VHS σε DVD ή avi

Χαίρεται!
Πώς μετατρέπουμε κασέτες VHS σε αρχεία του υπολογιστή (avi);
Επίσης ξέρετε που μπορώ να βρώ (είτε μεταχειρισμένο είτε καινούριο) ένα φθηνό videoplayer που να παίζει και κασέτες και dvd ή μόνο κασέτες;
Ευχαριστώ!
 
Last edited:
Βρήκα αυτή την ιστοσελίδα http://www.roxio.com/enu/products/easy-vhs-to-dvd/standard/overview.html η οποία όμως είναι ακριβή.
Περιμένω όμως τις συμβουλές και τις αναλύσεις των δύο πηγών που παρέθεσε ο Γιώργος:wink: ή και από όποιον ξέρει.
Ακόμα αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει να βρω ένα φθηνό videoplayer που να παίζει και κασέτες και dvd ή μόνο κασέτες γιατι από όσο έψαξα σήμερα βρήκα ένα μόνο μαγαζί που να έχει με 250ευρώ:eek: και από το διαδύκτιο με 100ευρώ μόνο που δεν έχω κάρτα για το αγοράσω από το διαδύκτιο:rolleyes:.
Ευχαριστώ!
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Σαλίβερος Χαράλαμπος;77604 said:

Περιμένω όμως τις συμβουλές και τις αναλύσεις των δύο πηγών που παρέθεσε ο Γιώργος:wink: ή και από όποιον ξέρει.

Ἡ μετατροπὴ ἀπό βιντεοκασέτες VHS σε DVD, εἶναι μιὰ δουλειὰ ποὺ γιὰ να τὴν κάνῃ κάποιος μόνος του, χρειἀζεται ἀκριβὸ ἐξοπλισμὸ. Εἴτε δηλαδή, μὲ ἀγορἀ κάρτας Video καὶ εἰδικό πρόγραμμα στὸν ὑπολογιστή λ.χ. τὸ Adobe Premiere (ἐντάξει αὐτὸ τὸ βρίσκεις καὶ σπασμένο, ἡ κάρτα ὄμως κοστίζει - χώρια ποὺ εἶναι χρονοβόρα καὶ ἐξειδικευμένη ἐργασία), εἴτε μὲ ἀγορὰ (πάλι) DVD Recorder καὶ ἐγγραφή ἀπό τὸ VideoPlayer, λύση ἐπίσης ἀκριβή.

Ἡ φθηνὴ λύση (ἐκτὸς κι ἄν ἔχῃς πάρα πολλὲς κασέτες νὰ μεταφέρῃς σε ἀρχεῖο βίντεο) εἶναι τὰ ...βιντεοκλάμπ! Τὰ περισσότερα ἀπὸ αὐτὰ, μὲ 4 ἔως 5 € / βιντεοκασέτα στὰ μεταφέρουν σὲ DVD. Ἡ συνέχεια εἶναι γνωστὴ. Μετατροπὴ ἀπό DVD σὲ .avi (μὲ συμπίεση divx ἤ xvid γιὰ νὰ μὴν βγοῦν τεράστια ἀρχεῖα), γίνεται μὲ πολλὰ προγραμματάκια, δές σὲ αὐτὸ τὸ θέμα. Ἐγώ χρησιμοποιῶ τὸ Total Video Converter ποὺ κάνει τὰ πάντα κυριολεκτικὰ (ὅμως δὲν εἶναι δωρεὰν, ἀλλὰ κυκλοφοράει στὸ e-mule μέ σπαστῆρι :wink:)

Χάρης
 
Last edited:
Ἡ μετατροπὴ ἀπό βιντεοκασέτες VHS σε DVD, εἶναι μιὰ δουλειὰ ποὺ γιὰ να τὴν κάνῃ κάποιος μόνος του, χρειἀζεται ἀκριβὸ ἐξοπλισμὸ. Εἴτε δηλαδή, μὲ ἀγορἀ κάρτας Video καὶ εἰδικό πρόγραμμα στὸν ὑπολογιστή λ.χ. τὸ Adobe Premiere (ἐντάξει αὐτὸ τὸ βρίσκεις καὶ σπασμένο, ἡ κάρτα ὄμως κοστίζει - χώρια ποὺ εἶναι χρονοβόρα καὶ ἐξειδικευμένη ἐργασία), εἴτε μὲ ἀγορὰ (πάλι) DVD Recorder καὶ ἐγγραφή ἀπό τὸ VideoPlayer, λύση ἐπίσης ἀκριβή.

Ἡ φθηνὴ λύση (ἐκτὸς κι ἄν ἔχῃς πάρα πολλὲς κασέτες νὰ μεταφέρῃς σε ἀρχεῖο βίντεο) εἶναι τὰ ...βιντεοκλάμπ! Τὰ περισσότερα ἀπὸ αὐτὰ, μὲ 4 ἔως 5 € / βιντεοκασέτα στὰ μεταφέρουν σὲ DVD. Ἡ συνέχεια εἶναι γνωστὴ. Μετατροπὴ ἀπό DVD σὲ .avi (μὲ συμπίεση divx ἤ xvid γιὰ νὰ μὴν βγοῦν τεράστια ἀρχεῖα), γίνεται μὲ πολλὰ προγραμματάκια, δές σὲ αὐτὸ τὸ θέμα. Ἐγώ χρησιμοποιῶ τὸ Total Video Converter ποὺ κάνει τὰ πάντα κυριολεκτικὰ (ὅμως δὲν εἶναι δωρεὰν, ἀλλὰ κυκλοφοράει στὸ e-mule μέ σπαστῆρι :wink:)

Χάρης

Δεν ήξερα ότι τα βίντεοκλαμπ μετατρέπουν κασέτες.
Ωραίο αυτό.
Ευχαριστώ!
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Ἡ μετατροπὴ ἀπό βιντεοκασέτες VHS σε DVD, εἶναι μιὰ δουλειὰ ποὺ γιὰ να τὴν κάνῃ κάποιος μόνος του, χρειἀζεται ἀκριβὸ ἐξοπλισμὸ. Εἴτε δηλαδή, μὲ ἀγορἀ κάρτας Video καὶ εἰδικό πρόγραμμα στὸν ὑπολογιστή λ.χ. τὸ Adobe Premiere (ἐντάξει αὐτὸ τὸ βρίσκεις καὶ σπασμένο, ἡ κάρτα ὄμως κοστίζει - χώρια ποὺ εἶναι χρονοβόρα καὶ ἐξειδικευμένη ἐργασία), εἴτε μὲ ἀγορὰ (πάλι) DVD Recorder καὶ ἐγγραφή ἀπό τὸ VideoPlayer, λύση ἐπίσης ἀκριβή.

Ἡ φθηνὴ λύση (ἐκτὸς κι ἄν ἔχῃς πάρα πολλὲς κασέτες νὰ μεταφέρῃς σε ἀρχεῖο βίντεο) εἶναι τὰ ...βιντεοκλάμπ! Τὰ περισσότερα ἀπὸ αὐτὰ, μὲ 4 ἔως 5 € / βιντεοκασέτα στὰ μεταφέρουν σὲ DVD. Ἡ συνέχεια εἶναι γνωστὴ. Μετατροπὴ ἀπό DVD σὲ .avi (μὲ συμπίεση divx ἤ xvid γιὰ νὰ μὴν βγοῦν τεράστια ἀρχεῖα), γίνεται μὲ πολλὰ προγραμματάκια, δές σὲ αὐτὸ τὸ θέμα. Ἐγώ χρησιμοποιῶ τὸ Total Video Converter ποὺ κάνει τὰ πάντα κυριολεκτικὰ (ὅμως δὲν εἶναι δωρεὰν, ἀλλὰ κυκλοφοράει στὸ e-mule μέ σπαστῆρι :wink:)

Χάρης

Χάρη, δεν νομίζω να θέλεις ακριβό εξοπλισμό, εδώ θα δεις ότι δεν είναι. Εγώ προσωπικά που το έχω μου έχει λύσει τα χέρια μου. Εάν υπάρχει η δυνατότητα να το αγοράσεις από το διαδύκτιο, τότε θα τα κάνεις μόνο σου. Μπορείς να προμηθευτείς μια pre-pay κάρτα από την τράπεζα Πειραιώς εάν δεν κάνω λάθος, και το αγοράζεις απο το amazon!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Εγώ μετατρέπω πρώτα σε DVD στο DVD-Recorder και μετά δουλεύω στο PC για να τα κάνω avi. Το κακό με τα βίντεο-κλαμπ είναι ότι στην πλειοψηφία τους δε δέχονται να μετατρέψουν βίντεο με πνευματικά δικαιώματα (ακόμη κι εκεί μας βασανίζουν αυτά!). Δεν ξέρω αν μετατρέπουν τηλεοπτικές εκπομπές.
 
Top