PDA

Επιστροφή στο Forum : Νοιάζομαι για τη φωνή μου

ioan
26-09-10, 12:29
Νοιάζομαι για τη φωνή μου
Η χροιά της φωνής μας όπως αναφέρθηκε, αντανακλά πολλές και διαφορετικές πλευρές του χαρακτήρα μας. Αυτή μας κάνει να ξεχωρίζομε. Ο τρόπος ζωής όμως και ο διαφορετικός τρόπος χρήσης της ή κατάχρησης της επηρεάζουν την υγεία των φωνητικών χορδών και τη σταθερότητα της φωνής μας. Είναι γνωστό ότι το κάπνισμα αλλά και το ποτό είναι ζημιογόνα για τη φωνή και επιπλέον μπορούν να οδηγήσουν σε καρκίνο του λάρυγγα. Είναι λοιπόν σημαντικό να διατηρούμε υγιή τη φωνή μας κατά τη διάρκεια της ζωής μας. Μερικοί τρόποι που μπορούν να μας βοηθήσουν να το πετύχομε είναι οι παρακάτω.
Μην καπνίζετε και μη ξεχνάτε να μένετε μακριά από εστίες καπνού. Ο καπνός ξηραίνει τις χορδές και τις κάνει επιρρεπείς σε τραυματισμό.
Ενυδάτωση! Πίνετε τουλάχιστον 4-5 ποτήρια νερό την ημέρα, ιδιαίτερα αν πίνετε καφέ, αλκοόλ ή γυμνάζεστε. Η ενυδάτωση βοηθά τις χορδές να πάλλονται με λιγότερη πίεση από τους πνεύμονες. Επίσης οι καλά ενυδατωμένες χορδές αντέχουν περισσότερο στη χρήση της φωνής και αναρρώνουν γρηγορότερα απ' ότι οι στεγνές χορδές που κινδυνεύουν να πληγωθούν με ανεπανόρθωτη βλάβη. Η συστηματική ενυδάτωση επιπλέον έχει το πλεονέκτημα να αραιώνει τις εκκρίσεις του λαιμού και έτσι οι χορδές διατηρούνται καθαρές
Μη ξεροβήχετε! Αποβάλετε το συνήθειο του υπερβολικού «καθαρίσματος» του λαιμού. Παρατεταμένο βήξιμο έχει σαν αποτέλεσμα τη διόγκωση των χορδών και την υπερευαισθησία τους προς κάκωση.
Περιορίστε το αλκοόλ! Το αλκοόλ ερεθίζει τον επιθηλιακό ιστό και τη βλέννα του λάρυγγα.
Περιορίστε ή και αποφύγετε φαγητά ή συμπεριφορά που μπορεί να προκαλέσουν ή να επιδεινώσουν την παλλινδρόμηση του γαστρικού οξέος.
Αποφύγετε καταχρήσεις της φωνής!
Ελαττώστε την ένταση της φωνής σας. Εάν μιλάτε ένας προς έναν στο ίδιο δωμάτιο μιλάτε σιγά.
Μή τσιρίζετε , υπάρχουν άλλοι τρόποι να μεταβιβάσετε αυτό που πιστεύετεαή να κάνετε τους άλλους να σας ακούσουν.
Προσέξετε τις παρατεταμένες τηλεφωνικές συνδιαλέξεις. Μπορεί εσείς να μην αντιλαμβάνεστε πόσο δυνατά μιλάτε.
Μην ψυθιρίζετε. Αυτό στην πραγματικότητα χειροτερεύει τη φωνή σας.
Μή μιλάτε όταν υπάρχει υπερβολικός θόρυβος στο περιβάλλον. Σε τέτοια περίπτωση μιλήστε σε κάποιον όταν βρίσκετε ένα μέτρο μακριά.
Μην επιχειρήτε να μιλάτε ή να τραγουδάτε όταν έχετε πονόλαιμο, κρυολόγημα, ή λαρυγγίτιδα.
Αποφύγετε την παρατεταμένη χρήση των στοματικών διαλυμάτων!
Τα περισσότερα στοματικά διαλύματα περιέχουν ψηλές ποσότητες αλκοόλ, το οποίο όπως αναφέρθηκε ερεθίζει τον λάρυγγα.
Σωστή στάση. Η σωστή στάση επιτρέπει καλύτερη ροή του αέρα και ελαττώνει ένταση και ζόρισμα στις χορδές.
Γυμναστείτε συστηματικά! Δοκιμάστε ασκήσεις που χαλαρώνουν τους μυς και βοηθούν στη δημιουργία μιας καλής στάσης του σώματος.
Κοιμηθείτε! Κοιμηθείτε ικανοποιητικά συνηθίζοντας να ξαπλώνετε νωρίς για να ξυπνάτε νωρίς χωρίς να αγχώνεστε και να επηρεάζετε τη φωνή σας.
Προθέρμανση και χαλάρωση! Πάντοτε προθερμάνετε τη φωνή σας πριν και μετά από παρατεταμένη ομιλία ή τραγούδι.
Πηγή
Στέλλα Ευθυμίου Λογοθεραπεύτρια Λεμεσός, Μάης 2005

http://www.speechtherapy.org.cy

DiamantopoylosT
26-09-10, 13:01
Ἀπίστευτο! Σκεφτόμουν νά ἀνοίξω ἕνα παρόμοιο θέμα ioan. Σέ εὐχαριστῶ πολύ γιά τή δημιουργία αὐτοῦ του θέματος.
Ἔψαχνα νά βρῶ τρόπους συντήρησης, διατήρησης, διαφύλαξης κ.τ.λ. τῆς φωνῆς. Καί δέν εἶχα βρεῖ κάποιο θέμα ἐδῶ πού νά μέ καλύπτει τόσο. Ἴσως νά μήν ἔχω ψάξει καλά.

Ἐκτός ἀπό αὐτά πού γράφει τό κείμενο πού μᾶς παρέθεσες θά ἤθελα νά μᾶς γράψουν καί ἄλλα μέλη τί γνωρίζουν γιά τή φροντίδα τῆς φωνῆς. Κάποιος μου εἶχε πεῖ ὅτι βράζει σέ ἕνα μικρό μπρικάκι τσίπουρο μέ λίγο μέλι καί μετά τό πίνει. Αὐτό εἶναι ἀλκοόλ. Ἀλλά λέει πώς βοηθᾶ πολύ.

Ἄλλος μου ἔχει πεῖ γιά αὐγό. Δέ θυμᾶμαι ἀκριβῶς πώς γίνεται ἡ χρήση τοῦ συγκεκριμένου παρασκευάσματος. Ἀκόμα ἔχω ἀκούσει ἀπό ἄλλους πώς τό κάπνισμα βοηθᾶ καί τή γεμίζει τή φωνή. Ἔχω ἀκούσει, δέ ξέρω ἄν ἀληθεύει, γι'αὐτό δέν ἀναφέρω ὀνόματα πώς γνωστός ψάλτης ἔβγαινε στόν Ἀπόστολο καί Εὐαγγέλιο πρίν τό Χερουβικό καί ἔκανε τσιγάρο! Καλλιτέχνης ἄλλος ὄχι ψάλτης, μοῦ ἔλεγε πώς βοηθᾶ πολύ καί ὁ συνδυασμός πούρου μέ ἐλάχιστο λικέρ.

Ἔχουμε ἀκούσει ἀκόμα πώς καί σέ ἀγρυπνίες μοναστηριῶν πού διαρκοῦν πολλές ὧρες μερικοί ἔχουν ἕνα μικρό μπουκαλάκι μέ ἀλκοόλ.

Ὅλα αὐτά εἶναι ὅμως γενικά καί ἀόριστα. Θά βοηθοῦσε ἀρκετά ἐάν κάποιοι, κάποια μέλη μᾶς παρέθεταν κάποιους τρόπους πού χρησιμοποιοῦν γιά μεγάλο χρονικό διάστημα καί ἀποδεδειγμένα εἶναι ἀξιόπιστοι.

Τό ἴδιο θά βοηθοῦσε νά γνωρίζαμε τί καταστρέφει τή φωνή. Μερικοί πᾶνε γιά καφέ μετά τήν ἐκκλησία. Ὅμως μαζί μέ τόν καφέ ἔρχεται καί νεράκι κρύο. Τί γίνεται τό πίνουμε ἤ εἶναι ἀπαγορευτικό;

Αὐτά καί ἄλλα πολλά περιμένουν ἀπαντήσεις.

dimitris
26-09-10, 13:03
Να συμπληρώσω.
Πετάξτε τον τονοδότη γιατί είναι εργαλείο για να κουρτίζει τις χορδές οργάνων και όχι τις φωνητικές.

Αρκετοί ψάλτες εγκατέλειψαν νωρίς γιατί προσπάθησαν να πιάσουν υπερήχους.

(Δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις με κρεατάκια στη μύτη ή φωνή ψιλοψεύτικη ή τενόρου).

ilias nektarios
26-09-10, 13:41
Να συμπληρώσω.
Πετάξτε τον τονοδότη γιατί είναι εργαλείο για να κουρτίζει τις χορδές οργάνων και όχι τις φωνητικές.

Αρκετοί ψάλτες εγκατέλειψαν νωρίς γιατί προσπάθησαν να πιάσουν υπερήχους.

(Δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις με κρεατάκια στη μύτη ή φωνή ψιλοψεύτικη ή τενόρου).

Κε Δημητρη θα συμφωνησω για τον τονοδοτη με μια μονο απορια:
Αυτοι που τον χρησιμοποιουσαν,απο το πρωι επιαναν φυσικες βασεις;
Ρωτω,γιατι ας πουμε εγω,εχω τον στρογγυλο,που μπορω να παρω οποια βαση θελω,πριν ξεκινησω,το Δοξαστικο,π.χ. γιατι σου επιτρεπει να σφυριξεις,οποια τονικοτητα θελεις,ακομα και ενδοιαμεσες, ημιτονια δηλ. Οποτε δεν εχω προβλημα.:cool:Απλα με τον μεταλλικο τονοδοτη,σιγουρα δεν εχουμε αυτη την ανεση.Αντε τωρα να χτυπας La φυσικο,και απο'κει να πηγαινοερχεσαι πανω κατω!...:wink:
Οσο για τον καφε που ρωτησε ο κος Διαμαντοπουλος,νομιζω κακο δεν κανει,απλα,νερο μισο-μισο για το καλοκαιρι...απο τη βρυση το χειμωνα!...:wink:

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ
26-09-10, 13:48
Ὅλα αὐτά εἶναι ὅμως γενικά καί ἀόριστα. Θά βοηθοῦσε ἀρκετά ἐάν κάποιοι, κάποια μέλη μᾶς παρέθεταν κάποιους τρόπους πού χρησιμοποιοῦν γιά μεγάλο χρονικό διάστημα καί ἀποδεδειγμένα εἶναι ἀξιόπιστοι.

Τό ἴδιο θά βοηθοῦσε νά γνωρίζαμε τί καταστρέφει τή φωνή.
Αὐτά καί ἄλλα πολλά περιμένουν ἀπαντήσεις.

Έπειτα από πολλές συζητήσεις με ειδικούς φίλους γιατρούς -φωνιάτρους,ωτορινολαρυγγολόγους,κ.λ.π.- συμπέρανα ότι 'Παν μέτρον άριστον'. Θα μου πεις τώρα τι εννοώ.
π.χ. Μου έλεγαν κάνε αφωνία.Έκανα αφωνία και όταν έψελνα έβλεπα ξαφνικά ότι στην πορεία της Θ.Λειτουργίας η φωνή μου 'αδυνάτιζε' δηλ.δεν είχε δύναμη.
Μου έλεγαν πάρε μπουκαλάκι με νερό για να ενυδατώνεις τον λαιμό σου. Το έκανα αλλά μετά από λίγο καιρό κατάλαβα ότι αυτό μου δημιουργούσε μη συχνή έκκριση σιέλου με αποτέλεσμα να 'ξηραίνεται' ο λαιμός μου πιο εύκολα.
Πασίγνωστος πρωτοψάλτης των Αθηνών που εγχειρίστηκε στην Αμερική μου εκμυστηρεύθηκε ότι το μυστικό είναι να συνηθίσεις τα πολύ παγωμένα νερά 'κρυοθεραπεία',ώστε να υπάρξει πλήρης ίασις. Μου έλεγαν διάφορα αλλά όλα είχαν και κάποια παρενέργεια. Προσωπικά λοιπόν κατέληξα ότι τα πάντα χρειάζονται με μέτρο.Το κάτι παραπάνω που κάνω είναι

1] Όταν νοιώθω ότι με πονάει ο λαιμός και μου πάει για φαρυγγίτιδα η΄λαρυγγίτιδα παίρνω τροχίσκους trachisan,κάνω γαργάρες με xecsalen κίτρινο αραιώνοντας με λίγο νερό,κάνω συχνές πλύσεις των ρινικών κοιλοτήτων με άφθονο ορρό.
2]Κάθε πρωί είναι απαραίτητη μία κουταλιά μέλι.
3]Χαλαρή ομιλία
4] Όσον αφορά το ποτό πράγματι κάνει πολύ καλό το ένα ποτηράκι αλλά προσοχή αδελφέ να το πιεις χωρίς πάγο.
Αυτά τα ολίγα από την προσωπική μου εμπειρία.

μάρκελλος
26-09-10, 14:50
Οἱ φωνητικὲς χορδὲς βλάπτονται ἀπὸ κάθε εἴδους καταχρήσεις καὶ ὑπερβολές (κραυγές, οἰνόπνευμα ...). Γιὰ ὠφέλιμες συμβουλὲς κυρίως σὲ περίπτωσι κρυολογήματος, βλ. τὴν εἰσαγωγὴ στὸ Μουσικὸν Τριώδιον τοῦ Ἐ. Φαρλέκα. Ἐμένα προσωπικὰ μὲ βλάπτει τὸ μικρόφωνο :D

neoklis
26-09-10, 16:14
Σχετικό θέμα :
Νοσολογικές οντότητες που αφορούν την άσκηση ψαλτικής:Οι αρρώστιες των ψαλτάδων (http://analogion.com/forum/showthread.php?t=776)

Greekψαλτης
26-09-10, 19:52
Ως προς το θεμα της προφυλαξης των φωνητικων χορδων τα πραγματα ειναι απλα, συγκεκριμενα και επιστημονικως τεκμηριωμενα. Σημαντικοτερο ολων ειναι η σωστη χρηση δηλ. οχι κραυγες οταν ψαλλουμε οπως και αποφυγη εντονης και πολυωρης ομιλιας! Εδω θα πρεπει να πουμε πως οταν εχουμε καιρο να ψαλλουμε αποφευγοντας συγχρονως και τη μελετη στο σπιτι τοτε η φωνη χανει λιγο την αντοχη της και την ευελιξια της. Γι'αυτο η μελετη στο σπιτι χωρις υπερβολες ειναι απαραιτητη και μας κρατα σε φορμα. Επισης εξισου σημαντικο ειναι η αποφυγη του καπνισματος αλλα και της καταχρησης αλκοολουχων ποτων.
Τωρα επειδη ο καθε ενας απο εμας ειναι διαφορετικος με αλλες φωνητικες αντοχες και ικανοτητες γιαυτο και καποια επιμερους πραγματα ποικιλλουν. Υπαρχουν καποιοι που πρεπει να κοιμουνται εστω και λιγο πριν ψαλλουν, καποιοι αλλοι θελουν να πινουν λιγο νερο κατα τη διαρκεια των ακολουθιων και καποιοι αλλοι ψαλλουν εχοντας τρομερες αντοχες μη εχοντας αναγκη απο υπνο, καραμελες και νερο...:D

chriskont
26-09-10, 21:10
Επειδή ψάλλω και διαβάζω σχεδόν μόνος σε μοναστηρι, δυο τρεις γουλιες νερο κατά τη διαρκεια της ακολουθίας βοηθούν σημαντικά. Επίσης όπως μου είπε ο φωνίατρος, σε περίπτωση που παει να εμφανιστεί φαρυγγύτιδα φλέγματα καταρροή το καλύτερο είναι και το έχω διαπίστώσει ατμός με ευκάλυπτο 5-10 λεπτά πάνω από χύτρα κάθε μέρα μέχρι να περάσει. Κάνει θαύματα. Επίσης η εχινάτσια για ε΄να μήνα ειτε με κάψουλες είτε σε βοτονο η εκχύλισμα περιορίζει πολύ την πιθανότητα κρυολογήματος. Υπαρχουν ακόμη προιόντα ενυδάτωσης και θρέψης ων φωνητικών χορδών που βοηθούν ιδιαίτερα όπως το xerogkelin(ευφραντικό spray με παραγγελια απο τα φαρμακεία)με φυσικα συστατικά για την ξηροστομία όπως και το rhinosisam(δεν ειναι με χημικα) www.pharmagel.gr

Greekψαλτης
26-09-10, 21:53
Το νερο με βοηθα και εμενα καθως αποφευγεται το στεγνωμα του λαιμου κατα τη διαρκεια των ακολουθιων. Οσον αφορα τωρα τις εισπνοες αυτο που ξερω απο ωριλα ειναι πως βοηθανε οι εισπνοες με ευκαλυπτο, ειναι το μονο βοτανο που βοηθα τις χορδες αλλα μη φανταστειτε τιποτε το τρομερο. Επομενως ξεχαστε τα περι χυτρας κτλ. Το κυριοτερο οπως μου τονισε ειναι η σωστη χρηση και η αποφυγη του καπνισματος.:)

ilias nektarios
27-09-10, 00:07
Να συμπληρωσω σε αυτα που ανεφερες Γιαννη
Εμενα μου εχει συμβει μετα απο γερο ξενυχτι-μιλαμε για 5 ή 6 το πρωι και κατευθειαν στο Ναο-να βγαζω ''φωτιες'' απο το λαρυγγι μου και να μην καταλαβαινω τιποτα!!...:cool:
Τωρα,το νερακι νομιζω,με λιγες γουλιες ομως,βοηθαει καπως.Οχι σε μεγαλες και συνεχεις ποσσοτητες,βεβαια,γιατι θα συμβει αυτο που προανεφερε ο κος Φωτης.
Για καραμελες παλι,εχω ξεχασει το χρωμα τους εδω και πολλα χρονια,κυριως αυτες που καινε.Ειναι το χειροτερο πραγμα για τις φωνητικες χορδες.
Φανταστητε δηλ. εκει που εχει ζεσταθει καλα καλα ο λαιμος σας με την καραμελα,ερχεται η στιγμη που θα παρουμε αναπνοη,προκειμενου να ψαλλουμε....και τοτε ερχεται το μυραιο!!....Ξαφνικα σου ''μενουν'' οι φωνητικες χορδες στο χερι!!...:p Οι strepsils ομως,με μελι και λεμονι κατι λενε,μιας και δεν καινε.
Και κατι τελευταιο...
Κανενα ρακομελο που και που δεν βλαπτει!...Αυτο βοηθαει στο να,''απολυμαινει''-λογω του αλκοολ- τις φων. χορδες και ταυτοχρονα να τις μαλακωνει-λογω του μελιου!.:)
Σε λιγες ομως ποσοτητες ετσι;...Γιατι μια φορα που ηπια πολυ,εγινα ''κουρουμπελο''!!...:D:D

NKontis
27-09-10, 01:15
Όταν είχα ρωτήσει σαν νέος μαθητής την δασκάλα μου στην φωνητική, μου είχε πει πως το μυστικό δεν είναι τόσο σε αυτά που τρώει ή πίνει κάποιος και δεν έχει να κάνει ούτε με κρύα ούτε με ζεστά η φωνή. Αυτή μάλιστα έπινε κρύο νερό πάντα (ακόμα και πριν ή μετά τις παραστάσεις που έδινε). Το βασικό είναι η σωστή χρήση του αέρα και η σωστή τοποθέτηση της φωνής, έτσι ώστε να μην καταπονούνται οι χορδές κατά το ψάλσιμο. Οι χορδές το μόνο που χρειάζονται είναι να είναι υγρές συνέχεια για να μην ξεραίνονται.
Το μεγαλύτερο κακό το κάνει η υπερβολική δόση αέρα που πέφτει πάνω στις χορδές μετά από λάθος αναπνοή. Λέγοντας λάθος εννοούμε ανεξέλεγκτη χρήση του αέρα, ο οποίος δεν βγαίνει κατά την εκπνοή σιγά σιγά και κατά την θέληση του ψάλτη, αλλά πέφτει με δύναμη πάνω στις χορδές. Πρώτο σύμπτωμα είναι η βραχνάδα και μία κούραση με κέντρο τον λαιμό και τις χορδές. Κύριος λόγος μη σωστής αναπνοής είναι η λεγόμενη «στηθική» αναπνοή. Δηλ. η αναπνοή κατά την οποία ο αέρας αποθηκεύεται πάνω από το διάφραγμα και έτσι δεν βρίσκει κανένα εμπόδιο να τον συγκρατήσει κατά την εκπνοή. Αντίθετα η «διαφραγματική» αναπνοή, όπου ο αέρας αποθηκεύεται κάτω από το διάφραγμα, είναι ο σωστός τρόπος αναπνοής. Εκεί ο αέρας καθώς ανεβαίνει συναντάει το διάφραγμα, το οποίο ελέγχεται και έτσι βγαίνει σε μικρές και ελεγχόμενες ποσότητες, περνώντας από τις χορδές λίγο λίγο.
Ο «διαφραγματικός» τρόπος αναπνοής μαθαίνεται μετά από ασκήσεις και πάντα με την επίβλεψη της προόδου από έμπειρο δάσκαλο φωνητικής. Ένα μικρό παράδειγμα άσκησης που μας δείχνει εάν αναπνέουμε σωστά ή όχι είναι αυτό: πάρτε μία βαθιά αναπνοή. Εάν κατά την εισπνοή ανασηκώθηκε ο θώρακας και οι ώμοι σας, τότε πήρατε «στηθική» αναπνοή. Εάν φούσκωσε λίγο η κοιλιακή χώρα και τα πλευρά κάτω χαμηλά, χωρίς να κινηθεί ο θώρακάς σας, τότε πήρατε σωστή αναπνοή. Αυτά είναι τα βασικά στοιχεία της φωνητικής.
Φυσικά αυτό δεν σημαίνει πως παράγοντες όπως π.χ. το κάπνισμα δεν χαλάνε τις χορδές. Η δασκάλα μου δεν δεχόταν να κάνει μάθημα σε καπνιστή.
Επίσης ο ύπνος είναι βασικό στοιχείο ξεκούρασης της φωνής.
Το πολύ μίλημα δεν είναι από μόνο του κακό. Κακό γίνεται όταν κάποιος δεν «τοποθετεί» την φωνή του σωστά. Γι αυτό διάσημοι φωνολόγοι λένε πως θα ήταν καλύτερα εάν οι άνθρωποι έλεγαν αυτά που ήθελαν τραγουδιστά και όχι μιλώντας!!!

Τώρα πέρα από αυτά (που πλέον είναι και επιστημονικώς δεκτά) οι διάφορες πρακτικές συνταγές μπορεί να κάνουν από καλό μέχρι κακό. Στην συνηθέστερη περίπτωση μπορεί να είναι αδιάφορες.

Προσοχή σε δύο πράγματα:
1. Οι ωτορινολαρυγγολόγοι (κοινώς ωριλάδες :wink:) δέν είναι φωνολόγοι και τις περισσότερες φορές πραγματικά δεν ξέρουν τί λένε. Μερικοί μάλιστα είναι και επικίνδυνοι. Πολύς κόσμος έχει χάσει τη φωνή του από ωριλάδες που του έλεγαν ό,τι ήθελαν. Εάν θέλετε σωστές οδηγίες να πάτε ΜΟΝΟ σε φωνολόγους και πάλι σε καλούς, όχι στον οποιοδήποτε!!! Η φωνή είναι από τα πιο ευαίσθητα πράγματα στον οργανισμό μας. Μην αφήνετε τον καθένα να κάνει πειράματα πάνω της.

2. Έχω ακούσει ότι πολλοί ψάλτες παραδίδουν μαθήματα «εκκλησιαστικής» φωνητικής, ή όπως το λένε «τοποθέτησης της φωνής», χωρίς οι ίδιοι να είναι καθηγητές φωνητικής. Η χρήση που κάνουν στην φωνή τους τις περισσότερες φορές είναι λάθος και κυρίως καταστρέφουν τους μαθητές τους. Είχα συναντήσει κάποτε κάποιον που έξυνε τις χορδές του με...σμυριδόπανο και ισχυριζόταν μάλιστα πως αυτό είναι και η σωστή χρήση της φωνής. Μάλιστα ισχυρίζονται πως η κλασσική φωνητική δεν ταιριάζει με το ψάλσιμο γιατί σου δίνει άλλο ύφος. Να ξεκαθαρίσω εδώ πως άλλο πράγμα το ύφος και άλλο η σωστή αναπνοή και η σωστή τοποθέτηση της φωνής. Παράδειγμα; ο πολύς Πρίγγος. Ίσως πολλοί να μην γνωρίζουν πως είχε ιταλίδα δασκάλα φωνητικής που του έκανε μαθήματα!!!
Με λίγα λόγια: μην ακούτε κανέναν αυτοαποκαλούμενο δάσκαλο φωνητικής, ο οποίος αποκτά το «χρήσμα» μόνο και μόνο επειδή ψάλλει 200 χρόνια. Καθοδήγηση για την φωνή σας μπορεί να σας δώσει μόνο έμπειρος καθηγητής φωνητικής. Τονίζω το «μόνο» και το «έμπειρος» γιατί εάν είναι άπειρος (ακόμα και καθηγητής φωνητικής να είναι), τότε πάλι η φωνή σας είναι στο έλεος του Θεού. Δέν υπάρχει ψαλτική ή μη αναπνοή και τοποθέτηση της φωνής. Οι κοιλότητες που στέκει ο αέρας μέσα στο κεφάλι μας (κοινώς τα φυσικά μας ηχεία) είναι πάντα οι ίδιες. Το ψαλτικό ύφος είναι άλλη υπόθεση. Όπως άλλη υπόθεση είναι και η προφορά των γραμμάτων που σου μαθαίνουν στην φωνητική. Αυτά μπορούν να προσαρμοσθούν στο ψάλσιμο, ο αέρας και οι χορδές όμως όχι. Την ίδια καταστροφή μπορεί να προκαλέσει το ψάλσιμο ή το κλασσικό τραγούδι. Οι χορδές δεν σε ρωτάνε τί λες όταν τις βασανίζεις. Απλά χαλάνε. Και πολλές φορές ανεπανόρθωτα!!!

Ίσως αυτά που γράφω να στεναχωρούν μερικούς και άλλοι να έχουν διαφορετική άποψη. Δεκτά όλα. Ο μόνος λόγος όμως που τα γράφω είναι γιατί θέλω να προφυλάξω μερικούς (κυρίως ανθρώπους που θέλουν τώρα να ξεκινήσουν να ψάλουν) από μοιραία λάθη. Καλό είναι να ακούσουν και αυτή την άποψη και πριν εφαρμόσουν οποιαδήποτε πρακτική συνταγή να κάνουν τον κόπο να πάνε μέχρι το ιατρείο ενός καλού φωνολόγου.

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για την πολυλογία μου.

Νεκτάριος Κόντης

ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΟΣ ΣΠΥΡΟΣ
27-09-10, 02:12
Όταν είχα ρωτήσει σαν νέος μαθητής την δασκάλα μου στην φωνητική, μου είχε πει πως το μυστικό δεν είναι τόσο σε αυτά που τρώει ή πίνει κάποιος και δεν έχει να κάνει ούτε με κρύα ούτε με ζεστά η φωνή. Αυτή μάλιστα έπινε κρύο νερό πάντα (ακόμα και πριν ή μετά τις παραστάσεις που έδινε). Το βασικό είναι η σωστή χρήση του αέρα και η σωστή τοποθέτηση της φωνής, έτσι ώστε να μην καταπονούνται οι χορδές κατά το ψάλσιμο. Οι χορδές το μόνο που χρειάζονται είναι να είναι υγρές συνέχεια για να μην ξεραίνονται.
Το μεγαλύτερο κακό το κάνει η υπερβολική δόση αέρα που πέφτει πάνω στις χορδές μετά από λάθος αναπνοή. Λέγοντας λάθος εννοούμε ανεξέλεγκτη χρήση του αέρα, ο οποίος δεν βγαίνει κατά την εκπνοή σιγά σιγά και κατά την θέληση του ψάλτη, αλλά πέφτει με δύναμη πάνω στις χορδές. Πρώτο σύμπτωμα είναι η βραχνάδα και μία κούραση με κέντρο τον λαιμό και τις χορδές. Κύριος λόγος μη σωστής αναπνοής είναι η λεγόμενη «στηθική» αναπνοή. Δηλ. η αναπνοή κατά την οποία ο αέρας αποθηκεύεται πάνω από το διάφραγμα και έτσι δεν βρίσκει κανένα εμπόδιο να τον συγκρατήσει κατά την εκπνοή. Αντίθετα η «διαφραγματική» αναπνοή, όπου ο αέρας αποθηκεύεται κάτω από το διάφραγμα, είναι ο σωστός τρόπος αναπνοής. Εκεί ο αέρας καθώς ανεβαίνει συναντάει το διάφραγμα, το οποίο ελέγχεται και έτσι βγαίνει σε μικρές και ελεγχόμενες ποσότητες, περνώντας από τις χορδές λίγο λίγο.
Ο «διαφραγματικός» τρόπος αναπνοής μαθαίνεται μετά από ασκήσεις και πάντα με την επίβλεψη της προόδου από έμπειρο δάσκαλο φωνητικής. Ένα μικρό παράδειγμα άσκησης που μας δείχνει εάν αναπνέουμε σωστά ή όχι είναι αυτό: πάρτε μία βαθιά αναπνοή. Εάν κατά την εισπνοή ανασηκώθηκε ο θώρακας και οι ώμοι σας, τότε πήρατε «στηθική» αναπνοή. Εάν φούσκωσε λίγο η κοιλιακή χώρα και τα πλευρά κάτω χαμηλά, χωρίς να κινηθεί ο θώρακάς σας, τότε πήρατε σωστή αναπνοή. Αυτά είναι τα βασικά στοιχεία της φωνητικής.
Φυσικά αυτό δεν σημαίνει πως παράγοντες όπως π.χ. το κάπνισμα δεν χαλάνε τις χορδές. Η δασκάλα μου δεν δεχόταν να κάνει μάθημα σε καπνιστή.
Το πολύ μίλημα δεν είναι από μόνο του κακό. Κακό γίνεται όταν κάποιος δεν «τοποθετεί» την φωνή του σωστά. Γι αυτό διάσημοι φωνολόγοι λένε πως θα ήταν καλύτερα εάν οι άνθρωποι έλεγαν αυτά που ήθελαν τραγουδιστά και όχι μιλώντας!!!

Τώρα πέρα από αυτά (που πλέον είναι και επιστημονικώς δεκτά) οι διάφορες πρακτικές συνταγές μπορεί να κάνουν από καλό μέχρι κακό. Στην συνηθέστερη περίπτωση μπορεί να είναι αδιάφορες.

Προσοχή σε δύο πράγματα:
1. Οι ωτορινολαρυγγολόγοι (κοινώς ωριλάδες :wink:) δέν είναι φωνολόγοι και τις περισσότερες φορές πραγματικά δεν ξέρουν τί λένε. Μερικοί μάλιστα είναι και επικίνδυνοι. Πολύς κόσμος έχει χάσει τη φωνή του από ωριλάδες που του έλεγαν ό,τι ήθελαν. Εάν θέλετε σωστές οδηγίες να πάτε ΜΟΝΟ σε φωνολόγους και πάλι σε καλούς, όχι στον οποιοδήποτε!!! Η φωνή είναι από τα πιο ευαίσθητα πράγματα στον οργανισμό μας. Μην αφήνετε τον καθένα να κάνει πειράματα πάνω της.

2. Έχω ακούσει ότι πολλοί ψάλτες παραδίδουν μαθήματα «εκκλησιαστικής» φωνητικής, ή όπως το λένε «τοποθέτησης της φωνής», χωρίς οι ίδιοι να είναι καθηγητές φωνητικής. Η χρήση που κάνουν στην φωνή τους τις περισσότερες φορές είναι λάθος και κυρίως καταστρέφουν τους μαθητές τους. Είχα συναντήσει κάποτε κάποιον που έξυνε τις χορδές του με...σμυριδόπανο και ισχυριζόταν μάλιστα πως αυτό είναι και η σωστή χρήση της φωνής. Μάλιστα ισχυρίζονται πως η κλασσική φωνητική δεν ταιριάζει με το ψάλσιμο γιατί σου δίνει άλλο ύφος. Να ξεκαθαρίσω εδώ πως άλλο πράγμα το ύφος και άλλο η σωστή αναπνοή και η σωστή τοποθέτηση της φωνής. Παράδειγμα; ο πολύς Πρίγγος. Ίσως πολλοί να μην γνωρίζουν πως είχε ιταλίδα δασκάλα φωνητικής που του έκανε μαθήματα!!!
Με λίγα λόγια: μην ακούτε κανέναν αυτοαποκαλούμενο δάσκαλο φωνητικής, ο οποίος αποκτά το «χρήσμα» μόνο και μόνο επειδή ψάλλει 200 χρόνια. Καθοδήγηση για την φωνή σας μπορεί να σας δώσει μόνο έμπειρος καθηγητής φωνητικής. Τονίζω το «μόνο» και το «έμπειρος» γιατί εάν είναι άπειρος (ακόμα και καθηγητής φωνητικής να είναι), τότε πάλι η φωνή σας είναι στο έλεος του Θεού. Δέν υπάρχει ψαλτική ή μη αναπνοή και τοποθέτηση της φωνής. Οι κοιλότητες που στέκει ο αέρας μέσα στο κεφάλι μας (κοινώς τα φυσικά μας ηχεία) είναι πάντα οι ίδιες. Το ψαλτικό ύφος είναι άλλη υπόθεση. Όπως άλλη υπόθεση είναι και η προφορά των γραμμάτων που σου μαθαίνουν στην φωνητική. Αυτά μπορούν να προσαρμοσθούν στο ψάλσιμο, ο αέρας και οι χορδές όμως όχι. Την ίδια καταστροφή μπορεί να προκαλέσει το ψάλσιμο ή το κλασσικό τραγούδι. Οι χορδές δεν σε ρωτάνε τί λες όταν τις βασανίζεις. Απλά χαλάνε. Και πολλές φορές ανεπανόρθωτα!!!

Ίσως αυτά που γράφω να στεναχωρούν μερικούς και άλλοι να έχουν διαφορετική άποψη. Δεκτά όλα. Ο μόνος λόγος όμως που τα γράφω είναι γιατί θέλω να προφυλάξω μερικούς (κυρίως ανθρώπους που θέλουν τώρα να ξεκινήσουν να ψάλουν) από μοιραία λάθη. Καλό είναι να ακούσουν και αυτή την άποψη και πριν εφαρμόσουν οποιαδήποτε πρακτική συνταγή να κάνουν τον κόπο να πάνε μέχρι το ιατρείο ενός καλού φωνολόγου.

Νεκτάριος Κόντης

''Που εστιν" φωνολογοι?!!!

NKontis
27-09-10, 02:25
''Που εστιν" φωνολογοι?!!!

Στην Αθήνα υπάρχουν σίγουρα. Για την συμπρωτεύουσα δεν γνωρίζω, αλλά γιατί να μην έχει; Εδώ ούτε θα μπορούσα να πω για κάποιον συγκεκριμένα (γιατί θα εθεωρείτο διαφήμηση), αλλά ούτε και έχω κάποιον στο μυαλό μου. Παλαιότερα είχα πάει με έναν φίλο μου σε κάποιον που φημιζόταν (και η φήμη τελικά αποδείχθηκε σωστή από τις συμβουλές που έδωσε στο φίλο μου) για να του δώσει συμβουλές, αλλά από τότε έχουν περάσει τουλάχιστον 15 χρόνια και δεν θυμάμαι ούτε πώς τον έλεγαν ούτε πού ήταν το ιατρείο του. Νομίζω όμως πως αν ψάξετε θα βρείτε σίγουρα. Ρωτήστε και άλλους που ίσως έχουν πάει για να σας πουν εάν έμειναν ευχαριστημένοι. Ρωτήστε καθηγητές φωνητικής. Γενικά, όπως ψάχνουμε για έναν καλό χειρούργο όταν πρέπει να κάνουμε μια εγχείρηση (μακρυά από εμάς), έτσι θα πρέπει να ψάξουμε και για την περίπτωση της φωνής μας.

Αναφέρω και ένα παράδειγμα για να δούμε τί άνθρωποι υπάρχουν και πώς ξεγελάνε τον κόσμο:
Σε μία περιοχή που ξέρω οι ωριλάδες είναι πολύ λίγοι και φυσικά πολύ γνωστοί στην τοπική κοινωνία για την αξία του ο καθένας. Ένας από αυτούς λοιπόν διαφήμιζε πως ήταν και φωνολόγος. Όλοι οι κάτοικοι γνωρίζουνε πως δεν έχει τέτοια ειδικότητα (αφού τον ξέρουνε και προσωπικά), αλλά και σαν γιατρό δεν τον εμπιστεύονται και πολύ. Όταν ρώτησε λοιπόν ένας από τους κατοίκους της περιοχής κάποτε, πού μπορούσε να βρει έναν φωνολόγο, του είπαν: μα καλά, ρωτάς εσύ που έχεις στην πόλη σου τον καλύτερο της Ελλάδος και όλη η Λυρική σκηνή πάει σ᾽ αυτόν; Αυτός έπεσε από τα σύνεφα. Ποιός είναι αυτός βρε παιδιά, ρωτάει. Ο τάδε του λένε. Και φυσικά έβαλε τα γέλια, αλλά και απόρησε με την παραπλάνηση που μπορεί να υπάρχει στον κόσμο. Ο συγκεκριμένος γιατρός είχε καλή «επικοινωνιακή τακτική», ικανότητα που υπερκάλυπτε την έλλειψη ειδικότητος φωνολόγου!!!

Θέλει λοιπόν λίγο ψάξιμο για όποιον ενδιαφέρεται.

Γιώργος Μ.
27-09-10, 06:33

Προσοχή σε δύο πράγματα:

Νεκτάριος Κόντης
Είναι φανερό, κύριε Κόντη, ότι έχετε ειδική γνώση. Από τα λίγα που ξέρω κρίνω ότι όλα όσα γράψατε (ειδικά τα περί αναπνοής) είναι απολύτως σωστά και μακάρι να τα λάμβαναν όλοι υπ' όψη. Σας ευχαριστούμε πολύ!

Greekψαλτης
27-09-10, 09:27
Συγγνωμη που θα στενοχωρησω καποιους αλλα φωνιατρος-λογος (ή οπως αλλιως θελετε) ως ιατρικη ειδικοτητα δεν υφισταται!:cool: Ειχα ξαναδιαβασει σε αλλο θεμα σχετικα, με αποτελεσμα να ρωτησω τον ιατρικο συλλογο Αθηνων εαν υπαρχει τετοια ιατρικη ειδικοτητα και η απαντηση ηταν αρνητικη. Γι'αυτο ας μην αρχισουμε απο υπερβαλλοντα ζηλο να επινοουμε και καινουριες ιατρικες ειδικοτητες:eek: Ενας καλος χειρουργος ωριλα ειναι αυτο που χρειαζομαστε και εαν τυγχανει να ασκει το φωνητικο του ταλαντο και ο ιδιος τοτε ακομη καλυτερα:D
Το θεμα της σωστης αναπνοης ειναι σωστο και εντασσεται στα πλαισια της φωνητικης. Ως προς τα υπολοιπα μην παραβλεπουμε πως απο τις χορδες περνά μονο αερας... ουτε μελι, ουτε λεμονι, ουτε τιποτε αλλο. Αυτα βοηθανε τον λαρυγγα να ειναι καθαρος και οχι τις χορδες. Γιαυτο ξαναλεω πως σημαντικο ειναι η σωστη χρηση και οχι καταχρηση της φωνης αλλα και η αποφυγη του καπνισματος οπως και της εισπνοης αλλων αεριων οπως το καυσαεριο. Οι καραμελες τωρα επειδη στο παρελθον τις χρησιμοποιουσα και ο ιδιος αρκετα, πρεπει να πω οτι ζημια κανουν παρα κακο. Σε ζεσταινουν στην αρχη αλλα μολις περασει η χρηση τους αμεσως θολωνει ο λαιμος. Καλυτερα να ζεσταινουμε το λαιμο μας φυσιολογικα και οχι με καραμελες. Το νερακι τωρα εαν ειναι και δροσερο, προσωπικα με ωφελει!:)

Γιώργος Μ.
27-09-10, 09:39
Γιάννη, υπάρχει "φωνιατρική", όπως και "φωνοχειρουργική" (μια απλή έρευνα στο google θα στο δείξει), απλώς η ιατρική είναι μια επιστήμη με τόσο πολλές ειδικεύσεις και ειδικότητες, συχνά συνδέομενες με άλλες επιστήμες, που πολλές δεν κατοχυρώνονται θεσμικά ή δεν θεωρούνται αποκλειστικά ιατρικές ειδικότητες.

ΥΓ Φαντάζομαι ότι αν ρωτήσεις τον Ιατρικό Σύλλογο αν υπάρχει "εντατικολογία" π.χ. θα σου απαντήσουν επίσης αρνητικά.

Greekψαλτης
27-09-10, 09:42
Δεν αντιλεγω αλλα ως καταχωρημενη ιατρικη ειδικοτητα, φωνιατρος ή φωνολογος δεν υπαρχει ουτε στον ιατρικο συλλογο Αθηνων-Θεσ/νικης και Βολου. Αναφερθηκε πιο πανω ως ιατρικη ειδικοτητα και οχι ως επιμερους ειδικευση που μπορει να εχει ενας ωριλα. Εαν ισχυει το δευτερο τοτε δεν λεγεται φωνιατρος αλλα ωριλλα με επιμερους ειδικευση στην φωνιατρικη. Γιαυτο μαλλον θα πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι στο τι γραφουμε.:wink: Προσωπικα πολυ θα ηθελα να επισκεφτω καποιον ιατρο με τετοια ειδικευση, εαν εβρισκα φυσικα καποιον εδω στην Ελλαδα...:D

NKontis
27-09-10, 10:45
...δεν λεγεται φωνιατρος αλλα ωριλλα με επιμερους ειδικευση στην φωνιατρικη.

Χρησιμοποιήσατε την ακρίβεια του όρου. Αυτό ακριβώς εννοώ όταν λέω φωνολόγος. Δεν είναι φυσικά κάποιος που κατέβηκε από το φεγγάρι, :D:D:D αλλά ένας ωριλάς με ειδίκευση σε θέματα φωνής. Φυσικά και δεν υπάρχει η ειδικότητα σαν ειδικότητα (στην Ελλάδα, γιατί στο εξωτερικό υπάρχει!!!). Εδώ χρησιμοποιώ τον όρο όπως χρησιμοποιείται στην καθομιλουμένη και όχι ως απευθυνόμενος σε ιατρούς (αφού ούτε και εγώ είμαι γιατρός) για να κάνω αντιληπτώ πως ένας απλός ωριλάς δεν μπορεί να ασχολείται με τόσο ειδικευμένα θέματα γιατί δεν απαιτούνται μόνο γνώσεις ωτορινολαρυγγολογικής αλλά και ακουστικής, ψυχολογίας, ψυχιατρικής κλπ κλπ. Όλοι όμως όσοι ασχολούνται με το θέμα, όταν θέλουν έναν γιατρό τέτοιον, αυτόν τον όρο χρησιμοποιούν για να καταλαβαίνονται. Ακόμα και οι γιατροί με αυτή την ειδίκευση, αυτόν τον όρο χρησιμοποιούν. Σημασία έχει να καταλάβουμε την σπουδαιότητα του θέματος και την ανευθυνότητα ορισμένων γιατρών και να μην μείνουμε σε λέξεις.

Γιαυτο μαλλον θα πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι στο τι γραφουμε.:wink::D

Συγγνώμη εάν δεν ήμουν τόσο ακριβής με τους όρους. Θεώρησα πως το μήνυμα που ήθελα να περάσω, θα πέρναγε. Άλλη φορά θα προσπαθήσω να είμαι πιο ακριβής. Πέρα όμως από τους όρους, αυτά που γράφω πιο πάνω για την φωνή είναι ακριβή.

Υ.Γ. Για να δείτε πόσο σημασία δίνουν στο εξωτερικό σε αυτά τα θέματα, αρκεί να ψάξετε στο google για τα ειδικά κέντρα που υπάρχουν με ειδίκευση στη φωνή ή σε αυτά που έχουν σχέση με την φωνή. Πραγματικά είναι ένας ολόκληρος κλάδος. Τέτοιο κέντρο υπάρχει και εδώ στην Ελλάδα, στην Αθήνα. Βασίζεται στο έργο ενός ξένου φωνολόγου (ο όρος εδώ είναι ακριβής) και όσοι έχουν πάει μου έχουν πει πως έχει θεαματικά αποτελέσματα (αλλά η τιμή τους προκαλεί θεαματικά...εγκεφαλικά :D:D:D). Περισσότερες πληροφορίες δεν μπορώ να πω λόγω του δημοσίου χαρακτήρα που έχει η συζήτησή μας αυτή. Ένα απλό ψάξιμο στο google αρκεί για να βρεθούν πληροφορίες.

Ευχαριστώ και συγγνώμη για την ανακρίβειά μου.

Νεκτάριος Κόντης

ioan
27-09-10, 12:44
Το παρακάτω άρθρο είναι από την ιστοσελίδα http://www.echristopoulos.gr
πρόκειται περί ενημερωτικού άρθρου από τον κο Ευθύμιο Χριστόπουλο MD, PhD
Χειρουργό Ωτορινολαρυγγολόγο
Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Αθηνών

Φροντίδα της φωνής για χορωδούς και τραγουδιστές

Οι χορωδοί και γενικότερα οι τραγουδιστές χρειάζεται να φροντίζετε ιδιαίτερα τη φωνή σας τόσο στη δουλειά σας όσο και στις καθημερινές δραστηριότητες για να προλάβετε διαταραχές που θα επηρεάσουν την απόδοσή σας στο τραγούδι.

Υπάρχουν αυτά που πρέπει να κάνετε και αυτά που πρέπει να αποφεύγετε για να προφυλάξετε τις φωνητικές χορδές από τραυματισμό, ερεθισμό ή παθήσεις όπως είναι τα οζίδια, οι πολύποδες και τα αιματώματα.
Δεν πρέπει:
• να φωνάζετε συνθήματα
• να φωνάζετε σε αθλητικές συναντήσεις
• να πηγαίνετε σε θορυβώδη κλαμπ ή μπαρ ειδικά μετά τις παραστάσεις
• να μιλάτε υπερβολικά στο αυτοκίνητο ή το αεροπλάνο
• να προσπαθείτε να σας ακούσουν σε θορυβώδη μέρη όπως στα μπαρ, στα γήπεδα, στα αεροπλάνα και σε μεγάλες οικογενειακές συγκεντρώσεις
• να φωνάζετε με το φτέρνισμα
• να φωνάζετε με το χασμουρητό
• να ξενυχτάτε πριν από τη παράσταση
• να τραγουδάτε σε ανοιχτούς χώρους χωρίς κατάλληλες ηχητικές εγκαταστάσεις
• να βήχετε συνέχεια (ζητήσετε βοήθεια για το χρόνιο βήχα)
• να καθαρίζετε συνέχεια το λαιμό σας
• να τραγουδάτε όταν έχετε πονόλαιμο
• να μιλάτε ή να τραγουδάτε όταν έχετε λαρυγγίτιδα
• να τραγουδάτε ψηλότερα ή χαμηλότερα από εκεί που νιώθετε άνετα
• να τραγουδάτε περισσότερο από όσο μπορείτε (αν μετά το τραγούδι έχετε βραχνάδα, κάτι δεν κάνετε σωστά)
• να σφυράτε υπερβολικά
• να σηκώνετε το στήθος ή τους ώμους όταν εισπνέετε
• να φωνάζετε ανεξέλεγκτα
• να προσπαθείτε να αλλάξετε τη φύση της φωνής σας (πχ να την κάνετε πιο σέξυ)
• να μιλάτε πολύ την ημέρα της παράστασης
• να χρησιμοποιείτε αντιισταμινικά εκτός αν τα συνέστησε ειδικός ωτορινολαρυγγολόγος
• να χρησιμοποιείτε οτιδήποτε αμβλύνει την αντίληψη (αλκοόλ, ηρεμιστικά, κοκαΐνη)
• να παίρνετε ορμόνες, ιδίως στεροειδή
• να πηγαίνετε σε μέρη όπου ο αέρας είναι ακάθαρτος (θυμηθείτε ότι οτιδήποτε εισπνέετε περνάει από τις φωνητικές σας χορδές)
Πρέπει:
• να ελέγξετε το στρες, μην το κρύβετε
• κάντε γυμναστική να μειώσετε το στρες
• ξεκουραστείτε αρκετά
• να είσθε χαρούμενοι και καλά με τον εαυτό σας
• να γελάτε αρκετά, αλλά με σωστό τρόπο
• να τρώτε καλά (όπως κάνει ο Παβαρότι και οι κυρίες της όπερας)
• αποφεύγετε τα γαλακτοκομικά πριν από τις παραστάσεις
• να φροντίζετε το σώμα σας όπως ένα πολύτιμο όργανο
• να χρησιμοποιείτε υγραντήρα στο υπνοδωμάτιό σας κατά τους χειμερινούς μήνες
• εάν παίρνετε αντισυλληπτικά συμβουλευτείτε τον ειδικό ωτορινολαρυγγολόγο
• πίνετε αρκετό νερό, 6-8 ποτήρια τη μέρα
• τα ούρα σας να είναι διαυγή σαν το νερό (όσο πιο κίτρινα είναι τόσο περισσότερο νερό χρειάζεστε)
Σήμερα είναι γνωστό ότι η παλινδρόμηση υγρών από το στομάχι δημιουργεί παθήσεις των φωνητικών χορδών που επηρεάζουν έντονα τη λειτουργία τους.
Για να μειώσετε τη παλινδρόμηση των υγρών αυτών (όταν υπάρχει) πρέπει να αποφεύγετε:
• το κάπνισμα
• το αλκοόλ
• τον καφέ, ειδικά πριν από τη παράσταση ή το βράδυ πριν από τον ύπνο
• τα σφιχτά ρούχα γύρω από τη μέση
• το υπερβολικό σωματικό βάρος
• να ξαπλώνετε μετά τα γεύματα
• να τρώτε αργά το βράδυ
• τα πορτοκάλια, λεμόνια και τους χυμούς τους νωρίς το πρωί ή αργά το βράδυ
• τα φαγητά που έχουν ντομάτα
• τα πικάντικα φαγητά
• τα ανθρακούχα ποτά
• τα μεγάλα γεύματα
• τα λιπαρά φαγητά
• τα τηγανιτά
• τα φαγητά ταψιού
• τα ωμά λαχανικά

Ελπίζω να βοηθάω και αν και δεν γνωρίζω προσωπικά τον κο καθηγητή τον ευχαριστώ

Greekψαλτης
27-09-10, 12:56
Χρησιμοποιήσατε την ακρίβεια του όρου. Αυτό ακριβώς εννοώ όταν λέω φωνολόγος. Δεν είναι φυσικά κάποιος που κατέβηκε από το φεγγάρι, :D:D:D αλλά ένας ωριλάς με ειδίκευση σε θέματα φωνής. Φυσικά και δεν υπάρχει η ειδικότητα σαν ειδικότητα (στην Ελλάδα, γιατί στο εξωτερικό υπάρχει!!!). Εδώ χρησιμοποιώ τον όρο όπως χρησιμοποιείται στην καθομιλουμένη και όχι ως απευθυνόμενος σε ιατρούς.
Συγγνώμη εάν δεν ήμουν τόσο ακριβής με τους όρους.

Συγχωρεστε με αλλα η παρατηρηση μου δεν εχει να κανει με το οτι ζητω ακριβεια ή με το οτι ειμαι ιατρος (που δεν ειμαι) και θιχτηκα με την ''ανακριβεια'' σας αλλα ουτε και θεμα καθομιλουμενης ειναι. Προσωπικα δεν ηξερα οτι υπαρχει φωνιατρος και αρχισα να το ψαχνω παίρνοντας αρνητικες απαντησεις με αποτελεσμα να ''φαω'' ενα καποιο μπερδεμα μεχρι που καταλαβα ψαχνοντας στο διαδικτυο οτι προκειται για εξιδεικευση των ωριλα και μιλαμε για ωτορινολαρυγγολογο φωνιατρο. Επομενως ειναι τελειως διαφορετικο για καποιον που δεν γνωριζει (οπως εγω) να ακουσει για φωνιατρο απο το να ακουσει για ωτορινολαρυγγολογο φωνιατρο. Ειναι ουσιαστικη η διαφορα και δεν προκειται για ''κολλημα'' στις λεξεις.:wink:

Και εμενα να με συγχωρειτε εαν φανηκα εριστικος, δεν ειχα τετοια προθεση. Χαιρομαι που υπαρχει τελικα τετοια ιατρικη ''ειδικευση'' διοτι με ενδιαφερει, οπως ολους μας φανταζομαι, γιαυτο και μπηκα στον κοπο αλλωστε να το ψαξω τοσο πολυ. Σας ευχαριστω για τις πληροφοριες:)

skoum_k
27-09-10, 13:00
Συμπληρωματικά στα προλεγόμενα παραθέτω τα ακόλουθα, πιστεύω χρήσιμα, για το πολύπλοκο θέμα της Ανθρώπινης Φωνής.
Το θέμα της χρήσης και της συντήρησης της φωνής, περιγράφουν οι κύριοι Παπαμιχαήλ Β. και Διγγελούδης Β. στο βιβλίο τους "Προσόμοια και Πρόλογοι" που υπάρχει ολόκληρο στο Ψαλτολόγιον. Αν σας ενδιαφέρει να δείτε μόνο το συγκεκριμένο δισέλιδο ανοίξτε το συνημμένο αρχείο (XRHSH FONHS.doc).
Επίσης περί της ανθρώπινης φωνής γίνεται εκτενής αναφορά στο βιβλίο "Θεωρεία και πράξις της βυζαντινής εκκλησιαστικής μουσικής του κ. Δημητρίου Γ. Παναγιωτόπουλου στο κεφάλαιο ΚΓ'.
Επιγραμματικά στο παραπάνω σύγγραμα σχετικά με την υγιεινή της φωνής, αναφέρονται τα ακόλουθα:
"Δια να φυλαχθεί η φωνή από βλαβεράς επιδράσεις και αλλοιώσεις, είναι χρήσιμος η εφαρμογή των εξής κανόνων υγιεινής:
α) Συνετή χρήσις της φωνής...
β) Αποφυγή της υπερβολικής εκτάσεως της φωνής προς τα υψηλά ή και προς τα χαμηλά...
γ) Αποφυγή των πολλών συζητήσεων και της πεζής απαγγελίας...
δ) Κανονική χρήσις του αναπνευστικού συστήματος...
ε) Προφύλαξις από αποτόμους ψύξεις...
στ)Αποφυγή καπνίσματος και οικοπνευματοδών...
ζ) Αποφυγή εν γένει πάσης σωματικής εξαντλήσεως...
η) Αποφυγή τροφών ερεθυστικών του φάρυγγος...
και θ) Αποφυγή νευρικών διεγέρσεων ένεκα θυμού, στεναχωριών, συγκινήσεων κ.λ.π...
Ως εν συμπεράσματι λέγομεν ότι φωνή, η οποία εξέρχεται αβιάστως και φυσικώς, σχηματίζεται δε εντέχνως, ούτε καταπονείται, ούτε φθείρεται, ούτε γηράσκει ευκόλως."
Ενδιαφέρον έχει το άρθρο για το βήχα που παρουσιάζεται εδώ: http://www.inout.gr/showthread.php?t=18051
Επίσης αξιόλογο είναι και το άρθρο "Φωνή" της κας. Έλενας Κ. Ανδρέου Λογοπαθολόγου-Λογοθεραπεύτριας που επισυνάπτω (Φωνή[1].doc).
Τέλος συμπερασματικά και χωρίς να έχω σχέση με την ιατρική έχω καταλήξει από προσωπική εμπειρία ότι την αποφυγή ιώσεων και κατ' επέκταση την υγειή φωνή βοηθάνε σημαντικά α) η σωστή διατροφή: φρούτα και λαχανικά πλούσια σε βιταμίνες C, Ε και β- καροτένιο, το σκόρδο στα φαγητά, οι τροφές που περιέχουν ψευδάργυρο δηλαδή τα κρέατα, τα οστρακοειδή, τα μανιτάρια, τα σύκα, τα αποφλειωμένα δημητριακά και οι ξηροί καρποί, β) η προστασία από ιώσεις και φλεγμωνές χωρίς φάρμακα με φυσικά προϊόντα που έχουν αντιβακτηριδιακές και αντιφλεγμονώδεις δράσεις, όπως το χαμομήλι και το μέλι (δεν είναι τυχαίο που οι γιαγιάδες μας μας παρότρυναν όταν είχαμε βήχα και πονόλαιμο να τρώμε μέλι και να πίνουμε ζεστά ροφήματα).

Greekψαλτης
27-09-10, 13:13
Να προσθεσω κατι απο εμπειρια στα παραπανω μνμ τα οποια πιστευω καλυπτουν σχεδον τα παντα. Καλο ειναι το βραδυ να τρωμε κατι ελαφρυ ή αρκετα νωρις το απογευμα. Οταν τρωμε αργα και βαρια, το πρωι υπαρχει προβλημα. Και επισης θελω να ρωτησω τι κανουμε οταν κατα τη διαρκεια της ακολουθιας εχουμε φλεγματα που δεν λενε να φυγουν:confused: Εαν προσπαθησουμε να καθαρισουμε το λαιμο (οπως πολυ λανθασμενα συνηθιζω να κανω εγω) τοτε βραχνιαζουμε.:(

NKontis
27-09-10, 13:26
Φροντίδα της φωνής για χορωδούς και τραγουδιστές...

Mε το άρθρο που μας δώσατε θυμήθηκα πάλι τον καιρό που έκανα φωνητική. Τα περισσότερα από την λίστα που παραθέτετε (κυρίως αυτά που πρέπει να κάνουμε) μας τα έλεγαν και οι καθηγητές φωνητικής. Άλλο εάν εμείς τα τηρούσαμε ή τα τηρούμε ακόμα... :rolleyes::rolleyes::rolleyes:)
Ειδικά αυτό με την παλλινδρόμηση, επειδή έχω τέτοιο πρόβλημα, είναι πράγματι κουραστικό για την φωνή. Φανταστείτε τώρα να υπάρχει αυτό το πρόβλημα και να μην έχεις φάει ή πιεί τίποτα από το προηγούμενο βράδυ για να κοινωνήσεις το πρωΐ στην Λειτουργία. Η κατάσταση μπορεί να είναι και τραγική. Εκεί δεν χωράνε ούτε φωνητικές ούτε Στανίτσες ούτε κανένας. Λες τα πιο απλά κομμάτια όσο γρηγορότερα γίνεται για να τελειώνεις. :D:D:D

Και εμενα να με συγχωρειτε εαν φανηκα εριστικος, δεν ειχα τετοια προθεση.

Το λάθος είναι φυσικά δικό μου κ. Ιωάννη. Εσείς σωστά με διορθώσατε θέλοντας να προάγετε την συζήτηση. Ευχαριστώ πολύ.

chanendes
27-09-10, 14:33
Το παρακάτω άρθρο είναι από την ιστοσελίδα http://www.echristopoulos.gr
πρόκειται περί ενημερωτικού άρθρου από τον κο Ευθύμιο Χριστόπουλο MD, PhD
Χειρουργό Ωτορινολαρυγγολόγο
Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Αθηνών

Φροντίδα της φωνής για χορωδούς και τραγουδιστές

Οι χορωδοί και γενικότερα οι τραγουδιστές χρειάζεται να φροντίζετε ιδιαίτερα τη φωνή σας τόσο στη δουλειά σας όσο και στις καθημερινές δραστηριότητες για να προλάβετε διαταραχές που θα επηρεάσουν την απόδοσή σας στο τραγούδι.

Υπάρχουν αυτά που πρέπει να κάνετε και αυτά που πρέπει να αποφεύγετε για να προφυλάξετε τις φωνητικές χορδές από τραυματισμό, ερεθισμό ή παθήσεις όπως είναι τα οζίδια, οι πολύποδες και τα αιματώματα.
Δεν πρέπει:
• να φωνάζετε συνθήματα
• να φωνάζετε σε αθλητικές συναντήσεις
• να πηγαίνετε σε θορυβώδη κλαμπ ή μπαρ ειδικά μετά τις παραστάσεις
• να μιλάτε υπερβολικά στο αυτοκίνητο ή το αεροπλάνο
• να προσπαθείτε να σας ακούσουν σε θορυβώδη μέρη όπως στα μπαρ, στα γήπεδα, στα αεροπλάνα και σε μεγάλες οικογενειακές συγκεντρώσεις
• να φωνάζετε με το φτέρνισμα
• να φωνάζετε με το χασμουρητό
• να ξενυχτάτε πριν από τη παράσταση
• να τραγουδάτε σε ανοιχτούς χώρους χωρίς κατάλληλες ηχητικές εγκαταστάσεις
• να βήχετε συνέχεια (ζητήσετε βοήθεια για το χρόνιο βήχα)
• να καθαρίζετε συνέχεια το λαιμό σας
• να τραγουδάτε όταν έχετε πονόλαιμο
• να μιλάτε ή να τραγουδάτε όταν έχετε λαρυγγίτιδα
• να τραγουδάτε ψηλότερα ή χαμηλότερα από εκεί που νιώθετε άνετα
• να τραγουδάτε περισσότερο από όσο μπορείτε (αν μετά το τραγούδι έχετε βραχνάδα, κάτι δεν κάνετε σωστά)
• να σφυράτε υπερβολικά
• να σηκώνετε το στήθος ή τους ώμους όταν εισπνέετε
• να φωνάζετε ανεξέλεγκτα
• να προσπαθείτε να αλλάξετε τη φύση της φωνής σας (πχ να την κάνετε πιο σέξυ)
• να μιλάτε πολύ την ημέρα της παράστασης
• να χρησιμοποιείτε αντιισταμινικά εκτός αν τα συνέστησε ειδικός ωτορινολαρυγγολόγος
• να χρησιμοποιείτε οτιδήποτε αμβλύνει την αντίληψη (αλκοόλ, ηρεμιστικά, κοκαΐνη)
• να παίρνετε ορμόνες, ιδίως στεροειδή
• να πηγαίνετε σε μέρη όπου ο αέρας είναι ακάθαρτος (θυμηθείτε ότι οτιδήποτε εισπνέετε περνάει από τις φωνητικές σας χορδές)
Πρέπει:
• να ελέγξετε το στρες, μην το κρύβετε
• κάντε γυμναστική να μειώσετε το στρες
• ξεκουραστείτε αρκετά
• να είσθε χαρούμενοι και καλά με τον εαυτό σας
• να γελάτε αρκετά, αλλά με σωστό τρόπο
• να τρώτε καλά (όπως κάνει ο Παβαρότι και οι κυρίες της όπερας)
• αποφεύγετε τα γαλακτοκομικά πριν από τις παραστάσεις
• να φροντίζετε το σώμα σας όπως ένα πολύτιμο όργανο
• να χρησιμοποιείτε υγραντήρα στο υπνοδωμάτιό σας κατά τους χειμερινούς μήνες
• εάν παίρνετε αντισυλληπτικά συμβουλευτείτε τον ειδικό ωτορινολαρυγγολόγο
• πίνετε αρκετό νερό, 6-8 ποτήρια τη μέρα
• τα ούρα σας να είναι διαυγή σαν το νερό (όσο πιο κίτρινα είναι τόσο περισσότερο νερό χρειάζεστε)
Σήμερα είναι γνωστό ότι η παλινδρόμηση υγρών από το στομάχι δημιουργεί παθήσεις των φωνητικών χορδών που επηρεάζουν έντονα τη λειτουργία τους.
Για να μειώσετε τη παλινδρόμηση των υγρών αυτών (όταν υπάρχει) πρέπει να αποφεύγετε:
• το κάπνισμα
• το αλκοόλ
• τον καφέ, ειδικά πριν από τη παράσταση ή το βράδυ πριν από τον ύπνο
• τα σφιχτά ρούχα γύρω από τη μέση
• το υπερβολικό σωματικό βάρος
• να ξαπλώνετε μετά τα γεύματα
• να τρώτε αργά το βράδυ
• τα πορτοκάλια, λεμόνια και τους χυμούς τους νωρίς το πρωί ή αργά το βράδυ
• τα φαγητά που έχουν ντομάτα
• τα πικάντικα φαγητά
• τα ανθρακούχα ποτά
• τα μεγάλα γεύματα
• τα λιπαρά φαγητά
• τα τηγανιτά
• τα φαγητά ταψιού
• τα ωμά λαχανικά

Ελπίζω να βοηθάω και αν και δεν γνωρίζω προσωπικά τον κο καθηγητή τον ευχαριστώ

να αναπνέουμε επιτρέπεται?:eek::p:p:p:D:mad:

neoklis
27-09-10, 14:46

Με τη μύτη ναι, με το στόμα όχι!

ilias nektarios
27-09-10, 19:46

Στο γ' των ''Δεν πρεπει'',εχω τις ενστασεις μου!....:D:wink:
(Θα μου πειτε,εδω απαγορευεται,μετ' απο ολα αυτα και να αναπνεουμε,αυτο σε πειραξε εσενα;;..):D
Τελοσπαντων,περα απο την πλακα.

Ευχαριστουμε πολυ! :-)

chanendes
27-09-10, 20:04
Επιτρέψτε μου πάντως να πω και τούτο:
κατά τη γνώμη μου ένας είναι ο κανόνας: πως δεν υπάρχουν κανόνες!

Στενό συγγενικό μου πρόσωπο, πρωτοψάλτης, άνθρωπος που ούτε έπινε, ούτε κάπνιζε, ούτε ξενυχτούσε, έτρωγε υγιεινά, μιλούσε με μέτρο και πρόσεχε τις βάσεις του, έχασε τη φωνή του στα 40 κάτι του...

Κι απ' την άλλη πλευρά ο χώρος βρίθει από παραδείγματα πρωτοψαλτών [κάποιοι απ' αυτούς μέγιστοι] που κάθε άλλο παρά εγκρατείς ήταν, σε όλους τους τομείς [ονόματα δε λέμε υπολήψεις δε θίγουμε ] οι οποίοι έψαλλαν υπέροχα σ' όλη τους τη ζωή [τα 70 ή 80 τους χρόνια δηλαδή] με εξαίρεση ίσως την τελευταία πενταετία της ζωής τους...

ο νοών νοείτω...

PavlosKouris
27-09-10, 20:48
Απλά συμφωνώ μαζί σου κ προσθέτω ότι έχουμε καταντήσει παρανοϊκοί με τις συμβουλές που ακούμε κ προσπαθούμε να προφυλαχθούμε από τα πάντα. Υποχόνδριοι κ κομπλεξικοί θα καταντήσουμε με τις προσπάθειες των γιατρών να τους επισκεπτόμαστε σε τακτά χρονικά διαστήματα κ όλο κ κάτι να μας γράφουν στο συνταγολόγιο. Αισθάνομαι λίγο δυσλειτουργικός που έχω να αρρωστήσω 14 χρόνια, καπνίζω ωσάν αραπίσκος, πίνω παγωμένα όλο το χρόνο, κάνω μπάνιο στην θάλασσα όλο το χρόνο κ γενικώς δεν πολυπροσέχω αλλά ούτε το παρατραβάω. Υπηρετώ σχεδόν 18 χρόνια το αναλόγιο κ όσα μου δώσει ο Θεός θα προσπαθήσω να μην πιέζω το τρόπο που ζω (κανα κιλό πρέπει να χάσω κ να μελετώ που κ που):D

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ
27-09-10, 21:01
Επιτρέψτε μου πάντως να πω και τούτο:
κατά τη γνώμη μου ένας είναι ο κανόνας: πως δεν υπάρχουν κανόνες!

Στενό συγγενικό μου πρόσωπο, πρωτοψάλτης, άνθρωπος που ούτε έπινε, ούτε κάπνιζε, ούτε ξενυχτούσε, έτρωγε υγιεινά, μιλούσε με μέτρο και πρόσεχε τις βάσεις του, έχασε τη φωνή του στα 40 κάτι του...

Κι απ' την άλλη πλευρά ο χώρος βρίθει από παραδείγματα πρωτοψαλτών [κάποιοι απ' αυτούς μέγιστοι] που κάθε άλλο παρά εγκρατείς ήταν, σε όλους τους τομείς [ονόματα δε λέμε υπολήψεις δε θίγουμε ] οι οποίοι έψαλλαν υπέροχα σ' όλη τους τη ζωή [τα 70 ή 80 τους χρόνια δηλαδή] με εξαίρεση ίσως την τελευταία πενταετία της ζωής τους...

ο νοών νοείτω...

Είπαμε παν μέτρον άριστον.

Greekψαλτης
27-09-10, 21:17
... καπνίζω ωσάν αραπίσκος, πίνω παγωμένα όλο το χρόνο, κάνω μπάνιο στην θάλασσα όλο το χρόνο κ γενικώς δεν πολυπροσέχω αλλά ούτε το παρατραβάω.

Κοιταξτε να δειτε το τσιγαρο καλο δεν κανει σε τιποτε, ποσο μαλλον στη φωνη. Τωρα ο καθενας μας πραττει κατα το δοκουν. Επισης το οτι υπηρχαν περιπτωσεις μεγαλων ιεροψαλτων οπως ο Αρχοντας Χ. Θεοδοσοπουλος -τον οποιο καποιοι υπαινιχθηκαν αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι διστασαν να κατονομασουν- ο οποιος καπνιζε αρκετα και προβλημα δεν φανηκε να εχει, ειναι αλλο θεμα και αποτελει χαρακτηριστικο παραδειγμα φωνητικης αντοχης. Αν και πιστευω πως θα ειχε ακομη καλυτερη φωνη εαν δεν καπνιζε.

Αντώνης Τίρυνθα
27-09-10, 23:22
Αγαπητοί φίλοι,

Μην ξεχνάτε ότι και ο ύπνος είναι καλός για τη φωνή.Είναι φοβερό γιατρικό!

togaride
28-09-10, 07:46
Όπως έλεγε κι ο Μέγιστος Καζαντζίδης: " αυτά που πειράζουν είναι... το πολύ...και το καθόλου...!!!

Greekψαλτης
28-09-10, 09:29
Όπως έλεγε κι ο Μέγιστος Καζαντζίδης: " αυτά που πειράζουν είναι... το πολύ...και το καθόλου...!!!

Θυμαμαι πως ο μεγαλος Σ. Καζαντζιδης ειχε δηλωσει καποτε πως τη στιγμη που αλλοι ηταν μπλεγμενοι με διαφορα, αυτος επινε γαλατακι στο καμαρινι του. Επομενως και αυτος προσεχε το τι εκανε και δεν ξεσαλωνε. Με τη δηλωση του για το πολυ και το καθολου (προσωπικα δεν την γνωριζω αν και εχω παρακολουθησει παμπολλα αφιερωματα) στην ουσια αναφερθηκε στο ''παν μετρον αριστον''. Αυτο ομως δεν βρισκει εφαρμογη παντου. Δεν μπορεις να κρατησεις μετρο σε συνηθειες οι οποιες σε βλαπτουν ασχετα απο το αν ειναι μικρες ή μεγαλες:wink:

Nikolaos
28-09-10, 13:51
Φωνάρες όπως ο Στανίτσας, ο Χρύσανθος, ο Παναγιωτίδης, ο Φωτόπουλος και άλλοι, κάπνιζαν και πίναν αβέρτα. Πόσο καλύτερη φωνή να είχαν αν πίναν μόνο γαλατάκι;

ilias nektarios
28-09-10, 13:58
Φωνάρες όπως ο Στανίτσας, ο Χρύσανθος, ο Παναγιωτίδης, ο Φωτόπουλος και άλλοι, κάπνιζαν και πίναν αβέρτα. Πόσο καλύτερη φωνή να είχαν αν πίναν μόνο γαλατάκι;

Aμ ελα,για πες μου και μενα!....:wink:
Βεβαια ειχαν και ψυχη και σ'αυτο θα ηταν καλυτερα να τους μοιασουμε!
Αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια...:wink:

Greekψαλτης
28-09-10, 14:03

Αυτο δεν μπορουμε δυστυχως να το γνωριζουμε.:wink: Αλλα για να καταλαβω κατι, προσπαθουμε (οχι εσεις, γενικα αναφερομαι) να νομιμοποιησουμε το καπνισμα και την αλογιστη χρηση του ποτου επειδη καποιοι τραγουδιστες και ψαλτες με τεραστιες φωνες δεν φαινοταν να ειχαν προβλημα? Το τσιγαρο πειραζει θανασιμα ειτε μας αρεσει ειτε οχι. Εαν τωρα καποιος εχει τρελά φωνητικα αποθεματα και αντοχες με αποτελεσμα να μην φαινεται καποια αλλοιωση, αυτο δεν σημαινει πως του κανει και καλο. Και ναι κ. Νικο πιστευω πως θα ειχαν ακομη καλυτερη φωνη εαν δεν καπνιζαν. Που ειναι το παραξενο??

Γιώργος Μ.
28-09-10, 14:04
Νομίζω ότι μπερδευτήκαμε λίγο με τις εξαιρέσεις.
Ούτε εκείνος που πρόσεχε τα πάντα κι έχασε τη φωνή του είναι τεκμήριο για κάτι, ούτε εκείνος που δεν πρόσεχε τίποτα και είχε άριστη φωνή μέχρι το τέλος. (Ειδικά για τους μεγάλους Στανίτσα και λοιπούς, είχαν τέτοια «θεϊκή» ανατομική υποδομή που όσα λέμε μπορούσαν να τους επηρεάσουν όσο επηρεάζει το κύμα τον βράχο).
Αλλά αυτά είναι οι εξαιρέσεις. Μια επιστήμη και μια διδασκαλία οφείλουν να πουν ορισμένα πράγματα για το μέσο παράδειγμα ανθρώπου - εν προκειμένω ψάλτη.

Nikolaos
28-09-10, 14:26
Αυτο δεν μπορουμε δυστυχως να το γνωριζουμε.:wink: Αλλα για να καταλαβω κατι, προσπαθουμε (οχι εσεις, γενικα αναφερομαι) να νομιμοποιησουμε το καπνισμα και την αλογιστη χρηση του ποτου επειδη καποιοι τραγουδιστες και ψαλτες με τεραστιες φωνες δεν φαινοταν να ειχαν προβλημα? Το τσιγαρο πειραζει θανασιμα ειτε μας αρεσει ειτε οχι. Εαν τωρα καποιος εχει τρελά φωνητικα αποθεματα και αντοχες με αποτελεσμα να μην φαινεται καποια αλλιωση, αυτο δεν σημαινει πως του κανει και καλο. Και ναι κ. Νικο πιστευω πως θα ειχαν ακομη καλυτερη φωνη εαν δεν καπνιζαν. Που ειναι το παραξενο??

Δε νομιμοποιώ το κάπνισμα ή το αλκοόλ, αλλά δεν το δαιμονοποιώ. Για το αν πειράζει ή όχι το τσιγάρο στη φωνή υπάρχουν πολλές απόψεις. Για σένα πειράζει, για μένα όχι.
Απλά δεν πρέπει να θεωρούμε ότι όποιος πάει στον φωνίατρο και δεν καπνίζει, δεν πίνει, δεν φωνάζει στο γήπεδο, δεν τρώει μπαχαρικά, δεν τρώει καραμέλες, δεν εισπνέει καυσαέριο κλπ. θα γίνει φωνάρα, ενώ όποιος τα κάνει αυτά θα χάσει τη φωνή του. Σίγουρα κάποια πράγματα μπορεί να παίζουν ρόλο, αλλά δεν είναι τόσο σημαντικά όσο θέλουν να τα παρουσιάσουν οι φωνίατροι-φωνολόγοι κλπ (εντάξει το μεροκάματο θέλουν να βγάλουν και αυτοί δεν πειράζει)

Greekψαλτης
28-09-10, 14:30
Ειδικά για τους μεγάλους Στανίτσα και λοιπούς, είχαν τέτοια «θεϊκή» ανατομική υποδομή που όσα λέμε μπορούσαν να τους επηρεάσουν όσο επηρεάζει το κύμα τον βράχο.

Οσο μεγαλες φωνες και αν ειχαν καποιοι δεν σημαινει πως ηταν και ατρωτοι:D
Δεν ειναι καλο να εξιδανικευουμε καταστασεις και ατομα (γενικα μιλαω) διοτι ετσι δεν μπορουμε να εχουμε σωστη κριτικη ματια προκειμενου να εξαγουμε χρησιμα συμπερασματα.
Ο Στανιτσας εαν δεν κανω λαθος απο ενα σημειο και μετα εχασε τη φωνη του. Ο Χαριλαος για παραδειγμα ο οποιος και ταλαντο εχει αλλα και προσεχει αρκετα -απ'οσο μπορω να ξερω- ειναι πανω απο 80 και βαζει κατω 20!!:eek: Οπως και ο Καραμαναης ο οποιος σε ηλικια 90 ετων εγραφε ολοκληρο CD σε μια μερα.:wink:

aposapostolopoulos
28-09-10, 14:35
Αγαπητοί μου, γνώμη μου είναι πως το θέμα που αναπτύσουμε εδώ σχετικά με τη φωνή διαφέρει για τον καθένα μας ανάλογα.
Θεωρώ πως εκτός από τις βασικές προφυλάξεις που όλοι μας κατέχουμε και προσπαθούμε να τηρούμε, ο καθένας μας γνωρίζει τη φωνή του καλύτερα από όλους τους άλλους, οπότε γνωρίζει και τι του κάνει καλό και τι όχι.

Από παραδείγματα πάρα πολλά.
Με κάποιο φίλο πήγαμε να ψάλλουμε σε πανηγύρι, εγώ ως βοηθός. Στον εσπερινό πήγαν όλα καλά. Στο τραπέζι που ακολούθησε έφαγε μια σαλάτα, (ελαφριά δηλαδή). Έλα όμως που η σαλάτα είχε ξύδι, το οποίο τον πείραξε και η φωνή του έκλεισε. Ενώ εγώ που έφαγα τα πάντα (και σαλάτα με ξύδι)...!!! και ήπια και αρκετά...!!!, κανένα πρόβλημα. Έτσι το πρωί σε όρθρο και Θεία Λειτουργία, έψαλλα εγώ.

Έπίσης έχω ακούσει πως ο Γαβαλάς πριν βγει στην πίστα, έτρωγε μια αλμυρή αντζούγια σκέτη και μετα έβγαινε να τραγουδήσει!

Πολλοί λαϊκοί τραγουδιστές δε μπορούν να τραγουδήσουν εάν δε έχουν πιει πιο πριν 3 με 4 ουΐσκι!!

Ο αείμνηστος Περιστέρης λένε ότι, τα Σάββατα μιλούσε με τη γυναίκα του με γραπτά σημειώματα.

Άλλοι πριν το αναλόγιο, πίνουν ένα κουτάλι λάδι.

Ο αείμνηστος Ζαφείρης Παπαχρήστου (Δύναμις δευτερόπρωτος), Πρωτοψάλτης Σερρών, μαθητής του Νηλέως, ενδιάμεσα στην ακολουθία, βουτούσε άρτο σε κρασί και το έτρωγε. Έλεγε πως τον βοηθόυσε.

Σε σχετική συζήτηση που ήμουν παρών, ανάμεσα στο Δάσκαλό μου και σε γνωστό Πρωτοψάλτη, ο δεύτερος είπε στον Δάσκαλό μου πως κάθε Σάββατο βράδυ δεν "κοιμάτε" μαζί με τη γυναίκα του γιατί παρατήρησε πως όταν αυτό γίνετε, η απόδοσή του την Κυριακή πρωί στο αναλόγιο, είναι πεσμένη!

Όπως βλέπετε άκρη δε βγάζει κανένας μας, ούτε χρυσός κανόνας υπάρχει. Ο καθένας γνωρίζει τη φωνή του και τι τον πειράζει και τι όχι.

Τώρα όσο για συμβουλές από ειδικούς (http://analogion.com/forum/showpost.php?p=86633&postcount=20) πάρα πολλές. Εγώ θα έλεγα να μπαίνουμε σε μια γυάλα και να βγαίνουμε κάθε Κυριακή μόνο για να ψάλλουμε!
Εγώ πάντως αγόρασα κάμποσες κονσέρβες αντζούγια!!!

Greekψαλτης
28-09-10, 14:36
Δε νομιμοποιώ το κάπνισμα ή το αλκοόλ, αλλά δεν το δαιμονοποιώ. Για το αν πειράζει ή όχι το τσιγάρο στη φωνή υπάρχουν πολλές απόψεις. Για σένα πειράζει, για μένα όχι.
Απλά δεν πρέπει να θεωρούμε ότι όποιος πάει στον φωνίατρο και δεν καπνίζει, δεν πίνει, δεν φωνάζει στο γήπεδο, δεν τρώει μπαχαρικά, δεν τρώει καραμέλες, δεν εισπνέει καυσαέριο κλπ. θα γίνει φωνάρα, ενώ όποιος τα κάνει αυτά θα χάσει τη φωνή του. Σίγουρα κάποια πράγματα μπορεί να παίζουν ρόλο, αλλά δεν είναι τόσο σημαντικά όσο θέλουν να τα παρουσιάσουν οι φωνίατροι-φωνολόγοι κλπ (εντάξει το μεροκάματο θέλουν να βγάλουν και αυτοί δεν πειράζει)

Το θεμα αυτο δεν εχει να κανει με προσωπικες αποψεις αλλα ουτε σκοπο εχω να ερθω σε προσωπικες διενεξεις. Το οτι το τσιγαρο και το ποτο βλαπτουν ειναι επιστημονικως τεκμηριωμενο. Δεν ειναι λοιπον θεμα προσωπικης μου αντιληψης. Εαν ομως φτασουμε να λεμε οπως εσεις πως οι φωνιατροι-λογοι τα λενε για να βγαλουν χρηματα, τοτε εσεις εκφραζετε μια καθαρα υποκειμενικη αποψη και μαλιστα σε θεμα που εχει να κανει με την υγεια μας και δεν ξερω το κατα ποσο μπορει να ωφελησει τη συζητηση.
Φιλικα παντα.:)

Γιώργος Μ.
28-09-10, 14:53
Παιδιά, όλες οι απόψεις δεκτές, όλες οι εγκράτειες ή καταχρήσεις επιτρεπτές, αλλά για τον Θεό: πολεμήστε το τσιγάρο. Δεν σκοτώνει όλους όσοι καπνίζουν, αλλά τους μισούς ναι, και δεν ξέρεις ποτέ σε ποιους ανήκεις εσύ ή τα προσφιλή σου πρόσωπα...

Nikolaos
28-09-10, 14:55
Έχεις απόλυτο δίκιο. Η υποκειμενική και αντιεπιστημονική μου άποψη δεν ωφελεί την κοινότητα. Τα λέμε σε άλλο θέμα.
Πάντα φιλικά:wink:

Γιώργος Μ.
28-09-10, 14:58
Είδες εγώ δεν μίλησα για το ποτό, γιατί ξέρω ότι είσαι "καθηγητής του κρασιού" και δη τακτικός...:wink:

Greekψαλτης
28-09-10, 15:10
Είδες εγώ δεν μίλησα για το ποτό, γιατί ξέρω ότι είσαι "καθηγητής του κρασιού" και δη τακτικός...:wink:

Ωπα παιδες!! Το κρασακι και μαλιστα το ντοπιο καλο κανει:D:D:D Εννοειται ομως και αυτο με καποιο μέτρο.:p:p

nxavar
28-09-10, 16:28
Μου κάνει εντύπωση που δεν αναφέρθηκε το πιο απλό πράγμα: Η σωστή τοποθέτηση. Με σωστή τοποθέτηση ακόμα και με λίγο κουρασμένη φωνή λόγω κακής χρήσης της η φωνή ισιώνει και επανέρχεται. Λίαν παραμελημένη παράμετρος στο ψάλλειν σήμερα με αποτέλεσμα όλοι οι ψάλτες σήμερα να φοβούνται και να τρέμουν τα ψηλά τη στιγμή που οι Ναυπλιώτης, Πρίγγος, Στανίτσας δεν είχαν πρόβλημα να πιάνουν τα άνω ΔΗ με το κιλό, ακόμη και μέχρι μεγάλη ηλικία. Να προσθέσω ότι καλό για τη διατήρηση της φωνής είναι να ξεκινάμε στον όρθρο με χαμηλές βάσεις και να φτάνουμε στις τελικές (σε περίπτωση που αυτές θα είναι ψηλές) στο Πάσα Πνοή, σύμφωνα με την Πατριαρχική πρακτική.

Greekψαλτης
28-09-10, 18:54
...όλοι οι ψάλτες σήμερα να φοβούνται και να τρέμουν τα ψηλά τη στιγμή που οι Ναυπλιώτης, Πρίγγος, Στανίτσας δεν είχαν πρόβλημα να πιάνουν τα άνω ΔΗ με το κιλό, ακόμη και μέχρι μεγάλη ηλικία.

Η σωστη τοποθετηση της φωνης, μας βοηθα να αγγιξουμε τα φωνητικα μας ορια τα οποια λογω κακης χρησης δεν γνωριζουμε. Δεν μας δινει ομως επιπλεον βασεις περα απο τις δυνατοτητες μας. Τωρα ως προς τους 3 μεγαλους ψαλτες θα πω πως ιδιως ο Πριγγος (ο Στανιτσας εχασε τη φωνη του οταν μεγαλωσε και δεν ειχε εξαρχης τις ιδιες εκτασεις με τον Πριγγο), του οποιου ηχογραφησεις εχουμε σε μεγαλη ηλικια, ηταν ΦΩΝΑΡΑ!!! Δεν ειναι θεμα ελλειψης σωστης τοποθετησης αλλα κυριως ελλειψης παρομοιων φωνών.:wink:

nxavar
28-09-10, 19:28
Ο Στανίτσας έχασε την υψιφωνία του προς το τέλος της ζωής του λόγω των καταχρήσεων. Το φοβερό είναι ότι ακόμα και με τις τόσες καταχρήσης αυτές πέρασαν στη φωνή του όταν γενικότερα οι δυνάμεις του οργανισμού εξασθενούν. Δυστυχώς στις μέρες μας, την έλλειψη φωνητικών αντοχών αποδίδεται σε καταχρήσης και στη φύση. Δεν κοιτάει κανείς, δεν ξέρουν για την ακρίβεια οι περισσότεροι, ότι ο τρόπος με τον οποίο χρησιμοποιούν την φωνή τους είναι και αυτός ένας παράγοντας επιβάρυνσης. Η φωνητική δεν είναι μόνο για να φτάνουμε τα όρια της φωνής μας. Είναι και για να μπορούμε να την χρησιμοποιούμε χωρίς να κουραζόμαστε, ακόμα και όταν ψάλλουμε δυνατά.

Greekψαλτης
28-09-10, 20:08
Παλιοτερα κουραζονταν πολυ περισσοτερο οι ψαλτες και συγχρονως γυμναζαν καλυτερα τη φωνη τους ελλειψη μικροφωνικων εγκαταστασεων. Φυσικα και μου αρεσει να ψαλλω με καλη εγκατασταση αλλα δεν ξερω το κατα ποσο αυτο βοηθα στην εξελιξη της φωνης, αφου στις μερες μας και ιδιως σε καποιους ναους ψυθιριζεις και ακουγεσαι με την δυναμη 100 φωνων...:D

ilias nektarios
28-09-10, 20:24
Οσο μεγαλες φωνες και αν ειχαν καποιοι δεν σημαινει πως ηταν και ατρωτοι:D
Δεν ειναι καλο να εξιδανικευουμε καταστασεις και ατομα (γενικα μιλαω) διοτι ετσι δεν μπορουμε να εχουμε σωστη κριτικη ματια προκειμενου να εξαγουμε χρησιμα συμπερασματα.
Ο Στανιτσας εαν δεν κανω λαθος απο ενα σημειο και μετα εχασε τη φωνη του. Ο Χαριλαος για παραδειγμα ο οποιος και ταλαντο εχει αλλα και προσεχει αρκετα -απ'οσο μπορω να ξερω- ειναι πανω απο 80 και βαζει κατω 20!!:eek: Οπως και ο Καραμαναης ο οποιος σε ηλικια 90 ετων εγραφε ολοκληρο CD σε μια μερα.:wink:

O Στανιτσας ομως φιλε μου Γιαννη,απ'οσο ξερω δηλ. εκανε και τρομερες καταχρησεις!...
Λεγεται οτι ,ας πουμε την Κασσιανη(Πετρου) που εψαλλε στον Πατρ/κο Ναο,αμεσως μετα την απεδιδε και σε αλλον Ναο.Δεν ξερω ομως κατα ποσο αληθευει.
Δηλ. ας λαβαινουμε υποψην μας και τις φωνητικες καταχρησεις του καθενος,εκτος απο ποτα,τσιγαρα,κρυα νερα,κλπ.
Φυσικα και τα παραπανω,μετρανε και ειναι εξισου σημαντικα.:)

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ
28-09-10, 22:50
Πιστεύω ότι τα καλύτερα φάρμακα εκτός του μέτρου στην ζωή μας είναι και η ψυχολογία του ιεροψάλτου και ο 'αέρας' στο αναλόγιο.
Να μην μας καταβάλλει το άγχος και η πίεση.Αποτέλεσμα αυτού είναι η αδυναμία στην φωνή μας.Έχετε παρατηρήσει ότι όταν βλέπετε εφιάλτες αυτομάτως λόγω της πίεσης και του τρόμου εκμηδενίζεται η φωνή; Όταν η ψυχολογία μας είναι ανεβασμένη η φωνή μας βγαίνει δυνατή και άνετη;
Επίσης έχετε παρατηρήσει σε καθημερινή λειτουργία η απόδοσή σας ασχέτως της αυπνία σας,των καταχρήσεών σας κ.λ.π.είναι σε υψηλά επίπεδα λόγω της ανέσεώς σας στο αναλόγιο;

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΛΑΜΠΡΟΥ
28-09-10, 23:21
Λεγεται οτι ,ας πουμε την Κασσιανη(Πετρου) που εψαλλε στον Πατρ/κο Ναο,αμεσως μετα την απεδιδε και σε αλλον Ναο.Δεν ξερω ομως κατα ποσο αληθευει.

Φυσικά και αληθεύει. Το ίδιο έκανε και ο Πρίγγος, ίσως και ο Ναυπλιώτης. Το αυτό γινόταν και με τους Χαιρετισμούς. Δεν ξέρω εάν προλάβαιναν να πάνε και σε τρίτο ναό για την Κασσιανή. Εννοείται δε ότι πληρώνονταν αδρά από τους άλλους ναούς.

Greekψαλτης
28-09-10, 23:34
αυτό γινόταν και με τους Χαιρετισμούς. Δεν ξέρω εάν προλάβαιναν να πάνε και σε τρίτο ναό για την Κασσιανή. Εννοείται δε ότι πληρώνονταν αδρά από τους άλλους ναούς.

Τριτο Ναο?:confused: Καλα οι ακολουθιες υποτιθεται οτι αρχιζουν την ιδια ωρα σε ολους τους Ναους μιας πολης. Αυτοι πως προλαβαιναν να πουν και δευτερο τροπαριο της Κασσιανης. Το τριτο το θεωρω απιθανο.

Αντώνης Τίρυνθα
28-09-10, 23:49
Αγαπητοί φίλοι,

Παραπάνω έγραψα ότι ο ύπνος κάνει καλό.Θέλω να προσθέσω ότι καλό είναι να μην αργούμε το βράδυ να κοιμηθούμε.Όσο πιο νωρίς τόσο το καλύτερο.Το αποτέλεσμα θα είναι να κρατάμε τη φωνή μας υγιή και η απόδοση θα είναι καλύτερη.
Επίσης όταν ψέλνουμε,δεν πρέπει ποτέ να ψέλνουμε με το λαιμό ή τη μύτη,ούτε πρέπει να χρησιμοποιούμε τη φωνή μας προς τα μέσα(ελπίζω να καταλαβαίνετε τη εννοώ εδώ)ούτε να κάνουμε λαρυγγισμούς.Τα ίδια ισχύουν εννοείται ακόμα και αν γενικά τραγουδάμε ή ομιλούμε.Να φωνάζουμε δεν πρέπει.και επίσης πρέπει να λέμε στη βάση μας ένα οποιοδήποτε τροπάριο ή τραγούδι.Όσοι δεν φτάνουν κάποιες νότες δεν θα πρέπει να ζορίζουν τη φωνή για να τις φτάσουν.Σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται ειδικός καθηγητής φωνητικής-ορθοφωνίας που θα δείξει στο μαθητή όχι μόνο το πώς θα φτάσει τις νότες που δε φτάνει αλλά και τη σωστή τεχνική για να χρησιμοποιεί σωστά τη φωνή.Επίσης παίζει πάρα πολύ μεγάλο ρόλο το πώς πρέπει να αναπνέουμε.Πάρα πολύ βασικό.Και αυτό εννοείται ο ειδικός καθηγητής που ανέφερα θα το διδάξει.
Αν έχω την ευκαιρία θα σας παραθέσω και άλλες πληροφορίες.

nxavar
28-09-10, 23:56
Σε αυτό το σημείο να καταθέσω μια προσωπική μαρτυρία. Πριν 4 μήνες που με έπιασε ο ζήλος να βρω ψαλτήρι και να αξιοποιήσω τις ψαλτικές μου ικανότητες άρχισα παράλληλα να ψάλλω κατ' οίκον τουλάχιστον μια ώρα την ημέρα και μάλιστα όχι χαμηλοφώνως. Μετά από δέκα μέρες η φωνή μου κουράστηκε τόσο που σε χρειάστηκαν 5 - 6 μέρες σχετικής αφωνίας για να επανέλθει. Μετά από αυτό το περιστατικό, το οποίο διόλου με πτόησε, έψαλα μέχρι πρόσφατα καθημερινώς κοντά (όχι τουλάχιστον) στη μία ώρα και ουδέποτε κουράστηκε η φωνή μου, βγάζοντας μάλιστα άνετα ακολουθίες Κυριακής από τα τέλη Ιουλίου ως αριστερός. Εδώ και λίγο καιρό όπου βεβαιώθηκε η θέση μου ως αριστερός έχω παρατήσει λίγο την κατ' οίκον εξάσκηση αλλά βάσει των παραπάνω έβγαλα το συμπέρασμα ότι ένα ψάλτης πρέπει χρησιμοποιεί την φωνή του συχνότερα από το μία φορά την εβδομάδα προκειμένου αυτή να είναι σε καλή φόρμα. Διαφορετικά επιδιώκοντας να έχουμε την τέλεια φωνή ενώ την χρησιμοποιούμε τόσο αραία, έχοντας την όλο τον υπόλοιπο καιρό στο ψυγείο, μάλλον προσπαθούμε να θεραπεύσουμε μια κατάσταση που είναι εκ φύσεως προβληματική. Σημειωτέον ότι δεν έχω κάνει το παραμικρό για να βελτιώσω την απόδοση τις φωνής μου εκτός από το να την τοποθετώ σωστά και να τη γυμνάζω και καταναλώνω κατά μέσο όρο ένα ποτηράκι αλκοολ την ημέρα. Από κρασί και πάνω. Και λόγω της φύσεως της δουλειάς μου μιλάω σχεδόν όλη μέρα με κόσμο. Φοβερό;

Αντώνης Τίρυνθα
29-09-10, 00:11
Η αφωνία πάντως κάνει καλό για όσους έχουν κουράσει τη φωνή.

karandreas lazaros
29-09-10, 01:21
Και η κακή ποιότητα του θυμιάματος επίσης βλάπτει σοβαρά, καθώς επίσης και η κάπνα του κεριού από παραφίνη, σε στέλνει σπίτι σου. Προσοχή!!!

Greekψαλτης
29-09-10, 01:39
...

nxavar
29-09-10, 06:24
Επαναλαμβάνω ότι η σωστή τοποθέτηση της φωνής λύνει πολλά προβλήματα. Το πρόβημα με τα κεριά και το θυμίαμα το είχα και εγώ μέχρι που άρχισα να τοποθετώ σωστά τη φωνή μου. Δεν μπορώ να πω ότι έχω βρεθεί αντιμέτωπος με ακραίες συνθήκες αλλά γενικότερα συνθήκες καπνώ που μου δημιουργούσαν πρόβλημα τώρα τις αντιμετωπίζω με κάποια άνεση.

PavlosKouris
29-09-10, 10:45
Συμπέρασμα λοιπόν μέτρον άριστον,μελέτη κ χορταστικός νυχτερινός ύπνος απ΄οτι κατάλαβα. Όμως πειράζει ρε παιδιά που δεν μου αρέσει η χροιά της φωνής του Πρίγγου κ προτιμώ Στανίτσα-Θεοδοσόπουλο; Οχι το λέω γιατί περί προφύλαξης της φωνής τον έχετε όλοι παράδειγμα για τη υψιφωνία του κ πρέπει να αναφέρω πως δεν θα ήθελα να με παρομοιάζουν με τενόρο της Λυρικής"πω πω άκου πάνω κε για πλάκα έπιασε". Φυσικά δεν αμφισβητώ ότι το ύφος του είναι παραδοσιακό κ (απο τις μαρτυρίες) ήταν βαθιά πιστός όμως κ πάλι δεν μπορώ να ακούω τη φωνή του:D

Γιώργος Μ.
29-09-10, 11:53
Γούστα είναι αυτά βέβαια, αλλά μην ξεχνάτε δύο πράγματα:
α) δεν είναι η υψιφωνία το κυρίαρχο χαρακτηριστικό της φωνής του Πρίγγου, αυτό δηλαδή με βάση το οποίο θα τον συγκρίνατε με τους άλλους. Υπάρχουν και βαθύτερα χαρακτηριστικά.
β) σκεφθείτε ότι όλους τους άλλους τους έχουμε και σε καλύτερες ηχογραφήσεις και σε νεότερη ηλικία απ' ό,τι τον Πρίγγο.

Greekψαλτης
29-09-10, 11:54
δεν θα ήθελα να με παρομοιάζουν με τενόρο της Λυρικής "πω πω άκου πάνω κε για πλάκα έπιασε".

Μακαρι το παραπανω να ηταν δυνατο να το πουν και για μενα... δεν θα ειχα κανενα απολυτως παραπονο:D:D:p:p

tsak77
29-09-10, 12:02
Πιστεύω ότι πρέπει να πάψουμε να απολογούμαστε για τα γούστα μας, εφόσον αυτά δεν βλάπτουν κανέναν. Δεν θεωρώ ώριμο να μας αρέσει κάτι επειδή λέγεται Στανίτσας, Πρίγγος κλπ. Το ότι αυτό που λένε οι φωνές είναι δόγμα, δεν κάνει και τις ίδιες τις φωνές δόγμα, ούτε αιρετικούς όσους δεν αρέσκονται σε κάποιες από αυτές :wink:

Nikolaos
29-09-10, 13:56
Δεν μπορώ να αντισταθώ και θα παραθέσω κι άλλη μία αντιεπιστημονική άποψη. Ελπίζω ο πανεπιστήμονας φίλος Greekψάλτης να με συγχωρέσει.
Σήμερα οι περισσότεροι δίνουν βάση στη φωνή και όχι στο ύφος. Βγάζουν ψαλτάρες κάποιους καλλίφωνους όντως (ονόματα δε λέμε) και θεωρούν ως κακούς ψάλτες, φοβερούς εκτελεστές όπως τον κορυφαίο Σόμπατζη. Όταν έχει μάθει κανείς ότι ψαλτική εκτέλεση= γλυκανάλατη φωνούλα(κατά προτίμηση υψίφωνη), στουντιακός σούπερ ήχος και ηλεκτρονική υποστήριξη, τότε πως να τον αγγίξει μια παλιά κασσέτα του Παναγιωτίδη με παράσιτα ή ένας γατσουνισμένος δίσκος του Ναυπλιώτη.
Άσχετα λοιπόν με τη φωνή μας, ας μάθουμε ύφος και μετά από αυτό δεν θα ασχολούμαστε με το τί πρέπει να τρώμε, να πίνουμε και να εισπνέουμε.

Greekψαλτης
29-09-10, 14:20
Δεν μπορώ να αντισταθώ και θα παραθέσω κι άλλη μία αντιεπιστημονική άποψη. Ελπίζω ο πανεπιστήμονας φίλος Greekψάλτης να με συγχωρέσει.

Συγχωρεμενος!:p

ΥΓ. Δεν διεκδικησα ποτε για τον εαυτο μου τον τιτλο του πανεπιστημονα.:cool: Απλα σε συγκεκριμενο θεμα μετεφερα γνωστες επιστημονικες αποψεις τοις πασι ως οφειλα παρα τις δικες μου ορεξεις και αδυναμιες. Αν αυτο ενοχλει τοτε δεν φταιω εγω.:wink:

neoklis
29-09-10, 18:13
Σήμερα οι περισσότεροι δίνουν βάση στη φωνή και όχι στο ύφος. Βγάζουν ψαλτάρες κάποιους καλλίφωνους όντως (ονόματα δε λέμε) και θεωρούν ως κακούς ψάλτες, φοβερούς εκτελεστές όπως τον κορυφαίο Σόμπατζη. Όταν έχει μάθει κανείς ότι ψαλτική εκτέλεση= γλυκανάλατη φωνούλα(κατά προτίμηση υψίφωνη), στουντιακός σούπερ ήχος και ηλεκτρονική υποστήριξη, τότε πως να τον αγγίξει μια παλιά κασσέτα του Παναγιωτίδη με παράσιτα ή ένας γατσουνισμένος δίσκος του Ναυπλιώτη.
Άσχετα λοιπόν με τη φωνή μας, ας μάθουμε ύφος και μετά από αυτό δεν θα ασχολούμαστε με το τί πρέπει να τρώμε, να πίνουμε και να εισπνέουμε.

ταῦτα δὲ ἔδει ποιῆσαι, κἀκεῖνα μὴ ἀφιέναι. ...(ΚΑΤΑ ΛΟΥΚΑΝ 11:42 )

Είναι πολύ επικίνδυνο, καταστροφικό θα έλεγα, να χρησιμοποιούμε τα καλά που έχουμε (έχει κάποιος) για να δικαιολογήσουμε τα στραβά που έχουμε (έχει κάποιος). Αν επαινούμε κάτι αντιεπιστημονικό, κατηγορούμε την γνώση. Αν περιφρονούμε την καλλιφωνία προάγουμε την κακοφωνία. Αν δεν ασχολούμαστε με «το τί πρέπει να τρώμε, να πίνουμε και να εισπνέουμε» τότε ενθαρρύνουμε τις καταχρήσεις.
Μπορεί το ύφος είναι πολύ σημαντικό, ίσως και το σημαντικότερο (;) στοιχείο σ' ένα ψάλτη. Αυτό όμως δεν αναιρεί τις υπόλοιπες αλήθειες (επιστημονικές κι ας μη μας αρέσει) που κατατίθενται εδώ από τα διάφορα μέλη.

Nikolaos
29-09-10, 18:57
ταῦτα δὲ ἔδει ποιῆσαι, κἀκεῖνα μὴ ἀφιέναι. ...(ΚΑΤΑ ΛΟΥΚΑΝ 11:42 )

Είναι πολύ επικίνδυνο, καταστροφικό θα έλεγα, να χρησιμοποιούμε τα καλά που έχουμε (έχει κάποιος) για να δικαιολογήσουμε τα στραβά που έχουμε (έχει κάποιος). Αν επαινούμε κάτι αντιεπιστημονικό, κατηγορούμε την γνώση. Αν περιφρονούμε την καλλιφωνία προάγουμε την κακοφωνία. Αν δεν ασχολούμαστε με «το τί πρέπει να τρώμε, να πίνουμε και να εισπνέουμε» τότε ενθαρρύνουμε τις καταχρήσεις.
Μπορεί το ύφος είναι πολύ σημαντικό, ίσως και το σημαντικότερο (;) στοιχείο σ' ένα ψάλτη. Αυτό όμως δεν αναιρεί τις υπόλοιπες αλήθειες (επιστημονικές κι ας μη μας αρέσει) που κατατίθενται εδώ από τα διάφορα μέλη.

Αγαπητέ Νεοκλή,
δεν δικαιολόγησα τα στραβά μου. Γνωρίζω ότι η εξάρτησή μου από το τσιγάρο ή το ποτό είναι αμαρτία. Οι ενστάσεις μου βρίσκονται στα εξής δύο σημεία:
α)Η επιστήμη έχει πάντα δίκιο
β)Εφόσον Νικόλαε δε συμφωνείς με αυτά που είναι γενικώς κοινώς αποδεκτά, μην ξαναγράψεις τέτοιες καταστροφικές απόψεις.
Όσον αφορά το πρώτο η ιστορία μας διδάσκει πως πολλές φορές η επιστήμη κάνει σφάλματα. Ας μην χρησιμοποιούμε την επιστήμη ως επιχείρημα. Η επιστήμη επίσης λέει ότι το τσιγάρο πέρα από τον καρκίνο του πνεύμονα, έχει και θετικά όπως μείωση κατά 60 τοις εκατό των πιθανοτήτων για αλτσχάιμερ, μείωση πιθανότητας των νόσων πάρκινσον και τουρέτ(κοινώς "τικ"), προστασία από την ελκώδη κολίτιδα και το σύνδρομο άπνοιας(διακοπή αναπνοής στον ύπνο) κλπ κλπ. Ας αφήσουμε λοιπόν την επιστήμη κι ας μιλήσουμε με βάση τις απόψεις μας από τα βιώματά μας. Προσωπική μου άποψη είναι να μην το αρχίσει κάποιος καθόλου. Από τη στιγμή όμως που έχει αυτό το πάθος δεν το θεωρώ τόσο μεγάλο εμπόδιο για τη φωνή. Απόδειξη όλοι αυτοί οι μεγάλοι που προανέφερα.
Για το δεύτερο τώρα, ακόμη και να έγραφα ότι η σελήνη είναι το κέντρο του σύμπαντος και η γη και ο ήλιος γυρίζουν γύρω της, όσο αντιεπιστημονικό κι αν είναι πρέπει να σεβαστείτε την άποψή μου, όχι να τη δεχτείτε, απλά σεβαστείτε την. Αν είμασταν στο 1200 και σας μίλαγα για το ηλιοκεντρικό σύστημα το ίδιο θα μου λέγατε. Μη μιλάς. Προσπαθώ να βλέπω πέρα από τα στερεότυπα που έχουμε μάθει από τα μμε. Δεν επιβάλλω σε κανέναν την άποψή μου, απλά όποιος διαφωνεί ας μη μου δώσει σημασία.
Κλείνοντας θα σταθώ στη φράση "Αν επαινούμε κάτι αντιεπιστημονικό, κατηγορούμε την γνώση. Αν περιφρονούμε την καλλιφωνία προάγουμε την κακοφωνία". Δεν είναι έτσι φίλτατε. Αν δεν δέχομαι το μαύρο δε σημαίνει ότι είμαι με το άσπρο. Υπάρχει μια τεράστια ενδιάμεση γκάμα χρωμάτων...
Συγχωρέστε με για τη φλυαρία και την (αμπελο)σοφία μου.
Να είσαι καλά!

neoklis
29-09-10, 19:25
Αγαπητέ και φίλε Νικόλαε. Αν στην απάντηση μου διέκρινες οτιδήποτε που σε αφορά προσωπικά, σου ζητώ συγγνώμη, γιατί δεν υπήρχε καμιά τέτοια πρόθεση. Ίσως δεν έκανα σαφές ότι αναφερόμουν γενικά. Ούτε αναφερόμουν σε συγκεκριμένες «καταδικαστέες» συμπεριφορές. Ήθελα απλώς να ξεκαθαρίσω ότι δεν είναι δυνατόν στο όνομα κάποιου θετικού και επαινετού χαρακτηριστικού (εδώ για το ύφος) να εκφραζόμαστε αρνητικά ή απλώς περιφρονητικά (σαν να μην έχει και τόση σημασία), για κάτι που κατά γενική ομολογία είναι καλό και θετικό (όπως είναι η καλλιφωνία, η προαγωγή της γνώσης μέσω της επιστήμης, η αποφυγή καταχρήσεων κλπ.) γιατί αυτό αποτελεί σπρώξιμο προς την αντίθετη κατεύθυνση, και δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνεται αυτό.
Ασφαλώς δεν υπάρχει μόνο μαύρο και άσπρο. Όλος ο αγώνας μας γίνεται μέσα σ' ένα γκρίζο τοπίο, απ' το οποίο παλεύουμε να απαλλαγούμε. Όμως όταν βλέπουμε ένα καλό οφείλουμε, νομίζω, να το επαινούμε.

Nikolaos
29-09-10, 20:37
Φυσικά δε διέκρινα κάτι τέτοιο, είναι γνωστό το ήθος σου φίλτατε(κι αν κάποτε διαφωνήσαμε εξαιτίας αυτού του ήθους με κέρδισες). Συμφωνώ γενικά με τις απόψεις σου, χωρίς όμως να θέλω να γίνομαι απόλυτος. Επέτρεψέ μου να παραθέσω χάριν αστεϊσμού ένα "επιστημονικότατο":D επιχείρημα που βρήκα στο διαδίκτυο:
"Ο καπνιστής είναι προσαρμοσμένος στο να ζει περισσότερο στο περιβάλλον των μεγαλουπόλεων. Έρευνες έδειξαν ότι τα γονίδια των καπνιστών είναι αυτά που κυριαρχούν στη φυσική επιλογή και ότι μόνο οι απόγονοι των σημερινών καπνιστών θα είναι αυτοί που θα μπορούν σε μερικούς αιώνες να αναπνεύσουν στη βρωμο-ατμόσφαιρα που θα έχει δημιουργηθεί"

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΛΑΜΠΡΟΥ
29-09-10, 20:43
Τριτο Ναο? Καλα οι ακολουθιες υποτιθεται οτι αρχιζουν την ιδια ωρα σε ολους τους Ναους μιας πολης. Αυτοι πως προλαβαιναν να πουν και δευτερο τροπαριο της Κασσιανης. Το τριτο το θεωρω απιθανο.

Στο Πατριαρχείο ξεκινούσαν ενωρίτερα. Οι δε ναοί τους οποίους επρόκειτο να επισκεφθούν αργότερα οι άρχοντες μπορούσε να καθυστερήσουν τις ακολουθίες. Εάν ενθυμούμαι καλώς, νομίζω πως κάπου έχω διαβάσει ότι ξανάψαλλαν και τους κανόνες μέχρι να φθάσουν οι άρχοντες.

dimskrekas
29-09-10, 20:58
Τριτο Ναο? Καλα οι ακολουθιες υποτιθεται οτι αρχιζουν την ιδια ωρα σε ολους τους Ναους μιας πολης. Αυτοι πως προλαβαιναν να πουν και δευτερο τροπαριο της Κασσιανης. Το τριτο το θεωρω απιθανο.

Στο Πατριαρχείο ξεκινούσαν ενωρίτερα. Οι δε ναοί τους οποίους επρόκειτο να επισκεφθούν αργότερα οι άρχοντες μπορούσε να καθυστερήσουν τις ακολουθίες. Εάν ενθυμούμαι καλώς, νομίζω πως κάπου έχω διαβάσει ότι ξανάψαλλαν και τους κανόνες μέχρι να φθάσουν οι άρχοντες.

Βλέπε σχετικώς τί συνέβη τω 1957ω έτει (http://analogion.com/forum/showpost.php?p=51236&postcount=6)εν τη Πόλει... με αφορμή ηχογράφηση που ανήρτησες εσύ, Κωνσταντίνε (http://analogion.com/forum/showthread.php?t=7400)

skoum_k
29-09-10, 21:16
Επαναλαμβάνω ότι η σωστή τοποθέτηση της φωνής λύνει πολλά προβλήματα. Το πρόβημα με τα κεριά και το θυμίαμα το είχα και εγώ μέχρι που άρχισα να τοποθετώ σωστά τη φωνή μου. Δεν μπορώ να πω ότι έχω βρεθεί αντιμέτωπος με ακραίες συνθήκες αλλά γενικότερα συνθήκες καπνώ που μου δημιουργούσαν πρόβλημα τώρα τις αντιμετωπίζω με κάποια άνεση.

Να επαναλάβω στο σημείο αυτό για ακόμα μια φορά το συμπέρασμα από τα όσα αναφέρονται για την ανθρώπινη φωνή στο βιβλίο "Θεωρεία και πράξις της βυζαντινής εκκλησιαστικής μουσικής του κ. Δημητρίου Γ. Παναγιωτόπουλου στο κεφάλαιο ΚΓ':
"...Ως εν συμπεράσματι λέγομεν ότι φωνή, η οποία εξέρχεται αβιάστως και φυσικώς, σχηματίζεται δε εντέχνως, ούτε καταπονείται, ούτε φθείρεται, ούτε γηράσκει ευκόλως."

karastamatis ioannis
29-09-10, 21:37

Σωστοοοοοοςςςς!!!

Γιώργος Μ.
30-09-10, 08:54
Πάντως, Νικόλαε, κι αν ακόμα το τσιγάρο βελτιώνει τη φωνή σου (το έχω ακούσει από πολλούς και το πιστεύω), ωστόσο ανεβάζει δραματικά τις πιθανότητες εμφάνισης καρκίνου του πνεύμονα κι αυτός είναι λόγος να προσπαθήσεις να το κόψεις. Φιλικά σου μιλώ, ξέροντας πόσο καλός άνθρωπος είσαι και νοιάζεσαι την οικογένειά σου, κι αν το κάνω δημόσια κι όχι με ΠΜ (συγγνώμη γι' αυτό) είναι γιατί θα ήθελα να το δουν πολλοί.

ΥΓ Ειδικά στο φόρουμ αυτό η αρρώστια αυτή μας έχει πονέσει.

Greekψαλτης
30-09-10, 09:15
Επειδη ο φιλος Νικολαος ενοχληθηκε απο το μνμ μου οπου ανεφερα πως σωστο και λογικο ειναι σε θεματα που επαφιονται την υγεια μας να μεταφερουμε τεκμηριωμενες επιστημονικες αποψεις και επειδη βλεπω οτι το συνεχιζει και παει να ξεφυγει και αυτο το θεμα χωρις να υπαρχει λογος, θα του ζητησω ειλκρινα δημοσια συγγνωμη που προσεβαλλα τις συνηθειες του. Θα πρεπει ομως να ξερεις φιλε Νικο πως η υπευθυνη σταση σε συζητησεις που γινονται εις γνωσιν πολλων και μαλιστα μεσω γραπτου λογου δεν ειναι ελλειψη ηθους.:cool: Εαν τωρα εχεις ακουσει πως το τσιγαρο θα σε ωφελησει καπου ή στο μακρυνο μελλον, οπου θα εχει μολυνθει τρομερα η ατμοσφαιρα, ειναι αλλο θεμα και σηκωνει πολυ συζητηση και αμφιβαλλω το κατα ποσο ειναι μή κατευθυνομενες αυτες οι ερυνες.
Επι του παροντος συζηταμε για τις επιπτωσεις που εχει το καπνισμα στις φωνητικες χορδες. Εδω τα πραγματα ειναι γνωστα και συγκεκριμενα. Δεν υπαρχει αντιθετη ερευνα. Επομενως κακως διαμαρτυρεσαι. Εαν σε θεματα υγειας απορριπτουμε επιστημονικα ιατρικα δεδομενα και μαλιστα σε ενα δημοσιο διαλογο οπου μπορει να επηρεασουμε λανθασμενα καποιον τοτε υπαρχει προβλημα. Σε τετοια θεματα και ειδικα για το τσιγαρο δεν μου αρεσει να χαιδευω τα αυτια κανενος. Εαν τωρα αυτο φιλε Νικο το θεωρεις κακια και ελλειψη ηθους τοτε ναι, δηλωνω ενοχος.:cool:

Γιώργος Μ.
30-09-10, 09:31
Γιάννη, κοίτα τώρα τι γίνεται: ένα πραγματικά σημαντικό θέμα έγινε προσωπικό ανάμεσα σε 2 και δη εξαιτίας φραστικών διατυπώσεων. Έτσι χάνουμε την ουσία. Ας ξεφύγουμε λίγο απ' αυτό.

Greekψαλτης
30-09-10, 09:45
... ένα πραγματικά σημαντικό θέμα έγινε προσωπικό ανάμεσα σε 2 και δη εξαιτίας φραστικών διατυπώσεων.

Αυτο προσπαθω να αποτρεψω και εγω φιλε Γιωργο τονιζοντας (με πραγματικο ενδιαφερον) πως σε θεματα υγειας πανω απ'ολα ειναι η επιστημονικη αληθεια:wink:

Nikolaos
30-09-10, 14:12
Όχι σε καμμία περίπτωση δεν έγινε κάτι προσωπικό. Πολλές φορές είναι λογικό να γίνονται παρεξηγήσεις γιατί είμαστε άνθρωποι με αισθήματα και αδυναμίες και όχι ρομπότ.
Όμως ξαναλέω δε με ενοχλεί να αντικρούσει κάποιος την άποψή μου (όσο ακόμη δεν είμαι πάπας Ρώμης για να έχω το αλάθητο:p), απλά δεν δέχομαι την "επιστημονική αλήθεια".Δικαίωμα μου σωστά;:wink: Και δε νομίζω ότι επιρρεάζει κάποιον αυτό. Ενήλικες και σώφρονες είστε, εγώ θα σας επιρρεάσω;
Αυτό που με πειράζει είναι οι δογματισμοί: το τσιγάρο σκοτώνει, η δημοκρατία είναι καλή, πρέπει να πετάς το τσίγκινο στον μπλε κάδο, οι αλβανοί είναι κλέφτες και οι έλληνες ο εκλεκτός λαός, οι ξανθιές γαλανομάτες είναι πιο όμορφες κλπ κλπ.
Όσον αφορά τα πάθη μου που ξέρεις; Μπορεί να τα έχω για να μην υπεραίρωμαι...
Και κάτι εντός θέματος: το να νοιάζομαι για τη φωνή μου ξεκινάει από το νοιάζομαι για την ψυχή μου. Όταν έχεις καλή ψυχολογία αποδίδεις τέλεια. Αυτό που έλεγε ο Άρχοντας Λυκούργος (ο Πετρίδης φυσικά):
"Ο ψάλτης για να αποδώσει, πρέπει να νιώθει ελεύθερος"

Greekψαλτης
30-09-10, 14:21
..οι ξανθιές γαλανομάτες είναι πιο όμορφες...
Αυτο ειναι μυθος. Συμφωνω και επαυξανω.:p:D:D Το τσιγαρο ομως σκοτωνει φιλε Νικο:wink::D:D

souldatos
30-09-10, 14:51
Απαντώ εδώ σε μερικά θέματα που δεν απαντήθηκαν, βασισμένος σε συμβουλές από το ζεύγος Σώχου, αλλά και από δικές μου διαπιστώσεις (οι οποίες παρατίθενται ως γενικές προτροπές και όχι ως δόγμα):

Νερό: Πίνουμε πολύ νερό σε καθημερινή βάση για να είναι πάντα υγρές οι χορδές. Την ώρα όμως που ψέλνουμε αποφεύγουμε το πολύ νερό γιατί μας φουσκώνει και εμποδίζει την αναπνοή. Για να μην ξεραθεί το στόμα, μπορούμε κάπου κάπου να πίνουμε μικρές μικρές γουλιές (σταγόνες). Έτσι υγραίνουμε τις χορδές χωρίς να φουσκώνουμε.

Αλκοόλ: Το αλκοόλ ζεσταίνει και υπεραιματώνει το λαιμό και μας δίνει την αίσθηση ότι έχει ζεσταθεί η φωνή μας και μπορούμε να ψάλλουμε καλύτερα. Τα αποτελέσματα της καταπόνησης τα πληρώνουμε μετά το πέρας της δράσης του, όπου συνειδητοποιούμε ότι η αίσθηση ανοίγματος της φωνής ήταν καθαρά επιφανειακή. Ουσιαστικά δρα όπως η κορτιζόνη, σε πιο ήπια βέβαια μορφή.

Καραμέλες: Αποφεύγουμε σε κάθε περίπτωση τις καραμέλες λαιμού, ειδικά αυτές που διαφημίζονται στην τηλεόραση :wink:. Όπως το αλκοόλ, δίνουν μια προσωρινή επιφανειακή αίσθηση ανοίγματος του λαιμού, κατά τη διάρκεια της οποίας μπορεί να κάνουμε ζημιά στις χορδές. Οι κοινές όμως καραμέλες που απλά δημιουργούν σάλιο μπορεί να βοηθήσουν, αρκεί να μην τις τρώμε ακριβώς πριν ψάλλουμε και πνιγόμαστε στο σάλιο μας.

Καφές: Ο ελληνικός αφήνει κατακάθια στo λαιμό και ενδέχεται να δημιουργήσει συνεχή ενόχληση. Παραμένει μια διαρκής αίσθηση ότι κάτι έχει κολλήσει στις χορδές και αναγκάζει πολλούς να καταφεύγουν σε ξερόβηχα.

Τσιγάρο: Το κάπνισμα γενικά βαραίνει τον ήχο με άγαρμπο τρόπο. Αρχικά κάνει τη φωνή πιο μπάσα και σιγά σιγά δημιουργεί γρέζι. Επίσης επηρεάζει την αναπνοή και την αντοχή. Κάθε φωνή πάντως έχει άλλες αντοχές.

Κρύο/ζεστό: Αποφεύγουμε τις απότομες εναλλαγές θερμοκρασίας στις χορδές. Όταν οι χορδές είναι ζεστές, καλύτερα να πιούμε δροσερό νερό αντί για παγωμένο.

Ευκάλυπτος/vix: Ο ευκάλυπτος που αναφέρθηκε παραπάνω χρησιμοποιείται μόνο σε περίπτωση γενικού μπουκώματος και πάντα πριν κουκουλωθούμε στο κρεβάτι. Δεν επιτρέπεται καμιά ομιλία μετά τη χρήση του.

Όταν έχει κολλήσει κάτι στο λαιμό: Αν είναι φλέγμα που έχει κολλήσει στις χορδές, θα φύγει με ένα μικρό ξερόβηχα. Αν δε φύγει, τότε ίσως να είναι κάποιο προσωρινό φούσκωμα στις χορδές. Πίνουμε μια γουλιά νερό και καταπίνουμε για να δροσιστούν οι χορδές. Αποφεύγουμε τον πολύ βήχα που εκτός από ζημιά στις χορδές κάνει και ζημιά στα αυτιά (των ακροατών).

Βραδινό φαγητό: Δεν τρώμε ποτέ βαριά πριν πάμε για ύπνο, είτε έχουμε να ψάλλουμε είτε όχι.

Ύπνος: Ο πολύς ύπνος κάνει καλό στη φωνή αλλά και στο διάφραγμα. Αν όμως επιστρέψουμε από το ξενύχτι μια ώρα πριν την εκκλησία, καλύτερα να μην κοιμηθούμε, καθώς όχι μόνο δε θα ξεκουραστούμε αλλά θα "κάτσουν" και οι χορδές και το σώμα και άντε να σηκωθούν ξανά. Χαρακτηριστικά αναφέρω ότι όταν έκανα φωνητική πρωί πριν από εσπερινό σε πανηγύρι, ο κ. Σώχος δε μου επέτρεπε να κοιμηθώ το μεσημέρι.

Αυτά, ως σύνοψη των όσων αναφέρθηκαν.

Greekψαλτης
30-09-10, 15:06
Καφές: Ο ελληνικός αφήνει κατακάθια στις χορδές και ενδέχεται να δημιουργήσει συνεχή ενόχληση. Παραμένει μια διαρκής αίσθηση ότι κάτι έχει κολλήσει στις χορδές και αναγκάζει πολλούς να καταφεύγουν σε ξερόβηχα.

ο κ. Σώχος δε μου επέτρεπε να κοιμηθώ το μεσημέρι.

Μια παρατηρηση στα πολυ χρησιμα που μας ειπατε. Ο καφες οπως και οτιδηποτε τρωμε δεν μπορει να κολλησει στις χορδες διοτι απο εκει περναει μονο αερας. Απλως ταλαιπωρειται ο λαρυγγας και αυτο μας επηρεαζει εννοειτα αρκετα.
Ως προς τον υπνο, εχει να κανει με την ιδιοσυγκρασια του καθενος. Δεν αναφερομαι φυσικα στον βραδυνο ο οποιος ειναι απαραιτητος.

nxavar
30-09-10, 15:06
... πως σε θεματα υγειας πανω απ'ολα ειναι η επιστημονικη αληθεια:wink:
Αυτό δεν ισχύει, η ίδια η επιστήμη σε πολλά ζητήματα έχει ακυρώσει τον εαυτό της σε θέματα υγείας, λόγω της πολυπλοκότητας του ανθρώπινου οργανισμού και την μη επαλήθευση των συμπερασμάτων σε αρκετά μεγάλο βάθος χρόνου. Οπότε οι δεύτερες γνώμες που βασίζονται σε ανθρώπινες εμπειρίες είναι πάντα ευπρόσδεκτες. Ακόμα και η επιστήμη κάνει λάθη ...

Greekψαλτης
30-09-10, 15:16
.. η ίδια η επιστήμη σε πολλά ζητήματα έχει ακυρώσει τον εαυτό της σε θέματα υγείας..
Σωστο! Αναθεωρει τα δεδομενα της, κατι το οποιο δεν μειωνει την αξια της επιστημης καθως οσο προχωρα (η επιστημη) λογικο ειναι να ερχομαστε αντιμετωποι με νεα πραγματα και μας παραθετει νεα επιστημονικα παντα δεδομενα. Δεν πιστευω να υπαρχει καποιος που σε θεματα υγειας να συμβουλευεται τον φιλο του η το γειτονα του. Τα αυτονοητα θα λεμε τωρα?:cool:

Nikolaos
30-09-10, 15:23
Δεν πιστευω να υπαρχει καποιος που σε θεματα υγειας να συμβουλευεται τον φιλο του η το γειτονα του

Εγώ συμβουλεύομαι τον παππού μου. Αλλά για ότι κι αν του πω (πονοκέφαλο, πονόλαιμο, πονόδοντο, πυρετό, αυπνία, κατάθλιψη, στοματικές διαταραχές κλπ κλπ) πέρνω πάντα την ίδια απάντηση: "Τσίπουρο παιδί μου!":D:D:D

Greekψαλτης
30-09-10, 15:46
Εγώ συμβουλεύομαι τον παππού μου. Αλλά για ότι κι αν του πω (πονοκέφαλο, πονόλαιμο, πονόδοντο, πυρετό, αυπνία, κατάθλιψη, στοματικές διαταραχές κλπ κλπ) πέρνω πάντα την ίδια απάντηση: "Τσίπουρο παιδί μου!":D:D:D
Ωραιος ο παππους!!:D:D
Ευχομαι φιλε Νικο να εισαι παντα γερός -οπως το αυτο ευχομαι και για ολο το κοσμο- και να μην χρειαστει ποτε να συμβουλευτεις το παππου σου για κατι αλλο περα απο πονοκέφαλο, πονόλαιμο, πονόδοντο, πυρετό, αυπνία, διοτι τοτε δεν ξερω το κατα ποσο θα σε βοηθησει το τσιπουρο.:wink:

nxavar
30-09-10, 16:16
Δεν πιστευω να υπαρχει καποιος που σε θεματα υγειας να συμβουλευεται τον φιλο του η το γειτονα του.
Η τεράστια υπέρ της επιστήμης προπαγάνδα που έχει ξεκινήσει από τον καιρό του Διαφωτισμού και συνεχίζεται αμείωτα μέχρι σήμερα έχει κάνει τους περισσότερους να έχουν την επιστήμη ως μόνη πηγή αλήθειας. Παρά ταύτα, σύμφωνα με το παραπάνω λογικό επιχείρημα που ανέφερα η επιστήμη δεν είναι 100% αξιόπιστη οπότε δεν είναι και τελείως λάθος να ρωτάμε που και που και τον παππού μας ή να μαθαίνουμε τι κάνανε ή τι συνέβαινε με τους πιο παλιούς. Σε σύνδεση με το θέμα του τρέχοντος νήματος και με βάση τα εσχάτως λεχθέντα περί επιστήμης μπορούμε έχοντας σαν παράδειγμα τους πιο παλιούς να θεωρήσουμε ότι όλες αυτές οι ιατρικές συμβουλές περί διατήρησησης της φωνής, τουλάχιστον στο θέμα της διατροφής, δεν ισχύουν απόλυτα. Αλλιώς πώς εξηγείται ότι πριν 200 - 300 ή 1000 χρόνια έβγαζαν οι ψάλτες Μεγάλη Εβδομάδα σε μεγάλες εκκλησίες όπου έπρεπε να φωνάζουν τηρώντας παράλληλα ξηροφαγία; Και μάλιστα τι στιγμή που λέγαν όλα τα μέλη αργά και πλήρη λαρυγγισμών; Τι ήταν αυτοί, εξωγήινοι;

Greekψαλτης
30-09-10, 16:27
Η τεράστια υπέρ της επιστήμης προπαγάνδα που έχει ξεκινήσει από τον καιρό του Διαφωτισμού και συνεχίζεται αμείωτα μέχρι σήμερα έχει κάνει τους περισσότερους να έχουν την επιστήμη ως μόνη πηγή αλήθειας.
1ον Δεν δεχομαι ως μονη πηγη αληθειας την επιστημη διαφορετικα δεν θα ημουν Χριστιανος Ορθοδοξος:wink: Και δευτερον σας ζητώ να εφοσον καποιοι αναφερεστε στα λεγομενα μου να κοιταξετε το τι γραφω. Δεν αναλυουμε φιλοι μου τα της επιστημης εδω. Μιλαμε-ω για το τσιγαρο και την επιπτωση του συγκεκριμενα στις χορδες! Ελεος δηλ.
Εαν δεν δεχεστε ουτε αυτο καποιοι, τοτε δικαιωμα σας. Δημοκρατια εχουμε.

nxavar
30-09-10, 16:32
Εδώ γίνεται συζήτηση γενικά περί των παραγόντων που επηρεάζουν την υγεία και ευρωστία του "λαιμού". Όχι συγκεκριμένα για το τσιγάρο.

Greekψαλτης
30-09-10, 16:35
Εγω αναφερθηκα συγκεκριμενα στο τσιγαρο οταν εκανα λογο περι επιστημης και καποιοι με αφορμη τα λεγομενα μου επεκταθηκαν γι'αυτο και διευκρινιζω για ακομη μια φορα....:cool: Και θα επρεπε να δινουμε μεγιστη βαρυτητα σε αυτο διοτι μαζι με τη κακη χρηση ειναι 2 απο τους παραγοντες που επηρεαζουν αμμεσα και θανασιμα τη φωνη! Αφου οπως ξερουμε μονο αερας (και επομενως καπνος) περνά μεσα απο τις χορδες ερχομενος σε αμμεση επαφη με αυτες. Ουτε φαγητο ουτε τιποτε αλλο! Αυτα επηρεαζουν το λαρυγγα.

nxavar
30-09-10, 16:42
Η επέκταση του θέματος στα περί επιστήμης έδωσε την ευκαιρία σε κάποιος να αμφισβητήσουν περισσότερα για την επιστήμη απ' ότι απλά στο τσιγάρο. Πάντα ως προς τα πορίσματά της περί της φωνής. Οπότε πάλι εντός θέματος είμαστε. (Ευλόγησα λίγο τα γένια μου αλλά, τι να κάνω, μερικές φορές πρέπει να γίνεσαι και συνήγορος του ευατού σου. Δυστυχώς.)

Greekψαλτης
30-09-10, 16:45
Εγω για αλλο απορω... Δεν υπαρχουν ιατροι στο φορουμ να μιλησουν?:confused:

nxavar
30-09-10, 16:46
Μεταφέρθηκαν ιατρικές γνώμες. Αυτό αρκεί.

simos
30-09-10, 16:47
Εγω για αλλο απορω... Δεν υπαρχουν ιατροι στο φορουμ να μιλησουν?:confused:

Μπορείτε να μιλήσετε στον κ. Ναούμ? θα σας λύσει αρκετές απορίες. Τώρα είναι και πρόεδρος του συλλόγου, ταμάμ μας ήρθε!

ilias nektarios
30-09-10, 16:55
Αγαπητοί φίλοι,

Παραπάνω έγραψα ότι ο ύπνος κάνει καλό.Θέλω να προσθέσω ότι καλό είναι να μην αργούμε το βράδυ να κοιμηθούμε.Όσο πιο νωρίς τόσο το καλύτερο.Το αποτέλεσμα θα είναι να κρατάμε τη φωνή μας υγιή και η απόδοση θα είναι καλύτερη.
Επίσης όταν ψέλνουμε,δεν πρέπει ποτέ να ψέλνουμε με το λαιμό ή τη μύτη,ούτε πρέπει να χρησιμοποιούμε τη φωνή μας προς τα μέσα(ελπίζω να καταλαβαίνετε τη εννοώ εδώ)ούτε να κάνουμε λαρυγγισμούς.Τα ίδια ισχύουν εννοείται ακόμα και αν γενικά τραγουδάμε ή ομιλούμε.Να φωνάζουμε δεν πρέπει.και επίσης πρέπει να λέμε στη βάση μας ένα οποιοδήποτε τροπάριο ή τραγούδι.Όσοι δεν φτάνουν κάποιες νότες δεν θα πρέπει να ζορίζουν τη φωνή για να τις φτάσουν.Σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται ειδικός καθηγητής φωνητικής-ορθοφωνίας που θα δείξει στο μαθητή όχι μόνο το πώς θα φτάσει τις νότες που δε φτάνει αλλά και τη σωστή τεχνική για να χρησιμοποιεί σωστά τη φωνή.Επίσης παίζει πάρα πολύ μεγάλο ρόλο το πώς πρέπει να αναπνέουμε.Πάρα πολύ βασικό.Και αυτό εννοείται ο ειδικός καθηγητής που ανέφερα θα το διδάξει.
Αν έχω την ευκαιρία θα σας παραθέσω και άλλες πληροφορίες.

Δε θα διαφωνησω για τον υπνο,αλλα εναν καφε, ή ενα ποτο,να μην πιουμε το βραδυ, βρε αδερφε;...:wink:
Αν κοιμηθω πολυ νωρις,θα νυσταζω χοιροτερα την αλλη μερα!...:p:D

souldatos
01-10-10, 13:43
πώς εξηγείται ότι πριν 200 - 300 ή 1000 χρόνια έβγαζαν οι ψάλτες Μεγάλη Εβδομάδα σε μεγάλες εκκλησίες

Μήπως ήταν και 200-300 σε κάθε εκκλησία και μοιράζονταν το φόρτο; :wink:

Ή μήπως από τους 1000 που ασχολούνταν με βυζαντινή μουσική σε κάθε πόλη, απλά ξεχώριζαν αυτοί με τις πιο δυνατές φωνές; :wink:

Ποιος μας λέει ότι δεν υπήρχαν και άλλοι 10 με τη γλυκύτητα του Στανίτσα που απλά δεν είχαν την ένταση για να ξεχωρίσουν;...

ΥΓ. Ας μου συγχωρεθεί η υπερβολή στα νούμερα... :)

skoum_k
02-10-10, 12:39
Αν διαβάσει κανείς το παρακάτω άρθρο του Παναγιώτη Παναγιωτουνάκου, Χειρούργου Ωτορινολαρυγγολόγου που βρήκα στο διαδίκτυο θα πάρει και επιστημονικά απαντήσεις σε όσα σωστά προαναφέρθηκαν.

Οι παρακάτω συμβουλές απευθύνονται σε όλους όσους ενδιαφέρονται για την σωστή φροντίδα της φωνής τους

1. ΕΝΥΔΑΤΩΣΗ:
Είναι πολύ μεγάλης σημασίας η πόση πολλών υγρών ημερησίως. Προσοχή όμως στα καφεϊνούχα και αλκοολούχα ποτά γιατί αυτά προκαλούν αφυδάτωση τόσο γενικευμένη όσο και ειδικότερα στις φωνητικές χορδές πράγμα το οποίο θα πρέπει πάση θυσία να αποφευχθεί. Σαν εναλλακτική λύση προτείνεται η πόση μη καφεϊνούχων ποτών ή διαφορετικά η πόση ενός ποτηριού νερού για κάθε φλιτζάνι καφέ που πίνουμε. Πολλές φορές η χρήση ενός υγραντήρα θα βοηθήσει στην ενυδάτωση. Ένα άλλο σημείο που θα πρέπει να προσέξουν οι επαγγελματίες φωνής είναι τα αεροπορικά ταξίδια και αυτό διότι ο αέρας στο εσωτερικό του αεροπλάνου είναι πολύ ξηρός. Σε αυτή την περίπτωση η πόση μέχρι και οκτώ (8) ποτηριών μη αλκοολούχου ποτού για κάθε ώρα πτήσης, θα βοηθήσει στην αποφυγή αφυδάτωσης των φωνητικών χορδών.

2. "ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ" ΛΑΙΜΟΥ:
Οι απόπειρες καθαρισμού του λαιμού, λόγω της παρουσίας υπερβολικής ποσότητας βλέννας, ή το πιο συχνό, λόγω συνήθειας, προκαλεί τραυματισμό στις φωνητικές χορδές, και θα πρέπει να αποφεύγεται όσο περισσότερο δυνατόν.

3. ΧΡΗΣΗ ΦΑΡΜΑΚΩΝ:
Αντιϊσταμινικά: Συνήθως χρησιμοποιούνται για την καταπολέμηση της αλλεργικής ρινίτιδας, προκαλούν όμως μεγάλη ξηρότητα των βλεννογόνων, πράγμα το οποίο, όπως ήδη αναφέρθηκε, πρέπει να αποφεύγεται. Εναλλακτικά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μόνο κορτιζονούχα ρινικά spray, που και αποτελεσματικά είναι στην αντιμετώπιση της αλλεργίας και ξηρότητα των φωνητικών χορδών δεν προκαλούν.
Αναλγητικά: Η ασπιρίνη και τα παράγωγα της καθώς και άλλα μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη φάρμακα, είναι δυνατόν να προκαλέσουν μικροαιμορραγίες και καλό είναι να αποφεύγονται. Αντί αυτών μπορεί να χρησιμοποιηθεί παρακεταμόλη (Depon) σαν αναλγητικό.
Βλεννολυτικά: Η χρήση των βλεννολυτικών ουσιών, υποβοηθά την ρευστοποίηση των παχύρρευστων βλεννωδών εκκρίσεων και κατ' αυτόν τον τρόπο προάγει την αποβολή τους από τους βρόγχους. Συνιστώνται ιδιαίτερα στους τραγουδιστές που υποφέρουν από παχύρρευστες εκκρίσεις, οπισθορρινική έκκριση και που αναγκάζονται να "καθαρίζουν" συχνά το λαιμό τους
Αντισυλληπτικά: Η χρήση των αντισυλληπτικών σκευασμάτων που περιέχουν προγεστερόνη σαν κύριο συστατικό τους, θα πρέπει να αποφεύγεται διότι είναι δυνατόν να προκαλέσει "ανδροποίηση" του γυναικείου λάρυγγα με αποτέλεσμα την απώλεια της ανώτερης μουσικής και φωνητικής κλίμακας.

4. ΓΑΣΤΡΟ-ΟΙΣΟΦΑΓΙΚΗ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ
Η αναγωγή του όξινου περιεχομένου του στομάχου προς τον οισοφάγο και το λάρυγγα, είναι ιδιαίτερα συχνή στους τραγουδιστές και επιδεινώνεται σε καταστάσεις stress καθώς και στις περιπτώσεις αργοπορημένου βραδυνού φαγητού. Συνιστάται η χρήση κάποιου από τα ευρέως κυκλοφορούντα στο εμπόριο αντιοξίνου σκευάσματος, η αποφυγή λήψεως γεύματος 3-4 ώρες πριν την κατάκλιση καθώς και η ανύψωση της κεφαλής του κρεβατιού κατά 20-30 εκατοστά.

5. ΑΠΟΦΥΓΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ !!!!!!!

6. ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΦΩΝΗΤΙΚΗΣ ΥΓΙΕΙΝΗΣ:
Διατήρηση καλής γενικής κατάστασης.
Αναπαύεστε αρκετά. Σε περίπτωση κρυολογήματος η λαρυγγίτιδας συμβουλευτείτε αμέσως τον ειδικό ιατρό.
Ασκηθείτε συχνά.
Διατηρείστε μια ισορροπημένη δίαιτα που να περιλαμβάνει λαχανικά, φρούτα και τροφές ολικής αλέσεως.
Διατηρείστε την σωστή ενυδάτωση του σώματος, πίνοντας 7-9 ποτήρια νερό την ημέρα.
Αποφύγετε τη ξηρασία που δημιουργεί ο κλιματισμός σε εσωτερικούς χώρους.
Αποφύγετε την εισπνοή μολυσμένου αέρα.

7. ΠΡΑΚΤΙΚΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΧΡΗΣΕΩΣ ΦΩΝΗΣ:
Μάθετε να χρησιμοποιείτε τη φωνή σας με όσο το δυνατόν λιγότερη προσπάθεια και τάση.
Μην ομιλείτε για πολλή ώρα, αποφύγετε τις παρατεταμένες τηλεφωνικές συνομιλίες, δώστε χρόνο στη φωνή σας να ξεκουραστεί κατά τη διάρκεια της ομιλίας σας.
Αποφύγετε να μιλάτε η να τραγουδάτε συνέχεια κοντά στα όρια της φωνητικής σας κλίμακας.
"Προθερμάνετε" τη φωνή σας πριν το τραγούδι η την ομιλία σε έντονο τόνο.
Δώστε χρόνο στη φωνή σας να ξεκουραστεί μετά.
Αποφύγετε τις κραυγές, τις στριγκλιές, το δυνατό γέλιο καθώς και τις συνεχείς απόπειρες καθαρισμού του λαιμού.
Αποφύγετε την ομιλία σε θορυβώδη περιβάλλοντα.
Καταστείλετε το βήχα σας και προσπαθήστε να πταρνισθείτε "μαλακά" και όχι θορυβώδη.
Αποφύγετε τη δημιουργία παράξενων ήχων με τη φωνή σας.
Μην ψιθυρίζετε. Το ψιθύρισμα είναι χειρότερο από την ομιλία.
Χρησιμοποιήστε σωστά την κοιλιακή ή διαφραγματική αναπνοή.
Αρχίστε την κάθε πρόταση ομιλίας με εκπνοή.
Κάντε μία παύση στη μέση της πρότασης και αναπνεύστε πάλι.
Διατηρείστε ένα απαλό και σωστό τρόπο ομιλίας με σωστή άρθρωση.
Δώστε χρόνο στο πρόσωπο και τη γνάθο να χαλαρώσουν.
Πατήστε" κατάλληλα τη φωνή σας.
Ομιλείτε με τη σωστή ταχύτητα ομιλίας.
Δώστε ευλυγισία στη φωνή σας.

Παναγιώτης Παναγιωτουνάκος
Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος

Επομένως συμπερασματικά πρέπει να θυμώμαστε:
α) Ενυδάτωση των χορδών με πολλά υγρά καθημερινά και προσοχή στα καφεϊνούχα και αλκοολούχα ποτά γιατί προκαλούν αφυδάτωση. Να γιατί δεν πειράζει και κανένα ποτηράκι... αλλά με μέτρο.
β) Αποφεύγουμε τον καθαρισμό του λαιμού, προκαλεί τραυματισμό στις φωνητικές χορδές.
γ) Χρησιμοποιούμε μόνο βλεννολυτικά φάρμακα όποτε έχουμε παχύρρευστες ενοχλητικές εκκρίσεις που πρέπει να αποβάλλουμε.
δ) Αποφεύγουμε το stress καθώς και το πολύ βραδυνό φαγητό γιατί μπορεί να μας προκαλέσει γαστρο-οισοφαγική παλινδρόμηση.
ε) Αποφεύγουμε το κάπνισμα. Προσωπικά σημειώνω και το παθητικό κάπνισμα, δηλαδή κλειστούς χώρους χωρίς καλό εξαερισμό που "επιτρέπεται" το κάπνισμα.
στ) Για να είναι η φωνή σε καλή φόρμα χρειάζεται να αναπνέουμε αρκετά, να ασκούμαστε συχνά, να τρώμε υγιεινές τροφές, φρούτα και λαχανικά, να πίνουμε αύθονο νερό, να αποφεύγουμε τους κλειστούς χώρους που κλιματίζονται ή έχουν μολυσμένο αέρα και γενικά να τη διατηρούμε σε καλή κατάσταση.
ζ) Η φωνή μας πρέπει να βγαίνει αβίαστα με όσο το δυνατό λιγότερη προσπάθεια και χωρίς να φθάνουμε συχνά στα όρια της αντοχής μας, πρέπει ακόμα να κάνουμε μια σχετική προθέρμανση, να ξεκουραζόμαστε και να αποφεύγουμε τις μεγάλες σε διάρκεια ομιλίες - συνομιλίες, να βήχουμε αν χρειάστεί μαλακά, να χρησιμοποιούμε σωστά την αναπνοή μας, αλλά και την άρθρωση μας χωρίς να βιαζόμαστε καζι γενικά να δίνουμε ευλυγισία στη φωνή σας.

souldatos
03-10-10, 15:30
Πολύ σωστά και πολύ χρήσιμα τα παραπάνω. Λίγη προσοχή όμως με το ακόλουθο:

Εναλλακτικά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μόνο κορτιζονούχα ρινικά spray, που και αποτελεσματικά είναι στην αντιμετώπιση της αλλεργίας και ξηρότητα των φωνητικών χορδών δεν προκαλούν.

Πολλοί γιατροί θα σου πουν να αποφεύγεις τα κορτιζονούχα, καθώς προκαλούν εθισμό: Αν καλομάθεις τη μύτη σου σε κορτιζόνη κάθε φορά που βουλώνει, όταν ξαναβουλώνει μόνο με κορτιζόνη θα ανοίγει. Και πολλοί καθηγητές φωνητικής γενικά απαγορεύουν τα κορτιζονούχα, καθώς επηρεάζουν τις χορδές.

Στο σύνολό τους όμως όλα τα υπόλοιπα σχόλια είναι ιδιαίτερα χρήσιμα.

ilias nektarios
04-10-10, 21:44
Πολύ σωστά και πολύ χρήσιμα τα παραπάνω. Λίγη προσοχή όμως με το ακόλουθο:

Πολλοί γιατροί θα σου πουν να αποφεύγεις τα κορτιζονούχα, καθώς προκαλούν εθισμό: Αν καλομάθεις τη μύτη σου σε κορτιζόνη κάθε φορά που βουλώνει, όταν ξαναβουλώνει μόνο με κορτιζόνη θα ανοίγει. Και πολλοί καθηγητές φωνητικής γενικά απαγορεύουν τα κορτιζονούχα, καθώς επηρεάζουν τις χορδές.

Στο σύνολό τους όμως όλα τα υπόλοιπα σχόλια είναι ιδιαίτερα χρήσιμα.
Σωστα φιλε μου!...
Το βλεπω και εγω στον εαυτο μου.Συνηθησα την κορτιζονη και πλεον,καποιες φορες νιωθω τη μυτη μου ψιλοβουλωμενη.Και κανω ευτυχως,χρηση,μη κορτιζονουχου spray,συνηθως πριν παω για υπνο.

ΜΙΧΑΛΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ
05-10-10, 20:31
. Ένα άλλο σημείο που θα πρέπει να προσέξουν οι επαγγελματίες φωνής είναι τα αεροπορικά ταξίδια και αυτό διότι ο αέρας στο εσωτερικό του αεροπλάνου είναι πολύ ξηρός. Σε αυτή την περίπτωση η πόση μέχρι και οκτώ (8) ποτηριών μη αλκοολούχου ποτού για κάθε ώρα πτήσης, θα βοηθήσει στην αποφυγή αφυδάτωσης των φωνητικών χορδών.

Δηλαδή εγώ που θα πάω εντός των ημερών Αγγλία με πέντε ώρες πτήση θα πρέπει να ποιώ 40 ποτήρια μη αλκοολούχο ποτο!!!
Σαν πολλά δεν μου πεύτουν;

ioan
29-10-10, 18:14
Η αναπνοή πρέπει να είναι ελεύθερη, από το στόμα και όχι από τη μύτη- Λέγεται ότι εκείνος που κατέχει την τεχνική της αναπνοής ξέρει και να ψάλλει. Η ένταση της φωνής δεν πρέπει να είναι η ίδια σε όλες τις συλλαβές-ο τόνος της φωνής κατά την εκτέλεση κάθε μελωδίας πρέπει να είναι ανάλογη προς την έκταση της φωνής του. Αν ο τόνος είναι υψηλός η φωνή δεν βγαίνει φυσικά και ο ιεροψάλτης θα αναγκαστεί να βιάσει τον λάρυγγα του , με δυσάρεστες εντυπώσεις.- Ο ιεροψάλτης δεν πρέπει να κάνει κακή χρήση της φωνής του. Επίσης για να την διατηρήσει πρέπει να αποφεύγει τα οινοπνευματώδη ποτά, το κάπνισμα και τα ξενύχτια γιατί έχουν δυσμενείς επιπτώσεις στην φωνή του.- Η φωνή πρέπει να βγαίνει φυσική, αβίαστα, καθαρά από το στόμα και όχι από την μύτη.

Ζαχαρία Πασχαλίδη" Εκκλησιαστική Βυζαντινή Μουσική"
Σύντομη θεωρία και πράξη
Θεσσαλονίκη 1985

Dimitri
05-11-10, 00:15
[Σημείωμα συντονιστή] Μετέφερα μια υποσυζήτηση στο θέμα Περί του επιπέδου ψαλμωδίας του μέσου ψάλτη. (http://analogion.com/forum/showthread.php?t=13873)

ioan
22-12-10, 16:13
Δρ. Δημήτριος Γκέλης

IΑΤΡΟΣ, ΩΤΟΡΙΝΟΛΑΡΥΓΓΟΛΟΓΟΣ, ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ, ΔΙΔΑΚΤΩΡ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ

Πρόεδρος της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΦΩΝΙΑΤΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΦΩΝΗΤΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ

Η Διατήρηση της Υγιούς Φωνής

http://www.gelis.gr/index.php/medarticles/mnularyngology/140-2011-01-28-21-06-51.html

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΛΑΜΠΡΟΥ
22-12-10, 21:23
Θα ήθελα να ερωτήσω τους ειδήμονας εάν και κατά πόσον βλάπτουν -και μάλιστα όταν καταναλώνονται σε μεγάλες ποσότητες - οι ελιές, το ταχίνι, το λάδι, το λεμόνι και το ξίδι.

tzeli
10-01-11, 11:39
http://www.british-voice-association.com/public_downloads/resources/Take%20care%20of%20your%20voice%20Mar%2006.pdf

ilias nektarios
11-01-11, 13:43
http://www.british-voice-association.com/public_downloads/resources/Take%20care%20of%20your%20voice%20Mar%2006.pdf

Στα ελληνικα;...:wink:

tzeli
11-01-11, 14:37
Μην κάνετε κατάχρηση της φωνής σας…

Μην καπνίζετε. Αν δεν μπορείτε να το κόψετε, ελαττώστε το…

Αποφεύγετε να μιλάτε δυνατά σε χώρους όπου υπάρχει θόρυβος…

Εάν η φωνή σας έχει γίνει βραχνή, αποφεύγετε να μιλάτε ή να ψιθυρίζετε. Το ψιθύρισμα είναι χειρότερο από την ομιλία.

Μην φωνάζετε ούτε να ουρλιάζετε για οποιοδήποτε λόγο στην καθημερινή σας ζωή…

Αποφύγετε τη ξηρασία που δημιουργεί ο κλιματισμός σε εσωτερικούς χώρους…

Αποφύγετε το αργοπορημένο βραδυνό φαγητό…

Μην ομιλείτε για πολλή ώρα, αποφύγετε τις παρατεταμένες τηλεφωνικές συνομιλίες…

Δώστε χρόνο στη φωνή σας να ξεκουραστεί κατά τη διάρκεια της τηλεφωνικής ομιλίας σας...

Αποφύγετε τη λήψη αλκοόλ και καφεϊνούχων ποτών (καφέ, τσάι, κοκα-κόλα) συμβάλλουν στην αφυδάτωση των βλεννογόνων…

Εάν είστε βραχνιασμένοι, αποφεύγετε να καθαρίζετε τη φωνή σας με τα γνωστά «χμ, χμμμ», γιατί απλά επιδεινώνουν τη φθορά των χορδών σας…

"Προθερμάνετε" τη φωνή σας πριν το τραγούδι η την ομιλία σε έντονο τόνο…

Να έχετε έναν υγραντήρα στο χώρο εργασίας σας…

Φροντίστε να πίνετε 6-8 ποτήρια νερό την ημέρα…

Σε περίπτωση που η φωνή σας είναι αδύναμη για περισσότερο από 2 εβδομάδες επισκεφθείτε αμέσως τον γιατρό σας…

Αποφύγετε τα καυτερά-πικάντικα και τα γαλακτοκομικά (πριν από τις παραστάσεις).Μπορεί να επηρεάσουν τη φωνή σας …

Οι ορμονικές αλλαγές επηρεάζουν την ποιότητα τις φωνής…

Τέλος, η φωνή είναι άμεσα συνδεδεμένη με το συναίσθημα, οπότε το άγχος και η κατάθλιψη επηρεάζουν αρνητικά τη φωνή…

ΛΙΓΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ :D

ilias nektarios
11-01-11, 16:12
Μην κάνετε κατάχρηση της φωνής σας…

Μην καπνίζετε. Αν δεν μπορείτε να το κόψετε, ελαττώστε το…

Αποφεύγετε να μιλάτε δυνατά σε χώρους όπου υπάρχει θόρυβος…

Εάν η φωνή σας έχει γίνει βραχνή, αποφεύγετε να μιλάτε ή να ψιθυρίζετε. Το ψιθύρισμα είναι χειρότερο από την ομιλία.

Μην φωνάζετε ούτε να ουρλιάζετε για οποιοδήποτε λόγο στην καθημερινή σας ζωή…

Αποφύγετε τη ξηρασία που δημιουργεί ο κλιματισμός σε εσωτερικούς χώρους…

Αποφύγετε το αργοπορημένο βραδυνό φαγητό…

Μην ομιλείτε για πολλή ώρα, αποφύγετε τις παρατεταμένες τηλεφωνικές συνομιλίες…

Δώστε χρόνο στη φωνή σας να ξεκουραστεί κατά τη διάρκεια της τηλεφωνικής ομιλίας σας...

Αποφύγετε τη λήψη αλκοόλ και καφεϊνούχων ποτών (καφέ, τσάι, κοκα-κόλα) συμβάλλουν στην αφυδάτωση των βλεννογόνων…

Εάν είστε βραχνιασμένοι, αποφεύγετε να καθαρίζετε τη φωνή σας με τα γνωστά «χμ, χμμμ», γιατί απλά επιδεινώνουν τη φθορά των χορδών σας…

"Προθερμάνετε" τη φωνή σας πριν το τραγούδι η την ομιλία σε έντονο τόνο…

Να έχετε έναν υγραντήρα στο χώρο εργασίας σας…

Φροντίστε να πίνετε 6-8 ποτήρια νερό την ημέρα…

Σε περίπτωση που η φωνή σας είναι αδύναμη για περισσότερο από 2 εβδομάδες επισκεφθείτε αμέσως τον γιατρό σας…

Αποφύγετε τα καυτερά-πικάντικα και τα γαλακτοκομικά (πριν από τις παραστάσεις).Μπορεί να επηρεάσουν τη φωνή σας …

Οι ορμονικές αλλαγές επηρεάζουν την ποιότητα τις φωνής…

Τέλος, η φωνή είναι άμεσα συνδεδεμένη με το συναίσθημα, οπότε το άγχος και η κατάθλιψη επηρεάζουν αρνητικά τη φωνή…

ΛΙΓΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ :D

Πολυ καλα και ωφελιμα!...:)
Αλλα για να κανω και το δικηγορο του διαβολου,χαριτολογωντας,θα πω τα εξης:
1.Τι εννοειτε με την 9η οδηγια;
2.Συμπερασμα:
-Να κοψουμε bar,cafe,club,μπουζουκια,κλπ.
-Να σταματησω να μιλαω στις πελατισσες μου
-Να μη μιλαμε σε κανεναν στο τηλ.
-Να κοψουμε τις πιτσες,τις κοκα κολες,τις γαλακτοπιτες,τα ποτα,τα ξενυχτια.κλπ
-Το βραδυ,μονο γιαουρτακι
-Υπνος με τις κοτες...(Απο τις 9:00μ.μ.)
-Πινουμε μονο γαλα,τσα'ι',πορτοκαλαδα

Ε,υστερα απο ολα αυτα πως να μη χαλασει η διαθεση μας;... :p Θα φτασουμε στο τελευταιο:

...''Τέλος, η φωνή είναι άμεσα συνδεδεμένη με το συναίσθημα, οπότε το άγχος και η κατάθλιψη επηρεάζουν αρνητικά τη φωνή…''

Οποτε,ασε ''τον τρελο στην τρελα του"!!...:cool:
Σοβαρα τωρα:
-Καποιες φορες,οσο περισσοτερο προσεχεις,τοσο χειροτερα ειναι,γιατι με το παραμικρο,γινεσαι ευαλωτος σε ιωσεις,κρυολογηματα,κλπ...:wink:
-Αν προσεχουμε λιγο,γινομαστε και λιγοτερο ευαισθητοι....*
-Αν δεν προσεχουμε καθολου,τοτε παλι θα φαμε το κεφαλι μας......

Γι'αυτο λοιπον,η μεση οδος(*),ισως να ειναι η καλυτερη,γενικα για την προφυλαξη του οργανισμου μας...:cool::wink:

Μ.ΜΑΡΙΑ
11-01-11, 22:24
Σύμφωνα με το θεωριτικό του Ευθυμιάδη...

dimitris
11-01-11, 22:28
-Να κοψουμε bar,cafe,club,μπουζουκια,κλπ.
-Να σταματησω να μιλαω στις πελατισσες μου
-Να μη μιλαμε σε κανεναν στο τηλ.
-Να κοψουμε τις πιτσες,τις κοκα κολες,τις γαλακτοπιτες,τα ποτα,τα ξενυχτια.κλπ
-Το βραδυ,μονο γιαουρτακι
-Υπνος με τις κοτες...(Απο τις 9:00μ.μ.)
-Πινουμε μονο γαλα,τσα'ι',πορτοκαλαδα

Αυτά λέει και η τρόικα και το ΔΝΤ για το καλό της φωνής μας :D

Μ.ΜΑΡΙΑ
11-01-11, 22:37
Από το θεωριτικό του Ευθυμιάδη

Παπαδόπουλος Δαυίδ
22-01-11, 10:20
Χθες έκανα λαρυγγοσκόπηση και η διάγνωση έδειξε ότι η μία χορδή ήταν διπλάσια σε πάχος απ'την άλλη (πρησμένη). Ο λόγος που έκανα την εξέταση ήταν διότι έχασα περίπου ένα 20% από την έντασή μου, στις υψηλές νότες δεν τα κατάφερνα καθόλου καλά καιη φωνή δεν ήταν καθαρή, πράγματα που όντως μου τα επιβεβαίωσε και ο γιατρός. Αυτό το αποτέλεσμα απ'τις φωνητικές χορδές αναφέρει ο γιατρός (με μπέρδεψε ολίγον πολύ) είναι μάλλον επειδή την κούρασα (όντως την κούρασα) μπορεί να είναι και απο κατασκευαστικό λάθος του φάρυγγα και αυτό που με μπέρδεψε περισσότερο είναι ότι δε μου προτείνει φάρμακα (κορτιζόνη σ'αυτήν την περίπτωση) αλλά ορθοφωνία σε δάσκαλο διότι κατα πάσα πιθανότητα δεν τοποθετώ την φωνή μου σωστά (και ανάσες κλπ) με αποτέλεσμα να την κουράζω. Η μόνη λύση είναι αυτη που ανέφερα για να γίνω καλά.(κουλό ετσι?) Η ορθοφωνία εν τω μεταξύ δεν είναι καθόλου οικονομική λύση διότι θα χρειαστούν αρκετά μαθήματα..(30€ την ώρα!!) που θα'χουν αποτέλεσμα στο τέλος?

tsak77
22-01-11, 10:50
Εγώ θα πρότεινα να απευθυνθείτε σε κάποιον ομοιοπαθητικό. Είναι πολλές οι περιπτώσεις όπου οι θεραπείες που προτείνουν δεν είναι μόνο οικονομικότερες, αλλά κυρίως χωρίς παρενέργειες (όπως η κορτιζόνη) και με πιο άμεσα αποτελέσματα. Έχω προσωπική πείρα επ' αυτού.

chanendes
22-01-11, 11:39
Η ορθοφωνία εν τω μεταξύ δεν είναι καθόλου οικονομική λύση διότι θα χρειαστούν αρκετά μαθήματα..(30€ την ώρα!!) που θα'χουν αποτέλεσμα στο τέλος?

μεσοπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα, η ορθοφωνία είναι ΚΑΙ θεραπεία, ΚΑΙ προστασία ΚΑΙ οικονομία [φωνής- χρημάτων]... Μιλώ εκ πείρας...

Nikolaos
22-01-11, 12:08
Και αυτό από το διαδίκτυο,για όποιον ενδιαφέρεται

ioan
22-01-11, 19:14
Χθες έκανα λαρυγγοσκόπηση και η διάγνωση έδειξε ότι η μία χορδή ήταν διπλάσια σε πάχος απ'την άλλη (πρησμένη). Ο λόγος που έκανα την εξέταση ήταν διότι έχασα περίπου ένα 20% από την έντασή μου, στις υψηλές νότες δεν τα κατάφερνα καθόλου καλά καιη φωνή δεν ήταν καθαρή, πράγματα που όντως μου τα επιβεβαίωσε και ο γιατρός. Αυτό το αποτέλεσμα απ'τις φωνητικές χορδές αναφέρει ο γιατρός (με μπέρδεψε ολίγον πολύ) είναι μάλλον επειδή την κούρασα (όντως την κούρασα) μπορεί να είναι και απο κατασκευαστικό λάθος του φάρυγγα και αυτό που με μπέρδεψε περισσότερο είναι ότι δε μου προτείνει φάρμακα (κορτιζόνη σ'αυτήν την περίπτωση) αλλά ορθοφωνία σε δάσκαλο διότι κατα πάσα πιθανότητα δεν τοποθετώ την φωνή μου σωστά (και ανάσες κλπ) με αποτέλεσμα να την κουράζω. Η μόνη λύση είναι αυτη που ανέφερα για να γίνω καλά.(κουλό ετσι?) Η ορθοφωνία εν τω μεταξύ δεν είναι καθόλου οικονομική λύση διότι θα χρειαστούν αρκετά μαθήματα..(30€ την ώρα!!) που θα'χουν αποτέλεσμα στο τέλος?

Μέχρι να το αποφασίσεις , προσπάθησε να μην κουράζεσαι, κάνε λιγάκι αφωνία και όταν είσαι επί τω έργω κρεμάσου στο μικρόφωνο.:D

ΗΡΟΔΟΤΟΣ
14-03-12, 18:23
το πρασο φιλε μου... το πρασο ειναι το μυστικο...και γενικα τα χορταρικα..ωμα..σαλατες..και το νερο..αλλα θελει τεχνικη.