησεις που ανεβασα την ημερα που χαλασε το Ψαλτολογιον , για οσους δεν ειχαν προλαβει να τις δουν

1ον :Ταλιαδωρος Καραμανης Χρυσανθος , απο παλιες λειτουργιες .
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=35821&postcount=1

2ον : Εκπομπη Α181 για Αθανασιο Πεττα
Βιβλιο : Αναστασιμα μελωδηματα ορθρου .
Σιντι : Κρατηματα :
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=35804&postcount=92

Καλη Ακροαση .

vagelis
10-05-09, 20:26
Χαρας Ευαγγελια της Αναστασεως του Ψαλτολογιον .

Επισυναπτω την εκπομπη Ορδοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση Α182 (Σ9-5-09) . Ειναι Κυριακη του Παραλυτου και ψαλλει ο πρωτοψαλτης , μελοποιος
και μουσικοδισκαλος κυρ Αστεριος Δεβρελης .

Επισης παραθετω τα λινγκς για δυο ηχογραφησεις που ανεβασα την ημερα που χαλασε το Ψαλτολογιον , για οσους δεν ειχαν προλαβει να τις δουν

1ον :Ταλιαδωρος Καραμανης Χρυσανθος , απο παλιες λειτουργιες .
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=35821&postcount=1

2ον : Εκπομπη Α181 για Αθανασιο Πεττα
Βιβλιο : Αναστασιμα μελωδηματα ορθρου .
Σιντι : Κρατηματα :
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=35804&postcount=92

Καλη Ακροαση .

Την ηχογραφηση της Κυριακης του Παραλυτου , ειχε την καλωσυνη να μου αποστειλλει ο ιδιος ο κ. Δεβρελης . Θερμα τον ευχαριστω και απο την θεση αυτη .

vagelis
17-05-09, 18:56
Αγαπητοι Φιλοι
Παραθετω λινγκ της εκπομπης ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' της21-5-2006 , η οποια αναμεταδοθηκε και σημερα .
Περιεχωμενα
1ον : Υμνοι Μεσοπεντηκοστης με την χορωδια του Γεωργιου Συρκα .
2ον : Μανωλης Χ''Μαρκος : Αποσπασμα λειτουργιας Κυριακης της Σαμαρειτιδος .
3ον : Θρασυβουλος Στανιτσας : Αποσπασμα Ορθρου εορτης Αγιων Κωνσταντινου & Ελενης .
4ον : Χορωδια Σωματειου Ιεροψαλτων Νομου Ηρακλειου ΑΝΔΡΕΑΣ Ο ΚΡΗΤΗΣ :
Απο συναυλια που εδοθη το 1982 στα πλαισια των επρτασμων της επετειου της Μαχης Της Κρητης , ακουγωνται υμνοι αφιερωμενοι στους πεσωντες στους αγωνες του εθνους και στην Κρητη .

http://www.mediafire.com/download.php?n4j4lhdimry

Καλη Ακροαση .

vagelis
17-05-09, 20:43
Αν το λινγκ του προηγουμενου μηνυματος δεν ανοιγει σε καποιους , παρακαλω να με ενημερωσουν . Ευχαριστω .

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΛΑΜΠΡΟΥ
18-05-09, 13:36
Δεν ανοίγει, κ. Βαγγέλη.

vagelis
18-05-09, 15:45
Δεν ανοίγει, κ. Βαγγέλη.

Κωστα τι να σου πω . Το δοκιμασα τωρα απο το μηνυμα μου , κατεβηκε κανονικα και το ανοιξα με τον Winamp . Για δοκιμασε ξανα . Δεν μου παραπονεθηκε κανεις αλλος .

dimskrekas
18-05-09, 16:32
Κωστα τι να σου πω . Το δοκιμασα τωρα απο το μηνυμα μου , κατεβηκε κανονικα και το ανοιξα με τον Winamp . Για δοκιμασε ξανα . Δεν μου παραπονεθηκε κανεις αλλος .

Στο αρχείο που έχετε κατεβάσει προσθέστε την κατάληξη .mp3 και θα παίζει κανονικά....

Δ.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΛΑΜΠΡΟΥ
18-05-09, 18:17
Ευφυέστατο το τέχνασμά σας, κ. Σκρέκα. Σας ευχαριστώ πολύ, όπως και τον κύριο Βαγγέλη, εξάλλου. Μήπως μπορώ να εφαρμόζω αυτή την τεχνική σε κάθε περίπτωση που δεν μου ανοίγει ένα ηχητικό αρχείο;

dimskrekas
18-05-09, 18:28
Ευφυέστατο το τέχνασμά σας, κ. Σκρέκα. Σας ευχαριστώ πολύ, όπως και τον κύριο Βαγγέλη, εξάλλου. Μήπως μπορώ να εφαρμόζω αυτή την τεχνική σε κάθε περίπτωση που δεν μου ανοίγει ένα ηχητικό αρχείο;

Η απάντηση, αγαπητέ, εξαρτάται από το τί είδους αρχείο έχεις... Αν είναι zip /rar και για κάποιους λόγους η κατάληξη δε φαίνεται, θα έχεις και πάλι πρόβλημα, αφού κάθε αρχείο ανοίγει με ένα τουλάχιστον πρόγραμμα ( στο οποίο κ ανήκει...

vagelis
18-05-09, 20:06
Η απάντηση, αγαπητέ, εξαρτάται από το τί είδους αρχείο έχεις... Αν είναι zip /rar και για κάποιους λόγους η κατάληξη δε φαίνεται, θα έχεις και πάλι πρόβλημα, αφού κάθε αρχείο ανοίγει με ένα τουλάχιστον πρόγραμμα ( στο οποίο κ ανήκει...

Αγαπητε Δημητρη
Ευχαριστιες για τις πολυ χρησιμες επεξηγησεις σου .
Β.Λ.

vagelis
01-06-09, 11:05
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω τη εκπομπη ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α183 της 31-5-2009 :
Πρωτοψαλτης Αστεριος Δεβρελης :
1ον : Διαλεξη με θεμα ''Οι αρχαιοελληνικες ριζες της Βυζαντινης Εκκλησιαστικης Μουσικης και η εξελιξη της'' .
2ον : Αποσπασματα Ορθρου Κυριακης των Αγιων Πατερων .
Καλη Ακροαση .

vagelis
03-06-09, 11:49
Επισυναπτω την εκπομπη της ερχωμενης Κυριακης 7-6-09 , ''Ορθοδξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α184 .
Ειναι αποσπασματα Ορθρου & Θειας Λειτουργιας Κυριακης της Πεντηκοστης απο τον Ιερο ναο Αγιου Γεωργιου Χρυσουπολης Καβαλλας .
Ψαλλει ο πρωτοψαλτης και μελοποιος Αστεριος Δεβρελης .

vagelis
11-06-09, 09:18
http://www.mediafire.com/download.php?lmh2gmjylwi

Αγαπητοι Φιλοι
Σημερα 11 Ιουνιου , αγει τα ονομαστηρια του ο Παναγιωτατος Οικουμενικος Πατριαρχης κ. Βαρθολομαιος .
Επισυναπτω εκτακτη σχετικη εκπομπη (''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α184) που θα μεταδοθει σημερα απο τον Ρ/Σ της Ι.Α.Κ. Η εκπομπη ειναι αποσπασματα απο ακολουθιες που ετελεσθησαν στον Ιερο Μητροπολιτικο Ναο του Αγιου Μηνα Ηρακλειου Κρητης , επ ευκαιρεια της πρωτης επισημης επισκεψης του κ. Βαρθολομαιου ως Οικουμενικου Πατριαρχη στην Κρητη .

Αον : 9-11-1992 Επισημη Δοξολογια επι τη αφιξει στο Ηρακλειο του Παναγιωτατου Οικουμενικου Πατριαρχου κ. Βαρθολομαιου . Τους υμνους ψαλλει (χωρις ΚΑΜΙΑ προβα) πολυμελης χορος , αποτελουμενος απο μελη του Σωματειου Ιεροψαλτων Νομου Ηρακλειου ΑΝΔΡΕΑΣ Ο ΚΡΗΤΗΣ , υπο την διευθυνση του τοτε προεδρου τουΣωματειου , Βαγγελη Λιναρδακη .

Βον : 11-11-1992 Εορτη του Αγιου Μηνα πολιουχου Ηρακλειου .
Αποσπασμα απο την πανηγυρικη Πατριαρχικη Θεια Λειτουργια
Προεξαρχει ο Παναγιωτατος Οικουμενικος Πατριαρχης κ. Βαρθολομαιος , συμπαραστατουμενος απο τους Αρχιερεις της Εκκλησιας Της Κρητης , Αρχιερεις του Οικουμενικου Θρονου και Αρχιερεις της Εκκλησιας Της Ελλαδος
(μεταξυ των οποιων και ο μακαριστος Αρχιεπισκοπος Αθηνων κυρος Χριστοδουλος , τοτε ως Μητροπολιτης Δημητριαδος) και πλειαδος Αρχιμανδριτων , Πρεσβυτερων και Διακονων .
Ψαλλουν : Δεξια ο Αρχωντας Διδασκαλος Του Αποστολου Δημητριος Νεραντζης πλαισιουμενος απο μαθητες του και αριστερα ο τοτε και ως και σημερα Λαμπαδαριος Του Ναου , εκλεκτος συναδελφος Γιωργος Παντελακης , πλαισιουμενος απο Ηρακλειωτες ψαλτες (μεταξη των οποιων και εγω) .

Καλη Ακροαση ,

vagelis
11-06-09, 10:18
Εν οψει και Κυριακης Πλ.Δου ηχου (Αγιων Παντων) , ακουστε στην εκπομπη τα Λειτουργικα του Πργγου του Πλ.Δου (μαχουρ) .

vagelis
11-06-09, 12:52
Παρακαλειται καποιος συντονιστης που γνωριζει , οταν εχει χρονο να μεταφερει την εκπομπη για την εορτη του Παναγιωτατου Οικουμενικου Πατριαρχου κ. Βαρθολομαιου , σε ασφαλες μερος για να μην χαθει εν καιρω λογω του mediafire
Eυχαριστω .

vagelis
14-06-09, 10:13
Αγαπητοι Φιλοι

Επισυναπτω την εκπομπη ‘’Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση’’ Α187 (14-6-09) : Συνεχεια του αρθρου του κ. Αντωνιου Αλυγιζακη ‘’Ο χαρακτηρας της Ορθοδοξου Ψαλτικης’’ (μερος Εον) , που θα μεταδοθει αποψε απο τον Ρ/Σ της ΙΑΚ .

Ψαλλωνται υμνοι των Αγιων Παντων από τους (με την σειρα που ακουγωνται) : Βουρλη Αθανασιο , Βαλληνδρα Αποστολο , Ταλιαδωρο Χαριλαο , Νικολαου Νικο , π. Ακακιο (Δανιηλαιων) , Κουτρα Παναγιωτη και π. Κυριακοπουλο Χρηστο .

Καλη Ακροαση .

vagelis
14-06-09, 12:17
Αγαπητοι Φιλοι

Επισυναπτω την εκπομπη ‘’Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση’’ Α187 (14-6-09) : Συνεχεια του αρθρου του κ. Αντωνιου Αλυγιζακη ‘’Ο χαρακτηρας της Ορθοδοξου Ψαλτικης’’ (μερος Εον) , που θα μεταδοθει αποψε απο τον Ρ/Σ της ΙΑΚ .

Ψαλλωνται υμνοι των Αγιων Παντων από τους (με την σειρα που ακουγωνται) : Βουρλη Αθανασιο , Βαλληνδρα Αποστολο , Ταλιαδωρο Χαριλαο , Νικολαου Νικο , π. Ακακιο (Δανιηλαιων) , Κουτρα Παναγιωτη και π. Κυριακοπουλο Χρηστο .

Καλη Ακροαση .

Ξεχασα να αναφερω στο αρχικο μηνυμα , οτι καποιοι υμνοι ειναι απο παλαιωτερη εκπομπη του Αρχωντα Πρωτοψαλτη Λυκουργου Αγγελοπουλου .

vagelis
20-06-09, 09:10
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α187 :
Συνεχεια και τελος του αρθρου του κ. Αντωνιου Αλυγιζακη ''Ο χαρακτηρας της
ορθοδοξου ψαλτικης'' .
Ακουγωνται και υμνοι απο την υμνολογια του Αου ηχου απο τους : Διονυσιο Φιρφιρη , Χορο Θεσσαλονικεων (Χρυσανθος-Δημητρια 1984) , Φωτιο Γιαννακακη.
Η εκπομπη θα μεταδοθει απο τον Ρ/Σ της ΙΑΚ , αυριο Κυριακη 21-6-09 περιπου στις 20.00' .

Καλη Ακροαση .

Efthymios_Agapitos
29-06-09, 13:49
''Ορθοδοξη Εκκλησιστικη Μουσικη Παραδοση'' Α188 :
Περι του πρωτοψαλτη και τραγουδιστη Βασιλη Αγροκωστα .

Είναι στερεοφωνικό αλλά είναι mp3pro VBR.

π. Μάξιμος
29-06-09, 16:34
Περί του πρωτοψάλτη και τραγουδιστή Βασίλη Αγροκώστα

''Ορθόδοξη Εκκλησιαστική Μουσική Παράδοση Α188 :
Περι του πρωτοψαλτη και τραγουδιστη Βασιλη Αγροκωστα .

Είναι στερεοφωνικό αλλά είναι mp3pro VBR.
Πάμπολλα καί θερμά συγχαρητήρια κύριε Λιναρδάκη γιά τήν θαυμάσια παρουσίαση τοῦ πολυτάλαντου καί χαρισματούχου Βασίλη, ὅπως βέβαια ἔχετε κάνει μέ πάρα πολλούς, καί «ἔχετε γράψει ἱστορία» μέ τίς ὡραῖες ἐκπομπές σας, πού μέσω τοῦ διαδικτύου, ἀλλά ἰδιαίτερα καί μέσω τοῦ Ψαλτολογίου, μεταδίδονται παγκοσμίως. Συγχαρητήρια καί στούς κ.κ. Μανώλη Σουργιαδάκη καί Μανώλη Χναράκη (ἰατρό-συλλέκτη) στενούς σας συνεργάτες.
Νά ποῦμε –ἔτσι γιά τήν ἱστορία– ὅτι τό ἐπώνυμό του εἶναι Ἀγροκώστας.
Κατανυκτικώτατος ψάλτης, πού δημιουργεῖ αὐτή ἡ ἰδιαίτερη χροιά τῆς φωνῆς του, γιά τήν ὁποία βέβαια τόν λόγο ἔχει ὁ Παντοδύναμος Δημιουργός, κάτι πού μέ πολύ ταπείνωση, εὐλάβεια, σεβασμό καί εὐγνωμοσύνη ἀναγνωρίζει ὁ Βασίλης.

Συγχαρητήρια καί στόν Συντονιστή Μπουλμπουτζῆ Ἰωάννη, πού δημιούργησε ἰδιαίτερο θέμα (http://www.analogion.com/forum/forumdisplay.php?f=541) στό φόρουμ γιά τόν ἐν λόγω ψάλτη.

vagelis
01-07-09, 17:38
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω μια απο τις πρωτες μου εκπομπες (μαζι με τον πρωτοψαλτη Μανωλη Σουργιαδακη) που μεταδοθη στις 17-10-2004 .
Περιεχει υμνους απο την υμνολογια του Γου ηχου (ο ηχος της επομενης Κυριακης) καποιες εκ των οποιων θεωρουνται σπανιες .
Επισης υπαρχει και το δοξαστικο των αινων της Κυριακης των Αγιων Πατερων (μεθεπομενη Κυριακη) που το ψαλλει ο Αρχωντας Διδασκαλος του Αποστολου Δημητριος Νεραντζης .

Ψαλλουν :
. Χορος Ηρακλειωτων ψαλτων .
. Νικολαος Χ''Σταματης (Χιος) .
. Μιχαηλ Καρυκας (Μυτιληνη) .
. Δημητριος Νεραντζης .
. Κωστας Γαϊτανιδης (Κιλκις) .
. Αθανασιος Καραμανης .
. Λεωνιδας Αστερης - Χαριλαος Ταλιαδωρος .

Καλη Ακροαση .

Efthymios_Agapitos
06-07-09, 06:21
Α87(2-7-06): περιεχει εκτεταμενα αποσπασματα απο την πανηγυρικη Θεια Λειτουργια που ετελεσθη τον Ιουλιο του 1985 (δεν θυμαμαι ακριβη ημερομηνια και παρακαλουνται οι ειδικοι να μας ενημερωσουν σχετικα) Κυριακη του Πλ.του Αου ηχου , στον Ιερο Μητροπολιτικο Ναο Του Αγιου Μηνα Ηρακλειου Κρητης , κατα την οποιαν Θ.Λ. ετιμηθη η μνημη του προστατου Αγιου του Σωματειου Ιεροψαλτων Νομου Ηρακλειου ΑΝΔΡΕΑ ΤΟΥ ΚΡΗΤΗΣ , του οποιου σωματειου ειχα την τιμη να ειμαι τοτε προεδρος του Δ.Σ.
Ιερουργησε ο μακαριστος πλεον Αρχιεπισκοπος Κρητης κυρος Τιμοθεος.
Εψαλλαν οι επι τουτο προσκληθεντες , δεξια ο ειμνηστος Αρχωντας Πρωτοψαλτης Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος (προεδρος τοτε της ΟΜΣΙΕ) και αριστερα ο Κυριαζης (Λακης) Κυριαζης (αντιπροεδρος τοτε της ΟΜΣΙΕ) εκ των καλλιτερων μαθητων του Αρχωντα Αθανασιου Καραμανη και ανηψιος του .

Οι όποιες μικρές διακοπές οφείλονται στη σύνδεση του διαδικτύου.

Efthymios_Agapitos
12-07-09, 20:49
Κυριακή 12-7-09 : ''Ορθοδοξη
Εκκλησιατικη Μουσικη Παραδοση'' Α190 (Κυριακη) , ειναι αφιερωμένη στον Αρχωντα Υμνωδο της ΜΕ κ. Εμμανουηλ Δασκαλακη (Θεσσαλονικη) και την χορωδια του ''Αγιος Ιωαννης Ο Κουκουζελης'' .
Καλη Ακροαση .

Ως συνήθως είναι mp3PRO. Ο μόνος λόγος για τον οποίο το γράφω κάθε φορά είναι ώστε να επωφεληθούν όσοι έχουν ανάλογο λογισμικό.

Efthymios_Agapitos
12-07-09, 21:16
Η εκπομπή του προσεχους Σαββάτου 11 : ''Ορθοδοξη
Εκκλησιατικη Μουσικη Παραδοση'' Α189 (Σαββατο), ειναι αφιερωμένη στον Αρχωντα Υμνωδό της ΜΕ κ. Εμμανουήλ Δασκαλάκη (Θεσσαλονίκη) και την χορωδία του ''Άγιος Ιωάννης Ο Κουκουζέλης'' .
Καλή Ακρόαση .

Είναι mp3PRO. Το μόνο που έχω κάνει είναι να την ενισχύσω λίγο γιατί, αν και έχω την ένταση όσο πιο δυνατά γίνεται, η εκπομπή ακούγεται χαμηλά (ευτυχώς όχι πάρα πολύ χαμηλά). Ο κ. Δασκαλάκης είναι εξαιρετικός. Άξιος! Περιμένω με αγωνία και το δεύτερο μέρος.

Εκ παραδρομής είχε μπει στην κατηγορία ψαλτικής απανθίσματα.

apostolos
13-07-09, 06:26
Αγαπητέ μου Κε Βαγγέλη,

Για να εκφράσω "ευχαριστήρια" για την δουλειά που κάνετε είναι κάτι που το θεωρώ "τζάμπα", διότι λόγια δεν εκφράζουν αρκετές ευχαριστίες για τις πλούσιες, πληροφοριακές και χρήσιμες εκπομπές που μοιράζετε μαζί μας. Με τον κόπο τον δικό σας, όχι μόνο εμείς οι πιο νέοι αλλά και ΟΛΟΙ μας μπορούμε να απολαύσουμε ακούσματα από παραδοσιακούς ψάλτες και ιδιαιτέρα ΙΣΤΟΡΙΚΑ ακούσματα που έχουν μεγάλη σημασία.

Θα σας βάλλω σε κόπο τώρα, αλλά σας ερωτώ: ΜΗΠΩΣ υπάρχει πιθανότητα να κρατήσετε έναν κατάλογο "α λα Μπουλμπουτζή" (Στανίτσα/Πρίγγο) με όλες τις εκπομπές που μας έχετε ανεβάσει; Εγώ προσωπικά θα ήθελα να τις κατεβάσω ΟΛΕΣ, αλλά με σειρά και με κάποια τάξη δικιά μου. Εάν είχα έναν κατάλογο μπροστά μου, θα μπορούσα να το κάνω αυτό πολύ πιο εύκολα.

Πείτε μου εάν γίνετε κάτι τέτοιο.

Απόστολος

vagelis
13-07-09, 08:20
Αγαπητέ μου Κε Βαγγέλη,

Για να εκφράσω "ευχαριστήρια" για την δουλειά που κάνετε είναι κάτι που το θεωρώ "τζάμπα", διότι λόγια δεν εκφράζουν αρκετές ευχαριστίες για τις πλούσιες, πληροφοριακές και χρήσιμες εκπομπές που μοιράζετε μαζί μας. Με τον κόπο τον δικό σας, όχι μόνο εμείς οι πιο νέοι αλλά και ΟΛΟΙ μας μπορούμε να απολαύσουμε ακούσματα από παραδοσιακούς ψάλτες και ιδιαιτέρα ΙΣΤΟΡΙΚΑ ακούσματα που έχουν μεγάλη σημασία.
Θα σας βάλλω σε κόπο τώρα, αλλά σας ερωτώ: ΜΗΠΩΣ υπάρχει πιθανότητα να κρατήσετε έναν κατάλογο "α λα Μπουλμπουτζή" (Στανίτσα/Πρίγγο) με όλες τις εκπομπές που μας έχετε ανεβάσει; Εγώ προσωπικά θα ήθελα να τις κατεβάσω ΟΛΕΣ, αλλά με σειρά και με κάποια τάξη δικιά μου. Εάν είχα έναν κατάλογο μπροστά μου, θα μπορούσα να το κάνω αυτό πολύ πιο εύκολα.
Πείτε μου εάν γίνετε κάτι τέτοιο. Απόστολος

Αποστολε
Ευχαριστω για το ενδιαφερον σου στις εκπομπες μου .
Δεν μπορω να καμω τον καταλογο που ζητας . Ομως καθε εκπομπη αναγραφει τι περιεχει , οποτε καποιος μπορει να δει ποια-ες τον ενδιαφερει και να την κατεβασει . Εξ αλλου αρκετες εκπομπες εχουν ανεβει παλαιωτερα
και στα ακολουθα λινγκ :

Ψαλτικης Απανθισματα
http://mp3.analogion.net/rspa.htm

Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση
http://mp3.analogion.net/rsoemp.htm

Φιλικα Β.Λ.

Efthymios_Agapitos
19-07-09, 16:34
ΣΑΒΒΑΤΟ 18-7-09 : Αναμεταδοση της εκπομπης ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α90 (23-7-2006) :
Αγιος Δημητριος Θεσσαλονικης , 1979 . Αποσπασματα απο Κυριακη Πλ.Αου .
Ψαλλει ο αειμνηστος Αρχωντας Πρωτοψαλτης Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος .

Πολύ ωραία εκπομπή, παρά τα μικρά προβλήματα της αρχικής εγγραφής.
Με την τέταρτη προσπάθεια κατάφερα να την ανεβάσω καθώ φαίνεται ότι το μέγεθος του αρχείου παίζει κάποιο ρόλο, γι΄ αυτό και την έκοψα στα δυο.

vagelis
19-07-09, 21:54
Πολύ ωραία εκπομπή, παρά τα μικρά προβλήματα της αρχικής εγγραφής.
Με την τέταρτη προσπάθεια κατάφερα να την ανεβάσω καθώ φαίνεται ότι το μέγεθος του αρχείου παίζει κάποιο ρόλο, γι΄ αυτό και την έκοψα στα δυο.

Ευθυμη , ευχαριστω πολυ .

Efthymios_Agapitos
02-08-09, 20:40
ΚΥΡΙΑΚΗ 2-8-09 : Αναμεταδοση της Α44 : Βυζαντινη Χορωδια Δημου Ηρακλειου= Ζωντανη ηχογραφηση της ακολουθιας του μεγαλου παρακλητικου κανωνα απο τον Ιερο Ναο Της Μεγαλης Παναγιας (Κοιμηση) Νεαπολεως Νομου Λασιθιου , στις 2-8-1991 .

Καλη Ακροαση .

Καλή ακρόαση!

Efthymios_Agapitos
04-08-09, 21:41
ΣΑΒΒΑΤΟ 1-8-09 :''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α191 :
1ον : ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ = Αποσπασματα απο τον Μικρο & τον Μεγαλο Παρακλητικο Κανωνα Της Θεοτοκου .
2ον : ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ = Καλοφωνικος προς την Υπεραγια Θεοτοκο (Πλ.Αος εναρμονιος) - Αλλαλα τα χειλει (Πλ.Δος) - Τρισαγιον & Δυναμις (βαρυς διατονικος) .
Καλη Ακροαση .

Όταν οι άρχοντες ψάλλουν εγώ σιωπώ και ακούω.... Πολύ ωραία εκπομπή!
Πολλές ευχαριστίες στον κ. Λιναρδάκη για την εκπομπή αλλά και διότι δε θα την είχα γράψει αν δε μου το είχε πει.

Γιώργος Μ.
04-08-09, 23:46
Αγαπητέ Ευθύμη Αγαπητέ (:p)
ευχαριστούμε για τον κόπο σου...

Θέλω να ρωτήσω κάτι τον κ. Βαγγέλη. Ξέρω ότι έχετε δώσει ήδη τόσα πολλά που αν σας ζητήσουμε κάτι παραπάνω θα είναι βρισιά...
Ωστόσο, αφού τα αρχεία αυτά υπάρχουν αυτοτελώς ως ηχητικά, πόσο δύσκολο θα ήταν να ανέβουν κατ' ευθείαν όπως είναι, χωρίς να περάσουν από διαδικασία ηχογράφησης (από όποιον το κάνει) και μάλιστα μέσω διαδικτύου;
Το λέω αυτό γιατί είναι πλέον επιβεβαιωμένο ότι υπάρχει κάποια μικρή έως μεγάλη απώλεια ποιότητας με αυτήν την οδό.
Και πάλι ζητώ συγγνώμη...

vagelis
05-08-09, 11:50
Αγαπητέ Ευθύμη Αγαπητέ (:p)
ευχαριστούμε για τον κόπο σου...

Θέλω να ρωτήσω κάτι τον κ. Βαγγέλη. Ξέρω ότι έχετε δώσει ήδη τόσα πολλά που αν σας ζητήσουμε κάτι παραπάνω θα είναι βρισιά...
Ωστόσο, αφού τα αρχεία αυτά υπάρχουν αυτοτελώς ως ηχητικά, πόσο δύσκολο θα ήταν να ανέβουν κατ' ευθείαν όπως είναι, χωρίς να περάσουν από διαδικασία ηχογράφησης (από όποιον το κάνει) και μάλιστα μέσω διαδικτύου;
Το λέω αυτό γιατί είναι πλέον επιβεβαιωμένο ότι υπάρχει κάποια μικρή έως μεγάλη απώλεια ποιότητας με αυτήν την οδό.
Και πάλι ζητώ συγγνώμη...

Γιωργο
Δεν καταλαβα τι θελεις . Τι εννοεις να ανεβουν κατευθειαν τα αρχεια ;

Γιώργος Μ.
05-08-09, 12:48
κ. Βαγγέλη, εννοώ να γίνει απευθείας επισύναψη στο φόρουμ των ηχητικών που έχετε (τα οποία φαντάζoμαι ότι είναι σε κάποια μορφή mp3 ή wav)* και όχι ηχογράφηση από τρίτο πρόσωπο και ανέβασμα στο φόρουμ, γιατί με αυτή την επιπλέον διαδικασία χάνεται ποιότητα. Ας γίνει τουλάχιστον μόνο για τις ιστορικές ηχογραφήσεις.
Αφορμή για όλα αυτά στάθηκε για μένα κυρίως η απώλεια ποιότητας που παρουσιάζει ο ήχος στην ηχογράφηση της λειτουργίας πλ.α του Χρύσανθου (1979) (λειτουργίας μνημειώδους κατά τη γνώμη μου), όπου φαίνεται στον "θόρυβο" ότι γίνεται ηχογράφηση μέσω internet. Αν μπορούσατε μόνο αυτή να την ξανανεβάσετε, έστω.

*φυσικά αυτό προϋποθέτει ότι ως παραγωγός έχετε στην κατοχή σας τα ηχητικά. Αν υπάρχει πρόβλημα με το σωματείο, απόλυτα κατανοητό.

Ευχαριστώ, ούτως ή άλλως...

vagelis
05-08-09, 13:31
κ. Βαγγέλη, εννοώ να γίνει απευθείας επισύναψη στο φόρουμ των ηχητικών που έχετε (τα οποία φαντάζoμαι ότι είναι σε κάποια μορφή mp3 ή wav)* και όχι ηχογράφηση από τρίτο πρόσωπο και ανέβασμα στο φόρουμ, γιατί με αυτή την επιπλέον διαδικασία χάνεται ποιότητα. Ας γίνει τουλάχιστον μόνο για τις ιστορικές ηχογραφήσεις.
Αφορμή για όλα αυτά στάθηκε για μένα κυρίως η απώλεια ποιότητας που παρουσιάζει ο ήχος στην ηχογράφηση της λειτουργίας πλ.α του Χρύσανθου (1979) (λειτουργίας μνημειώδους κατά τη γνώμη μου), όπου φαίνεται στον "θόρυβο" ότι γίνεται ηχογράφηση μέσω internet. Αν μπορούσατε μόνο αυτή να την ξανανεβάσετε, έστω.

*φυσικά αυτό προϋποθέτει ότι ως παραγωγός έχετε στην κατοχή σας τα ηχητικά. Αν υπάρχει πρόβλημα με το σωματείο, απόλυτα κατανοητό.

Ευχαριστώ, ούτως ή άλλως...

Γιωργο
Δεν εχω χρονο να ανεβαζω μεμονωμενα τα διαφορα ηχητικα των εκπομπων .
Οσο για την λειτουργια του Πλ.Αου με τον Χρυσανθο (1979) , ο ηχος δεν ειναι καλος ουτε στο πρωτοτυπο . Η αρχικη ηχογραφηση ειχε γινει ραδιοφωνικα (κακη ποιοτητα ηχου) σε κασεττα που καποια στιγμη μεταφερθηκε σε σιντι κλπ κλπ . Αυτο το σιντι μπηκε στην εκπομπη .

Efthymios_Agapitos
09-08-09, 21:00
Αγαπητοι Φιλοι
Οι τεσσερεις προσεχεις εκπομπες ειναι αφιερωμενες στον αειμνηστο Αρχωντα Πρωτοψαλτη Της Μ.Ε. Θρασυβουλο Στανιτσα , εν ειδη μνημοσυνου για τα 22
χρονια απο τον θανατο του (18-8-1987) .

ΚΥΡΙΑΚΗ 9-8-09 : ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α192 =
ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ : Αποσπασματα απο Κυριακη Πλ.Δου ηχου - Εωθινο Ιον (αρχες δεκαετιας 1970).

Καλη Ακροαση .

Καλή ακρόαση!

Efthymios_Agapitos
16-08-09, 20:51
Αγαπητοι Φιλοι
Οι τεσσερεις προσεχεις εκπομπες ειναι αφιερωμενες στον αειμνηστο Αρχωντα Πρωτοψαλτη Της Μ.Ε. Θρασυβουλο Στανιτσα , εν ειδη μνημοσυνου για τα 22
χρονια απο τον θανατο του (18-8-1987) .

ΚΥΡΙΑΚΗ 16-8-09 : ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α193 =
ΣΤΑΝΙΤΣΑ : Αποσπασματα ακολουθιας εορτης της Κοιμησεως Της Θεοτοκου 1972 .

Καλη Ακροαση .

Καλή ακρόαση!

vagelis
01-09-09, 08:19
Αγαπητοι Φιλοι

Καλο Μηνα και Καλο εκκλησιαστικο ετος .

Επισυναπτω την εκπομπη ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α94
(Κ 27-8-06) . Ειναι αφιερωμενη στον αειμνηστο Αρχωντα Μουσικοδιδασκαλο
Δημητριο Σουρλαντζη .

Καλη Ακροαση .

Efthymios_Agapitos
05-09-09, 21:54
Αγαπητοι Φιλοι
Οι εκπομπες απο 22-8-2009 εως 6-9-2009 ειναι :
[...]
ΣΑΒΒΑΤΟ 5-9-09 : ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α194 :
Πρωτοψαλτης Παναγιωτης Νεοχωριτης .
[...]

Καλή ακρόαση!

mylobos
06-09-09, 12:33
Ευχαριστούμε για την δυνατότητα ακοής του χαρισματικού Π. Νεοχωρίτη

Nikos
06-09-09, 15:51
Καλή ακρόαση!

Κατ΄αρχην σας ευχαριστούμε για τον κόπο σας να το ανεβάζετε.
Δεύτερον θα ήθελα να κάνω μια μικρή παρατήρηση-διόρθωση στα λεγόμενα του κυρίου Παρουσίαστή όντως ο κύριος Π.Νεοχωρίτης είναι Πρωτοψάλτης στον Καθεδρικό Ναό της Μητροπόλεως Νεαπόλεως & Σταυρουπόλεως όχι όπως ανεφερε Νεαπόλεως Σταυρουπόλεως και Αμπελοκήπων. Γιατί αν και οι δήμοι Αμπελοκήπων, Συκεών, Ευόσμου, Ωραιοκάστου, και :eek: όλοι της Δυτικής Θεσσαλονίκης ανοίκουν σε αυτήν την Μητρόπολη δεν αναφλερονται στον τίτλο του Επισκόπου.

Ευχαριστώ

Efthymios_Agapitos
06-09-09, 21:49
Αγαπητοι Φιλοι

[...]

ΚΥΡΙΑΚΗ 6-9-09 : ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α195 :
Αφιερωμα στον παλαιμαχο εκ Μικρας Ασιας Πρωτοψαλτη Μηνα Μηναϊδη .

Καλή ακρόαση!

vagelis
07-09-09, 07:57
Δεύτερον θα ήθελα να κάνω μια μικρή παρατήρηση-διόρθωση στα λεγόμενα του κυρίου Παρουσίαστή όντως ο κύριος Π.Νεοχωρίτης είναι Πρωτοψάλτης στον Καθεδρικό Ναό της Μητροπόλεως Νεαπόλεως & Σταυρουπόλεως όχι όπως ανεφερε Νεαπόλεως Σταυρουπόλεως και Αμπελοκήπων. Γιατί αν και οι δήμοι Αμπελοκήπων, Συκεών, Ευόσμου, Ωραιοκάστου, και :eek: όλοι της Δυτικής Θεσσαλονίκης ανοίκουν σε αυτήν την Μητρόπολη δεν αναφλερονται στον τίτλο του Επισκόπου. Ευχαριστώ

Αγαπητε Νικο
Προ καιρου παρακολουθουσα απο το το καναλι 4Ε την Θεια Λειτουργια απο το Ιερο Ναο Ζωοδοχου Πηγης Αμπελοκηπων Θεσ-κης . Στην φημη του οικοιου ιεραρχου (σεβασμιωτατος Βαρναβας) , ελεγαν ''.. Νεαπολεως Σταυρουπολεως & Αμπελοκηπων ..'' .
Φιλικα Β.Λ.

π. Μάξιμος
07-09-09, 08:23
Δεύτερον θα ήθελα να κάνω μια μικρή παρατήρηση-διόρθωση στα λεγόμενα του κυρίου Παρουσίαστή όντως ο κύριος Π.Νεοχωρίτης είναι Πρωτοψάλτης στον Καθεδρικό Ναό της Μητροπόλεως Νεαπόλεως & Σταυρουπόλεως όχι όπως ανεφερε Νεαπόλεως Σταυρουπόλεως και Αμπελοκήπων. Γιατί αν και οι δήμοι Αμπελοκήπων, Συκεών, Ευόσμου, Ωραιοκάστου, και :eek: όλοι της Δυτικής Θεσσαλονίκης ανοίκουν σε αυτήν την Μητρόπολη δεν αναφλερονται στον τίτλο του Επισκόπου.

ΕυχαριστώΑγαπητε Νικο
Προ καιρου παρακολουθουσα απο το το καναλι 4Ε την Θεια Λειτουργια απο το Ιερο Ναο Ζωοδοχου Πηγης Αμπελοκηπων Θεσ-κης . Στην φημη του οικοιου ιεραρχου (σεβασμιωτατος Βαρναβας) , ελεγαν ''.. Νεαπολεως Σταυρουπολεως & Αμπελοκηπων ..'' .
Φιλικα Β.Λ.
Τό τί ὁρίζει ὁ Καταστατικός Χάρτης (Ν. 590/31-5-1977, ἄρθρον 11) ὡς τίτλους τῶν Μητροπόλεων καί τί προσθέτουν αὐτοβούλως ὁ καθείς εἶναι ἄλλο θέμα...
Σημασία ἔχει ὅτι ὄντως δέν εὐθύνεται ὁ κ. Λιναρδάκης!

Dionysios
07-09-09, 13:23
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vagelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητοι Φιλοι

[...]

ΚΥΡΙΑΚΗ 6-9-09 : ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α195 :
Αφιερωμα στον παλαιμαχο εκ Μικρας Ασιας Πρωτοψαλτη Μηνα Μηναϊδη .
Καλή ακρόαση!
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mp3 Α195 29΄ 47΄΄ ΟΕΜΠ 1 Μηναΐδης 06092009.mp3 (10,41 MB, 7 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: mp3 Α195 31΄ 41΄΄ ΟΕΜΠ 2 Μηναΐδης 06092009.mp3 (11,61 MB, 5 εμφανίσεις)

῾Υποχρεώνομαι γιὰ δεύτερη φορὰ μέσα σὲ ἕναν χρόνο, ἀπὸ τότε ποὺ δήλωσα ὅτι ἀποχωρῶ (http://www.analogion.com/forum/showthread.php?p=16512#post16512) ἀπὸ τὴν ἐνεργὸ συμμετοχὴ στὸ «ψαλτολόγιον», νὰ κάμω μία ἐξαίρεσι, νὰ διακόψω προσωρινὰ τὴν ἀποχή μου καὶ νὰ σημειώσω λίγες διευκρινίσεις γιὰ τὴν ἀποκατάστασι τῶν πραγμάτων σὲ ἕνα θέμα ποὺ μὲ ἀφορᾷ.
῾Η ἐκπομπὴ τοῦ Βαγγέλη Λιναρδάκη χθὲς κυριακὴ 6-9-2009 ἦταν ἀφιερωμένη στὸν πρωτοψάλτη Μηνᾶ Μηναΐδη καὶ μέσῳ τοῦ διαδικτύου παρουσιάζεται ἤδη ψηφιοποιημένη μὲ μόνιμο σύνδεσμο ἐδῶ (http://www.analogion.com/forum/showthread.php?p=47121#post47121). στὴν ἐκπομπὴ παρουσιάστηκαν ἀποσπάσματα ἀπὸ παλαιότερη συνέντευξι τοῦ Μ. Μηναΐδη «σὲ ἐκκλησιαστικὸ ῥαδιοφωνικὸ σταθμό».
᾿Ερωτήσεις·
1. σὲ ποιόν ῥαδιοφωνικὸ σταθμὸ δόθηκε αὐτὴ ἡ συνέντευξι τοῦ Μηναΐδη;
2. πῶς λεγόταν ὁ δημοσιογράφος στὸν ὁποῖο ἔδωσε τὴν συνέντευξί του ὁ Μηναΐδης;
3. πότε μεταδόθηκε ρ α δ ι ο φ ω ν ι κ ῶ ς αὐτὴ ἡ συνέντευξι;
4. ποιός τὴν κατέγραψε;
5. οἱ συνετελεστὲς τῆς χθεσινῆς ἐκπομπῆς ἔχουν τὴν μαγνητοφώνησί της καὶ μποροῦν νὰ παρουσιάσουν ἠχητικὸ ἀπόσπασμα ἀπὸ αὐτὴν τὴν συνέντευξι ποὺ χρησιμοποίησαν ὡς μοναδικὴ πηγὴ γιὰ τὰ βιογραφικὰ τοῦ Μηναΐδη;
6. ποιός ἔκαμε τὴν ἀπομαγνητοφώνησι τῆς συνεντεύξεως; (διότι δὲν ἀκούστηκαν ἀλλὰ διαβάστηκαν ἀποσπάσματα στὴν χθεσινὴ ἐκπομπή.)
Στὰ παραπάνω ἐρωτήματα κανεὶς ἀπὸ τοὺς συντελεστὲς τῆς χθεσινῆς ἐκπομπῆς δὲν μπορεῖ νὰ ἀπαντήσῃ, οὔτε ὁ Βαγγέλης Λιναρδάκης οὔτε ὁ συλλέκτης γιατρὸς Μανόλης Χναράκης, ὁ ὁποῖος προμήθευσε τὸ ὑλικὸ τῆς ἐκπομπῆς, οὔτε κάποιος ἄλλος. καὶ δὲν μποροῦν νὰ ἀπαντήσουν, γιὰ δύο λόγους·
α) διότι σὲ ὅλον τὸν κόσμο μόνον ἕνας ἄνθρωπος ἔχει ἠχογραφημένη αὐτὴν τὴν συνέντευξι τοῦ Μηνᾶ Μηναΐδη· ὁ ὑποφαινόμενος ὁ ὁποῖος καὶ πραγματοποίησα τὴν συνέντευξι καὶ τὴν ἠχογράφησί της πρὶν ἀπὸ 18 χρόνια,
β) διότι στὴν χθεσινὴ ἐκπομπὴ δὲν χρησιμοποιήθηκε καμμία μαγνητοφωνημένη συνέντευξι, ἀλλὰ διαβάστηκαν 3 ἀποσπάσματα ἀπὸ τὴν ἔντυπη παρουσίασι τῆς συνεντεύξεως, τὴν ὁποία ἔκαμα πάλι ἐγὼ (καθὼς καὶ τὴν ἀπομαγνητοφώνησι) τὸ 2003 στὸ 2ο τεῦχος τῆς «Συμβολῆς», ὅπως ἔχω ἐνημερώσει ἀπὸ παλαιότερα ἐδῶ (http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=13633&postcount=7).
Γιὰ τοῦ λόγου τὸ ἀληθὲς ἔχω ἤδη ἀναρτήσει ἐδῶ (http://www.symbole.gr/forum/viewtopic.php?f=256&t=575#p2354) τὴν πρώτη σελίδα τῆς συνεντεύξεως, ποὺ εἶναι τὸ πρῶτο ἀπόσπασμα ποὺ διαβάστηκε στὴν χθεσινὴ ἐκπομπή, καὶ τὸ δεύτερο ἀπόσπασμα, ποὺ εἶναι ἕνα δικό μου ἐνημερωτικὸ σημείωμα μὲ πιὸ σύγχρονες πληροφορίες καὶ δὲν ἀνήκει στὸ κύριο σῶμα τῆς συνεντεύξεως. τὸ τρίτο ἀπόσπασμα ἦταν ἀπὸ τὶς σελίδες 88-89 τοῦ ἴδιου τεύχους.
Λυποῦμαι πολύ, διότι στὴν χθεσινὴ ἐκπομπὴ δὲν ἔγινε, ὅπως θἄπρεπε, καμμία ἀναφορὰ οὔτε στὸ πρόσωπό μου οὔτε πολὺ περισσότερο στὸ τεῦχος τῆς «Συμβολῆς», ἀπὸ ὅπου διαβάστηκαν τὰ ἀποσπάσματα τῶν βιογραφικῶν. δὲν ξέρω ἀπὸ ποῦ ἔλαβαν τὸ κείμενο τῆς συνεντεύξεως, ἀλλὰ θέλω νὰ πιστεύω ὅτι ὁ Βαγγέλης Λιναρδάκης, ὅταν διάβαζε τὰ ἀποσπάσματα, δὲν εἶχε μπροστά του τὸ τεῦχος τῆς Συμβολῆς, ὁπότε δὲν θὰ ἐγνώριζε τὴν πηγὴ τοῦ κειμένου, καὶ γι᾿ αὐτὸ δὲν τὸ ἀνακοίνωσε. τὸ ἀντίθετο θὰ ἦταν πρᾶξι ἀντιδεοντολογική.
Θέλω ἐπίσης νὰ ἐπισημάνω ὅτι ἡ ἀναφορὰ τοῦ ὀνόματος τοῦ συλλέκτη γιατροῦ Μανόλη Χναράκη σὲ κάθε ἐκπομπὴ εἶναι σωστὴ καὶ χρήσιμη καὶ πρέπει νὰ γίνεται, εἶναι ὅμως ἀνεπαρκής, διότι μπορεῖ νὰ προμηθεύῃ τὸ μεγαλείτερο μέρος τοῦ ὑλικοῦ γιὰ τὶς ἐκπομπές, δὲν εἶναι ὅμως ὁ ἀποκλειστικὸς παραγωγὸς αὐτοῦ τοῦ ὑλικοῦ. πολλὲς ἠχογραφήσεις, ποὺ δίνονται ἀπὸ τὸν Μ. Χναράκη καὶ παρουσιάζονται ἀπὸ τὸν Βαγγέλη Λιναρδάκη, πραγματοποιήθηκαν ἢ διασώθηκαν ἀπὸ ἄλλους, καὶ πρέπει νὰ ἀναφέρωνται καὶ αὐτοί, καθὼς καὶ οἱ ἴδιοι οἱ ψάλτες οἱ ὁποῖοι δίνουν τὴν ἄδεια γιὰ τὴν ἀναμετάδοσι, ἢ οἱ ῥαδιοφωνικοὶ παραγωγοὶ τῶν παλαιοτέρων ἐκπομπῶν, ποὺ δὲν εἶναι βέβαια μόνον ὁ Λυκοῦργος ᾿Αγγελόπουλος. ἐπὶ παραδείγματι αὐτὴ ἡ ἠχογράφησι (http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=30841&postcount=5) τοῦ Βασιλείου Μπαντῆ προέρχεται ἀπὸ ἐκπομπὴ τῆς Φεβρωνίας ῾Ρεβύνθη (http://www.symbole.gr/forum/viewtopic.php?f=262&t=732#p2318) τοῦ 1989 καὶ πρόκειται γιὰ ἐγγραφὴ ποὺ πραγματοποιήθηκε εἰδικὰ γιὰ τὴν ἐκπομπή της, ὅπως μᾶς ἐνημερώνει ἕνας μαθητής του ἐδῶ (http://www.symbole.gr/forum/viewtopic.php?f=135&t=741#p2347).
Τόσον τὸ αἴσθημα τοῦ δικαίου, ὅσον καὶ ἡ ὡριμότης, ἡ ὑπευθυνότης, ἡ μοναδικὴ διάθεσι προσφορᾶς καὶ ἡ εὐαισθησία μὲ τὰ ὁποῖα μᾶς ἔχουν συνηθίσει ὁ Βαγγέλης Λιναρδάκης καὶ οἱ συνεργάτες του μὲ κάνουν νὰ εὐελπιστῶ ὅτι τὸ ταχύτερο δυνατὸ θὰ θελήσουν νὰ ἀποκαταστήσουν τὰ πράγματα καὶ θὰ δηλώσουν τὴν πηγή τους, δηλαδὴ τὴν ἔκδοσι τῆς Συμβολῆς, γιὰ τὴν χθεσινὴ ἐκπομπή τους καὶ θὰ παραπέμψουν μάλιστα καὶ στὴν ἱστοσελίδα τῆς Συμβολῆς, ὅπου σιγὰ σιγὰ παρουσιάζω τὸ «ἀρχεῖο ἠχογραφήσεων καὶ ἐκκλησιαστικῶν ὕμνων» (http://www.symbole.gr/forum/viewforum.php?f=122) τῶν 550 φωνοταινιῶν (κασεττῶν), μεταξὺ τῶν ὁποίων καὶ πολλὲς ἠχογραφήσεις τοῦ Μηνᾶ Μηναΐδη (http://www.symbole.gr/forum/viewforum.php?f=256).

π. Μάξιμος
07-09-09, 15:57
῾Υποχρεώνομαι γιὰ δεύτερη φορὰ μέσα σὲ ἕναν χρόνο, ἀπὸ τότε ποὺ δήλωσα ὅτι ἀποχωρῶ (http://www.analogion.com/forum/showthread.php?p=16512#post16512) ἀπὸ τὴν ἐνεργὸ συμμετοχὴ στὸ «ψαλτολόγιον», νὰ κάμω μία ἐξαίρεσι, νὰ διακόψω προσωρινὰ τὴν ἀποχή μου καὶ νὰ σημειώσω λίγες διευκρινίσεις γιὰ τὴν ἀποκατάστασι τῶν πραγμάτων σὲ ἕνα θέμα ποὺ μὲ ἀφορᾷ.

Εὐχόμεθα νά ἐπιστρέψεις!

vagelis
07-09-09, 17:44
῾Η ἐκπομπὴ τοῦ Βαγγέλη Λιναρδάκη χθὲς κυριακὴ 6-9-2009 ἦταν ἀφιερωμένη στὸν πρωτοψάλτη Μηνᾶ Μηναΐδη καὶ μέσῳ τοῦ διαδικτύου παρουσιάζεται ἤδη ψηφιοποιημένη μὲ μόνιμο σύνδεσμο ἐδῶ (http://www.analogion.com/forum/showthread.php?p=47121#post47121). στὴν ἐκπομπὴ παρουσιάστηκαν ἀποσπάσματα ἀπὸ παλαιότερη συνέντευξι τοῦ Μ. Μηναΐδη «σὲ ἐκκλησιαστικὸ ῥαδιοφωνικὸ σταθμό».
᾿Ερωτήσεις·
1. σὲ ποιόν ῥαδιοφωνικὸ σταθμὸ δόθηκε αὐτὴ ἡ συνέντευξι τοῦ Μηναΐδη;
2. πῶς λεγόταν ὁ δημοσιογράφος στὸν ὁποῖο ἔδωσε τὴν συνέντευξί του ὁ Μηναΐδης;
3. πότε μεταδόθηκε ρ α δ ι ο φ ω ν ι κ ῶ ς αὐτὴ ἡ συνέντευξι;
4. ποιός τὴν κατέγραψε;
5. οἱ συνετελεστὲς τῆς χθεσινῆς ἐκπομπῆς ἔχουν τὴν μαγνητοφώνησί της καὶ μποροῦν νὰ παρουσιάσουν ἠχητικὸ ἀπόσπασμα ἀπὸ αὐτὴν τὴν συνέντευξι ποὺ χρησιμοποίησαν ὡς μοναδικὴ πηγὴ γιὰ τὰ βιογραφικὰ τοῦ Μηναΐδη;
6. ποιός ἔκαμε τὴν ἀπομαγνητοφώνησι τῆς συνεντεύξεως; (διότι δὲν ἀκούστηκαν ἀλλὰ διαβάστηκαν ἀποσπάσματα στὴν χθεσινὴ ἐκπομπή.)
Στὰ παραπάνω ἐρωτήματα κανεὶς ἀπὸ τοὺς συντελεστὲς τῆς χθεσινῆς ἐκπομπῆς δὲν μπορεῖ νὰ ἀπαντήσῃ, οὔτε ὁ Βαγγέλης Λιναρδάκης οὔτε ὁ συλλέκτης γιατρὸς Μανόλης Χναράκης, ὁ ὁποῖος προμήθευσε τὸ ὑλικὸ τῆς ἐκπομπῆς, οὔτε κάποιος ἄλλος. καὶ δὲν μποροῦν νὰ ἀπαντήσουν, γιὰ δύο λόγους·
α) διότι σὲ ὅλον τὸν κόσμο μόνον ἕνας ἄνθρωπος ἔχει ἠχογραφημένη αὐτὴν τὴν συνέντευξι τοῦ Μηνᾶ Μηναΐδη· ὁ ὑποφαινόμενος ὁ ὁποῖος καὶ πραγματοποίησα τὴν συνέντευξι καὶ τὴν ἠχογράφησί της πρὶν ἀπὸ 18 χρόνια,
β) διότι στὴν χθεσινὴ ἐκπομπὴ δὲν χρησιμοποιήθηκε καμμία μαγνητοφωνημένη συνέντευξι, ἀλλὰ διαβάστηκαν 3 ἀποσπάσματα ἀπὸ τὴν ἔντυπη παρουσίασι τῆς συνεντεύξεως, τὴν ὁποία ἔκαμα πάλι ἐγὼ (καθὼς καὶ τὴν ἀπομαγνητοφώνησι) τὸ 2003 στὸ 2ο τεῦχος τῆς «Συμβολῆς», ὅπως ἔχω ἐνημερώσει ἀπὸ παλαιότερα ἐδῶ (http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=13633&postcount=7).
Γιὰ τοῦ λόγου τὸ ἀληθὲς ἔχω ἤδη ἀναρτήσει ἐδῶ (http://www.symbole.gr/forum/viewtopic.php?f=256&t=575#p2354) τὴν πρώτη σελίδα τῆς συνεντεύξεως, ποὺ εἶναι τὸ πρῶτο ἀπόσπασμα ποὺ διαβάστηκε στὴν χθεσινὴ ἐκπομπή, καὶ τὸ δεύτερο ἀπόσπασμα, ποὺ εἶναι ἕνα δικό μου ἐνημερωτικὸ σημείωμα μὲ πιὸ σύγχρονες πληροφορίες καὶ δὲν ἀνήκει στὸ κύριο σῶμα τῆς συνεντεύξεως. τὸ τρίτο ἀπόσπασμα ἦταν ἀπὸ τὶς σελίδες 88-89 τοῦ ἴδιου τεύχους.
Λυποῦμαι πολύ, διότι στὴν χθεσινὴ ἐκπομπὴ δὲν ἔγινε, ὅπως θἄπρεπε, καμμία ἀναφορὰ οὔτε στὸ πρόσωπό μου οὔτε πολὺ περισσότερο στὸ τεῦχος τῆς «Συμβολῆς», ἀπὸ ὅπου διαβάστηκαν τὰ ἀποσπάσματα τῶν βιογραφικῶν. δὲν ξέρω ἀπὸ ποῦ ἔλαβαν τὸ κείμενο τῆς συνεντεύξεως, ἀλλὰ θέλω νὰ πιστεύω ὅτι ὁ Βαγγέλης Λιναρδάκης, ὅταν διάβαζε τὰ ἀποσπάσματα, δὲν εἶχε μπροστά του τὸ τεῦχος τῆς Συμβολῆς, ὁπότε δὲν θὰ ἐγνώριζε τὴν πηγὴ τοῦ κειμένου, καὶ γι᾿ αὐτὸ δὲν τὸ ἀνακοίνωσε. τὸ ἀντίθετο θὰ ἦταν πρᾶξι ἀντιδεοντολογική.
Θέλω ἐπίσης νὰ ἐπισημάνω ὅτι ἡ ἀναφορὰ τοῦ ὀνόματος τοῦ συλλέκτη γιατροῦ Μανόλη Χναράκη σὲ κάθε ἐκπομπὴ εἶναι σωστὴ καὶ χρήσιμη καὶ πρέπει νὰ γίνεται, εἶναι ὅμως ἀνεπαρκής, διότι μπορεῖ νὰ προμηθεύῃ τὸ μεγαλείτερο μέρος τοῦ ὑλικοῦ γιὰ τὶς ἐκπομπές, δὲν εἶναι ὅμως ὁ ἀποκλειστικὸς παραγωγὸς αὐτοῦ τοῦ ὑλικοῦ. πολλὲς ἠχογραφήσεις, ποὺ δίνονται ἀπὸ τὸν Μ. Χναράκη καὶ παρουσιάζονται ἀπὸ τὸν Βαγγέλη Λιναρδάκη, πραγματοποιήθηκαν ἢ διασώθηκαν ἀπὸ ἄλλους, καὶ πρέπει νὰ ἀναφέρωνται καὶ αὐτοί, καθὼς καὶ οἱ ἴδιοι οἱ ψάλτες οἱ ὁποῖοι δίνουν τὴν ἄδεια γιὰ τὴν ἀναμετάδοσι, ἢ οἱ ῥαδιοφωνικοὶ παραγωγοὶ τῶν παλαιοτέρων ἐκπομπῶν, ποὺ δὲν εἶναι βέβαια μόνον ὁ Λυκοῦργος ᾿Αγγελόπουλος. ἐπὶ παραδείγματι αὐτὴ ἡ ἠχογράφησι (http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=30841&postcount=5) τοῦ Βασιλείου Μπαντῆ προέρχεται ἀπὸ ἐκπομπὴ τῆς Φεβρωνίας ῾Ρεβύνθη (http://www.symbole.gr/forum/viewtopic.php?f=262&t=732#p2318) τοῦ 1989 καὶ πρόκειται γιὰ ἐγγραφὴ ποὺ πραγματοποιήθηκε εἰδικὰ γιὰ τὴν ἐκπομπή της, ὅπως μᾶς ἐνημερώνει ἕνας μαθητής του ἐδῶ (http://www.symbole.gr/forum/viewtopic.php?f=135&t=741#p2347).
Τόσον τὸ αἴσθημα τοῦ δικαίου, ὅσον καὶ ἡ ὡριμότης, ἡ ὑπευθυνότης, ἡ μοναδικὴ διάθεσι προσφορᾶς καὶ ἡ εὐαισθησία μὲ τὰ ὁποῖα μᾶς ἔχουν συνηθίσει ὁ Βαγγέλης Λιναρδάκης καὶ οἱ συνεργάτες του μὲ κάνουν νὰ εὐελπιστῶ ὅτι τὸ ταχύτερο δυνατὸ θὰ θελήσουν νὰ ἀποκαταστήσουν τὰ πράγματα καὶ θὰ δηλώσουν τὴν πηγή τους, δηλαδὴ τὴν ἔκδοσι τῆς Συμβολῆς, γιὰ τὴν χθεσινὴ ἐκπομπή τους καὶ θὰ παραπέμψουν μάλιστα καὶ στὴν ἱστοσελίδα τῆς Συμβολῆς, ὅπου σιγὰ σιγὰ παρουσιάζω τὸ «ἀρχεῖο ἠχογραφήσεων καὶ ἐκκλησιαστικῶν ὕμνων» (http://www.symbole.gr/forum/viewforum.php?f=122) τῶν 550 φωνοταινιῶν (κασεττῶν), μεταξὺ τῶν ὁποίων καὶ πολλὲς ἠχογραφήσεις τοῦ Μηνᾶ Μηναΐδη (http://www.symbole.gr/forum/viewforum.php?f=256).

Κυριε Ανατολικιωτη
Κατ αρχην σας ευχαριστω που παρακολουθειτε τις εκπομπες μου και λυπαμαι αν μια εξ αυτων εγινε αιτια να σας υποχρεωσει να επανελθετε για δευτερη φορα στο φορουμ .
Στα ερωτηματα σας ενα εως εξη (1-6) , απαντω οτι δεν γνωριζω τιποτε απο ολα αυτα και δεν εχω τιποτε σχετικο ηχητικο .
Ο κ. Χναρακης προμηθευει οντως κατα καιρους υλικο για τις εκπομπες μου ,
ΟΧΙ ομως το μεγαλυτερο μερος (οπως γραφετε) . Τον αν αναφερουμε συνεχως το ονομα του , το κανουμε για λογους ευγενειας .
Οντως το συγκεκριμενο υλικο για την εκπομπη για τον κ. Μηναϊδη , μου το εδωσε ο κ. Χναρακης . Συγκεκριμενα μου εδωσε καποιους υμνους και μια φωτοτυπια με την συνεντευξη του κ. Μηναϊδη . Ηταν προφανως το απομαγνητοφωνημενο κειμενο , ΜΟΝΟ αυτο , ΧΩΡΙΣ να αναφερωνται λοιπα στοιχεια (εντυπο , Ρ/Σ , ποιος πηρε την συνεντευξη κλπ .) . Με το μηνυμα σας εμαθα οτι σεις πηρατε την συνεντευξη (θερμα συγχαρητηρια για αυτο) και οτι την δημοσιευσατε στο εντυπο που εκδιδετε (ΣΥΜΒΟΛΗ) . Να ειστε σιγουρος οτι αν αυτα τα γνωριζα , θα τα ανεφερα στην εκπομπη μου .
Με Εκτιμηση Β.Λ.

Efthymios_Agapitos
19-09-09, 21:40
Αγαπητοι Φιλοι
Οι προσεχεις εκπομπες , πολυ ενδιαφερουσες κατα την αποψη μου , ειναι :

[...]

ΣΑΒΒΑΤΟ 19-9-09 : ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α196 :
20-3-09 Ιερος Ναος Αγιου Δημητριου Θεσσαλονικης :
Εκδηλωση στη μνημη του Αρχωντα Πρωτοψαλτη Χρυσανθου Θεοδοσοπουλου.
Τους υμνους ψαλλει πολυμελης χορος μαθητων του αειμνηστου Αρχωντα υπο
την διευθυνση του Βασιλειου Σπυριδοπουλου , σημερινου πρωτοψαλτου του ναου .
[...]
Καλη Ακροαση .

Αιωνία του η μνήμη. Νομίζω ότι ο κ. Σπυριδόπουλος είναι άξιος διαδοχός του. Ευχαριστούμε κ. Λιναρδάκη!

vagelis
20-09-09, 06:19
Αιωνία του η μνήμη. Νομίζω ότι ο κ. Σπυριδόπουλος είναι άξιος διαδοχός του. Ευχαριστούμε κ. Λιναρδάκη!

Επισυναπτω και το υπολοιπο της συναυλιας που δεν περιεχεται στην εκπομπη .

vagelis
21-09-09, 07:39

Ο βασικος ομιλιτης ειναι ο πρωτοψαλτης Νικος Σαμαροπουλος .

vagelis
21-09-09, 11:13

Ο αγαπητος συναδελφος και φιλος απο πολυ παλια , εκλεκτο δε μελος του ''Ψαλτολογιον'' Αντωνης Πεζανακης , καθηγητης θεολογος , ακουγωντας την επισυναπτωμενη εκπομπη (συναυλια για τον αειμνηστο Χρυσανθο) , μου εστειλλε ενα μεηλ το οποιο και παραθετω , για να δειτε μια ζωντανη μαρτυρια
για τον ανθρωπο Χρυσανθο :

Βαγγέλη μου
Σ΄ευχαριστώ για τα θεσπέσια που ανεβάζεις και ταμιεύω,μα ιδιαίτερα για τα σημερνά.Οφείλω άπειρα στο Δάσκαλο,μέγα Χρύσανθο.Μου έδειξε στοργή & ιδιαίτερη αγάπη . Με υποστήρηξε & με βοήθησε τα μέγιστα.΄Εβαλε
στό στήθος του την κεφαλή μου,όπως ο Κύριος του Αποστόλου Του Ιωάννη.Μου έκανε τη μεγάλη αγγαλιά,που
είδες κί εσύ στη Λειβαδιά το ΄86,που είχαμε πάει με τη χορωδία σου και στο τραπέζι δεν έφαγε, για να μου κρατά το χέρι και να με γλυκοπειράζει να του μιλώ Κρητικά. ! Είχα την εμπιστοσύνη του, να φυλάσσω τα χειρόγραφά του,ώσπου τά τυπώσει σε βιβλία.Να με διορίει Γ΄ψάλτη του μεγάλου ναού,για τις καθημερνές ,αντ΄αυτού και γιά να έχω,ως έλεγε,ένα μικρό ΅χαρτζηλικάκι΅.Λάτρευε το γυιό μου,μικρούλη τότε,τον έπαιζε ,του αγόραζε κουστουμάκια και τον έλεγε Κρητικό πρίγκηπα.Κι όταν,τέλη του 71,κατέβηκα εδώ,μου τηλεφωνούσε και με συμβούλευε.Δυό φορές,που ανέβηκα με τελειόφοιτους της Ιερατ.Σχολής γιά προσκύνημα στόν ΑΔημήτριο,άφηνε τη δουλειά του κι΄ερχώταν να μας μιλήσει και να μαςχαιρετήσει εγκάρδια και τον καθένα χωριστά.
Τώρα τον βλέπω όνειρο,τ΄άνάβω κεράκι και αναπολώ.
Σε παρακαλώ,πές μου πώς θα προμηθευτώ το βίντεο αυτής τής εκδήλωσης στή μνήμη του.
Με ευχαριστίες και φιλιά Αντώνης.( Ο Χανιώτης,απ΄το Ηράκλειο,και πάντα φίλος σου).

vagelis
21-09-09, 12:17
Ο αγαπητος συναδελφος και φιλος απο πολυ παλια , εκλεκτο δε μελος του ''Ψαλτολογιον'' Αντωνης Πεζανακης , καθηγητης θεολογος , ακουγωντας την επισυναπτωμενη εκπομπη (συναυλια για τον αειμνηστο Χρυσανθο) , μου εστειλλε ενα μεηλ το οποιο και παραθετω , για να δειτε μια ζωντανη μαρτυρια
για τον ανθρωπο Χρυσανθο :

Βαγγέλη μου
Σ΄ευχαριστώ για τα θεσπέσια που ανεβάζεις και ταμιεύω,μα ιδιαίτερα για τα σημερνά.Οφείλω άπειρα στο Δάσκαλο,μέγα Χρύσανθο.Μου έδειξε στοργή & ιδιαίτερη αγάπη . Με υποστήρηξε & με βοήθησε τα μέγιστα.΄Εβαλε
στό στήθος του την κεφαλή μου,όπως ο Κύριος του Αποστόλου Του Ιωάννη.Μου έκανε τη μεγάλη αγγαλιά,που
είδες κί εσύ στη Λειβαδιά το ΄86,που είχαμε πάει με τη χορωδία σου και στο τραπέζι δεν έφαγε, για να μου κρατά το χέρι και να με γλυκοπειράζει να του μιλώ Κρητικά. ! Είχα την εμπιστοσύνη του, να φυλάσσω τα χειρόγραφά του,ώσπου τά τυπώσει σε βιβλία.Να με διορίει Γ΄ψάλτη του μεγάλου ναού,για τις καθημερνές ,αντ΄αυτού και γιά να έχω,ως έλεγε,ένα μικρό ΅χαρτζηλικάκι΅.Λάτρευε το γυιό μου,μικρούλη τότε,τον έπαιζε ,του αγόραζε κουστουμάκια και τον έλεγε Κρητικό πρίγκηπα.Κι όταν,τέλη του 71,κατέβηκα εδώ,μου τηλεφωνούσε και με συμβούλευε.Δυό φορές,που ανέβηκα με τελειόφοιτους της Ιερατ.Σχολής γιά προσκύνημα στόν ΑΔημήτριο,άφηνε τη δουλειά του κι΄ερχώταν να μας μιλήσει και να μαςχαιρετήσει εγκάρδια και τον καθένα χωριστά.
Τώρα τον βλέπω όνειρο,τ΄άνάβω κεράκι και αναπολώ.
Σε παρακαλώ,πές μου πώς θα προμηθευτώ το βίντεο αυτής τής εκδήλωσης στή μνήμη του.
Με ευχαριστίες και φιλιά Αντώνης.( Ο Χανιώτης,απ΄το Ηράκλειο,και πάντα φίλος σου).

Να συμπληρωσω στο παραπανω μηνυμα μου , οτι ανεβασα το μεηλ του αγαπητου Αντωνη , παρ ολο που ο ιδιος λογω μετριοφροσυνης δεν το επιθυμουσε .

ΣΑΒΒΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΪΔΗΣ
21-09-09, 12:46
(...) όντως ο κύριος Π.Νεοχωρίτης είναι Πρωτοψάλτης στον Καθεδρικό Ναό της Μητροπόλεως Νεαπόλεως & Σταυρουπόλεως όχι όπως ανεφερε Νεαπόλεως Σταυρουπόλεως και Αμπελοκήπων. Γιατί αν και οι δήμοι Αμπελοκήπων, Συκεών, Ευόσμου, Ωραιοκάστου, και :eek: όλοι της Δυτικής Θεσσαλονίκης ανοίκουν σε αυτήν την Μητρόπολη δεν αναφλερονται στον τίτλο του Επισκόπου.

Φιλικα Β.Λ.

Για την αποκατάσταση της ακρίβειας των λεγομένων:

1. Ο κ.Παναγιώτης Νεοχωρίτης είναι Πρωτοψάλτης του Μητροπολιτικού (http://www.imnst.gr/index.php?id=3&ItemID=1)Ναού Αγίου Γεωργίου Νεαπόλεως και όχι του Καθεδρικού (http://www.imnst.gr/index.php?id=3&ItemID=2)Ναού του Αγίου Ιωάννου του Προδρόμου.

2. Ο ακριβής τίτλος της Μητρόπολης είναι "Ιερά Μητρόπολις Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως". Παρόλα αυτά αρκετές ενορίες που ανήκουν σε άλλους δήμους - πλην Νεάπολης και Σταυρούπολης - σε περιπτώσεις αρχιερατικών ακολουθιών συνηθίζουν να ψάλλουν την αρχιερατική φήμη "εμπλουτισμένη" με το όνομα του δήμου της περιοχής τους, όπως συνέβη και στην περίπτωση του Ιερού Ναού Ζωοδόχου Πηγής Αμπελοκήπων. Σας διαβεβαιώ ότι έχω υπάρξει αυτήκοος μάρτυρας παρόμοιων περιπτώσεων.

Nikos
21-09-09, 15:13
Αγαπητέ κύριε Παρασκευαϊδη,

Εγώ δεν ήθελα να προσδιορίσω την στωστή εκκλησία αλλά τον σωστό τίτλο της Μητρόπολης όπως και έκανα σώστα.
Και 2ον νομίζω ότι πολύ νωρίς το θυμιθίκατε:D και κοτόπιν εορτής δηλάδη αφύ έγινε η αρχική σωστή παρατήρισή μου αλλιώς.............. Επίσης σημφωνα με το λεξικό της Νεοελληνικής Γλώσσας του καθ. Γ.Μπαμπινιώτη
"καθεδρικός, -η, -ο αυτός που σχετίζετε με επισκοπική έδρα, μητροπολιτικός" οπότε δεν υπάρχει λόγος να πιάνεστε από τις λέξεις. Αυτά τα λέω γιατί βάζοντας σε παράθεση τα δικά μου λόγια θέλετε να πείτε πως εγώ έχω άδικό αν θέλατε μια δικιά σας τοποθέτηση ας σχολιάζατε την ηχογράφηση όχι τα δικά μου λεγόμενα:).

ybulbu
21-09-09, 16:02
Επειδή ο λαός μας λέει «μην τάξεις σ' Άγιο κερί και σε παιδί μπαχτσίσι» (Ή κουλούρι; Δεν το θυμάμαι καλά...) και επειδή τυχαίνει να έχω και μνήμη ελέφαντα, κάπου θυμάμαι πως μου άνοιξε η όρεξη διαβάζοντας τα παρακάτω:
ΚΥΡΙΑΚΗ 20-9-09 : ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α197 :
Εκπομπη αφιερωμενη στον τεως Αρχωντα Λαμπαδαριο της ΜΧΕ Ελευθεριο Γεωργιαδη .
ΣΗΜ : Απο τις κασεττες που μου εχει στειλλει το εκλεκτο μελος του Ψαλτολογιον Αθανασιος Μαναρας .
Το έγραψε κανείς ή τσάμπα με έπιασε η λιγούρα; Και άντε να την διώξεις την άτιμη!

vagelis
21-09-09, 17:02
Αγαπητοι Φιλοι

Επισυναπτω την εκπομπη ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α197 της Κυριακης 20-9-2009 .
Ειναι αφιερωμενη στον Αρχωντα τεως Λαμπαδαριο της ΜΕ Ελευθεριο Γεωργιαδη
Τους υμνους ψαλλει χορος μαθητων του υπο την διευθυνση του .

Το σχετικο υλικο ειναι απο τις κασετες του Αθανασιου Μαναρα , εκλεκτου μελους του ''Ψαλτολογιον'' , τον οποιο και Ευχαριστω .

Καλη Ακροαση .

vagelis
21-09-09, 17:09
Επειδή ο λαός μας λέει «μην τάξεις σ' Άγιο κερί και σε παιδί μπαχτσίσι» (Ή κουλούρι; Δεν το θυμάμαι καλά...) και επειδή τυχαίνει να έχω και μνήμη ελέφαντα, κάπου θυμάμαι πως μου άνοιξε η όρεξη διαβάζοντας τα παρακάτω:

Το έγραψε κανείς ή τσάμπα με έπιασε η λιγούρα; Και άντε να την διώξεις την άτιμη!

Γιαννη
Οπως πιστευω να ειδες , γεννηθητω το θελημα σου . Οχι τιποτε αλλο , αλλα να μην σε χασουμαι και απο ''λιγουρα'' !!!

ybulbu
21-09-09, 18:30
Γιαννη
Οπως πιστευω να ειδες , γεννηθητω το θελημα σου . Οχι τιποτε αλλο , αλλα να μην σε χασουμαι και απο ''λιγουρα'' !!!
Όπως λέει κι ένας φίλος, «φοβούμαι σε αδελφάκι μου και χορτασιές μυρίζεις». Μόνο που με κάποια πράγματα δεν χορταίνεις εύκολα!
Ευχαριστώ πολύ κ. Βαγγέλη για την τόσο άμεση ανταπόκριση!

ybulbu
21-09-09, 18:58
Τα περισσότερα μέλη μπορείτε να τα βρείτε και ήδη σε mp3 εδώ (http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=8857&postcount=1). Δεν περιέχονται μόνο τα δύο τελευταία μέλη της εκπομπής, το «Κατευθυνθήτω» της Προηγιασμένης και το «Μη αποστρέψης». Ο ήχος είναι πολύ ελαφρώς βαρύτερος από αυτόν της εκπομπής, αλλά έχω την ίδια ηχογράφηση και σε πολύ πρίμο, μέχρι παραμορφώσεως, ήχο. Ανεβάζω (http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=48802&postcount=17) σαν αντίδωρο κάτι αρκετά σπάνιο! Αν είναι από την ίδια ηχογράφηση το «Μη αποστρέψης», σας χρωστώ μεγάλη χάρη διότι εγώ το έχω με μια μικρή παρεμβολή.

PEVGK
21-09-09, 22:39
Για την αποκατάσταση της ακρίβειας των λεγομένων:

1. Ο κ.Παναγιώτης Νεοχωρίτης είναι Πρωτοψάλτης του Μητροπολιτικού (http://www.imnst.gr/index.php?id=3&ItemID=1)Ναού Αγίου Γεωργίου Νεαπόλεως και όχι του Καθεδρικού (http://www.imnst.gr/index.php?id=3&ItemID=2)Ναού του Αγίου Ιωάννου του Προδρόμου.

2. Ο ακριβής τίτλος της Μητρόπολης είναι "Ιερά Μητρόπολις Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως". Παρόλα αυτά αρκετές ενορίες που ανήκουν σε άλλους δήμους - πλην Νεάπολης και Σταυρούπολης - σε περιπτώσεις αρχιερατικών ακολουθιών συνηθίζουν να ψάλλουν την αρχιερατική φήμη "εμπλουτισμένη" με το όνομα του δήμου της περιοχής τους, όπως συνέβη και στην περίπτωση του Ιερού Ναού Ζωοδόχου Πηγής Αμπελοκήπων. Σας διαβεβαιώ ότι έχω υπάρξει αυτήκοος μάρτυρας παρόμοιων περιπτώσεων.

Αγαπητέ κ.Ευάγγελε και αγαπητοί μου φίλοι!Θα ήθελα να σας πώ ότι εμπλουτισμός της φήμης του Σεβ.Μητροπολίτου μας είχε ξεκινήσει απο τον μακαριστό γέροντα μας κυρό Διονύσιο ο οποίος Κρής στην καταγωγή ήθελε να κρατάει τι ισορροπίες μεταξύ των Δήμων λόγω του ότι η μητρόπολη μας ειναι απ τις νεοσύστατες!Επειδή ορίστηκε ο τίτλος Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως ορισμένοι ίσως ν αντιδρούσαν γι αυτό όπου λειτουργούσε επισύναπτε ο διάκονος και τ όνομα του εκάστοτε Δήμου!

Efthymios_Agapitos
26-09-09, 20:36
Αγαπητοι Φιλοι
Οι προσεχεις εκπομπες , ολες υπο τον γενικωτερο τιτλο ,''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' ειναι :

ΣΑΒΒΑΤΟ 26-9-09 : Α198 = Λαζαριδης Γιωργος : Αποσπασματα Κυριακης βαρεως ηχου :
Η ηχογραφηση ειναι προσφορα στην εκπομπη του αγαπητου εν Λαμια συναδελφου Γιωργου Παλιουρα .

------------------------------------------------------------------------
[....]

Καλη Ακροαση .

Καλή ακρόαση!

vagelis
27-09-09, 10:17
Καλή ακρόαση!

Εκφωνει ο π. Παυλος Μικραγιαννανιτης .

π. Μάξιμος
27-09-09, 15:56
Εκφωνει ο π. Παυλος Μικραγιαννανιτης .
Τό ἴδιο καί ἐδῶ (http://www.analogion.com/forum/showthread.php?t=3106).
Εὐχαριστοῦμε, ἐσᾶς, τόν Γιῶργο Παλιούρα καί τόν Efthymios_Agapitos.

dimskrekas
27-09-09, 16:17
Τό ἴδιο καί ἐδῶ (http://www.analogion.com/forum/showthread.php?t=3106).
Εὐχαριστοῦμε, ἐσᾶς, τόν Γιῶργο Παλιούρα καί τόν Efthymios_Agapitos.

Πρόκειται περί του π. Παύλου Ιωσηφίδη, ο οποίος ανήκει στη Μοναστική Αδελφότητα των Θωμάδων, βλέπετε και εδώ
(http://www.analogion.com/forum/showthread.php?t=2257)

π. Μάξιμος
27-09-09, 16:25
Πρόκειται περί του π. Παύλου Ιωσηφίδη, ο οποίος ανήκει στη Μοναστική Αδελφότητα των Θωμάδων, βλέπετε και εδώ
(http://www.analogion.com/forum/showthread.php?t=2257)
Δέν πρόκειται περί τοῦ αὐτοῦ προσὠπου;

dimskrekas
27-09-09, 16:28
Δέν πρόκειται περί τοῦ αὐτοῦ προσὠπου;

Ο ίδιος ο π. Παύλος Ιωσηφίδης εκφωνεί και στις ηχογραφήσεις του Γ. Λαζαρίδη. Εξ άλλου η καλύβη των Θωμάδων ανήκει στη Μικρά Αγία Άννα.

Efthymios_Agapitos
27-09-09, 20:34
Αγαπητοι Φιλοι
Οι προσεχεις εκπομπες , ολες υπο τον γενικωτερο τιτλο ,''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' ειναι :

[...]

Σπανιες ηχογραφησεις απο τις κασεττες του αγαπητου Αθανασιου Μανάρα :

ΚΥΡΙΑΚΗ 27-9-09 : Α199 = +Καρακασης Γεωργιος (απελαθεις Κωνσταντινουπολιτης) :
Αποσπασματα Ορθρου & Θειας Λειτουργιας Κυριακης Δης νηστειων (ηχος βαρυς).

Καλη Ακροαση .

Καλή ακρόαση. Ευχαρστούμε κ. Λιναρδάκη και κ. Μανάρα!

Efthymios_Agapitos
03-10-09, 20:51
Αγαπητοι Φιλοι
[....]

ΣΑΒΒΑΤΟ 3-10-09 : Α200 = +π. Παναγιωτης Τσιναρας : Τα 11 εωθινα δοξαστικα .
Η εκπομπη θα αναμεταδοθει και την Κυριακη 4-10-09 .

Καλη Ακροαση .

Καλή ακρόαση!

vagelis
04-10-09, 09:33
Καλή ακρόαση!

Οι ηχογραφησεις ειναι απο τις κασετες του αγαπητου Αθανασιου Μαναρα .

vagelis
26-10-09, 17:25
Αγαπητοι Φιλοι
Επ ευκαιρεια της σημερινης εορτης του Αγιου Δημητριου , επισυναπτω την εκπομπη ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α202 , που μετεδοθη απο τον Ρ/Σ της ΙΑΚ το Σαββατο 24-10-2009 . Η εκπομπη περιεχει την ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ του Αγιου Δημητριου .
Ψαλλει ο γνωστος Πρωτοψαλτης και τραγουδιστης δημοτικων και παραδοσιακων τραγουδιων , Ευαγγελος Γκικας .
Καλη Ακροαση .

Βασίλης Κιαμηλίδης
31-10-09, 12:40
ΑΠΟ ΕΥΑΓΓΕΛΟ ΛΙΝΑΡΔΑΚΗ
Επισυναπτω τις εκπομπες (συνιστω να τις ακουσετε) του Σαββατοκυριακου , απο τον κυκλο ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' :

ΣΑΒΒΑΤΟ 31-10-09 : Α203= ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ : 27-8-1972 (http://analogion.com/forum/showthread.php?p=99001#post99001) Κυριακη ηχος Δος .

ΚΥΡΙΑΚΗ 1-11-09 : Α204= ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ : Κυριακη ηχος Δος ( ; 1979) .

Καλη Ακροαση .

Eπισυνάπτoνται οι ανωτέρω εκπομπές μέσω εμού, διότι πέντε προσπάθειες αποστολής των με αποστολέα τον Δημιουργό / Παραγωγό & Γενικό μας Συντονιστή κ. Ευάγγελο Λιναρδάκη, δεν γίνονταν αποδεκτές από το Ψαλτολόγιο, τις οποίες τελικά διαβίβασε σε μένα μέσω του messenger.

vagelis
31-10-09, 16:40
ΑΠΟ ΕΥΑΓΓΕΛΟ ΛΙΝΑΡΔΑΚΗ
Επισυναπτω τις εκπομπες (συνιστω να τις ακουσετε) του Σαββατοκυριακου , απο τον κυκλο ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' :

ΣΑΒΒΑΤΟ 31-10-09 : Α203= ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ : 27-9-1971 Κυριακη ηχος Δος .

Καλη Ακροαση .

Eπισυνάπτoνται οι ανωτέρω εκπομπές μέσω εμού, διότι πέντε προσπάθειες αποστολής των με αποστολέα τον Δημιουργό / Παραγωγό & Γενικό μας Συντονιστή κ. Ευάγγελο Λιναρδάκη, δεν γίνονταν αποδεκτές από το Ψαλτολόγιο, τις οποίες τελικά διαβίβασε σε μένα μέσω του messenger.

Βασιλη Ευχαριστω Πολυ .
Για καποιους λογους δεν μπορουσα να τα ανεβασω σημερα αν και προσπαθησα επανειλημενα .

Efthymios_Agapitos
01-11-09, 21:30
Αγαπητοι Φιλοι

Οι εκπομπες (συνιστω να τις ακουσετε) του προσεχους Σαββατοκυριακου , απο τον κυκλο ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' , ειναι :
.....

Καλη Ακροαση .

Επανέρχομαι μετά από αρκετό καιρό. Καλή ακρόαση!

Efthymios_Agapitos
14-11-09, 22:07
Αγαπητοι Φιλοι
Οι προσεχεις εκπομπες και απο τον κυκλο ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' ειναι :

ΣΑΒΒΑΤΟ 14-11-09 : Αναμεταδοση συνεντευξης (Σεπτεμβριος 2004) με τον Αρχωντα Υμνωδο της Αγιας Του Χριστου ΜΕ Γιωργο Χ''Χρονογλου .

[...]

Καλη Ακροαση .

Ωραίο αλλά λίγο. Καλή ακρόαση! Ευχαριστούμε κ. Λιναρδάκη.

vagelis
15-11-09, 19:35
Ωραίο αλλά λίγο. Καλή ακρόαση! Ευχαριστούμε κ. Λιναρδάκη.

Ευθυμη Ευχαριστω .

Θα συνιστουσα στους αγαπητους φιλους του φορουμ , να ακουσουν την εν λογω εκπομπη .

Βασίλης Κιαμηλίδης
15-11-09, 22:24
Ευθυμη Ευχαριστω .

Θα συνιστουσα στους αγαπητους φιλους του φορουμ , να ακουσουν την εν λογω εκπομπη .

Ευάγγελε !!!! Συγχαρητήρια σε σένα και σε όλους τους συντελεστές της εκπομπής, και σε ευχαριστώ, διότι την άκουσα την εκπομπή αυτή μετά την σύστασή σου, και εγώ νοιώθω την ανάγκη να σας πω, πως θα ''χάσετε'' εάν δεν την παρακολουθήσετε. ''Αξίζει όλα τα λεφτά''.
Ακούγοντας την αρχή της πολύ ενδιαφέρουσας περί τα Ιεροψαλτικά και μουσικά συζήτησης καθώς και τους ύμνους και τα τραγούδια, έμαθα πολλά, αλλά και απόλαυσα την πολύ καλή παρέα σας.
Θερμές ευχαριστίες και σε όλους τους συνεργάτες και συντελεστές της εκπομπής.
Βασίλης Κιαμηλίδης

Efthymios_Agapitos
16-11-09, 00:12
Αγαπητοι Φιλοι
Οι προσεχεις εκπομπες και απο τον κυκλο ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' ειναι :

[....]

ΚΥΡΙΑΚΗ 15-11-09 : Ψαλλει ο εκ Λαρισσης Πρωτοψαλτης Νικος Μηλιωνης .

Καλη Ακροαση .

Καλή ακρόαση!

vagelis
16-11-09, 10:59
Καλή ακρόαση!

Ευθυμη σε ευχαριστω .

Να συμπληρωσω οτι στην εκπομπη ο πρωτοψαλτης Νικος Μηλιωνης ψαλλει την ακολουθια του ακαθιστου , μαζι με τον πρωτοψαλτη Ευαγγελο Γκικα .

vagelis
16-11-09, 11:40
Ευάγγελε !!!! Συγχαρητήρια σε σένα και σε όλους τους συντελεστές της εκπομπής, και σε ευχαριστώ, διότι την άκουσα την εκπομπή αυτή μετά την σύστασή σου, και εγώ νοιώθω την ανάγκη να σας πω, πως θα ''χάσετε'' εάν δεν την παρακολουθήσετε. ''Αξίζει όλα τα λεφτά''.
Ακούγοντας την αρχή της πολύ ενδιαφέρουσας περί τα Ιεροψαλτικά και μουσικά συζήτησης καθώς και τους ύμνους και τα τραγούδια, έμαθα πολλά, αλλά και απόλαυσα την πολύ καλή παρέα σας.
Θερμές ευχαριστίες και σε όλους τους συνεργάτες και συντελεστές της εκπομπής.
Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασιλη
Πολλα Ευχαριστω για τα καλα σου λογια .

Για την ιστορια τα εξης :
Ηταν μολις η πεμτη εκπομπη μας (μετεδοθη αρχικα στις 3-10-2004) . Τωρα οι εκπομπες εχουν φθασει τις 410 και Θεου θελωντος και υγειας επιτρεπουσης θα συνεχισθουν . Ηδη το επομενο Σαββατοκυριακο οι εκπομπες ειναι αφιερωμενες στην μεγαλη εορτη των Εισοδειων Της Θεοτοκου (πανηγυρικη Λειτουργια απο τον Ιερο Μητροπολιτικο Ναο Των Εισοδειων Της Θεοτοκου Χανιων . Ψαλλει ο Αρχωντας υμνωδος της ΜΕ Γιωργος Χ''Θεοδωρου) , ενω οι εκπομπες του Δεκεμβριου θα περιλαμβανουν εκτος απροοπτου , πολυ Στανιτσα
, Χρηστο Κρεμυδα κλπ .
Τωρα για την συγκεκριμενη εκπομπη : Σεπτεμβριος του 2004 και ο αγαπητος Γιωργος βρισκοταν στο Ηρακλειο , συνδιαζωντας καποιες καλλιτεχνικες υποχρεωσεις με μινι διακοπες . Διεμενε σε καποιο παραλιακο ξενοδοχειο και εκει συναντηθηκαμε (σαγιοναρες , σορτς κλπ) . Μετα τα απαραιτητα κερασματα , ανεβηκαμε στο δωματιο του και εκει εγινε η συνεντευξη την οποια ηχογραφησε ο φιλος συλλεκτης-ιατρος Μανωλης Χναρακης .
Να πω ακομα οτι τα καλλιτερα (παραψαλτικα κατα το παραπολιτικα)ειπωθηκαν
εκτος ηχογραφησης (of the record) .

Kαι παλι Ευχαριστω .

aposto
24-11-09, 23:41
Να επισημανω πως η συγκεκριμενη ηχογραφηση που ανεβασε το μελος του ψαλτολογιου Eythumios ειναι ζωντανη ηχογραφηση η οποια εγινε στις αρχες της 10ετιας του 1990 ισως το 1991η 1993,σε καποιο ξωκκλησι που ειναι σε ενα βουνο της Λαρισας κ συγκεκριμενα την ιδιαιτερη πατριδα του κ.Γκικα στον Αμπελωνα Λαρισσης οπου διαμενει ο πρωτοψαλτης μονιμα πλεον.Ο κ.Μηλιωνης διαμενει κ αυτος στην διπλανη κωμοπολη την Γιαννουλη Λαρισσης κ οποτε ειχανε κεφια ανεβαινανε οι 2 τους στο ξωκκλησι κ γραφανε διαφορους υμνους συμφωνα με οσα μου εχει πει ο ιδιος ο κ.Γκικας στο σπιτι μου επειδη μας συνδεει στενη σχεση φιλιας κ αλλοτε στο σπιτι του.Να επισημανω τελος οτι ολες οι ηχογραφησεις που εχουν γραφτει εκει μεσα ειναι κ ψαλλονται ΧΩΡΙΣ μικροφωνα,δηλαδη καθ ολη την διαρκεια ψαλλουν τους υμνους σκετα.

dimitris
13-02-10, 22:20
Ανέβηκε προ λίγου η σημερινή εκπομπή του κ. Βαγγέλη (συνέντευξη με τον Αρχοντα Πρωτοψάλτη Δ. Νεραντζή).
στο http://psaltiri.org/index.php?option=com_sobi2&sobi2Task=sobi2Details&sobi2Id=932&Itemid=

58ΜΒ
Αν έχει χρόνο κάποιος ας την μεταφέρει κι εδώ.
Ευχαριστώ

vagelis
16-02-10, 10:47
Ανέβηκε προ λίγου η σημερινή εκπομπή του κ. Βαγγέλη (συνέντευξη με τον Αρχοντα Πρωτοψάλτη Δ. Νεραντζή).
στο http://psaltiri.org/index.php?option=com_sobi2&sobi2Task=sobi2Details&sobi2Id=932&Itemid=

58ΜΒ
Αν έχει χρόνο κάποιος ας την μεταφέρει κι εδώ.
Ευχαριστώ

Αγαπητε Δημητρη
Σε ευχαριστω που ασχοληθηκες με την εκπομπη μου .
Την ανεβαζω και εδω . Ειναι η Α214 της 13-2-2010 και απο τον κυκλο ''Ορθοδοξη Εκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' .
Συνεντευξη που πηρε ο πρωτοψαλτης και συμπαρουσιαστης της εκπομπης Μανωλης Σουργιαδακης , απο τον δασκαλο του Αρχωντα Διδασκαλο Του Αποστολου Της Μ.Ε. , Πρωτοψαλτη κ. Δημητριο Νεραντζη .

Οποιος φιλος θελει ας σχολιασει σχετικα .

dimitris
11-04-10, 21:23
Η χτεσινή και σημερινή εκπομπή του αγαπητού μας συντονιστή κ. Βαγγέλη Λιναρδάκη περιελάμβανε σπάνια ηχογράφηση από τον Ι.Ν. Αγίου Μηνά Ηρακλείου Κρήτης περί το 1980 Κυριακή του Θωμά.
Ψάλλουν δεξιά ο Δ. Νεραντζής και αριστερά ο Γ. Παντελάκης καθώς και το "Αναστάσεως ημέρα" υπό Κ. Θωμαϊδη εγγραφή 1925 από το αρχείο του συλλέκτη ιατρού κ. Χναράκη.

Μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ:
http://psaltiri.org/index.php?option=com_sobi2&sobi2Task=sobi2Details&sobi2Id=1043&Itemid=

Χριστός ανέστη.

dimitris
24-04-10, 22:46
Η σημερινή εκπομπή του αγαπητού συντονιστή κ. Βαγγέλη Λιναρδάκη, περιελάμβανε ύμνου του Παραλύτου και του Πάσχα από Χορωδίες Βασιλικού, Πέτα , Πατριαρχείο με άρχοντα τον Στανίτσα κ.α.
Την εκπομπή την ανέβασα εδώ.
http://psaltiri.org/index.php?option=com_sobi2&sobi2Task=sobi2Details&sobi2Id=1059&Itemid=99999999&mosmsg=+All+Changes+Saved

Απομόνωσα το κερασάκι από την τούρτα (αυτό που μου άρεσε περισσότερο) και το ανεβάζω. Είναι το Ευαγγέλιο της αγάπης, όπως λέμε, σε ομηρική διάλεκτο και τονισμένο σε ηρωικό εξάμετρο απ τον Μ. Χατζηαθανασίου, κατ εκτέλεση Χορωδίας Θ. Στανίτσα στην Λυρική Σκηνή Αθηνών.
Είναι όλο το έργο σε τρίσημο , προηγούνται τα ισοκρατήματα σε Νη Βου Δι, όπως προτείνει ο μελοποιός.

vagelis
27-05-10, 19:16
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α218 της 22-5-2010 . Κυριακη Πεντηκοστης και ψαλλει ο αειμνηστος Αρχωντας Πρωτοψαλτης Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος .

vagelis
27-05-10, 19:23
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α219 της 23-5-2010 . Κυριακη Πεντηκοστης και ψαλλει ο αειμνηστος Αρχωντας Πρωτοψαλτης της Μ.Ε. Θρασυβουλος Στανιτσας .

vagelis
24-06-10, 12:27
Επισυναπτω μια παλαιωτερη εκπομπη μου (δεν θυμαμαι αν την εχω ξαναανεβασει) . Ειναι αφερωμενη στον φιλο Πρωτοψαλτη και Χοραρχη Αθανασιο Παϊβανα και την χορωδια του ''Εργαστηρι Ψαλτικης'' .

vagelis
24-06-10, 18:09
.................................................
Απομόνωσα το κερασάκι από την τούρτα (αυτό που μου άρεσε περισσότερο) και το ανεβάζω. Είναι το Ευαγγέλιο της αγάπης, όπως λέμε, σε ομηρική διάλεκτο και τονισμένο σε ηρωικό εξάμετρο απ τον Μ. Χατζηαθανασίου, κατ εκτέλεση Χορωδίας Θ. Στανίτσα στην Λυρική Σκηνή Αθηνών.
Είναι όλο το έργο σε τρίσημο , προηγούνται τα ισοκρατήματα σε Νη Βου Δι, όπως προτείνει ο μελοποιός.

Δημητρη δεν ειναι απο την συναυλια στην ΛΥΡΙΚΗ . Ειναι απο την συναυλια στο Χιλτον .

ybulbu
23-08-10, 11:09

Αλήθεια, λέει καλά τον άγια στο χερουβικό ή μήπως χρειαζόταν πιο πολλές έλξεις; Τι έχουν να μας πουν οι επαΐοντες μουσικολόγοι του "forum"; Αναμένω τοποθετήσεις.
Αριστερά ποιος ψάλλει στην ηχογράφηση αυτή; Μπορεί κανείς να αναγνωρίσει κάποιον από τους θιασώτες του Πρίγγου; Μήπως κάποιος από τους ψάλτες του Ναού; Το αρχείο είναι στο παραπάνω μήνυμα, που το ανοίγετε με το βελάκι δίπλα στο όνομα του συντάκτη του.

dimskrekas
23-08-10, 11:18
Αριστερά ποιος ψάλλει στην ηχογράφηση αυτή; Μπορεί κανείς να αναγνωρίσει κάποιον από τους θιασώτες του Πρίγγου; Μήπως κάποιος από τους ψάλτες του Ναού; Το αρχείο είναι στο παραπάνω μήνυμα, που το ανοίγετε με το βελάκι δίπλα στο όνομα του συντάκτη του.

Γιάννη, πιθανότατα ο Γ. Βιγκ(γγ)άκης, (http://www.psaltologion.com/showpost.php?p=18455&postcount=12) πρωτοψάλτης τότε Χρυσοσπηλιώτισσας.

Δ.

dpapagia
11-01-11, 22:04

Υμνολογικο μερος :

Δ.

Η εκπομπή αυτή τεμαχισμένη.

Να σημειώσω εδώ δύο πράγματα:
Πρώτον: Ανάμεσα στα αρχεία "ο χαρακτήρας της ορθοδόξου ψαλτικής 1" και "ο χαρακτήρας της ορθοδόξου ψαλτικής 2", μεσολάβησε στη ροή της εκπομπής η συνέχεια του εσπερινού του Ευαγγελισμού και του Ακαθίστου ύμνου - υπάρχει εδώ (http://analogion.com/forum/showpost.php?p=97591&postcount=2) (από το 15 και κάτω) .
Δεύτερον: Ανεβάζω το άρθρο του κ. Αλυγιζάκη όπως ακούστηκε στην εκπομπή (δηλαδή σε τρία αποσπάσματα), καθώς και συρραμμένο, σε περίπτωση που κάποιος το θέλει σε ένα αρχείο.

dpapagia
12-01-11, 18:33
Όταν οι άρχοντες ψάλλουν εγώ σιωπώ και ακούω.... Πολύ ωραία εκπομπή!
Πολλές ευχαριστίες στον κ. Λιναρδάκη για την εκπομπή αλλά και διότι δε θα την είχα γράψει αν δε μου το είχε πει.

Ανεβαίνουν απομονωμένα τα ηχητικά του Χρύσανθου Θεοδοσόπουλου. Τα ηχητικά του Θρασύβουλου Στανίτσα από την εκπομπή, που είναι οι δύο Παρακλητικοί κανόνες, υπάρχουν εδώ (http://analogion.com/forum/showthread.php?t=14841).

dpapagia
21-02-11, 09:49
Καλημέρα!!!

Από αυτή την εκπομπή (http://analogion.com/forum/showpost.php?p=30419&postcount=79) του κ. Λιναρδάκη ανεβάζω το «χαραχτήρα της Ορθοδόξου ψαλτικής», κατ' απαγγελίαν του κ. Μανώλη Σουργιαδάκη.

Τα υπόλοιπα υπάρχουν εδώ:
1) Στανίτσας Θρασύβουλος - Κυριακή Ορθοδοξίας 1968 (http://analogion.com/forum/showpost.php?p=103263&postcount=1)
2) Στανίτσας Θρασύβουλος - Την ωραιότητα (http://analogion.com/forum/showthread.php?p=103267#post103267)
3) Σύρκας Γιώργος - Στιχηρά προσόμοια εσπερινού Κυριακής της Ορθοδοξίας (http://analogion.com/forum/showthread.php?p=103265#post103265)
4) Θεοδοσόπουλος Χρύσανθος - Δεύτε εκκαθάρωμεν (http://analogion.com/forum/showthread.php?p=103264#post103264)

dpapagia
14-06-11, 11:42
Χαίρετε.

Ανεβάζω αυτή την εκπομπή (http://analogion.com/forum/showpost.php?p=17461&postcount=55) του κ. Βαγγέλη τεμαχισμένη. Ο λόγος που βάζω εδώ τα tracks είναι επειδή ψέλνουν πολλοί και διάφοροι. Το track 04 είναι το κοινωνικό των Αποστόλων από το Στανίτσα, που είναι ήδη αναρτημένο (http://analogion.com/forum/showpost.php?p=37053&postcount=1) σε καλύτερη ποιότητα, και δεν το ανεβάζω. Τέλος, ανεβάζω και κάποια στοιχεία από τους βίους των Αποστόλων Παύλου και Τίτου, για το ναό του Αγίου Τίτου Ηρακλείου, και το πρωτόκολλο παράδοσης της τιμίας κάρας του Αποστόλου Τίτου, όπως αυτά ανεγνώσθησαν στην εκπομπή.

dpapagia
13-09-11, 19:30
Εκπομπη Α142 της 16-3-2008 περι ''Κοινωνικων''(μερος Αον) .
Κειμενα και υμνοι . Ψαλλουν το κοινωνικον ΑΙΝΕΙΤΕ των Κυριακων οι κατωθι :
Ναυπλιωτης(Αος) , Νεραντζης(Βος) , Σπυριδοπουλος(Γος) , Χρυσανθος και
Σπυριδοπουλος(Αγια) , Στανιτσας(Πλ.Αος & Πλ.Βος) , Παϊκοπουλος(Βαρυς) .

Επισυναπτω την εκπομπη Α143 (30-3-08) περι Κοινωνικων (μερος Βον) .
Ψαλλουν : Δημοσθενης Παϊκοπουλος , Αθανασιος Παναγιωτιδης , Μανωλης'
Χ''Μαρκος , Ηρακλειωτες ψαλτες , Θρασυβουλος Στανιτσας , Χρυσανθος
Θεοδοσοπουλος , Βυαντινη Χορωδια Δημου Ηρακλειου .

Καλησπέρα.

Ανεβάζω τα Κοινωνικά που ακούστηκαν στις δύο εκπομπές του κ. Λιναρδάκη.
Βοήθειά μας ο Σταυρός αύριο.